Specialiteltsartlkelera van ons Huis, l M BEMMELEü Nieuwe modellen in slappe en harde EHGELSOHE ViLÏHOEEEN Grootsteserleeriig! Veerdeeligstaprijzen'' FIRMA W. B. GUSKENS, - Gr. Markt 4 - Telefoon 134 G. H. LINDEMAN Zn. TUDQEESTOVERHEemiSSEH Hauff Orfhochrornafische J. 0. NIEMANN, Handel in Foto-arlikslen, GelderscheHammetjes en Banketbammetjes KLEERMAKERIJ Vraagt Stalen of Stoffen ter keuze «I. HEKSEN, Anegang 18 Faarlaarsteeg 8 noemingen gezondigd wordt tegen de Grondwet en hoe minister Heemskerk dit vergoelijkt. Kleinzieligheid en be krompenheid worden aangewakkerd, getuige het gebeurde te Apeldoorn met „Allerzielen". Een ergerlijk staaltje noemde spre ker de weigering van subsidie aan de vereeniging „Zedelijke Opvoeding", omdat die vereeniging oene vereeni ging van vrijdenkers was. Zoo kweekt men een geest, die het volk steeds meer verdeelt voor het onderhouden van dien geest laai men R. Kath. kin deren bidden, introduceert daarmede de politiek 111 de school en begaat een paedagogische misdaad. Spreker hoopt op een krachtig votum daarte gen in den zomer van 1913. Wij kunnen een vrijzinnig en on partijdig bewind niet missen. Zoodra wij dat niet hebben, loopt al wat vrij zinnig is le hoop. Ook op staalkundig gebied gaan wij tegenwoordig den verkeerden kam uit; dit blijkt uit de voorstellen tot Grondwetsherziening. De regeiring geeft daarin een oplossing van uet kiesrecht vraagstukmaar het is een oplossing, om er een op loc te geven. ..Eene oplossing geheel volgens de 110- ta-Kuyper: „Mijnheer ment dus nog eteèds zelf." Spreker betoogt, dat de motiveering van het voorgestelde kiesrecht voor mannelijke gezinshoofden of zelfstan dig in de maatschappij optredende personen, als zou dit meer organisch en minder individueel zijn dan het bestaande kiesrecht, eenvoudig ge knutsel is, om tegen le houden het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. Tegen dit geknutsel ver zetten alle vrijzinnigen zich als één man, onder de leuze: algemeen kies recht. Thans zijn ook de vrije-libera- len daarvoor te vinden. Spreker behandelt verder liet onbil lijke der uitsluiting van bedeelden van staatswege of van niet-kerkelijke verêenigingen. tegenover die welke door eene kerk bedeeld worden. Aan de hand van de brochure van den Kath. professor Struycken be strijdt spreker de voorgestelde wijzi ging in de verhouding tusschen Kroon en vertegenwoordiging. Ook toont spreker het reactionnaive aan van de voorgestelde wijziging omtrent het ge ven van het recht van regres aan de Eerste Kamer. In den breede bestrijdt hij voorts de wijziging, voorgesteld in art. 192, waardoor het bijzonder onderwijs be voorrecht en de openbare school een armenschool op laag peil wordt. Dit alleen is al reden genoeg om de re- geering van rechts to wippen. In den vérderen loop van zijn be toog wijst spreker op de behandeling van de onlangs door de Tweede Ka- meer aangenomen social'' wetten en bestrijdt hij liet voorgestelde tarief, dat blijft dreigeu, wanneer de rech terzijde wint. Al' deze dingen zijn redenen ge noeg voor de vrijzinnigen om le hoop te loopen. De drie vrijzinnige groepen hebben den ernst van don toestand in gezien en hebben begrepen dat, wil men iets legen rechts uitrichten, or eenheid moet zijn. Die eenheid is ver kregen op bepaalde punten en beli chaamd in het concentratieprogram. Die punten zijnalgemeen kies recht voor mannon en wegnoming uit de Grondwet van belemmeringen, wel ke het vrouwenkiesrecht zouden te genhouden. Dat is een slap in de goede richting en spreker is er zeker van, dat, indien de beweging onder de vrouwen blijft groeien en toene men in kracht, ook voor haar het al gemeen kisrecht zal volgen. Evenredige vertegenwoordiging. Dit zal misschien de illusie der vrijz.-de- mocraten verwezenlijken en een be tere partijgroepeering brengen want dan zijn geen coalities en accoorden meer noodig. De concentratie verklaart zich tegen de wijze van sociale wetgeving van rechts. De gelieele linkerzijde stemde tegen de Invaliditeits- en Oudcrdoms- wet-Talma. Ze wil ouderdomsverzor ging uit de staatskas, en daarnaast vrijwillige verzekering met staatsbij- slag, Daarvoor wil zij het geld niet vinden uit onrechtvaardige indirecte belastingen, zooals in het tarief, maar uit verhooging van de directe belasting.Zoo gaan de vrijzinnigen als één mail op, niet alleen om de ge varen af le wenden, maar zeker van datgene wat men alleen bereiken wil. I-Ioe ook de uitslag zij, laat dc vrijzin nigen kunnen zeggen hun plicht ge daan te hebben. Wijl niemand zich aanmeldde voor debat, behandelde spreker na do pau ze nog enkele punten, als: het tarief en de ouderdomsverzekering meer in bijzonderheden. De spreker bleek warm voorstander te zijn van Staats- pensionneeriug. HEEMSTEDE. Opcmbare vergadering van den Raad der gemeente Heemstede op Donderdag, den 27en Maart 1918, des namiddags om vier uur. Te behandelen onderwerper.: 1. Voorstel tot wijziging der Bouw en Wo n i li g verordent n g. 2. Voorstel tot wijziging der instruc tie voor den directeur der .gomeente- gasfabiiek en Duinwaterleiding te Heemstede. 3. Voorstel in zake electriciieitsle- vering door Haarlem. 4. Adres van het Bestuur der \Vo- ningvereeniging BeTkenrode tot her ziening van hei U threidingsplan met voorstel van B. en W. 5. Voorstel tot aankoop van een Wandel bos cib. 6. Adres van C. v. d. Le-ek in zalke aanleg van eene straat- op Hos Oh en Vaart'ho-ek met voorstel van B. en W. 7. Ingekomen stukken en inodedee- lingen. Gaslevering. De overeenkomst tot gaslevering door deze gemeente aan Vogelenzang is geweekend. De levering der buizen is reeds aanbesteed. velsen: Openbare vergadering van den ge meenteraad van Velsen op Woens dag '2G Maait 1913, namiddags 1 1/4 uur ton gemieontcHiuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken en m-ededee- lingen. 2. Verordening financieel beheer openbare wertoon c-.a. 3. Benoeming hoofd school A (M. U. L. O.) te IJmuiden. 4. Wijziging verordeningen beheer en exploitatie van liet gemeentelijk gasbedrijf. 5. Uitvoering in eigen beheer ver betering westelijken oprit tunnel Vel- seroord. 6. Aanleg straat te Velsevoord door Maatschappij „Havenlaan". 6a. Toekenning verhuiskosten bij ónt- Toekenniing verhuiskosten bij ont ruiming onbewoonbaar verklaarde woning. 7. Verlenging termijnen ontruiming onbewoonbaar verklaarde woningen. S. Verslagen. 9. Belastingzaken, Gemengd Nieuws GEDURENDE V1.IF DAGEN LEVEND BEGRAVEN. Donderdag 13 Maart 1.1., werden door een plotselinge overstrooming in de ijzerertsmijn te Egroiinont dn Cum berland drie mijnwerkers van de bo venwereld afgesneden. Alhoewel on middellijk het reddingwerk een aan vang nam en men dag en nacht door werkte, slaagde men er niet in vóór Dinsdag van de daaropvolgende week, des namiddags om vier uur, twee der mijnwerkers uit hun benarde positie te bevrijden. Zes dagen, en vijf nach ten hadden zij op 227 voet cliepte in de aarde doorgebracht. Zij waren beiden ongedeerd en zeer vroolij-k. Een hunner, Gavins geiheet-en, ver klaarde, dat zij proviand in overvloed en nog wol voor 14 dagen, voorraad overgelaten hadden, zoodat zij in hun gevangenschap geen honger be hoefden te lijden. Wij 'hadden niet veel anders te doen, dan te eten-, wij waren niet ongerust, want wij wis ten, dat men ons te hulp zou komen Gn wij bevonden ons op een veilige plaais. Als wij koud waren, liepen wij wat rond om ons te verwannen. Veel geslapen hebben wij niet. Nu en dan probeerden we het. maar ons bed was niiet zacht. De tweede mijnwer ker, Ward goheeteu, verklaarde, nu en clan wel wat angstig geweest ie zijn. De derde mijnwerker is omgeko men. Wel scjhijnt hij in staat ge weest te zijn, zidh in veiligheid te brengen, maar in zijn haast heeft hij blijkbaar een verkeerden ladder ge nomen-, die 'hem in plaats naSr clo oppervlakte,, naar de machinekamer voerde, waar ihet water ihern ad'.itér- haal-de. Deze vergissing kostte Ihêffi het leven, zo-o me kW de Tel. P00L-EXPED1TIES. Het T. v. h. Aardr. Gen. besluit een artikel over de verongelukte ex peditie van 6cott met de volgende woorden: Ook indien Scott's expeditie niet zoo tragisch afgelopoeu ware, zou ze waarschijnlijk geen uitkomsten hebben opgeleverd, geëvenredigd aan den zeer grooten opzet en de ont zaglijke kosten (f 7 u 800.000, c-aar wij meenen); in de eerste plaats om dat de verschillende tochten gedaan zijn over terreinen, reeds door vori ge expedities bezocht. De reis van Shackleton heeft veel meer vrucht opgeleverd voor de wetenschap, en is tot dusver de belangrijksdhe Brit-' sche poolexpeditie va.n den nieuwe- ren tijd-. Van alle tochten in de beide pool streken, sedert 1890, zullen er een viertal moeilijk te evenaren blijven. De eerste van deze waarlijk groote tochten is: Nansen's ijsdrift met de „Fram", nu weldra twintig jaren geleden. De tweede: Peary's reis naar de N-oordpool. In- het zuidpool gebied: Shackleton's beklimming van het Vicioria-hoogland en zijn tod'it tot dicht bij de Zuid-pool, in 1909, en Amundsen's voorbeeldeloozo „dasih", twee jaren later, waarbij do Zuid pool werd bereikt. Bij den Noor treft de geniale opzet, de. geduldig-wetensohappelijke uitr werking van een nieuw plan. Bij den Amerikaan de taaie volharding, de kracht om telkens te Ihervatten en door te zetten tot het gestelde doel bereikt is. Bij den anderen Noor de zorgvuldige voorbereiding, het beleid waarmee de beletselen voorkomen of uit den weg geruimd worden, de op gewektheid bij het volbrengen, van de taak. Bij den Engelsohman de on tembare moed en geestkracht in Ihet bestrijden van de geweldigste moei lijkheden. Deugden die in hun ken schetsende verschillen zeker nauw samenhangen met ieder3 landaard, maar die te zaam genomen wel de schoonste hoedanigheden Vormen waarop de beschaafde mensch trotscih mag zijn. EEN MOORD IN BELGK. Men zal zioh wellicht nog de mis daad herinneren, welke op Maandag 6 Januari de gem-eenite Ukkel in Bel gië in opsdhudding bia-oi.t. Een- 70- jari.ge dame, mevrouw Pelsef, werd in haar woning verwurgd gevonden. Volgens het Handelsblad van Ant werpen, zou dè Belgische juslitie thans ontdekt hebben, wie de moor denaars der oude d-amc zijn. Uit het onderzoek, door do ju-stitie ingesteld, is nl. gebleken, dat de bo venverdieping van het -door de echt genooteu Pelsef, den zoon en schoon dochter der vermoorde, bewoonde buis, zeikeren tijd bewoond is geweest door een Hóllander, een huisschilder, en zijn gezellin, eelu HoHamlsdh meisje. De ecfliitgenooten Pelsef woonden te Sint-Joost-ten-Noode en kregen hun moeder, de vermoorde, een maandgeld van 75 fr. Zij hadden dit verteld aan hum huisgenooten en spraken dan tevens over den welge- s'elden toestand der oude weduwe, die een jaarlijksch inkomen had van 5000 fr. Dit deed in het brein van den Hol lander den lust opkomen, do vrouw- te bestelen en desnoods te vermoor den. En, om alle verdenking te voorko men, waren zij een paar dagen voor den moord vertrokken, zooals zij be weerden, naar Parijs, maar in wer kelijkheid naar Gent, waar zij zich tijdelijk onder den naam van. Van Dijk vestigden. De twee Hollanders, Jan B., 25 jaar, oud, en Annie P., waren revolutio naire denltbeeklen toegedaan en sta ken dit niet onder stoelen, of banken. Het pai'ket zou nu, zoo verzekert men. de stellige bewijzen hebben, dat die twee de moordenaars zijn van dé oude weduwe Pelsef; de signalemen ten van beide verdachten zijn rond gestuurd. Letteren en Krast VOETBAL. DE ONDEUGENDE AUTO. Men. weet, dat Ajax naar Parijs gaa-t met Pasehen; men weet ook, dat Velocitas met Kerstmis in Parijs ge weest is men -herinnert zich reclame toen door L'Auto voor de cadetten gemaakt. Nu ook weer: „Nederland heeft in Ajax een verte genwoordiger, die den slechton in druk, die Velocilas gemaakt heeft zal doen vergeten." Het blad geeft cijfera van overwin ningen- van Ajax op andere clubs, die niet juist zijn. E11 verder: „Ajax is nummer drie op de lijst van decisie klassers." L'Auto kan niet tellen, want Ajax staat nummer 7. „Fortgens, rechts-middcn en Gil lissen, middenvoor zijn beide interna tionaal, spelers van de besle soort." Gillissen heeft wel nooit bel Oranje hemd gedragen, maar ook hierin schijnt- L'Auto zich te vergissen. Een en ander om het Porijsehe pu bliek maar wijs te maken dat hot beste N-aderlantische voetbal te zien zal zij-u. Het, wordt tijd, dat hel Neder 1. elf tal eens naarPaj'ijs gnat om' den Parijzenaar ee-n juister beeld van den stand van zaten te goven. (N. R. Cl.) LOUIS BOUWMEESTER. Naar de Tel. verneemt, iheol't Louis Bouwmeester zich tot den Raad van Beheer van het NeclerlandsCh Too- neol gewend, met de mededeëling, dat hij bereid is, een engagement bij dit gezelschap voor het volgende sei zoen aan te gaan. De heer Bouwmeester bevestigde aan 't Hbld. de juistheid van dit be richt. N. V. „TOONEELVEREENIGING". Zaterdag a.s. heeft te Amsterdam de eerste opvoering plaats van Mevr. Warren's Beroep van Bernard Shaw, waarvan de „Tooneclvereeniging" liet uitsluitend op voer i rigs recht verkregen heeft oDe lieer Louis Bouwmeester zal daar in voor de eerste maal de rol van Sir George Crofts spelen. De verdere rol- verdeeling zal zijn: mevr. Van Kerck- lioven—Jonkers, -Mevrouw Warren; mcj. Van Kuyk, Vivie; en de heeren: Pilger, Frits Bouwmeester en Tim- rott, respectievelijk dominee Gard ner, Frank Gardner en Praed. De regie is in honden van Eduard Verkade. Stoomvaartbericliten STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND"/ Knrimata (uitreis) arriveerde 19 Maart te Genua. Rembrandt (thuisreis) vertrok 20 Maart van Tanger. KON. NEDERL. STOOMBOOT-MI.T. Adonis vertrok 18 Maart van Ali cante naar Barcelona. Atlas arriveerde 19 Maart van La gos te Genua. Castor vertrok 19 Maart van Smir- 11a naar Catania. Flora vertrok 19 Maart van Neu- fahrvvasser naar Amsterdam. Pollux arriveerde 19 Maart van Rot terdam te Algiers. Minerva vertrok 20 Maart van Nico- lapeff naar Marseille. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Bogor (uitreis) arriveerde 19 Maart te Sabang. Malang van Java, 1. v. Hamburg naar Rotterdam, passeerde 19 Maart Cuxhaven. HOLLAND—AMERHf A-LIJN. Potsdam arriveerde 19 Maart van Rotterdam te New-York. Rijndam van New-York naar Rotterdam, bevond zich volgens draadloos bericht 19 Maart 12 uur uur 's middags op ongeveer 350 mijlen ui Lizard. KON. IIOLL. I.LOYD. Gooiland arriveerde 20 Maart van B.'Ayies te Amsterdam. Ilóllaudia (thuisreis) vertrok 19 Maart van Lissabon, Kcmieuicrland vertrok 20 Maart van Amsterdam naar Buenos-Ayres. STOOMVAART-MIJOCEAAN. Antenor, va.n China en Singapore naar Rotterdam, passeerde 20 Maart oorni. Dover. Kintuck, van-Amsterdam naar Ja va, arriveerde 19 Maart te Liverpool. Dune cl in vertrok 19 Maart van Ba tavia naar Amsterdam. (Eigen Fabrikaat.) Morellen i L pot f 0,80, 7 f 1.60. Boerenjongens iL.potf 0 65. 1,30. Schiedammer Schnick p. j Lil. f 0.65- (Prima Kelderjenever) p. L.fl. 1,25. ■SB Koksjassen Krniilenlersjassei! Siagcrsjassen Stofjassen f Machlnistanjassoii Huisknecht. Opratlejassen Staljassou in alls maten voorhanden tegen zeer lage prijzen Groote Hontstr. 85-871 M. PRENT VAN DEN BERG GROOTE HOUTSTRAAT 82. van f 2,26 tot I 4,50 Dames- ©n Heeren Kleermakers G«d. Qudegrscht 9 Haarlem. NIEUWE STOFFEN Hl Telefoon 1SSO Bekroond voor Coupe TIJDGEEST ummw, voor dubbel© on staand© boorden, ÏIJ1SSËESÏ FROIT©, in geküeurd en wit, TIJSiiEËST eOOSlilEÜ, Sn Linnen, Gutta-Percha ®n Stoffwasche. In gekSeurd en wit. No. 27 Gierstraat No. 27 KALF5VLEESCH Kalfsgehakt 30, Kalfslappen 35, Kalfsrolladè 40 eu Stukjes 45 ct. per 5 ons, 1 ct. Siaohtgeid. PSobslsfrsat 29. Een eik die fotografeert neme eens proef met (Kleurgevoelige plafon). ORTHO lichthoffreie platen, ULTRA RAPID platen, D1AP0S1T10 platen, alle ten prijs, bij GED. OUDEGRACHT 85, HAARLEM. Heden weder ontvangen: Extra tijne van 1 kilo per stuk en dagelijks aanvoer van Versche Hoenderparkeieren 4 cent per stuk Eerste kwaliteit Roomboter met Rüks-eontrölemerk f 0.30 per pond. Aanbevelend, Firma HARMSE-VAN DE QEER Gierstraat 35, Intercomm, Telefoon 1592 Enorme voorraad Enorme voorraad Coupeur aan huis te ontbieden

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6