Issuer Basiui BEAU-BROCADE TWEEDE BLAD DiB3dag 1 April 1913 Buitenlandse?! Overzicht De Balkan-vulkaan. Be koning van Montenegro geïnterviewd De „Daily Express", welk blad ko ning ïsikita van Montenegro had doen verzoeken, zijn meening te willen uiten over het Skoetari-vraagstuk, heeft (naar we in de Tel. lezen) het volgende antwoord van den vorst ontvangen: „Montenegro heeft zich meer dan eens aan de besluiten van Europa on derworpen. meer in het bijzonder in de jaren 1878, 1879 en 18S0. liet heeft zich zelfs onderwerpen, als de beslui ten indruischten tegen zijn belangen. Maar nimmer heeft hel. zich onder worpen, als zijn recht van bestaan p liet spel stond. En wat wil men thans? Men wil Montenegro bevoovon van Skoetari, de stad die zoo nauw niet het land verbonden js en welker bezit de lotge vallen van het koninkrijk beïnvloedt. Montenegro is de eenige der verbin den staten, wien men (Ecuropa) een hinderpaal in den weg wil stellen. Het is de eenige staat, dien men n militair program wil voorschrijven, terwijl geheel Europa plechtig haar belangeloosheid en haar onzijdigheid in zake het Balkanconflict had te kennen gegeven. Waarom dergelijke voorwaarden aan Montenegro te willen opdringen? Om een door de wapenen dor geal-i lieerden van het Turkschc juk bevrij de Albanië een fictieve hoofdstad te geven. Als Albanië bevrijd is, dan heeft het 'dit te danken aan onze overwinnin gen en nu wil men het tegen ons stel len, als autcncme staat. En ten einde aan dezen nieuw geboren staat een kunstmatige levenskracht te schen ken, ten eir.de aan dezen slaat, on machtig om zich door eigen kracht overeind te houden, een schijn van onafhankelijkheid te geven, wil men een anderen, overwinnenden staat, rijk aan een grootscli verleden, wien een vruchtbare toeicomst te wachten slaat, treffen: men wil Albanië schep pen door Montengro te vermoorden! Welnu, Montenegro kan dit. besluit niet aanvaarden, liet is zichzelf, zij nen dooden en zijnen talloozen offers verplicht, niéts van zijn geschiedenis te verloochenen. Daarom doet het een beroep op de gevoelens van rechtvaar digheid. en gerechtigheid van het Brit sche volk en van de gansehe wereld. Het zal zijn krijgsoperaties voortzet ten tot aan het oogenblik, waarop het den vrede met Turkije zal teeltenen en als de vrede gesloten is. dan zal hel zich uitsluitend laten leiden door de levensbelangen van zijn bestaan! Een nieuw liamliarüemEnt van SkOEtari. - Uit Wèenen werd aan de „Voss. 2tg.:' geseind: „Do Oostenï'ijksch- Hongaarsche gezant te Cettinje meldt, dat sedert Zondagmiddag de stad en vesting Skoetari door de Serviërs en Montenegrijher. gebombardecid wordt. Het bombardement duurde den ge- heelen nacht en den volgenden mor gen. De algemeene aanval op de ves ting is bevolen. Europa neemt dwangmaatregelen tegen Montenegro. Dadelijk na het bekend worden van dit bericht heeft Gosteurijk-Hongarije alle noodige maatregelen getroffen om de koningen van Montenegro en Servië te dwingen al te zien van den stormaanval en de verdere bele gering van Skcetari. Officieel wordt over de genomen maatregelen gezwegen, maar toch is uitgelekt, dat een Oostcnrijksch eska der voor Antivari is aangekomen. Ook wordt een landingscorps ingescheept. Een Engelsch eskader Ij van Corfoo „naar 't noorden" vertrokken. Deze uitdrukking „naar 't noorden" is tec- kenend. Aan 't Berliner Tageblatt wordt uit r Weeneü geseind, dat aan de dwang maatregelen tegen Montenegro slechts twee mogendledei deelnemen: Oos- tenrijk-Hongarije voor het „Drievou dig Verbond" en Engeland voor de „Triple Entente". Italië wil om de fa miliebetrekking met Montenegro aan de actie geen deel nemen. Rusland heeft geen bezwaar gemaakt, maar wil minder harde voorwaarden stel len en Frankrijk sluit zich daarbij aan. Vereenigd is Europa dus niet! Feuilleton DE VERMETELE. Uit het Engelsch van Baronesse Orczy door C. D. 41) Hij liield zijn hoofd gebogen en het. was donker in de gang. Patience, die nieL haar gedachte was bij die lange, slanke gestuite, die zij het laatst zoo vol levenskracht en vroolijkheid in het bovenkamertje ge zien had, schonk niet veel aandacht aan die gebogen, zwaar o>p een stok leunende figuur voor haar. Ja, ja, zeide ze ongeduldig, hebt ge een boodschap Van wien Ik weet het niet goed, Milady.... het was een heerdezen morgen op de heide.... hij gaf mij dezen brief voor Uwe Edelheid. Zijn welverzorgde slanke hand ln den ruimen zak van Jock Migg's kiel stekend, gaf Bathurst haar een door hem zelf geschreven brief. Zij nam dien met een kreet van blijdschap aan en legde haar hand weerhoudend op zijn schouder, toen hij zich omkeerde om te vertrekken. Dat 'de Oostenrijk'sch-TTongaerscha1 vloot gereed is voor den oorlog blijkt uit een officieel bericht over eenvloot- van tijd tot tijd wat aan de burgerbc- opvolger Franz Ferdinand. In dit. be richt wordt gezegd, dat alle slagsche pen volkomen voor den strijd zijn toe gerust". De bemldaellng. De ambassadeurs der mogendheden den te Konsiar.tinopel lieb)>en aan den minister van buitenlandsche zaken oen nota overhandigd, die de volgen de wijzigingen bevat op de zes reeds bekende puntert: vaststelling der grens volgens een rechte lijn van Midia naar Enos; verwerping van het denkbeeld eener oorlogsschatting; evenredige verdeeling van do Turkscho schuld over de geallieerden. Men veronderstelt, dat aan de geal lieerden een identieke nota zal wor den gezonden. Van its oorlogsvelden. 't Gevecht bij '1' s j a t a 1 d ja. Nu de Balkanstaten, door den val van Adrianopel, de banden vrij heb ben gekregen, kunnen zij met. hun ge- heelo macht zich wenden tegen de Turken bij Tsjataldja. De jongste be richten geven den indruk, dat ook dit laatste Turkscho reduit met in staat zal zijn, den druk van de Balkansta ten te'weerstaan. De gevechten bij lierkos en aan het zuidelijk deel der linie bij Tsjataldja en ITademkeuj ge leverd, toonen, dat de Turken daar ook niet kunnen stand houden, zelfs niet in een verdedigende positie. De langzame, maar niet te vermijden te rugtocht der Turken moet ook daar komen. Weinig vertrouwend klinkt 't offi cieel© bulletin van het departement van oorlog in Turkije. Volgens dit zou den in het gevecht westelijk van Boe- joek Tsjekmedsje de Bulgaren onge veer duizend docden hebben achterge laten en zouden de Turken zich mets- ter hebber, gemankt van een groote hoeveelheid geweren, schoppen en bij len c-n ransels. We wachten al op een tegenspraak uit Sofia! Het Servische leger. De reservisten van den derden ban en acht regimenten infanterie zi]n naar hun haardsteden gezonden. De reservisten van de uzelf den ban zullen naar huis worden gezonden, wanneer op 7 April de geoefende recruten aan komen. De val van Adrianopel Het eerste authentieke bericht uit Adrianopel aldus seint de corres pondent van de „Voss. Zeit." te Sofia deelt mede. dat er nog geen gebrek in de belegerde stad heerschte, na de overgeving. er werden zelfs nog 2000 zakken meel gevonden. De bezetting had gedurende de be legering van haar voorraad ook nog van tijd E)t tijd was a'an de burgerbe volking afgestaan. Ieder soldaat kreeg tot voor korten tijd een ruim rantsoen kaas en brood en bovendien vleesch, visch en conserven. Eerst in de laatste weken werden zuinigheidshalve de porties wat kleiner- gemaakt. Onder de bezetting van de plaats heerschtea geen epidemieën, bij de bevolking evenwel kwamen enkele gevallen van typhus en bloeddysenterie voor. Tot op het laatst bleven de verdedi gers vol vertrouwen zij achtten de stad beslist onneembaar. Door de beschieting werden een aantal particuliere woningen en een kleine moskoe verwoest en ongeveer 60 burgers gedood. Van de moskee van sultan Seïim is alleen de ingang eenigszins beschadigd. Eerst toen de algemeene beschie ting en de groote stormaanval begon nen, week het zelfvertrouwen van het Turksche garnizoen. De woeste aan val op de oostelijke forten bij Arnaut- keui, die gedurende den nacht onver wacht begon, had een vreeselijke uit werking en veroorzaakte een paniek onder de bevolking. Ook de soldaten verloren den moecl en de bevelhebber, Sjoekri pasja, snelde van het eene fort naar het andere om den soldaten moed in te spreken. Toen op den 26sten de dag begon aan te breken, drongen de Bulgaren de vestingwerken van Arnautkeui bin nen en doodden allen, die hun in den weg kwamen, zoedat de loopgraven vol lijken lagen. Dit brak den tegen stand van de Turken en hun hevel hebber, die tot dusverre zijn koelbloe digheid geen oogenblik verloren had. Hij gaf last om alle- kruitmagazijnen en militaire gebouwen te verwoesten, seinde naar Konstaiiünopel, dat do vesting het niet langer kon houden en liet het toestel voor draadioozo tele- graphic vernielen. Toen in den voormiddag het 23ste Bulgaarscho regiment do stad binnen kwam, liet de bevelhebber do witte vlag hijschen en beval hij het vuren to staken, "s Middags gaf hij de stad over aan den Bulgaarschen generaal Iwa- nof. Wacht even tot ik den brief gele-1 zen heb, zeide zij. misschien moet ik er op antwoorden. Zij vouwde den brief open, lang zaam, zeer langzaam, terwijl hij naast haar stond en de tranen in haar oogen zag komen toen zij begon te le zen en de woorden half hoorbaar voorlas „Vrees niet. Ik lieb de brieven en zal die met uw verlof terstond naar Londen brengen. Ik héb daar een machtigen vriend, met wiens hulp zij zonder uitstel den Koning en hét. Parlement zullen worden voorgelegd. Om dit veilig te doen, is het noodzakelijk, dat ik in Brassington niet. weer gezien word, daar Sir Humphrey Chal- loner gelukkig voor het oogenblik mijn spoor kwijt is en ik vóór den nacht te Wirksworth kan zijrt en vóór den morgen op weg naar Londen. Uw vijand zal u in het oog houden, daarom smeek ik u, in Brassington te blijven om zijn aandacht gaande te houden, ter wijl ik met do brieven naar Lon den ga. Ik denk, dat uw broeder het veiligst zijn zal in de hut dei- oud© weduwe Cogigins te Ald- wark. Ik heb haar tot mijn geluk wat. diensten bewezen en zijzal uw broeder vriendelijk ontvangen om mijnentwil. John Stich zal hem, zoodra mogelijk, daarheen Allerlei. Vorstel ij ke ontmoétih- g e li. Volgens de „Weekly Dispatch" zul len de koning en koningin van Enge land in Mei officieele bezoeken bren gen aan verschillende Europeescho hoven. Waarschijnlijk zullen achter eenvolgens worden bezocht Parijs. Berlijn en Weenen. Binnenland W. NOBEL. Bij de familie hier te lande is fcet bericht ontvangen uit Soèrabaja. dat de voormalige adjunct directeur van gemeentewerken te Rotterdam, de heer W. Nobel, die twee jaar geleden naar Indië ging, belast met den nieuwen iha verman .leg to Soèrabaja, aldaar binnen twee dagen aan inge wandsziekte is overleden. Aarflltcvlng In Inflïg. Een regeeringsteïegram van giste ren betreffende eene aardbeving in de onderafdeeiingen Sangi- en Ta- laur-eilanden der residentie Menado luidt: Door een herige aardbeving op 1-1 dezer zijn de eilanden Siaae, Sangi en Talaur ernstig geteisterd. De negorij Meueloe is geheel verwoest. De wijk Leiaba is bedolven, waarbij 107 per sonen levend begraven werden. El ders is groote scjtadc aan wegen, bruggen en huizen aangericht, vooral in Oost- enZuidoost Sangi. Doch weinig menschenlevens zijn verloren. Er heerscht algemeene angst en een paniek. De materiecie schade is aan zienlijk, doch geen noodtoestand. Een oorlogsschip is derwaarts gezonden ter geruststelling van de bevolking en voor hulpverleening. DE ACTIE IN HET BEHANGERS- VAK. Men meldt uit Arnhem aan de Tel.: Naar aanleiding van een. door een benriddelingscomité, bestaande uit den burgemeester, de raadsleden Wolff er> Hermans en den directeur der arbeidslwurs, aan de patroons en werklieden in het behangers- en stoffeerdersvak gedaan voorstel, welk voorstel inhield garantie van een werkweek van 51 uur en een uurloon van 23 cent, ingaande 1 Juni 1913, 'hebben de patroons- en werklieden- vereenigingen vergaderd en beslo'en deze voorstellen aan te nemen, zoo dat Maandag ihet werk weer hervat is. De staking Iheeft 14 dagen go- duurd. STAKING GEëJNDIGD. De werkstaking der aanlappers op de spinnerij Bamshoeve, dir. de fir ma Blijdenstein en Go. 'i'& Enschedé, is geëindigd. Do stakers hebben be sloten Ihet werk te .hervatten. De fir ma heeft 'toezegging gedaan, dat alle. in de staking betrokken, arbeiders weder worden aangenomen.. DE-BRAND TE LEEUWARDEN. Omtrent den brand en de geweldi ge ontploffingen in het vuurwerkma gazijn van de firma J. N. Schuurmans ie Leeuwarden is nog mede te doe len, dat door de politie een onder zoek wordt ingesteld of de voorwaar den zijn overtreden, welke zijn ver bonden aan de vergunning van B. en W. tot liet bewaren van kruit en vuur werk in een hokje op den zolder. De brand is aangekomen in een der twee werkplaatsen, waar het perso neel bezig was met het xnaken \an hulzen, Romeinsche kaarsen enz. In deze werkplaatsen waren vele chemi caliën geborgen, zoodal, toen de brand eenmaal was uitgebroken, de vlam men. gretig voedsel vonden en zich spoedig mededeelden aan den zolder, waarop do bewaarplaats van kruit en vuurwerk. BRANDEN. Zondagnacht brak brand uit in de fabriek van gipsbeelden der firma Co- hen en Minnich, gelegen tussch.cn Brouwersgracht en Haarlemmerstraat te Amsterdam. Gedurende de eerste minuten liet de brand zich ernstig aanzien, maar men wist het vuur met drie slangen op do waterleiding spoe dig meester te worden. H'ct gedeelte der fabriek dat gelijk vloers gelegen is, waar de fijne plas tiek-werken werden bewaard, brandde geheel uit. Het was een ware ruiUe van vernietigde heelden. {Je schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak is onbekend. PEST IN NED.-INDI5. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Nedeil. Indiè, d.d. 31 dezer, betreffende pest- gevallen op Java, gedurende het veer- to rengen. Ik bid u. goedsmoeds te zijn. Binnen enkele dagen zal uw broeder een vrij man zijn en zult ge voor altijd van uw vijand be vrijd zijn. Goloof mij, dat het plan, dat ik gemaakt heb, goed is. en ik smeek u op mijn knieën mij te veroorloven dat tot uw dienst te mogen volbrengon." Zij vouwde den brief weer toe en stak dien toen in den zak van haar kleed. Door de open deur achter haar kwam een glimp van zonneschijn binnen, haar gracieus figuur in een goudglans hullend. Zij waren alleen in de gang, maar zij, vervuld van dien kostbaren brief, nam geen no titie van hein. Zoodoende kon hij zijn droombeeld nog eens aanstaren, zijn schoon© witte roos. bevochtigd door den dauw, het bevallig silhouet zich aftéekenend tegen den zonnigen Ach tergrond, het koninklijk hoofd, met zijn weelderig, zacht gouden haar, met gespannen aandacht gebogen over den brief in haar bevende hand. Zijn hart was vervuld van groote vreugde dat hij haar een dienst kon bewijzen en van een vreemde, woeste hoop voor haar to mogen sterven. Zaagt gij, vroeg zij met een lich te trilling in haar zachte, melodieuse stem, zaagt gij dien heer, die je de zen brief gaf v Was hij wel? Hoe zag hij er uit? tienclaagêc/h© tijdvak" van 12 lot 25 Maart jlModi oen 16 nieuw© pestgej vallen, waaronder één Europeaan; 15 dooden. Kediri 29 nieuwe gevallen; 26 dooden; afdeeling Malang 141 doóde- lijke gevallen; Scerabaja 5, Toeloega- gong 1; Paré© 19. In de vorige periode nog twee pestgevalfen, één doode. KAMERVERKIEZINGEN. De Christelijk Historische kiesver- eeniging te Veenendaal heeft met al gemeen© stemmen besloten voor het district Ede weder als candidaat voor de Tweede Kamer ie stellen Jhr. C. J. A. Schimmelpecninck thans lid dier Kamer. De heer Mr. J. Limburg is thans de finitief de candidaat der vrijzinnigen in het district Zaandam. BIBLIOTHEEK-PERSONEEL. In de eerste algemeene vergadering van de Neclerlandsche Vereeniging van Bibliothecarissen en bibliotheek ambtenaren, die Zondag te Amster dam is gehouden, is liet huishoudelijk reglement vastgesteld. Een vakcursus in bibliografie werd in uitzicht ge steld. De heer J. D. C. van Dokkum hield een lezing over: „Ilel tijdschrift in de bibliotheek". In het bestuur koos de vergadering den heer Rutgers van der Loeff, bibliothecaris te Haarlem. De vereeniging heeft thans 50 leden. De volgende algemeene vergadering zal vermoedelijk te Apeldoorn worden gehouden. Des middags bracht mert een bezoek aan den Universiteitsbi bliotheek, waar verschillende merk waardigheden bezichtigd werden. (N. R. Ct.) GEVECHT TUS9CIIEN OOSTER LINGEN. Zaterdagavond kregen in het Zee manshuis te Rotterdam een 12 tal Ma- leiers, schepelingen van het s.s. Nautica, liggende in de Petroleum haven, ruzie met een mandoer, Dra- man genaamd. Zij gingen hem (naai de Tel. meldt) te li;f ©n brachten hem verschillende verwondingen, o.a. aan het hoofd, toe. Draman verdedigde zich, door met een dolk rond te zwaaien en trof daarmede ongeluk kig den Maleier Assam, die juist zijn partij gekozen had, ernstig in het rechterbeen. Draman en Assam moesten beiden naar het ziekenhuis worden overge bracht. HET GROENLOOPEN. De Vereeniging tol bestrijding van 't groenloopen vergaderde tc 's-Gra- venhage onder voorzitterschap van Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lobman. Uit de verslagen bleok, dal '1 leden tal steeds toeneemt. Besloten werd zich niet aan te slui ten bij de Unie van Studentenbon den, maar zich te blijven beperken tot bestrijding van 't groenwegen. Ook dit jaar zal weer een circulai re 'aan de ouders gericht worden. VERDRONKEN. Zondag voer de Rijnaak „Jacoba" •achter een-sleep dén Rijn af. Ter hoogte van de suikerfabriek bij Oos terbeek hoorde de gezagvoerder plot seling een gil, en een oogenblik later vermiste hij zijn 15-jarig nichtje Wil- helmina van Krieken uit Nieuwerkeric a/d IJscL Vermoedelijk is liet meisje al spelende over het gangboord ge slagen en verdronken. ONGELUKKEN. De N. R. Ct. meldt: De kleine van den landbouwer A. de Boer te Ilperdam is tengevolge van brandwonden, dio hei opliep door| het omwerpen van een lichtje, overle den. Te Sehayk bij Oss is <le 17-jarige Schuurmans hij het musschenschieten door het plotseling afgaan van een schot in de rechterzijde getroffen cn kort daarop overleden. EERSTE KAMER. In de gisterenavond elhouden ver gadering wérd de heer Jhr. de Gy- selaar als nieuw lid toegelaten en beëedigd en bracht de voorzitter hul de aan. de nagedachtenis vam> wijlen baron Van."Pallandt van Eerdé, een der jongste loden, die de Ka mei- zoo onverwacht Is ontvallen en die om zijn beminnelijk© eigenschappen door allen zoozeer werd gewaardeerd. Daarna stelde de heer Staal voor om terug te komen op 'l besluit der Central© sectie, om morgen de raden en invaliditeitswetten onder meer in de afdeelingen te onderzoeken. We gens Eet verband tusschen de ver schillende sociale wetten met na me .van de raden- en ziektewet, het welk ihij breedvoerig aantoonde, wil- de hij het onderzoek van de twee voor Hare oogen waren nu vol tranen en Bathurst had veel moeite orn zijn fel kloppend hart te bedaren en zijn stem een natuurlijke klank te géven. Och, Milady, zeide hij. hij was juist als ieder ander mensch, denk ik. Niet ziek? Neen 1 neen 1 niet dat ik kon zien. Keer tot hem terug, vriend, zeide -zij met plotseling vuur. Zeg hein, dut •hij nog eens bij mij moet komen IkIk wil hem spreken. Al zijn wilskracht werd vcreisclil om zich niet te verraden. Dë lieve, smeekende uitdrukking in hare oogen, hét teeder vrouwelijke ge voel ih haar stem deed zijn bloed snel fttroomen. Maar hij had vastbesloten dat zij hem niet zou herkennen. Eén blik, één uitroep kon hem verraden en daar was nu maar een kans haar met succes te dienen en dat was de brieven terstond naar Londen to bi'en- gen, nu hun gemeenschappelijke vij and op dit oogenblik niet aan hem dacht. Daarom antwoordde hij zoo plat mogelijk Neen, neen, de heer zei tot mij gij 'leunt een boodschap brengen, maar de Lady moét niet bij mij komen. Zij zuchtte eveu van teleurstelling. Tracht dan, mijn goede man, zei zij, te onthouden... zeg hom... zeg hem... dat ik hom gaarne, wilde be danken... zeg hem... Neen 1 neen 1 mórgen aan' de orde gestelde ontwer pen uitstellen, totdat ook de ziekte wet bij de Kamer zal zijn aanhangig gemaakt. Dit werd door den iheer van Was senaar ran Rosandn. den voorzitter, en de heeren Reekers en Van Lams- weerde bestreden. Er was op 14 Maart deswege zon der verzet een besluit genomen, dat nu diende te worden geëerbiedigd. De sprekers vonden ook dat men de za ken best afzonderlijk kon onderzoe ken en behandelen; ihet was geen sa menhangend 'onverbreekbaar com plex. En had de Tweede Kamer 3iet ook niet zoo gedaan? Jawel, zei de heer Van der Feltz, maar de Tweede Kamer erkende zoozeer het verband met de Ziektewet, dat zij de a'gemee- ne beraadslaging daarover bij de raden wet voerde en overmorgen dus met de artikelen kan beginnen. Na nog eenig debat werd Ihet voorstel- Staal echter' xnet 21 tegen 13 stem men verworpen (rechts tegen links) zoodat ihet onderzoek wordt gehand haafd. De vergadering is tot Donderdag te 11 uur gescheiden'. Dan zullen de wetsontwerpen be treffende de deelneming aan de San Francisco-tentoonstelling, nopens de Grootboeken der Nat. ScKiuld en be treffende de verbouwing van het De partement van 'binnenlandsche za ken in openbaar debat komen. 'T INTERNATIONAAL PERS CONGRES. De Ned. Journalistenkring heeft zijn uitnoodïgïng van 't Internationaal Perscongres dit jaar in Nederland te houden om dringende redenen inge trokken. DIEFSTAL VAN 2000. De N. R. Ct- meldt: De heer G. van Nïmwegen. hoofd van de R. K. school in de Isaac Hu- bertstraat te Rotterdam ontdekte Zon dagavond, toen hij met vrouw en kin deren thuis kwam in zijn woning aan den BcezemsiDgel. dat er tijdens zijn afwezigheid inbrekers in zijn huis ge weest waren. Waarschijnlijk hebben zij zich met een valschen sleutel toe gang verschaft. In een achterkamer hebben zij een linnenkast geopend, waarin een ijzeren geldkistje gebor gen was en uil dit kistje aan bankpa pier, gouden tientjes en gouden vijf jes oi:ü bedrug van ongeveer 20Ü0 gestolen. Do daders hebben geen spoor achtergelaten en zijn tot dusverre on bekend gebleven. De heer van Nimwe gen is tegen inbraak verzekerd. STUDIEREIS NAAR DEN BALKAN. In verband met de berichten over eon plan om, in liet belang van han del en industrie, doch ook niet liet doel meer bekendheid te geven aan land en volk in den Balkan, in het bijzonder van Servië, daarheen een studiereis te doen, kan thans het vol gende gemeld worden: Binnenkort vertrekken daarheen een Amstei'damsteh journalist (de heer Go-s. de Voogtj en een Amsterdamse!) koopman en oud-industrieel (de heer Jos. Polak Jzii.), ten einde ter plaatse de noodige gegevens te verzamelen die moeten dienen voor de samenstelling van een boek, geschreven in popuiai- ren vorm en bevattende zooveel moge lijk officieel© en andere gegevens. De Nederlandsch© en Servische re geering hebben hun steun toegezegd: DOUW ES DEKKER. De „Tel. '-correspondent te Batavia seint De lieer Douwes Dekker, leider der Indopartij, gaat Indië verlaten. KEES DE WIT. Op zijn buiten, „Slangevecht" ie Ereuke'en, is overleden de heer L. C. Dudok de Wit. die door zijn wereld reizen, maar bovenal door de groote vriendelijkheid, waarmee hij ieder, die hem bezócht, ontving, in lieel ons land bekend is. Zijn museum was een aantrekkelijkheid voor BreuIcelen. De armen verliezen in den heex- De Wit eon warm vriend. Stadsnieuws Jubileum. Dun eersten Mei hoopt dë heer D. v. d. Wal den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar bij de ii. IJ. S. M. in dienst trad, werkzaam in de afdeeling Draaierij I, Centrale Werkplaats. KLAVIERAVOND-WILLEM AN- DRIESSEN. Op zijn klavieravond speelt de heer Willem Andiiessen, zooals wij reeds vermeldden, een dor belangrijkste werken van den modernen componist Max Reger, n-.l. „Variationen und Fu- ge fiber ein Thema van Joh. Seb. Bach". Dit werk is slechts éénmaal in Nederland, en wei te Amsteruain, voegde zij er plotseling bij, terwijl zij een verwelkt© witte roos van haar borst kreeg, zeg hem niets... maar geef hem deze bloem... ten teeken dat ik zijn brief ontvangen heb... en zal doen zooals hij mij vraagt Zult gij dit onthouden Hij vertrouwde zich zelf niet om te spreken, maar toen zij hem de roos toereikte, nam hij die aan en zonder dit bedoeld te hebben, raakte zijn hand even de hare aan... even, maar lang genoeg om het magnetisme zij ner groote liefde van hem op haar te doen overgaan. Zij greep zijn hand vast, want in die eene magnetische aaiirakiug had zij hern herkend. Haar hart sprong cp van' vreugde, de blijdschap van weer dicht bij hom te zijn, van weer te gevoelen hoe zijn grijze oogen op haar rustten. Maar zij liet geen kreet noch woord hooren, want het was een groot, zwijgend oogenblik toen zij eindelijk begreep. Hij had zich nog dieper neergebo gen en liet zijn brandende lippen rus ten op haar. koele, hand en op de roos, die zij op haar borst had gedragen. Zij spraken geen van beiden, want hunne harten waren volmaakt ver eenigd. LEVEN VOOR LEVEN. Dat oogenblik was maar kort. zoo als alle groote en gelukkige oogen- door Dirk- SchSfcr uitgevoerd. Zo© ergens, naar men cms schrijft, dan blijkt uit dit werk, welk een groot en origineel voortzetter van Bach's diep zinnige, absolute muziek Max Hè&er is. Bij heel de omvangrijkheid, maakt het werk aanspraak op geen andere, dan zuiver-muzikalen inhoud. De be zoekers van het concert zullen Roger's Variatiën op het programma nog na der zien verklaard. DE COMMISSARIS DER KONINGIN. De Commissaris der Koningin hi de provincie Noord-Holland, vertrekt he den voor een drietal weken naar het buitenland. Dientengevolge zal op 3, 10 er 17 April te Haarlem en' op 17 April te Amsterdam geen audiëntie worden verleend. AALSMEER EN ZIJN TUINBOUW. Men schrijft ons: Eiken Zondagmorgen omstreeks 12 uur kan men de bloemeiischuitjes van Aalsmeer onze stad zien' binnen komen vroeger jaren buiten voortge trokken door een paard en langs de grachten door een man aan de lijn, varen zij nu, door een motor ge sleept. hun kostbaren inhoud na'ar do Zijlvest. Eerst werd de schuit „Floia" van eigen beweegkracht voorzien en achter zich aan sleepte zij de schui ten van de andere kweekers; nu is er reeds een tweede motorschuit in de vaart gebracht, en heeft elk een klei ner of grooter gevolg achter z:c.h. Toen het een paar maanden geleden vriezend weer was, toen er ijs ir het water lag en de tuinman tn onzen tuin toch niet werkeh kon. waren er ook geen tuinbloernen noodig of plan ten of heesters, en toen kwamen ook de bloeinenschuitjes niet; maar nau welijks was het open water, of op Zondagmorgen verschenen zij weer. Toen het voorjaar begon te komen en de werkzaamheiden in tuin en plant soen toenamen, kwam er ook meer vraag naar bloemen en planten, en elke motorschuit sleepte een tweede volgeladen schuit achter zichgepas- seerden Zondag was'er reeds een der de, weldra komt er een vierde ach ter, alle vol rnet planten in plotten, bloeiend en niet-bloeiend, met hees ters, struiken en hoornen, mei fijnere bloemen, ook voor onze bloemenwin kels. Bijna alles wat wij hier in Haar lem en omstreken zien te koop aange boden, achter groote spiegelruiten, keurig geschikt en uitgestald, komt uit Aalsmeer, 't Was een genoegen Zon dag weer ai die bloemen te zien van bloeiende primula's, violen, vergeet- me-niet, cineraria enz. en wie Maan dagmorgen, hoe vroeger hoe beter, een kijkje neemi op de bloemmarkt, ziet daar hoeveel fijne en kostbare planten en bloemen naar hier wor den gebracht; zij worden geborgen onder in de schuit, veilig bewaard te gen ruw weer of tegen al te felle zon nestralen, waaraan zij in de planten kassen niet gewend zijn. Dinsdag morgen vroeg aanvaarden do bloe- menschuitjes de terugreis; als het be gint te dagen sloot de machine weer haar tuf, tuf uit en, na een tocht van een uur of drie om de Meer heen, ko men zij weer thuis met leege schuit en vollen 'geldzak. Dan gaan de kwee kers weer zorgen voor den volgenden Zondag, want dan is er alweer meer noodig, en elke volgende week wordt er telkens meer gevraagd, totdat om streeks Pinksteren onze tuinen ge tooid zijn met hun zomerkleed. Dan komt ook die luilak-nacht en luilak morgen, en dan is ook de aanvoer het grootst, want dan wil ieder zijn bloe men hebben in huis en hoi. In die zoo belangrijke tuinbouwen- de streek aan de overzijde van de Haarlemmermeer, verheugt men zich in een voortdurenden vooruitgang in zaken dezen winter is een tuinbouw- siatïstiek opgemaakt en, wanneer men de cijfers daarvan vergelijkt met die van 5 jaar geleden, dan spreken zij voldoende voor zich. Toen. in 1908, waren ruim 46 hectaren grond in ge bruik voor bloemkweekerij, nu, in 1913, ruim 88 H A.toen 37.000 M2 op pervlakte voor kassen, nu90.000, waar van alleen voor rozen 43.000 M2toen stookte men 43 000 HL. cokes, nu 113.000, enz. Nog een paar cijfers: het aantal in gebruik zijnde bloem potten is 2 370.000, dezen winter wer den er 459.000 seringenstruiken ge trokken, 1.205.600 chrysanthen, 385.250 rozenstruiken onder glas; aan stal mest gebruikte men voor 38.1-72. aan kunstmest voor 6000.— ruim. Niet minder dan 1430 M2 is beplant met aardbeien, die onder glas worden gekweekt, niet minder dan 27 11.A. xnet Buxus, de welbekende zooge-, iiaamde palmboompjes. Maar beter nog dan door kennis neming van het bovenstaande, krijgt men een indruk van het tuinbouwbe drijf, zooals ervaren en nijvere han den het daar beoefenen, wanneer men een bezoek brengt aan het zich alom uitbreidende welvarende dorp, wat nu zoo gemakkelijk per trein kan ge schieden komt men er ongeveer 2 uur 's middags aan, dan vertrok; men te ruim 5 uur, en lieeft men juist tijd genoeg orn er het vele merkwaardige blikken zijn. Slechts enkele seconden waren voorbijgegaan sinds hare beide han den in de zijne gerust hadden en hij vergat de heele wereld bij" dien eenen kus op hare vingertoppen. Het volgende oogenblik werden zij door den klank van snel naderende voetstappen uit hun droom gewekt. Door de voor- en achterdeur van de gang drong een troep vroolijke sol daten naar binnen, terwijl het voik dat in de gelagkamer was naar bui ten, in de gang drong om te zien wat er gebeurde. John Stich, vooraan, sprong aan Pa tience's zijde. Zij voelde zich eens klaps naar de trap gedrongen en stond nu vlak tegenover een luid ruchtig troepje dorpelingen, waar door heen de sergeant en een paar dozijn soldaten zich ruw een weg baanden. Zij keek hulpeloos en verslagen rond. Jack Bathurst was verdwenen. Dit was in enkele seconden gebeurd, voor Patience er zich rekenschap van kon geven dat er iets niet in orde was. De smalle trap aan welker voet zij stond, liep uit op haar privaat ver trek, waar Philip juist haar komst afwachtte, (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5