te zien. Wie er aezer dagen lieen gaat, en vraagt om hier en daar de plan tenkassen te mogen zien, wat meestal gaarne wordt toegestaan, zal zich het uitstapje daarheen niet beklagen. Een schat van begonia's, cyclamens, hortensia's, rozen enz. enz. valt er te bewonderen, en dan, het meest ver zorgd en op de beste plaatsen neer gezet., een verzameling hier, een klei ne groep daar, zóó mooi als gij nog nooit hebt gezien en bestemd voor de o s. groote tentoonstelling te Gent. Want Aalsmeer zal zijn best doen om daar weer schitterend uit te komen. Zegen er op 1 Kiekjes uit de Rechtszaal. II o t T weed e-K a me r lid Duys voor do Rechtbank. Ju een zeer groot deel onzer vorige oplaag kondon we nog het geheele verslag van deze zaak opnemen. IR er volgt nog een overzicht van hot pleidooi van den hoor Duys, dat in een deel van onze oplaag om tijdswille achterwege moest blijven. De beer Duys dankte het O. M. voor dit milde requisitoir, althans wanneer men uitgaat van het standpunt van 't O. M., dat ik opzettelijk beleedigd heb. .Maar daaraan ben ik niet schuldig. Van juridisch standpunt zouden eigenaardige dingen aangevoerd kun nen worden. Allereerst, o f de bur gemeester in zijn rechtma tige uitoefening van zijn functie is b e 1 e e d i g d. In Zaandam hebben we veel te doen met, de verwarring van de functies van burgemeester en advocaat door Ihr. Mr. Elias. Is de lieer Elias altijd in zijn functie van burgemeester Vanmorgen stapte Jhr. Elias in den trein, stapte toen de burgemeester in den trein De heer Duys vervolgde Dit zijn juridische vragen, die ik niet verder wil behandelen, want anders zou ik bijsland van een advocaat genomen hebben. Nu ik dit niet gedaan heb, zal ik verder van den juridischen kant afstappen, hoewel er nog vele juridi sche vragen opkomen, o. a. of ik ge handeld heb in 't algemeen belang, ter tnijner zelfverdediging. Bovendien is het de vraag, of een raadslid vervolgd kan worden voor een verwijzing naar hetgeen in den raad is gebeurd, want oen raadslid is onschendbaar voor hetgeen in den raad voorvalt. Dc hoofdzaak is evenwel of ik o p- z c t l el ij k beleedigd heb. Als eerlijk man verklaar ik, dat ik dien avond niet de bedoeling gehad heb, om Jhr. Elias te belecdigen. Als ik misschien nu, na alles wat er weer is voorge vallen inzake 't opmaken van "t pro ces-verbaal, weer in een vergadering over de zaak zou spreken, misschien dat ik dan in een andere gemoeds stemming zou spreken. Op die vergadering was daarvoor geen rede. Ik kwam er juist tegen op, dal 't proces zoo lang gerekt is. 11/2 jaar de man in onzekerheid laten over zijn straf. Daardoor heeft Jhr. Elias onverdiend veel geleden. De politiemannen hebben hier ver klaard, dat ze niet den indruk gekre- geu hebben, dat ik opzettelijk beiee digen wou. ik dank 't U. M, voor deze getuigen, wam die ontlasten me veel. (Gelach onder 't publiek.) 't 'pzet om te beieedigen Men zal z..ügeii; maar dan die boleedigen- de woorden. Ja, maar rnen moet t ka rakter van de geheele rede in aan merking nemen. Als men een vaas breekt, dan kan. men aan "t zien van de scherven nog niet zeggendie vaas is o p o 11 c 1 ij k gebroken. Do heer Duys gat vervolgens een uitvoerige uiteenzetting van de volg orde der feiten in de zaak-Elias. "ik heb zoo zei de heer Duys veel te lijden gehad door de zaak Eiius. Men beschuldigde mij, dat ik do zaak Elias alleen aan 't rollen heb gebracht om de pas-quaestie, maar de pas-quaestie was 't niet alleen, die was alleen de druppel die de emmer deed overioopen. De actie der vrijzin nigen tegen mij was ongemotiveerd. Ik nud geen middelen om mij le ver dedigen, do groote pers uitgezon derd de Telegraaf weigerde een autwoord van mij, op hetgeen Prof. van Embden geschreven had, op te nemeu. Prof. van llmbden weigerde niet mij een openbaar debat, enz. Ein delijk belegde de S. D. A. P. toen een vergadering waarin ik zou spieken over „de houding dor vrijzinnigen in de zaak Elias". Ook uit dit onderwerp bleek dus, dat 't niet tegen Jhr. Elias ging. Als men ïeker.ing houdt met den persoon des daders, dun moet men ook rekening houden mot den persoon Van do beloedigde. t Zou iets anders geweest zijn als een hoogst staand, door ieder gerespecteerd persoon, he- leedigd werd, maar luer betreft 't een ander geval. Het liegen en bedriegen van den burgemeester heeft thans alle grenzen overschreden Ik heh zoo vervolgde de heer Duys bij mijn benoeming tot wet houder vele bewijzen van instem ming ontvangen, o.a. van een hoofd ambtenaar der provincie Noord-Hol land, goed bekend niet de toestanden in Zaandam. Die ambtenaar schreef: „Nu zal er iu Zaandam wel eenige rechtvaardig heid komen en licht, waar nu onwaar- j he id en duisternis is". Bovendien de heeren rechters weten zelf hoe de houding van den heer Elias in de paszaak is geweest. In 't dossie; slaan verschillende uitroepingsteekens, die gezet zijn door personen dit» er net zoo over denken als ik. In de bladen staal thans een on waar bericht, n.L dat de toestand in -Zaandam thans veel verbeterd is. Dit is ook weer een onwaarheid, want in den laatsten tijd is er weer veel voor gevallen. President: Kimt u u niet wat be korten (Afkeuring van 'L publiek.) President: Als 't publiek riiet stil is laat ik de tribune ontruimen. Beklaagde: Ik acht 't niet noodig, bier de zaak goed uiteen te zetten. Dc heer Duys eindigt met de verze kering, niet 't opzet gehad te heb ben om te beieedigen en zei: Denk aan 't spreekwoord: „In twijfel ont houdt u." Hiermede was de behandeling der jaak geëindigd. Een duistere zaak. Het geval heeft plaats gehad in Lis- serbroek, Daar woont eenlgszlns afgelegen een arbeidersgezin een man, een vrouw, een 20-jarige zoon, een 18-ja- rig gebocheld meisje en een 17-jarig idioot, half lam meisje. Op een Zaterdagavond, eigenlijk was 't al nacht, waren de vrouw en de meisjes in de woonkamer en maakten aanstalten om ter ruste te gaan. De 20-jarige zoon lag al onder de wol en vader was even in een klein houten gobouwtje, dat enkele meters van de woning verwijderd stond. Opeens komen door de achterdeur 3 flinke boerenknapen binnen. Vrouw, we worden door de politie uit I.isse vervolgd, geef ons een mes zoo riepen de binnengekome-nen in koor. De vrouw Ik heb geon mes! Maar op de tafel zagen de jongelie den die flink aangeschoten waren een broodmes liggen. Een hunner pakte dit en richtte het moordtuig op de borst der vrouw, uitroepend „zal ik je nou De vrouw word angstig en zette het op een loopen. Een dei- rechtersWaar liet u de kinderen De vrouw Daaraan dacht ik niet, ik holde maar weg. De kinderen konden intusschen ook de vlucht nemen, maar 't half-lanime meisje kwam meer dood dan levend op de voilige plaats. De zoon een flinke jonge kerel bleef kalm in z'n bed liggen. Wat een laffe jongen En de vader? Hij was niet minder laf. Veilig in 't houten huisje gezeten, grendelde hij de deur en dacht meer om eigen lijf, dan om de veiligheid van z'n vrouw en arme kinderen. De drie beschonken jongens hebben terwijl de zoon zich altijd maar sla pende hield verschillende voor werpen in T huis vernield en ook een deur ingetrapt. 't Openbaar Ministerie eischte tegen den belhamel 45 dagen en tegen de twee anderen 30 dagen gevangenis straf. 't Zonderlinge is, dat uit niets bleek waarom de jongens zoo baldadig zijn opgetreden. Wel kwam uit, dat het verhaal omtrent de vervolging der politie oen verzinsel was. Ter zitting beweerden de jongens, in 't geheel niet in het huis te Lisser- brock geweest te zijn. Veel in deze zaak bleef dus duister. In dronkenschap heeft eeri vischknoeht te IJmuiden zich in de Vischhal misdragen. Ilij verzette zich tegen een opzichter, die hem ver wijderen wou en gaf dezen bovendien n- ig een pak slaag. De eisch luidde 3 weken gevangenis straf. Het bleek nog, dat de vischkiiec-ht thans geheelonthouder geworden is. Misschien sternt dit de rechtbank wat gunstiger voor hem. De president informeerde althans naar zijn ver diensten, wat wel een vingerwijzing is, dat beklaagde een kansje heeft, dat i hij er met een geldboete afkomt. KEES. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Maandelijksch overzicht van de ver- eeniging Weldadigheid naar Vermo gen. Boekjaar 1 November 191231 October 1913. Voor behoefligen werd gedurende de maand Maart toegestaan: Aan brood en levensmiddelen f 2-40.19; aan brandstoffen f 16.01; aan ligging en TdeecVingatukken nihil; dn geld f 451.07. Totaal gedurende de maand Maart f 707.27. Va»1 1 November 1912 tot 31 Maart 1913 werd totaal toegestaan f 4530.36.J VAX TWEE KONINGSKINDEREN. Eerstdaags zal het ihier zoo gunstig bekende Anisterdainsche Operelten- gezelsc'nap De Phoenix in de groote zaal der Sociëteit Vereeniging „Van twee Koningskinderen" opvoeren, de operette van Davidofski en Her re de- Vos, waarmee liet gezelschap eenige dagen geleden in de liioofdstad zulk een bijzonder groot succes hoeft ge had. Gaarne wekken wij liet publiek op, de opvoering van deze vroolijke, on schuldige operette te gaan bijwonen, Le meer omdat de opbrengst dezer voorstelling ten goede komt aan de afdeeling Haarlem vam< het Centraal genootschap voor lcindeiüierstellings- en vacaiitiekoloriies en de Ilaarlem- sche Toynbeevereeniging. De toe gangsprijs is slechts gesteld op f 1.50, De vereeniging D« Phoenix heeft hier vroeger o.a. reeds opgevoerd: La Fi 11-9 de Madame An got, D© Groot hertogin vaat Gerolstoim., Baccaccio en Kadetlenstreken. Benoemingen. Tol klerk bij 't rijksarchief in Noord- Holland is benoemd de heer G. v. Es te Haarlem Tot agent van de Rijksverzekerings bank is voor don tijd van 1 jaar be noemd de lieer M. Herman, opzichter van den Arbeid te Haarlem. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. Het Museurn van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand Maart bezocht door 501 belangstellen den. Uit de aan het Museum verbon den boekerij werden 193 boek- en plaatwerken naar verschillende plaat sen van ons land verzonden. De aan het Museum verbonden school voor toegepaste kunst en kunst ambachten werd door 184 vrouwelijke en mannelijke leerlingen bezocht. Op 1 April is de nieuwe cursus begonnen. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Voor :t beroep bij de Herv. Kerk te Ezinge heeft ds. Hnnu/ielen, alhier, bedankt, HALFWEG. ONVERANTWOORDELIJKE BALDADIGHEID? Ter beveiliging van de spoorbrug, heeft de E. S. M. al reeds vroeger waarschuwingsborden en transparan ten aangebracht, die des avonds ver licht worden, zoodat het „verboden toegang" goed te lezen ls. In den nacht van Zondag op Maan dag is een paal, waaraan een trans parant is bevestigd, midden door ge broken. Hoe dat mogelijk is, is nog onbekend. Is het echter een baldadige streek dan is liet een onverantwoor delijke baldadigheid, want die trans paranten zijn daar aangebracht, wijl voorheen menigeen de tramlijn vol gende in het water terecht kwam. BlüNNEBROEK. In tegenwoordigheid van verschil lende officieele personen werd Zater dagavond de laatste les gegeven van den tuinhouwwintèrcursus tot stand gekomen door het initiatief van de bloemist werklieden vereoni ging St Jeroen". Achtereenvolgens voerden Ih-ierbij de leeraren de heeren Hnismans, W. v. d. Laan en K. Volkersz het woord. De lesson heb)>en reeds groot voor deel voor de betrokken personen af geworpen. omdat verschillende pa troons verklaarden juist hen die on- derridht genoten hadden, in dienst j to zullen nemen. De onlangs vastgestelde kiezers lijst voor deze gemeente bevat de na men van 192 kiezers voor den ge meenteraad; in hoi vorige jaar 178. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer bedraagt 219. IJMUIDEN. Mej. G. Koningstem alhier slaagde te 's-Gravenhage voor 't examen nut tige handwerken. Vervolg Binnenland, EEN NIEUWE CHRISTELIJKE PARTIJ. Volgens De Ned. is er weer een nieuwe Christel ij k-pol'itieke partij op komst, die zich tooit met een ouden naam, nl. dien van Vrij Antirevoluti- ennaire partij, en als zoodanig een program rondzendt van 28 artikelen. Het voornaamsie er van is, dat deze partij bestrijdt: De Antircv. en Chr. Historische partijen die een succes- politiek voeren uit begeerte om de macht in handen te hebben; voorts tegen samenwerking met de Room- sche partij is, cl© vrijzinnigen be strijdt omdat zij de rede op don troon plaatsen, als ook allen die den klassenstrijd prediken. Zij is voor evenredige vertegenwoordiging, voor algemeen kiesrecht, tegen een Tarief- wetsherziening waardoor de arbei dende stand gedrukt wordt. Verder is zij tegen elke verzekering, hetzij Staats- of particuliere. Eindelijk: zij is tegen oen Staats school, die ontaard is in een zooge naamde neutrale, zij ls tegen, bij zondere scholen als zijnde sectescho- len en is geroepen bij de overheid aan te dringen dat de Bijbel de plaats op de school weer inneemt van voor heen." 'T PLAN-VAN VOLLENHOVEN. De „Tel." heeft zich tot prof. Van Vollenboven gewend met de vraag, hoe hij over het betoog van een inzen der in dat biad, die inzake het plan- Van Vollenhoven een oproep tot het Nederlandsche volk deed, denkt. De hoogleeraar antwoordt, dat, naar het1 hein voorkomt, de zaak niet in éën tempo kan worden verwezenlijkt. Eerst zal z. i. dienen vast te staan, dat de internationale poliliestrijdmacht op de derde Vredesconferentie ter sprake komt, en in welken vorm (sa menwerking van nationale vloten vorming van een aparte wereldvloot? strijdmacht te land?); en eerst daar- n a kan men z. i. rnet vrucht gaan overwegen, door welke offers het Ne- deiifindsche volk en de Nederlandsche Staat de vorming en den groei van zulk een strijdmacht zuilen kunnen bevorderen. De kern intusschen van hel betoog van den inzender, namelijk dat Nederland's initiatief in waarde zeer zal winnen, als ons volk voor liet denkbeeld ook wat blijkt over te hebben, schijnt prof. v. V. niet voor tegenspraak vatbaar toe. DRANKGEBRUIK ONDER INLAN DERS IN NED-INDIë. In een adres, door „Enkrateia". Bond van Protestanfsch-Christelijke Dra nkbestr ij dersver een i gingen, en an dere drnnkbestrijdingsvereenigingen, aan den Minister van Koloniën gezon den, wordt uitvoerig de wenschelijk- heid betoogd, dat het de plicht der Re geering is. maatregelen te nemen te gen het drankmisbruik onder de in landers in "Tralie. Het adres zegt o. a., dat waar niet ontkend kan worden, dat het bestaande drankmisbruik in de inlandsehe samenleving hoofdzake lijk is ontstaan door het voorbeeld van de ambtenaren en vertegenwoordigers der Regeering en door (le verstrekking van drank in het leger aan te voren dikwijls geheel drankvrije personen. Adressanten zouden wenschen, dat voor Javu en Madoora en voor die streken van de zoogenaamde Buiten bezittingen, waar dat mogelijk zal blijken te zijn, worde afgekondigd een verbod voor alle inlanders en daar mede gelijkgestelde personen om alco holische dranken in te voeren of te bezitten. BE3TUURSBEN0EMINGEN IN INDIë. Blijkens telegrafische medodeeling aan de respectievelijke familieleden, zijn (volgens de N. Ct.) dezer dagen benoemd tot: Resident der Lampungsche distric ten de heer II. Craandiik, assistent resident van Billiton, als vervanger van den heer Stuurman; tot assistent-resident van Langkat (Sum. O. K.) de controleur bij het B. B. N. J. van den Brandliof, terug gekeerd van de N.-I. Bestuurd-Acade mie. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninkl. besluit is met ing. van 2 Mei, bij het leger in Ned.-ludië be noemd tot generaal-majoor der inf., de kol. R. G. Doorman. Is met ing. van 1 April, benoemd tot leeraar aan de middelb. kol. land bouwschool le Deventer, J. J. Paerels, aid., thans tijd Is J. A. Stoop, civ. ing. to Dordrecht benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Is G. C. Tinkelenberg, onderw. o. I. s. te Hoorn, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Is mét ing. van 1 April aan den dir. van liet postkant, te Utrecht J. D. J. M. Bekaar, op verzoek, eervol ontslag verleend. HISTORISCH MUSEUM. Met eenige plechtigheid is Maandag te 's-Gravenhage 't Historisch museum van het regiment grenadiers en ja gers in een zaal van de Oranje ka zerne geopend. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. Te Dordrecht is Maandagmiddag o.a. in tegenwoordigheid van den mi nister van binnenlandsche zaken j de Middelbare Technische school ge-j opend. HAAGSCHE SCHOUWBURG- QUAESTIE. De Haagsche gemeenteraad behan delde Maandag dc schouwburgvoor- stellen. Tot een resultaat is men nog niet gekomen. Do volgende week wordt 't debat voortgezet. Sport en Wedstrijden HOCKEY. II. H. V. De uitslag van do loting voor den ITaagschen Mixed Hockey-dag is als vol af. Eerste ronde (6 April) A. Saxen burgers vrij. B. II. II. C. I vrij. C. Gooische H. C. vrij. D. II. II. V. I—II. D. M. L E. Breda—Victoria II. F. Togo I—II. H. V. III. G. Rijswijk—II. D. M. IL PL Togo II—Victoria I. I. Togo III—Musschen. J. Haagsche Lyceum—Utrecht- K. Odis I—H. H. C. II. L. II. II. V. II—Amsterdam IL M. I-Iilversum vrij. N. Odis TI vrij. O. Apeldoorn vrij. P. Amsterdam I vrij. Tweede ronde (6 April) i Q. A-B. R. Winner CD. S. Winner E—F. T. Winner GH. U Winner IJ. V. Winner K—L. W. Winner M—N. X. Winner O—P. Derde ronde (6 April) IJ. Winner Q—Winner R. Z Winner S—Winner T. A.A. Winner UWinner V. B.B. Winner WWinner X. Halve eindstrijd (13 April) C.C. Winner IJ—inner Z. D.D. Winner A.A.—Winner B.B. Eindstrijd (13 April) E.E. "Winner C.C.Winner D.D. Gemengd Nieuws OVERSTROOMING. Uit Bordeaux wordt bericht, dat ten gevolae van den voortdurenden regen in Zuid-Frankrijk geheele streken overstroomd zijn. Te Périgueux slaan verschillende straten blank en moesten de inwoners door soldaten gered worden. Twee personen moeten verdrenken zijn. PIERPONT MORGAN. Volgens telegrafisch bericht uit Ro me is de 1 >ekende Amerikaansche fi nancier Pierpont Morgan aldaar over leden. ESPERANTO IN MEDISCHE KRINGEN. Men meldt ons: Uit de „Kuracislo", Espe.ranto- maandorgaan voor medici, dat in Warschau, uitgegeven wordt, lezen wc dat de heer Bolingbroke-Mudie in 1912 op de universiteit te Dublin een Esp. propagandarede ihield. Aanwe zig waren o.a. de onderkoning, bene vens de professoren Taylor, Baker, Home, Jameson-Johnston en Mea gher. Laalslgencemde ging, als re sultaat van het gehoorde, de studie van Esperanto ter hand nemen en sprak nn onlangs, op zijn beurt, voor een uitgelezen kring van toehoorders in de universiteilszaal over de Es- peramto-bewegin g. Uit hetzelfde biad lezen we dat een medicus uit Budapest, Dr. Turan, voor den medisdhen kring aldaar een zeer belangrijke vordraehi hield over de nieuwe Balkan-organisatie en de Hongaarsche miedaci. De 'hoofdge dachte der rede was deze: de Hon- gaarsche doktoren op te wekken, na eindiging van den oorlog, In grooten getale de Balkan-stoten te bezoeken om aldaar hun medische kennis te vergrooten en te benutten. „Het zal ons alsdan blijken," eindigde spre ker, „dat een gemie((isc|!iappelijkie taal voor 'het samentreffen voji zoo veel uitheemscbe volkeren op een oorlogsterrein, van onschatbaar nut kan zijn." Daarna stelden Dr. Lorand en Dr. Patai voor de studie van Es peranto ter hand te nemen, welk voorstel met instemming begroet werd. Het 4de Bulletin van de Socielo Esp. Ruga Knico (adres Centra Esp. Ofi- cejo, 51 rue de Cliöhy, Paris) ver scheen zoceven. De inhoud bevat o.a. een brief van den president van het Porlugeesch Roode Kruis over Espe ranto en voorts een voorstel van me vrouw De Musset tijdens de 9de in ternationale conferentie van het Roo de Kruis te Washington. EEN ENGELSCHE SUFFRAGETTE IN AMERIKA GEWEEiRD. Miss Florence W. Ward, een suffra gette uit Birmingham, wilde hare bloedverwanten in Amerika bezoeken. De Amerikaansche autoriteiten echter hebben haar den toegang tot het land ontzegd, op grond van hare veroor deeling tot vier maanden gevangenis straf, wegens het inwerpen van ruiten te Londen. DE OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA. Uit New-York wordt nader geseind: Terwijl de toestand in het tot dus ver overstroomde gebied geleidelijk verbetert, wordt hij ernstiger in de vallei van den O'hio, vooral in West- Virgiruë en Kentucky. Duizenden zijn hier door het opkomende water; uit hun woningen verdreven. Te Huntington in West-Virginië zijn 15000 menschen dakloos. Er worden daar twaalf menschen vermist. Men schat de aangerichte schade op een rnillioen dollars. De zukenwijk staat geheel onder wafer, dat tot de tweede verdieping der huizen reikt. Covington in Kentucky en de om geving staan eveneens onder water. Cairo in Illinois is v.m de buitenwe reld afgesneden. De toestand in Cincinnati is on veranderd. De schade bedraagt in de ze stad waarschijnlijk drie miliioen dollars. Men vreest, dat heit boog water heden Louisville zal bereiken. De bewoners verluien de stad. DE BEGRAFENIS VAN DEN KO NING VAN GRIEKENLAND. De begrafenis van den koning is nu definitief vastgesteld op Woensdag. Rechtszaken „HET TOONEEL" TEGEN DEN HEER BOSSARD, De rechtbank le Amsterdam wees vonnis in de procedure van de naarn- looze vennootschap „Het Tooneel" (directeur cle lieer Wm. Royaards) te gen den voormaligen administrateur van „Het Tooneel", den heer J. H. Bossard. Met voorbijgaan van het aangebo den bewijsaanbod, veroordeelde de rechtbank den gedaagde tot betaling aan cischeres van een schadeloosstel ling, groot 1490, met een rente ad 5 van 28 October 1912 af. Tevens werd de heer Van Bossard veroordeeld in de kosten van het ga ding, aan de zijde van eisoheres be groot op 200. DE ZUID-AFRIKAANSCHE VERZA MELING. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde het vonnis der Dordrccht- sche rechtbank, waarbij aan dr. Leyds was toegewezen zijn vorderin gen tegen den heer Ilidde Nijlatul tot afgifte der door President Kruger hem in bruikleen afgestane voorwer pen, welke naar Zuid-Afrika moeten worden overgebracht, ter plaatsing in een door hot Afrikaansche volk op te richten museum. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. In zijn Maandag gehouden zitting is door den Raad een onderzoek inge steld in zake de stranding in de ha ven van IJmuiden op 18 Maart j.I. van het Engelsche stoomschip „Glau- cus", gezagvoerder L. M. Bevan, rc-e- derij Ocean Steamship Cy., beide Liverpool. De kapitein en de loods gaven een overzicht van 't gebeurdo. Nieuwe fei ten kwamen daarbij niet aan 't licht. ONGEVAL MET DE GOOISCHE. Hot Gerechts! '.of te Amsterdam heeft in liooger beroep bekrachtigd het von nis van de Eerste Kamer der recht bank van 20 Nov. 1911, waarbij een dame niet ontvankelijk werd ver klaard in haar vordering tot schade vergoeding ad f 41.000 tegen de Gcoi- sche stoomtram op grond van on rechtmatige daad: liet to hard rijdea dier tram. Tusso'hen Blaricum en La ren, op een avond in den nazomer van 1910, wilde die dame ihaar aan staanden zwager ©halen;, stapte van het voetpad do rails over en werd door de naderende tram gegrepen, met het gevolg dat haar in liet Zie- kenllnuis te Hilversum beide voeten moesten worden afgezet. Op 24 Febr. jl. werden voor Riet Hof in deze zaak de pleidooien gevoerd door Mr. C. H. van Zeggelen, voor eïseheres, door Mr. J. R. Boerlage voor geïntimeerde. Het Hof overwoog, dat geen schuld van den machinist is aangetoond. De dame stak vlak voor de locomotief over, zoodat op zoo korten afstand zelfs bij geringe vaart, geen remmen meer mogelijk was. Veeleer was zij .het die van het voetpad af had kun nen zien dat de tram naderde, Ihet ongeval is dus, naar 's Ilofs oordeel, aan haar onvoorzichtigheid te wlij- ten. Overeenkomstig Ihet vonnis a quo werd eiseheres mitsdien haar vorde ring ontzegd, met veroordeeling in de kosten ad f 175 aan de zijde van ge ïntimeerde. Koloniën EEN INBREKER DOOR 'T VOLK VERMOORD. Op de onderneming Ramboetan in 'het Padang- en Bedageische heeft zich een drama afgespeeld. In de kongsie, bewoond door 40 Javanen (op Ramboetan wordt uit sluitend met Javanen gewerkt) be trapte te middernacht de mandoer een Javaan bezig met inbreken.. Hij blies op zijn signaalfluitje, waarop de inbreker het hazenpad koos, maar waarop ook alle bewoners der kongsie gewekt werden en een gemeenschap pelijke achtervolging in een omme zien in vollen gang was. De vluchteling werd spoedig ge grepen en door de achtervolgers, ver bitterd door talrijke in den laatsten tijd gepleegde inbraken, zoo hard handig terechtgezet, dat de inbreker door den adsistent der afdeeling, die intusschen gewekt was, nog iu den nacht per kar naar het hospitaal op het emplacement werd gezonden. Spoedig na zijn aankomst daar over leed de man echter. Behalve minder ernstige kwetsuren had hij een zware houw in het achterhoofd, waarschijn lijk met een parang toegebracht. Do overledene was een stevig gebouwde Javaan, waarschijnlijk koelie op een naburige onderneming zoo meldt de Dêli Ct. EEN JONGEN VERMOORD. „Tjerimai" bericht, dut in Xegal een 14-jarige jongen, in dienst va*» den heer IL, vermoord werd door an dere huisbedienden. De moord moet geschied zijn uit wraakzucht wegens het overbrengen van geheimen. De jongen werd gewurgd en het lijk daarop in zee geworpen, waar 't door visschers werd opgevischt. Een bediende bekende reeds. Kerk en School EXAMEN HANDENARBEID. Bij het examen voor handenarbeid slaagden nog voor diploma A (karton en klej-arbeid) de dames II. J. Oost veen, W. Bronkhorst, M. van Bors- sum Waaikes, F. H. Jansen, A. J. Postnia, G. Diliing, E. Haifiiema, J. E. C. Bondam, li. Tijssen, P. C. Pe ters, B. Klunder, A. M. Bots, W. A. BodaanVau Lingen, A, Bakker, J. van Loon, M. C. M. Valk, E. Boekhof f, A. L. L. Bender, J. P. Godschalk en de heeren D. S. liagenaar, J Daru, J. W. Wehrmeijer, A. Scheurkogel, S. Jonker. P. *1'. Nitzsche, VV, Meijers, G. M. J. Schrijnemakers, A. van Dijke, G. Nicboer, i. J. Richmond, H. Pools, K. F. van 't Hoff, U. J. A, F. Stomp, W. Boegheim, J. L. A. Leclou, C. 11. F. F. Schrüder, II. T. A. J. Theelcn, J. M. 11. Bonekamp, M. P. Simmer, K. van Eek, F. Pelder en J. E. Rietber gen. Voor diploma B (houtarboid) slaag den de heeren J. D. F. Brinkerhof, 11. Treffers, J. Schmidt, S. van Setten, J. Westra, A. F. Beckeringli, A. Brou wers. H. L. Brons, C. R. Dekker, C. van den Dorpe, J. L. Hangard, H. J. Marinus, S. Mey, J, Panman, M. Sclimoll, J. Sckotmau, J. W. Vussebelt, J. li. VV. Pfeljffer. De examens zijn afgeloopen. bicaaivaarilericliten STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Het st. Ambon (thuisreis) vertrok 30 Maart van Genua. Het st. Boeton (uitreis) is 30 Maart Perzm gepasseerd. liet st. Koning Willem I (thuisreis) vertrok 29 Maart van Genua. Het st. Koning Willem ill (uit reis) vertrok 30 Maart van Colombo. liet st. Lombok (thuisreis) vertrok 31 Maart van Port-Said. Het st. Oranje (uitreis) arriveerde 39 Maart te Southampton. Het st. Vondel (thuisreis) vertrok 30 Maart van Colombo. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Deli (uitreis) vertrok 30 Maart van Suez. Het st. Jacatra (uitreis) passeerde 30 Maart Sagres. Het st. Kawi (uitreis) vertrok 30 Maart van Tanger en Gibraltar. Het st. Kediri (uitreis) arriveerde 30 Maart te Sabang. Het st. Medan (thuisreis) van Rot terdam naar Batavia, arriveerde 31 Maart te Hamburg. Tiet st. Menado vertrok 30 Maart van Rotterdam naar Java en pass. 31 Maart Wight. I-Iet st. Merauke (thuisreis) pass. 30 Maart Perim. liet st. Tabanan (thuisreis) vertrok 31 Maart van Port-Said. Het st. Tambora (uitreis) passeerde 30 Maart Perim. Het st. Wieringen (thuisreis) vertr- 29 Maart van Padang. KON. HOLL. LLOYD. Het st. Kermemerlaiid (uitreis) ver trok 30 Maart van Las Palmas. Het st. Rijnland (uitreis) vertrok 29 Maart van Pernambuco. Het st. Zeelandia (uitreis) vertrek 30 Maart van Rio Janeiro I tOLL AN D—AMERI KA-LIJN. Het st. Callisto van Rotterdam n. Savannah, arriveerde 29 Maart te Fcr- nandina. Het st. Maartensdijk arriveerde 29 Maart van Rotterdam te New-Orlcans. Hel st. Rijndam, van Rollerctam n. New-York, passeerde 30 Maart Sc:!ly. Het st. Wittekind arriveerde 29 Maart van Port-Said (M.) via Rotter dam te Hamburg. Het st. Zijldijk vertrok 29 Maart van Baltimore naar Rotterdam. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Het st. Prins der Nederlanden ar riveerde 30 Maart van Suriname le Amsterdam. 1-Iet st. Prins Maurits (uitreis) is 30 Maart Ouessanl gepasseerd. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Het st. Kiutuck vertrok 29 Maart van Liverpool naar Batavia. Het st. Machaon, van Japan naar Amsterdam, passeerde -30 Maart Prawlepoint. Ping Suey, van Japan naar Am sterdam, passeerde 30 Maart Perim. Het st. Tantalus, van Amsterdam •naar Java, arriveerde 29 Maart te Port Said. Het st. Machaon arriveerde 31 Maart van Singapore te Amsterdam. Marktnieuws Op de Maandag alhier gehouden groen tenmar kt waren aangevoerd en verkocht: Aardappelen, aangeveerd 43 HL., verkocht 13 HL., f 2.40. Appelen, aangevoerd 48 HL., verk.: 30 HL., f 101 15. Peren aangevoerd en verkocht 14 HL., f 10—f 15. Bloemkool aangevoerd en verkocht 200 sluks, 25—30 ct. Roode Kool aangevoerd 4000 stuks, verkocht 3000 stuks, 7—1G ct. Witte Kool aangevoerd en verkocht 300 stuks, 8 ct. Savoye kool, aangevoerd 5000 stuk9 verkocht 4000 stuks, 3—15 ct. Spinazie aangevoerd en verkocht 270 manden, f 0.30—f 1.50. Wortelen aangevoerd en verkocht 70 bos, 14—25 ct. Botermarkt, 31 Maart j.L te Haarlem gehouden. Aangevoerd en verkocht 42 K.G. bo ter. f 1.70 fi ƒ1.80 per K.G.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6