Weerbericht MEDEDEEL1NGEN VAN HET KON'INKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Rildt, 2 April 1910. Hoogste barometerstand 777.3 ni M. te Horta; laagste 752.1 m.M. te Va- lentia. Verwachting lol den avond van 8 April: Wind: matige Zuid-Westelijke tot Zuidelijken wind. Gesteldheid van de lucht: gedeelte lijk tot zwaar bewolkt, mogelijk en kele regenbuien. Temperatuur: geringe verandering. Barometerstand te haarlem g uur 768 m.M. Vooruitgang. .Vorige stand te 2 uur 762 m.M. OPGAVE VAN: JOH M. SCHMIDT-Opticien 85 ZIJLSTRAAT - HAARLEM. Thermometerstand 3 April Hoogste gisteren .F. 66 Laagste heden nacht. F. 4O Hedenmiddag 12 uur F. 48 HOOG- en LAAGWATERSTANDEN 3 April H oogwa ter. IJmuiden v.m. 1 u. 32 in.;n.m. lu. 53m Katwijk v.m. lu. 7 nr.; n.m. lu. £801 Petten v.m. lu.5ïm.;n,m. 2u. 13m Laag water. IJmuidenn.m. 9u.3Bm.; v.m. 911.63in Katwijk n.m. 9u.i2oi.; v.m. 9u.33m Petten n iu.ll u. 2m; v.m. llu. 23 m Het aansteken der lantarens van rijwielen, auto's en andere voertui gen, moei te 6 u. 58 m. geschieden. OVER DEN A TL AN TISC11EN OCEAAN. Reuter seint uit Londen, dat de „Daily Mail" oen prijs van 120.000 gulden hoett uitgeloofd voor don oer- 6ten aviatour, die over den Atlanti sche» Oceaan vliegt in 72 uur op een •hydro-aeroplane hetzij van Britsche 0f van vreemde constructie. LUITENANT SPANDAW. EEN TOCHT VAN GENCK NAAR DEN HAAG. Uit Luik wordt ons gemold Luitenant Spar.daw is gisteren (Dinsdaal weer naar Genck (Belgisch Limburg) teruggekeerd, oin aldaar een tweede biplane van hetzelfde type ais het toestel, waarmede Maandag het ongeval plaats had, in ontvangst to nomen. Dit toestel is eveneens be stemd voor liet Ned.-Indische leger. Daarmede zal een tocht op ongeveer 1000 Meter hoogte van Genck naar Den Haag zonder tusschenlanding worden ondernomen. De afstand is 1Ó0 K.M. Omtrent liet ongeval van Maandag vei klaarde luitenant Spandnw nog, dat het toestel onder zeer slechte om standigheden de noodlanding op zeer slecht terrein meest maken, zoodat het toestel moest breken en hotte danken is aan de vaardigheid va» Paul Hanciau, den bestuurder, en de soliditeit van den romp van het toe stel. dat hij cn Hanciau er goal zijn afgekomen. Het loestel hield zich prachtig in de lucht, ook toen luite nant Spandaw op pl.m. 300 M. hoogte door een dichten mist, veel wind en lievige romous werd overvallen. Het verdere verloop van liet ongeval deelden wij reeds male. Koloniën BALDADIGE FUSELIERS. Indertijd doelden wij een en an der mede over een vernieling van ge weren op groote schaal door fuseliers van het 5c bataljon le Sernaraug. Eén van liet baldadige viertal werd naar Ngawi gezonden, een tweede was eveneens voor Ngawi be stemd. doch bleef voorloopig in voor arrest, aangezien hij eerst nog, we gens bedreiging van een korporaal, voor den krijgsraad moest terecht slaan. Tegen een derde, die zich zou hebben uitgelaten „Als je me in ar rest stelt, zal ik eerst een paar gewe ren stuk slaan, dan is er tenminste leden voor", kon hieromtrent geen voldoende bewijs worden bijgebracht, doch (loze fuselier heeft.nu ander maal zij 11 zeldzame baldadigheid trachten hot te vieren, zooais ons lêeds werd geseind. 's Morgeus werd dour boni nl. ©en- poging gedaan 0111 de rustkamer, waaroiigevear 100 geweren worden bewaard, te forceeren en deze gewe ren te vernielen. Her garnizoen is op meerdaagse tic oefening en bedoelde fuselier zou zich 100-11 heblien uitge laten. dat het met die enkele gewe ren op de compagnie de moeite niet meer waard was en dal hij liet daar om op de rustkamer eens zou probee- ren, lezen wo in de ,,Loc.". Toen de deur roods opengebroken was, werd hij echter op het laatste oogenibiik nog gesnapt en dadelijk in de pro voost opgeborgen. Deze fuselier en de bovengenoemde krijgsraad-arrestant zijn daarop uit de provoost ontvlucht en naar men vermoedt met hulp van buiten. De ontvluchting werd nliel dooi' de schildwachten bemerkt, doch spoedig daarop bemerkten anderen de afwe zigheid van de arrestanten en on middellijk uitgezonden patrouilles hebben hen weer opgepakt en ander maal in verzekerde bewaring ge steld. Verzekerd want naar het blad verneemt, zal de genie zorg dra gen dat een tweede poging niet kan plaats vinden. Letteren en Kunst INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN, liet „Leven" bevat: Het nieuwe Koninklijk Paleis op het Mnsenmterrein. De eerste Electro- cheniisch© Kunsteierenfabriek ge opend. M. Reus en J .1. Doeser. De tclcbioscoop. Het zilveren leest van het Concert-gebouw. Van liet Paasch-congres der S. D. A. P. te Utrecht. Het leven in earicatuur. De schitterende overwinning der Nedcrlandsclic voetballers op hun leer meesters, de Engelschen. Indische Acrobaten. Amsterdamsche Bios cooptheaters. Oranje-artikelen 1813 —1913 en Het Amsterdamsche Trio. De „Jeugd" bevat deze maand: Het nieuws van de maand. Bij de plaat. Toon ik nog jong was. Tho mas Alva Edison. Mythologische verhalen. De terden van den Draak De vredesopstellenwedstrijd. Athene. De nieuwe Pa. Napoleon Eigen tuintje. Onze Sport. Sch ankrubriek. Slöjdwerk. Onze ruilhandel en Correspondentie. Laatste Berichten REGLEMENT VOOR DE AMBTE NAREN. Do Bond van Technici, gevestigd te 's-Giavenhage, heeft aan den Raad van Haarlem een adres gezonden naar aanleiding van liet Ontworp- Reglement voor do Ambtenaren in dienst der gemeente Haarlem. De bond meent, dat dit ontwerp niet geheel en al voldoet aan de eischen, welke aan een goed ambtenarenregle ment mogen wurden gesteld, waarom adressant de in de bijlage neergelegde wijzigingen onder de aandacht van den Raad brengt. De voornaamste wijzigingen zijn dc volgende dat de proeftijd, welke aan een vas te aanstelling kan voorafgaan, hoog stens één jaar mag zijn cn dal liet ontslaan van op proef aangestelde ambtenaren slechts mag geschieden onder opgave aan den belanghebben de van de redenen, die tot dat ontslag hebben geleiddat net reglement ook van toepassing zal zijn op tijdelijke ambtenaren; dat het tijdelijk vervul len van andere function of het ver richten van werkzaamheden bij een anderen tak van dienst, aan een amb tenaar slechts mag worden opgedra gen ,voor zoover doze met den aard van dc werkzaamheden, waarvoor hij is aangesteld, overeenkomen; door B. en W. de vervulling van eenigo neven betrekking enz. aan een ambtenaar slechts dan kan worden verboden,in dien door die vervulling de belangen van den dienst worden geschaad, te gen welke beslissing beroep moet kunnen' worden ingesteld bij eon scheidsgerecht; dat ook aan besturen van vakbonden gelegenheid zal worden gegeven om d c belangen der ambtenaren voor te dragen; dat de salarissen van de ambtenaren, wier maximum-salaris 111 i 11 d e r dan f 1000 bedraagt, j a a r 1 ij k s zal worden verhoogd mei 50; de genoemde maxi mum-arbeidstijd op 48 uren worde ge stold; dat de maximum-arbeidstijd, welke blijkens hun aanstelling voor doorloopc-nd dag-, nacht- en (of) Zon dagsdienst zijn aangesteld, 54 uren per week behoort te bedragen, dat hun een maximum-rusttijd van 12 uren per etmaal moet worden gewaar borgd. dat hun moeten worden toe gekend minstens 52 vrije dagen per i kalenderjaar, waarvan minstens 26 op 1 Zondag. Dat de vacantie word© vastgesteld op minstens 14 dogen met bepaling, dat periodieke rust- cn vrije dagen, die aan verlofdagen aansluiten, niet als verlofdagen worden meegeteld; dat de opzeggingstermijn voor de Ge meente wordt gesteld op drie maan den en voor den ambtenaar op één maand. Dot de Raad niet overga tot liet bi stellen van een „Commissie van Ad vies", doch dat woi'do ingesteld een scheidsgerecht hetwelk in hoogste res sort beslist cn dat bestaat uit 5 leden en even zooveel plaatsvervangende leden, waarvan 2 leden en hun plaats vervangende leden gekozen worden door de ambtenaren, 2 leden en hun plaatsvervangers dooi' B. en W. en het 5e lid en diens plaatsvervanger wordt benoemd door den raad, welke 5 leden een Voorzitter uit hun midden kiezen; en dat bij dit in te stellen re glement de nadere regeling van dit I scheidsgerecht worde getroffen alsme de dat aan dit scheidsgerecht de be voegd heid worde gegeven, uitgespro ken straffen zoowel 1© verlichten als le verzwaren, ie bevestigen als op to heffen. HET VOORSTEL-NAGTZAAM. We hebben meegedeeld, dat. de heer A. Na.gtzri.un in de laatste Raadszit ting een voorstel toezeide, inzake de regeling van liet drieploegenstelsel aan ue Lichtfabrieken. Dit voorstel luidt als volgt De ondei-getoekendc heeft de eer, do navolgende wijzigingen voor te stellen in liet ontwerp-besluit, vervat in ge drukt stuk No. 68 (1913) le. In I A worde het laatste lid. gele zen als volgt „volgens een drieploegenstelsel, waarbij per etmaal gemiddeld 8 uur wordt gewerkt met om de drie wekon een vrijen Zondag van Zaterdagavond 10 uur tot- Maandagmorgen C uur." 2e. In D I sub a en b leze men in- pluats van „ten hoogste 12 uren per Zondag" „ten hoogste 10 uren per Zondag". 3e. In D I worde het 3de lid (met dien verstande zij) gelezen als volgt De normale werktijd bedraagt voor degenen, die 111 een drieploegendienst arbeiden, gemiddeld 8 uur per et maal, Om de 3 weken hebben zij ©en vrijen Zondag van Zaterdagavond 10 uur tol Maandagmorgen 6 uur. ITet werk, verricht in de uren, welke meer worden gewerkt dan 160 uur in de drie weken, wordt beschouwd als -overwerk en als zoodanig betaald. Do normale werktijd bedraagt voor degenen, die niet in een drieploegen dienst arbeiden, CO uur per week. Het werk, verricht in de uren, welke meer worden gewerkt dan 60 uren per week. wordt als overwerk beschouwd en als zoodanig betaald. In de toelichting deelt de heer Nagt- zaam het volgende mee Op bijgaande graphisch© voorstel ling is aangegeven, hoe de drieploe gendienst, overeenkomstig het amen dement op 1 A, kan worden geregeld. Wel wordt dan 100 uur inplaats van 168 uur in de 3 woken gewerkt en zullen dus reserven noodig zijn, maar ondergeteekendc meent, dat deze uit het aanwezige personeel zijn le krij gen. Ce Coalitie. Men seint ons uit Amsterdam: Naar we vernemen is een accoord tusschen de drie rechtsche partijen lol stand gekomen. Het Dagblad van Noord-Brabant, deelt verder nog mede, dat de hoofd besturen der drie rechtsche partijen na ampele l>espreking en vriend schappelijk overleg, inzake de mee- ningsverschilien tot overeenstemming zijn gekomen. In het accoord is ook overeenstemming verkregen over de districten Ommen en Ede. Het accoord is reeds door de 3 hoofd besturen der rechtsche partijen getee- kend. Het behoeft nu nog de goedkeu ring van de partijvergaderingen die op 24 April gehouden zullen worden. MUSEUM DOORWERTH. De restauratie van het kasteel Door- werth door de vereeniging „Door- werth" is thans zoover gevorderd, al thans wat liet hoofdgebouw betreft, dat een aanvang kan worden gemaakt met de inrichting der beide musea, die er gevestigd zullen worden en wel Ï11 de eerste plaats: Het Geldersche museum en in de tweede plaats: Het Artilleriemuseum. Enkele zalen voor het Geldersch museum zijn reeds in orde gebracht, MET BRANDWONDEN. Men meldt- ons uit Rotterdam De 5-jarige J. N. kreeg bij het ope nen van een deur een emmer met! heet water over het lichaam. Met brandwonden overdekt is het arme ventje naar hol Ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand geelt reden tot bezorgd heid. DE STAKING IN HET KLEEDING- BEDRIJF. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar ons van arbeiderszijde werd medegedeeld, bedraagt liet aanital stakers, dat zich tot heden aanmeld de, ongeveer 700, terwijl ongeveer 130 niet voor uilkeering in aanmerking komen, daar zij of voor eigen rkening of voor ongeorganiseerde patroons werken. Waarschijnlijk zal heden avond beslissing genomen worden in zake de aanvaarding van het bemid delingsaanbod van de Kamer van Ar beid. Verder vernamen wij. nog, dat. het den georganiseerden patroons tijdiens d© uitsluiting verboden is in Amster dam of (buiten do hoofdstad kleding stukken te laten vervaardigen op straffe eener boete van f 25 tot f 500. Ook mogen zij geen confectie van buiten Amsterdam ontvangen; wat vandaar nog ontvangen moet wor den, mogen zij niet v-erkoopen. Land- en Tuinbouw STIKSTOFMESTSTOFFEN IN DEN TUINBOUW. II. Wij hebben gezien, dat kalksal'peter en kalkstiksiof te ernstige practiscJie bezwaren bieden, om voor aanwen ding in tuin- en landbouw in aanmer king lo komen. Anders is dit met chiiisalpeter en zwavelzuren ammo niak- Deze bolde meststoffen zijn deugdelijk en praktisch bruikbaar ge bleken, en eveneens in de meeste ge vallen rendabel. Zeer groote hoovecl- i lieden worden er dan ook van uitge strooid. 't Zijn ernstige concurrenten vun elkander, en zulk een concurren tie moet. natuurlijk den gebruiker ten goede komen. Stellen we echter de vraag welke dier twee meststoffen in 't algemeen den voorrang verdient, dan moet deze zonder aarzelen aan do Chiiisalpeter worden gegeven. Waar om Met een enkel woord willen we dit toelichten. Ais slotsom van nauwkeurige on derzoekingen heeft men vastgesteld, dat de planten de stikstof uilsluitend opnemen in den vorm van salpetor- zuurzout. Hieruit volgt, dat chili- salpeter, hetwelk de stikstof bevat als salpeterzuur, ais 't ware aan de plan ten oen pasklaar voedsel biedt. e11 hiermee stemt de ondervinding in de praclijk overeen; immers, reeds in weinige dagen is de uitwerking van een chili-gift zeer duidelijk merkbaar aan een donkerder klem- en een ver hoogden groei. Dit is natuurlijk van niet gering, belang, inzonderheid in den tuinbouw, waar een snelle, weel derige groei en een vroegtijdige oogst- baarlicid gold opbrengt. Iloe is het nu met den zwavelzuren ammoniak gesteldDeze meststof be vat de stikstof met als salpeterzuur, maar als ammoniak, welke dus niet direct voor de plantenwortels opneem baar is. Zij is daarom allerminst waarde loos, zooals de praktijk trouwens wel bewezen hoeft, doch zij werkt langza mer, soms eerst na vrij geruirnen tijd, omdat er eerst een omzetting moot plaats hebben van den onopneemba- ron ammoniak in het wel opneembare salpeterzuur. Daartoe is de samen werking van verschillendo omstandig heden of vocrw aarden noodig, als: de aanwezigheid van voldoende zuurstof in den bodem; idem van kalk, welke den grond inoet ontzuren, omdat de bacteriën, die do omzetting moeten be werken, dit in een zuren bodem niet jdoen; voorts een geschikte bodemtem- peratuur, dewijl anders eveneens be deelde bacteriën werkeloos blijven. En nu is het duidelijk, dat veeltijds die verschillende voorwaarden min of meer ontbreken. In een kouden of natten en zuren bodem, in een grond, die kalk-arm is, of waar de lucht niet genoegzaam kan binnendringen, het zij dooidat hij to vochtig of te slecht is bewerkt, zal de zwavelzure am moniak blijven liggen, tot gunstiger voorwaarden intredon. Bovenstaande doet ons zien, dot liet chiiisalpeter een voorsprong heeft op den zw. ammoniak liet werkt sneller en, minder onafhankelijk van bodem en weer, ook zekerder liet geeft re sultaten op gronden en onder omstan digheden, waar men van den zw. am moniak niets of weinig mag verwach ten. Proefnemingen van ondersc-heideno onderzoeker shebben clan ook de meer derwaardigheid van de chili bewezen. Wij doelen daar in een derde artikel een en ander van mee. C. B. Gemengd Nieuws EEN BLIND REKENPAARD. De heer Karl lfrall, welbekend als de meester van rekenende paarden, vraagt oprieuw om onze aandacht voor een volgend exemplaar van zijn rekeiipaardeii- Ditmaal, beweert bij, is het geheel uitgesloten, dat er spra ke zou kunnen zijn van bedrog; im mers er waren nog. altijd menscben, die zich niet wilden laten overtuigen., dat zijn „Hans", en zijn andera paar den zelfstandig duchten en zelf reken den. Dit nieuwe paard is blind en bo vendien heeft het geen reukvermogen; er zijn dus geen invloeden van buiten af, die het beest behulpzaam kunnen zijn bij het uitrekenen van rekenkun dige opgaven. Van zijn laatste rekenpaard, dat „Berto" heet, deelt Karl Krall mede, dat hij het dier heeft leeren rekenen op dezelfde wijze als indertijd liet Amerikaansche meisje Helen Keiler tot denken is gekomen, nl. door liet gehoor en den testzin te ontwikkelen. M at het laatste hulpmiddel betreft, ging de rekenmeester als volgt 1e werk: hij tikte het blinde paard zoo veel malen op den rug, als liet getal, dat hij het wilde doen begrijpen, groot is, en bovendien leerde hij het paard tevens lezen door do cijfers en letters met den vinger over den rug te teeke nen. Op die wijze slaagde „Berto" er in, binnen veertien dagen tot het getal negen te tellen en bovendien had het in dienzelfdeii tijd reeds drie verschil lende rekenmethoden onder den... hoef. Niet lang daarna kon het blinde paard reeds zijn eigen naam schrij ven. e11 nu ging het verder in dc hoo- gere rekenkunst, waarbij zelfs liet, voor onze jongens zoo moeilijke wor teltrekken niet vergeten werd. Het blinde rekenpaard is nu zoo rer, dat het al cijfers van drie groepen kan doelen, vermenigvuldigen, optellen tn aftrekken. Van den blinden „Berto" zal men dus ongetwijfeld nader liooren (Paarden.). ESPERANTO ONDER DE GELEER DEN. Men meldt ons: Op de doorreis naar eene weten schappelijke bespreking over tijds-in- deeling werden de betreffende geleer den ontvangen door de Parijsche le den van de Internacia Seiensa Asocio. Prof. Foerster uil Berlijn hield eene rede over de schepping vau een uni- verseeleu kalender, indeeling der uren volgens het decimale stelsel en over de wijze van tellen in Esperanto en andere talen. Na bezichtiging van het „Centra oficejo" alwaar meer dan *2000 werken en 40.000 artikelen over Esperanto ondergebracht zijn, had des avonds een diner plaats waar aan vele Esperantisten aanzaten. Dr. Oishi uit Japan verklaarde, dat hij geene der Europcesche talen kennen de, Esperanto had geleerd ten behoe ve zijner wetenschappelijke zending en dat hij daarvan zeer veel nut had ondervonden. En de lieer A. Carnot, broeder van den vroegeren president der Fransche republiek en lid van de .Fransche academie van weten schappen, verklaarde aan het einde van dien dag: „Nu zie ik duidelijk in, dat onder alle internationale be wegingen, gij Esperantisten op den goeden weg zijt, Het practische be wijs, dat zoovele geleerden van uit- eehioopende nationaliteit gemakke lijk en ongedwongen van gedachten konden wisselen, was ook ditmaal overtuigend. VERVALSCHINGEN EN WAREN KENNIS. Op het gebied der vervalschingen van voedings- en genotmiddelen lieerscht tegenwoordig een zonderlin gen toestand. Telkens wordt het pu bliek opnieuw opgeschrikt door een ontdekking op dit gebied en waar de gemeente nog steeds dc toepassing van hel surrogaat dat steeds groo- ter al'zelterrein bemachtigt identiek houdt met een vervalsching, heeft zich ook de meening vastgezet, dat de vervalsching meer voorkomt dan in werkelijkheid het geval is. Onze dagbladpers werkt hiertoe in niet geringe mate mee, en neomt gre tig de berichten op over vervalschin gen van voedings- en genotmiddelen. Een tentoonstelling is in onze tij den blijkbaar een expositie var: een „prachtige" serie vervalschingen. Hield het daarmede nog maar op, maar helaas, het publiek is veelei- schend en nu wordt aan deze tentoon stellingen tegenwoordig ook verbon den een congres over vervalschingen. E11 wie zijn nu de toeschouwers en toehooi'ders? Niet de vaklieden, zij weten wat zulke tentoonstellingen eu toespraken waard zijn. Evenzoo ais antiek wordt nage maakt, kan men moeilijk allo verval schingen als echt beschouwen. Reeds heelt men chocolade gevon den van cacaoschillen niet een ransig botersurrogaat, kaneel van gemalen dakpannen, cacao van de- lomietengruis, koek van aluin met stroop en steeds worden er nieuwe ontdekkingen op die gebied gekend. Nu is het maar al te waar, dat de vervalsching niet altijd is een inven tie van den thuiswerker, van den fa brikant in de achterbuurt, doch som tijds in het laboratorium tot stand komt. Door de enorme publiciteit van ge vallen van vervalschingen en dc. uit breiding van de wetgeving op dat ge bied wordt groolen druk uitgeoefend op den handelaar, die de verantwoor delijkheid draagt voor dc artikelen, die hij verkoopt. De minste afwijking in het product veroorzaakt wantrouwen, dut we-der- keerig de reputatie van den fabri kant schade doel en op grond duarvan is het niet gewenscht analyses van fabrikaten van vakgenootcn als re clamemiddel te doen dienen. De handelai-en vinden een uitste kende gel'.'gcnheia voor onderzoek van handelswaren in het Bureau in Leiden meer een zekere mate var: self-lielp is toch gewenscht, ook met hel oog op den directen koop. Nu be-* staan er verschillende manieren vun onderzoek, die dikwerf heel oenvou dig zijn, maar dc toepassing van de wijzen van onderzoek kan het meeste nut afwerpen, indien de handelaar voldoende warenkennis bezit nieuwe variëteiten en afwijkingen van grond stoffen cn fabrikaten direct te door gronden cn bare waarde le bepalen. Mocht nu dc reclame voor de ver valschingen tot gevolg heblien een grootore belangstelling voor waren kennis en de zucht opwekken naar meerdere kennis van de artikelen, die men in zulk een groote verschei denheid verwerkt en verhandelt, aan moet men die goede zijde toch ten zeerste kunnen waardeeren. (i11 sulinde.) DESINFECTIE VAN BOEKEN EN WAARDEPAPIEREN. Die Naturwisseiischaften bevat op S. 223 een mededeeling aangaande oen nieuw toestel, om boeken, papieren- geld, acten en handschriften te desin- fëeteeren. Dit toestel, door prof. Rub- ner te Berlijn geconstrueerd, bestaat uit een or.tsmettingskamer van ge smeed ijzer. Nadat de te ontsmetten goederen in de kamer zijn gebracht tn deze gesloten is, wórdt door een lucht pomp do lucht daarbinnen verdund tot oen druk van 600 millimeter. Dan wordt de kamer tot ongeveer 60 gr. verhit .waarna het invoeren van wa terdamp en formalincdanitj begint. Gewoonlijk gebruikt men daarbij een formaline^oplossiug vun 8 pCt.met behulp van een condensator wordt uit het dampmengsel de formaline weer teruggewonnen. Gevoelige voorwer pen, als boeken, acten, leder, pelzen, hoedveeren, die door desinfectie niet waterdamp van 100 gr. meer of min der beschadigd worden, lijden in de kamer van Rubner in 't minst niet. Een mand met boeken, die geeneriei voorbehundeling hadden ondergaan, werd in liet toestel geplaatst. Nadat de formalinedamp bij een tempera tuur -van 60 a 65 gr. een uur lang in gewerkt had, kon men bij onderzoek geen enkele schadelijke Idem, waar van vele aanwezig waren geweest, vinden. Noch het popier, noch het le der der banden was beschadigd Al leen oneebte gouddruk was wat on aanzienlijk gewerden. Een groote, Beilijnsche bank ont ving uit Oost-Aziê en uit oostelijk Rusland, waar destijds pest heerschtc, groote zendingen papieren ge'd, dat daar in omloop was geweest en dus zoo goed als zeker besmet was met pestkiemeu. De banknoten waren in dikke bundels bijeengeknoopt, die deels in blikken doozen, deels in lin nen zakken verpakt waren. In de bo ven- en onderzijde dier doozen, werd een insnijding gemaakt, de zakken werden geopend. Zóó kwam alles in de ontsmotlingskamer. Na afloop der desinfectie bleken de noten tot in het binnenste der bundels geheel kiemvrjj, terwijl zoomin liet papier als de kleu ren iets geleden hadden. Een geleerde was aan tuberculose overleden. Men zou zijn literarische nalatenschap in een toestel van Rub ner desinfecteeren. De kostbare ma nuscripten werden in een houten kast bewaard en zouden met kast en al ontsmet worden, liet toestel kwam voor de deur op straat. De kust werd erin geplaatst; de deuren daarvan werden geopend en het toestel werdj gesloten. Na een ontsmetting van een: uur waren alle kiemen gedood, zon-! der dat van eenïge beschadiging dei- waardevolle papieren sprake was. Na den gunstigen uitslag dezer proe ven zijn roods eenige openbare biblio theken tot een geregelde desinfectie overgegaan van alle uitgeleende, te rugkomende boeken,. Ook hier is na tuurlijk het, gevaar van overbrenging van ziektekiemen groot. (Hbld.) Stoomvaartbsrichten STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. I-let st, Ambon (thuisreis) vertrok 1 April van Marseille. I-Iet st. Calcutta (thuisreis) vertrok 1 April naar Malta. Hot st. Karimoen (thuisreis) pas seerde 2 April Perixn. Het st. Kiakatau (uitreis) vertrok 1 April van Malta. Het st. Oranje (uitreis) passeerde 2 April Ouessanl. Het st. Prinses Juliana (uitreis) vertrok 2 April van Suez. KON. NJÏDERL. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Achilles arriveerde 1 April van Amsterdam te Cuxhaven. Het st. Anxor vertrok 1 April van Marseille naar St. Juan. Het st. Danaë arriveerde 1 April vau Amsterdam le Kopenhagen. Het st. Flora arriveerde 1 April van Amsterdam le Bordeaux. Hét st, liector vertrok 1 April van Alexa.ndriö naar Malta. 1-Iet st. Mars arriveerde 1 April van Amsterdam te Pillau. Het sl. Niobc arriveerde 1 Ypril van Amsterdam te Cuxhaven. Het st. Saturnus vertrok 1 April van Cadix nu or Genua. Hel st. Sirius vertrok 1 April van Valencia naar Amsterdam. Het st, Vesta vertrok '1 April van Garthagenn naar Alicante. Het st. Zeus vertrok 1 April van Cuxhaven naar Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Palembang vertrok 31 Maart van Batavia naar Rotterdam. Burgerlijke Stand HAARLEM. ONDERTROUWD: 2 April: C. G. Verwéjj en M. v. d. Linden; A. Keur on II. Koning; II. Westbx'oek en E. M. Slobbe; B. J. Ne- derkoorn en J. A. F. JÏuijgen; W. Snleder en M. J. van Duijnhoven; A. P. v. d. Nes en M. II. de Mol; J D. H. van Ake en A. Wielcnga; P. J. van Herp en G. van der Putten. GETROUWD: 2 April: II. J. Schippers en. "A. C. van Marsbergen; J. Kramer en M. van Ekeren; J. Jansen en J. Bax; T.- J. Bcsseling en C. Out; E. J. Nolet en J. W. Nieuwenhuizen; D. Zwart en. P. Umans; G. Vermeer en G. G. Schol ten; W. Smink en M. P. Walter; H. G. M. Leeflang en C. A, van Egmon<L BEVALLEN: 2 April: H. M. Belternian—van Duij.n, z. C. W. TonnessenVinlc z. C. tan Bosch—Wiiggers d. 1 G. van Nim- wogen—Wijtzes d. C. Heintjes—Forn uis z. E. M. van DansikFranssen z. 31 Maart: M. A. van Ommeren—van Egmond d. A. de Jong—Westerhoven d. 31 E. Wijtkamp—Honsbeok z. OVERLEDEN: 31 Maart: P., 1 maand, zoon van C. Pee toom, Haar lemmer 11 edestr, T. v. d. Steeg—Hoogebeets, 73 jaar, A. L. Dyserinckslraat; 1 April F. J. Mul ler, 38 jaar. Lange Veerstraat; N. C. Hesse—v. Dartelen, S5 Tetterode- straat; J. Groen, 53 j., Wilhelmina- straat. AiusterJamsche Beurs. Openingskoersen van 2 April 1913» LABOUCHERE OYENS Co.'s BANK TA B AKS A ANDEËLEN. Vast. met weinig affaires. Bindjey 112, Deli Batavia 485, Deli Mij. 5961/271/2, Mod an 255, Rotter dam Deli 358, Scnembah 558. R IJ R BER-AANDE ELEN. Vast. Amsterdam Rubber 223 1/2, Bandax 93 Deli Batavia 142, Nederlandsclio 84. PETROLEUM-AANDEELEN. Prijshoudend. Uordtscho Petroleum 184, Gec. IToll. Petr. 231—32, Int. Rum. Pelr. 110-11, Kon. Ned. Pet-r. 588—89 3/4, M oen ra En lm Petr. 242 3/4. Orion 961/4, Sólii- ba.icff gew. 14 1/4, Idenx pref. 351/4— 36. CULTUREN. Cultuur Mij. Vorstenlanden 158 7/8. MIJNA ANDEELEW Guyana Goud gew. 24, Idem pref. 44, ltedjang Lebong 192, Great Cobar 56 3/8, Pittsburg Coal 201/4. AMERIKAANSCHE MARKT: vast: Atclxison Topeka 103 3/4, Don vei 21 3/4, Erie 28 7/8. Kansas 25 1/4, Pref. idem 61 3/4—62, Missouri 26 13/16, Rock Island 23 3 16. South aRil 26 7/1G Union Pacific 157 3/4» Pref. Wabash 12 5/8. Industi'ieele: Amalgamated 74 3/4 7/8, Am. Can. 34 3/4. Am. Car. en Foundry 52 3/4, Am. Hide en Leather 26 5/S, Stand Milling gew. 38 1/8, Cui. Cigar 48, Cm. Steel 64 3/161/4, Cm. Marine 4 1/2, Pref. id. IS 1/8. Telegrammen De onderstaande telegrammen z[jn ontleend aan het Algemeen Handelsblad. DE STRIJD IN DEN BALKAN. DE VREDESVOOR UITZICHTEN PARIJS, 2 April (Reuter). De Figa bo meldt, dot er moeilijkheden zijn ontstaan ia het Eui-opeesche concert over de eilanden in de Aegeische zee, over de Roemeens eb© ciuaestie, de be schikking over Saloniki en de oor logsschatting. Do schrijver van liet artikel ver klaard er zoowel van te weten, dat hij onmogelijk alles zeggen kan, wat in de bijeenkomst der gezanten-con ferentie zou gezegd zijn. DE MOGENDHEDEN EN MON TENEGRO. PARIJS, 2 April. (Reuter). De Fi garo zegt, dat de ministerraad be sloot.' dat Frankrijk zal deelnemen aan de maritieme betoogLng tegen Montenegro. De berichten uit Londen. Petersburg eu Berlijn ontvangen maakten langer uitstel van die oplos sing onmogelijk. De gezanten van Frankrijk te Lon den, Weenen en Petersburg ontvin gen de mededeeling, dat Rusland Frankrijk belastte met de vertegen woordiging 'bij de maritieme bcloo ging. De Matin zegt, dat Italië even eens niet aan dc betooging zal deel nemen, maar zijn bondgenooten zal belasten mot de vertegenwoordiging. GRIEKEN EN BULGAItEN. SALONIKI, 2 April. (Reuter). De gemengde militaire commissie uit Grieken en Bulgaren bestaande, is gisteren naar Nigrita vertrokken, om do verantwoordelijkheid vast te stel len voor 'het daar tusschen Griek- sche en BuLgaarsche troepen gelever de gevecht. Eon tweede commissie zal onmid dellijk naar dezelfde bestemming vertrekken, 0111 vast te stellen, welke jurisdictie in het district Nigrita zul worden toegekend aan Bulgarije on welke aan Griekenland, om herha ling van incidenten als het boven staande te voorkomen. TRICHINOSE. HUELVA, 1 April. '(Router). Te Boija zijn 15 personen ongesteld ge worden ten gevolge van het eten van Lrichineus varkensvleesch. Zeven hunner zijn reeds o\erieden, de an deren verkeeren iu ernstigen toe stand. Marktmeuws VEEMARKT TE HAARLEM. 2 Ad ril 1913. Koeien en Ossen, aangevoerd en ven kocht, 2S0.— Nuchtere kalveren, aangevoerd er verkocht 52 stuks, f 18.—10.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 2