WïgïlÜE BLAD Zaterdag 5 April 1913 Buitenlandsch Overzicht De Balkan-vulkaan. Europa tegen Montenegro. De vlootdemonstratie tegen Monte negro, waaraan nu ook Italië en Frankrijk deelnemen, zoodat het een volkomen internationale betooging ja, daar Rusland officieel verklaarde, door Frankrijk vertegenwoordigd te zijn, vraagt alle aandacht. Alles is in orde, de oorlogsschepen zijn naar de Moutenegrijnsche klist vertrokken en hebben opdracht een sche r p e blokkade te lwwerkon. Montenegro weigert aan den wensch van Europa te voldoen en zijn troepen liet verdere beleg van Skoetari te doen staken. Servië heeft het verzoek, om zijn troepen van Slcoetari terug te roepen openlijk afgewezen, en de mi nister-president heeft den gezanten die hem de besluiten van Europa kwa men mededeelen op ironischen toon geantwoord: dat de groote mogend heden de Balkanstaten steeds hadden aangemaand eensgezind te zijn. en el kaar te steunen; dien raad volgt Ser vië thans op. Wat zullen de mogendheden bij die houding der Balkanstaten doen? De „Westm. Gazette'' heeft dut dui delijk gezegd: De demonstratie moet een demonstratie blijven, vrij van bloedvergieten eu sensaties. Maar het is te verwachten, dat er een grenzelcoze verwarring zul ont staan in Europa, als de Balkanstaten blijien weigeren, om de besluiten van Europa uit te voeren. Dan zal Oostenrïjk-Hongarije wel licht op eigen gelegenheid willen op treden. zonder mandaat van de groote mogendheden. Zullen de andere mo gendheden het toestaan, dat Oosten-, ïijk-Hongarije met zijn groot leger tegen het kleine Montenegro oprukt? Dat Oostenrïjk-Hongarije zulke plan nen heeft blijkt uit de mededeelingen der officieuse pers en uit de berich ten. dat de keizer verschillende per sonen, onder wie de minister van oor log en de chef van den generale» staf heeft ontvangen om over de te nemen maatregelen te besluiten. Het „Journal des Debats" wijst er op, dat Oostenryk-Iiongarijo aan de Russische regeering formeel heeft be loofd, zich van iederen aanval op Ser vië en Montenegro te onthouden. Het blad hoopt, dat Oostanrijk-Hongarije die belofte zul houden. In de geheel e os ten rij ks cl ie pers komt de bezorgdheid tot uiting, dat ondanks do eenstemmigheid der mo gendheden, een verscherping van den internationalen toestand zeer goed mogelijk en zelfs waarschijnlijk is. Zelfs in officieuse' bladen wordt Rus land aangewezen als degeye, die Ser vië en Montenegro stijft in hun ver zet. Hel officieelo Rusland ver- eenigde zicli met alle besluiten van de gezanten-conferentie, het o f f i c i e u- s e Rusland, de macht achter den troon, verzet zicil en belooft aan de Balkanstaten steun. 't Vrij ongeloof© lijk bericht, dat.een Russische handelsstoomboot te San Giovanni ai Medua munitie en voor raden voor Montenegro ontscheept hee'f, wordt toch bevestigd. De „Frankf. Ztg." meent, dat ko ning Kikita wel bereid zal zijn, aan de wenschcu van de mogendheden te ge moet te komen, zoo dc compensaties die hem worden toegezegd, maar groot genoeg zijn. Het blad schrijft: „Er ligt een groteske trek in, dal waar vele staatslieden met angst en zorg de toekomst te geinoet zien. en vreezen voor de gevolgen van de vloot demonstratie. de diplomaten in den Balkan niet minder ernstig onderhan delen over de financieele schadeloos stelling, die aan koning Nikita zal worden uitbetaald, zon liij Skoetar! aan de Albaneezen laat. Het, geldge brek van het land en deft vorst zijn chronisch en historisch; en het is niet onwaarschijnlijk, dat op die wijze aan het'conflict een onbloedig verloop wordt verzekerd". Een bedreiging van den kant van Oostenrijk- H o n g a r ij e, De Weensche „Reichspost" schrijft (blijkbaar officieus geïnspireerd]): „Wanneer het den grooten mogend heden niet gelukken mocht de Balkan staten tot de overtuiging te broJigen, dut het nutteloos is zich langer te ver zetten tegen den wil van Europa en wanneer Servië en Montenegro niet bescheidener worden, dan zal Oosten rijk eventueel zijn eigen belang stellen boven dat van Europa en meer reke ning gaan houden met de Oostenrijk- sche dun mot, de Europeesche politiek met alle consequenties daarvan. De geheele arbeid van de ambassadeurs- conferentie zou daardoor ongedaan worden gemaakt". Van ia oorlogsvelden. 't Gevecht om SkoetarL Verzekerd wordt, dat de Serviërs en Montenegrin nen in het laatste ge vecht om Skoetari 2000 dooden en gewonden hadden (volgens een parti culier bericht zelfs 4000!). De belegeraars zetten wel veel op 't spel! De aanslag op Skoetari moet den belegeraars niet veel succes gebracht hebben. De versterkingen die dc ves ting omringen zijn nog in handen der, Turken. Er worden nu Servische verster kingen verwacht. De Turken in Skoetari verdedigen zich wel met den moed der wanhoop. Nadenvalvan Adrianopel. Het vervoer van de krijgsgevange nen is begonnen. Op de wegen om Adrianopel- bewegen zich groote con- vooïen van Turken, enkele daarvan tellen tot vierduizend man. De Bul- gaarsche autoriteiten zenden ze hoofd zakelijk naar Slara Zagora, Pliilip- popel en Sofia. Volgens betrouwbare inlichtingen is er slechts één DuitsCh officier te Adria nopel krijgsgevangen gemaakt. Anderen zijn voor het beleg naar Konstantinopel vertrokken. De voorziening met levensmiddelen van Adrianopel wordt, bemoeilijkt door de vernieling van de brug over de Maritzii. Het verkeer wordt onder-, houder, door twee schipbruggen, die in allerijl door de pioniers zijn aangelegd. De Bulgaarsche ministers komen lieden te Adrianopel aan. Kaar flea vrefle Daarover is beden geen nieuws. Men rekent nu ©venwel algemeen niet 't minst in Turkije! dat de vre de spoedig een feit zal zijn. Allerlei. I-Iet Oostenr ij ksc h-H o n- g a ar s c h e leger. Volgens dc nieuwe Oosten rij ksche legerwet zou het contingent na drie jaren het maximum ten getale van' 150,500 man bereiken- De „Zeil" ver-! neemt nu, dat binnenkort in de beide parlementen wederom oen wijziging zal worden voorgesteld, waarbij een nieuwe totale vermeerdering vu n 15000 man voor het gemeenschappelijke le ger wordt gevraagd, benevens 10.000 man voor de beide landweren. Het rekrutencontingent zal, volgens dit ontwerp, in hei derde jaar op 174 500 man zijn gebracht. Amsterdamsche Kout LXIX. Een noviteit op onderwijsgebied. Goedkoop trammen. We behoeven ons in Amsterdam niet te beklagen over gebrek aan belang stelling in onderwijszaken. Heeft onze achtbare gemeenteraad niet kort gele den nog eenige zittingen volgepraat over het zevende leerjaai- Kriigen we hier niet de strenge school? Wordt hier niet op velerlei wijs zorg gedragen voor de geestelijke en zede lijke belangen van het schoolkind Ons staat nu, op opvoedingsgeblcd, weer een noviteit te wachten eon vacantïe-school. Als het u gaat als mij, dan griezelt u bij de eerste kennismaking met deze nie jwe woord-combinatie. Ik hoop, dat geen mijner lezers te oud is, om zich de weelde van vacan tia uit zijn schooljaren te herinneren. Eerst al, weken te voren, de vreugde bij voorbaat, en dan de tijd van onge breidelde vrijheid zelf en al de geneug ten, waarvan ie profitceren viel, naar evenredigheid der oudeilijke beurs of naar evenredigheid van de zorg waar mede de ouders zich beijverden, luin kinderen aangenaam bezig te hou den. Dat is de mooie zijde van de me daille. De keerzijde we weten er hier in Amsterdam van mee te pralen is, dat zoo tal van ouders niet weten, wat ze in de vacantie „met de kinderen begi rmen moeten". In de huizen in onze vverkmans- buui ten is moeder de vrouw maar blij als haar kroost ,~van den vloer is" en veilig opgeborgen binnen de muren van het schoollokaal. Dies ziet men in vacamtiedagen de spes patriae uit die kringen zweiwen lungs de straten en blootgesteld wor den aan al de misère, die uit zulk zwerven in de groote stad kan voort komen. De gevaren van het straatzwei-ven in de groot stad voor onze jeugd zal ik niet nadrukkelijk hebben te betoo- gen. De boefjes, die de interessante figu ren in de kinderzaakjes voor de recht bank zijn, zijn er, rneerendeels, de producten van. Nu is het bestuur van „Ons Huis" te rade gegaan, dat het goed zou zijn die zwervertjes in de vacantie liezig te houden en daarom heefi liet het initia tief genomen tot de instelling van een instituut dat den onaangenaam klin kenden naam draagt van „vacoütie- school". 'k Geloofde eerst mijn oogen niet, toen ik deze contradictio interminis las en mijn eerste opwelling was me delijden met de arme stakkertjes, die men in de vacantie... op school wil doen, drillen wil, in den band wil houden. Nader inzicht in de bedoelingen wij zigt echter dit oordeel. Volgens de berichten ïn de bladen toch is het- absoluut niet de bedoeling dc kinderen in sc-i !- g houden. Hen met lessen te plagen of op de schoolbanken te plakken. Men wil in den vacantietïjd kinde ren tegen geringe vergoeding eiken dog één schooltijd van de straal, en aangenaam bezig houden. Spel, gym nastiek, prettige handenarbeid, dat is het waarmee men den kinderen den tijd zal doen verdrijven. Spel, zooveel mogelijk in de openlucht, wandelin gen, gymnastiek en andere gezonde lichaamsbeweging en als 't moet of als aangename afwisseling handenar beid, op geheel onschoolsche, volko men vrije wijze. Mejuffrouw Van Asperen, de direc trice van „Ons. Huis" in dc Rozen straat heeft er de leiding van en dat de zaak nu in goede handen is, is wel zeker. Voor de „Tucht-TJnie" een denk beeld dunkt me, orn toe te juichen. Nu zullen er misschien wel velen zijn, die toch, hoe aanlokkelijk het denkbeeld er uitziet, de ineening blij ven handhaven: de vacantie moet voor de kinderen zijn een tijd van algeheele vrijheid. Spelen moet spon taan gebeuren en niet altijd onder toezicht en gereglementeerd. Zeker, 't is waar, volkomen vrij heid om te spelen, geheel naar eigen zin en lust moet er voor de kinderen af en toe zijn. Maar nog veel meer waar is het. dat van een ongebrei delde vrijheid, die leidt tot straatslij pen den geheelen dag, tot baldadig heid en erger, niets dan ellende komt Laat. ook in de vacantie, heusch dc kinderen eenige uren het geldt im mers maar één schooltijd per dag een liaiid voelen, zich schikken naar orde, spelen en knutselen onder toe zicht. Hoe leelijk de naam ook klinkt, mei „school" in den eigenlijken zin heeft het denkbeeld maar zeer verwijderd verband. Ik vermoed dat tal van Amster damsche ouders, moeders vooral, het denkbeeld van een vacantieschool van harte zullen toejuichen en huhlc brengen aan het initiatief van „Ons Huis", wat ik bij dezen doe. Met groote instemming zal door heel Amsterdam zijn kennis genomen van de door B. en W. ingediende her ziening van het tramtarief. Ik had indertijd al eens gelegenheid den wensch uit te spieken dat, gezien den bloeieuden toestand waarin het tram bedrijf verkeert, wij spoedig een uni form sijf-cenls tarief zouden krijgen. Er waren echter bezwaren, n.l. deze dat dit verminderd tarief een grooten toevloed van passagiers ten gevolge zou hebben, waarvoor nog geen ma teriaal genoeg was en ook dat het Vermeerderd tramverkeer de alge- meenc verkeersmoeilijkheden zou ver groeien. Blijkens hun voordracht achten B. en W. dit laatste bezwaar in 't geheel niet. Zij gewagen er althans met geen letter van. Het andere noemen zij wel, en hun voordracht is juist hier op gebaseerd, dat in den loop van dit jaar de in aanbouw zijnde derde hoofdremise kan worden in gebruik genomen en in verband daarmede reeds tot bestelling van een belang rijk aantal wagens kan worden over gegaan. Nu B. en W. aan 't verlagen gaan, doen zij het flink en royaal, dat moet gezegd en dat doet ons Amsterdam mers, wien het trammen om zoo te zeggen in 't bloed zit, goed'. In 'hoofdzaak betreft dan de her ziening het tarief van vijf cent per rit. Hiermede worden de twee rits- kaartjes afgeschaft en ook de boekjes, waarbij het tarief 6 ets. is. De sec ties zijn nu ook afgeschaft en zoo kan men voor zijn stuivertje geweldi ge einden tram genot smaiïen. Dei.k hv. aan lijn 3 en aan lijn 10. Merkwaardig is dat; bij de finan cieel© berekening B. en Yv. tof dc con clusie komen, dat de gemid deldie op brengst per passagier slechts dalen zal van 4.6 tot 4.4 cent. Tn dio mate wordt toeneming van het reizigeis- vervcLr verwadnt, dat financieele be zwaren zooals men ziel van nul en geen er waarde geadhl worden. Voor al nu in het feestjaar, het jaar dei- tentoonstellingen zal 1.1.1 tramver keer, hij dit uiterst goedkoop tarief, enorm zijn. Het lage tramtarief is een zeer too te juichen sociale maatregel. Goed koop Irammien is een algemeen volks belang en met warme sympathie mag begroet worden 'het feit, dat B. en W. dezen echten socialen maatregel thans voorstellen. Voor de conducteurs intusscheji zal het minder voordeelig zijn. Enkele rit thans 7 1/2 ets, dan ge ven wo.meestal 'een dubbeltje en la ten do i.plak" zitilen, en de pasjes van 10 ets betalen we vaak door vun een kwartje 12 1/2 ct. te laten afhou den. Do rónde getallen 5 ën 10 ets. ico nen zie'h niet zeer tot fooi-enge vér ij, zoodat ilk voor do oonducleurs vrees, dat ze het grootste gedeelte dezer bij verdienste zuil-en moeten derven. Ik mis in clo voorstellen tot herziening van het tramtarief er een om. als compensatie ook het loon der conduc teurs f© verheogen, maar twijfel niet of al zeer spoed:g zal den Raad. mocht dit voorstel widen aangeno men een dergelijk verzoek bereiken. Laat ik ten slotte nog vermelden, dat het tarief op kleine trajecten ais Dam—Stationsplein 2 1/2 ct. blijft er. .het iarjef der vroegri-.ten eveneens ongewijzigd, terwijl de abonnements kaarten iets verhoogd zullen worden als B. en W. hun zin krijgen. Moge door de invoering van het 5 ets. tarief ons trambedrijf tot neg grooter bldei komen. AMSTERDAMMER. Binnenland SCIIKF.PVAARTTENTOONSTEL- LING TE AMSTERDAM. Op de terreinen aan de overzijde van het IJ, waar begin Juni de Scheepvaarttentoonstelling zal geo pend worden, wordt naast de histori sche en andere afdeeiingen in een middenterrein tusschen de hoofd- en machinegebouwen een winkelgalerij ingericht. Reeds is ec-n groot aantal dezer winkels aan win keliers en klein-industrieelen Vpor het verkoopen en vervaardi gen hunner artikelen verhuurt!. Van B. en W. is de toezegging ontvangen dat ten aanzien van de winkels op hei terrein der tentoonstelling van 5 Juni tot 1 October tot middernacht ontheffing wordt verleend van het verbod om de winkels des avonds na 9 uur voor het publiek geopend te hebben. TWEEDE-KAMER. VERBREEDING LE1DSCIIE STRAATWEG. Bij het afdeelingsonderzoek van het onteigemngswetje voor de ver- Ij reeding van den Rijksstraatweg van Den Devl naar Leiden werd ander maal de aandacht gevestigd op den hinder, dien het verkeer ondervindt van den toestand aan de llaagsche Schouw. Men meende, dat thans lot onteige ning van den tol behoorde te worden overgegaan en uitstel ten deze onge- wenscht was. Vervolgens drongen eenige leden er op aan, in aansluiting aan het gedeel te Den Haag—Haagsche Schouw de verbreeding van het vervolg van dien weg tot Haarlem en eventueel tot Am sterdam ter hand te nemen. ONTGINNINGEN „POELOE LAOET". Bij de Tweede Kamer is op 't oogen- blik een wetsontwerp aanhangig, waarin de regeering voorstelt, (ie steeukoien-ontgiiiningen van de maat schappij „Pcelee Laoet" tot een be drag van ruim 3 mïllïoen gulden voor dm Staat aan te koopen. Naai wij van goed onderrichte zijde vernemen, is thans aan de bedoelde maatschappij van meer dan een kant een aanzien lijk hooger bedrag voor de ontginnin gen geboden. Het bestuur (de heeren Jansen en Van den Honert, van de Deli-Maat schappij, Van Aalst, president der Nederlandse!:© Handelmaatschappij, jhr. Loudon, van de Koninklijke, en de heer Moons), biijft echter, omdat het wenscht te verhinderen, dut de ontginningen in vreemde handen ko ine;), zijn aanbod aan den Staat hand haven. HET CONFLICT IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. In de.gisteren to Utrecht gehouden vergadering van het bestuur van het Verbond van vereenigingen van siga renfabrikanten werd besotcn het laat- sLe schrijven van de werkliedenorga nisaties te stellen in handen van de looncommissie. Het bestuur achtte zich niet in staat om oogenblikkelijk over de beteckenis van dit schrijven i in al zijn onderdeelen te oordeelen en wenschte zich dientengevolge voor alsnog van een beslissing te onthou den. Aan de looncommissie is de meest volledige bevoegdheid gegeven om naar bevind van zaken te handelen 't zij het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, 't zij daarover met de besturen der werkliedenorgaiilsaties een nadere bespreking te voeren. Vaii de genomen beslissing is, voor wat liet eerste gedeelte betreft, aan <le weikiiedenorganisatics kennis ge geven. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninkl. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verb, eere-medin brons, aan D. J. de Haas, arb. bij de firma J. J. Krantz Zoon, lakenfabr. te Leiden. DE „MINISTER KRAUS". Gisterenmorgen op de reis van Ter schelling naar Harlingen, raakte de machine van de postboot „Minister Kruus" defect, zoodat de boot hulpe loos ronddreef. Daar 't ongeluk ge schiedde vlak bij de Vliesloot en de Onze Lachhoek ANDERE TIJDEN. (In het bierhuis.) A. (tot zijn vriend): Ik begrijp niet, iioc de menschen 'n oogenblik gedacht hebben dat die arme slokker zoo rijk was 1 Vroeger rnoest je toch minstens een honderdduizend gulden hebben, alvorens je voor een m:!!ioii- nair werd aangezien 5 AMERIKAANSCII. Toen de beroemde violist Remënyl een kunstreis door de Vereeitigde Sta ten deed, vertoefde hij een dag in Chi cago. Blijft u nog langer? vroeg de por tier van het hotel, waarin hij den nacht had doorgebracht. Dat hangt er van af, was het antwoord. En nu vroeg hij naar deu besten weg om eeue stad in Illinois te bereiken. De bekende route C, B eu Q, antwoordde de Yankee. O 1 D. T. M. sprak de kunste naar, toen hij wat van zijn verbazing bekomen was. Nu was het de beurt van den por- tier orn vreemd op te zien. Wat bedoelt u daarmee? vroeg deze. Ja, wat bedoelde jij met C, B en QV Natuurlijk Chicago, Burlington en Quinay. Mooi zoo en ik bedoelde natuur lijk Dan tot morgen, sprak de vlo list gelaten. motorboot Vlieland in. de nabijheid was, kon deze passagiers en vracht goederen overnemen en verder naar Harlingen transportc-eren. DE „SOMMELSDIJK". Gelijk men in de rubriek Stoom- en Zeilvaart lezen kon heeft het van Rotterdam te Havana aangekomen stoomschip „Sommelsdijk" (Holland Amerika-lijn), veel slecht weer door staan, waardoor het verschilende ver liezen en schade heeft geleden en 2 personen van de bemanning zijn ge dood. Naar de „N. R. CL" nader ver neemt, heeft de „Sommelsdijk" ernsti ge' dekschade. De omgekomenen heetten J. J. van Reuzel, i rem nier, en Roelof Brouwer, bediende. ONGELUKKEN. Te Obdam is naar de „Tijd" meldt, het 3-j:ii g zoontje van den heer Bak ker in een onbewaakt ©ogenblik te water geraakt en verdronken. Dinsdag trapte het 1 1/2-jarig zoon tje vun den landbouwer S., te Benne- kom, in een emmer met lieele stijfsel, waardoor hel ernstige brandwonden bekwam; thans is liet aan de gevol gen overleden, zoo meldt de Tel. Een drie-jarig kind van den lieer Van den Berg te Baarn, kreeg Zon dagmorgen tijdens een hoestbui eon z.g. apeniiootj© in de Jong, waarop een hevige benauwdheid volgde. Men kon het nootje uit de long niet verwijderen, waarna per auto naar Hilversum werd gegaan, waar men eveneens geen kans zag, den armen kleine te helpen. Daarop besloot men naar Utrecht'te gaan, waar na een operatie het eindelijk gelukte het kind vun het nootje te bevrijden. Aanvankelijk dacht men. dat het kind na deze opératie wel Weder zou bijkomen, doch het heeft niet zoo mo gen wezen. De arme kleine is Don derdagmorgen na een smartelijk Jij- i den in het ziekenhuis ie Utrecht over leden. (U. D.) IIET CONFLICT IN DE KLEEDING- INDUSTRIE. Te Utrecht vergaderde gistermiddag de Boud van Kleerniakerspatroons in Nederland. Een veertigtal van de grootste patroons uit alle oorden des lands waren aanwezig. Met algeniee- n« stemmen we*d besloten, de Aui- sterdarusche patroons krachtig te steunen, en in geen geval tijdens het conflict klanten van Amsterdamsche patroons te bedienen. Ook vereenigde zich de vergadering met het voorstel om geen eLkelen werkman uit Am sterdam aan te riemen. Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Zoo te water als te land Vind je menig vreemden kwant. Maar je moet er een beetje op let ten, want zonder pedanterie mag ik wel veronderstellen, daL acht van de tien inenschen heengelezen hebben over een bericht, dat een schipper, die zijn schuit voortbooinde door het bre ken van den vaarboom te water viel en door toesnellende, in dit geval toe- varende personen, gered werd. Een schipper, die niet zwemmen kan, zal heel waarschijnlijk een neef bezitten, die postbode is en geen bee- n en heeft Ook zal er wel een poes In de familie zijn zonder staart en een hond, die vergeten heeft blaffen te lee- ren. Maar zonder gekheid, is het niet ongelukkig, dat een varensman, die elk oogenblik te water kan raken, zichzelf niet redden kan en door an deren moet worden gered van het lot om klokspijs te worden van de vis- schen, die hij immers minstens In zwemkunst evenaren moet? Uit den Haag worden ons allerlei wetten thuis gestuurdwe moeten dit en dat en we mogen zus en zoo niet meer, maar niemand is nog op de ge dachte gekomen, om voor te schrijven, dat schippers, seliippersvrouwen en schipperskinderen, die niet boven de 40 en niet onder de 4 jaar oud zijn, een zwem-examen moeten afleggen, voordat zij als regel op het water worden toegelaten. Zelfs Mr. H. Smcéhge, die als voorzitter van de vereeniging Schultevaer terecht de vader der Nederlandsche schippers genoemd mag worden, heeft nog geen voorstel in dien zin aangekondigd. Ie mand heeft mij gezegd, dat hij 't zelf niet kan. Ik weet het niet, heb het hem nooit gevraagd. En als griffier van het Amsterdamsche Gerechtshof is de zwemkunst zeker niet wat. Mr. Smeenge het eerst noodig heeft. Maar als er zoo'n wet kwam zou Drentsche Ilarm, of ik ken hem niet, aan 't hoofd van zijn schippersstoet nog zwemles gaan nemen, om het voor beeld te geven. Maar keeren we tot het land terug, waar ik dezer dagen een heel wat loo- zer kwant zag, dan deze schipper ls. 't Was op de Amsterdamsche vaart. Daar rolde een coupeeije met een paard er voor en niemand op den bok. De koetsier, die waarschijnlijk oververzadigd vvas van scherpen oos tenwind, zat in het rijtuigje en hield de leidsels door het open portier raampje. Ik zal niet zeggen, dat ik het aanbeveel als stelsel, want ln Haarlem zou het verkeer al gauw vastloopen, maar slim was het en hulde komt toe aan het paard, dat blijkbaar den koetsier niet noodig had. Onlangs heb ik bezoek gehad van een vriend, die zijn naam niet ge noemd hebben wil omdat hij zich schaamt. Om dezelfde reden schaam ik me óók wel, maar och, door de vriendelij ke beoordeelingen van neef Wouter weet de lezer eenmaal, dat ik een ca talogus ben van fouten en gebreken. Waarom die schaamte Ik ga het vertellen. We hadden gepraat over schoolgeleerdheid en waren zoo ge komen op Pythagoras; „Piet Hagoras?" zei hij onnoozel. Maar toen kwam hij er weer in, hoewel hij aanvankelijk liet theorema van deze beroemdheid met het dio rama in de Plantage verwarde. Zoo raakten we' op Archimedes eu zijn vermaarde stelling; mijn vriend trachtte de aardigheid te plaatsen, dat Archimedes blijkbaar de eerste be vorderaar van het bouw- en woning toezicht is geweest. Maar ik was voor zulke Rauwigheden niet in de ware stemming, want er was me iets te binnen geschoten, dat mij met zorg vervulde. „Weet jij antwoord te geven op alle vragen, die de vreemdelingen dit jaar aan het Nederlandsche volk zul len doen 1" Hij begreep niet recht wat ik meende. „Als jij dit jaar een Engelscliman ontmoet, die je vraagt naar de sterk te van ons leger in vredes- eu in oor logstijd, weet jij het dan Hij nam een veelbeieekenend stil zwijgen in acht. „Wanneer Frans Hals leefde?" „In de zeventiende eeuw," zei liij blij. „Maar wanneer precies? Dat mag een Haarlemmer toch wel op een prik weten. En herinner jij je, wat Tromp al zoo voor vaderland gedaan heeft?" „Ja, van Tromp gesproken, daar moet ik je toch een goeie mop van vertellen. -Verbeeld je, dat ik onlangs in de courant een advertentie heb ge lezen, dat de Naaml. Vennootschap Admiraal Maarten Harpertsz. Tromp zich belast met het beheeren, adminis- treeren en in opzicht nemen van onroerende goederen, tegen matige prijzen. Opzicht van alle klassen Hul zen, De nagedachtenis van onzen goeien ouwen Tromp loopt het be hangen van kamers en het witten van gangen na. Het moest niet mo gen 1" Maar ik liet me niet in de war brengen. „Heel goed, maar wat weet je van Tromp als zeeheld?" Toen werd hij boos. „Wou je mij schoolmeesteren Dan mijn beurt. Wat weet je van de Ruijter?" „In de lijnbaan geweest en op een toren geklommen," zei ik trotsch. „Jawel en de zeeslagen?" „Drie oorlogen tegen de Engelschen gevoerd." „Waar en wanneer?" Ik wist het niet. Ik kon geen enke len naam meer noemen en al de jaar tallen, vroeger zoo herhaaldelijk en met ijver door mijn ouderwijzers er ingestampt, zijn weggesmolten in deu loop der tijden. Maar mijn wraak lag voor de hand. „Weet je wat de vreemdelingen bij zonder belangrijk vinden De droog making van de Haarlemmermeer, en de plannen tot droogmaking van de Zuiderzee. Vertel jij me nu eens, wat de hectare bouwgrond opbrengt in de Haarlemmermeer, hoeveel vruchtbare teelgrond er in de Zuiderzee gevonden zal worden en hoeveel millioenen die droogmaking kosten zal?" „Ik weet het niet," erkende mijn vriend. „Ik evenmin." En we staarden als twee onnooze- len elkaar aan. Zijn wij uilzonderingen 7 De lezer kan er zelf de proef mee nemen. Laat hij morgen, Zondag, eens aan vrien den en kennissen dezelfde vragen doen en wanneer dan het antwoord achterwege blijft stel ik voor, dat we een handboekje samenstellen waarin al die vragen beantwoord worden, ge titeld: De vlugge Nederlander in vra gen en antwoorden. Want het zou toch treurig wezen, wanneer straks de buitenlander ons vragen doet over be langrijke dingen en wij met den mond vol tanden 3taan. Bijna zoo dom, als die schipper, die niet zwemmen kon. Het is helaas maar al te'waar, da' wat we in den loop van de jareu aan kennis bijeengegaard meenen te heb ben, wegsmelt of er heel anders uit gaat zien. Van Hendrik den Vierde van Frankrijk is bij de meesten van ons alleen deze wetenschap overge bleven, dat hij wenschte, dat al zijn onderdanen Zondags een kip in den pot hebben zouden. Die kip maakte bij ons op school namelijk een grooten indruk, oindat er in de groote gezin nen zelden of ooit kip gegeten werd en zoo'n beest dus een geweldig festijn vertegenwoordigde. En Gladstone? Vraag aan tien men schen. wat ze van dezen Engelschen staatsman weten en acht er van zul len antwoorden, dat hij hout hakte in ziju vrijen tijd; de negende weet ook dat niet en de tiende kan er nog bij vertellen, dat hij een groot voor stander van home rule (zelfbestuur) voor Ierland is geweest. Gek toch, dat we zoo'n kleinigheid wel onthou den en het levenswerk van zoo'n man glad vergelen; dat komt, denk ik, om dat toen het nemen van eenvoudige lichaamsoefening na geestelijken ar beid nog een zeldzaamheid was. Ik heb een gestudeerd man eens naar de grondregels van de wijsbe geerte van Kant gevraagd. Hij ken de ze niet meer, maar wel had hij ont houden, dat Kant in een klein boekje ,do kracht van den wil" had beschre ven, hoe hij eens de eerste verschijn selen bij zich voelde opkomen van een besmettelijke ziekte die in die dagen woedde. Kant zette zich met zijn heelen wil legen de ziekte in eil daarop verdwenen de eerste verschijn, selen en werd hij weer gezond. Een hedendaagsclie medicus zal waarschijnlijk zeggen, dat Kant zich verbeeldde, dat hij de eerste ver schijnselen bij zichzelf opmerkte, die verdwenen toen hij zich tegen die in beelding verzette. Want ook geleerde menschen en geleerde uitspraken kunnen falen, ln het maandschrift Onze Vloot heb ik met groote belangstelling gelezen, dat de oude Hamburgers plachten te zeg gen: Vivere non necesse est navigare necesse est, hetgeen zeggen wil, dat het niet noodig is om te leven, maar wel om op zee te varen. Ik vraag wel verschooning aan alle oude Hambur gers, als ik bescheidenlijk de vraag stel, of hei voor wie op zee willen va ren, niet in de eerste plaats noodig is om te leven? Zulke spreuken in een vreemde taal klinken wel indrukwekkend, maar zijn het daarom niet altoos. Even zonderling was het bericht in een der bladen over een brand dat het huis voor de tweede maal was afgebrand. Zoo'n huis toch 1 een gewoon perceel zou aan één keer afbranden genoeg hebben 1 FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 13