i Je Faas". SCHLATNIAIN Ëelaartine Mantels, Mantelcostumes, Japonnen, Blouses, Costuumrokken en Kinderjurken, ®r@ofe sorteeiisag Japonetoffen, Katoentjes, Mousselines, Schorten, dorsetten ®m Par&plaies. T©ragkos"»is4 uit hat Lager. Llm©n©fi® 2Lsm:o.rr© 88^88, Teleloosi 401 Biedt U dit jaar eene zeer uitgebreide collectie in in alle genres en grootten, waardoor U verzekerd wordt, steeds naar wensch te zullen slagen. zijn. B. en W. meenen er in dit ver band op te mogen wijzen, dat door de invoering van toet nieuwe tarief in den a.s. zomer, als in verband met de hier ter stede te houden tentoon stellingen juist in het eerste jaar der tariefverlaging buitengewone drukte kan worden verwacht, zal worden voorkomen, dat de daling van de ge middelde opbrengst per passagier na- deeligen invloed op dc resultaten van tiet bedrijf zal oefenen. Teu aanzien van de bestaande uit zonder ingstarie ven meenen zij te moeten voorstellen, die, zij het ook niet enkele wijzigingen van onderge schikt belang, te bestendigen. Handhaving van liet tarief van. 2 1/2 cents voor d© trajecten DamSta tionsplein (De Ruyterkade) en Post kantoorStationsplein (De Ruyter kade) komt B. en W. gewenscht voor met het oog op de gewoonlijk geringe wagenbezetting op die lijm vakken, terwijl de billijkheid medebrengt, dat voor de korte en niet in het centrum der stad komende lijnen 6, 12 en 18 dat lage tarief eveneens wordt toege past. DIRECTEUREN POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Naar de N. R Ct. verneemt bestaat bij de regeering het voornemen, de betrekking van directeur-generaal der posterijen en telegrafie op te heffen Voor de posterijen en voor de telegra fie zullen dan afzonderlijke directeu ren aangesteld worden. Het Vaderland" verneemt, dat wel een meervoudig bestuur wordt over wogen, maar toch niot om afzonder lijke hoofden voor den post- en de» telegraafdienst in te stellen. EEN KLOEKE DAAD. Wij lezen in „Onze Vloot". Hr. Ms. paitserschip „Jacob van Heemskerck" stoomde in de maand Februari 1913 in de Middellandsche Zee. Er svas „alarm" geblazen, het schip werd klaargemaakt voor gevecht. De kleppen der verschansingen gaan neer, de gepantserde torens draaien de dreigende mondingen liuner ka nonnen naar buiten Officieren loopen gewapend af en aan... daar opeens: „Man over boord!" Een matroos 2e kl. had bij het ver richten van eenig werk, dat bij het gereedmaken tot gevecht geschieden moet, zijn evenwicht verloren, en sloeg buiten boord. „Maai over boord"! de reddings boei te water!... maar intusschen heeft het volle kracht stoomende schip reeds een heel stuk afgelegd, zoodat de drenkeling vrij ver van de boei verwijderd is. Dit ziet een der officieren, de luit. t. zee 2e kl. D. Vreede, en hij springt, in peyekker gekleed en gewapend als hij is, den drenkeling na, en het ge lukt hern, den spartelenden man hij de boei te brengen, en hem daar te kalmeeren, totdat de inmiddels gestre ken reddingboot bij hen is, en hen op neemt. Een woord van wanne hulde aan den dapperen bravel v. A. KORDAATHEID VAN EEN 3 JARIGE. Een driejarig knaapje te An geren (G.), liep daar over de tramlijn, juist op het oogenblik, dat de tram nader de, terwijl de machinist niets van zijn aanwezigheid bemerkte. Zij, die van verre hel, gevaar zagen aankomen, begonnen te schreeuwen, doch de kleine wierp zich heel kalm op de lijn en liet zoo de train passeeren, waarna h U. alsof er niets gebeurd was, op sprong en naar zijne ouders ijlde, zoo vertelt de „Tel.". VOEDING IN TIET LEGER. De Staatscommissie, ingesteld bij Koninklijk besluit van 12 December 1910 (Legercommissie) heeft haar ver slag uitgebracht betreffende de voe ding van het personeel van hel leger, alsmede nopens de militaire verple- giugsinrichtingen, welke in dc be hoefte aan voedingsmiddelen voor zien. De commissie heeft de uitkomsten van haar onderzoek in een groot aan tal conclusies neergelegd. GEEN POKKEN. Nu te Enschedé sedert 2 Maart jl. geen nieuwe gevallen van pokken meer voorkwamen, zijn de van ge meentewege genomen maatregelen te gen verspreiding der ziekte reeds ge deeltelijk opgeheven. De bibliotheken en openbare leeszaal werden weer ge opend, terwijl van Zondag a.s. af liet houden van Zondagsschool in open bare scholen weder is ioegclaten. Ook te Lonneker zijn de voorzorgsmaatre gelen nagenoeg alle opgeheven. GEDENKTEEKEN R1TTER. Do Koningin heeft een bijdrage ge schonken voor de stichting van oen gedenkteeken op liet graf van profes sor dr. P. II. Ritter. KAMERVERKIEZINGEN. De „Tel." meldt De herhaaldelijk opduikende ge ruchten. als zou rar. H. Bijleveld Jr. de Kamer-candidaat der rechtsclie partijen in Amsterdam IX worden, missen eiken grond. Immers heeft rnr. II. Bijleveld Jr. nog slechts den leeftijd van 27 jaren breikt. Daarentegen is er wel sprake van, in dat district mr. De Wilde Jr.. uit Den lluag, te candideeren. Mr. G. Jannink is door alle vrijzin nige partijen in liet district Lochem candid a at gesteld. PENSION NEER ING GEMEENTE AMBTENAREN. Naar aanleiding van de Memorie van Antwoord op de wetsontwerpen tot pensionneering van gemeente ambtenaren met de daarin door de Regeering gebrachte wijzigingen zul len" lieden de wethouders van finan ciën van Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage te Amsterdam te zamen komen ten einde te overwegen, welke stappen nog zullen zijn le doen om het gevaar te voorkomen van ont wrichting der financiën dezer drie ge meenten, welke zou ontstaan door aanneming dier wetsontwerpen. Pers-Overzicht DE COALITIE. ,.De Standaard'" zet uiteen, dat het thans hij de onderhandelingen niet zoo vlot ging als in 1905 en 1909, wijl men voor twee prohlemcn stond. Ten eerste, hoe de coalitie-qunestie in Ede en Ommen weer in 't gelijk kon gebreid, maar dan ook ten tweede, Aloe incidenten als zich thans in Ede en Ommen hadden voorgedaan, voor komen konden worden in de toekomst. Wat. tiet laatste „probleem"' betreft merkt liet blad op: En in Ede èn in Ommen had het Hoofdbestuur van de Christ.-llist. Unie wel in den door ons gewensch- ien zin geadviseerd, misschien niet tijdig en niet krachtig genoeg, ii.r-ar dan toch met beslistheid geadviseerd; edoch, zonder het minste effect. In liet district en plaatselijk had men zich aan dat advies liet in 't minste ge stoord, Niet omdat men in n stond kwam, maar vermits men elkander diets maakte, dat het Iluoijbesfuur ja, voor den vorm tegen adviseer de, maar er ten slotte lang niet spijtig om zou zijn, indien de uilslag zijn ad vies weersprak. Iets wat te meer in gang vond. toen men later zelfs ver- ram, dat de Christ -ilist. Kninerclub de:i heer Schimriielpeniunck nis ge woon lid had aangenomen. Eer men tot nieuwe coalitie zou overgaan, moest over deze punten il- zoo klaarheid komen, en die is dau nu ook gekomen. Men weet nu, dat het Hoofdbestuur der Christ.-Ilist. Unie het spelen van fair pluy bedoelt en dat er in liet voorgevallene wel van di vergentie van opime, maar niet van voorbedachte trouwbreuk bleek. Eerst toen dit vaststond, was hier mede de mogelijkheid geschapen om opnieuw op accoord af te gaan. Meïi onderhandelt niet tenzij liet wederzijdsche vertrouwen ongerept staat. En daartoe is 't gelukkig reeds vrij spoedig gekomen. Wat daarna nog te regelen viel, was wel lastig en hield daarom op. maar 't miste elk gevaarlijk karakter, toen het, na 't herstel van onderling en wederzijdsch vertrouwen, alleen nog op zekere schikking aankwam, alsook op het nemen van securiteitsmaatregelcn voor de toekomst. Na. eenig over en weer besogneeren is man daarin ten slotte geslaagd op een wijze, die de hoop voor goede sa men werk i n g verlevendigt. Natuurlijk is, voor wat onze partij aangaat, volstrekt niet aan al onze wenschen voldaan. Dit was met geene der drie partijen het geval. En dit kon ook niet, als men tot compromis zou geraken. Vandaar dat ook onder de medecontractanten voor soortgelijke gewaarwording plaats zal zijn. Maar in hoofdzaak is het resultaat van de gevoerde onderhandelingen dan toch gunstig. Er is in Ommen onzerzijds v ee! toegegeven, maar was dit niet ge raden? Mits maar duidelijk vaststond, dat liet nu te treffen accoord Ommen niet voor nu en voor altoos voor ons verloren deed gaan, kon er toch geen overwegend bezwaar zijn, om T on zerzijds tijdelijk aan dr. De Visser of te staan. Dr. De Visser was in 1897 reeds candidaat in Ommen gewéést, en wat vooral in aanmerking kwam, hij viel in Leiden, ingevolge het ac coord van 1909, uit. Kon dus zijn can didate ur in Ommen niet het gereede middel zijn, onv de extra-vacantiën van enkele heethoofden in Ommen te fnuiken, en ook in dit district, bij wijze van overgang, weer een norma len toestand in het leven te roepen? Het is zoo, men had Ommen buiten 't uccoord kunnen laten, maar dit had licht te feilen strijd gegeven. En nu zekerheid te verkrijgen was, dat de concessie, thans gedaan, niet op ten volgende stembus zou doorwerken, was onzerzijds een loyale houding 't beste. Dat Bodegraven nog moeite kan ba ren, is niet te loochenen. Toch mogen we niet vergeten, dat onder het KabinetcKuyper de heer Vim Idsinga meer dan eens in gewich tige oogenblikken, b.v. in zake de Ilooger Onderwijswet, een steun van bete eken is bood, ook als dr. Do Visser het Kabinet scherp bestreed. Boven dien, zoo de onzen in Bodegraven een offer aan de Coalitie moeten brongen, dan veigete men niet, dat de Roomscli Katholieken dit in Enschedé en Alk maar niet minder doen, en dat t ok de districten niet ontbreken, waarin <lc Christ.-Hist, onzen candidaat zul len te steunen hebben, ook nl daalt de sympathie die hunnerzijds aan dezen candidaat gegeven wordt, beriedofi het vriespunt. r' „De Standaard" hoopt, dat liet Ka binet Heemskerk de Grondwetsrevi- sie tot een goed einde moge brengen, en dat langs dien Koninklijken weg eerlang een kieswet in het Staatsblad moge komen, waardoor voorgoed al deze moeilijkheden wegvallen. Het accoord is er nu. l)c depntale-n- vergadering evenmin als de par tij ver gaderingen van de beide andere Recht sclie fracties zal 1 casseeren. Het komt er daarom nu maar op aan, met ver eende kracht op te trekken. liet politiek accoord is sober, maar toch niet zonder pit. liet concertreert ons bedoelden thans oji de Grondwetsrevisie, en stelt bij de Ui ondwetsrevisie Artikel 192/*als voor de drie Rechtsclie partijen het neusje van den zalm,, voorop. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopio den inzender niet toruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Amsterdam, April 1913. M. Ondergeteekenden hebben zich tot een comité gevormd tot steun der uil gesloten sigarenmakers. Zij willen niet treden in een beoor- decling van de onderdeelen der loon regeling, waarom het in dezen strijd gaal, doch zij meenen er op te moeten wijzen, dat over loonsverhooging reeds sedert 1910 tussclien patroons en arbeiders werd onderhandeld, en dat sedert dat tijdstip de levensbehoeften aanmerkelijk duurder zijn geworden. Bovendien stellen zij vast, dal dior Bovendien stellen zij vast, dat door loonsverhooging is toegekend, die van de zijde der arbeiders op ongeveer tien percent wordt geschat, waaruit naar hun oordeel blijkt, dat de stand der industrie loonsverhooging moge lijk maakt. De omstandigheid nu. dal omtrent zulk eene loonsverhooging tusschen de werkgevers en de arbeiders buiten Amsterdam geene overeenkomst kan worden verkregen, heeft in het be gin van dit jaar, dus na twee en een half jaar onderhandelen, geleid tot eene slaking in Dordrecht, Gorin- chem en Rotterdam. Daarop echter is door het patroons- verbond de algemcene uitsluiting uit gesproken, waarbij ook de Amster- damsche patroons, die gecnerlei ge schil met hunne werklieden hadden, zich genoopt hebben gezien hunne ar beiders van het werk uit te sluiten. De toestand is nu, dat tengevolge van deze uitsluiting ongeveer vijf duizend arbeiders broodelooe staan. Er. worden tusschen de organisa ties der werkgevers en der arbeiders onderhandelingen gevoerd, doch wie den loop daarvan in de pers heeft ge volgd, zal den indruk hebben verkre gen, dat deze lang zullen duren. Ondergeteekenden vinden hierin aanleiding tot dezen oproep, wijl ver betering van den toestand der siga renmakers, in het algemeen maat schappelijk belang noodig moet wor den geacht. Zij wenden zich tot U met het ver zoek hunne pogingen te willen sleu nen, en als blijk daarvan uwe bij drage door. invulling van bijgevoeg den postwissel aan één hunner te wil len toezenden. Het is de bedoeling de inkomend' gelden te verdeelen tusschen de vier in strijd zijnde organisaties van arbel- dens: den Nederlandschen Sigaren makers- en Tabaksbewerkersbond, den Nederlandschen Roomsch-Kathoiieken Tabaksbewerkersbond, de Federatie van Sigarenmakers en Tabaksbewer kers in Nederland en den Chrïstelij- keu Sigarenmakers- èn Tabaksbewer kersbond in Nederland, in vérhouding tot het aantal hunner leden dat bij de uitsluiting en staking i3 be trokken. Prof. Mr. P. A. DIEPENHORST, Prinsengracht 552. Prof. Dr. IJ. VAN EMBDEN, Prins Hendrikkade 71. Mr. J. KAPPEIJNE VAN DE. CAPELLO, Heerengracht 571. TH. M. KETELAAR, Joh. Ver- hulststraat 9. IIENDR1K WERTHRTM, Pen ningmeester, Ilcerengracht G19. F. M. WIBAUT, \Veesperzijde32. Rechtszaken GEEN LIEVE DOCHTER. Wegens mishandeling gepleegd te gen hare moeder werd door de recht bank te Middelburg een 27-jarige vrouw uit St. Jansteen tot II dagen gevangenisstraf veroordeeld. Volgens de getuigen ranselt deze liefiiebber.de dochter haar moeder nogal eens af. INGEZONDEN MEDEDKELÏNGEN h 30 Cts. per regel „Indien ik U sc'hrijf dan is zulks omdat mijn zoon, die van het regi- „ment teruggekeerd is, hoest. Hij heeft, zu'ks opgeloope-n gedurende zijn „militairen diensttijd, ten gevolge efcner verwaarloosde verkoudheid. „Allé ochtenden hoest hij gedurende een uur; 'hij geeft gaJ en slijm op, „die met veel moeite los komen. Na het ontbijt 'kalmeert het. Zoodra het „koud wordt, hoest hij meer; en wanneer hij in de warmte komt, gaat toet „beter en de hoest bedaart. Behalve dal, gaaf het goed, de eetlust is goed. „Zijn vader en moeder hebben i ooit gehoest; er is zelfs geen borstlijder in „de familie. „Wij 'hebben een vriend die door uwe Teer-Capsules genezen is. Ik „verzoek U mij een flacon te zenden. „Geteekend: Maria Guaradini, via Minghelti, Rome." De apotheker die den 19en October 1S96 dezen brief ontving, zond terstond de gevraagde fl.con. 1 re ui go weken later schreef Mme Guaradini opnieuw: „2e November 1896. Mijnheer Guyot. Toen mijn zoon „„(lo flacon capsules die U gezonden hebt, gebruikt „had, gaf hij noch gal, noch. slijm meer op en hoestte bijna -niet meer. De krachten zijn teruggo- komen en na ©enigen tijd met uw uitstekend ge neesmiddel voortgegaan zijnde, was hij weldra ge- ,,'heel genezen. ZOON GUARADINI „Onzen harte 1 ijlkon dank. Ik zal er U mijn igeheele „leven zeer dankbaar voor zijn, want ik begon zeer „voor de gezondheid van mijn kind te vreezen, dat gezond nvoet zijn om ,yzijn brood te verdienen. Ik machtig U gaarne mijn brief bekend te maken cn zou Uw genees- „middel niet genoeg kunnen aanbereien aan al degenen waarvan de „luchtpijpen en de borst aangetast zijn." Twee of drie Capsules Guyot van Noorweegsche teer, genomen on middellijk voor lederen maaltijd zijn inderdaad voldoende om in korten tijd de koppigste verkoudheid en de ingeworteldste brochitis te genezen. Men slaag er zelfs somtijds in de tering tegen te gaan en te genezen, want ret is de teer die --t bederven der ,/tuberculen" van de long doet ophouden, door de slechte microben te dooden, welike dc ooi-zaak zijn dezer bederving. Dit is eenvoudig en waar. De minste verkoudheid, als men baar veronachtzaamt, kan in bronchitis overgaan. Men kan den zieken dan ook niot sterk genoeg aan bevelen huin kwaal in den beginne tegon te gaan door het gebruik der Capsules Guyot, die men in de Apo theken bekomen kan. De echte Capsules Guyot zijn wit en op iedere Capsule is in 't zwart de handteekening van den uitvinder gedrukt, E. Guyot. liet etiket draagt liet, adres der fabriek, Maison 'ere, 19, rue Jacob, Parijs. De behandeling met de Capsules Guyot lcornt op een zeer matigen prijs. „De Behandeling komt op 5 cents per dag en verzekert stellige gene- '.ing". De depots volgende: Amsterdam: Pharmacia Frangaise, en A. VAN TUYL. Rotterdam: VAN SANTEN, KOLFF en SNABILIé. Haarlem: GöPPINGER. is overheerlijk van smaak en voldoet volkomen aan de eischen der ver schillende keuringsdiensten en staat bovendien onder voortdurende Contróle van Chemisch Laborato rium A. C. PI i ester, Amsterdam \7rasgt gratis monster ADR1AHÜS VAK DEH EELAART Arnhem. Stooinvaartfeericftteü STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Het st. Koning Willem 1 (thuisreis) vertrok 3 April van Lissabon. KON. NEDERL. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Calypso arriveerde 3 April' van Amsterdam te Lissabon. Hel st. Flora vertrok 3 April van Bordeaux naar Amsterdam. Het st. Pollux arriveerde 3 April van Saloniki te Konslaiitinopcl. liet st. Stella arriveerde 3 April van Cavalia te Velo. liet st. Titan vertrok 3 April van Pillau naar Amsterdam. ROTTERDAMSCH E LLO Y D. Het st. Deli (uitreis) passeerde I April Perira. Hei st. Gorontalo (uitreis) arriveer de 3 April te Sabang. Het st. Rindjuni (thuisreis) vertrok 3 April van Colombo. liet st. Tabanan (thuisreis) passeer de 3 April Kaap del Armi en werd hedenochtend 6 uur le Marseille ver wacht HOLLAND—AMER1 KA-LIJ N. liet st. Barcelona arriveerde 3 April van Rotterdam te Portland (Me). Ifet st. Potsdam, van New-York n. Rollerdam, pass, -4 April 8 uur 15 voorm. Prawlepoint. liet st. Sommelsdijk, van Rotter dam naar Mexico en New-Orleans, arriveerde 3 April te Havana. Het st. Zuidcrdijk, van Rotterdam naar Boston en Philadelphia, pass. 4 April Lizard. KON. IIOLL. LLO YD. Het st. Hollandia (uitreis) vertrok 3 April var. Boulogne. Het st. Kennemerland (uitreis) ver trok 3 April van St. Vincent. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Het st. Ningchow vertr. 31 Maart van Hongkong naar Amsterdam. liet st Pak Ling, van Java naar Rotterdam, passeerde 3 April Gibral tar. Het st. Ping Suey. van Japan en Penang naar Amsterdam, arriveer de 3 April te Suez. Het st Priam, van Batavia naar Amsterdam, vc-rtrok 2 April van Port Said. liet st. Theseus vertrok 3 April van Kobe naar Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6