NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang No. 9141 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 9 APRIL 19<3 A ABONNEMENTEN PER DRÜE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37K de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten hét Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 10 APRIL. Orgelbespeling in de Groote Kerk Van 23 uur. Schouwburg: De Tsarin. Soc. Vereeniging: Ned. Ilerv. Zang koor Harp© Davids. Weldadigheids- concert. Biosc.-Theater, Gr. Markt: Bios coopvoorstelling. Apollo-Theater: Bioscoopvoorstel ling. KI. Vereeniging; Bioscoopvoorstel ling. Heemstede': Feestconcert „Es Antf- Sclioten: ring. G emeoriteü'aadsvergado- Stadsnieuws GEEN OM ONS HEEN. Toen ik mij aan mijn Om Ons I-Teentje had gezet, Werd de arbeid door een samenloop van zaken mij belet. Het waren manden, donzen, pakken, kisten, kasten. Die bij een rustig werk volstrektelij.lt niet pasten. Wie schrijft, hij voorbeeld, over kunst of schilderij. Met schoenen voor zijn neus, een stroobos aan zijn zij Hoe kan hij over politiek of deugd filosofeeren, Wanneer zijn schrijfbureau in chaos ging vorkeeren, En als een kale vloer, een raam zon der gordijn, Voor zijn rondturend oog een ware kwelling zijn Ik heb het niet gekund wilt mij dus niet verguizen 'Als ik eens oversla 'k ben namelijk aan 't verhuizen. J. C. P. EEN VREEMD GEVAL. Wij kregen dezen morgen bezoek van iemand, die ons konnis gaf vail een heel vreemd geval. Gebroeders Joustra namelijk hebben vergunning gevraagd, volgens de Hinderwet, tot bet electriscli drijven van verschillen de machines in hun timmerbedrijf in de 'Langend ijkst,raat en in verband daarmee waren belanghebbenden, die daartegen bezwaren mochten hebben, op de gewone wijze opgeroepen om die kenbaar te maken. Niet minder da.n twaalf belangheb benden, waaronder personen uit Am sterdam, waren daarop afgekomen en hebban gisteren. Dinsdag, ten Stad- buize op de gewon© wijze hunne be zwaren ingebrachtwaarop zij het gebruikelijke antwoord kregen, dat R en W. de bezwaren zullen overwe gen. Maar toen een van de belanghebben den daarna door de Rilderdiikstrnat, vlak bii ''e Langendlikst.roat, kwam zag bii, dat daar gewerkt werd in de straat en vernam van de arbeiders, dat zü den kabel legden voor den elec- trisriwn stroom voorGebroeders Joustra. Terecht vroeg hij zich toen af. wat het inbrengen van bezwaren te betee- kenen kon hebben, wanneer reeds voordat die bezwaren aan het, ge- rnrentebostnnr bekend waren, de ka bel gelegd wordt.. En toen wij daarop, vermoedende dat hier een misver stand in '1 snel was, er op wezen, dot ren kabel leggen nog niet stroom'eve- réri be fee kent en dat toeb in elk geval de firma .Tone)ra geen stroom zal krij gen vóórdat B. en W. de Hinderwet,- Vergunning hebben verleend, ma nikte hij de zeer juiste opmerking, dat inge val die vergunning niet werd gege ven, de gemeente overbodige kosten zou hebben gemaakt door den aanleg i vim haar kabel. Wij hebben getracht, dit raadsel op te lossen, maar zooals wij wel vreesden to vergeefs. Het eenige wat wij vernamen was, dat het soms met de l-Iinderwet zoo larig kan duren l j (anders zou 't ook geen hinderwet zijn) 'en dat., indien Gebr. Joustra aan het werk gingen, dat op hun risico zou zijn, voor 't, geval, dat later de vergun ning geweigerd werd en de boel weer .moest wordon afgebroken. Dit laatste antwoord komt ons voor, beslist on juist to zijn. De elect.rische centrale zou in zeer eigenaardige moeilijkhe den kunnen komen, wanneer zij, na ©enigen tijd stroom geleverd te heb ben, de levering stookte om een an dere reden dan bijvoorbeeld die van verwanrloozi.ng of wanbetaling. j Men moet niet vergeten, dot de in gezetenen geen onderscheid maken tussr.hen het eene en het andere on derdeel van gemeen le-ndrni nistra tie en zeer terecht, verwachten, dat de «Inden van het eene onderdeel niet in strijd zullen zijn. met die van het an- de re. I-Iet is om die reden, dat wij het nuttig achten aan de klacht van onzen bezoeker ruchtbaarheid te geven, on zerzijds nog opmerkende, dat hier zeke-r wel een vergissing in 't spel is. HAARLEMSCHE TRAM. Na.ar ons wordt medegedeeld zal op do e.k. vergadering van aandeel houders van de Haark-msche Tram weg Maats, (die paardentram) voor gesteld worden,, een som te bestem men om voor 't personeel peneioen- boekjes aan te koopen, omdat alleen onder die voorwaarde de nieuwe elec triscli© tram bereid is, deze personen, die meereind'Oels boven de jaargrens zijn, im dienst t© nemen. FLINKE OPBRENGST. - De uitvoering, onlangs d-oor d-c- Pinoenix gegoreu van „Twee Konings kinderen," ten voordeelo van Toyri- bee en de Vereeniging voor Vacamtïe- k'oionies af doding Haarlem, hoeft de kapitale som van f 820 opgeleverd, LIEFDADIGHEIDS-VOORSTELLING De toonccl-voorstelling die giste renavond gegeven is door de vereeni ging „J. J. Cremer" zal deze maand herhaald worden ten voordeele van de vereeniging „Het Roode Kruis". DE GEMEENTERAADSVER KIEZING. De drie Raadscandidaten hebben gisteren elk hun stemdistrict gehad. Was de Schoterslraat beslist voor den heer Joosten, do Nassaulaan was voor Mr. Ribbius en de Friesehe Var ken smarkt voor den heer Klein. De st-emmenaan tallen ontliepen elkaar niet veel. Als men in aanmer king neemt, dat drie candïdaten in stemming kwamen, is 't verschil tus schen 't getal van den heer Joosten en dat van den lieer Ribbius n.l 08 niet bijster groot en evenmin verschil den de heeren Klein en Ribbius on derling veel, daar de eerste met een winst van 40 stemmen in de meerder heid bleef. Er moot dus herstemming plaats hebben tusschen de heeren Mr. dr. II. R. Ribbius (Vrij-Iib.), die 729 stemmen verwierf en M L. A. Klein (Roomsch- Kath.), die 772 stemmen kreeg. De heer J. .Toosten (soc.-dem.) viel met 631 stemmen uit. Op 18 dezer moet uitgemaakt wor den, wie Raadslid wordt. Het percentage der opgekomen kie zers zal dan nog wol wat meer be dragen dan ruim 61 pCt., 't percen tage, dat nu opkwam. In onderstaand lijstje vindt men de opgaat van de cijfers der verschillen de districten Vacaêiupe=5Wf. NEDERL. CREDIETBANK. In de gisteren gehouden jaarlijk- sclie Algem. Vergadering van aan deelhouders der Nederlandsche Cre- dietbank werd het dividend vastge steld op 6 De periodiek-aftredende commissarissen: P. B. J. Fcrf, A. Koolhoven en P. N. Bijvoet, werden herkozen en in plaats van den lieer J. C. van Laer, die overleden is, werd gekozen de heer G. W. A. van Laer, lid der firma J. van Tijen van Laer te Amsterdam. In de daarna gehou den buitengewone vergadering van aandeelhouders werd besloten lot vergrootiiig van het maatschappelijk kapitaal van ƒ250.000 tot (500.000. DOOPSGEZ. ZANGKOOR. Dit koor geeft binnenkort zijn 2e concert. Als solistep zullen medewer ken: Mej. Johanna v. d, Linde, so praan, te Amsterdam de heer Simon Denijs, bariton, te Amsterdam en Mej. R. Oostenbroek te Haarlem, begelei ding O.m. zal door koor en solisten wor den uitgevoerd „Schöu Ellen" van Max Bruch, JUBILEUM. Heden herdenkt de heer J. A. Ra makers, den dag dat hij voor 25 jaren als drukker in dienst trad ter electri- sclie drukkerij van het St. Jaco-bs- Godshuis. Bij zijne komst ter drukkerij werd hij hedenmorgen hartelijk toegespro ken door den Directeur der drukkerij, die hem namens het personeel een fraaie fauteuil aanbood, Daarna sprak de heer Nieuwland, regent, die den jubilaris namens mede regenten een enveloppe met inhoud overhandigde. Men schrijft ons: Den 16en April e.k. zal hel 25 jaar geleden zijn dat de agent van politie le klasse P. Keesman alhier, bij de politie in dienst trad. Gedurende al die jaren beeft hij zich doen kennen als een ijverig, plichtsgetrouw en tevens een humaan politie-beamble, zoodat hij zicli vele vrienden heeft verworven. Vele ja ren was hij belast met de bijzondere surveillance in den I-Iout. Dank zij zijne goede surveillance zijn verschillende mooie en gevaar volle aanhoudingen door hem ver richt. Wij twijfelen niet of dezen dag zal het hem niet aan gelukwenschen ont breken, en velen zullen hem dien tot een onvergetelijken maken. De tram. Vanmorgen zijn zes tram-rijtul- gen aangekomen en voorloopig naast den spoordijk aan het Jansweg-via,-_ fluet neergezet. De keurige wagens hebben veel bekijks. JOH. SPOOK U NAMEN DER CANDÏDATEN 5a 11 aga I-el 3 <3 a o w O MM Totaal J. Joosten (Soc.-Dem.) 155 158 318 631 M. L. A. Klein (Roomsch-Kath) 224 289 259 772 Mr. Dr. II. R. Ribbius (Vrij-Liberaa!) 308 245 176 729 Geldige stemmen 687 692 753 2132 Van onwaarde 8 14 8 30 Uitgebracht G95 706 761 2162 Kiezers 1065 1089 1200 3354 Het zal onzen lezers belang inboeze men te weten, hoe de vorige verkie zing in district II verloopen is, toen de heer A. Elffers Jr. (a. r.) daar ver kozen werd in November 1911. Toen wtiren er vier can did a ten, de heeren Elffers, Dr, Lotsy (lib), Joos ten en Mr. Crornmelin (chr.-hist). Bij eerste stemming werden er toen uit gebracht '1798 geldige stemmen, dus heel wat minder dan rui, aldr.3 ver deeld: Elffers 734, Joosten 483, Lot sy 4U8, Crornmelin 113. Bij de herstemming tusschen de beide eerstgenoemderi werden er 2185 geldige stommen uitgebracht, waar van 1107 op den heer Elffers en 1078, dus slechts 29 minder, op den lieer Joosten. Uit deze cijfers vall af te leiden, dat een hevige strijd bij de herstemming waarschijnlijk is, Natuurlijk zullen dc kiezers, die dezen keer op den lieer Joosten stemden, daarbij den door slag geven en zich de vraag stellen, of zij den heer Ribbius zullen kiezen, omdat hij links of den heer Klein, omdat hij arbeider is. UITVAART-Z. MIDDELKOOP. Vanmorgen om 10 uur is het stoffe lijk overschot van den heer Z. Mid delkoop van het sterfhuis in het Wes- terhoutpark overgebracht naai' liet siationsgebouw aan de Baljuwslaan. Daar waren om 11 uur aanwezig de heeren W. B. Sandberg, Burgemees ter, Dr. H, D. Kruseman, wethouder, Mr, dr. J. Wytoma. gemeente-secreta ris en een twaalftal Raadsleden. Ver der waren er eenige andere belang stellenden. De heer W. L. Schram sprak een kort woord. Ilij herinnerde aan 'tgeen de heer Middelkoop te Leeu warden en te Haarlem heeft verricht en loofde vooral hetgeen hij gedaan heeft voor de landarbeiders in do noordelijke provinciën. Daarbij herdacht hij de reeks ar tikelen, die de lieer Middelkoop tus schen 1890 en 1900 in eenige bladen. o.a in do .jControleur" onder liet pseudoniem „Socius" beeft geschre ven. Omtrent zijn hoedanigheden als mensch getuigde de heer Schram, dat in den heer Middelkoop een on kreukbaar trouw burger heen is ge gaan. De heer G. P. Valette, een vriend van den overledene dankte voor de bewezen belangstelling. Hierop verlieten de aanwezigen het station. Te 12 08 vci'lrok de trein naar Alm- kerk, de geboorteplaats, waar het lijk wordt neergezet in het huis, dat de overledene daar had en waar hij elk jaar eeuigeu tijd vertoefde. Te half 2 heeft daar Donderdag de be grafenis plaats. Kiekjes van 'i Kantongerecht K ij v e n d e buurtjes. 't Gebeurde in 't Schotelkwartier. Eenige buurvrouwen, hadden ruzie. Dat valt in die buurt anders nooit voor, nietwaar Schotensch© vrouwen! Waarover deze buurtjes twist had den is bezwaarlijk te zeggen, want de uitleggingen waren zeer verschillend. We hoorden iets over scheldwoorden en over lastige kinderen. Maar de een gaf aan de ander de schuld. Hij bek-vechterij is 't niet gebleven. Een vrouw had juist melk gehaald en stond nu met d© gevulde kam in de hand de ruzie voort te zetten. Toen de „vijand" nog iets zei, dat haar niet aanstond, offerde, ze haar kostbare melk op en stortte ze als wraakne ming! op de gangmatten van haar tegenstandsier. Nu stond de getrouwde vrouw, moeder van zooveel kinderen, voor den' Magistraat, beschuldigd van... straatschenderij! Voor dsn -Kantonrechter zetten dc vrouwtjes hun kijverij voort,, zoodat Zijn Edelachtbare veel moeite moest doen, om al te grove beleedigingen te weren. Uit 't getuigenverhoor bleek wel de waarheid van 't spreekwoord, dat waar twee kijven er ook twee schuld hebban. De ambtenaar van 't Openbaar Mi nisterie was daarvan ook overtuigd en vroeg daarom tegen de melkgooien- de vrouw slechts 3 gulden boete. Beklaagde nam geen genoegen met dezen eisch. Ze durfde beweren dat alles wat de getuigen ten hare laste gezegd hadden „pertinente leugens" waren. Dat is sterk! aoo constateerde de Kantonrechter. Nogmaals wilden de gebuurtjes in de zaal des rechts hun kibbelpai rijtjes voortzetten nieuwe feiten werden aangehaald maar de Kantonrech ter stuitte deze woorden-overstroo- m i n gen door 't onderzoek als gesloten te verklaren En toen gingen de 3 getuigen en de beklaagde naar huis. 't Gevolg zal wel zijn, dat de echtvrienden vanmiddag de aardappels niet op tijd gaar vin den, want 't was al laat. Bn... onder weg de weg van de Jansstraat riaar 't Schoterkwartier is lang! zal onk nog wel oen hartig woordje gesproken worden. Een lawaai -maker. Een complotje feestelingen hadden bruiloft gevierd, 's Nachts was dc pret afgeloopen en gingen allen naar huis Men was toen zoover in de feest vreugde ingeleefd, dat. er niet om ge dacht werd, dat ander© ■meus.rtVi sliepen. Zoo zagen ze er geen bezwaar in, om op den Kinderliuissingel een lustig liedje op de harmonica te ge ven. Misschien is er ook wel bij ge danst. Een politieman hoorde de zonder linge muziekuitvoering, Hij had me delijden met de slapende bewoners van den Kinderhuissingel en maakte daarom togen den muzikant proces- verhaal on wegens verstoring van de nachtrust. De eisch luidde: 3 gulden boete. Een opkoopster. Een vrouw uil Velseroord had van eenis© jochies hierf'esschen gekocht, 't Waren gestolen voorwerpen, maar dat wist ze niet zoo verzekerde ze vol overtuiging. T Mensch je stond dan ook Tref te recht wegens heling, maar oondnt ze de gekochte voorwerpen niet in 't r- gister had ingeschreven. De vrouw kreeg eerst oen geduchte vermaning om gem gestolen voorwer pen te kennen ..U brengt, .wik* joehW on 't verkeerde nod. rnnnkt van hon diefjes, t Is immers duidelijk, dat zulke blagen geen wettige eigenaars van de bierflesschen zijp", zoo zei de kantonrechter. De vrouw: lit zal zo noo't. meer koopen heeren. Kantonrechter: Waarom hebt u de flesschen niet in uw register geschre ven? De vrouw: Ik dacht dat zulke klei nigheidjes niet noodig waren. Ik kan I niet lezen en schrijven, alles moeten ze voor me doen.... I De veldwachter legde nog al gun- stige verklaringen voor de vrouw af, i Gestolen waar koopt ze anders nooit, ze jaagt eerder de dieven uit haar huis. De biertlescbjes zal ze ook wel' ter goe-Uer trouw gekocut hebben zoo verzeiieKi© ae veuiwucuter. Door -cleze veialamig gunstig ge stemd, vond de Ambtenaar van 't Up-eiiuaar Ministerie Jie-i voiaoenue ms de vrouw 2 gulden boete betuad. Kanioureciner: Maar dan' voortaan alles boekeu en nooit gestolen waar koopen! He Klaagde: Op m'u ©erewoord! De verdrukte onschuld. Lenige ouders moesten voor don Reenter komen, omdat ze tegen de Leerplichtwet gezonuigd iiuuuen bun kinderen niet trouw de school la ten bezoeken. Veel nieuws brachlen deze zaken niet. Alleen van een zaakje moeten we wat meer vertellen. De moeder was gekomen om zich te verdedigen. Ze beweerde dat haar kind de school verzuimd had, omdat het een onrein hoofd had. Ik heb heel veel met die stakker te stellen zoo verzekerde 't mensch. Kantonrechter. Moeder dat is toch niet waai'. Hot kind heeft o,p de school verteld dat ze telkens moest thuisblij ven, omdat u uit moest. Do vrouw: Dat is niet waar... Kantonrechter: Kinderen zeggen an ders de waarheid! De ambtenaar van 't O. M. eïschte 5 gulden boete. De vrouw: „Dat is een schande. M'n man verdient 8 1/2 gulden in de week. daarvoor moet hij alle dagen, ook Zondags, nog werken. Ik hol) nog 5 kinderen thuis, we zitten dus eiken dag met z'n zevenen aan tafel. En dan van een woekgêïdje v;in 8 1/2 gul- den er 5 gulden te moeten betalen als j boete, dat is een schande. En ik l>en onschuldig, ik ben de verdrukte on schuld. Maar dit zei 't mensch je, terwijl ze de zaal verhel wij arme menschen komen altijd in de verdruk king bij de groote heeren!" Dat viel tegen Stróopers waren door den Kanton rechter bij verstek veroordeeld. Nu moesten ze de boeter, betalen, maar ze waren niet bij kas Door tegen de von nissen verzet aan te teekenen, kun nen ze enkele maanden uitstel bewer ken, Elk verzet kost evenwel f 0.60 dat is de premie op "t uitstel van be talen! Een slrooper bad heden 18 verzet- zaken en een collega van hem 5 za ken. De Ambtenaar van 't O. M. meende, dat, 't verzet-aanteekenen wat bemoei lijkt moet, worden, want de rechters beleven er vee! last, van. Daarom stel de hij den Kantonrechter voor en kele boeten van 3 op 5 gulden te bren gen. Dat viel de stroopers heelemaal niet mee! KEES. Uit de Omstreken SCIIOTEN. WIJZIGING REGLEMENT VAN ORDE. In- overeenstemming met een on langs door den lieer De Braai bij de rondvraag gedaan verzoek, stellen B. en W. voor, om in den vervolge de notulen riict meer ter raadszitting te lezen, maar ze alleen vóór de verga dering voor de leden ter visie te leg gen. IJMUIDEN. Eaetwell. Dank zij het gunstige weder kun nen de pogingen tot lossing en weg ruiming van het st. „Eastwell" met kracht worden voortgezet, Gisteren werden weder 400 balen rijst gelost en van het dek een stoomwinch en ko perwerk geborgen. bacoven-cultuur kunnen steunen. Dc heer Van Vuuren bestreed het denkbeeld van een Staatsbank en be toogde, dat de nota van den Minister geenerlei verandering in de zaak brengt. Ook De Meestere plan achtte hij niet gelukkig. Ilij wilde wel iets doen, maar niets onzekers, de deug delijkheid van den maatregel moet vaststaan. Dit is hier niet het geval, daarom is hij tegen hel. ontwerp. De heer Van Veen achtte de verwe zenlijking van het plan van den gou verneur, door den heer De Meester ontwikkeld, mogelijk. De heer Bos zette het nut van uit stel der beslissing van Januari uit een: Nu is gebleken, dat er geen schennis in octrooi der Surinaamsche Bank is en dat grondcrediet voor- hands hoofddoel van de CultuurbanV zal zijn. i Spr. vroeg den Minister echter of de IBank, die alleen landhouvverediet be oogt, in Surirame bestaanbaar is te achten. Het plan De Meester was oud,, ia onderzocht en verworpen, als niet in lielarig der kolenie. De heer Bogoardt verdedigde het ontwerp nader, omdat een Bank noo dig is en deze niet andere dan op de voorgestelde wijze te krijgen is. Danr- na volgde een uitvoerige verdediging van den Minister van Koloniën. HOOGE RAAD. Aan de Tweede Ka'"*"- is door dell Hoogen Raad de volgende voordracEt toegezonden voor de vervulling der vacature-Galjé in dat college: 1. .Thr. tjh'. R- Fei-lh. raadsheer in •het Gerechtshof le 's Gravenluge; 2. mr. H. C. Drefse'óuys. sccreta.ris- generaal 'bij liet Dep. van Justitie; 3. tnr. dr. L, E. Visser, vice-presi dent van de rechtbank te Botterdam; 4. mr. L. C. Besier, substituut-offi cier van justitie te Amsterdam; 5. mr. H. M. A. Save-lberg, rechter te Maastricht; 6. jhr. mr. G. A. T-T. Mich-ieïs van Késsenioh, advocaat en procureur, recf ter-plaals'.ervanger (e Roermond. DE TIAAGSCTIE SCHOUWBURG- QUAESTIE Door d-en Baagschen gemeenteraad is na veel discussie met 25 tegen 14 stemmen aangenomen een mnh'e-Iloe- jenbos om een onderzo- t© doen in stellen door een commissie van des kundigen, g-een ambtenaren in dienst der gemeente zijnde, nanv de moge lijkheid om het oude schouwburg- gebouw door een intense verbouwing veilig te maken. Hierd»n>r is beslo ten, dat voorloopig Over al het an dere niet zal worden beslist. SCHEEPSRAMP. De Noordster, een visschersvaartiiig van Rotterdam, is tengevolge van een aanvaring op de Doggersbank gezon ken. De trawler Argus van Tb-'! i-c-ft de bemanning gered, behalve den ka- p:lein, die is omgekomen en wiens lijk de Argus te IIull beeft aange bracht, zoo rneldt de N. R. CL Binnenland TWEEDE-KAMER. Men seint ons: lieden had de hervatting van de vroeger geschorste behandeling het wetsontwerp tot oprichting van een SurLnaaiusclie Cultuurbank plaats. De heer De Meester was onbevre digd. Hij weuschtc eeri nader onder zoek in overleg met de Rotterdamse he bankyereeniging en bleef liet plan van de Cultuurbank een gevaar ach ter voo-r de goede werkzaamheden van de Suririaamsche Bank. Hij beval een nieuw plan van den -gouverneur Suriname aan: een West-Indische landbouwbank me! 750 duizend Kul den kapitaal, wnnrvnn vijf Ion door den Staat le verstrekken. Hij achite liet gewensclht daarover een onder zoek in te stolen, alvorens te beslis sen, De heer Hugeii-holfz bestreed hot ontwerp en beplo-irte oprichting van 'n Staatsbank voor Suriname in Neder land, die niet grootscheeps met ander half milüoen behoeft te beginnen, maar met 5 of 7 1/2 ton. Een dergelijke bank zou vooral de Gemengd Nieuws ELECTRICITE.IT UIT ZEE. Door den ingenieur E. F. G, Peln werd op de onlangs le Leipzig gehou den 2Ue jaarvergadering des „Ver- baudes Deutscher Electrotechriiker" mededeeling gedaan van zijn plan, om te trachten duor de beweging van het zeewater bij ebbe en vloed electrl- citeit te verkrijgen. Aan de westkust van Sleeswijk-Holsteiu bij liet stadje J-lusum wil liij een centrale stichten. Daar hier het verschil in lijdhoogte gemiddeld 3 30 M. bedraagt, acht P.. deze plek geschikt. Ook omdat de in stallatie daar zonder buitensporige kosten kan ingericht worden. Van het eiland Norcistraiid, te dier plaatse vóór de kust gelegen, loopt in west- oostrichting een dam naar de kust. Nu wil P. ten noorden en ten zuiden daarvan nog dammen leggen, zoodat dan twee bekkens gevormd worden, liet zuidelijke zal door oen noordzuid loopenden midden dam in twee an dere bekkens, een hoog en een laag, worden verdeeld. In den middenduin wordt de centrale gebouwd met 12 Francisturbinen. EUc paar turbiuen drijft een geüjkstj'OOiudynarno. Tij- deus den vloed vullen al de bekkens zich door de sluizen met zeewater, zoodanig dat het uit liet hoogc in het lage bekken komt en daarbij de cen trale passeert, waar het de turbiuen in werking brengt. Tijdens het begin der ebbe wordt het hooie bekken uit het noordelijke reserve-bekken van water voorzien, zoodat dan toch dc turbinen voortgaan met werken. In het verdere verloop der ebbe stroomt hel water uit de bekkens terug naar zee, zoodot dan de turbiuen in omge keerde richting werken. Do kosten van

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1