Sslijk is meegedeeld, lieolt de mm-' dorheid der commissie aan B. en W. geadviseerd, nog verder naar liet meest "verkieslijke stelsel te onderzoe ken. Algemeen wordt aangenomen, dat de meerderheid in het college van B. en \V. met hei advies der commisso riale meerderheid 'zal meegaan. VEREENIGING VAN SCHOOLBE STUREN IN HET BISDOM HAARLEM. „De Tijd" meldt: Voor het bisdom van Haarlem is thans eene vereeniging opgericht, die in menig opzicht blijken zal van het hoogste gewicht to zijn voor ons kar tholiek onderwijs. Wij bedoelen dé Vcreeniging van Schoolbesturen „Sint-Bavobond", waarvan de statuten Koninklijk en Bisschoppelijk zijn goedgekeurd en dezer dagen aan de /ersehillemlo schoolbesturen zullen vvorden toegezonden. Reeds meerma len is de wensch voor zulk een ver- eeniging uitgesproken en wij twijfe len dan ook niet of de verschillemie schoolbesturen zullen, nu de zaak is tot stand gekomen, zich bij den Sint- Bavobond aansluiten. I-let doel van deze vereeniging is: samenwerking der leden ter behartiging van de ge meenschappelijke belangen door on derling overlég en wederzïjdsche voor lichting en, zoo noodig, door gemeen schappelijk optreden eerder hel ver strekken van inlichtingen betreffende de belangen der leden aan kerkelijke en wereldlijke overheid. Dit doel zal worden nagestreefd door het houden van vergaderingenhet doen van me- dedeelingen, clie voor de leden van be lang zijnhet verstrekken van advie zen het stichten van onderlinge fondsen; waar dit gevvenscht geacht wordt, het vormen van plaatselijke afdeelingen der aldaar bestaande schoolbesturen en van commissies voor de behandeling van uitsluitend plaatselijke of gewestelijke belangen; door samenwerking en liet plegen van overleg met andere christelijke veree- nigingen in of buiten het bisdom en andere bij de wet geoorloofde midde len. Voor de eerste maal treden aJs leden van het bondsbestuur opmgr. H. L. Sloots, te Velsen, Th. A. J. Bosman, te Haarlem, L. Stolk, te Amsterdam, n r. P. J. J. van den Biesen, te Amsterdam, P. Bredius, te Rotterdam, E. L. A. Pen, te 's-Gravenhage. H. Kafeskin, te Amsterdam en J. B. J. M. Höppener tc Beverwijk. GESTIKT. Het 2-jarig dochtertje van den broodbakker A. v. D., to Katwijk aan Zee is in een onbewaakt oogenblik m het zich up zijn erf bevindend kolkje gevallen en in den modder gestikt, zoo meldt de N. R. Gt. ONGELUKKEN. Do Tel. meldt: Te Mierlo is de 61-jarige P. Kooien, verpleegd© in het Liefdehuis, zooda nig door een fietsrijder aangereden, dat zijn toestand hopeloos wordt ge noemd. De heer Van Giffen, reiziger voor een Aniiieiiiscli© firma, bevond zich in de tram te Avereest. Hij stak even hef hoold buiten den tramwagen, juist toen een brug gepasseerd werd. Het hoofd van den lieer Van Giffen sioeg daarbij zóó hevig tegen een der pij lers, dat hij beu usteloos neer viel en ernstig verwond werd. PENSIOENWET GEMEENTE AMBTENAREN. Behalve de burgemeester en de twee wethouders van Den Haag hadden gisteren ook burgemeester en wethou ders van Rotterdam en de secretaris dier gemeente met den Minister van Binnenlandsche Zaken op zijn Depar tement een onderhoud in zake de pen sioenregeling voor gemeente-ambtena ren. „VERGUNNING". De Ned. bond van koffiehuis-, socië teit-, restauranthouders en slijters „Vergunning" vergaderde te Nijme gen onder leiding van den voorzitter, den heer A. Staalman, van Amster dam. Er waren op 1 Januari 1913 <41 af deelingen met 3155 leden en 303 be gunstigers. Het bondsbestuur werd gemachtigd met de Federatie van provinciale bon den van vergunninghouders tot een fusie te geraken. De concept-statuten, daarvoor door het bondsbestuur inge diend, werden goedgekeurd. Niet on mogelijk is, dat in Juli van dit jaar- deze fusie te Tilburg tot stand zal ko men. Bij deze gelegenheid zal dan tevens een congres plaats vinden, waaraan alle koffiehuisbouders kun nen deelnemen. Een voorstel van het bondsbestuur tot uitgave door den bond van een stel boeken voor de bedrijfsboekhou- ding werd aaugenomen. BRANDEN. Te Boven-Knijpe (Fr.) is door onbe kende oorzaak brand ontstaan in het winkelhuis vn.n den heer 1-1. Brouwer. 'Aan blusschen viel niet te denken. "Weinig kon van de winkelwaren en verderen inboedel gered worden. Alles was verzekerd. Stadsnieuws VEREENIGING TER BEVORDE RING DER BIJENTEELT. Deze vereeniging (afd. Noord- en Zuidholland) heeft Woensdagavond in hötel' Lion d'Or vergaderd, onder presidium van den heer Kelting. Bij punt 2 (rekening en verantwoor ding van den penningmeester) deelt de V o o r z i t t e r mede, dat de pen ningmeester bericht van verhinde ring, wegens ongesteldheid, heeft ge zonden. Verder stuurde hij wel een overzicht van de financiën, maar geen bescheiden of bewijzen. Op een vraag van een der leden merkt de Voorzitter op, dat de reke ning van 1911 ook nog niet in orde is, en dat de vereeniging ecu penning meester heeft die er eigenlijk niet in thu.Is hoort. De~heer S a r 1 e t zegt, dat de door' dén thesaurier gezonden cijfers zon der de bescheiden van nul en geen waarde zijn. Besloten wordt dan ook, die nu niet te behandelen maar den penning meester in een vergadering van het bestuur mét de financieele commis sie zijn cijfers te doen toelichten. De heer Kronenburg stelt voor, om wan neer die toelichting onvoldoende is, eenvoudig een anderen penningmees ter te benoemen. De voorzitter en de secretaris mer ken op, dat de quaestie hier niet eene is van wantrouwen in den penning meester, maar er moet behoorlijke verantwoording geschieden. Tot nieuwe leden der kasconvmiis- sle worden de heeren Bing en Sarlet benoemd, en bestuur en commissie worden gemachtigd tot het gezamen lijk nemen der beslissing i. z, al of niet goedkeuren van de rekening. De periodiek aftredende bestuurs leden, de heeren dr. G. Ootmar en F. C. J, Netscher, worden met aigemee- ne stemmen herkozen. Tot afgevaar digde naar de algemeene vergadering wordt de heer C. L. F. Sarlet be noemd; tot plaatsvervanger de heer Dijkgraaf. In bespreking komt nu het stellen van condidaton voor 't hoofdbestuur. De heer Ootmar hoopt dat de af gevaardigde ter vergadering zal pro testeeren tegen de handelwijzen van het hoofdbestuur, dat er naar schijnt te streven om de termijnen zóó kort te stellen, dat de afdeelingen geen overleg meer kunnen plegen om hun eigen candid aten in het hoofdbestuur te krijgen. De heer Netscher is inder tijd gewipt omdat men hem te lastig vond, maar 't was juist heel goed om een man te hebben die de kat den bel aanbond. Het hoofdbestuur is mach tig, en heeft de kleine afdeelingen op zijn hand, daarom za! het nu moeilijk zijn om met een eigen candidaat als nog uit te komen. Spr. beveelt even wel de candidatuur-Netschcr aan. Besloten wordt, den heer Netscher candidaat te stellen in de bestaande vacature in het hoofdbestuur. Het bestuur stelt voor, evenals de vorige jaren ooi; dit jaar weer twee dagen honing- en wasbeurs te Am sterdam te houden. De Secreta ris deelt mede, dat het gevolg van de beurs dikwijls is, dat maanden la ter nog onderlinge handel in was en honig er uit voortkomt. De heer Ootmar dringt er op aan, dat er op de beurs geen onder onsjes plaats hebben, maar een open bare handel, waarbij een prijsnotee- ring vast te stellen is en de verhan delde quanta bekend worden. De se cretaris heeft medegedeeld dat de heeren heel geheimzinnig zijn met de hoeveelheden en de prijzen: dat is verkeerd. Spr. zou- ook een cent per kilo honing aan de afdeeling vergoed willen zien. En hij pleit nog eens voor het houden van een deugdelijke open bare inschrijving. De secretaris, de heer Van Es, meent dat de beweging voor dergelij ke maatregelen nog niet rijp is. Die kunnen nog niet genomen worden; het bezo.ek aan de beurs zou er zeer onder lijden. De vereeniging heeft bovendien ais doel de bevordering der bijenteelt, en niet die van den handel. Zij is niet coöperatief. Den heer Bakker bevalt de beurs niet. Hij kan niet alles zeggen, maai de prijzen worden er gedrukt en d'r is één meneer, die alles koopt. -De heer Ootmar ziet niet in dat niet voor iedereen de gele genheid zou kunnen worden open gesteld om in te schrijven wat hii wil koopen, terwijl ieder opgeeft hoeveel pond honing hij heeft. Spr. wil zijn denkbeeld iu ernstige over weging geven. Besloten wordt, de honing- en was beurs dit jaar weer te houden, voor- ioopig' zonder wijzigingen. De jaarlijfcsche lezing over Bijen teelt te Santpoort zal dit jaar eens in Haarlem worden gehouden. Dr. Ootmar merkt op dat hij indertijd naar aanleiding van een interview, in Haarlem's Dagblad ver schenen, van verscheidene menschen aanvraag om inlichtingen betreffen de liet houden van bijen kreeg. Er is dus wel belangstelling, en spr. stelt daarom voor om te streven naar het houden van een cursus te Haarlem. Op een openbare les kunnen de men schen zich niet zoo licht van alle on- derdeelen op de hoogte stellen. Besloten wordt, dat het bestuur zal trachten den cursus tot stand te 'bren gen, en een bekwaam docent er voor te vinden. Na de gebr-uikelijke verloting cn de rondvraag wordt de vergadering om elf uur gesloten. Bij de rondvraag was nog door den beer SARLET een opmerking gemaakt over den last, dien spr. en andore be woners van den Verspronckweg onder vonden van het invliegen van bijen. De heer KELTING zei de, dat de bijen volgens zijn ervaring alleen naar een andere woning vliegen als daar honing gekookt wordt, terwijl door een broeder uit het gesticht Meer en Bosch nog werd medegedeeld, dat men bij dat gesticht ook bijen hk-id en er nooit last van gehad, tot onlangs eenige kamers geschilderd waren en de' bijen, blijkbaar op de terpentijn afkomend, binnen kwamen vliegen. EXAMENS L. O. Haarlem, 16 April. Geëx. 8 vrouwe lijke candidaten. Geslaagd de dames: G. J. J. Antonij, Leiden. C, Baarbé, Zaandam. Ch. Been, Haarlem, A, Wig- gers, Leiden. CURSUS IN HOEFBESLAG. De Haarlemsche afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw houdt elk jaar een cursus in hoefbeslag, die gesubsidieerd wordt door Provinciale Staten. De cursus wordt geleid door den majoor-paardenarts Vixseboxse, ter wijl de wachtmeester Van der I-Iorst het practisch onderricht geeft. Dinsdag en Woensdag zijn de acht leerlingen geëxamineerd. Dinsdag door den majoor-paardenarts Laine- rus en den Rijksveearts Kruymei, Woensdag, wegens ongesteldheid van den heer Lamérus, door den heer Kruymei alleen. Zeven van de acht examinandi ver wierven het diploma, waarvan twee met lof. De namen van de geslaagden luiden: G. van Driel, Hoofddorp, (niet lof), C. Oonis, Wieringen. (met loQ, K. Bos, te Koedijk, E. van Amersfoort, te Wijk aan Zee, J. Vermeulen, te Akersloot, T. A. Tauber, te Oud-Kar spel, R. Groen, te Sint Pan eras. De getuigschriften werden ditmaal uitgereikt door den heer Lod. Heil, secretaris van de Haarlemsche afdee ling van de Hollaiidsche Maatsch. van Landbouw. De heer Heil deelde mede, dat de heer Frans Lieftinck, door de zitting der Tweede-Kamer, verhinderd was, hier aanwezig te zijn. Dat de voorzit ter afwezig was, betreurde de heer Heil, daar de heer Lieftinck altijd zoo met geestdrift voor dezen cursus be zield was. Maar spreker vertelde, dat- hij zelf in sympathie niet onderdeed voor die van den voorzitter. Ook de penningmeester van de Haarlemsche afdeeling, de heer Everwijn Langet die de taak van den heer Lieftinck vaak overnam, kon niet aanwezig zijn. De heer Heil wendde zich daarop tot de jongelui, die het examen met goed gevolg hadden afgelegd, en wees er hun op, dat zij met de belialing van dit diploma niet aan 't eind van hun studie en werk waren. Toch is deze dag voor hen een mijlpaal. Wat zij hier geleerd hebben, legt hoog den plicht op, om uit te steken, boven hun vakgenooten, die dergelijk onderricht niet genoten hebben. Hierop dankte de heer Heil den ma joor-paardenarts Vixseboxse en den wachtmeester Van der Horst voor hun onderricht en de examinatoren voor hun medewerking. Nadat de diploma's met een geluk- wensc-h waren uitgereikt, sprak <!o examinandus Van Driel een woord van dank tot de leiders van den cursus de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en de examinatoren voor alles wat ze in het belang van de leer lingen van den cursus hadden ge daan. Belasting. De Burgemeester brengt ter kennis dat de op den 14-eri April j.l. execu- toir verklaarde kohieren no. 4, 5, afd. j 3 op de perisoneele belasting dezer ge meente, dienst 1913, op heden aan den ontvanger der directe belastin gen zijn ter hand gesteld. STENOGRAFIE „PITMAN". Bij het dezer dagen te Amsterdam gehouden examen voor stenografie vanwege de Federatie van Ned. Sten. Leer. Syst. I. Pitman, slaagden o.a.: Voor diploma. A: mej. G. Velleman en de heer H. .T. Meijer, te Haarlem. Voor diploma B: de dames J. A. Bongertman en E. Wiesenfeld te Haarlem. TOONEEL. ,,1-IET LEVENDE LIJK". In deze dagen van den Ballianoor- lo-g, spreekt men van de Slavenziel, die zich bewust wordt en denkt zich dan het innerlijk, leven va.n de verte genwoordigers van het Slavische ras als een van eigen type, anders dan dat van de Germanen en Romanen bijvoorbeeld. Wanneer men kennis neemt van de Russische literatuur, is daar zooveel in, dat die stelling van een aparte Slavenziel, schijnt te be vestigen. Het is, of men in een geheel andere atmosfeer komt, waar anders gedacht en geleefd wordt. Als men Rcyaards' opvatting van Tolst.oï's „Het Levende lijk" naspoort bij de vertooning van dit stuk door „Het Tooneel", dan wordt men ge waar, dat ook niet een Rus een eigen, geheel van anderen verschillend ge moedsleven heeft, 't Gelijkt wel an ders, omdat de uitingen verschillen, doch, zooals „Het Tooneel" deze men schen uitbeeldt, dringt zich liet alge- meen-meuschelijke, dat dus de indivi duen van andere rassen ook in zich hebben, door de handelingen-souis- vreernd-makende hulsel naar buiten. Alleen zou men kunnen spreken van een zielsleven in Slavisch en stijl, dio echter omgaat buiten den leem van het wezen. Dit op-den-v oovgrond-brengen van het zuiver menschelijke in dezen l?é- dor Prólassów en die vele anderen is wel de triomf van Royaards. En daar aan moet ook wel het groote succes toe te schrijven zijn, dat dit tooneel- vverk inoogst- W oensdagavond was te Haarlem de schouwburg van beneden Kot boven dicht bezet met een publiek, dat 1 et spel in spanning volgde. Over inhoud en snel heeft do heer Schuil reeds in dit blad geschreven, waarom we daar aan liet zwijgen toedoen. De bijval, die Royaards en zijn vrouw verwierven was zoen groot; ook de anderen ontvingen hun rechtmatig aandeel daarin. Het kijklooneel met de mooie Russi sche dansen en de liederen, weer een juweeltje van stijl in kleur en vorm en bewegen, bekoorde ook hier te Haarlem zeer. Ad interiin. AVONDSCHOOL VOOR HANDELS ONDERWIJS. Na gehouden eindexamen ten over staan van de Commissie van Toezicht op hel Middelbaar Onderwijs en ten overstaan van de heeren J. Andréa Cz., VV. F. van Loenen en W. E. Zuu- rendonk, vormende de commissie van vertegenwoordigers uit den handel, werd aan de volgende leerlingen der vijfde klasse :het getuigschrift uitge reikt: Mej. E. C. B rakel, Mej. M. Keuzen, Mej. J. S. Ploeg, Mej. W. F. Wit kamp, J. G. D. van Beuge, N. J. Blom, J,. Bouman, A. Jansen, J. Klerk, N. Max, K. A. van Sloten, J, C. Snicder G. W. M. van Warmerdam, W. J-. Wijdiom. Eén der leerlingen kon wegens ern stige ongesteldheid niet aan het exa men deelnemen. TEEKENCOLLEGE KUNST ZIJ ONS DOEL. (Kunstbeschouwing Vaarrion-Morell en Bodifée). Onze oud-stadgenoot Willem Vaar- zon-Morel had het leeuwenaandeel in hetgeen „Kunst zij ons Doel's" laatste tentoonstelling zijn leden en genoodig- den te beschouwen gaf. Behoudens een enkelen doorgevoer- den levensgrooten studiekop bestond zijn inzending uit een groote serie meerendeels gelijkwaardige schetsen, teokeningen en krabbels in potlood, krijt en kleur, met als onderwerp het dier- en vooral het manschbeeld. Met geestigen kijk en tuchtigen, typeeren den lijnzet, heeft de bekwame teeke naar verschillende brokken, ker.Viis- leveu, het rommelige en kakelbonte van een stoomcarousel, circus-tooneel en straat-tafereelen of -figuren meer of minder uitvoerig neergeschreven, raak geïllustreerd. Zooals gezegd, bijzonder opvallende composities waren niet in de reeks, zoodat tot een afzonderlijk memoree- ren weinig aanleiding is. Een uitzon dering zij gemaakt, voor de fijne, half ornamenteel© penteekeningen, illu straties voor do duizend en een nacht en voor de geestige penschetsen van Zeeuwsche tafereeltjes, vermoedelijk werk uit den laalsten tijd van den schilder. Va&rzon-Morel toch wjoont sinds enkele jaren te Veere op Wal cheren. Paul Bodifée te Deventer was door een twintigtal monotypen vertegen woordigd, alles werk uit den j ongsten tijd. We kunnen ons ■voorstellen dat een zoo gemakkelijk toetsend schilder als Bodifée zich tot de monotype voel de aangetrokken. Dit procédé eischt vlotte schilde ring. waar de verf natuurlijk nat moet zijn om te kunnen worden ge drukt. Die verf gevvoqe olieverf is op een metalen (zink of koper) plaat aan gebracht en levert den afdruk op ets- pers of gewonen mangel. Do „Monotype", aan onzen stadge- jnoot John Hulk reeds lang bekend, is' i vooral door Krabbé sterk beoefend ge worden. Vele leden van Kunst zij ons Doel zullen zich nog zijn uitgebreide; kleurige collectie in 1909 herinneren. Do monotypen door Bodifée, land schappen en stüdsbuurtjes waren on geveer a.lle in één kleur, een fraai bruin-zwart, waardoor de gelijkenis met een lito, mezzotinto, sterk naar voren kwam. Volmaakt bedrieglijk in da,t opzicht was de „Mandeiwlecbter". De grondpartijen van enkele dier heiden en weiden deden wat onvast, schoven niet voldoende, de voordracht van het water daarentegen was bijna steeds te roemen. Het meest frappant bepaald waren eenige sneeuwlandschapjien een on-" derwerp dat zich bij uitstek voor het procédé leent, mits met ervaring toe gepast en gevoerd door een gevoelig kunstenaar. Bodifée's monotypen vonden ver schillende koopers. Kunst zij ons Doel heeft met deze hoofdzakelijk zwart eu wit kunstbeschouwing op vriendelijke wijze de reeks van vier besloten. G. KERKHOFF. BURGER-AVOND'SCHOOL. Dezer dagen wordt in het schoolge bouw aan de Nassaulaan een tentoon stelling gehouden, van teekeningen enz., door de leerlingen vervaardigd. HET TOONEEL. DE STERKSTEN, tooneel spel in 4 bedrijven van Herman J. Roelvink. „De Sterksten", het nieuwe tooneel- spel van den heer Heiman J. Itoel- vink, den schrijver van „Freuleken", had gisterenavond in den Stads schouwburg een groot succes. Na elk bedrijf gal" het talrijk opgekomen pu bliek door zeer hartelijk applaus van zijn ingenomenheid blijk en aan het slot riep men om den auteur, die ech ter niet verscheen. Wij waren 'het gisteren echter niet met het publiek eens; De Sterksten leek ons na Freuleken allerminst een vooruitgang voor den jongen auteur. In het blad van morgen hopen wij deze opninie nader te motiveeren. J. B. SCHUIL. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 9 tot en met 15 April zijn de volgende aantallen be smettelijke ziekten voorgekomen: in Haarlem 1 geval van typhus cn febris typhoidea, 3 gevallen van roodvonk en 1 geval van diphtheriiis, in Velsen 1 geval van öiphiheritis, en in I-Iille- gom 2 gevallen van diphiheritis. Rubriek voer Vragen Geai,omleerden hebben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij da Êodaciie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven eu zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen, wanneer het kosteloos trouwen is in Sloterdijk en hoe laat'? ANTWOORD. Infoameert u eens o-p liet stadhuis. VRAAG. Mijn moeder overleed in het jaar 1884, Zaterdag voor Pinkste ren. Kunt u mij ook zeggen, op welken datum dat is geweest ANTWOORD. Die datum was 30 Mek VRAAG. Zijn er instellingen., waar men zich kan vervoegen om ge plaatst te vvorden in betrekkingen in het buitenland, hetzij in Argentinië, Amerika, Indië Zoo ja, kunt u mij ook ©enige kantoren noemen? ANTWOORD. Informeert u eens ao.)i de Arbeidsbeurs aan de Nieuwe Gracht. VRAAG. 'Bestaat er ook een gele genheid om tegen geringe kosten op geleid te warden voor acte M. O. voor handtoaton&n ANTWOORD. Daarvoor moet u een advertentie plaatsen. VRAAG. Bestaat ei- te Haarlem gelegenheid gratis de Esperanto-taal te leeren, en waar kan men zich daar voor aanmelden ANTWOORD. Wend u tot den heer Haberniehl, Kinderhuissingel 30. VRAAG. Waar moet ik mij: ver voegen om een wandelkaart te beko men voor de Eiswoutlaan ANTWOORD. U bedoelt misschien voor Elswout. Dan moet u lid vvorden van „Verfraaiing". Secretaris is de lieer J. II, Visser, Nieuwe Gracht, al hier. VRAAG. Wanneer een dienstbode met Mei vertrekt, zoiidt u mij dan kunnen zeggen of dan de 1ste Mei of de 3de Mei de dag van vertrek is ANTWOORD. 3 Mei vertrekt zij. VRAAG. Is een dag-dienstbode verplicht haar betrekking op te zeg gen met de veertien dagen, als ze elke week haar loon krijgt ANTWOORD. Neen, zij kan met één week opzeggen. VRAAG. Wanneer een mevrouw baar dienstbode op 19 Maart de be trekking opzegt, om met 1 Mei te ver trekken, heeft de dienstbode dan recht op schadevergoeding? ANTWOORD. Neen, zij is met zes weken opgezegd. Mevrouw heeft dus den opzegtermijn in acht geno men.. VRAAG. Indien men begin Maart de betrekking heeft opgezegd om met Mei te vertrekken, is men dan genood zaakt, den 'codspenning terug te ge ven? ANTWOORD. Het Is maar de vraag, wanneer u in betrekking zijt gekomen. VRAAG. Ik was als loopknecht, gehuurd, maar doordat ik dezelfde week nog niet kon komen, zou de baas een noodhulp nemen, en nu ik mij aanmeld, krijg ik de boodschap, dat er al oen ander aangenomen is. Heb ik nu recht op schadevergoeding ANTWOORD. Indien n inderdaad aangenomen zijt, moet de patroon schadevergoeding betalen. VRAAG. Bestaat hier een adres van de Bhöms zeep met den uil ANTWOORD. I-Iandelsadressen behooren in de advertentie-rubriek thuis. VRAAG. Wie is de uitgever van het dag- of weekblad „De drie Moe ren" ANTWOORD. Uitgeefster is de fir ma D, Rraayenbrink, Woorden. VRAAG. Wat zijn de bijzonder heden van een Zeppelin-luchtschip en waaraan is het te herkennen? ANTWOORD. Die vraag is zoo maar niet te beantwoorden. Dan moet u een boek over luchtvaart raadple gen. Vraag eens aan de Stadsbiblio theek of men u helpen kan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN h 30 Cts. per regel. Er worden geene getuigschrif- ten gepubliceerd voor de SUCHAMÏ plUEN H Gebruikers bevelen ze aan hun- jg U ne vrienden. 't I Zij BEVELEN ZICH ZELF 1 AAN. j Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Gehuldigd. In een voltallige bestuursvergade ring van de Gymnastiekvereniging Hoofddorp werd de leider en instruc teur der veréeniging, den -heer A. H. v. d. Lint, als blijk van waardeerhig en 'erkentelijkheid voor hetgeen deze voor de vereen, al sedert enkele ja ren heeft gedaan, ecp tweetal En- gelsche en Duilsche boekwerken, in leeren banden gebonden, aangeboden. De voorzitter, de lieer A. Ronden- burg, deed dit met een hartelijke toespraak, waarvoor de heer v. d. Lint hartelijk dank betuigde. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of nic-t geplniusr, wordt de kopie den inzender niet, teruggegeven. Voor den iuhoud dezer rubriek stslt de Redactie zich niet aansprakelijk. Geacht© Redactie, Met belangstelling namen wij kon nis van uwe mededeeling van het ant woord van het orgaan van E. H. „Ons Belang" op uw bericht van onze voo>-- genomen actie tegen E. H. Ol het dwang uitoefenen op leveran ciers van E. H. een sedert lang over wonnen standpunt mag genoemd wor den, staat te bezien. 20 of 25 jaar gele den was een ander© tijd dan nu. Dit moet ieder, di© ook maar ©enigszins weet wat er in de maatschappij om gaat, dunkt ons beseffen. Dot het tweede middel, namelijk het howeiken van het publiek, propagan da voor E. .II. zal opleveren, vreezen wij niet. Het is toch niet denkbaar, dat liet publiek zich tot E. II. zul wen den omdat 'het begrijpt, dat het verkeerd is En dit zullen wij even tueel trachten duidelijk te inaken. Waarlijk, „Ons Belang" slaat zijn le den en adspirant-Jeden niet erg hoog aan. Wij denken over het publiek veel beter. Wie gelijk heeft, zal moeten blijken. COMMISSIE UIT „DE HANZE". Kerk en School DE TOESTAND VAN Z. II. DEN PAUS. Woensdagochtend is het volgende bulletin uitgegeven „De Paus sliep eenige uren rustig. Hedenmorgen was de temperatuur 36.8 gr. De toeneming van de catliarrai© aandoening is met verergerd. De slijmlooziiig is voortdurend gemakke lijk. De toestand aan het hart blijft goed. (w. g.) Marchiafava, Amici," Het bulletin van Woensdagavond luidt als volgt „Z. H. hoeft een rustigen en koorts vrijen dag doorgebracht. Hedenavond was de temperatuur 37, en de ka- tborrale en bronchial© aandoeningen waren sedert hedenochtend niets ver anderd. Get. Marchia Fava, Amici", De „Corricre d'Italin" zegt „Dr. Amici heelt verklaard, dat zijn optimistische opvatting omtrent den toestand van den Paus door dr. Mar chia Fava gedeeld wordt. De Paus gebruikt voedsel en heeft een weinig gerust. Dr. Amici sprak als zijn gevoelen uit, dat liet feit, dat de toestand van den Paus niet verergerd is, gelijk staat met een lichte verbetering. De pols is krachtig genoeg, het hart functionneert goed, de temperatuur is 36.8. Volgens dr. Amici is voor het oogen blik eik verontrustend verschijnsel verdwenen." Sport en Wedstrijden VOETBAL. BOLLAND-BELGIë. Tot reserve-spelers voor ons elftal werden benoemd B. A. van Hemert, C. W. Feith, J. van Breda Kolff en H. J. M. Fran,eken. Reserves van het Belgisch elftal zijn De Veen, Raymakers en D. Baes. VLIEGEN. PARIJS—BERLIJN.- De Fransche vlieger Daucourt, die gistermorgen om 5.30 te Parijs op steeg om naar Berlijn té vliegen, is gisteravond om 6.45 te Joliannesthal bij Berlijn geland, geestdriftig toege juicht door een groote menigte. Dau court landde 's morgens om 7.40 in Luik, steeg daar om 9.30 weer op, be reikte om 1 uur 5 Hannover, verliet Hannover te 3.38 om zonder verdere tusschenlanding te 6 45 te Berlijn aan to komen. IN DE SOLENT GEVALLEN. Dinsdag wilde Busted van Wight naar Londen vliegen. Door een ver keerde manoeuvre viel hij echter in zee en moest ruim een half uur in de Solent blijven zwemmen, .alvorens hulp kwam opdagen. (Tel.) Schaken. KAMPIOENSCHAP VAN NEDER LAND. Dinsdagavond op den aangegeven tijd was de heer Rud. J. Loman niet in d'IJsbreker (e Amsterdam aanwe zig tot het spelen van den tweekamp met dr. Essor om het kampioenschap. De leider van den wedstrijd, de heer Vijzelaar. liet loten voor' de eerste partij. De heer Esser lootte Zwart en de heer Vijzelaar zette klokslag 7 uur de klok van den heer Loman in gang. Nadat er een uur was verstreken ver klaarde de lieer Vijzelaar de eerste partij voor den lieer Loman verloren. De heer' Esser eischt© echter den ge- lieelen wedstrijd voor hem gewonnen. De heer Vijzelaar meende zoover niet te kunnen gaan. Er volgde een lang durige bespreking, waarna de lieer de Ruwe (secretaris en momenteel eenig bestuurslid van den Nederland- schen Schaakbond) den wedstrijd voor den heer Esser gewonnen ver klaard© en den kampioene titel voor den heer Loman verloren. Van een en ander werd proces-verbaal opgemaakt, (N. R. Ct.) Rechtszaken INVLOED VAN DE BIOSCOOP. Voor de rechtbank te Alkmaar had zich te verantwoorden een 18-jarige kaasmakersknecht uït Hoorn, Tjeerd LI., wien ten laste, was gelegd, dat hij in den nacht van 5 op 6 Maart .brand.had gesticht in de kaaafabriek van de gebroeders Zijp, te Abbekerk. Beklaagde bekende. Uit de behadeling der zaak bleek, dat onder hetzelfde dak van de fabriek twee huisgezinnen wonen, aan den Zuid-Oostkant dat van den arbeider Bouwer, bestaande uit man, vrouw en één kind, aan den Westkant dat van den kaasmaker Smit, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen. Beklaagde, die sinds September in dienst was bij de gebroeders Zijp, maar onder de onmiddellijke bevelen stond van den. kaasmaker Smit, had in liet begin van Maart onaangenaam heden met laatstgenoemde gehad. Het gevolg hiervan was, dat beklaagde een wrok tegen den kaasmaker koes terde en besloot zijn huis in brand te stelten. Op den 6en Maart 's morgens om half vijf begnf hij zioli daartoe naar de fabriek, lcloni aan den Zuid- Oostkant op eert regenton, vandaar c-p het dak, maakte een kuiltje in het riet, waarmede het dak hedelct. was, en stak liet riet in brand, zoodat er weldra een groote vlam uitsloeg Bij het zien hiervan kreeg beklaagde even wel wroeging, reilde naar liet huis van Smit, tikte daar op de ruiten en riep Smit, zeggende, dat er brand was in "de fabriek. '1'e zomen bi us ch ten zij de vlammen, die, indien zij niet tij dig gebluscht waren, tengevolge van den harden wind, het geheele gebouw in de ascli zouden hebben gelegd. Op een vraag van den verdediger, mi'. A. Dorhcck, to Allernaar, verklaar de getuige Smit, dat beklaagde heel veel van de bioscoop hield en er in Hoorn dikwijls heenging. Ook be klaagde zelf verklaarde dol op_ de bioscoop te zijn en bet liefst branden, moorden, gevechten en dergelijke voor. stellingen te zien. De officier van justitie wees er op, welk een gevaarlijk mensoh deze be klaagd© voor de maatschappij is.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6