SPORT EN WEDSTRIJDEN In Haarlem9® Dagblad* Voetbal. Nedsrlsadsebs Voatbalbsnd. D e uitsl age n. Zwolle NederlandBelgië, 2—4, Aan de „Md. Ct." ontleenen we West. Res. le klasse V. 0. C. II—D. F. C. II, 4—3. 'A. F. C. II—II. B. S. II, O-O. Promotie-competitie West. 3e klasse: AchillesDe Spartaan, 04. S. V. V.—ït. F. C., 1—2. Buiten oompetitie 'AmsterdamAjax—Quick N., 2—2. Seriewedstrijden Alomaria Viclrix Alkmaar: R. A. P.—Haarlem, 1—0, na verlenging. AdelborstenH. V. V., 40. Alomaria VictrixII. F. C., 32. Dordrecht :D. F. C.Velocitas, 3-3. MerlaM-België. België wint 4-2! Een nederlaag 1 En dat juist uü nü, na de zoo hoog-opgevijzelde overwinning tegen - Engeland, na het uitstekende spel in Pen Haag. - Verlóren van de Belgen 1 Van die- -zelfde, Belgen, die-de laatste jaren ge regeld geklopt werden, soms zelfs met stevig verschil, en die voor 't eerst weer wat succes tegen Holland be haalden toen weinige maanden gele den in Antwerpen de uitslag 33 werd. Die uitslag was een tegenvaller. Maar deze is dat nog oneindig méér De menschep, die groote woorden spraken na de 2—1 op Engeland, zul len nu wel 'n toontje lager moeten zingen. Niet speciaal omdat er Zon dag verloren is, want dat zou kunnen liggen aan een bijzonder gelukkig spel vau de Belgen. Er is immers al tijd nog die beroemde „glorious un certainty of football". Maar de groote teleurstelling van dezen wedstrijd is het slechte werk van óns elftal geweest, dat zwak, zon der verband, dikwijls onbekookt speelde.! en een tenvolle verdiende nederlaag leed I Ik ben na den wedstrijd tegen En geland geen optimist geweest, 'k I-Ieb er op gewezen dat het Bngeische team merkbaar zwakker was dan zijn voorgangers. Maar toch heb ook ik de zaak te hoopvol aangezien, door m'n uitgesproken verwachting van een flinke overwinning tegen België k Doe hierbij amende honorable. Zoolang het Nederiandseh Elftal nog zulke partijtjes kan spelen als op dezen Zondag zoolang staan we nog ver, liéei ver van het spelpeil der E'.jgelsclien af l Eu nu t verhaal van dezen zoo te leurstellenden voetbaldag in Zwolle. V<3r d'en'wedstrij.d. Veel heb ik niet te zeggen, onder dit hoofdje. Immers, u snapt hel al lang dal de extra-treinen nog voller zijn geweest dan de gewone dito's, dat du stemming vrooiijk is gebleven (tot :t begin van de match) en dat er veel menseden oranje en roodwitbiauw hebben gedragen. U begrijpt, dat „een meiischeuzeS van vele duizenden" het terrein heeft omringd, dat een bekend geïllustreerd blad weer ruime recla me heeft gemaakt, dat Zwolle vóór en na den wedstrijd overvol is ge weest, dat de Beigen zich vóór de match nogal druk, en daarna bepaald jolig hebben gedragen Daarom ga ik maar spoedig over tot den w e d s l r ij d. 't Zwoische sportterrein aan de Veeraliée is nog altijd geen mooi •voetbalveld. Het ra minder mul dan 't was toen de Duitschers kwamen, maar nog aiij tl erg effect-gevend voor tien bal. De orde-regeling op 't veld is uit stekend. Maar het is jammer dat er maar één en dan nog een kleine overdekte tribune is. Na de gebruikelijke lieflijke melo- dijen van het even-gebruikelijke har- moniekorps verschijnen om half drie Belgen en Hollanders in 't veld. Er worden volksliederen gespeeld, hoeden afgenomen, er wordt veel gejuicht, de Engelsche scheidsrechter II. P. Bailey ('n lange, ietwat spichtige meneer) verschijnt. De Korver verliest den toss en moet eerst tegen den harden wind in-spclen en na dit alles begint het. De elftallen volgen hier: Nederland: Göbel, Wijnveldt, Bosschart, Boutmy, De Korver, Bijvoet, v. d. Wolk, Westra v. I-lolthe, De Groot, Vos, Bouvy. België: I-Jebdin, Muscli, Brébart, Nizot, Bessems, Thys, Bossaert, Suetens, Hubin, Swartebrouck, Leroy. De Belgen vallen dadelijk na den aftrap heftig aan. Tegenover hun tac tisch en toch ook enthousiast spel staat een weifelende verdediging, en in de eerste, minuten zweeft de bal, die zeer aan wind- en vcldeffecten onderhevig is, al gevaarlijk voor ons doel. De Korver doet niet veel goeds, Wijnveldt slaat raar te schutteren, 't Is alsof onze verdedigers den -hal maar niet weg kunnen krijgen. En als Suetens, die naar voren is geloopën, in dan ineens op penalty- afstand te pakken krijgt, Jost hij een zuiver, hoog schot en Zoo is 't dan al dadelijk 0—1. En de Belgen, gesteund door den harden wind, blijven aanvallende partij. De Groot doet wel een paar pogingen om de voorhoede op gang te brengen, maar er is geen samenspel, en in je eentje lever je 't 'm niet, al zet je zoo stevig door als Sparta's ka non.... De Belgen vallen maar steeds aan. Ze combineeren vlug en handig, hun hails geven mooi aan eai pingelen met, (waaraan de Korver zich telkens be zondigt). En de buitenspelers plaat sen telkens mooi den bai voor doei. Geiukkig is het schieten niet bepaald zuiver, en een paar goede kansen w.or- den door liét iiiiddenfrio in de Belgi sche voorhoede gemist. Tweemaal rolt de bal vlak langs den verkeerden kant van den paal. En een paar cor ners werkt Bosschart die, evenals Boutmy, kranig verdedigt mooi weg. Maar ieder ziet aankomen, dat de Belgen hun score zullen verhoogen. En dat gebeurt dan ook na 20 minu ten spelens, op een ietwat, wonderlijke manier. Bijvoet loopt, met 'n Belg vlak op n hielen, in de richting van zijn eigen doei, en krijgt dan den bai voor de voeten. Vrij onhandig trapt ie 'm dadelijk in.'t publiek. Bessems neemt den corner. De bal zwerft met 'n kalm boogje voor 't doei, wordt door Góbei aangeraakt maar niet gestopt, valt, van de bovenlat op of over de doellijn en wordt door Wijnveldt en Muscb nog wat verder geduwo. Keeper en back appeleeren voor doeischop. De hal zou ni. voordat hij bij Gubsi kwam al ac-hter de doellijn zijn geweest, maar door den wind weer er vóór gekomen. Enfin, mr. Bailey geeft „goal" en 't is 0—2. De belegering van het Hoiiandsehe doel wordt voortgezet. Wéér 'n paar „narrow escapes". Een kei van'Nizot wordt door Góbel heel mooi gestopt. Even later breekt de flohandsclie voorhoede door en Leroy krijgt voor 't eerst iets, dat op een s.cnot lijla (van dep voet van Vosj la stoppen. Een paar nieuwe doorbraken volgen, waai bij. De Groot door z'n pootig spel de gevaarlijke man is. A:s de Spartaan eens een goede kans krijgt, wordt Hij na geschoten te hebben door een der Belgen unfair bewerkt. De bal roit m- tusschen naast. Scheidsrechter-Bailey kent Holland een strafschop toe, c-u Bouvy benut dien met een hoog schot. De Belgen reageeren onmiddellijk, en twee minuten late: zendt Nizot een hard schot in den noelc, waar Göbel staat. Deze raakt de.i bal half, Wijn veldt mist ook en nummer drie zit. 't Blijft ook daarna een eenzijdig spel. De Belgen zijn veel sterker, en het, leeuwendeel van het Ilollandsche ver dedigingswerk wordt door Boutmy en Bosschart verricht. Bijvoet doet af en toe goede dingen, maar is te onbe suisd en plaatst niet; Wijnveldt schijnt er maar niet in te kunnen komen en De Korver is volstrekt niet wat hij in de vorige matches zoo bijzonder was: de leider van 't elftal, de beheer- scher van liet voorlioedespel der te genpartij. Telkens wordt hij gepas seerd. Als onze backs 't aan elkaar over laten, Brébart af te houden, loopt hij tusschen hen door, maar schiet 'legen Göbel aan. Toch komt nr. 4 nog vóór rust. Wijnveldt faalt, Muscli komt al leen met den hal voor G.öbel en 't kost liem geen moeite, te scoren. Zoo komt rust met 41 voor België. 't Ziet er leelijk uitl Maar toch heb ben nog velen hoop, dat het Neder iandseh Elftal, spelend met het wind- voordeel, zich herstellen zal, en na rust den achterstand inhalen. Aanvankelijk ziet het er wel nanr uit. De Hollanders attaqueeren het eerste kwartier heftig, en 't Rotter- damsche kanon snel vuurt. Leroy toont zich wen wel een uitstekend doelman; hij keert mooi een paar harde schoten van De Groot en Westra van Holthe. Maar als er 11 minuten gespeeld is, ziet de Spartaan 'n mooie opening, hij haalt snel om on hard vliegt, de ba.1 in "n hoekje van 't doel (24). Daverend gejuich volgt, dat aan houdt als De Groot wéér een keihard schot inzendt. Leroy laat zich vallen, en redt kranig. Even later schiet onze middenvoor via den lat over, en kort daarop vlak naast, na mooi aangeven van v. d. Wolk. Daarna heeft de Ilollandsche voor hoede haar beste kruit verschoten. De Belgen, die met 4 halfs spelen (Nizot is gaan verdedigen) trekken weer aan 't langste eind. De Groot- wordt spe ciaal bewaakt, Vos is te langzaam en plaatst slecht, van Westra merk je niets en Bouvy's spel lijdt onder de geringe prestaties van z'n buurman. Van der Wolk, die heel tactisch werkt en keer op keer handig voorzet, is wel de beste voorhoedeman. In 't veld heeft ons elftal nog wel overwicht, tnaar zel den wordt Leroy meer bedreigd. Bou vy loopt ©en paar maal met den bal naar binnen, maar zijn schot is slecht. De Groot krijgt eenvoudig geen' kans meer. Aan deai anderen kant doen de Bel gische- voorwaarts af en toe uitvallen, maar ze zijn maar met z'n vieren, en de snelle passes van Bessems en Hob- din worden gewoonlijk door de Hol landers onderschept. Een paar scho ten gaan lioog over, en Göbel heeft ook weinig omhanden. t Oranje-elftal speelt steeds lalc- scher en langzamer, en de laatste tien minuten geven een vervelend heen- en weer getrap. waarin alleen Leroy nog éen lastig schot te keeren krijgt. Heel wat toeschouwers verlaten een'paar minuten voor tijd het veld. En ais even later het eindsignaal klinkt, begroet een hartelijke ovatie de volkomen-verdiende Belgische over winning. De Belgen en hun supporters zijn in de wolken! Over de spelers het volgende. Het Belgische elftal speelde als ge heel uitstekend, en liad weinig zwak ke plaatsen, lie rechtsback Swarte brouck leek me niet erg trapvast en de linkshalf Suetens had zwakke momen ten. Overigens was het héél goed. De middenlinie gaf keurig'aan, inééns, zonder tijd te verliezen door onnoo- dige „dribbling", de keeper was uit stekend. de voorhoede speelde tac tisch en' schoot bij tijden gevaarlijk. Ons elftal maakte daartegenover een droevig figuur. Wel speelden Bos schart, Boutmy, v. d. Wolk en ook De Groot een goeden wedstrijd, maar van dc rest is niet veel moois te zeg gen. Bijvoet was niet slecht, maar maakte den indruk van een gewonen clubspeler, die naast heel handige dingen óok af en toe domme doei en dan ondoordacht er-op-los- trapt. Geen fijn voetballer I De overigen hadden hun dag niet. Vos en Westra deden een béetje. De Korver was uit vorm, Wijnveldt dito... En dan was er zoo weinig tactiele te bekennen I In de tweede helft werd Van der Wolk pas- eens druk aan *t werk gezeten hij was degeen die 't best en 't overtegdst speelde in de voorhoede 1 De Groot was weer erg op schot, speelde heel pootig maar is teveel solist En 't ergste was, dat er na de rust, toen de 'Belgen een poosje hardnekkig stand hadden gehouden, zoo'n ver slapping en ontmoediging in 't oranje elftal kwam. Dat had niet mogen ge beuren Wat de spelqualiteit aangaat de wind heeft er wel voor gezorgd dat die niet hoog stond. Mooi is de match niet geweest. Na den wcds tr ijd trekt de meiischenmassa weer langs de Veeraliée stadwaarts. En er is geen vroolijke stemming meer, behal ve hij dc Belgen, die hun pleizier na tuurlijk niet óp kunnen. Wacht maar 't Volgend jaar, in Arlon dan zullen we jullie wel krijgen 1 Op 't stationsplein concentreert de aandacht van het publiek zich op een zonderlingen meneer, omwikkeld met een geelzwarte clubvlag en dragend een ingeslagen „kaasbol" waarboven een (eveneens geelzwarte) parapluie. Deze zonderling verzekert met onvsr- woestbaren ernst, dat liij Prins Mau- rits is, en dat de veronderstelling dat hij Frederik Hendrik zou kunnen we zen ten eenenmale onjuist is. Behalve dezen huitenissïgen meneer is er niets te zien of te beleven. Er is 'n erg kalme stemming, begrijpe lijk na dit resultaat. En de eerst-ver- trekkende treinen zijn al stampvol. I Oh Zwolle Zwolle, waar we met Duitschland gelijkgespeeld en van België verloren hébben, waar Göbel in twee matches negenmaal gevisclit heeftwe komen nóóit weer .1 Nooit meer aarr de Veeraliée i Maar of 't in Amsterdam is, in Ant werpen of'in Arlonde revanche zal genomen worden 1 ROBERT P. De Vries, Hirs, Mulder, Vogelsang, Hartel, Harte], Van Ontei'stcrp, Veldheer, Bovendorp, Roskam, Van Looy. De V. V. A.-combinatie is vrij sterk en bestaat in hoofdzaak uit 2de-elftal- spelers. De Haarlemmers zijn het eerst aan het slechte, hobbelige terrein gewend erfde mid voor maakt al spoe dig de eerste goal. Wel onderneemt V. V. A. menigon gevaarlijken aam- val, maar de II. S. V.-achterhoede is op haar post en stelt telkens de voor hoede in staat tot aanvallen. Spoedig ontslaat, weer door den mid-voor, het tweede doelpunt. Ook het derde laat niet lang op zich wach ten (gemaakt door den rechtsbuiten). Met 3—0 treedt de rust in. Het aan wezige muziekkorps houdt er de stem ming in, en de aanwezige 2- 300 toe schouwers zijn vod lof over het spel. De V. V. A.'ers zetten er na rust alles op om tegen te scoren en de rood- I witten worden geheel teruggedrongen. Eindelijk weten de Amsterdammers door een misverstand in de I-I. S. V.- a ch tonhoede hun eerste doelpunt te maken. En daar blijft het niet bij, want uit een strafschop, ontstaan uit hands, wordt de achterstand nog maals verkleind (3—2). Dat kan niet langer, denkt Boven dorp, en na een keurig centers)»! neemt hij het vierde punt voor z'n rekening. Spoedig is het tijd, en heeft H. S. V. in een vrij goeden wedstrijd- haar medaille-reeks -vergroot, maai' in de allereerste plaats door haar goed spel veel gedaan voor de propa ganda voor -het voetbalspel in Noord- Holland I VrlendsGhappeiljke Wedstrijden r-IILLEGOM—HEEMSTEDE. Zondag heeft Heemstede I tegen Ilillegom I aan den Loosterwcg te Hi 1 leg om gelijk spel gespeeld, 0—0. Heemstede had weliswaar enkele in vallers, maar toch kan deze prestatie van Ilillegom tegenover een 3e kias- ser van den Ned. Voetbal Bond als een gioede beschouwd worden. SaarlsBseite Voeiaaibsafl. Pr o m o t ie-c o mpetitie 2e klasse. V. W. —HAARLEM V, 2—2. Onder leiding van den heer Faas sen begint deze wedstrijd om tien uur. Dadelijk blijkt al, dat beide elftallen elkaar niets toe zullen gaven. V. W. valt eerst aan, en een mooi schot had heter lot verdiend. Dan valt Haarlem aan en door een misverstand moet de scheidsrechter een penalty aan Haar lem toekennen, die het eerste doelpunt voor de reodbroeken oplevert. V. W. blijft goed volhouden en En- gelkamp zorgt, dat de stand spoedig 11 is. V. W., gesteund door den wind, blijft eonige pressie op het Ilaariem-doel uitoefenen. Ook zij krijgt ean -penalty eii De Groot zet dien in een doelpunt om. Haarlem tracht wel weer gelijk te maken, maar dat lukt voor half-time niet. Na de rust echter hoeft Haarlem den wind in den rug, en is dan over het geheel sterker. Toch weten de foedbroeken niet meer dan één doel punt te maken en de einduitslag is dus een gelijk spel (2—2). V. W. heeft zich cloor dit gelijke spel reeds een plaats in de tweede klasse veroverd. II, S. V. I—V. V. A.-COMBINATIE. De Noord-Hollandsche Voetbal-Bond heeft in de Zaanstreek reeds veel ge daan voor de propaganda der voetbal sport. En met dat doel ook waren bo vengenoemde vereenigingen j.l. Zon dag uitgenoodigd tot het spelen van een wedstrijd te Oostzaan op het tor- rein der O. V. V. Voor den winner was een zilveren schild uitgeloofd. II. S. V. telt eenige invallers en stelt zich als volgt op Heclcay. „BLOEMENDAAL" WINT DEN „NIJ- MEEGSCHEN SAMOVAR" 1 De Bloemendaalsche Hockey-ver- eeniging is cr inderdaad in geslaagd het kostbare kleinood tc winnen. Al hoewel de loting wel zeer in haar voordeel was, neemt dit niet weg, dat •door haar schitterend spel in de fi nale, Bloemendaal dezen uitslag zeker verdiend heeft. Door het wegblijven van verschil lende clubs behoefde Bloemendaal in •do eerste 2 rondes niet uit te komen, maar kwam in de 3e ronde tegen den Rotterdamschen 2e klasser Victoria. VICTORIABLOEMENDAAL, 1—1. Op een hijzonder slecht terrein, dat nauwelijks 40 Meter breed was, vond •deze wedstrijd plaats. Het spel leed heslist onder- deze omstandigheden, zoodat het op een niet te hoog peil stond. Beide partijen zijn goed tegen eikaar opgewassen, maar kunnen voorloopig niet tot scoren komen. Er wordt tamelijk forsch gespeeld, maar •de scheidsrechter weet de overdrij ving te onderdrukken. Na een snellen doorbraak heeft v. d. Berg het geluk uit een goeden voorzet voor Bloemen daal de leiding te nemen, 01. Na rust legt Bloemendaal zich meer op verdedigen toe en houdt dit tot even vóór tijd vol, als plotseling Vic toria gelijk maakt, waarna het spoe dig uit is. De loting beslist dat Bloe mendaal in de finale zal uitkomen. Victoria, dat eerst al tegen Waals- dorp had gelijk gespeeld, had dezen wedstrijd ook door loting gewonnen. De finale was tusschen Apeldoorn, de Oostelijke kampioen en Bloemen daal. Apeldoorn had eerst tegen Nij megen gespeeld en met 2—0 gewon nen. Daarna werd het Leidsche stu denten-elftal met 5—0 geslagen. BLOEMENDAAL—APELDOORN, 3-0. De finale van dezen hockeydag was verreweg de beste der wedstrijden. Onder de vroolijke mai'sclien van een huzarenmuziekkorps stellen de elftal len zich aldus op BloemendaalPovel (doel)An ge nen t, Reindei's (achter), v. cl. Berg, Bruynsteen, N. N. (midden), v. Beugen Bick, Wenckebach, Kreunen, Geyl, Reinders (voor). Apeldoorn - v. d. Weide (doel). Voort huis, Lobman (achter), v. Groningen, Hoen, Weriiinck (midden). Veen, Mol- lerns Jr., Ament, Molierus Sr., Zeilin- ga (voor). Het begint met een interessante kamp voor het Bloemendaal-doel, waar de achterhoede angstige oogen- blikken beleeft. Povel weert zich echter in het doel op uitnemende wij ze, terwijl Angenen-t uitstekend verde digt. Na 10 minuten keeren de rollen om en gaat de Bloemendaal-aanval, iu een zeer vlug tempo aanvallen. waarvan Geyl op keurige wijze profi teert, door onhoudbaar te doelpunten. Bloemendaal is sterker, maar do Apeldoornsche achterhoede is prima en geeft geen kans tot schieten. Na dat Povel weer eenige schoten ver dienstelijk verwerkt heeft neemt Kui per den hal mee en scoort met een. hard, hoog schot van den vleugel het tweede punt. Apeldoorn zwoegt nu om op te halen, maar de Bloemendaal- achterhoede is zoo in vorm, dat dit niet gelukt. De rust komt met den stand 2—0. Als weer begonnen wordt, neemt Apeldoorn den hal mede naar het Bloemendaal-doel, waarna het spel weer meer verdeeld wordt. Wencke bach weet door goed doorzetten aan de onzekerheid een einde le maken, 3—0. Apeldoorn wil tegenscoren, maar het. lukt niet. In den stand komt geen verande ring meer, zoodat Bloemendaal wel verdiend als overwinnaars uit den strij'.d komt. Direct -na den afloop reikt de heer Everts den Samovar aan den Bloemen daal-captain, den heer A. A. v, d. Berg, met een hartelijken speech uit. I-Iet deed spreker leed dat, de prijs van deze oorspronkelijke Oostelijke wedstrijden naar het Westen verhuis de, maar hij verheugde zich er later over, dat hij de Bloemendalers, die hun sporen in de competitie nog moe ten verdienen, had' zien spelen, dat dit jeugdige elftal zeker het beste spel had gespeeld en den prijs ook zeker verdiend heeft. (stadsnieuws DE ZAAK-DUYS. De heer Duys, die wegens eenvou dige beleediging van den burgemees ter van Zaandam, Jhr. Mr. Elias, door de rechtbank te Haarlem tot 25 boe te subs. 5 dagen hechtenis werd ver oordeeld, deelt in „De Voorpost" mede. dat hij niet in hooger beroep gaat. Examens L. O. Haarlem, 19 April. Geëxamineerd 7 vrouwelijke candidaton. Geslaagd do dames: M. A. Bender, Haarlem; M. J. Biezeno, M. M. Blankedaal, Ber gen, M. J. Bok, Enkih'uiz-en, II. A. Bollée, Katwijk aan den Rijn. GEMFENTERA \D. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag 23 April. 1913, des namiddags ten 1 1/2 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeeli ogen cn ingekomen stukken. Verzoekschrift Dr. J. G. van Pesch, eervol ontslag leeraar Gymna sium. 2. Voortzetting behandeling voorstel B. en W., regeling jaarwedden perso neel scholen L. O., met nader schrij ven B. en W. 3. Voorstel B. er. W. vaststelling staat betaling uil onvoorziene uitga ven, dienst 1912. 4. Id. id. goedkeuring rekening Ka mer van Kooph. en Fabrieken, dienst 1912. 5. Id. id. id. id. Slads-Apot'neek, dienst 1912. 6 Id. id. af- en overschrijving be- grooting huisz. armeh en stads-armen en ziekenhuis, .dienst 1912. 7. Id. id. aanvaarding geschenk. 8. Schrijven id. brief Gedeputeerde Staten v-erhooging jaarwedde Burge meester. 9. Voorstel id. aanstelling kookleer- ares gemeente-gasbedrijf. 10. Id. id. wijziging verordening Museum enz. 11. Id. id. vaststelling verordening geneeskundig toezicht vau gemeente wege bij het L. O. 12. Schrijven id. voorstellen-De Braai.. Nagtzaam en Bregonje, tarief onderstand. 13. Voorstel id. vergunning E. N. E. T. dubbel spoor op lijn Haarlem— Bloemendaal en Kleveiiaan. 14. Id. id. id. plaatsen wachthuisjes E. N. E. T. 15. Id. id. verzoekschriften J. Mooij, vergunning hebben raampjes zij geve] loods Tempeliersstraat. 16. Id. ld. afwijking ark 7, la, Bouw verordening, bouwen drie tijd. ge bouwen terrein II, IJ. S. M. 17. Nader voorstel id. wijziging be sluit 6 November 1912 no. 22. 18. Benoeming Regent SI.. ELis. of gr. gasthuis (aftr.-Dr. li. D. Kruseonan). 19. Aanbeveling B. en W. benoe- Armstrong, zal ik u den brief laten zien.' Maar het zou al heel erg met hem gesteid moeten zijn, eer hij ooit in Custle Barficlü terugkomt. Van mij moet hij niets verwach te!!. riep EzL'C'uiël, opstaande. Verwacht je dan in je droefheid niets van den Hemel zeide Arm- Bzechiël zag hem zwaar ademha lend aan, en zijn ongeschuierden vil ten hoed afnemende, veegde hij rnet een rood katoenen zakdoek zijn voor hoofd af. Wat ben je streng, Armstrong, zei le hij eindelijk. De boekverkooper had zij n bril afge nomen om hem aan te zien, cn schud de treurig het hoofd. Ben ik zoo streng zeide hij. Welnu, 't kan wezen, dat ik harder jegens je ben .dan een zondig sterve ling het recht heeft jegens een ander te zijn. Maar je zoudt den verst-andig- sten menscli kwaad maken, laat slaan' zoo'n gek als i k ben. Man, ik door zie je als een glasruit. Je voelt jethuis ongelukkig, en je denkt „Ik zal naar 'Armstrong gaan om te hooren of hij wut van mijn jongen weet, dien ik veertien dogen geleden als een hond mijn deur heb uitgejaagd" en je bent hier gekomen, als je 't niet uit stijf hoofdige trolschheid liet. bereid om hem weer in je hart op te nemen, en nu heb je de onbeschaamdheid mii te zeggen, dat je nog in een even dwazen luim bent als toen ik je hel laatst zag. En dal, terwijl ik weet dat je verlangt hem te zien en dat je wel duizend pond zoudt wijlen geven als je geen ruzie met hem gemaakt hadt. Ik zou er geen twopence voor geven, bromde Ezechiël. Ziedaar, zeide Armstrong, bij na snauwend. - Neeoi je flesch inkt, als je daarom gekomen bont. En ais ik ooit iets van Joh boor, zal ik er jou niet mee lastig vallen. Als mijn zoon zoo weinig kinder lijk gevoel heeft, dat hij niet aan zijn vader schrijft, sprak Ezochiël, wij ik ook niet over hem lastig geval len worden. Neem mee wat jé gekocht hebt, hernam Armstrong, en ga mijn winkel uit. 't Is geen wonder, <lat. je zaken niet goed gaan, boet Ezechiël hem toe, als je zoo tegen je klanten spreekt. Daar moest Armstrong om lachen. 't ls vóór mij eten en drinken, een man te zien van uw karakter. De -helft van alles wat je zegt is onzin, antwoordde Round. Ik zal het flesch je inkt meenemen, en daar is jo shilling. Als Job aan je schrijft, kun je hem zeggen, dat ik voor goed met hem heb afgedaan. Hij heeft van mij nie-ts ba verwachten. Hij heeft mij aan mijn woord gehouden en mijn huis verlaten, en nu moet hij er ook maar uit blijven. Op dit oogenhlik kwam de kloeke vrouw uit bet binnenvertrek, met het misvormde knaapje achter zic-h. Zij zeide Armstrong haastig vaarwel en boog stijf voor Ezechiël, die wel wist dat inj de reden van hare gejaagdheid was. Zoo dom was hij niet of hij be merkte wel, dat men hem niet den nok aanzag, Heizeide hij plompben je daar, Clem Ik heb nog ergens een sixpence. Ila, daar is hij Daar heb je een sixpence, Clem. Maar Clem deinsde voor hem terug met onverholen vrees en afkeer, en met een onverstaanbaar gemompel over malle trotsehbeid,, greep Ezechiël zijn koop en ging den winkel uit. Ze zijn allemaal tegen mij, die dwazen zeide hij, mot bitterheid. En dat alleen omdat ik mij niet door mijn zoon op mijn kop heb laten zitten toen hij tegen zijn eigen vader een toon aannam alsof hij met zijns gelijke sprak. HOOFDSTUK IV. Job Round, nu niet langer fatsoen lijk gekleed, zooa.ls hij in de adverten tie van kapitein Coningihame beschre ven was, maar in gescheurd, grof bombazijn, zat bij High-gate aan den weg. en zag naar Londen, terwijl hij op een harde korst knabbelde. Hij had een -stoppeligen baard en knevel Laten groeien; zijn handen en zijn gelaat waren taankle-urig van stof en bloot stelling aan wind en weer en zijn aan geboren uitdrukking van halsstarrig heid was nog sterker geworden. Pin cher, die aan zijn voeten op het gras lag, en met zijn tanden aan 't werk was o.p een stuk brood, dat in zijn oudbakken droogheid als een steen was geworden, zag er gedemorali seerd uit, en was niet langer de fat soenlijke hond van vroeger, maar blijkbaar een verklaarde Isrnaël on der de buIhanden. Een kat had dé on zinnigheid gehad. Pincher in den weg te komen, en ofschoon hij haar dood op het slagveld had laten liggen, had zij hem in haar laatsten doodsstrijd van zijn neus tot zijn staart gekrabd, en -een van zijn oogon was tijdelijk dicht, zoodat hij er eigenlijk gemeen uitzag, als een vechtersbaas, die het bij een kloppartij te kwaad heeft ge had. Deze ongunstige verandering was -door de omstandigheden in een zoo korten tijd als drie weken teweegge- hrachtmaar door die versterkte uit drukking van halsstarrigheid, schra len kost en dien stoppeligen baard en knevel, zag Job Round er wel acht jaar ouder uit <lan op den dag, toen hij het contract met zijn vorst verbro ken had. Er is niets meer, zeide hij, toen Pincher door de korst heen was, en hem verwachtend stond aan te zien, met het eene oog knippende, terwijl het andere traande. 't Is op, schoon op. Je hebt als een gek gehandeld toen je besloot mij getrouw te zijn, Pin cher. Je zoudt beter gedaan hebben, thuis te blijven bij de vleeschpotten, lie Ga mee. We moeten ons maar in ons lot schikken, op hoop van beter. Met deze verklaring stond hij op, en liep den heuvel af c«m naar Londen te gaan eerst liep hij stijf, en nu en dan hinkende, als zijn doorgeloop oh voeten 'hem hinderden, maar van lie verlede ging zijn stijfheid over, en liep hij met vasten tred. Hel was ver in den namiddagde zon daalde rechts van den zwerver, en hare stra len speelden door d-e haag waarlangs hij liep, verguldde de spits van de St. Paul's kerk en hulde de groote stad in een waas van licht, waar hier en daar een hoog gebouw uitblonk, als de to ren van een stad, die half onder water ligt. Job liep rechtdoor op dat ver schiet aan, tusschen hoop en wanhoop geslingerd, en aan geen van beide toe gevende. Er was in Londen niemand dien hij leende, en hij wist volstrekt niet wat hij beginnen moest om van te leven maar iets trok hem naai- de menjgte, die zich in dat nevelachtig licht be woog. Hoop was het niet, want die had hij ver van zich gezet. Misschien was het de zucht naar gezelligheid, die ieder mensch is aangeboren. Na een paar mijlen langs een land weg geloopen te hebben, en ongeveer een mijl dooreen bewoonde streek, die al dichter en dichter be-wooncl werd naarmate Jiij verder kwam, was hij in het licht der Londensc'he straatlan tarens. De drukke en woelige straat bood hem geen kans aan om onder dak te komen, en hij moest een hoekje zoeken waar hij zich tor ruste kon log gen. Hij sloeg rechts in, en kwam aan Fitzroy Square, dat toen een veel fat soenlijker huurt was, dan men thans, na verloop van een halve eeuw, zou denken. In ©en. van de huizen werd gedanst, en een poos stond de zwerver stil, en zag over liet plein lieen naar de zwevende gedaanten, die zich als schimmen op de gordijnen vertoon den, terwijl de muziek buiten door avondlucht klonk. (Wondt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6