scons Emulsion iniiig lid bestuur gemeentefonds be- vox'd. vcr&ekering tegen geld. gevol gen van werkloosheid. '20. Id. id. id. archivaris. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. stellen voor aan de E. X. E. 1'. toestemming te verkenen, om in het Kleverpark en op den hoek ?an den Wagenweg en Hazepaters- 1 tan wachthuisjes te plaatsen. Voor t et huisje aan den Wagenweg moet 5 vierfi. M. grond gehuurd worden en voor dat in het Kleverpark 14 vierk. Meter. De huurprijs willen B. en W. bepalen op f 2 per vierk. M. per jaar. B. en W. stellen voor aan. 3. Mooy te vergunnen bij het bouwen van een bloembollenloods aan de Tcmpeliersstraat af te wijken van art. 693 Borg. Wetboek, wat betreft het maken van 27 beweegbare ijzeren raampjes, uitkomend op gemeente grond. 13. en W. stellen voor aan de E. N. E. T. te vergunnen op de lijn Haarlem—Bloemendaal dubbel spoor aan te leggen. Tevens vragen B. en \V. f 1200 om op de Schoterbrug een j-ijvoering aan te brengen. B. en W. stellen voor aan de I-I. II. S.- M. toe te staan bij het bouwen van 3 tijdelijke gebouwen op een ter rein naast de spoorbaan aan de Du- venvoordestraat af te wijken van art. 7 la der Bouwverordening. Onder zekere nadere voorwaar den stellen B. en W. voor aan de Ned. Raffinaderij van petroleumproducten a 1 hier te vergunnen af te wijken van de voorwaarden bij raadsbesluit van 6 Nov, 1912 gesteld, wat betreft het maken van een afscheiding. 13. .en W. stellen voor de rekening der Stads-apotheek over 1912 goed te keuren. De subsidie uit de gemeente kas is f 4.505.84 1/2. Het N i e u w 8 Musea m. Het spreekt wel van zelf zoo schrijven B. en W. aan den raad dat 'net in gebruik nemen van het nieuwe museum aan het Groot Hei ligland het noodig maakt, dat de Di recteur in het vervolg over meerdere hulp kan beschikken. Voortaan zal eene goede bewaking van de kunstschatten in de verschil lende zalen meerder toezicht verei- schen. Met -de Commissie van toezicht op het museum en den directeur zijn B. en W. van meening, dat het noodza kelijk is over te gaan tot de aanstel ling van een opzichter, tevens con cierge, één bureaulist en twee op zichters, waarvan één tevens stoker voor de bediening van het verwar mingsapparaat zal moeten zijn. Mede aciiten B. en W. het wensche- 1 ijk om eene andere regeling te tref fen omtrent de uren. van openstel ling van het nieuwe museum en deze in eer in overeenstemming te doen zijn met die van andere musea niet na me van het Rijksmuseum te Amster dam en het Maurilshuis te 's-Graven- hage. Boswel D. en W., gelijk in, 1910., nog van meening zijn, dat openstel ling op Zondag van ,12—3 uur (en niet van 103 uur) wensohelijik is, eene meening-, waarin door den Directeur en de Commissie van toezicht wordt gedeeld kunnen zij na bet raadsbe sluit van IS Mei 1910, geen aanleiding vinden om op dit punt eene wijzi ging der bestaande regeling voor te stellen. Het bedrag, thans voor bediening van liet museum uitgetrokken, zal be lmoren te worden verhoogd. In ver blind met het denkbeeld, dat bij B. on W. in overweging -.is, om de nach telijke bewaking van het raadhuis- OVer te brengen naar hot nieuwe museum, stellen zij voor een bedrag- van 1' 3500 beschikbaar t,e stellen voor de aanstelling en tijdelijke vervan ging van vorengenoemd personeel en voor de kosten van verwarming van het gebouw. De noodige ontwerpbesluiten wor den ter bekrachtiging aangeboden.. B. en W. hebben het voornemen, om liet nieuwe museum op 14 Mei 1913 te openen. In een voorstel van den Directeur van bet museum en het daaromtrent door de Commissie van toezicht uit gebracht advies, hebben B. en W. aanleiding gevonden voor ie stellen, ter eere van de nagedachtenis van den vervaardiger van d© voornaam ste schilderijen der kunstverzame ling, liet museum, voortaan te noemen Frans Iluis nisei/m der gein eer. te Haarlem". In de verordening willen B. en W. bepalen, dat de directeur van het museum belast is rnet de dagelijksche leiding, onder verantwoordelijkheid aan bet college van B. en W. In de oude verordening luidde dit artikel onder verantwoordelijkheid van B. en W. Over de opening van het musenm willen B. en W. thans 'bepalen: Het museum is voor het publiek ge opend des Zondags en op den eersten Woensdag van elke maand kosteloos en verder (behoudens de in de bij de verordening op de heffing van gelden voor het bezichtigen van het museum gemaakte uitzondering) tegen beta ling. Het museum is geopend: a. gedurende de maanden Novem ber, December, Januari en Februari van 10—3 ure; b. gedurende de maanden Maart. 'April, Mei, September en October van 10—4 ure; c. gedurende de maanden Juni. Ju li en Augustus van 10—5 ure; d. des Zondags van 10—3 ure; e. op den tweeden Paaschdag, den Hemelvaartsdag, den tweeden Pink sterdag en den tweeden Kerstdag (laatstgenoemde iniet op Zondag val lende) van 12—3 uur. De kamer met folter werktuigen zal deri eersten Woensdag van elke maand en des Zondags gesloten zijn. Het museum is voor het publiek gesloten op Nieuwjaarsdag, den dag,1 waarop de verjaardag van het hoofd van het Vorstelijk huis wordt gevierd, en den Zondag, volgende op den len Maandag in Augustus, en voorts op door Burgemeester en Wethouders tel kens te bepalen en vooraf heleend te maken tijden, indien daartoe naar de meening van dat College bijzondere aanleiding bestaat. De bezoldigingen van bet personeel willen B. en W. als volgt regelen: De jaarlijkscho bezoldiging be draagt voor. lo. den opzichter-concierge van f 700 tot f 850, benevens vrije woning, vuur -en licht, alsmede eene toelage van f 350.'s jaars voor het schoon houden van het gebouw; 2e. den opzichter-stoker van f 700 tot f 850; 3o. den bureaulist van f 600 tot f 750 en 4e. den opzichter van f 600 tot f 750. De aan van gsj aar vv e d de wordt tel kens na verloop van twee jaren met f 50 verhoogd, totdat het maximum is bereikt. ONDERWIJZERS-JAARWEDDEN. B, en W. bieden tlians ter vaststel ling aan de ontwerp-verordeningen tot regeling der jaarwedden van het on derwijzend personeel bij het lager on derwijs en aan de buitengewone school voor lager onderwijs. Daarin zijn opgenomen de wijzi gingen in de salarieering zooals de raad op 26 Maart en 9 April bepaald heeft. Behalve de veranderingen door deze gewijzigde salarieering noodzakelijk gemaakt, hebben B. en W. tevens eeni- ge redactie-wijzigingen aangebracht. TARIEF VAN ONDERSTAND. Bij de behandeling van het voorstel van B. en W. lot vaststelling van het tarief van den onderstand voor 1913, in de raadsvergadering van 18 De cember 1912, werd door den heer M. de Braai, het denkbeeld in overwe ging gegeven, om onder het hoofd „Liggingstukken", de woorden„van zeegras" te doen vervallen, alsmede om onder het hoofd „Kraambeöee- ling", in plaats van„25 eieren", te lezen: „/2.50 in natura". Voorts werd in de vergadering' van 8 Januari j.l. een ingekomen voorstel van de heeren A. Nagtzaam en J. H. Bregonje, betreffende het tarief van den onderstand voor 1913, om advies in handen van B. en W. gesteld. Zoowel omtrent hét denkbeeld van den heer De Braai, als in zake het voorstel van de heereri Nagtzaam en Bregonje, is door B. en W. het gevoe len gevraagd van het Burgerlijk Ann- best uur. Met de meening van genoemd be stuur omtrent het voorstel van den heer De Braai kunnen B. en W. zich wei vereenigen. De aanneming van het voorstel van de heeren Nagtzaam en Bregonje meenen B. en W., mede op grond van de daaromtrent door het Armbestuur geopperde bezwaren, te moeten ontra den, Ook B. en W. toch zijn van meening, dat geheele afschaffing van eene be- deeling in natura, om die te vervan gen door eene, enkel in geld, geene aanbeveling verdient; controle te dien opzichte zou in de practijk niet wel doenlijk blijken. Voorts deelen B. en W. in het ge voelen van het Burgerlijk Armbe stuur, dat - de door de voorstellers voorgedragen cijfers niet voldoen aan de bepalingen van de nieuwe Armen wet, welke in art. 29 3o, voorschrijft, dal, indien blijkt dat de aanvrager door de hulp der burgerlijke instel ling niet uit den toestand van armlas tigheid kan. worden opgeheven, de te verstrekken ondersteuning de grens van het voor het levensonderhoud noodzakelijke niet mag overschrijden. Bovendien behoort voor 1913 pok aan de geópperde bedenkingen ten aanzien van de aangegane overeen komsten voor leveringen aandacht te worden geschonken. Mitsdien geven B. en W. in over weging, hel raadsbesluit van 18 De cember 1912 slechts in zooverre te wijzigen, dat de woorden „van zee gras" (onder het hoofd „Liggingsluk- ken") vervallen. ONDERSCHEIDINGEN. De Prins der Nederlanden heeft aan de firma's E. H. Krelage en Zoon en C. G. van Tubergen te Haarlem toe stemming Verleend tot het voeren van zijn wapen. KUNST ZIJ ONS DOEL. Dezer dagen zal de heer Van Ko nijnenburg, kunstschilder in Den Haag, een lezing houden over liet' on derwerp: technisch mathematische kunstbeschouwing ïu verband met oe nieuwere richtingen op schilderkun stig gebied. UITSLAG DER VE1LTXG van onroerende goederen in het ver- kooplokaal ,',De Gouden Leeuw'', op Zaterdag 19 April '1913, des avonds no C uur. 1 Een Huis en Erf aan de Gierstraat get. no. 66, 2. Een Huis, Pakhuis en Erf en Gang aan de Gierstraat, get. no.'OS, A. Koen, f 300Ü. 3 Een Bergplaats, Werkplaats en Eif aan de Mugdalenastraat. De perceelen nos. 1 en 3 gecombi neerd. F. L. .Oostenbroek, q.q. f 8480. Nos. 4 en 5. Twee Huizen eii Erven aan dé Gód, Oudegracht, als: 4 Get. no. 132. 5 Get. no. 134. De perceelen nos. 4 en 5 gecombi neerd, A. Koen f 3170. Nos. 6—9. Vier Huizen en Erven aan de Ra- vensleeg, als: 6 Get. no. 10. 7 Get. no. 10a. 8. Get. no. 12. 9 Get. no. 14. Dc perceelen nos. 6 lot en met 9 ge combineerd, II. Grootvold f-2056. Nos. 10-22. Dertien Huizen met Erf en Tuin aan de Camphuysstraat als: 10. Get. no. 2. 11 Get. no. 4. 12 Get. no. 6, A. Witkamp f 1130. 13 Get. no. 8 A. Witkamp, f 1210. 14 Get. no. -10, J. D. Rigbers, q.q. f 1120. 15 Get. no. 12, H. J. Etlelijn f 11 25. 16 Get no. 14, J. D. Rigbers, q. q. f 1030. 17 Get. no. 16, P. J. Geukers. f 1005. 18 Get, no. 18, J. Buys, f 1050. 19. Get. no. 20. J. J. Bekelaar, f 1055. 20 Get. no. 22'. 21 Get. no. 24. 22 Get. no. 26. De perceelen nos. 10 en 11 gecombi neerd, J. de Boer f 2185. Do perceelen nos. 20, 21 en 22 ge combineerd W. P. Houtkamp q. q., f 3475. 23 Een I-Ieerenhuis met Erf, Tuin, Bergplaats en Poort aan de Hazepa- terslaan, get. no. 16, zwart en rood, Gein1. Schónhuth, 1 8950. 24 Een Huls en Erf aan de Ursula- st-raat, get. no. 13, A. Witkamp, f 1275. 25 Een Woon- en W inkediuis, en Erf aan de Gierstraat, met uitgang door een poort aan de Groot© Hcut- straat, get. 51, 3 G. Uylenburg f 47o0 26 Een Woon- en Winkelhuis en Erf aan de Ged. Oudegracht, get. no. 17, M. Schnitger q.q., f 3415. 27 Een Werkplaats met afzonderlijk opgaande Bovenwoning, get. no. 27 zwart en rood aan de Drossestraat en get. no. 10 aan het Nieuw eland je, G. Schous, f 1005. 28 Een heeren hu is genaamd ,,Sa- noer" met erf, tuin, bergplaats enz. aan de Van Eedenstraat en Laken- kooperstraal, kad. sect. I no. 1276, uit de hand verkocht. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Vergadering van den Raad der Ge meente Bloemendaal, te houden c-p Donderdag 24 April e.k., des namid dags ten 2 uur, Agenda: 1. Ingekomer stukken. 2. Benoeming van Leden van stem- bureaux, 3. Benoeming van een onderwijzer in de gymnastiek aan de Openbare Lagere- School te Overveen 4. Overeenkomst met Mr. II. Ensche dé, betreffende het leggen van water- Ie idingsbui zen in het voetpad van den Zandvoorterweg. 5. Aangaan van een tijdelijke geld- léentng, 6. Vaststelling van een suppletoir- bagrooting dienst 1912, 7. Af- en Overschrijving begncoting dienst 1912. 8. Verzoeken om ontheffing van het voorschrift van Art. 10 bis der Bouw verordening. 9. Wijziging der verordening op het beiheer der waterleiding. '10. Reclames belasting. 11. Vaststelling van belasting ko hieren. Stukken van den Raad. B. en W. bieden ter vaststelling aan een ontwerp-verordening op het belieer der waterleiding. Daarin zijn o.a.. de verplichtingen van den admi nistrateur en van den opzichter om schreven. HEEMSTEDE, Willen is Kunnen. Dezer dagen geeft de gymnastièk- vereeniging „Willen is Kunnen", on- der-afdeeling der afdeeliug Heemstede van den Ned. R.-K. Volksbond, direc teur de heer G. Kool, in het R.-K. Vereen igin gsgebouw alhier een uit voering, met medewerking van den heer J. Toledo, humorist. H1LLEGOM. Gem. G a sb e d r ij f. De balans van het Gemeente Gasbe drijf over 1912 wijst een totaal cijfer aan van f 239.296.15. De netto-winst is, na een afschrij ving van f 10.280.66, f 9.849,36 l/2._ Aan gaskolen is liesteed f 31.305 51. Ontvangen is voor cokes f 10.870.37, lichtgas f 38.027,01(. werkgas f 742.39. mmitgas f 14,662.35, meterhuur 1' 1.1J2.63, kloploon f 1.013.20, k f 1.806. S0. De winst- en verliesreke ning siuit met 'u bedrag van f 71. uu.ijo In het aïgeloopen jaar is geprodu ceerd 739.843 513. gas, kostende fi3.582.3S 1/2 of f 58.90 per 1000 513. De gasproductie per II.L. kolen w. 23.80 M3. tegen 24.17 M3. in 1911, door dat in 1912 een hoeveel lieid kolen van mindere kwaliteit is gebruikt. He gasverbruik door particulieren is mét ruim 10 pCt. gestegen. HAARLE51MÉRMEER. De burgemeester van Haarlemmer meer heeft de leden van den gemeen teraad opgeroepen tot het bijwonen van een vergadering, op Donderdag, 24 April 1913, des voormiddags te elf uur precies. Agenda: 1. Vaststelling van de notulen dei- vergadering van 4 Maart 1913. 2. 51cdedeeling van ingekomen stuk ken. 3. Adres van de a.fd. Haarlemmer meer van den Bond van Nederl. on derwijzers oni herziening van de ou de r w i j zerssal a rissen 4. Adies van do wed. II. Rinclc om pensioen. 5. Financieels regelingen. 6. Voorstel tot liet aangaan van een tijdelijke geldleening. 7. Nadere forir.u,tering van het be sluit van 4 Maart jl., betreffende ver koop van grond le Hoofddorp. 8. Voorstel tot het aanstellen van een onderwijzeres aan school uo. 7. 9. Voord©! tot het aanstellen van een tijdelijk onderwijzer aan school no, 4. 10. Voorstel tot wijziging van de verordening betreffende den bung, stand. 11. Voorstel tot aankoop van een motorbrandspuit, 12. Voorstel tot den bouw van een braiidspnitliuisje te Lisserbrook. 13. Voorste! inzake vuilverwijdoring te Hoofddorp en Nieuw-Vennep. 14. Mcdedeeling inzake een even tueel© herziening van de schoolgeld- regeling. 15. Bespreking herziening salaris sen van gemeen te-at 11 bten aren 1G. Rondvraag- Vervolg Binnenland, SIGARKXMAKERSACTIE. De loonceuutiïssi© uit 'het Verbond van Voreenigingen van Sigarenfabri kanten zond het volgend schrijven aan de hoofdbesturen van de Nederl. Christ, en R.-K. Bonden van Sigaren makers en Tabaksbewerkers en van de Federatie van Sigarenmakers en Ta baksbewerkers onder dagteekening van gisteren „Wij bevestigen de ontvangst uwer letteren van 17 dezer, in antwoord waarop het volgende dien© 1. Wij constateeren, dat u blijkbaar vooralsnog geen voldoend materiaal hebt om uwe bewering te wettigen, dat in het algemeen geen loonsverhoo- ging zou intreden als gevolg van de door ons ontworpen loonlijst. Op zijn zachtst gezegd, is u dan toch voor- harig geweest. 2. Wij beg rijpen uit uwen brief, dat u niet geneigd zijt, om het geringe bewijsmateriaal, waarover u beschikt, aan ons in bruikleen af te staan, en willen wij op grond daarvan uw ver zoek tot het houden eener conferentie Inwilligen, waartoe wij u Dinsdag a.s. om 2 1/4 uur in het Zuld-Hollandsch Koffiehuis te 's-Gravenhage verwach ten. 3. De aan ons overhandigde Ioon- eisch die zoo allervriendelijkst dooi u genoemd wordt „eeri heinidde- j lings voorstel" is feitelijk niets an ders dan eene herhaling van de schro melijk overdreven looneischen in uw gemeenschappelijk program genoemd, en wij weigeren met de meeste beslist heid aan hel Verbondsbcstuur te advi seer©". om op uw voorstel, zooals het daar ligt, in te gaan. Ook uwe klasse- indeeLing der verschillend© plaatsen is voor ons onaannemelijk, 4. Wij vleien ons niet, en willen dat ook 'niet de massa werklieden doen die gaarne aan het werk zouden' wil len gaan tegen de zoo belangrijk ver hoogde loonen, dat de aanstaande j conferentie lot opheffing van het ge schil zal leiden, tenzij u begint aan te .nemen de dooi- het Verbondsbesluur goedgekeurde loonregelingen voor Rotterdam, Dordrecht en Gorcum. Dan, maar ook dan alleen, zou er •misschien geconfereerd kunnen wor den over de voorwaarden, waarop u alle stakingen zoudt wilJen opheffen,, want in liet huidig stadium kan men niet meer van uitsluitingen spreken, aangezien u de leden uwer organisa ties niet aan het werk laat gaan, voor dat zij overal uwe o. i. overdreven looneischen ingewilligd krijgen." STAKING GEÜINDIGD. Aan alle steenfabrieken in de pro- vi'noie Groningen hervatten de sta kers het werk op de nieuwe voor waarden, door de patroons aange boden. TWEEDE-KAMERVERKIEZINGEN. EDE. De correspondent van t Hbld. heeft bij eenige bestuursleden van de Christelijk-Historisclie kies- vereeniging t,e Ede gevraagd of de Candida tuur van Jhr. G. J. A. Schini- melpenninck zou worden gehand haafd. Deze bestuursleden verklaar- den van ja. De kiesvereenigiiig zal op 24 April tegen het-coalitie-accoord stemmen, dat Ede aan de anti-revolu tionairen wit afstaan. Als op 24- April de coalitie bestendigd wordt, zal de Christ.-IIist. kiesvereenigiiig nader overwegen of z-e zich van de. Unie zal afscheiden. „Maar Jhr. _!3chimmelpen- ninck laten we niet los" zoo verze kerden deze bestuursleden. Jhr. Schimmelpenninck wilde zich tegenover den correspondent vóór 24 April niet uitlaten of hij een Candi da tuur aanneemt, wel zei hij tegen zijn voorloopig® eandidatuur geen be zwaar gemaakt te hebben, UTRECHT. De christ,-hist. kies vereenigiiig Gezag en Vrijheid te Utrecht heeft, naar de Nederl. meldt, in het district Utrecht 1 met algemee- ne stemmen W. C. Baron Roéll voor- loopig candidaat gesteld, die de ean didatuur heeft aangenomen. DOKKUM. De district-vereeni- ging van christ.-hist. kiesvereenigin- gen in liet district Dok.lturn heelt, naar de Banier meldt, met algemee- ne stemmen mr. R. v. Veen wederom candidaat gesteld. AMSTERDAM HI. Volgens het „IlbLcL" wordt thans genoemd als candidaat der concentratie de heer I'. Olto, hoofdonderwijzer, secretaris van de vrijzinnige kiesvereenigiiig „Voor uitgang" le Amsterdam. BEGRAFENIS MR. E. N. RAHUSEN. Zeer velen uit alle kringen der maatschappij hadden zicli Zaterdag middag naar de begraafplaats „Rust oord" te Diemerbrug begeven, om er getuigen le zijn van de teraardebe stelling "van hei stoffelijk overschot van wijlen mr. E. N. Rahusen. Onder de autoriteiten was ook Mr. dr. W. F. van Leeuwen, Commissaris der Koningin in deze provincie. Door enkele sprekers werden de vele verdiensten van mijlen Mr. Ra husen geschetst. DE ROODHUIDEN. In de Vcreenigde Staten wonen nog 30093U roodhuiden; hun aantal is sedert eenige jaren stijgende. PROF. P. II. SCHOUTE. Na een korte ongesteldheid is te Groningen op 67-jarigen leeftijd prof. dr. P. II. Sehóule overleden, die In 1881 benoemd werd tot hoogleeraar te Groningen in de analytische, be schrijvende en hoogere meetkunde. GENERAAL KRETZKR. In den hoogen ouderdom van bijna 93 jaren is te Amsterdam overleden de gepensioneerde luitenant-generaal der artillerie dc heer J. II. Kretzer. De overleden opper-officier was o.a, ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw. ZIEKTEGEVALLEN. Aan boord van de „Nelherbyhall" të Zaandam, doen zich eenige verdachte ziektegevallen voor. Dr. Hamburger, inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht beeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Do ziekte openbaart zich door een opge zet lichaam, waarin vingerafdrukken blijvende kuilen veroorzaken. VOOR DE FRIES CUE VISSCHERS. De commissie in Friesland wil in sa menwerking met Het Oranje Kruis voor de 180 visschers, die in den storm van 17 Maart hun vischtuig verloren, 20.000 bij elkaar brengen. Reeds meldden we dat van onze vor stelijke personen rnooie giften zijn ingekomen. EEN MOEILIJKE ARRESTATIE. Een man te Harüngen, wiens kin deren aan het ouderlijk gezag zijn onttrokken, had zijn zoontje, dat te Oudega was uitbesteed, wederrechte lijk teruggehaald. Hij weigerde het weer af te staan en had de toegangen tot zijn woning gebarricadeard. Met geweld moest de politie zich toegang verschaffen en den woestaard, die, met een broodmes gewapend zich ver dedigde, arresteeren. Letteren en Kunst Het Tooneel TE AMSTERDAM. „ZN MAJESTEIT", blijspel in. 3 bedrijven, van Caillevet, Le Fiers en A.rène, door het Frascali-Ensemble. „Z'n Majesteit'j liet blijspel, geschre ven door dc tooncelfirma Caillevet— Le Fiers, in compagnonschap met Emanuel Arène, was voor ons niet nieuw; eenige jaren geleden heeft een Fransch gezelschap on-dcr Achard met „Le Roi" een tournee door ons land gemaakt en is er toen o.a. ook mee in onzen schouwburg aan den Jansweg geweest. De Haarlemmers, die het stuk destijds hebben gezien, zuilen zich misschien nog wel herin- noren, dat'het blijspel zéér amusant, zeer geestig enzéér gewaagd was, zoo gewaagd zelfs, dat ze blij waren, dat het alles in het Fransch gezegd en in een half donkere zaal nespeeld werd. Wanneer men een dergelijk Fransch stuk in het HoHandsch door Hollandsche acteurs en actrices, die in don stijl van Prot zijn grootge bracht, ziet opvoeren, dan wordt veel, wat in het oorspronkelijke door het bekende Fransche glissceren nauwe lijks opvalt, plat en onsmakelijk en wordt zulk een opvoering eigenlijk niet veel moer dan een scabreuze ver tooning. Wij erkennen, dat dit sca breuze jn het" werk ligt, dat deze Fransche schrijvers dikwijls over den schreef gaan, maar er is in dat blij spel toch ook nog iets anders, iets meer dan enkel pikanterie en schun nigheid; dat is dè Gallische geest.de lichte en luchtige Fransche spot. Want dit is men moge nu verder over zulk soort amusementswerk oor- deelen, hoe men wil een niet te ontkennen verdienste van deze schrij vers, dat zij zeer geestig en soms hoogst vermakelijk zijn in hun heke ling van Fransche sociaai-deniocrali- sche arrivé's en koningsgezinde repu blikeinen. Iiun spot is niet schrijnend of wondend, hij doet geen pijnhun satire is niet vlijmend sarcastisch als van een Bernard Shaw of zwaar-op- de-hand en gewichtig als bij de Duit- schers, o neen, ze is licht en luchtig én vluchtig. Het is geen wrange he keling, die voortkomt uit een door het leven verbitterd gemoed, .het is dartele scherts van oolijke en vroolijke, op groote tantièmes beluste Franschen. Zij zorgen er wel voor, niemand te grieven of pijn te doen; zeker, zij ne men die socialistische ministers, die „royalty" pluimstrijkend ontvangen en compromilLeerende afgevaardigden van de S. D. A. P. de bons geven wie denkt er niet aan Millerand, Vi vian! en Briandv heerlijk in het ootje, maar ze zetten een koning een zotskap op, om heide partijen, demo craten en royalisten, gelijkelijk te be vredigen. Zoo lacht ieder om zijn buurman en houden de schrijvers al len te vriend. Van dezen zeer amusanten en dik wijls heel geesti.gen spot was echter in de Hollandsche vertooniug zoo goed als niets overgebleven wat in dit stuk voor de Franschen hoofdzaak is de bonnmots en toespelingen op I politieke personen en toestanden werd hier bijzaakalleen 't scabreuze bleef .en dit kwam door het spel van de mes sten zeer aangedikt en grof over de voetlichten. Van de zeer aar- dig geteekende en hoogst komische receptie van Koning Jan IV van Sar- dagne werd een operette-vertooning gemaaktInplaats van Fransche mi nisters, generaals en prefecten en Pa- rijsche actrices en hooge ambtenaars- vrouwen zogen wij het dorp Oetel- donk in carnaval-stemming op de planken. Verkleed© Purmerendsche kaasboertjes en dames uit de „Pijp" in j de -salons van den aanstaanden mi nister-president van de Fransche Re publiek. Aan deze opvoering ontbra ken ondanks de vrij goede aanklee- cling stijl en besohaving. Alleen de heeren Brondgeest, Chris- pijn en Roemer en mevrouw Chris- pijn—Mulder maakten een uitzonde ring zij gaven werkelijk zeer be schaafd en geestig spel. Prachtig en dül-vermakelijk was Chrispijn in de rol van den detective Blond hij „jon- gejando" op verbluffende wijze en toonde in elke nieuwe vermomming weer zijn groot talent. Brondgeest speelde .Ti'n Majesteit" als een gebla seerd. Slavisch vorstje in den zuiveren coinedie-toon, Roemer was een cor recte en jolige minister en geleek als twee druppels water op zijn Uolland- sChe.n collega, van Binneninndsche Zaken, terwijl mevrouw Chrispijn met distinctie en gratie eon Parijsche' ac trice weergaf. -Tammer voor deze vier art;sten, dat hun omgeving zoo min derwaardig was. De inhoud van het stuk Ik zie den hoofdre'1? rlenr ve ->1 haf .-rekenend ziin hoofd schudden en begrijp. „Z'n Ma jesteit" was voor het. Frascat.i-ensem- hle een succes er is onbedaarlijk ge lachen. Maar het was ©en lach, die serieuze avtisten van dit gezelschap dikwijls pijnlijk moet hebben getrof fen. J. B. SCHUIL. Koloniën I-IET DRAMA BIJ ARA KOENDO. De „Sum. Post" vernam, dat liet met de slachtoffers van het drama le Ara Koendo, de heeren De Witt en Grevelink, in 'i hospitaal ta Kola Radja nu verpleegd, zeer naar wensch gaai. Misschien kunnen zij het hospi taal reeds over een week weer verla ten om elders hun volledig hei-stel af te wachten. De rechterhand van den heer Grevelink zal echter wel stijf blijven. Het officieele onderzoek naar de motieven van den aanslag, onder lei ding van den assistent-resident van Langsa gehouden, is nog gaande. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd tot arts de heeren J. W. F. Jansen, geb. te Am sterdam, J. Sanders, geb. te Sneek. Geslaagd voor het le gedeelte de hee ren A. L. Messchaert. J. M. Buwatda, B. Trompetter, J. E. Polak en J Spoon. Groningen. Gesl. cand. ex. rechts wetenschap de heeren J. V. C. Wichers en H. van lloorn. Leiden. Gesiaagd Doctoraal examen geneeskunde, de lieer J. W. Bruyn; theoretisch geneeskundig examen de heer J. 1-1. B. Kuyk. Utrecht. Gesl. tweede theor. Ge- neesk. Ex. de heer G. D. Heinines. (U. D.) RADIOTELEGRAPH1ST. Aan de Kweekschool voor de Zee vaart te Amsterdam slaagden voor liet voorloopig examen van radiotele- graphist de heeren F. Pronker, F. W. Hagedoorn en II. Daams, allen offi cieren der Stoomvaart AlaatschappiJ „Nederland". INGEZONDEN MEPF-OFF,LINGEN k 30 Cts, per regel. Levertraan- Emulsie worde onder verschillende namen en merkers verkocht. De oorspronkelijke eii alléén echte is voorzien van dit Handelsmerk op de verpakking (Vissches* met Visch). Weigert in Uw eigen belang elke andere Levertraan- Emulsie. Gwwerkte nieren. Dagelijks worden door een gezond rnensch omstreeks 3040 gram urine- stof en 1 grom urinezuur afgeschei den en deze hoeveelheid is voldoende om tot een noodlottig einde te leiden, wanneer zij in het lichaam achter blijft. Alleen uw nieren kunnen u red den, want zij alleen dragen zorg voor het filtreeren van het bloed. Wanneer de nieren echter over werkt zijn, blijft een gedeelte der schadelijke stoffen in het bloed adii- ter en dientengevolge gevoelt gij u vermoeid en dof, gij begint last te krijgen van rugpijn, hoofdpijn, stijf heid in de spieren en gewrideten, dui zeligheid, bezinksel in het water, wa terzuchtige zwellingen in de enkels of rond de oógen. 51isschien meet gij des nacht dikwijls opstaan, of de uriue- loozing geschiedt moeilijk en pijnlijk. Wanneer de bovenstaande ver schijnselen verwaarloosd worden, kunnen gevaarlijke en ongeneeslijke ziekten der nieren en blaas zich on gestoord verder ontwikkelen en plot seling, zonder waarschuwing, opt re den. Geneest uw nieren, terwijl het tijd is, leeft zoo rustig mogelijk, ver mijdt buitensporigheden van welken aard dan ook, houdt u aan een een voudig dieet, en zet een kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen door, totdat ieder spoor van uw kwaal vcr- dvvenen is. Dit geneesmiddel herstelt de goede Werking der nieren en blaas, het verdrijft het urinezuur, de oorzaak van lendenjicht, liheumatlak-, niersteen, enz.,' en het voert het over tollige water af, waardoor de oor zaak van waterzucht enz, wordt weg genomen. Te Haa-rlem verkrijgbaar bij da h.h. K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppiager, Gr. Houtstr. 147a. Toe zending geschiedt franco na onlv. v. postwissel k 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozon. f Eisoht de echte Foster's P.ugn»n Nieren Hm en. weigert elke emoe. "ie niet voorzien vari nevea* staand handels- Gemengd Nieuws NIET IN DEN HAAK, De socialist Lïebknecht deed onlangs bij den Duitschen minister van oorlog een klacht, behelzende, dat de finna Krupp militaire ambtenaren heeft trachten over te halen om in strijd met hun plicht meedeelingen te doen. 't Geval is onderzocht en een aan tal personen is in hechtenis genomen, Het voorloopig gerechtelijk onder- zeek is non niet afgeloopen; gcbleker

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7