junmr: 1mm DSftSE BLAD Trpag 9 Mel 1913 Buitenlandsch Overzicht Ce Balkan-valkaan kom! tot rost Over Albanië. Men schijnt te Weenen meer en meer gerust te worden over de bedoe lingen van Essad-pasja on acht hem niet langer een beletsel voor het her stel dei orde in Albanië. Verwacht wordt, dat Essad zich niet zal verzet ten tegen de inscheping der Turksche troepen uit Skoetari .afkomstig, op Ilaliaansche en Oosten rij ltsche sche pen. die hen naar Konstantinopel zul len terugbrengen. Volgens mededeelingen die de „Neue Freie Presse" van goed ingelichte zijde, verkreeg, zou het ontwerpsta tuut voor Albanië gemeenschappelijk door Oostenrijk en Italië ontworpen, de volgende punten bevatten: op richting van een nationale gendar merie, bewilliging van een leening (hetzij verstrekt door Oostenrijk en Italië, hetzij een internationaal ka rakter dragend) aan den nieuwen slaat; regeling van het belastingstel sel hervorming der rechtspraak naar Egyptisch modelstichting van scho len. aanleg van wegen, havens, spoor wegen (voornamelijk van een lijn ter verbinding van het Turksche net over Monastir naar Valona of over Ueskjoeb naar Durazzo). De ambassadeurs conferentie. De ambassadeurs zijn Donderdag middag weer bijeengekomen op het ministerie van buïtenlandsche zaken te Londen. Zij bespraken de toe komst van Skoetari en in het alge meen die van geheel Albanië. De conferentie duurde twee en een half uur. De eerstvolgende bijeenkomst zal tiict plaats hebben vóór 20 Mei, behou- lioudens onvoorziene gebeurtenissen. Men vernam, dat in deze zitting van de conferentie geeuerlei belangrijke beslissing is gevallen. liet Italiaansch-Oostenrijksche ont werp ter zake van Albanië is inge diend, maar niet besproken. Men be sloot het toe te zenden aan de regee ringen van alle groote mogendheden en aan deze mede te deelen. dat de ambassadeurs gedurende eenige da gen niet zullen vergaderen, om hun regeeririgen gelegenheid te geven het ontwerp na te gaan. Voorts is nog gesproken over eeni ge details met betrekking lot de ont ruiming van Skoetari, maar de quaes- tie van de grensregeling over Albanië is niet aangeroerd. Met antwoord van de geallieerden ter zake van de vredespreliminairen iè nog niet ontvangen. Servië en Bulgarije. Uit Belgrado wordt gemeld, dat hoewel Servië een eventueele arbitra ge van den Russischen Tsaar bij de vaststelling der nieuwe Bulgaarsch- Servische grenzen heelt aanvaard, Servië niettemin den wensch te lten-' nen heeft gegeven vooreerst nog de directe onderhandelingen met Bul garije voort te zetten. De (Icinobilisalie. Men deelt uit Konstantinopel mede, dat de 'demobilisatie van de troepen der oorlogvoerende mogendheden zal aanvangen ééne weck na de opening van de vredesonderhandelingen. Een officiecle geruststelling. In den loop van de zitting van '1 Engelsche Lagerhuis kwam de quaes- tie van Albanië ter sprake. De onder-staatssecretaris Acland uitte bij afwezigheid van Sir Ed ward Grey, die de ambassadcurscoii- ferentie bijwoonde zijn voldoening i over hei feit, dat de quaestie van Skoetari niet langer verdeeldheid tus- scliea de groote mogendheden dreigt ie brengen. Wij hebben er nu alleen voor te zorgen, dat Albanië kan be slaan. even onafhankelijk als de an dere Ballcanstateu. De politieke en economische quaeslies, die in deze den doorslag zullen geven, kunnen nu rustig behandeld worden. De onder-staalssecretaris merkte op, dat Montenegro als resultaat van den oorlog zijn grondgebied zal zien toenemen, zoo goed als zijn bondge- nooten. De aanwinst voor Montene gro is waarschijnlijk belangrijk. Allerlei BRUILOFTSGASTEN EN POLITIEK. Naar van diplomatieke zijde aan de ,,'iaglichc Rundschau" verzekerd wordt, zal de samenkomst van de ge- kroonde hoofden ter gelegenheid van de bruiloft van de dochter van keizer Wilhelm eeii van de gewichtigste po litieke gebeurtenissen van dit jaar zijn. In Berlijn zullen uict alleen de Tsaar en de Koning van Engeland niet hun ministers komen, maar ook de aartshertog-troonopvolger Franz Ferdinand als vertegenwoordiger van keizer Franz Joseph. In het gevolg van dezen aartshertog zal een bekend Oostenrijksch Balkandiplomaat zijn, die tot taak heeft den aartshertog als raadsman bij te staan. In diploma tieke kringen verwacht men grondige 'besprekingen tusschen den Tsaar en den aartshertog over de politieke en economische geschillen op den Bal kan, En men vertelt verder, dat tij dens de bruiloftsplechiigheden de Duilsche ambassadeur te Londen en de Duitsche en Oostenrijksche am bassadeurs te Petersburg iu Berlijn aanwezig zullen zijn., TEGEN DEN; DRIEJARIGEN DIENSTTIJD IN FRANKRIJK. De Kamergroep der gevinifieerde so cialisten blijft vijandig staan tegen den driejarigen diensttijd en heeft in de „Ilumanité" een heftig protest ge plaatst tegen het besluit, der regeering om de lichting tot April onder de wapens te houden. In dut artikel leest men o.a. De minister-president heeft de driestheid gehad om in de „Temps" zijn voornemen aan te kondigen, de I lichting in dienst te houden. Dat is een niet te dulden wetsverkrachting, een soort staatsgreep. De wet van 1905 laat slechts toe een lichting on der de wapens te houden wegens bui- I tengewone omstandigheden op het oogenblik, dat de troepen naar hun haardsteden zouden terugkeeren. Maar de wet geeft niet hel recht zes maanden van te voren tot een derde dienstjaar te besluiten, onder verwij zing naar den toestand, ontstaan door de - Duitsche legerplannen. Al leen een wet kan die quaestie regelen. Deze overijling, deze brutaliteit, deze staatsgreep, waardoor 200.000 soldaten gedwongen worden een' jaar langer iu de kazerne te blijven, kan slechts tot, gevolg hebben, dal do Duitsche le- gervoorstellen des te spoediger wor den aangenomen en het Fransclie militarisme nieuwe argumenten krijgt voov nieuwe eischen. Den 15en Mei zal de regeering ant woorden op de interpellati'e-Duratour betreffende het in dienst houden der lichting. HET AMERIKAANSGHE TARIEF. De tariefwet is door he't Huis van Afgevaardigden met 281 tegen 139 stemmen aangenomen. PRESIDENT VAN BOLIVIA. Generaal Ismael Monies is gekozen tot president van Bolivia, jtadsnieuws MILITAIRE ZAKEN. De reserve le luitenant-kwarlierm. K. W. Gijp, van het 21e landweerdis trict (Haarlem) wordt II Sept. a.s. gedetacheerd bij het regiment jagers te 's-Gravenhage, zoo melgt de N. R. Courant. „DE SNEEUWKONINGIN" EN DE ARBEIDSWET. Gisterenavond heeft de heer Jac. de Jong een herhaling gegeven van de „Sneeuwkoningin". Daarbij werkten nu mee 31 kinderen beneden den leef tijd van 13 jaar. Deswege is proces verbaal opgemaakt. DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Doopsgezind Zangkoor hield Don derdagavond zijn eerste repetitie ni liet overlijden van zijn eere-voorzit- ter, den heer H. J. Overboek. Vóór den aanvang deelde de voorzitter, de heer Dr. P. W. Peereboom. den le den mede. dat twee bestuursleden na mens de vereenigng den ontslapene de laatste eer hadden bewezen. Dr. Pee reboom herdacht in T kort, wat. dc heer Overbeek voor het Doopsgezind Zangkoor was geweest en wijdde eeni ge hartelijke woorden van hoogach ting en weemoedige herinnering aan zijne nagedachtenis. STUKKEN VAN DEN RAAD. De heer M. Frenkel, onderwijzer aan schooi 10, verzoekt met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag. B. en W. stellen voor de reke ning van het Witte Kruis over het 2e douchebadhuis, dienst 1912, goed te Ongeval, Een fabrieksjongen heeft het onge luk gehad niet den rechter wijsvinger tusschen het stempel van een pers in de zeepfabriek het „Klaverblad" te geraken, waardoor de vinger ver wond werd. EXAMENS L. O. Haarlem, S Mei. Geëxamineerd 8 mannelijke candidaten. Geslaagd de lieerenW. G. F. Sant, Den Helder. M. Schmoll, Haarlem. A. J. Schnei ders, Beverwijk. J. Schol, Haarlem. A. Schoort, Den Helder. J. Schatman, Haarlem. Rubriek voor Vragen Geabonneerdeii hebben het voorrecht, vragen op verschillend gc-bied, mils voor beantwoording vatbaar, iu te zenden bij de Reductie van Ilnarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig nanm en woonplaats van den inzender vermelden woi_U r;'en aandacht geschonken. VRAAG. Kunt u mij oct; zeggen, waar ik mij moet aanmelden om kos teloos voor het gerecht te trouwen? ANTWOORD, Wij begrijpen uw vraag niel goed. Is er kwestie dat de ouders bun toestemming niet willen geven, vervoeg u dan bij den kanton rechter, in het Paleis van Justitie, aan de Jansstraat. VRAAG. Hoe kan men vlekken uit een blauw 'koeharen tapijt krij gen? ANTWOORD. Met brij van pijp aarde of benzine. Vraag uw dro gist. - Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Gisteravond hield de onderafdee- ling Kennemerlahd van den Algeln. Ned. Politiebond, onder voorzitter schap ran den heer Dingshof, te Schoten, in café Holst, alhier haar •12ste ledenvergadering. Des middags waren hieraan vooraf gegaan schietoefeningen met de re volver voor de leden in de duinen, lioewet er een periode van rust be treffende het schieten achter den rug lag, werd er toch hij deze eerste oefening aardig punten geschoten. In genoemde vergadering kwam allereerst aan de orde, bestuursver kiezing. Met groote meerderheid werd het aftredend lid D. Drayor, van Zandvoort, herkozen,' terwijl de Ver kiezing, betreffende het aftredend, lid, F. van Zeelt, van Heemstede, we.rd aangehouden tot een volgende vergadering. Het-jaarverslag van den secretaris en ook dat van den penningmeester, gaf alle reden tot tevredenheid. Er be stonden wel mutaties in het ledental, doch ondanks dat. was er nog steeds vooruitgang te bespeuren, terwijl bet jaarverslag sloot met oen batig saldo. Als afgevaardigde naar de vergade ring van de Prov. afd. Noord Hol land, te Amsterdam, werd aangewe zen de heer Dingshof. Daarna word de agenda van genoemde afaeelings- vergadering behandeld, en aan den afgevaardigde dienaangaan de opdrachten gegeven. Na het be handelen van eu-.ele huishoudelijke zaken, werd de geanimeerde verga dering gesloten. HEEMSTEDE. GEMEENTERAAD. De voltallige Raad heeft Donder dagavond vergaderd onder leiding van den heer Jbr. mr. D. E. VAN LKNNEP, burgemeester. Goedgekeurd worden liet besluit tot herziening van liet uitbreidingsplan, tot demping van een gedeelte sloot aan den Meerweg van 11. Dirken en van een dito aan de Zandvoortsche- laan van J. G. Lnylten. Gedeputeerde Staten hebben voor gesteld do jaarwedden van burge meester, secretaris en ontvanger' te herzien. De fmancieele commissie gaat uccoord met het voorstel van B. en YV., om vast to houden aan de in dertijd voorgestelde periodieke ver- hoogingen, en stelt verder voor om den ontvanger niet tot f 1125 maar tot f 1000 te verhoogen, rekening houden de met het feit dat in Heemstede geen hoofdelijke omslag geheven wordt. De Raad vereenigt ziek met deze advie- Goedgekeurd wordt de verorde ning i.z. verhuur van de benedenzaal van het dienstgebouw op Bosch en Vaart. Na eenige kleine bemerkin- gen van den lieer v. Tien i mven wordt do verordening ongewijzigd vastge steld. Vastgesteld worden verder de instructie van den concierge von het dienstgebouw, en de eischen voor dranklokal itoiten. Op voorsta van don heer VAN TIENHOVEN wordt na korte discus sie liesloten om uit de bepaling in art. 5, dat de Raad op voordracht van B. en YV. van de ortt. 2 en 3 (betreffen de grondonpervlakte en hoogte der lokalenj kaji afwijken, te schrappen de woorden „in bijzondere gevallen". Na een korte geheime zitting deeii de VOORZITTER namens B. en \V. mede, dat de bedoeling is om de ver ordening betreffende de eischen voor dranklokalifeifen vooral in den aan vang zoo mild mogelijk toe te pas sen, en in alle gevallen die moeilijk heid opleveren met voorstellen tot af wijking van art. 2 en 3, indien moge lijk. te zullen komen. Den heer P. Alta wordt vergun ning verleend tot liet hebben van een schmterihuis in de CrayenestervaarL Daarna komt de verordening betref fende het gebruik en beheer van Bos- beek en Groenendaal in behandeling. De hoer VAN TIENHOVEN zou pr uitdrukkelijk in willen zetten, dat het verboden is namen te krassen, te schrijven, of te snijden in banken, hoornen en gebouwen. Dit is een punt waarin de menschen liet lichtst over tredingen begaan. De VOORZITTER wijst er op dat al gesproken is van. „ontsieren". Spr. acht liet bezwaarlijk, alles te speeifi- ceeren. De heer VAN TIENHOVEN merkt op, dat toch ook „eierschalen" en. an der afval nader zijn aangocluid. Dat 'is Ook ontsiering. De heer DROOG merkt, ten aanzien van hel verbod van bioemen-pukkun op, dat de heer Jac. P. Thijsse on langs nog in een artikel heeft opge merkt dat het zoo jammer is, dat Ein de ren nooit eens ergens mogen bloe menplukken, zooals in Haarlem het geval is. De VOORZIT! ER acht liet toch wel noodig, hieraan streng de hand te houden. Het amendement-v Tienhoven wordt aangenomen. Üp een vraag betreffende den Imo gen entréeprijs van de Belvédère ant woordt de Voorzitter, dat de bedoe ling dezer bepaling is om den te ver wachten bijzouder-grooten toeloop naar de Belvédère in het begin een beetje te beperken. Verder hopen B. en YV., dat liet aantal van drie werk lieden voldoende zal blijken te zijn. Mocht hot tegendeel duidelijk wor den, dan kunnen tusschentïjds los se krachten worden aangesteld. Daarna wordt de verordening in haar geheei z. h. s. goedgekeurd. Bij de supplctoire begrooting, die nu aan de orde komt, pleit de heer DROOG voor behoud van de herten kamp op Rosbeek en Groenendaal, en stelt voor die in stand te houden. De VOORZIT'! ER deelt mede, dat een geheel nieuwe omrastering noo dig zou zijn. En nu er zoovele uitga ven noodig zijn, mecnen B. en YV. dat hier geen luxe-uitgaaf gedaan moet worden. B. en vinden het beter, de zaak aan te houden. Misschien kan de hertenkamp later in eere hersteld worden. De heer DROOG noemt den dtee'.en wandelbosch-aankoop een luxe-uit gaaf. Waarom zouden we dit mooie gedeelte nu niet handhaven? De VOORZITTER gelooft wel, dat liet nuttig zal zijn de heining voorloo- pig le laten staan, en een gedeelte voor afzetting te gebruiken. De heer HONING is het niet met dr. Droog eens, dat het geheel ©en luxe- uitgaaf is. Spr. heeft er voor gestemd omdat hij het een waarachtig gemeen tebelang achtte. Do 'Deer v. HOUTEN (we.th.) stelt voor om tegen oen volgende zitting een kosten-opgaaf van een nieuwe heining te doen opmaken. De heer VAN MEEUWEN voelt er niets voor, nu ai herten te knopen. Laten we wachten tot het heerenhuis verhuurd is. De hoer DROOG trekt zijn voorstel in. De VOORZITTER deelt nog op een vraag van den heer v. Tienhoven me de, dat liet de liedoe'.ing is om hier en daar iu het bosch eenvoudige bou ten wegwijzers te plaatsen. liet kleur- aangeveu op boomen langs verschil lende wegen is lcelijk en ongewenscht. De suppletoir© begrooting, ten be drage van f 361, wordt goedgekeurd. Do VOORZITTER herinnert aan het bekende adres der afd. Heemste de van de Vereeniging voor Bloem bollencultuur, en stelt voor daarop nu afwijzend te beschikken. Z. h. s. wordt dit praeadvies góed- Vastgesteld wordt de lijst van per sonen die voor een benoeming in de stembureau* in aanmerking komen, volgens het gedrukte voorstel van B. en W. Verder worden de stembureaus benoemd. D© VOORZITTER deelt me de, dat hedenmiddag bericht is in gekomen van Gedeputeerde Staten, dat do stemming en herstemming voor Prov. Staten, aanvankelijk vastgesteld op resp. 17 en 25 Juni, nu zullen plaats hebben op 13 en 23 Juni. Voorgesteld wordt, te besluiten, tot de regeling der verlichting van den Kadij'fc en de Manpad slaan. Eenige bewoners van den Lêidbóbe-Vaarb- weg vragen, dien weg ook to verlich ten. Dit adres wordt in handen van B. en W. gesteld voor praeadvies; liet' is eerst gisteren ingekomen. Het voor stel ten aanzien van Kadijk en Man padslaan wordt z. h. s. aangenomen. B. en W. bieden het gemeentever slag over 1912 aan. dat evenals ver leden jaar in druk zal verschijnen. De overeenkomst van eloctricitoits- levering door Haarlem is den 30en April geteekend. Rondvraag. De heer WALLER vraagt, wanneer de electriciteitslevering zal kunnen aanvangen. De VOORZITTER antwoordt, dat dit volgens de overeenkomst in ieder geval dit jaar nog moet gebeuren. De heer VAIN MEEUWEN 'klaagt over het wielrijden op den Rijks straatweg. De wielrijders moeten toch voor de voetgangers uitwijken, en dat doen z© op het rijwielpad niet. Zouden er niet eens een paar waar schuwingsborden kunnen worden aangebracht? De \rOORZITTER vermoedt, dat de wielrijders denken dat het hier een rijwielpad in den zin der wet is. Dat is niet zoo, want het bekende bordje „wielerpad" is niet aangebracht Voor het aanbrengen van borden voelt spr. in. verband met de ontsie ring niet veeL Maar wellicht zal het nuttig zijn de aandacht van de politie eens op de zaak te vestigen, opdat die eens een keer een eventueele overtre ding constateere. De rondvraag levert verder niets meer op. De VOORZITTER deelt nog mede, dat de leden van Gedeputeerde Sta ten de vorige week Woensdag Ros beek en Groenendaal hebben 'bezocht, en met genoegen d© nieuwe bezitting der gemeente in oogensehouw geno men. De heer VAN I-IOUTBN deelt mede, dat door een. der leden vau dat Col- leg© bij die .gelegenheid zijn ingeno menheid is1 uitgesproken over de wij ze waarop to Heemstede besluiten worden uitgevoerd. Spr. memoreert dit omdat liet een compliment in- i houdt aan het adres van burgemees ter en secretaris, en oo'k van de amb tenaren. De Raad stemt door applaus hier mede in. Om kwart over tien uur wordt de zitting gesloten. IJMUIDEN. IIET INTERNATIONAAL PADVINDERSKAMP. De plannen voor het te IJmuiden van 24 tot 31 Juli e.k. te houden In Ier- nationale Padvinderskamp hebben thans een meer vasten vorm aangeno men. Z. E. de Minister van YY'ater- staat heeft goedgunstig beschikt op liet verzoek van het algemeen bestuur der feestcommissie, om het kamp te mogen opslaan op een voor dat doel uitnemend gelegen terrein aan de Zuidzijde van de haven te IJmuiden en Z. E. de Minister van Oorlog heelt vergunning gegeven, de voor liet kam pement benoodigde tenten en groot keukengerei in bruikleen te betrekken uit do Rijksdepóts. Hiermede zijn de grooist© moeilijk heden overwonnen en hei Uitvoerend Comité stelt zich voor, den lsten Juni a.s in tegenwoordigheid van ©en groot aantal padvinders uil het geheele land op officieel© wijze den lsten paal voor het kampement t© doen slaan. Tot deelneming aan het kamp blij ven zich, zoowel uit het binnen- als uit het buitenland, vereenigingen aan melden, zóó zelfs, dat het aantal N'e- derlandsclie deelnemers beperkt za! moeten worden. Binnenland UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninkl. besluit is benoemd tot raadsheer in den lioogen Raad der Nederlanden, mr. II. M. A. Savclberg, thans rechter in de arr.-rochtbank te Maastricht, Is benoemd tot subst-grilfïer bij de arr.-rechtbank te ZuLphen, mr. S. C. Canes, thans id. te Zieriksee. De daar door ontstane vacature le Zieriksee zal niet worden vervuld. Zijn benoemdtot burgem. der ge meente Terheyden, G. J. Loonentot id, van Gilze en Rijen, G. J. van Pop- pel tot id. van Wamel, P. J. M. Schuyt; tot id. van Nieuw-Beijerland, A. Bouman Jz., secr. dier gem.tot id. van Goudswaard en Piershil, A. II. Zahri, secr. dier gem.; lot id. van Boschkapelle, J. Truyman tot idem van Stoppeldijk, P. L. de Waeltot ïd. van Ecmnes, jhr. L. Rutgers van Ro zenburg, secr. dier gem.tot id. vau Houten, J. YValler, secr. dier gem. tot id. van Wonseradeel, J. H. II. Pic- cardttot id. van Markelo, P. II. ba ron Taets van Amerongeu van NaLe- wisch; tot id. van Wanssum, G. Tervoorn, secr. dier gem. Is met ing. van 10 Mei benoemd lot wetensch. ass. 1ste kl. bij de Koi Bibl. te 's-Gravenhage, mr. II. C. Gal- lois, thans tijd. adj.-comm. bij het Dep. \an Kol. Is met ing. van 1 Sept. benoemd tot leeraar II. B. S, te Leeuwarden, Velsink, thans id. te Sneek, Is bevorderd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassauj mr. A. R. Arntzenius, griffier van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal. MR. F. A. R. A. BARON VAN 1TTERSÜM. Gisterenmorgen vroeg is, naar het „U. D." mededeelt, zeer onverwacht overleden, de heer F. A. R. A. baron van Ittérsum, oud-president van de ar- roridissemeii ts-rechtbank. comman- deurin de Oranje Nassau-orde en rid der in de orde van den Nederland- scnen Leeuw. BEGRAFENIS J. B. VERHEY. Buitengewone belangstelling uit all© j kringen der samenleving wekte giste ren d© teraardebestelling van den ko lonel J. B. Vcrhey te Rotterdam. Vele autoriteiten uit de militair© wereld, alsook leden van d© Eerst© en Tweed© Kamer, waren tegenwoordig. Ook waren aanwezig de burgemeester en wethouders van Rotterdam. Nadat d© mot enkel© kransen en bloemtuilen getooide lust in de groeve Was neergelaten, trad uit de onafzien bare schare in de eerste plaats naar oren de burgemeester van Rotter dam, de heer A. R. Zimmerman, om namens het bestuur der stad de ge voelens te vertolken over het heen gaan van dezen braven burger, en om erkentelijkheid uit te spreken voor het vele. dat- deze man ook voor de stad zijner inwoning heelt gedaan, speci aal op het gebied van liet onderwijs, dat hij zoo liefhad. Vervolgens sprak het lid der Tweede Kamer dr. YV. P. Hubrecht namens d© U in ©-Liberale Kamer club. Dr. Hu brecht herdacht ia de eerste plaats dien bescheiden, bemlnnelijken, ©rn- stigen en kundigen man, die steeds on recht een wanne vrijzinnige was, een sieraad van de Kamerclub die onver anderlijk dezelfde bleef, op elk onder werp nauwkeurig inging met een groote mate van besef van verant woordelijkheid. In de club luisterde men volgaarne naar zijn adviezen op militair terrein. Daarop vertolkte jhr. mr. Rethaan Macaré liet leedwezen namens het col- lego van toezicht op het rijks-tucht- en opvoedingswezen. Air. C. de Y'ries herdacht wat d© 2e- ger-commissïe in hem verloor. De heer G. B. Lalleman schetste het olies, dal het onderwijs door zijn heengaan lijdt, hetgeen ook uit de onderwijskringen zelf door den heer Brandenburg, vice-voorzitter van hot Ncd. Onderwijzersgenootschap, werd vertolkt. Nog werd gesproken namens de gymnastiekonderw ijzers door de hoe ren De Klerk en Hubert van Beuse- korn, namens de Vrijzinnige kiesver- eoui.gingen door den heer M. A. van der Perkvoor de handelsschool door overste Linkers, die het vele herdacht dat de officieren van Verliey hebben geleerd. Do oudste zoon dankte voor de be toonde belangstelling, in liet bijzon der den Minister van Marine voor het zenden van een vertegenwoordiger. MR. ARNTZENIUS. De griffier der Tweede Kamer, mr. A. R. Arntzenius, is gisteren in do leeszaal van het Kernei-gebouw, in te genwoordigheid van de meeste Ka merleden, de coinmiezengriiffier Mei link en Y'an Sonsbeek, voor de offi cieel© huldiging op meer intiem© wij- zo gevierd. Onder een hartelijke toe spraak bood de voorzitter, jhr. Van Nispen tot S evenaar, den heer Arnt zenius een photograph ie aan van een buste „Vrouwtje van de Yeluwe", welk© door den ontwerper, den beeld houwer Ch. van Wijle, in marmer zal worden uitgevoerd. De ambtenaren van de griffie-bibliotheek, stenogra fische en tachygrafjsche inrichtingen boden hem een album aan met een vijftiental groote photographieën vau liet uit- en inwendige van het Kamer gebouw. Do journalisten der perstri bune zonden hem een felicitatie-tele gram. FEESTAVOND AMBULANCES. De Koningin en de Prins met groot gevolg vonden gisteravond hij hun in- trede van de Ilofloge iu het Gebouw v. K. en \Y. te 's-Gravenhage de zaal in gala door de avondtoiletten dor dames en de groot-uniformen der mi litaire autoriteiten. Bij het binnen treden van de Koninklijke Familie zette de Kou. Mil. Kapel zacht het oude YVilliehnus in, dat ten slotte met voile kracht door de zaal weerklonk. Voor de leden der terugkeerende ambulances met loin leiders wa plaatsen gereserveerd links van Hofloge, waar vooral de zusters en verplegers in hun veidcosiuum, allen getooid met de hun uitgereikte medail les van het Roode Kruis mei he-t roo- de lint, een gToep vormden die alle blikken naar zich trok. list programma kenmerkt zich door groote afwisseling en de dramatische schets, geschreven door luit.-gen. YY'üppermann, getiteld „Een toe komstdroom in 1815", werd boeiend gespeeld door de eerste artisten van liet Ned. Tooneel en trok aller aan dacht. daar liet onderwerp zeer goed was uitgewerkt en het doel in i théose ter eere van het humane werk van liet Roode Kruis volkomen reikt werd. De dames medespelenden ontvingen bloemen onder luide toe juichingen van het publiek, aau welk applaus het Kon. bezoek deelnam. In de pauze begaven H. M. en Prins zich naar de ontvangstzaal al waar zij eeltige hoofden van de am bulances ontvingen en pleegzusters waaronder zuster Kuyper en jonkvr. Six. Tot allen richtten zij eenige har telijke woorden. Na afloop van den feestavond liet de Koningin alle doctoren en ver pleegsters en verplegers bij zich in de Ilofloge ontbieden, waarna allen aan 11. M. en Z. K. li. werden voorgesteld. Met iedereen onderhield IL M. zich en drukte ieder de haud, belangstel lend informeerend naai' ieders wel varen en ondervindingen. Y'oorts werden aan H.M. voorgesteld de schilder lloynck van Papendrecht, de ontwerper van de apotheose, voor stellende de ambulances op hei slacht veld, generaal YY'üppermaim, den schrijver van de opgevoerde schets en dr. Y'an Suohtelen, de leider der voor stelling. Ook de Prins sprak de dames en heeren, hun allen hartelijk de hand drukkende, alten persoonlijk ioe. MISLUKTE INBRAAK. Op T kantoor van den expediteur G Backer te Nijmegen is YYooiisdAg- naclit ingebroken, evenwel zonder noemenswaard succes. Blijkbaar meet de inbreker, <lie zich door een klein raampje toegang wist te verschaffen, van den lonc-iei. toestand op de hoog te zijn. Immers van de drie aan wezige brandkasten heeft men zich juist bezig gehouden met die, waarin stukken van waarde zich bevinden; maar de brar.dkastdeur liét zich niet foi-ceeren. Slechts een rijksdaalder, die op een der lessenaars lag, werd meegenomen. Dc politie is den schul dige nog niet op het spoor. DE STAKING BIJ „DE AVOND POST". Do staking op de drukkerij van ,.De Avondpost" in den Ilaag is ©p- Kdüevcn, op nieutve voorwaarden, door der. patroon voorgesteld. Het werk wordt heden (Y^rijdag) hervat. DIEFSTAL VAN GELD. Gisternacht is diofstu.1 gepleegd in het magazijn der firma S. I. de Vries, in de Wafrnoesstrant. te Amsterdam. De dief of dieven zijn vermoedelijk aan d© zijde van het Damrak hel ge bouw binnengekomen: van een van de kantoren namen zij een geldkistje mede, inhoudende rv:im 8ÜU gulden aan bankpapier. De politie stelt een onderzoek in naar de omstandigheden waaronder deze diefstal heeft plaats gehad. INGEZONDEN Yon ingezonden stukken, geplaatst of niet geplootsi, wordt da kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inbond dezer rubriek stelt d« Bedkclie zich niet aansprakelijk. NOG EENS HET DRIEPLOEGEN- STELSEL AAN HET GEM. GASBE DRIJF EN AAN IIET GEM. EI.EC- TRICITEITSBEDRIJF. Mijnheer de Hoofdredacteur! Naar- aanleiding van het ingezon den stuk in het nummer van 2 dezer van den secretaris der afd. Haarlem van den Bond van Ned. Gemeente werklieden, zien de dag. hestoren der Chr. organisaties van Gemeen te werklieden zich verplicht ten twee den male gastvrijheid' in uwe Kolom men te verzoeken. Voor opneming van het volgende bij voorbaat dank. Voorop zij even herinnerd, dat de besturen in het ingezonden stuik van 2-1 April jl.. als hel groote verschil tusschen het ontwerp-Chr. organisa ties en dat van den Modernen Bond, inzake bovengenoemde kwestie lieten uitkomen, de dienstregeling van het reserve-personeel. Met grenzelooze vrijmoedigheid komt het bestuur van onze moderne zusterorganisatie verklaren, dat het iu do toelichting van zijn adres met geen enkel woord rept van het aan stellen eeueir reserveploeg, Het bestuur zegt: „YVe vragen stopzetting van de far briek gedurende 8 uur (op Zondag), YVij vragen niets anders." 't Is fraai! De lijst van werklieden die geen Zon dagsdienst verrichten, welke men in de toelichting vindt, gevolgd door de woorden: „Zooals men ziet, de reserve-ploe gen zouden haast alleen uit het vaste personeel kunnen gevormd wor den," beteekent niets, absoluut niets! O, ja, het betedkent wel wat: men wilde een lijst geven van personen, die nooit dienst doen op Zondag, YY'al dit nu echter terzake doet, wanneer men slechts om stopzetting raagt, zal ieder wel een raadsel vin den. Het duidelijkste is echter wel de grafische voorstelling. Men leest daar duidelijk: Reserve- ploeg of stopzetten. Dus niet alleen stopzetten, ook niet in de -rste plaats: stopzetten en daarna de reser- epioeg. Voorop stond wel degelijk de re serve-ploeg. En nu r.og iets, wat wel niet in de toelichting van bet adres onzer mo derne vrienden staat, doch daaraan toch zeer nauw verwant is. YY'at leest men in het voorstel van den heer Nagtzaam, betreffende deze k, neergelegd in raadssWs No. 108. Daarin staat woordelijk in de toe lichting: ,Er wordt dan ICO uren gewerkt door iedere ploeg inplaats van 168 uren in de drie weken." Dit kan natuurlijk niet zonder re serveploeg. Ook hierin dus de gedachte aan. re- servepersoneel. Of zou men nu aan de overzijde willen komen verklaren, dat er geen verband bestaat tusschen het adres van den Modernen Bond en het voor stel van den lieer Nagtzaam? Het zal den lezer zeker duidelijk zijn, dat hetgeen door de besturen een vorig maal geschreven is, ab soluut Juist is. Yteel behoeft hieraan niet te wor den toegevoegd. Alleen dit: Ondergeteekendo schreef het vorige en schrijft ook dit in opdracht vau de dagelij'ksche besturen der Chr. orga nisaties. Hij handelt dus niet persoonlijk, doch geeft de meening dier besturen wee-r. Do liute lijk heden aan zijn adres hadden dan ook beier achterwege kunnen blijven. Doch men schijnt zich aan de over zijde, als Van Seggelen er bij gesleept kan worden, tot die hoogte niet te kunnen opwerken. Echter: men ga zijn gang. Ditzelfde liedje is reeds in rooveel

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9