NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30© Jaargang No. 9167 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 10 MEI 1913 A Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon intcrc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers„0.02.4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOÖM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten liet Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarnc 12. Telefoonnummer 122. DIT N U-MM ER BESTAAT UIT ACHTTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Wegens het Pinksterfeest verschijnt 't eerstvolgend nummer Dinsdag a.s. AGENDA ZONDAG 11 MEI. Muziek in Den Hout. MAANDAG 12 MET. Schouwburg: Bioscoopvoorstelling. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. Brongebouw: Harmohie-Concert Soc. Vereeniging: Bal. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Apollo-Theater: Bioscoopvoorstel ling. DINSDAG 13 MEI. Orgelbespeling in do Groote kerk, van 1—2 uur. Soc. Vereeniging: Cursus Mr. v. Dorp. Schouwburg: Bioscoopvoorstelling. Circus Wilfce, Bosch en Vaart: Ope ningsvoorstelling. A polio-Theater: Bioscoopvoorstel ling. Biosc. Theater, Groote Maitkl: Voor stelling. Mode Academie, Zijlweg: Tentoon stelling. Zandvoort: Gemeenteraadsvergade ring. Stadsnieuws BEZOEK. Hedenmiddag is een groep Duit- sdhe jongelieden uit T.angerbeek in Westfalcn alhier aangekomen. De Ilaailemsche Jongelingsveree- nigïng Pred. 1° 1 a heeft 'de leiding van dit uitstapje op zich genomen. Hedenmiddag zullen de Duitsche gasten nog naar Zandvoort trokken, Zondag wordt na den kerkdienst naar Bloeiuendaal en Santpoort gewan deld, Maandag staat een boottocht naai Marken op liet programma. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID In het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem, zullen gedurende de aanstaande feestdagen, de beroemde glaswerken, ontworpen door den glasschilder Thorn Prikker voor de Driekoningenkerk te Neuss; alsoetk de modellen van Beeldhouw wetCen ver vaardigd door den beeldhouwer Itien Hack,■ter bezichtiging worden, ge- Eteld. SCHOOL VOOR KUNSTNIJVER HEID. Zaterdag werd de School voor Kunstnijverheid alhier bezocht- uoor „een tiental professoren der Eoole primaire superieure technique van Saint Gilles te Brussel, die zich op de hoogte kwamen stellen van de rege ling en de opvatting van het onder wijs met het oog op de voor de beoe fening van kunsUiiubachten nieuw in te richten scholen in België. VERTRAGING. Vrijdagmiddag tuasdben 11 en 1 uur ontstond in den treinenloop Amster damHaarlem aanzienlijke vertra ging, doordat tusschen Sloterdijk en Halfweg de machine van den expres- trein no. 14 defect raakte en deze zware trein door een reserve-machine naar Amsterdam moest worden ge bracht. KRIJGSRAAD TE HAARLEM. Gisteren werden in den Krijgsraad uitgesproken de vonnissen in zake: Een milicien-soldaat van liet 10c regiment infanterie, in garnizoen to Haarlem, vrijgesproken van dc aan klacht van dienstweigering en ver wezen naar den coinuiandee-rende 'officier van zijn korps ter disciplinai re correctie; een korporaal van het 2e regiment vesting-artillerie, in garnizoen te Naar den, vrijgesproken van de aan klacht van feitelijke insubordinatie en verwezen nanr den commandeeren- de officier, van zijn korps ter discipli naire correctie. Voorts werden uitgesproken de tennissen waarbij twee miliciens uit Hoorn en Kaarden, ter zake van vviel- rijden zonder licht werden veroor deeld tot één galden boete, subs, een dag hechtenis. BLOEMBOLLENCULTUUR. De Alg. Vereeniging voor bloembol lencultuur houdt op 13 en 14 Mei tc Haarlem een tentoonstelling ter op- naamstelling van verscheidenheden van Breeder tulpen. RIJKSBELASTING-AMBTENAREN'. Me; ingang van 1 Juni zijn de na volgende ambtenaren definitief ge plaatst: de kommiezen le kl. J. Klots, R. Dijkstra, en L. J. C. Poppe, te Haarlem, J. K. Krijnse Lokker tv Zandvoort. en de kommies 2e kl. J. Green te Haarlem (b.g.) (De Belastingambtenaar). Jubileum. De couteilerie van J. J. Weber en Zoon. opticiens, Koningstraat, zal 25 Mei haar 75-jarig bestaan herdenken. ORGELBESPELING, op Dinsdag 13 Mei 1913, des nam. van 1—2 uur, in de Groote- of Sint-Bavo- kerk alhier, door -'en Heer Louis Ro- beit. Programma: Choralvorspiel „Koriim, Gott, Sehöpfer, Heiliger Geist, J. S. Bach; b. Fuge üLer „Wir glaubea all in eineu Gott'1 .J. S. Bach; 2. Saraban de grave, Francois Coupevin (1GG8 1733)3. Fiat Lux, Th. Dubois; 4. Aria, G. Dethier; 5. Scherzando, G. Picrné; 6. Lamentation (Jerusalem, Jerusalem Converters ad Dominant Deuni tuuni) Alex. Guiloiant; 7. Sortie-Etude, A. Perilkow. BENOEMD. De lieer W. Helleman Jr., alhier, is benoemd tot pistonist bij de concert- vereeniging Haarlem's Muiziekkorps, directeur de heer C. P. W. Krins, DE WACHTTOREN. Verschenen is Nn. 1 van „De wacht toren"; een blaadje van de Reohtsclie •kiesverceniigingen te I-Iaarlem, dut op ongeregelde tijden zal verschijnen. In haar inleiding schrijft de redac tie o. a. „Maai' nu, wat de Wachttoren wil Ronduit gezegd: hel is een verkie zingsblad. We willen u in ons blad voorlichten, in verband met de keuze, die ge van den zomer, over anderhalve maand nl reeds, zult hebben te doen wanneer ook hier de verkiezingen voor Tweede Kamer, voor de Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad zullen wor den gehouden. Als er oudtijds een oorlog op han den was stuurde men de wachters naar boven in den toren. Ze hadden goed uil te kijken en de menschen beneden voortdurend op de hoogte te houden van wat ze daar bo ven zagen. Is hot u nu duidelijk. wat we wil len mot onze „Wachttoren" Uitkijkers genoeg al Toegegeven, er staan er al op den uitkijk, die de burgers in de stad in lichten over wat ze waarnemen. Maai- die uiikïjkerij bevalt ons maar matig, of liever heelemaal niet. Als de wachters daarboven in den uitkijk de dingen verkeerd zien, dan brengen ze de mensehen in de ar en sturen berichten naar beneden, die kant noch wal raken. En de burgers hebben, met het oog op den naderenden strijd, juiste in lichtingen en goede berichten noodip. Daaraan wil onze Wachttoren heil •helpen." Dit nummer bevat o. a. artikelen over „Dor vrijzinnigen leer en leven ten aanzien van de Tarief verhooging' „Rood-blauw kartel", ,,De Meiboom in de kap" en „Een rood© manifestatie". Van den laalsten rit. 'n Grappenmaker, die Vrijdagavond op het voorbalcon van een der paar dentrams by den laatslen rit stond, lucid een groot stuk karton voor zich uit, waarop in zwarte koeienlettèrs Vooruit, Luilak Dat vond de conducteur tc erg. Zóó den spot te drijven met zijn goede oude tram En met een Hinken ruk trok hij het schennend biljet naar zich toe, en scheurde het in stukken. Een onderzoek. Naar wij vernemen, moet zoowel vanwege het ministerie van justitie als van het parket te Haarlem, tengevolge van de interpellatie-Netscher in zake handelingen van don burgemeester van Velsen, in verband met het ver strekken van een jachtakte aan den zenuwpatiënt De Vries, een onderzoek worden ingesteld. Gelijk bekend zou volgens den lieer Netsclier de burge meester in strijd gehandeld hebben mot de Jachtwet, door den patiënt vergunning te geven tot liet dragen van wapenen. („Hbld,"). MET DE HANDELSSCHOOL OP REIS. Donderdag: 'sMorgens direct na het ontbijt, stond de bestijging van den watertoren aan de Sternschanze op liet programma, bij wijze van spijs vertering, want voordat we goed en wel boven waren, hadden we een trap van ISO treden te bestijgen. Boven ge komen werd ecliter de moeite ruim schoots beloond, liet uitzicht, dat we daar hadden, was prachtig. Deze to ren Egt midden in de stad, zoodat we aan alle kanten konden genieten van het schooue panorama. Na de bezich tiging van dezen toren, hadden we nog 11.2 uur tijd voor we do goud- warenfabriek van de firma Richter konden bezoeken. Daarom werd eerst liet Bismarck Denkmal bezichtigd. Dat standbeeld, dat 34 Meter hoog is, is het eerste van die grootte In Duitscliland. De kop heeft 'n middcl- l^u van 2 Meter. Hierna ging het met- do ondergrondbaan naar ds fabriek van de firma Richter. In deze fabriek worden echt zilveren, verzilverde en vergulde galanteriewaren gemaakt. Alles wal men op galanteriegebied kent, wordt hier vervaardigd, hoeden- spelden. emaille-spelden, broches, munchetkooópéj], enz. Een groot arti kel zijn sedert korten tijd de hoeden- speldenbeveiligers, die men in Duitscliland verplicht is te dragc-n. Na dit bezoek ging het per boot van dc Latuiungsbrücke naar Blankenese, een villadorp, waar voel Hamburg- sclie kooplieden des zomers wonen. Bij dit dorp, clat zeer schilderachtig gelegen is, heeft dc Elbe een strand. Na een bestijging van een trap van pl.ui, 30U treden, werd wat gebruikt en daarna naar een restaurant in de stad teruggekeerd per spoor. '8 Avonds werd in het llotel Cen tral aan de heeren Dr. A. Borgman en G. Smits een cadeau namens de leerlingen overhandigd. U i t y o e r i n g. Het gemengd- en liet kinderkoor „Excelsior", beide onder leiding van clen heer J. Overhuis, welke koren zich in den laalsten tijd ia een blijvend ca groei mogen verheugen, (het kinder koor telt thans 250 kinderen), zullen binnenkort weer een concert geven. LUILAK. Op den Gasthuis- en Kampersingcl waren weer ter gelegenheid van de aloude „Luilak" duizenden potjes met bloemen aangebracht. De verkoopers op die groolere jaar- lijliseJic bloemmarkt hebben er dui zenden verkocht; ofschoon de bloemen 1 van minder soort waren dan het vo rig jaar, wat is toe tc schrijven aan het vroege Pinksterfeest. Speciaal wa ren er weinig rozen. Geraniums en fuchsia's hadden de groote meerder heid. Het was er gezellig als'immer, daar op den Singel, al werkte Jiet weer dit maal allesbehalve mee. Tot gisteren avond laat bleef hei er een roonjKe volte, en vanmorgen in de prille vroegte kwanten dc velen, cie geen „luilak' wilden heeten, alweer hun inkoopcii doen. De handel bleef levendig, en de traditioneele bloemenmarkt is een succes geweest als immer. Voor de nieuwe elcctricshe tram was de Lui- Jak-uiurkt al dadelijk een voordeeltje, want heel wat koopers gingen, liuu blocinscliat torsend, per nieuw en ,niosl up to datevervoermiddel naar huis. RIJMELARIJ VAN THEO. ONZE PAARDENTRAM. Gisteren ging ons trammetje dood. Och, wat moest liet lijen, Alle menschen, klein en groot, Wilden nog eens rijen. Gisteren ging ons trammetje dood, En op 't uur van scheien. Was nooit 't trammetje minder dood. Zóóveel gingen rijen 1 Gisteren ging ons trammetje dood, 't Was direct te staven, En de deelneming was groot, Ieder hielp begraven. Gisteren ging ons trammetje dood, Droevig viel liet scheien, Voor lien, die nu zonder brood, Komen op de keien. 1NTERNATIGNALE TENTOON- iST ELLIN G. Men schrijft ons: Door Burgemeester, en Wethouders van Haarlem is toestemming verleend aan het R. Kath. Bakkersgj 1de „St. Ilu.brecht", tot het houden van een Internationale Tentoonstelling voor het Bakkersbedrijf, zooals brood,koek banket, chocolade, cacao, suikorwer-1 ken en aanverwanten, en wel van 4 tot en met 14 Sept. a.s. in de groote zaal van hot gebouw St. Bavo, Smede- straat 23, alhier. Deze Internationale tentoonstelling waarvan onze Burgemeester, jhr. rar. W. B. Sandbcrg, het beschermheer schap heeft aanvaard, en waar ook reeds toezegging is gedaan voor het bescliikbaar stellen van een aantal i fraaie medailles, waaronder een van Z. D. 11. Mgr. A. J. Callicr, bisschop van Haarlem, mag zich nu al in zeer groote belangstelling verheugen. Zij wordt flink aangepakt en op groote, schaal ingericht, dank vooral aan dó flinke medewerking van de Haarlem-; sche bakkorspatrcons. Vele toezeggin gen van, exposanten zijn reeds ge-' daan. De navolgende- heeren hc-bben zich bereid verklaard zitting te nemen in het Eêre-Comité. Mr. J. N'. J. E. Heer- kens-Thijssen, lid der Provinciale Staten, van den gemeenteraad en voorzitter van der. Raad van Beroep (voor do ongevallenverzekering) eere-voorzitter; tor. leden, de heeren [air. J. H. Monnik, advocaat er. pro cureur; W. B. Guskens, voorzitter der afdeeling Haarlem van den Ned. R. Kath. Volksbond, W. Borkcmeij-c-r. voorzitter der Haarlomsche Bakkers- patroonsvereeniging, en H. Franken Sr., oud-voorzifter van den Neder!. Brood-, Keek- en Bankelbakkersbond en van de Bi c idbakkerspali-oousver- eeniging „De Voorzorg", te Amster dam. Het uitvoerend comité besta ut uit de heeren: C. van Wielingen, voor zitter; K. Ilessehnan, vice-voorzitter: J. A. Beekelaar, penningmeester, en T. H. Broekhu ijzen, secretaris. Technisch adviseur is de beer J. Brakenhoff. Het secretariaat is gevestigd Lin- schotenstraal 53. De nieuwe tram. De nieuwe tram reed vandaag met bloemenversiering. Bij de conducteurs was wel een kleine zenuwachtigheid bij den aan vang van hun werk merkbaar. OPEN INC. Op een van do gezelligste puntjes onzer stad, en wel Barteljorisslraut licok Snvedestran i., wordt Zaterdag. I avond dear don lieer J. A, Mulder hot café-restaurant „Original" geopend. Het perceel heeft door verbouwing «one groote verbetering ondergaan. GEVO ND F. N VOOR W ERF EN. Tc-rug te bekomen bi.i U. O meerkerk. Korte Heerenstraat 13, een rijwielpomp W. van Alplten. Waldeck Pyrmontslruat 35, een stuk zeildoek J. Spongers, Houtmarkt 11c, een afbetalingboekje W. Loddei Voorzorgsnaat 50, een broche; II. Ruitenschild, Nassaulaan 23, een ceintuur met gesp J. Bijster, A. L. Dysëv-inckstraat 7, een zweep 11. de NÏjs, Haarlemmer! iedesiraat 23, een kinderschoenijeden agent van poli tie H. Verbniggen. 2e Znhlpohterstr. 24, een brilG. Westendorp, Barre- voetestraat 13 rood, een pórtcmonnaie met inhoud. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Bij de politie alhier is een vulsche rijksda aider gedeponeerd met hot beeld van Koning Willem lil en het jaartal 1869. De iter N van het wourd o n s van hot rand.-cl ui ft staal verkeerd. SCHOTEN. Onder de Schoterwegbewoners circu leert, in verband niet den slechten toestand der bestraling langs deu Schoterweg een adres aan den ge meenteraad. HEEMSTEDE. Men meldt ons: In de algeineene vergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank wa ren 50 leden tegenwoordig. De heer C. A. Braam, directeur, bracht verslag uit over den voortgang en toestand der vereeniging. Hieruit bleek, clat het ledental in het afgeloo- pen jaar weder met 12 was vermeer derd. dat het saldo tegoed der_inleg gers in de spaarbank was ƒ27827.55, dat aan voorschotten uitstond 6557.50, dat de bank in loopemie re kening schuldig was 22764.031.2 en te goed had I 43852.641/2. liet saldo in kas bedroeg 286.39 1/2. De winst- en verliesrekening sloot in ontvangsten en uitgaven op een gelijk bedrag van I 162812.431/2 en de balans per 31 Dcc. 1012 op een gelijk bedrag van 50.606.54 met een saldo winst van 104 "3 1,2, De aftredende leden van liet be stuur en van den Raad van Toezicht en de kassier werden herkozen. De directeur doelde mede, dat hel ledental thans reeds is gestegen lot 68 en wees er verder op, dat bij deze zoo nuttige en soiide instelling de rente voor spaargelden bedraagt 31/4 tegen 2.64% bij de Rijkspost spaarbank, zoodat de leden ook ande ren tot het inleggen van spaargelden moeten aansporen. VELSEN. Aan deu aannemer II. C. v. Iteijst, alhier, is opgedragen; hc-t bouwen van een bloembollenbergplanats voor rekening van den heer A. Smit, voor dc som van f 2950 en het verrichten van eenige herstellingen en vernieu wingen aan de bruggen, steigers en gebouwen van den Zuid-Wijke: meer polder voor de sera veil f 5991.40. ZANDVOORT. De agenda voor de op Dinsdag 13 Mei a.s., n m. 7 1/2 uur te houden Raadsvergadering luidt: Ingekomen stekken en mededeel in- een. Benoeming onderwijzers. Verbreken strandpeehc-eontrac'.en. Strand verpachiin g. Praeadvies adres den lieer P. F. van Vloten. Kohier Plaatselijke directe K-las ting naar hei inkomen, dienst 1913. Request aannemers. Tot agent van Politie 3de klasse Is door dón Burgemeesete.- aangesteld A. Kraayenoord, alhier. Aangekomen vreemdelingen Roelvink, Amsterdam, Boulevard de Favaugc 4, 3 personen. J, Goldsehmidt, Amsterdam, Zee straat 46. 3 personen. Mej. J. B. Smits, Amsterdam, Kost- verlorenstraat 11, 1 pers, D. Los, id. id., 1 pers. H. E. Verschoor v. Sleeswijk, id, Zandv.laan 9, 7 personen. Pijnackcr—Hordijk, Haarlem, Bd, dc Favauge 6, 6 pers. J. Wormser, Amsterdam, Kostv. sir. 42, 6 pers. Mevr. Engel, Amsterdam. I-Ialtestr. 15. 4 personen. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt do Redactie zich niet aansprakelijk. CQNCESS1 K-AANVRAAG TRAM LANGS DEN VERSPUÜNCK- WEG, ENZ. Als bewoner van liet Ktevorpark- kwartier, moet ik zeggen, ias Ik met een waren schrik, dat de E, N. E. T concessie aangevraagd heeft voor den aanleg van een tram langs Ver? spronck- en Ju liana weg Ik zeg met schrik, want ik zie daardoor dé wei nige rust. die ons nog rest, opnieuw bedreigd. Reeds nu is <le rust van -ie omgeving zeer twijfelachtig, want do spoor, de tram naar Blcemendaal, de vele auto's enz. zorgen.voor het tegen deel. Toch is het nu nog drageliik, maar komen er nog meer trams bii. dan is het er vrijwel mee gedaan. Er dient toch. mijns inziens, rekening mee gehouden ie worden, of aan de bewoners van een bepaald k war tier niet te zeer overlast aangedaan wordt door den aanleg van nieuwe trams. Steeds moei en meer zijn öe mannen van de wetenschap het er over eens, dat het zenuwgestel van het menscli- doui vóór alle dingen zoo.min moge lijk door geraas geschokt moot wei den, en nu dreigt c-ns door den eveu- tueeleu aanleg van die tram van dien kant wee-i gevaar. En ik stel do vraag (en dat vóór dat het kalf verdronken is) zou d:e tram in een werkelijk be staande behoefte voorzien De spool rijdt naar Overveen de aanleg van de tram over deu Zijlweg is bepaald een tram rijdt naar Bloemendaal; zijn die verbindingen niet voldoende? Waarvoor nog meer onrust en ge vaar En de heilzame, heerlijke rust in verre omgeving verstoord Deze vraag wenschte ik gaarne be leefdelijk ook onder de aandacht van de betreffende autoriteiten te bren gen, in de hoop dat ze- die in overwe ging willen nemen. U dankende, geachte Redactie, voor de plaatsing van deze regelen, hoog achtend, Haarlem, 9 Mei 1913. Mijnheer de Redacteur, Bij de discussion in den Raad over de tramconcessie is ook het fooienstel sel ter sprake geweest. Men heeft e- wezen op het- Engolsche stelsel, en liet heeft mij verwonderd dal men daar niet wat dieper op ingegaan is. liet fooi misbruik wordt zoo algemeen erkend als een plaag voor het publiete eu eon vernedering voor de beamb ten, dat een middel tot wering als een ware weldaad voor beiden be schouwd moet worden. Waarom doen wij ons voordeel niet met 't Engel;che voorbeeld? Iedetr -vreemdeling., die voor liet eerst in Londen komt, wordt getroffen door het gewenk en geroep van de busconducteurs, als hij pro vinciaal-aarzelend in de straal suil te kijken: „Picadiily Circus, sit? Bank? Charing Cross? Ilyde Park Corner? etc.". terwijl bij het ontvan gen van de fare zonder eenigen fooi een vriendelijk ,,'Phnifï; you" klinkt, en men wel vreemd zou opkijken, vis er iets hij gegeven v.rd het waar- schij-liltjk met Engelse!:© waardigheid zou wc-igeren. Ik heb naar liet stelsel nooit nauwkeurig onderzoek ingesteld de Maatschappij zou ds? gom;- kol ijk genoog kunnen doen maar wel heb ik vernomen, da? men er een eenvoudig premie-systeem heeft, waardoor de conducteurs be'ang heb ben bij hei aantal vervoerde passa giers. Waarom zooiets niet hier ingevoerd, met uitdrukkelijk verbod in dc wa gens aangeplakt fooien aan te ne- mi n? Dan zich de conducteurs de pas sagiers gaarne (komen, zullen het ge bruik van de tram trachten te bevor deren door hun voorkomende behan deling, zonder aanzien des persoons (lees: des foois) alles zeer ten gerieve van het publiek, en in liet belang van de waardigheid der beambten. G. NOLST TRENITé. Binnenland 1 WEIiDE KAMER. Men seint ons: De beraadslaging over pensionnce- rii.g van gemeenteambtenaren'werd. voortgezet. Bij de herstemming werd het uineudement-Dc Meester op art. 51 (beheer in het fonds) waarover gisteren de stemmen staakten, verworpen inet 31 tegen' 30 stemmen. Artikelen 6!, 67, 68 over de inkoop regeling werden na overneming door de regeering van een gewijzigd umetr- (1 ehren I "o Geer en een sub-amende ment Trcub e.s.. om niet dadelijke, maar geleidelijke storting door ge meentel) aan het fonds te waarbor gen) werden goedgekeurd, evenals artikelen 62—64. Een ruinier bevoegdheid voor dc ge meenten in de aflossing der leeningen voor den overgaaf, werd door de heeren Rutgers c.s. voorgesteld. Dit werd door den minister Kolkman be streden en ook door den heer Bos, waarna het amend, werd iugetrok- Bij art. 05 (voorstel Vliegen, om voor inkoop vroegere diensten niet op ambtenaren tc verhalen en liet amen dement Fieskens—Janssen, om niet 3 iiu.i r 2 p.;t. van de ambtenaren te orde ren, werden door den Minister Kolkman bestreden, waarop de lieer Fleskens zijn amendement introk. Dat van den heer Vliegen werd ver worpen roet 40 tegen 21 stemmen. Een amend. Treub, om bij herzie ning zoovee! mogelijk verkregen rech ten te eerbiedigen, werd door den Minister Kolkman overgenomen, die aan den heer Treub hulde bracht voor hetgeen hij seder! J9tl5 in deze aange legenheid heeft gedaan, ook door toenmaals met don lieer Dmeker voorgestelde moiie, die nu werd in getrokken (Applaus}. Eindelijk werd liet voorstel Fles kens—Jansen. om voor gemeenten boven 20.000 zielen voor 1e schrijven een regeling voor pensioen voor wet houders Ie maken, door minis ter Heemskerk bestreden, die zei dat de positie van wethouders gansch an ders is dan van ambtenaren. Een regeling dor positie van wet houders is een zanik van huishoude lijke/1 aard, eigenlijk in strijd met de grondwettelijke autonomie dor go- meenten. De heer Fleskens trok zijrt amend, in. De overige artikelen werden goedgekeurd en hel ontwerp zonder stemming aangenomen. DE UITSLUITING' IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. De besturen, der vier werklieden- organisaties in de Sisaronindustrie dcclen het volgende mede De werklieden-organisaties hebben geineend het volgende onder de aan- I docht van het publiek te moeten bren gen, opdat het met den loop der din gen op de hoogte blijft. De uitsluiting duurt titans 12 weken én naar het schijnt willende fabrikanten er neg geen einde aan malton. Wij zijn van oordeel dat, wijl door de werk lie Jen- organisaties aIk"5 bc-tia-.ht is om het conflict tot oplossing to brengen, do heeren fabrikanten eveneens moesten toonen daaraan te willen medewer ken. Punctueel staal do zaak thans eoo I. Dat de heeren bezwaar maakten

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1