Voudlgdo spelling invoerde, 65 zou den dan tot de invoering overgaan. Ja, de laatste verhouding zou, als de belangen der leerlingen in dc maat schappij geen gevaar liepen, stijgen tot se Uit het jaarverslag bleek dat bet ledental va n 4WS tot 3955 daalde. Tot bestuursleden werden heilo zen de hcoren Marcellus Emants en It Volkhuff. In de plaats van dr. F. Buitenrust llettema, die bedankte, werd benoemd do heer dr. J. A. vor der Halte, Vervolgens hield dr, C. G. N. de Vooys een voordracht, getiteld: Onze propaganda In de naaste toekomst. In hoofdzaak omvat de nieuwe taak vier punten: lo. Laksheid in eigen kring bestrij den. 2o. Tegenstand uit don weg trachten te ruimen. 3o. Nieuwe medesiandera winnen. 4o. Met toepassen van de Vereen voudigde Spelling bevorderen. Ten slotte werd besloten de propa ganda-commissie in het leven te roe pen en werden tot leden daarvan ge kozen de hoeren E. Slijper uit Utrecht, W. ,T. Kroes uil Rotterdam en G. Jans, uit Zuandam. FRAUDE. Men meldt uit De Rijp aan 't HM.: Daar de Burgemeester van de Rijp vermoedde dat er fraude was gepleegd ten nadeele der gemeente, liet de bur gemeester het opmaken der kas nauw keurig controleeren. Het bleek, dat er een tekort in de gemeentekas was. Hierop werd ontvanger gearresteerd. Hij werd gevankelijk naar Alkmaar overgebracht, liet parket wordt heden verwacht. ONGELUKKEN. De Tel. meldt: Te llolwerd is het 6-jarig meisje van .T. G., dat onder een wagen ge raakte en daarbij de wielen over 'liet lichaam kreeg, aan de gevolgen over leden. Maandagmiddag omstreeks 5 uur is te Zaandam de negenjarige S. Schagen spelenderwijs to water ge raakt en verdronken. Te Niel, een dorp bij Ubhergen, is, naar de L. Ct. meldt, een landbou wer door een stier tegen het hekwerk van zijn erf doodgedrukt De bekende Janne'se-mcu in het veen, nabij N. Schans, de wedu we J. van Dijk te Bunderhamrik, die den 12en Januari haar 103den verjaardag vierde, is op een treurige wijze nog om hot leven gekomen. Haar hutje brandde af eu het oudje kreeg zulke brandwonden, dat ze kort daarna- overleed. (Gron, Ct.) DOODSLAG. Te Koewacht is een oppassende jon geman, II. M. van Jrlooge, die de va- cautie bij zijn ouders doorbracht, door een onbekend persoon met oen ines in den rug gestoken en aan de gevolgen overleden, zoo meldt de Tel. TOCH UITGEKOMEN. Bij het omspitten van een akker onder Nieu w-Lekkerlapd, heeft men tv.ee bankbiljetten van f 100 in den grond gevonden, die hoogstwaar schijnlijk afkomstig zijn van den dief stal, in liet laatst van het vorige jaar bij den watermolens, ar Job. de J. aldaar gepleegd. Van den dader was tot nog toe geen spoor. Zaterdag is de 17-jarige D. O. B., als verdacht van hot geld te hebben ontvreemd en voor een deel te heb ben verborgen in den akker, naar Dordrecht overgebracht, zoo meldt de N. R. Ct. INBREKERS. Ingebroken is bij de familie G. S. Willing, 's-Gravenzandeplein te Am sterdam.. Een groote hoeveelheid an tiek zilver is gestolen, zoo meidt de Tel; WEER TERECHT. De beide te Winterswijk vermiste jongens zijn weer terecht, doch hun afwezigheid zal een leelijlc staartje voor hen hebben. Het ia nl. gebleken, dat ze verleden week Zondag een dronken polderwerker een porte- monnaie met f 40, en een waardevol horloge ontroofd hadden. Met bet geld maakten zij zich uit de voeten en toen het verteerd was, keerden zij naar huis terug, doch werden aan stonds door de politie gearresteerd, die hen nu ter beschikking der justi tie zal stellen, zoo meldt de Tel. BRANDEN. Zondagmorgen z:jn de fabrieken van aardappelmeel en dextrine van de N. V. De Baanbreker, te Lutten aan de Dedeinsvnart, totaal uitge brand. De machinekamer, kantoren en werkplaatsen werden mede een prooi der vlammen. De stroopfabriek en de magazijnen werden echter be houden, zoo meldt de N. R. Ct. Te Vlissingen is brand uitgebroken dn de bakkerij van De Vlieger in de Glacisslraat. In zeer korten tijd was liet geheels perceel met inboedel, waarvan niets gered werd, een prooi der vlammen. De eigenaar was alleen thuis en lag te bed. Hij werd door een bovenraam gered. De oorzaas is on bekend. Huis en inboedel verzekerd, het laatste slechts laag. EEN MOEDIGE DAAD VAN EEN MOEDER. 'We lezen in de Tel.: Op eersten Pinksterdag ontstond brand in de machinekamer van de wasch- cn badinrichting aan de Ri- yierviscbrnarkt te 's-Gravenhage, Men waarschuwde de echtgenoote van den opzichter. Een vierjarig zoontje was in een onbewaakt oogen- blik naar de machinekamer gegaan, waar niemand aanwezig was en had de «leur van die kamer achter zie!» toe gesloten, zóó dat zij van bulten af niet kon worden geopend. De moeder van liet kind snelde op de mededceiing van haar buurman onmiddellijk naar de machinekamer en, de deur gesloten vindende, heeft zij door het stuik, slaan van de glas ruiten van een der ramen haar kind gered, dat gelukkig nog geen letsel van het vuur had bekomen. De moe der verwondde zich intusschen vrij ernstig door de glasruiten aan een harer polsen, zoodat zij door den ge neesheer van den gemeentelijken eerste hulpdienst moest worden ver bonden. Men vermoedt, dat het kind in de machinekamer met lucifers eenige der daar aanwezige houtkrullen heeft in brand gestoken. Eenig houtwerk in de machinekamer is verbrand. EEN SCHIETPARTIJ. Zondagavond heeft de kellner J. J. S.. uit Rotterdam, tijdelijk werkzaam in het hotel Willems, aan het Gedemp te Zuïderdiep te Groningen, den koop man M. T. met een revolverschot aan wang en fhals niet ernstig verwond. S. beweert te hebben gehandeld uit zelfverdediging tegen tw.ee personen, die hem zouden hebben aangerand, zoo meldt de N. R. Ct. TREINBOTSING. De sneltrein uit Duitscbiand, die Dinsdagmiddag te Oldenzaal moest arriveeren is te Velpe bij Osuabrück met een snelheid van circa 80 K M op INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN 5 30 Cis. per regal. ..EN VOORAL 'sMORGENS, ,'S MIDDAGS EH 'SAVOND5 EEN KOP VAN HOUTEN'S }De Boer en den regisseur Heyermans j zal het een monument blijken, terwij] op dat moment naast Bouwmeester hei voor Haarlem ongetwijfeld een gezien, want ook licn tweeën golden groote aanwinst mag genoemd wor- zeker deze enthousiaste toejuichingen, den. J. B. SCHUIL. En zulIen eenmaal de hier en daar vochtig, en tot zijn groo te ontzetting ontdekte de beambte, dat uit een opening de hand van een kind voorschijn kwam. Direct werd de politie getelefoneerd en weldra verscheen de hoofdcommis saris met twee geneesheeren en drie crimineele politiebeambten in het bu reau van verloren goederen. Bij go- heele opening van het pakket block, dat het 't lijk bevatte van een 12-ja.rl- gon jongen, wions beide beenen van den rom-p waren afgesneden. Om zijn hals was een strik gebonden, die ze-er waarschijnlijk gediend heeft om het kind te worgen. liet lichaam was slechts gehuld in een blauw-gestreept hemdje. De overige kledingstukken .lagen naast het lijk, met uitzondering van dé schoenen. In de jas van den een goederentrein geloopen. Er zijn 5 'jongen werd een briefomslag gevonden gewonden, van wie een beide beenen me{ het a<jKS Fraulein Hoeck, Sleitt- verloor. De maleneele schade is groot1 nietzsirasse 46, en in hei couvert een en de treinenloop zeer gestoord. f bibliotheekkaart op den naam van De reizigers voor Amsterdam, die te Qtto IvlaehiL Twee beambten reden 52 moesten arriveeren. kwamen al len om 9 uur met een extra-trein op de plaats van hun bestemming aan. Voor zoover bekend, waren onder de gewonden geen Hollanders. J. II. DOELEMAN. Men meldt uit 's-Gravenbage In het R.-K. Ziekenhuis alhier is overleden de kunstschilder J. II. Doe- lernan. Geboren te Rotterdam, was hij ook gedurende het grootste deel zijns levens aldaar gevestigd. Hij wijdde zich vooral aan het schilderen van landschappen. Vele jaren was hij te Rotterdam leeraar aan de Academie van Beel dende Kunsten. Gedurende ongev spoorsiags naar de bewuste woning. Daar woonde inderdaad een Fraulein Hoeck, een stiefzuster van den ver moorden knaap, met haar moeder cu een broer. De man van Frau Klaehn is schoenmoker van beroep en. woont te Constanz aan de Bod en see. Ziin vrouw beeft zich van hem laten schei den, omdat li ij voortdurend haar kin deren mishandelde. Toen de familie den dood van Otto Klaehn vernam, was zij zeer onderden indruk. De jongen was een vlijtige leerling, die zijn vrijen tijd besteedde om als loopjongen geld voor zijn moeder te verdienen. Zaterdag had bij zich naar w --- b-»t station begeven, om familieleden u«n jaten wurade tui te VGravsnl.a- t, ]mlM1 «ckMr ««Is met «n ge, het laatste jaar te Voorburg. Hij Vi,regeren trem waren aangekomen, j fabrikanten en wn begrijpen, hoe die bereikte den leeftijd van 65 jaren. SindLs dien heeft men ü'.fo Klaehn niet opzweepende strophen vertwijfeling levend teruggezien. Het is niet onmo gelijk, dat de jongen, die er steeds op uit was wat te verdienen, in de han den van een oiunensch is gevallen, dezen naar diens woning gevolgd is, zich daar verweerd heeft en toen ge worgd en in stukken gesneden is. répertoire durven brengen cn eerst Heijerman3 heeft de jongere genera tie met dit drama uit deze thans reeds verouderde school kennis doen ma ken. Want dit hebben wij Zaterdagavond bij de voorstelling van De Wevers duidelijk gevoeld, dat het re a 1 i s- m e op het tooneel heeft afgedaan. Met Heijormans' öra et Labora zijn De Wevers wel de sterkste en meest zuivere uiting van de realistische kunst geweest. Ilauptmann geeft in De Wevers geen verwikkelingen, "hoe genaamd, geen intrigue, geen hande ling. geen karakter-beelding, geen scènes-üt-faire, geen conflict, waarin 2 partijen tegen elkaar botsen, liij geef; alleen in vijf opvolgende laferee- !cn één doorloopende grauwe teeke- ning van huiveringwekkende ellende, van het. aanzwellend verzet en den opstand der verdrukte en l.ongereu- de wevers. En hij doet dit met groot meesterschap. Wij zien, hoe In de eer ste bedrijven do rauwo ellende de liefde, het geluk en dc geestkracht bij de wevers heeft gedood, wij voelen hun knagenden, nijpenden honger mee, wij begrijpen de oorzaak van 'hun deemoedige berusting en hun maoMeloosheid. Dan klinkt daar plotseling een slem van verzet; wij hooren in het tweede tafereel het we verslied in zijn dreigende welspre kendheid. het lied. dat in striemende woorden zingt van hét jammerlot der hongerlijders en van de weelde der BOTSING TU SS CHEN TRAM EN BESPANNEN WAGEN. De Tel. meldt: Pinkstermaandag heeft dicht bij Elburg een ernstig ongeluk plants ge had. Te ongeveer half twee geraakte de stoomtram van Zwol'.e in botsing met een paard en wagen uit Elburg. Twee van de drie kinderen, die op den wagen zaten, geraakten onder de train en werden deerlijk verminkt op genomen en per bagagewagen naar Elburg vervoerd, waar dr. Van We zel geneeskundige hulp verleende. Men vreest voor het leven der lUai- nen, een jongentje eu een meisje rosp. van 6 en 7 jaar oud. NOODLOTTIG SPEELGOED. Men meldt uit PrLncenhage aan de „Msb.": Maandagochtend heeft een vijfjarig kind van Van Gils alliier zich bij liet spelen met een revolver doodgeocho- Gemengd Nieuws DE AFSCHUWELIJKE MOORD TE BERLIJN. Uit Berlijn wordt aan de „Tel." ge seind Op den eersten Pinksterdag is te Berlijn een afschuwelijke moord ge pleegd, waarvan de twaalfjarige Otto Klaehn het slachtoffer werd. Den eer sten Pinksterdag, 's morgens om half elf, vond de heer v. K. bij de Kaiser- aliee een op den grond liggend pakket. Hij waarschuwde een politic-agent. die het pakket opnam en opende in tegenwoordigheid van een tweeden agent Toen de touwen waren doorge sneden, zagen zij, tot hun niet geringe ontsteltenis, in een papier gewikkeld, twee menschenbeenen, die ongeveer een handbreed van den romp meteen scherp mes waren afgesneden. Onmiddellijk werd de crimineele politie te Schöneberg van het geval in kennis gesteld en daar men aannam, dat do misdadiger wel te Berlijn woonachtig zou zijn, werd ook de po litie aldaar gewaarschuwd. Men kou, hoewel verschillende geneesheeren ge raadpleegd werden, niet dadelijk vast stellen, of de beenen van een meisje, dan wel van een jongen afkomstig waren. B el waren de doktoren over tuigd, dat de misdaad eerst in den nacht van Zaterdag op Zondag bedie- ven moest zijn. Het pakket was in geelgroen papier gen ikkeld, terwijl voor het vastbin den nieuw touw gebruikt was. Nadat deze eerste feiten vastgesteld waren, werd het geheele korps detec tives en crimineele politiebeambten van groot-Berlijn aan het werk gezet en werden met politiehonden alle plaatsen afgezocht, waar men maar eerngszins vermoeden kon, dat de overige gedeelten van het lijk gevon den konden worden. Zondagavond prijkte op alle aan plakzuilen en in alle stations het be kende rood© biljet, dat tiet publiek in kennis stelde van de misdaad eu op het vinden van den dader duizend mark beloon ing stelde. Zondagavond laat kon men reeds de eerste resultaten van de aanplakbiljet ten constateeren. De romp en 't hoofd vaa het lijk werden toen namelijk ge vonden door den portier van het Pots- dammer Bahnhof in een pakket, dat, naar hij eerst meende, toebehoorde aan een vrouw, die in de nabijheid stond. Toen het pukkel echter des avonds om half tien nog steeds op do- zellde plaats lag, bracht hij liet naar het bureau vun verloren goederen. De beambte aldaar was reeds uitvoerig over den moord ingelicht, en daar de kleur van het hem door den portier gebrachte pakket ook geelgroen was en met nieuwe touwen omwonden, kreeir hii arawaan. Het napier was ONGELUK MET EEN AUTO-llUS. Te Londen heeft zoo lezen wc in t N. v. d- D. een ernstig ongeluk plaats gehad met een auto-bus, op do brug bij het Streatham-station. De omnibus reed vrij snel, toen een jon gen hem plotseling in den weg sprong. De bestuurder wilde op zij zwenken maar de wielen gleden ov-.-r het glib berige plaveisel, dat even te voren be sproeid was, zijwaarts weg en de om nibus kwam met grcole snelheid te gen een der palen, die het net van de eiecirische tram daar ter plaatse dia gen. De schok v.as verschrikkelijk en zóó hevig, dat alle zitplaatsen boven losgerukt werden en zes passagiers van den bus op straat sloegen. Drie jonge vrouwen van 27, 33 en 34 jaar werden zóó ©rustig gekwetst, dat zij. bewusteloos opgenomen, oogenblïkke- lijk naar het ziekenhuis getranspor teerd moesten worden. De andere pas sagiers konden naar hun woningen gebracht worden. Een klein kind, dat eveneens van den omnibus op straat viel, bleef geheel ongedeerd. De chauf feur is er zonder verwonding ufge-' komen. OPPERRABBIJN ZEITLIN. De „Star" meldt, dat Zeitlin, de opperrabbijn te Parijs, bij Victoria- park te Londen van een iramwugen viel. Hij kreeg een schedelbreuk en overleed in het ziekenhuis te Hack ney. Letteren en Kunst tiet Tooneel te AMSTERDAM. DE TVEVERS, Tooneeispc-1 in 5 be drijven van. GerharE Hauptmoim door „De Tooneelvereeniging." Da „symphouie van den honger", het „epos van het proletariaat" heeft men Hauptniaim's Bevers na hun verschijning genoemd. Weinige werken hebben in de laat ste kwarteeuw én om artistieke èn om politieke redenen zulk een sensa tie ven-wekt, als dit sociaal drama, dat den opstand der wevers van 1S40 in al zijn realiteit schildert. In regce- ringski-ingen beschouwde men Haupt- mann's weit., om de schrille teekening van rauwe ellende, de oproerige taal eu de opwindende plunderscène in het vierde bedrijf als rêvolutionnair en staatsgevaarlijk. De vertooning van De Wevers gaf dan ook werkelijk meermalen aanleiding tot politieke betoogingen - in ons laad werd o.a. iu 1893 bij een voorstelling in het Sa lon des Variétés de roode vlag op ue galerij tijdens het 4de bedrijf ont plooid zoodat de opvoeringen van dit stuk in de meeste steden op ver zoek of op last „van hoogerhand' al spoedig werden gestasfos. Bij latere vertooningen werd r.et diama door onze Germaansche nabu ren kalmer ontvangen en tegenwoor dig wordt dit voornaamste werk uit de realistische school dan .ook overal in Duitschlalid gespeeld zonder dat dit ooit tot ordeverstoringen aanlei- din; In Nederland heeft men na do op voering in het Salon des Variétés De en haat in de gemoederen dier onge- lukkigen zaaien. De bewustwording van het on- menschwaardig bestaan bij deze we vers, hun langzaam groeiend verzet en den overgang door den invloed van den drank tot den met wild natuurgeweld losbarstenden rcdcloo- zen, alles vernielenden opstand., Hauptmann heeft dat alles prachtig en zeer' objectief gé teek end. Hij pre dikte of leeraarde niet,-hij sprak niet zelf mee, hij toonde slechts aan. Hauptmann heeft niet meer willen ge ven dan een stuk werkelijk leven, zoo als bij het van zijn grootvader, een oud-wever, gehooid had, en dit zoo zuiver, zoo realistisch mogelijk. Maarmeer dan dit deed hij ook niet. Wij zien de ellende, het aan zwellend verzei en den opstand der wevers geheel van den buitenkant. In den tijd, toen llauptmanc's drama verscheen, was ons die buitenkant voldoende; een dergelijke minutieuze, natuurgetrouwe afbeelding van de werkelijkheid hadden wij nooit ge zien; het realisme had toen voor on3 de bekoring van het nieuwe. Hier door is ook ten deele bet groote suc ces van Heijerman'l eerste werken in ons land te verklaren. Thans echter, 20 jaar later, is het vrijwel omgekeerd. Hoeft luitenant Fabius in zijn lezing over den Balkan oorlog het ook met gezegd, dat het an vele ellende het gevoel af stompt? De realistische schrijvers hebben ons in deze jaren met hun schilderingen van maatschappelijke misère „overvoerd" wij voelen thans duidelijk, dal dit alle3 wel tragisch, maar daarom nog niet dramatisch is. Tien jaar geleden zouden I-Iaupt- mann's Wevers misschien een groolen indruk op ons hebben gemaakt. Nu was het ons, of al deze wevers bekende figuren waren, of wij hen reeds meer malen in Heyermans' werken hadden ontmoet. En omdat wij niets anders zagen dan deze figuren, hun armoede Financiëele Berichten NED. BANK. In de Dinsdag gehouden vergade- ring'van stemgerechtigde aandeelhou ders van de Nederlandsche Bank werd herkozen tot directeur de heer C. van Eeghen, en herkozen tot commissaris sen de hoeren C. L.. Bressers, mr. J. C. baron Baud, mr. H. P. G. Quack. liet dividend werd vastgesteld op f 122 per aandeel. De netto winst is dit jaar f 4.228.659 (vorig jaar f 5.375.330), waarvan 2/3 aan den Staat komt. stadsnieuws H ALSKABI NETTEN. De lezer, die gisteren van ons mu seum-verslag heeft kennis genomen, zal vermoedelijk met verrassing bet woord o n v o o t s gelezen hebben. eer dezer vinding is aan den zotter, door ons was onvast, be doeld, aan ons was echter de dom heid om te spreken van Zuiderkabi- netten en Zuiderportaal d. m. w. ka binetten en portaal met zuiderlicht. Voor tot de bespreking der huidige woning van Hals" scheppingen over te gaan, een enkel woord over de bin nenplaats. Het lijdt geen twijfel of ieder be zoeker die van deze omsloten ruimte den fraaien tuinaanleg kennis neemt, zal door den indruk, dien zij maakt getroffen worden. En de om standigheid dat <Ie vensters van liet meerendoel der lokaliteiten steeds een blik verteenen op dien hof. voegt bij de verrassingen, waaraan liet mu seum zoo rijk is, een reeks nieuwe. Hel ietwat eentonige in de reeksen gelijkvormige vensters en de te be treuren noodzakelijke afwezigheid opgaand geboomte (en zijn scha- duwval) zal door een naar wij mee nea voorgenomen begroeiing belang rijk verminderen. En als dan ook liet inwendige van liet poortgebouw weer in het hehler kleed van witkalk zal mogen prijken, zullen deze klem-fac toren, ongetwijfeld het vlakke van de nieuwe gevels op vriendelijke wijze onderbreken. Een zeer fraaie gang met on gemeen mooie verhoudingen, op zichzelf een monument voor bouwmeester Bu nion! Ie noemen, geeft toegang tol de vier „Hals"-ko bin d ten. Wij willen niet vorheelen dat op den triesten Zaterdag jl. de belichting ter plaatse niet meeviel. Te meer trof ons dan op Dinsdag het buitengewoon fraaie licht dat bij helderen, stralen den dag in deze ver trekken beerscht, een effect ook door het aanbrengen van warm getint glas en den gouden gloed der eiken be timmering bereikt. Niet dat alle wanden even gunstig licht en plaatsing bieden. In dat opzicht zijn de groote gevel en do zonval van. invloed. Zoo is de meest westelijke cu de meest ooste lijke wand het allerfraaist en is de wand tegenover de meest westelijke liet ongunstigst te achten. De zich voordoende vraag of er een te veel van andere schilderijen naast de Halsen is en of somwijlen niet «eni ge reflectie (van lichten muur en mis schien te gewasten grond,- hinderlijk is, kan terzijde worden gesteld, waar aan deze eventueel© bezwaren wel licht gemakkelijk kan worden tege moet gekomen. De heer Grata ma beschouwde dit e. e. a. als proef on voorloopige schik king. De groote kwestie is hoe doen de Halsen op huri nieuwe plaats en dun dacht ons dat zes der groote werken (en de beide portretten) een inder daad fraaie, rustige en levende belich ting hebben. Dat geldt ook van de werken die naar den aard hunner schildering verkeerd belicht worden. Doch de schoonste indruk geven on getwijfeld die werken, waarbij naast gunstige belichting ook rekening mei de schilderwijze is gehouden. In dat opzicht wijzen wij op de Re genten van het Oude Mannenhuis, met de flankeetéiide portretten van Nicolaas v. d. Meer en echtgenoot© en de Regenten van het St. Elisa beth's gasthuis, terwijl ook de Maal tijd dei: officieren van St. Jorisdoelea (1616) door de vrijwel enface'belichte figuren ook aan den westelijken wand fraai lot zijn recht komt. Zekerlijk'kan door periodieke om wisseling der Halseu aan elk der en bon opstand, zei Hauptmann's j meesterwerken op hun beurt oen werk ons eigenlijk niets nieuws en mooiste plaatsing gegeven worden, liet het ons daarom vrij onverschillig. !niaar wij blijven het. jammer achten Aan de opvoering lag dit zeker j (men houde het ons ten goede), dat niet. Hei was duidelijk te bemerken, mot als punt vun uitgang is gesteld, dat de knappe reulist Heyermans de hoe doen alle Halsen te saam cn ieder regie had gevoerd en ook de arlisten voor zich het voorüeeligst, en naai" dal van de Tooneelvereeniging toondenbevinden hun woning is ingericht; zoo zich in dit werk vooral in de ver- j werd ioch ook gohunueld met Nacht- beelding van de weverstypes van j wachten Staalmeesters en zoovele liun sterkste zij'de. In de groepeerin- andere meesterwerken, gen bad Heyermans soms zeer voel j Opmerkelijk fraai doet in zijn nieu- bereikidie massa's leefden en er was we omgeving ue laatstelijk door den meermalen in de groepen de brutelieer De Wüd gerestaureerde schil- kracht en bet angstwekkende van tot derii. razernij gebrachte opstandelingen. Allen werkten naar behooren mede tol het verkrijgen vun een goed geheel. De massa is in dit werk van Hauptmann hoofdzaak, waarom wij ook niet liet spel vun de verschillende zeer talrijke spelers afzonderlijk zullen bespreken. Een uitzondering moeten wij echter maken voor den heer Pilger, die den ouden wever Bau- mert zeer mooi typeerde, en de twee ras-ariisten Louis Bouwmeester en mevrouw De Boei'—Van Rijk. Zij tweeën gaven in het laatste tafereel werkelijk groot spel te zien. Bouw meester als de geloovige, bijna aposto lische Hilse, die aan zijn weefstoel blijft werken, ook als de oproerlingen tegen de soldaten vechten, derij. Naast liet mooie zijlicht oefent de witgrijze kleur van de wanden hier haar rnorkw aardigen invloed uit. De gekleurde omgeving op hel Stadhuis deed inderdaad schade aan het grijze coloriet van Hals' laatste werk. En noodwendig zijn die wit-grijze wanden ook groote oorzaak, dat de vergeling der andere Ilalsen zeer sterk in het oog valt Uit deze omstundigheden valt zeker te concludeeren. Eindigen wij hier het Hals-verslag. Aan. de komende bezoekers van bet M ase urn den goeden raad kiest voor de voordeeligste bezichtiging der Hals- kabinetten de hoogste uren van den helderen dag, Yoor de kabinetten mot zuiderlicht de dagen zonder bepaal- :ende panden en de omringende Heiliglan den in meerdere opzichten een met den Museumbouw overeenstemmend en aansluitend geheel hebben ge vormd, dan zal onze woonplaats ook een stadsdeel rijker zijn gewerden, dat zijn bek oren den Hollandschen in vloed op inwoner en vreemdeling meer zal doen gelden dan menige verzame ling bouwwerken van modernen aard. G, KERKIIOFP. CIRCUS PAUL BTLKE. 't Circus Paul Wilke dat op Bosch cn Vaart voor een 8-ta,l dagen z'n ten ten heeft opgeslagen heeft Dinsdag avond de openi n gsvoorstóuihg gege ven. Met veel genoegen hebben we deze première bijgewoond, want liet rijke, afwisselende programma bood veel, dat bezieus- en bewonderingswaard is Er worden mooie staaltjes van paar- dendrassuur vertoond. Mile. Daivis is een parforce-rijderes die zelfs op het ODgezadeld paard ze ker is van haar toeren. Do li-eer Oswald bewijst met zijn Tandem-school, Renz het steigerpaard en Boy het komische springpaard een goed dresseur te zijn. Vooral om het kleine springpaard je, dat niet wil de springen als de clown niet heel be leefd tegen hem was, is hartelijk ge lachen. Twee kranige jockey's zijn de hoe ren Tony Transfield en Harry Scari- Ion, die op het ongezadelde paard stoute acrobatische toeren verrichten. n Bijzonder mooi nummer zijn ook de vrijheidsdressuren. voorgesteld door den heer Wilke Jr. De 6 Hon- srsche vossen zijn goed gedresseerd doen hun meester alle eer -aan. Maxirnus en Minimus, het groote en het kleine paard, werken aardig sa men. Nero is eon uitstekend steiger- paard en Caesar een goede springer. De heer Georgie reed een mooi zwart paard in de hoogeschool. Ook dat was kranig werk. De Schotsche Colli-honden, die met liet paard op do maat der muziek dansten, waren ook heel aardig. Mile. Rosita voerde een stoute Vol tige a la Richard uit. De gedresseerde honden van den heer Oswald traden ook met veel suc ces op. 't B'as een koddig gezicht, de drie honden door de lucht te zien springen en ronddraaien, aldoor kop- je-over. Ter afwisseling werden eenige acro baten-nummers uitgevoerd. The 7 Rowlands !3 dames en 4 hoeren) paar den hun acrobaten-kunst tevens aan hun l ij-bekwaamheden op vier mooie schimmels. Stoute stukjes acrobatiek gaven de drie Javanen Sandi, Siwil en Amat te zien. De drie Indiërs zijn buitenge? vlug, lenig en sterk, vandaar hun bijnaam bliksem-acrobaten, om aan te duiden hoe vlug ze hun toeren achter elkaar afwerken. Mile. Helena danste op het stalen koord. Nog nooit hebben we zulke acieuse eu mooie verrichtingen op het koord gezien, 't was iets buiten gewoons. Ijzingwekkend waren de toeren van twee acrobaten, de levend© Propellers, die in een hoog-opgestelden molen, met twee ringen ais wieken, rond draaiden. Alles liep zonder ongeluk- keu af, maar a'.ic aanwezigen waren van angst muisstil onder het verrich ten dezer halsbrekende loeren. De 3 Alleys bewezen ook goede acro Laten te zijn, vooral hun standen oj- het hoofd waren buitengewoon. We mogen de verzameling aardige clowns ook niet vergeten, vooral het optreden d-er dwergclowns Hypolit-e en Pol was uitstekend, Manoio en Babu- sio-deden zich ook als echte grapjes- enschen kennen. En hiermede hebben we een vluchtig orzicht gegeven van het program- a, uil ecu zij nog gewezen op de ïnu- c-k van de eigen circus-kapel. De eerste voorstelling was goed verzorgd en maakte een goeden in druk. Het getal bezoekers was nog niet zeer talrijk, maar als de Haarlemmers welen, dat ze in Circus Paul Wilke iets moois kunnen zien en zich een oud aangenaam amusceien, dan zullen ze wel harder naai- Bosch er Vaart loopen t Rubriek voor Vragen Geabouneeraeu Lebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden Y.-.udt geen aandacht gfodionken. VRAAG: Hoe moet men me'kvlek- iken uit blauwe cheviot verwijderen? ANTB'OORD: Met SalnüaVzeep. VRAAG: B'anneer is in Haarlem liet laatste doodvonnis ten uitvoer ge bracht. Aan wien en welk jaar en hoe is dat doodvonnis voltrokken? ANTB'OORD: Oils niet bekend. Wend u eens tot liet gemeente-archief ten stadhuize, dagelijks geopend va? 10—12 uur v.m. VRAAG: Hoe kan men gele verf ver wijderen uit een blauwen gummi-re- gemnantel? ANTWOORD: Heel voorzichtig met Benzine. .en me vrouw De Boer als de oude, gebrekki- i dea zonneschijn. ge moeder Hilse. Aanbiddelijk noem-Het Museumgebouw zelf heeft bij de do heer Van Bruggen in het Alg. alle lichtgesteldlieid zijn mooie en ver- Handelsblad dit figuurtje van me- rassen de kanten, vrouw De Boeren wij zeggen het liemj Dit Museum mag door zijl) uit,ge- na; het was van eeu ontroerende in-strektheid voor toezicht o. d. meerder nigheid, om nooit te vergeten personeel vereischen, voor kunstmiu- Aan het slot der voorstelling bracht i nende ouden van dagen valt het door het publiek Louis Bouwmeester een zijn parterre-bouw zeer te waardee- B'evers blijkbaar niet meer op het ovatie. Wij hadden gaarne mevrouw i ren. Voor den bouwmeester Dumont Uit de Omstreken zandvoort. GEMEENTERAAD. Ter behandeling van een agenda van zeven punten in de Raad Dins dagavond om acht uur ouder presi dium van den burgemeester, den heer BEECKMAN, bijeengekomen. Afwe zig is de heer Schaap. De VOORZITTER deelt mede, naar aanleiding van een desbetreffend ver zoek van den heer v. <1. Plas, dat in dien de Raad dat goedvindt de notu len voortaan in afdruk aan de leden kunnen werden rondgezonden, waar door de lezing er van ter zitting ach terwege kan blijven. Staande de vei

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6