ÜMILEÏS 9MU Vier man in een boot. DHRDE BLAD Vrijdag 16 Mal 1913 X Ik weet wel, dal dit bovenschrift te- (veel lijkt op den titel van Jerome K. Jerome's befaamd werk Three men in a boat'' om origineel te wezen. liet doet er trouwens rilet toe. In ieder I geval is er verschil, want Jerome had 1 anaar drie man (behalve den hond) en iwij vier (zonder den hond). Dat deze laatste on tbr fik, is 'ten eerste te wij ten aan. hei feit, dat hij behoord© on der de weinige zaken die we vergaten op onzen, tocht mee te nomen, en ten tweede aan een speciale eigenschap, van een der vier, die 't nooit er toe heeft kunnen brongen om tegen een dergel ijken viervoeter iets anders zeggen dan: Vort, hond. Maar ik dwaal af. Nu al. Laat ik liever eerst vertellen, dat we niet? z'n vieren besloten hadden om oip de Pinksterdagen bot aangename met het feestelijke te vereenigen door een roeitocht, te maken naar Aalsmeer en terug. Waarom Aalsmeer bet oor spronkelijk einddoel was? Ik begrijp hel niet, hoewel ik een van de was, en we 't er roerend over eens waren dat we naar Aalsmeer moes ten. Misschien wilden we liet omdat het een groot dorp is, of omdat het nogal ver weg is, of.... Ja. al deze argumenten zijn toch onvoldoende. Iu ieder geval was het een vreemd besluit, want we wisten vooruit dat er geen behoorlijk logies meer te krijgen wus, doordat een jnè nigte menscheii die dezelfde lumineu ze ingeving hadden gehad uls wij, alle plaatsen in de hotels al besproken hadden. Maar onze tocht moest een lange tocht wezen. Niet een naar Spaam- darn-en-terug, of via de Cruquius, de Ringvaart, de Lie en Spaarndam weer huistoe, of naar Bennebroek, en 't Zuder-Buitenspaarne weerom., neen, niets van die bij de Spaai-ne-rceiers bekende en populaire uitstapjes. De bedoeling was, vroeg weg te gaan en laat aan (e komen, veel te roeien en weinig te landen, en zoo te trachten liet tot veel grooter tocht le brengen dan we gewoonlijk volbrachten. Maar bovenal moest liet genoeglijk wezen. De voorbereiding van al dit schoons had ©enige voeten in het water, bedoel ik. Maar na meerdere discussies waren we het er allen over eens, dat het getal vier wonderwel de verzekering van goede onderlinge harmonie in zich sloot, dat het beter was om 6cn groote wherry tc nemen dan twee kleine (omdat do laatste methode de conversatie be nadeelt en jc bovendien, zoo'n neiging krijgt oin om 't hardst te gaan roeien), en dat bet op de Pinksterdagen mqoi weer moest 'we/én, 'aangóaicn liet' daarvoor- wel zoo- geweldig goot, dat de lucht geen nattigheid meer t.e prodoee ren zo u hebbe ii Al deze veronderstellingen bleken juist; En toen we 'smorgens van len Pinksterdag zouden starten, was het weer prachtig. Hot zonnetje straalde uit 'n blauwen hemel, 't woei matig, en alles zag er veelbelovend uit. Vóór het vloL van de roei- en aeïlvereeni- gingi dóbberde zochlkene „onze" wherry. Een dienstdoener, die veree- nigingsboot. 'n Goedgebouwd exem plaar, maar ietwat nonchalant in z'n uiterlijk, vanwege de evoluties van pasbaainnende roeiers, die liet in ge wone tijden dikwerf moet verdragen 1 Dit vaartuig draagt den clubnaam „liet Spaarue'We zetten er ten o'.ervloede een groote roodwitte Spaurnevlag op. en laadden het daar- n i aardig vol, met te veel proviand en te veel reserve-kleedingstukken. Daar na vergaten we, behalve dien hond v.ui Jerome, ook nog do reserve-rie men, namen oen kaart van Noord- Holland aan boord, dïo ten opzichte van land-verkeerswegen werkelijk heel goed in orde was-, en gingen aan boord. Nu zou ik kunnen zeggen wie „wij vieren" waren, als onze over groot© bescheidenheid iets anders dan pseudoniemen gedoogde. Evenwel, zij doei dat niet. En dus kies ik, als de eenvoudigste schuilnamen, do letters X. Y en en vermeerder de laatste tof Z I en Z II, aangezien er vier man waren, waarvan twee naar denzelfden goed-Hollandschen naam luisteren. Y cn ik gingen aan de riemen, de pedel duwde ons af en riep „vrij" ('1. geen een zijner meest technische termen is), de twee Z's maakten het ziel: voorloopig makkelijk ln don stuurstoel.... en kwart over negen wees de Groote Kerk, toen Hel Spaar ue door het Spaarne gleed en wc- de Nieuwe Gracht instevenden. De wher ry liep er goed door, ondanks de zwart belasting,- cn de riool-tint van het wa tor in den Kinderhuiissingel hinderde ons ditmaal evenmin als het geurtje van gemeld vocht. Dc jongens op de bruggen spuwdon bij uilzondering eens niet naar beneden, en in 'n kalm gangetje gleden wé verder, door de Leidsel»© Vaart naar Benne-brook. De i zacht-slingerend© stroop kielwater i achter tde 'boot typeerde volkomen do stemming waarin de stuurman zich, als trouwens alle vier, bevond, 't Wa ter spetterde in glinsterende drupjes óp van de -riemen, een frisch koeltje woei langs de boot, een lijstor zong ergens in de boomen en we genoten van onze sport-, en van de natuur en het buiten-zijn. Ruim tien uur voeren we Benne broek binnen. Iets, dal niet direct eenvoudig is. De drie vaartjes, die de verbinding uitmaken tusschen Leid sclie Vaart en Ringvaart, zijn wel al leraardigst, en de leuke bruggetjes cn mooie piekjes op enkele plaatsen doon je haast aan Giethoorn denken maar veel tijd om de omgeving te be wonderen heb jo er niet, want er is geen ruimte om behoorlijk te roeien. Met „halve riemen" peuterden we ons er door, en of en toe slootte een riem- blad nog wel eens stevig tegen een boomwortel of een ouwe „pieremegog- gol", zoodat hij, die de oudste en bo- zadigsle was, met een verschrikt ge zicht „kal-lum" zei, cn eraan herin nerde hoe een gebroken riem ons zou nopen alle Aalsmeersclie idealen te laten- en zelf naar huis te varen. Het liep alles gelukkig ten beste af. En bij de Ringvaart log de boot voor 't eerst stil, omdat gewisseld moest worden. Teder uur zouden we namelijk (Y en ik als 't eane paar en de twee Z's als "t andere) om beurten roeien en sturen. We vingen nu aan met plat in de boot te gaan liggen en de vlag te strijken, om een he>el-lage brug dcor te komen, en daarop werd de reis op gewekt voortgezet. D© Ringvaart, midden in 't mooie zonnige Hollands che weide-land schap, gaf vandaag genoeg vertier. Meerdere vaartuigen van het genus „piereinegoggel" voeren er, een pont je, zwaarbeladen niet Hillegornsche kerkgangers, stak voor ons óver en later kregen we gezelschap van een slank zeiljacht, dal ons ingehaald -had en langen tijd 'n eindje achter ons bleef, hoewel er wind genoeg was om voorbij te loopen. Maar de zeil- evoluties van dit sohip waren zonder ling. Toen we zagen, dat het „,een slag zou moeten maken", gingen we een eind op zij, om het jacht gelegen heid te geven, te passeeren, Jawel! De varensman, die daar aan boord oommandeeikle, liep een klein eindje in den wind op en k-waun toen vlak achter ons. Wij wéér op zij. Weer had-ia alle -ruimte, weer slaagde hij 'er op een waarlijk virtuoze wijze lil, 'driekwart van den wind niette be nutten, en met 'n vaartje van nul komma zee achter ons aan te dobbo- ren. Toen gaven we het op, en lieten hot jacht het jacht. Bij Lisse kwam de kapitein eindelijk in den goeden streek, en liep ons toen met een gan getje vooruit. Intussohen kregen we ander en. vreemd-er gezelschap. Do nieuwe reisgezel was u kleine hoerenjongen, die in marschpas. op den wa'l ons S K. M.-vaartje bijhield, heelemaal niet naar do boot keek maar het. vermaak toch heel bijzonder scheen te vinden, 't Gekste was, dat hij er maar geen genoeg van soheen te krijgen. AI en toe moest "t eens op een sukkeldrafje, maar hij bleef ons voorloopig een trouw reisgezel. Dal ging zoo een paar kilometer verder. Toen infor meerden we eens naar de reden van zijn bijzondere belangstelling. Geen antwoord. Hij blee' zich maar trai nen in het snelwandelen. Tegen half één, tuén we de Kagermeer naderden, snapte 't jongemensci:- eindelijk weg in een van die boerenhuisjes, die al léén ramen aan den voorkant en den Ingang aan do aohlerzij hebben. Maar even later verscheen hij weer en ging om 't hoekje van een schut ting de wherry nakijken. Ik geloof, dat hij ons toen eigenlijk voor 't eerst zag. Even verderop hielden we onze eer ste landing, om tc gaan picnieken. Eén dier genoegolijk-heden van een roeitocht, die vol variatie zijn. Op en stuk geolied zeil ga j-e zelf liggen mid denin een uitgebreide en ietwat-orde- looze collectie eet- en drinkwaren. Je maakt schildpadsoep cn bruine booncn mel-kalfsvl-cesch warm in een van die merkwaardige bussen, die door 't in contact-brengen van onge- bluscht© kalk en water te verwarmen zijn. Je tracht, dc gebruiksaanwij zing te 'interpreteeren, en doet dat natuurlijk verkeerd. Dientengevolge is do schildpadsoep, die je drinkt .lit 'kleine limonade-glaasjes, ietwat ie dik. Maar ze smaakt uitstekend! -Ie spreekt de broodvoorraad ruim aan, maar merkt met verrassing dat er te veel is voor twee dagen, hoewel deze lading op één dag is berekend. Je tracht, glazen te wasschen, vindt de Ringvaart tc vuil, giet wat schoon water uit oen flesch in een glas en begint, dat over en weer in twee gla zen te gieten, tot je je verbeeldt dat zo inwendig schoon zijn. Het reinigen van den buitenkant blijkt onoverko melijke bezwaren te hebben, en je constateert, dat dergelijke dingen qua mannelijke bezigheid ten eenenmale j ongeschikt zijn. Verder laat je alle eet- en drinkwaren een uur of lan ger open en bloot in de zon staan, en doet nog meer dingen die bepaald onjuist zijn. Tk zeg dit ln 't algemeen, omdat ie- deren picnic zonder dames dergelijke gebreken aankleven. De onze maakte geen uitzondering, maar was toch een bepaald succes. Eerst om half drie varen we verder. Een nauwkeurige opmeting van de kaart heeft nl. "aangetoond, dat we allen tijd hebben om Aalsmeer voor den avond te halen. Dat blijkt nu ook. 'n Uur roeien door de Ringvaart brengt ons (via de uiterste Zuidpunt van de Haarlemmermeer) naar Oude Wetorïng. Maar vóór we daar zijn geschiedt een vreemd geval. Als „Het Spaarne" een groote draaibrug na dert, zoo één waarin Je makkelijk dóór kunt roeien, wordt die plotse ling opengedraaid. Blijkbaar komt ar van den and-eren kant een schip aan. Deswege veranderen wij van koers, kiezen een der smalle zij-doorgangen van de brug en komen, bukkend, er onder door. Aan den anderen kant geen schip- Klaarblijkelijk is die brug voor ons opengedraaid! En w-e -hebben er niet eens 't profijt van. getrokken! Als de brugwachter 't feit bev-éstigt, gaat er 'n gelach op uit de boot. In Oude Wetering, waar je den Haoirlennmermeer-trem. kunt- liooren aankomen, unaar 'm niet ziet omdat hij achter den hoogst) Ringdijk zit in Oude Wetering (dat zich ken merkt door niets bijzonders behalve een -klein wit huisje met een groeten vierkanten toren er op) houden de ier man krijgsraad. En we ibeseffen, dat we al om 'half vijf in Aalsmeer zul len zijn, dat beroemde Aalsmeer, waarvan we een minimum plaatselij- kennis bezitten. Da's te vroeg, en 't kon er wel eens vervelend wezen-. Weet-je wat, we gaan verder! Naar Alphen! Da's een idéé. Alphen en Oudshooirn, mooie plekjes, en in roei- kringen beroemd door de jaarlij-kschê Hollandia-wedstrijden! 't Was waar schijnlijk wel ver, en onze voortreffe lijke landkaart beperkte zich tót Noordholland, zoodai die geen nadere inlichting kan geven. Maar op goed geluk gingen we er op los. En dat word het mooiste deel van ónzen tocht, van de Oude Wete ring over de Brasemer Meer éh door de Heimanswetering naar 's Mole- naairsburg, waar we precies om vijf uur 's middags arriveerden. Binnenland X. Voor copie conform: R. P. NF.DERLANDSCH CONGRES VOOR KINDERSTUDIE. (Vervolg De bijeenkomst der derde sectie, ge wijd aan de psychologie en de paeda- gogiek van het abnormale kind, ving hierop aan. Mr. I. R. B. de Roos geeft in deze sectie "een mededeeling over de statis tiek van de toepassing der Kinderwet ten. Hij merkt op dat de statistiek in deze als een bruikbaar hulpmiddel kan gelden voor allen, die geroepen zijn aan de toepassing van de Kinderwet ten mee te werken en zich nu reken schap willen geven" van hun eigen verrichtingen en van de wijze waarop anderen de hun toevertrouwde taak ten uitvoer brengen. Ju de tweede plaats kan men deze statistiek van ho- lang achten om hel studiemateriaal, dat zij den psycholoog en den socio loog verschaft. De aangekondigde voordracht van dr. P. A, Rosenstein over de suggesti biliteit bij misdadige kinderen werd niet gehouden. Na afloop van de vergadering der derde sectie kwam aan de orde de vraag of de Nederiandsche congressen voor kinderstudie óp vaste tijden ge houden zullen worden. Deze vraag- werd toestemmend be antwoord. Besloten werd de congressen te hou den orn de drie jaar, zoodai het twee de congres zal plaats hebban in 1916. Het tegenwoordig vigeer end bestuur werd belast mol liet volgend congres voor te bereiden. De algemeene voorzitter prof. Winkler sloot daarop hot Congres, met vastte stellen, dal het -zich beeft ge kenmerkt door ernst en rust. Weinig vragen op het gebied der kinderstudie zijn er geweest, die niet van 'verschil lenden leant zijn bekeken. Aan inlei ders en debaters, zoowel aan allen'"die medegewerkt hebben, brengt spreker recht hartelijk dank. De gevolgen van dit congres zullen op de scholen-niet dadelijk geveeld worden, maar het heeft dat voordeel gehad, dat de beoefenaars der kinder studie elkaar hebben leeren kennen en hebben leeren inzien, dat de gewel dige taak der kinderstudie niet op ,de scliouders van een .enkeling behoort te rusten, maar op de schouders van velen. Het Congres zal niet nalaten, in Nederland zijn gevolgen te doen ge voelen. Iu dat opzicht is het Congres een succes geweest. Het Congres ging hierop uiteen. „DE POST". De Nederiandsche Bond van Post en Telegraafbeambten „De Post" zette zijn 20ste algemeene jaarvergadering voort. Nadat in eene besloten bijeenkomst het algemeen beleid van het hoofdbe stuur was besproken, werd de Dins dagmiddag verdaagde discussie over de te voeren loonactie hervat, Na discussie werd gestemd over het voorstel van het bondsbestuur en over dat vaii de afd-eeliüg Den Haag het eerste werd met overgroot© meerder heid aangenomen. Onder applaus 'constateerde de beer Van der Molen, van Leeuwarden, dat de heer Pop door persoonlijk onder-- zoek "Zich -op de-hoogte stelde van toe standen en daarin verbetering bracht. Spreker hoopte, dat de nieuwe direc teur-generaal ook zoo zal doen. De voorzitter vertrouwde, dat dit het geval zn.l zijn, cn wees er op, dot de heer Altjng ven Geusau reeds in die richting was werkzaam geweest. Daarna was aan de orde een voor stel van de afdeelingon Alkmaar, Schagen en Ti-el, waarbij aan het hoofdbestuur wordt opgedragen, om, in overleg met de besturen der andere postale bonden, stappen te doen tot het verkrijgen van één bond voor het goheele lagere personeel van posterij en en telegrafie, ter behartiging hun ner algemeene belangen, met zoodani ge statuten, dat zij een ieder kunnen bevredigen. De-voorzitter bestreed dit voorstel. Bij .de discussies werd door verschil lende sprekers scherpe afkeuring ge uit over uitingen, van geringschatting en vijandschap jegens den bond „De Post" getuigende, van de zijde van do moderne organisatie, den Bond van P. T. T.. terwijl anderen onder ap plaus in het licht stelden, dat in den Bond „De Post" plaats is voor alle be ambten,, van alle categorieën,, van alle kleur of eiken godsdienst. De voorzitter deed voorlezing van een motie, waarin gezegd wordt, dat de Bond „De Post" alle pogingen tot] hel Koninklijk landgoed Kaaphorst samenwerking wil steunen. Uitingnabij Station Voorschoten, deelt de wordt gegeven aan de meening, dot «Ncd." mede. dal de volgende eprc- de Bond van P. T. T. de mogelijkheid '-ëre hopeu^ op tc treden lot samensmelting voor twee jaren heeft van de baan gebracht en het tot stand komen van een extra-parlemen taire commissie in gevaar gebracht heeft. Do motie werd onder applaus aange nomen. liet hoofdbestuur zal er op aandrin gen, dat de afdeelingon categorische commission in het leven roepen, zooals in I-oemvorden en.Den Haa.g beslaan, welke de speciale belangen der ver schillende" categorieën zullen beharti gen, opdat de leden der categorale bonden meer cn meer tot den Bond toetreden. Met algemeene stemmen werd afwij zend beschikt op een schrijven van den Alg. Bond van P. T. T.-personeel, hou dende verzoek om een commissie te benoemen, die zal hebben te onder zoeken in hoever di-e organisatie min der correct gehandeld heeft tijdens de samenwerking. liet voorstel betreffende een extra parlementaire commissie werd aange nomen. NIEUW KOLONIEHUIS. Gisterenmiddag had te De Steeg dc opening plaats van het nieuwe Ko loniebuis van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings- en Va- cantiekolonies. Dit Koloniehuis is het oude Hotel Quisisana, op een mooi plekje vlak bij Station De Steeg aan den IJsel gele gen. Door een flinke verbouwing ou der leiding van den architect Lcguit, uitgevoerd door den aannemer Oudt, werd het uitstekend voor het doel ge- seliikt. Ilct werd „Het Rivierhuis" ge doopt. Bij de opening waren gisterenmid dag tegenwoordig verschillende auto riteiten, o.a. dr. W. P. Ruysch. voor zitter van den Centraler» Gezondheids- Dr. L. Heldring, pred. te Amster dam, openingsredeI. A. van Balen, Zend. der Utr. Zend. Verg. op Nieuw Guinea J. W. Breukelaar, pred. te Zaandam; C. W. Blijd, neger jpred. en 1eeraar der Evang. Broeder Ge meente tc ParamariboD, Crouunelin. zend. van het Ned, Zend. Geneotscii. te Modjorvamo; W. Dunnebier, zend, van het Ned. Zend. UenuoUchap in de Minahassa; J. W. Gunning, zen- dingsdireclor te Rotterdam; G. E. Giouemeijer, emerit, pred: te Utrecht; II. Kaajan, pred. le RotterdamAL Lindenborn, director der Ned. Zcjv- dingsvereeniging tc Rotterdam G. Mansveld, pred. te AmsterdamP. J. Molenaar, pred. tu 's-Gra ven hoge dr. P. PJooij. pred. te Leiden dr. J. Th. de Visser,- em. predikant te 's-liage G. W. C. Vuiiderhik. pred, le Haarlem; G. 11. Wagenaur, pred le Rotterdam dr. B. Wielenga, pred, le Amsterdam; P. van Wijk, pred. te Amsterdam dr. C. F. Callonbacli, pred. te Rolterduih, Sluitrede, IN 'T VADERLAND TERUG. Zuster V. A. den llartigh die deel heelt uitgemaakt van de Grieksche ambulance en nog ©enigen tijd in Griekenland was achtergebleven, is in Nederland teruggekeerd. Mr. A. IJ. BRANDT. To Velp overleed gisterennacht op 67-jarigou leeftijd mr. A. IJ. Brandt, oud-burgemeester van Rheden. Op 1 April j.l. verkreeg de heer Brandt 'i'vol ontslag ui: dit ambt. overledene was officier in de orde van Oranje-Nassau en ridder in de orde van der» Rooden Adelaar van Pruisen. VERDRONKEN. Dinsdagavond geraakten te Ivaak- ertégeiiwoordigers van het go-heem acht meisjes en een jongentje meenlebesluur van Rheden. |»»j een roeipartij, doordat naar een Dc waarnemende voorzitter, dr. Pi- verbindingstouw var» twee voorbij- geaud, uit Den Haag, sprak bij ver- varende scheper» werd gegrepen, in hindering van den voorzitter, den het Eemskauöal. Door spoedig toege- heor L. N. Roodenburtr, bet openings- schoten hulp konden alten gered wor- woord :den, behalve het achtjarig dochtertje van den heer D., te UJrum, dat ver- KAMERVERKIEZÏNGEN. dronk. In de gisteravond gehouden leden-: _T_„ vergadering der anti-revolutionnaire DlEFbTAL VAN BANKPAPIER. kiesvereeniging „Nederland en Oran je' te Utrecht werden candidaat ge steld in district I de heer W. C. baron Roèil (Christ.-Hist.) en in district II de heer J. F. S. van Hoogstraten (anti-rev.). De R. K. Kiesvereeniging te Leeu warden besloot, indien de Chnst.-Hist. partii een candidaat stelt, dezen te steunen. Doc-t ze dit niet, dan wordt een katholiek gecandideerd. Voorloo pig wei-den als zoodanig genoemd de lieeren W. Fransen Jz„ H. P. de Haan. R. S. II. Visser te Sneek, enmr. A. Baron Van Wijnbergen te Arn hem („Msb."). De Min. van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat verkiezing voor een lid van de,Tweede Kamer in het kies district Rotterdam lil, noodig gewor den ten gevolge van hel overlijden van den lieer J. B. Verhey, zal plaats hebben op Dinsdag 3 Juni, de stem ming, zoo noodig, op Dinsdag 17 Juni, de herstemming, zoo noodig, op Woensdag 25 Juni, dezelfde data van de periodieke verkiezingen. DE HUISORDE VAN ORANJE. De Koningin lieeft baronesse douai rière Q. M. van Verschuer—Van-Bal-, veren te Arnhem en mejuffrouw J. W. A. Naber te Amsterdam, benoemd tot «eredame in de Huisorde van Oranje. ONDERWIJS. B. en W. van Arnhem stellen den raad voor, de aan de II. B. S. met 3-j. c. verbonden handelsschool met 1-jari- gen cursus uit te breiden tot een met 2-jarigen cursus, daar de stof van het onderwijs in de handelswetenschap pen te uitgebreid is gebleken om in één jaar niet gunstige resultaten te worden verwerkt. Bereids hebben zij een aanvraag om subsidie daarvoor gericht tot den mi nister van binnenlandsche zaken en zij vragen nu machtiging om een ge lijke aanvrage te richten tot de Pro vinciale Staten. CN. R. Ct) GHR. NATIONAAL ZEN DINGS- FEEST. Omtrent het 50e feest dat Woens dag 2 Juli as. zal plaats hebben op Van den kantoorbediende B„ wonende op de Gedempte Binnen rotte te Rotterdam, is op de Noord- blaak aldaar een portefeuille met /SüO aan bankpapier ontfutseld, meldt de „N. R. Ct". STEUN SIGARENMAKERS. Door do leden van den A N. D. E. is bij j-efei-endum met V-Y tegen 2219 stemmen en 491 blancos het voorstel goedgekeurd, om opnieuw ft000 voor do sigarenmakers beschikbaar te stel len. ONDERSCHEIDINGEN. Van West-Terschelling wordt aan de „Tel." gemeld Woensdagavond werd door ds Com missie der Noord- eh Zuid-Hoüand- sche reddingmaatschappij te Ter schelling 7 medailles met geluigschrif- ■ten uitgereikt, aan de opvarenden der. reddingboot'Branduris, als helobuiiig voor het redden van de bemanning van liet tjalkscliip Vriendschap, schip per Heeres, in den storm van 17 op 18 M-earl vergaan. Den schipper der Brandaris, den heer Cupido, viel da ziveren, den machinist Ssvart, en da heeren K. van Urk, II. Wiegman, C. v. Rees, Corn. Wiegman én Alb. Tot da bronzen medaille len deel. TWEEDE KAMER. ZAAK-DEYSENROTH-1DING. In antwoord op de den Gen Mei j.l. ingezonden vraag van den heer De Sluers, om mededeeling aan de Ka nier van den tekst in extenso van het vonnis van den krijgsraad en van het arrest van lit-t Hoog Militair Gerechts hof in de zaak-Deysenrolh-Iding, 'heeft de minister van Koloniën den tScn Mei geantwoord dal zoodra af schriften van de sententies definitief van het Hoog Militair Gerechtshof in zijn bezit zijn, deze met de afschrif ten van de vonnissen van den krijgs raad ter griffie van de Kamer ier kennisneming van de leden zullen worden gedeponeerd.. DE DJELOETü.NG-CONCESSKN lh een politieke rede, -waarmede de beer mr. H. P. Marchant, lid der Tweede Kamer voor Deventer, Woensdagavond" de verkiezings-cam- pagne aanving, behandelde hij om. zijn houding in de Kamer jegens den Van Kunst en Kunstenaars LX1V. DE QNAFUANKELIJKEN. 't Is plicht dat iedere jongen Aan de onafhankelijkheid. (Schoolliedje; De liefde voor de onafhankelijkheid is den Hollander ingegoten. Hij gaat er gaarne prat op en beschouwt" ze, vooral zoo zijn muterieele belangen er bij betrokken zijn, ais één zijner hei ligste goederen. Het mag dan ook misschien verwondering wekken, dut ten onzent eerst nu een vereeniging van onafhankelijke kunstenaars in het leven geroepen is,nadat de Parijsclie liidóponduuis al eon kwart eeuw van hunne onafhankelijkheid ge profiteerd hebben. De behoefte schijnt zich in Hólland later gemanifesteerd te hebben, misschien wel omdat de overproductie evenzeer iets later zidh bij ons openbaarde. l)at er overpro ductie in kunst bestaat, lijkt me even onbetwistbaar als de wensclielijkheid tteze met organisatorische middelen te beperkendoch duur zijn de onaf- En die middelen zelf zou i-k ook niet aan de band kunnen doen. Laten wij dus voorsbands maar blijven toe- ziou, constuiuercu en opteekenen wat zich als kunst aanmeldt, en de scliir- ting, naast die voor eigen gebruik, aan Papa Tijd overlaten. De groote éénheid, die het Al is, be staat uit contrasten. En zoo hebben dan de onafhankelijke kunstenaren te Amsterdam hunne tenten opgeslagen krek tegenover de straf gevangen is op den Amstelveenscheweg, oord dus dei- meest consequent doorgevoerde afhan kelijkheid. Tent is hier overdrachtelijk gebezigd want het is ecu keurig, ui- termate gunstig gesitueerd gebouw, dat dc architect. Harry Elte voor de vereoniging heeft opgetrokken, liet zal niet vaak voorkomen dat een jongge borene onmiddellijk in haar eigen „home"' en welk een trekt. Voor de soliditeit der vereeniging nioge dit een gunstig voorteeken zijn. 'Alleen... de zon heeft vrij spel op de glazen be kapping en het zal or benauwend warm kunnen worden. Men bozoeke de expositie in de ochtenduren. Wat' willen nu-de heeren en wie zijn zij? Men wil -zijn 'kunstproducten kun nen exposeeren zonder eenige beper kend© bepaling of regel. Ieder kan lid worden der v-creeniging en heeft, dan recht op een plaats voor een bepaald aantal werken. Een jury bestaat er niet, noch voor de toetreding -der le den noch voor de plaatsing der wer ken. De opperste rechtvaardigheid wordt hier betracht; door orn alles te loten', Er is ëon bestuur; Hoe dat er ge komen is, weet ik niet. Maar -het hei-fi zich voor deze tentoonstelling tot rege- Hngsóomniissie gecompleteerd.... bij loting. Deze commissie lieert alle Inge komen werken gehangen; nadat bij lo ting was uitgemaakt of men vóór dun wel achter in hel gebouw zou begin nen. Nadat te voren eveneens door liet lot, beslist was, dal men aan zou van gen bij de letter O van de alfubetisc.be inzendevslijst. Nadat omtrent al doze punten de officieel© catalogus ons ge rust gesteld heeft, en wij ar dus van overtuigd kunnen wezen dat der recht vaardigheid in geenen deele te kort is gedaan, kunnen wij gaan rondzien ln hoeverre de kunst gediend is door al deez nobelheid des harten. Behalve voor de mededeeling van bovenvermeld© zaken, heeft de catalo gus weinig direct informatie-vermo gen, daar hij uiterst onafhankelijk is ingericht, wat in dit bijzondere geval aan de practisohe bruikbaarheid scha de doet. Ilij begint nl. bij nummer 284 of 39 eu al staan er nu de inzenders al lemaal netjes alfabetisch in vermeld", zoo go voor een schilderwerk staat, waarvan ge den maker niet herkent en wiens signatuur niet te ontcijferen is, duti vereischthet een zekere handig heid uit het boekje op te diepen hoe de kunstenaar heet. Eu deze bescheiden informatie is toch al de minste, die men van een catalogus verwachten mag ie zijn de heeren? Inderdaad zijn er veel nieuw© namen te not-eeren. En de lieer Albert Plosschaert, die reeds geruim,sn tijd bezig is de oude Krarnin en Iminerzeel voor de twintigste eeuw bij te werken, kan zijn hiogra.phische naspeuringen met, uitgebreid nieuw materiaal voortzetten. Of het jammer is dat velen dézer kunstenaren de stil le atmosfeer ©ener welwillende fami- lié-vói'óerlng verlaten hebben voor de even welwillende appreciatie A'an het medelijden des veeleiscliendon'kriti- cus, die'publiek li-eet? 't Dunkt mij van wek Dochtu l'as voulu. - Bij de liberaliteit die deze onafhoukelijkhe-id met zich meevoert, spreekt het vanzelf dat voor het dilettantisme, nog-erger: voor het meest ergerlijk geknoei de deur wa genwijd is opengezet. Met het m. i. ge ringe voordeel der jurv-vrijheid, enz,, is dit een kwaad dat bij den koop wordt toegegeven. Men moge het poli tiek geknoei om den voorrang, plaat sing, toelating en wat dies meer zij, voorloopig vermeden hebben, het kunstgekrioei is, nog meer dan elders, binnengehaald en dei-halve der Kunst een slechten dienst bewezen. Want <iït is een cardinual punt om tot deze slotsom te geraken: onder het veie, zeer véle goede, interessante en zelfs belangrijke dat ontegenzeggelijk onder deze ongeveer 450 nummers te vinden is, bevindt zich geen werk van „verborgen persoonlijkheden"; al de makers van die keur, zijn door ten toonstellingen van andere genoot schappen of door eigen exposities be kend geworden. Hun onafhankelijk heid en hunne plaatsing bij loling be talen zij thans vaak niet een nog slech tere "omgeving dan zij vroeger hadden. Dit' schijnt hun echter niet io hinderen en dus knn het ons om bet oven zijn. Deze vereeniging en hare constitutie ligt in den aard van den tijd, en er is geen reden waarom ze het niet even eens 25 jaar zou uithouden. \Vi-e naar schoonheid zoekt, nïog geen gelegen heid" onbenut laten, en al hebben wij, voor oris, de overtuiging, niet altijd te zullen vinden wat ons bijzonder ont roeren zal, wij zulten met belangstel ling de dagen en daden der Onafhaai- kelijken blijven volgen. Mogen eenige korte notities deze overwegingen thans aanvullen on l>e- sl uiten. Dirk en Gerard Baksteen wonen in België en hun werk brengt mij dat van den Belg Jacob Smits, zeer sterk in herinnering. Deze Jacob Smits was ge- inviteerde op ééne der ultra-moderne Sonderbundausstellungen en hoewel het werk oor oud-erwetsch dan modern aandoet, is het van een dramatisch© kracht die begrijpelijk mankt dat de jongeren er hoog mee wegloopen. Ook in de werken der heeren Baksteen zit datzelfde sentiment en derelfde zware, bijna benauwende kleur. Wat kan men nu, zonder kwetsend te zijn over de dilettantische getimmer ten van den hees* J. P. F. Casièelen zeggen.Pretentieus in hun historischen opzet met e vertal rijke figuren, zijn z© zeker. ..Christus voor Pilatus". „Wat is waarheid „In Nero s tijd"et- deugt niet veel aan. zou-dt ge zoo zeg gen. Het is niet argeloos genoeg om naief te zijn: alleen de onbeholpen heid en het niet-kunnen blijft over. Doch waarom daarover zich verder moeilijk te maken! Zóó zijn er velen bij de onafhamkelijken. Alleen geven ze zich niet zoozeer bloot. Colnot kent men van de Sint Lucas- tentoonstellingen, Doeser exposeerde pus in het Stiasso-museum. Filarski is eveneens geen onbekende; doch hij heeft hier roer consequente dingen, die. modern gevoeld en geuit, mooie kleur geven. Een schilderijtje van Marie Cre- mers. „uit Kip ding's Jungle-Books" en ©one groote teekening van dezelfde, vragen opmerkzaamheid. Er is in vloed van Jan Veth in, doch mij is, lie ver een ding waar rok ere potentie Ln zit zij het dan met invloed van een ander dan een onafhankelijk kunst- werkt-zonder coidenten invloed van een*ander doch innerlijk onbenullig en uiterlijk zwak. De inzending van Ed. Gerdes is aan genaam te Ixjschouwen. Ilij behoort tot de gematigd modernen, wiens goede smaak hem voor buitenissighe den behoedt en die in zijn „portret van Marinus van Radlte" mijns inziens heel puntig den type geraakt heeft. Do collectie Isaacson heeft uwen be richtgever een niet onaanzienlijk vi sueel genet verschaft. Zou deze schil der tot rast gekomen zijn van zijn ver schillende bezigheden: het propagefe- ïeu van Oud-Testumentische kunst (iu het Suasso-iüuseum. 10 jaar gele den) het uitvinden van nieuwe verwen en het uitschelden van critici die l»em en zijne vrienden niet voor vol aan zien? Hier zijn nu een viertal schilde rijtjes zonder verdere pretentie, die tusschen heel mooie kunst in kunnen hangen, zonder schade te ondervin den; en een groote teekening. die, ook zonder de circulare die de artist er bi] heeft opgesteld, zeer genietbaar is. A. J. Kristians lijkt mij van de mo dern-willenden onder d© Hollanders wel een der meest-kunnenden, evenals Smorenberg, in wiens inzending een mooi doorgevoerd type zit, al is dat niet geheel vrij van de nieuwste con ventie. Wiit de Ut rechtse lie heer Wich- nian weoseht, ontgaat mij, noch is het mij duidelijk welke de tendenzen des heeren De Winter zijn. Dan is de heer Roggeveen met zijn „Uitjes met vijzel" begrijpelijker en genietbaarder. M. F. van Peski lijkt een leerling van Voer man. Zijn inzending vooral zijn „stilleven" duidt op een fijne na-, tuur. Onder do vreemdelingen is \V. I-I.uszar, uit Voorburg, opgenomen, wiens jongste producten .dezen artist nog moor apart zetten, dan hij al stond. Hij had het vorig jaar een klei- Tio expositie in don Huagschen Kunst handel, en trok toen ai de aandacht om -zijn stoute styleerpogingen. En ten slotte, getuigt, onder do beeldhouwers, ook Van der Hoef hier met een twintig tal zijner kléine beeldjes van zijn on afhankelijkheid. De tentoonstelling blijft tot midderv Juni geopend. J. H. DE BOTS. 12 Met. 1913.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9