Li ixl: staat nog aangetee- Van dit schrijven geen melding te maken. Een tweede schrijven van 12 Dcc. 1891 luidt: Er is voor do prov. archieven op 1S91 nog cenig geid beschikbaar, terwijl ik voorzie, dat wij -op 1892 te kort komen. Daarom is liet wenschelijk dat de Archivarissen nog ten laste van 1891 zoodanige benoodigdheden aankoopen, dio zij zeker weten in 1892 te zullen behoeven. Wil dan ook, zoo daartoe termen zijn, zon der melding to maken van dit schrijven, spoedig een aanvraag voor een extra krediet officieel in dienen. (Volgt onderteekening!.. Ml. stelt aan den heer Van den Veerdonk de volgende vragen: le Heeft u ooit getwijfeld aan mijn goede trouw toen ik u declaraties liet teekenen of bons in ontvangst deed nemen? 2e. lleb ik er u ooit too godwon- gen? Op beide vragen antwoordt getuige Van den Veerdonk: ,,Neen". Beklaagde protesteert tegen ver schillende vragen gesteld betreffende posten, niet in de dagvaarding ge noemd. llierna wordt'liet verhoor met be klaagde tijdelijk gestaakt en .het go tuïgenverhoor voortgezet. Als getuige is thans verschenen de heer m.r. J. Muller, Rijksarchivaris te Utrecht, op verzoek van den ver dediger nir. Hollman. Deze wil iets anders weten omtrent het opstellen van declaraties. Mr. Muller verklaart, dat men mo gelijk wel b.v.b. reisdeclaraties in dient voor een lieele dagreis, terwijl de declarant wellicht eenige uren na den diensttijd voor eigen genoegen op reis bleef. Natuurlijk zou rnen aan liet Depurtement daarop aan merking maken indien men wist, dat dit aldus was geschied. Doch ihet kan gebeuren. De verdediger vraagt dit. omdat beklaagde aan den kletV Duy- sings 1 10 extra belooning zou be loofd hebben als de reisdeclaratie werd uitbetaald. Duysing» ontving dit extra k" ;i eveneens v.roeger van den vorigen archivaris. Ook Dir. J. F. Kan, see.-generaal aan het Departement van Jïnitonlnnd- sche Zaken, is eveneens uit Den. Haag op verzoek van den verdediger als getuige opgekomen. Hij verklaart, dat het geen gebruik is om procenten ie rekenen op gele verde goederen en die te stellen op declaraties. Wel kunnen b.v.b. 5 onkosten bij de leverantie komen, doch dan moeten deze gedetailleerd wor den opgegeven. Ook is hem niet bekend dat ooit geld op voorschol is verstrekt aan ar chivarissen door hei Rijk tegen Inha ling van rentevergoeding of vergoe ding van onkosten. Wel kan borgtocht worden gevraagd. Beklaagde beweert, dia' ror. Kan hein had gezegd, dat liet verstrekken van voorschot onkosten mecbracl t. Mr. Kan ontkent dit. Hierna komt de oud-archivaris, mr. Bondam, als getuige. De president ondervraagt hein naar den vroogeren toestand. Mr. Bondam hoeft, van de firma Van den Veerdonk eveneens leveran ties betrokken. De boekwerken wer den door zijn lusschenkomst gele verd; hij ontving daarvoor 5 pCt, commissieloon. Ilij leende zijn opvolger mr. Ebe'il f 800 ter afdoening van oude posten die volgens den laatste nog waren ge vonden. Hij deed dit, omdat mr. Ebell zei moeilijk ge.d van Biniieiilaiidschc Zaken in voorschot te kunnen krij gen. Op een vraag van den verdediger antwoordt mr. Bondam .dal tijdens zijn bestier eveneens leveranties met procc-riten voor provisies zijn ge schied. Rechter mr. Sluys merkt op, dat dit een heel andere zaak was, dan hier het geval i*; die aannemer leverde het genoemde immers tegen een vooraf vastgesteld bedrag. Mr. Bondam verklaart vroeger hot bewuste historisch werk a f ïO even eens a f 10.50 te hebben gedeclareerd. Uit rekeningen van vroeger bleek, dat toen ook langzaam w^rd betaald: in het jaar 1910 moesten nog posion van 190S worden voldaan. Deze declaraties geschiedden onder mr. Bondam nog steeds naar het voorschrift Aan 18-49. Uit eenige stukken blijkt, dat er nog oude schuld was, toon nir. Bondam zijn post verliet. De voorzitter vraagt aan mr. Bon dam of hij mr. Eboil heeft opgege ven waarin die schuld bestond, Thans is die in rekening gebracht door groo- te posten bindband, carton, enz. Mr. Ebell zegt. dat zijn voorganger hem had aangeraden dit alles cp te gevo i. Do heer Cnnneman, uit Den Haag. wien het onderzoek was opgedragen, zei, toen hij die posten vond: „Wnt een uil, wat een uil. dat hij op oen andermans raad zulks kan doen". Mr. Bondam ontkent ooit dien rand te hebben gegeven; ook herinnert bij zich die schuld niet, juist moer. De voorzitter merkt op dat, alle de claraties te hoog zijn ten gevolge der oude schuld van den vorigen archi varis mr. Bondam. K Zijn opvolger vond den toestand zooals die nu nog is en ging op dien voet door. Mr. Bondam, is dus ook volgens deskundige-getuige de oor zaak van den wantoestand, die na hem bleef heerschen. Na het get ui ge verhoor van Bondam doet de verdediger mr. Helleman voorlezing van een brief van nir. l>e Stuers, waarin hij de oommissie van het rapport, opgesteld door mr. Du- parc bestrijdt. Den Ilaag, 14 Mei 1913. WelEd. Gestr. Heer Mr. Hollomnn! Ik volgde de zaak-Ebell in de cou rant, en schoon zulke verslagen niet authentiek zijn, vind ik er aardei- ding in u het volgende mede te doe len 1. Het schijnt dat de heer Du pare in zijn rapport lteeft beweerd, dat de wijze waarop ik de ambtenaren op voedde, hun knoeierijen in de hand zou gewerkt hebben. Ten bewijze haalde hij een schrij ven van mij aan, waarin ik hem 13 December uitvaardigde van zoo zij nog een extra crediet noodig hadden, dat spoedig aan te vragen, opdat dit alsnog zou kunnen verleend worden op het loopend jaar. Daarin is niets afkeurenswaardig. Vast staat dal het op een ]K-grooting uitgetrokken crediet op 31 Dcc. ver valt. Verder dat een verhooging van liet op do begrooting uitgetrokken crediet zeer vuak bezwaar ontmoet en dus dien t vermeden. Het is dus een prijzenswaardige da a-S als een referendaris tracht te verkrijgen dat zulk een crediet niet gedeeltelijk verloren gaat en dat er altijd eon reserve is voor onvoorziene aanvragen. Toen ik als referendaris optrad, vond ;k een schandelijk verwaarloos den hoe!, en kostte liet zeer veel moei te van <len Minister en van de Kamer het r.nodige geld los te krijgen, liet was in ij n plicht om het moeilijk ver kregen geld zoo volkomen mogelijk te gebruiken. Daarom, als er op een jaar voorzien kon worden dat er geld overbleef, waarschuwde ik de archi varissen dat het zaak was alsnog geld aan te vragen voor te voorziene be noodigdheden. Bij voorbeeld voor brandstoffen. Er is niets afkeurens waardigs in dat een archivaris in De cember "nog brandstoffen inslaat, die hij het volgend ja.ar verbruikt. Stel ik zie begin December dat er nog f 2000 ongebruikt is. en ik zorg dat daarmee brandstof wordt aangekocht, dan bob ik het volgend jaar niet te zorgen voor f 2000 brandstof, en heb ik "in dat volgend jaar de mogelijk heid om die f 2000 te gebruiken voor thans nog onvoorziene benoodigdhe- 2. De datum der leveling in de de claratie vermeld. Het feit dat op 31 December de rekening gesloten moet worden, heeft geleid tot een algemeen gevolgde prtuclijk om daarmede re kening te houden. Als op 1 December blijkt dat de brandstof uitgeput is, moet er nieuw aangeschaft worden; doch stel dat het aan den archivaris geopend crediet op i3, dan bestelt hij terstond de turf noodig zoowel voor December als voor do volgende maan den. Doch om den onmogelijken om slag te vermijden, noodig om zijn crediet voor dio eene maand verhoogd te krijgen (iets wat ook nog veel tijd kost) doet iiij do levering boeken b.v. op 2 Januari. Dat is eenvoudig een quaestie van bot-kmg, waardoor nie mand lK-nadceid wordt. Die handel wijze wordt algemeen in toepassin gebracht.' Andcis kroeg men oen schjrikkelijken admitnistratiev en rompslomp. Als men wil vilten, kan men dat ju ridisch zeer goed cohstrueeren. Men beschouwt dan de turf, die 10 Decem ber in den kolder geworpen is, als welwillend door den leverancier bij voorbaat tor beschikking gesteld, en de eigenlijke rechtsgeleerde" leve rantie als geschied op 2 Januari. Het zou mij niet verwonderen als dio practijk ook voorkwam bij de Recht bank en liet Gerechtshof te 's-Herto- genbosch, 3. Declaraties van aanknopen op openbare veilingen. Letterlijke opvol ging van de comptabele regelen is fei telijk ondoenlijk. Men zou den arelii- varis moeten doen optrc-den als de clarant en deze zou moeten betalen zegel en leges, cn allicht een paar maanden op zijn geld moeten wach ten. Hij moet ook overleggen een ex tract van de koopvoorwaarden door den notaris geredigeerd (nieuwe kos ten orn te toonen dat hem 10 pCt. boven de koopsom tookomt. IIij moet oen paar maar den op zijn geld wach ten. schoon do koopcondïtics contan te betaling eischeu. De kosten wee zegelen, leges, notarieel afschrift krijgt hij niet gerestitueerd. Dan wiens naam moet hij de declaratie stellen? Ten name Aan don make laar of tussciienpersoon'? Dan moet doze op authentieke wijze bewijzen, dnt, hij de commissie waarnum voor den Rijksambtenaar en een eigen de claratie indienen wegens liet hem toe komende commissieloon. Dit alles kun gelden een boek van een paar gulden! 't Is eenvoudig onmogelijk. Daarom is de algemeene practijk, dat de man die op de auctie bood, op treedt als de man die aan het Rijk verkochthij majoreert dan de eigen lijke koopsom met alle kosten. Dat laat zich juridisch heet goed construeeren. De Rijksambtenaar is gerechtigd den man. die op dc auctie hood, te doen optreden als de verkoo- per. 4. Hei in rekening brengen van 5 of 2- 1/2 rente. Dit komt hierop neder, dat de amb tenaar bij een derde geld heeft opge nomen om zijn uitgaven contant te kunnen betalen. Ik geloof dat een ambtenaar dit niet mag doen zonder voorafgaande mintsterieele machtiging, ofschoon mij een formcele verbodsbepaling niet bekend is. Maar ik vind het dwaas heid dat de Staat der Nederlanden ad 5sommetjes van een paar honderd gulden gaat opnemen. Een enkelen keer heb ik gemerkt dat zulks ge schiedde, en dan heb ik er zooveel ik vermocht een stokje voor gesto ken. Deze practijk moge administratief verkeerd geacht worden, zij is geen strafbare overtreding. De aanleiding tot deze practijk is de Regeering zelve, die feitelijk haar ambtenaren noodzaakt gelden ren teloos voor te schieten. Dat conveni eert niet iedereen, en sommigen zul len een wenschelijken aankoop nala ten, als zij daartoe een voorschot moe ten doen, hetgeen scliaclGlijk is voor het Rijk. Het heet wel dat de ambtenaar gel den ter goede rekening kan krijgen. Maar feitelijk wordt daarin zoo goed ais altijd gedifficultccrd, zoodat de moesten niet eens weten dat het doen lijk is. Onder dc ambtenaren, ressor- teerendc onder de aCd. K. en \Y., heb ik in 25 jaren tijds, maar één of twee voorbeelden gezien. Vandaar dal sommigen geld opnemen legen rente bij particulieren. Dat mr. Ebell de postjes openlijk met die rente majoreerde, toont m.i. zijn goede trouw in deze aan. Dat de Staat zulke rente niet ver schuldigd zou zijn, is contestabeJ. Als do archivaris van X voor 100 aan koopt, kan liet zijn dat hij hem moet waarschuwen dat hij eerst over een hall jaar bij den betaalmeester te recht kan, waarop X zal opmerken dat hij dan /2.50 moet hebben voor renteverlies en als dan de archivaris met hem overeenkomt dat X dan de koopsom maar met 2.50 moet \crhoo- gen en bepalen op 102.50. dan is de Slaat wel degelijk die ,'250 verschul digd. 5. Dc groote vraag is Heeft Ebell zich verrijkt door middel zijner de claraties De andere vraag is: Constïtueeren zijn deelaraties een valschhcid in ge schrifte Mij dunkt dat, waar men niet an ders kan verwijten dan de alge meen e, constante en aan ue ambte naarswereld bekende practijk ge doogt. men niet van valscliheid mag spreken. 0 De heer Duparc heeft een voor beeld aangehaald van de verkeerde wijze waarop ik de ambtenaren op voedde, en hierop neerkomende, dat ik het noodige deed om een Koninklijk besluit, om subsidie voor liet Woor denboek verleen en de, uit ie lokken, vóór dat de aflevering het licht had gezien welke op dal subsidie aan spraak gai. Wat is hierin verkeerd? Is dat de- mora liseer end Mr. Duparc verbaast mij. zijn op merking raakt kant noch wal. Op de Staatsbegrooting zijn de gel den aangewezen voor stel dertig sub- sidiën deze moeten verleend worden bij Kon. besluiten in datzelfde jaar te onderteekenen. De uitbetaling echter is niet aan dat jaar verbonden, maar kan ook hot geheele volgend jaar geschieden. Nu is het een maatregel van goede orde om bij den aanvang van het dienstjaar al die Kon. besluiten uil te lokken. De executie, de uitbetaling volgt als aan alle voorwaarden vol daan is, zij het ook in liet volgend jaar. (Die voorwaarden zijn niet in het Kon. besluit vermeld.) 't ls hier een eenvoudige boekingsmaatregel voor de goede orde. U mug van dit ales gebruik maken. Ik zou u verzocht hebben mij alsnog als getuige op to roepe; doch ik ben ziek en kan niet op reis. Hoogachtend, (get.) VICTOR DE STUERS. De Voorzitter brengt hierna hulde aan den rechter van instructie, die het onderzoek leidde. Het was, zoo zegt spr., een hoele taalt uit die tal rijke bons lot een bedrag van f 2346 en de vele doorwerkte declaraties wijs te worden en die te ordenen. Ilij vraagt aan mr. Duparc wat die denkt van beklaagde. Mr. Duparc verklaart, dat Ihij over tuigd is dat mr. Ebell zich niet heeft willen verrijken, wel vindt hij be klaagde een echte aartsknoeier. De voorzitter is van meening, dat beklaagde zich, het kan dan zonder opzet zijn, toch heeft bevoordeeld met het geleende geld. Allereerst ontving hij het aan mr. Bondam geleende geld van den Staat terug, toen gebruikte hij die som opnieuw als bedrijfskapitaal, leende intusschen bij den lieer Van den Veerdonk f 250 om daarmee mr. Bondam af te doen, doch verwerkte dit bedrag opnieuw onder posten der declaratiesj Mr. Duparc i3 integendeel van oor deel, dat iemand zoo slordig als mr. Ebell, eerder nadeel dan voordeel er bij heeft. De getuige mr. Bondam kent be klaagde als een zeer eenvoudig en sober menscli en acht hem niet. in staat om zieli zelf ten koste Aan liet Rijk bevoordeelen. Hij acht hier slechts goede trouw aanwezig. Van dit gevoelen zijn ook de des kundige getuigen, de lieeren Cnnne- man en Kool. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN h 30 Cis per regel. üleemt U dagelijks een likeurglaasje Dr. HOMWSL's Kaomato- g&c onmiddellijk voor den hoofdmaaltijd I Uw eetlust wordt flinker, uw zenuw stelsel versterkt, de loom heid verdwijnt en hs8l spoedig zult gij U lichame lijk prettig gevoelen. Waar- Bobuwingl Men verlange uitdrukkelijk den naam Dr. HOMMEL. Mag ik D eens een manster yen mijn overbeerlijkeii zanden? D zult oyer de kwaliteit zesr tevreden zijn. ABRiASUS YAN BE8 EELAABT Arnhem. Levering uitsluitend aan den handel stadsnieuws Rubriek voor Vragen Gc-abonnecrdeu bebbon liet voorrecht, vragen op A'erschilleud gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Oroote Houtstraat 5S. Alle antwoorden worden geheel kostelooB gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan wagen, die niet. A'olledig nnun: woonplaats vnu dcu inzender vermelden VRAAG. Is hier in Haarlem een agentschap van de Algemeene Frie- sche Levensverzekering Maatschap pij? En AA-at is het adres? ANTWOORD. Dal is ons niet be kend. VRAAG: Ik ben met Febr. in een betrekking gegaan en toen ik er twee weken was, heeft mevrouw mijn dienst tegen 1 April opgozegd. Toen ik drie weken van de zes al gediend had kreeg ik woorden niet mevrouw en ben toen Aveggeloopen. Heb ik nu nog recht op mijn 5 welen huur en moet ik nu ook mijn godspenning te ruggeven. Heb ik nog recht op het waschgeld of moet ik zelf de Avasch- vrouw betalen? ANTWOORD: Als u Aveggeloopen zijl, heb u uw recht verspeeld, tenzij (Int Avegloopen, oin een geldige reden geschiedde. Als u verder gevolg wilt geven aan de zaak, kunt u gratis advies ver krijgen aan het Bureau van Consul tatie, dat des Vrijdagsmiddags om half 2 in het Paleis van Justitie aan de Jansstraat bijeenkomt. U moet dan eerst een bewijs van onvermogen aanvragen. VRAAG: Mijn dochtertje heeft zich voor zes weken als noodhulp-winkel juffrouw verhuurd voor f 3 per week en vollen kost. Nu is zij er twee da gen geweest en nu wordt zij zonder wettelijke reden weggestuurd niet f 1 loon. Heeft zij nu recht op scha devergoeding? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Kunt u ons ook zeggen in vveilc .museum het schilderij is van den Kerkgang van Waag. Ilct zijn acht Amsterdanisióhe weesmeisjes met achtergrond een schilderij voor stellend de stad Amsterdam. ANTWOORD: Wij weten niet welk schilderij u bedoelt. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen hoe men schapenvet voor de huid moet behandelen, en of dit onscha delijk is? ANTWOORD. Wij begrijpen uav vraag niet. VRAAG. Ais een werkvrouw voor vast vijfmaal in de week is aangeno men en per week wordt betaald, heeft zij dan het recht ons zonder voorken nis en zonder toestemming te vra gen, één van die dagen bij een ander schoon te maken Kan men zoo ie mand direct opzeggen? ANTWOORD. Zij heeft dat recht nieL en daar zij de overeenkomst ver broken heeft, kunt u haar dadelijk op zeggen. VRAAG. Een meisje, Averkzaam op een atelier, vraagt om dringende reden een weck verlof, dit wordt haar geweigerd, zij neemt het toch en AAordt eenige dagen daarna ontslagen. Heeft zij nu recht om haar loon te ei- schen, of is zij strafbaar volgens dc wet ANTWOORD. Het is maar (le vraag, waarin die redenen beslaan. Weiul u tot liet Bureau .van Consul tatie. (Zie hierboven.) VRAAG. Mijn moeder heeft tAvaalf dagen bij iemand als baker werkzaam' geweest. Die vrouw heeft gezegd, dat zij het geld zou zenden. Nu is mijn moeder er al vijf maal om geweest in de drie weken, maar zij ontvangt niets. Wat moet zij hier aan doen ANTWOORD. Wend u tot het Bureau van Consultalie. (Zie vori ge vraag.) Gemengd Nieuws TWAALFJARIGE HELD. Dezer dagen, tijdens de troepen- schouwing te lladenkoi, Turkscli hoofdkwartic-r, verleende volgens het „IJ. van A." de Grootvizier den graad van onderofficier aan den twaalfja rigen knaap Nu si, stellig de jongste soldaat ter wereld, Nusi is geboortig van Kara-Histai'u. Hij is Avees en ver diende zijn brood door eieren uit te venten. Bij het uitbreken van den oor log volgde hij een regiment dal ten strijde trok. De soldaten lieten hem graag meegaan en hij bewees hun talrijke kleine diensten. Hij kwammei zijxi regiment te Kirk-Kilïsse en woon de den schrikke)ijken slag bij tus- schcn Turken en Bulgaren. Het regi ment van Nusi werd verslagen en op duizenden mannen bleven er slechts 500 over. Nusi voegde zich bij een ander regi ment en had het geweer opgenomen van een in den slag gesneuvelden soldaat. Zeer fier, nam hij deel aan zeventien veldslagen. Te Kara-Agatsch aan het been gewond, weigerde hij naar de ambulance te gaan, zeggen de dat hij zijn bcenon niet noodig had om te schieten. Na de nederlaag van Loeloe-Bocrgus, sleepte hij zich voort gedurende drie dagen, om ten slotte geheel uitgeput te Tsjorloe aan te komen. Vandaar werd hij gevoerd naar het gasthuis te Konstantinopel, waar een kogel uit zijn been werd gehaald. De jonge krijgsman Averd beloond wegens zijne heldendaden. Burgerlijke Stand HAARLEMMERMEER. ONDERTROUWD J. A. v. Breen en J. Wesselius. A. v. a. Vliet en M. J. 1 foogeveen. E Iliet- brock en C M. Ilogenhout. .T. v. <L Bosch en J. A. van Bruggen. J. Ver meer en B. Verbeek. 11. Woudenberg en M W. v. d Heuvel, C A. A. Kort en D. J. Pruissen GETROUWD J. Duizer en L. v. d. Mile. II. S. v. d. Putten en J. II W. Kamkes. II. G. van LceuAven en IJ. vanTol. Th. Rijko- lijkhuizen cn J. Clomens, C. J. van Andel en A. L. Verhuist. BEVALLEN P. Stokman—Rulle, z. A. M. ITen- riinkFilius, z. T. GrickspoorPloeg, d. M. Borst—Van Dijk, tl. J. Post— Blijleven, z. G. Markus—Dijksman, z. A, BoeléLigthart, d, T. van Saase Louter, z. A. M G. GorterD'haene, d. OVERLEDEN M. Biemond, 73 j. J. Hoogkamer, 3 d.. G. P. do Jeu, 18 m. A. Cardol, 11 maanden. SPAARNDAM. GETROUWD A. Kok en C. in 't Velt. Marktaïeuws HOOFDDORP. Graanmarkt, Tarwe, 8—/ 8 75 per 80 K.G. Haver, 5—f6.25 per-100 K.G. Rogge, f 5.756 per 75 K.G, Paardenboonen, 7 25—/ 7.75 per 80 Kilogram, ^Duivenboonen, 8—/9.25 per 85 Karwijzaad 13.50 inclusief per 50 Kilogram. Stccnjvaaftbericlïfen STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Ilot st. Jlatjan (uitreis) arriA-eerdo 16 Mei te Port Said. liet st. Koning Willem III (thuis- eLs) is 16 Mei Perim gepasseerd. Hot st. Lombok (uitreis) vertrok 15 Mei van Genua. Hel 'st. Banda (thuisreis) arriveerde 10 Mei te Marseille. Het st. Vondel (uitreis) arriveerde 16 Mei te Lissabon. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. liet st. Aurora ariveerde 16 Mei van Hamburg te Amsterdam. Het st. Ceres vertrok 15 Mei van Al giers naar Cadix. Het st. I-lector arriveerde 16 Mei van Amsterdam te Rotterdam. Het st. Luna arriveerde 16 Mei van Amsterdam te Cuxhaven. ITet st. Mercurïus a t! rok 15 Mei van Algiers naar Amsterdam. ITct st. Niobe vertrok 15 Mei van Bordeaux naar Amsterdam. ITet st. Sirins vertrok 15 Mei van Saloniki naar Konstantinopel. liet st. Fortuna vertrok 16 Mei van Amsterdam naar Carthagena. ITet st.. Tellus vertrok 16 Mei yan msterdam naar Tanger. IIOTTERDAMSCHE LLOYD. _Hel st. Resoeki (thuisreis) passeerde 15 Mei Sagres. Het. st. Medan (uitreis) is 16 Mei Point de Gnlle gepasseerd. Het st. Opbir (thuisreis) passeerde 15 Mei Knap del Arrai. liet st. Palembnng. (thuisreis) is 15 Mei Pantellaria gepasseerd. HOLLAND AMERIKA-LIJN. Het st. Barcelona arriveerde 15 Mei van Rotterdam te Montreal. ITet st. Gramsbergen arriveerde 15 Mei van Rotterdam via New-York en Baltimore te Newport News. ITet st. Maartensdijk van Rotterdam aar Cuba, Mexico en New Orleans, irlrok 15 Mei van Antwerpen. Het st. Nieuw Amsterdam arriveer de 1G Mei van. New York te Rotterdam. liet st. Noordam vertrok 13 Mei van New Yorl< naar Rotterdam. Het st. Pisa vertrok 15 Mei van Mon treal naar Rotterdam cn Hamburg. Het st. Sloten! ijk van Rotterdam naar Boston en Philadelphia. onyseer- jdo 16 Mei Bezevier. Het st. Themisto arriveerde 16 Mei van Savannah te Rotterdam. KON. IIOI.L. LLOYD. Het st. Zeelandia (uitreis) vertrok 15 Mei van Boulogne. KON. WEST-I ND. MAILDIENST. Het st. Prins Frederik Hendrik (thuisreis) vertrok 15 Mei des «avonds 9 uur van Madera. JA VA-BENGALEN LIJN. liet st. Java, van Rangoon naar Ja- Va, vertrok 15 Mei van Rangoon. DIVERSE STOOMVAARTLIJNEN. ITet st. Emir vertrok 16 Mei van Rotterdam naar O.-Afrika. liet st. Feldmarschall (v. Oost-Afri- ka) arriveerde 15 Mei le Antwerpen. Hot s. General (uitreis) arriveerde 14 Mei te Durban. j Het st. Windluik [thuisreis) vertrok 13 Mei van Das-es-Salaam. Het st. Winfried (uitreis) arriA'eerde 13 Mei te Durban. En gij bemint mij zeide de te norstem op teederen toon, en wat hij ook zegt zul ons niet kunnen schei den Mijn lieve, antwoordde zij, hij zal niet beproeven ons te scheiden als hij weet dat ik je liefheb. De maaiers keken naar bon ter wijl zij naast elkaar over hot veld liepen. Het was een eenvoudig oord eri een eenvoudige tijd, en de meeste jongelieden maakten van hunne vrij ages geen geheim. Bovendien was er. behalve Job Bound, niemand. AVien deze vrijage in 't minst aanging en die er niet alles van Avist, en hij had er ook van kunnen weten als hij niet doorgaans zoo afgezonderd verkoos te leven. Ilct moet een aardig tafereel ge weest zijn, de afwisseling van helder zonlicht en schaduAv. hei uitgestrek te hooiland, dc boomhagen, waar mede het omheind was, het rood en grijs van de pastorie, die daar koel en beschaduwd le midden van hoog geboomte een paar velden verderaf 1.T, de gelieven in de kleeding van '58 - betrekkelijk nog niet van zoo ou den datum en toch reeds zoo geheel uit het geheugen en de hier en daar verstrooide maaiers, die naar beu keken. Kijk, zeide een oude maaier met een bruin en gerimpeld gelaat, wat zeg je van zoo'n paartje? zoo zie ie er nergens een. Nu, ik moet zeggen, Jabez, die daar mag gezien worden, en zij is ook even lief als zij er uitziet, maar de jongen wil rue niet recht bevallen. 'I Is anders wel een aardig gezicht op een mooien zomerdag zoo'n paartje te Dat 's veel ploizieriger dan wer ken, hè? Dat zou ik meenen. Daar in dat hoekje heb ik vijftig jaar geleden ook voor 't eerst mijn meisje gesproken. We zijn nu oud geworden Jabez. Komaan, jongen, raet lust. Anders komt de wagen terug voordat wiï iets klaar hebben. Sara en William kozen den minst bezochten en Jangaten weg. Avat se dert onheuglijke lijden dc geAvoonte van minnende paren is geweestmaar zij liepen arm-in-arm de hoofdstraat in, Avat eenigen moed vereischte om dat het bijna ":kstond met eene hu welijksafkondiging een louter for mcele kennisgevin~ van iets. dat reeds algemeen bekend was, maar dan toch een openlijke verklaring. Eer liet zoover Avas, ontmoetten de vrijende paartjes in Castle Barfield elkander op het veld en gingen weer van elkander voordat zij aan de straat kAvamen, uit vrees dat babbeltongen hun geheim zouden verklappen. Al avbs het te doen geAveest om een vijandelijke batterij te bestormen, had Whittaker er niet minder lust in kunnen hebben dan Job le ontmoeten, en toen hij gezegden Job tegen het j tuinhek zag leunen, voelde hij een zonderlinge knikking in zijn knieën. Maar Snra wa.s onbOATeesd. Zij had nooit reden gehad om voor haar va der bevreesd te zijn, Avant hij had haar nooit anders dan met teeder- heid behandeld, en hoewel zij wist dal hij een weinig eigenzinnig was, had zij altijd goed met hem kunnen omgaan. Goeden middag, mijnheer Round, zeide William, en zijn tenorstem tril de mui of meer. Vader, sprak het meisje, ook oen weinig bevend, en niet eon hoogen blos op hare wangen, doe het hek open. Ik moet u spreken. Joh opende Ixet nek zonder een woord te zeggen. Kom binnen, William, zeide zij, en hij gaf aan hare uitnoodiging ge volg, en beproefde een gezicht le zetten alsof de blik van den vader hem niet als een mes doorboorde. Wacht daar een oogenblik. Whitta ker wachtte, Sara nam den arm van haar vader in beide hare han den, geleidde hem ter zijde en stond op de teenen om fluisterend met hem te spreken. Ilij zag op haar neder met een smartelijk gevoel, waarin hij niet Avist of woede, verdriet of mede lijden het sterkst Avas, want haar blo zend gelaat had hein reeds het ge heim van haar hart verraden voor dat zij nog iets gezegd had. Va der, fluisterde zij. die jonkman komt mij ten huwelijk vragen, zooals gij voorspeld hebt dat hij doen zou, en ik heb gedaan zooals ge mij gezegd hebt en hem hier bij mijn vader gebracht. Ge zijt niet Avclkom in mijn huis, mijnheer Whittaker, zeide Job, zich tot zijn bezoeker wendende, maar ik znl u niet verzoeken het le verlaten voordat ik met u gesproken heb. Kom binnen, aks 't u belieft. Mijnheer Whittaker is m ij n gast, zeide Sara, niet langer bevend of blozend, maar in hare A-olle leng te opgericht, en met den blik A'an ecu verontwaardigde koningin. Neem mij niet kAvaliik, lieve, hernam haar vader. Ik zal mijn best doen beleefd te zijn. Wilt uü hier ko men, mijnheer Whittaker? Het Avas een koele welkomst, maar minstens zoo goed als hij had dur ven verwachten, en Whittaker haast te zich, naar het uiterlijke tamelijk bedaard, het landhuisje binnen te tre den. Sara, zeide Job, laat ons even al leen. William wierp een blik op haar, en een uitdrukking van verbazing en verlegenheid bijna van vrees kwam op haar gelaat te -voorschijn. Het viel haar zoo hard tot de overtui ging te moeten komen dat zij op een lafaard verliefd was, en William zag er niet uit alsof hij moedig of op zijn gemak AA-as. Maar zij wilde geen on waardig denkbeeld van baar minnaar hebben. Ik zie u nog wel, eer gij heen gaat, William, zeide zij, terwijl zij de li a in er uitging. Ga zitten, zeide Job tot, zijn gast. Wat. komt gij bij mij doen? Ik ben op uitnoodiging van uw dochter gekomen, antwoordde Wil liam, omdat zij tegen een geheim engagement is. Dit Avas het eigen ijk niet, maar de vader begreep hein toch. Ge komt aanzoek om mijn doch ter doen, en daar Avilt gij mijne toe stemming voor hebben Juist, zei Whittaker. Juist, mijn heer Round. Goed. Job zat met over elkander geslagen armen en zag den jonkman een halve minuut longaan zonder verder antwoord te geven. Ik zal alles doen wat ik kan om le veriiinderen dat zij aan uav aanzoek gehoor geeft, zeide hij toen. Ik houd niet van u, mijnheer Whittaker, en ik geloof niet dat gij de man zijt om voor een braaf ineisjo een goed echtgenoot le wezen. Ik beken, mijnheer, zei William, dat ik wel wat los geleefd heb, maar dat is voorbij, dat verzeker ik u, mijnheer, en ik zou mijn best doen om een goed echtgenoot te zijn. Als ik er iets tegen doen kan, zult gij niet met mün dochter trou wen, sprak Job, op vasten toon. Ik heb er mijn redenen voor om een slechten dunk van u le hebben en als ik er iets in te zeggen heb, zal ik •de onsterfelijke ziel van mijn kind niet aan u toevertrouwen. Ik kan haar een goede positie aanbieden, mijnheer Hound, een zoo goede positie als gij maar verlangen kunt, Mijne dochter heeft niemands geld noodig, antwoordde Job, en ik spreek of denk niet over uw positie. Sara moet haar eigen keus doen, maar ik zal van het recht, dat een va der heeft, gebruik maken en haar te gen u Avaarschuwcn. Er valt niet ver der over te spreken. Gij hebt nu mijn antAvoord en kunt heengaan. Nog iets. Gij moogt mijn dochter niet weer 6preken voordat ik er u verlof toe geef. Verstaat dal? Ik Avil u niet dreigen, maar 't i3 u niet geraden met haar te spreken. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 10