Hü rum's Dasolrd Guüiiütf ViSWfcÜËN, TWEEDE BLAD Maasdag 19 Mei 1913 Buitenlandsch Overzicht Oa s t e ii r ij k demobiliseert. De „MUitimsclie Rundschau" is gemachtigd mede te doelenDe com mandanten van het le tot het 14de legercorps hebben bevel ontvangen, alle reservisten van de lichtingen Ï908 en 1909 naar huis te zenden. Hun aan tal bedraagt ongeveer 35.000 man. Ook is last gegeven tot ontslag van een deel der depot.-reserve van de lich tingen 1910 en 1911, ongeveer 1500 man. Tot nader order wnilen de onder de wapens geroepen manschappen, van de legercorpsen in Bosnië, Herzegowl- na, en Dalniatië nog in dienst blijven. De vrede. Naar Router verneemt, hebben de Grieksche en Servische gedelegeerden nog geen instructies ontvangen om trent liet teekenen van de vredespreli- minairen. Minister Grey zal helen eenigen der afgevaardigden ontvangen en men hoopt, dat als een gedachtènwisse- ling zal hebben plaats gehad, de toe sta u/I helderder zal worden. Alle afgevaardigden der Balkansla- ten keuren de in liet werk gestelde po gingen nm tweedracht onder de geal lieerde»' te zaaien nf en verklaren, dat deze vastbesloten z»in tot een vredc- lieverc'e oplossing te komen. Omtrent Rssnd Pasja bevatten rle avondbladen te Weenon de volgen de mededeeli'ig; Daar het vaststaat, dat er invloeden in Albanië op Essad pasia werken, die hem, naar het schijnt, zulten bm'en tot eigenmach tig ontleden, hebben Oosfonrük en Italië, mef bet oog o»> alle eventuali- fei'e-\ niet tegen st a a n'e «ie otiiifffïite- der blokkade, een oorlogsschip naar O - gezonden. T-' Klein-Azië neemt de regeering krnebtige maatregelen ter handha ving van de orde in de provinciën in hef oosten van Anatolië. De regeerïng W'idt bare nandnebt vooral aan hef vilaïef Vnn. dat bet hrandpnnt van de geSfo'.e .c-UUr,} fe zj{n Het Engelse h-T u rkscho verdrag. Tegen r'e ontkenningen fn houdt bet T"«-lfce»ie h'-vl ..Tasv'refka.r" vol, dat de Engelsch-Turksche overeen- koms* "«vis geteekend is. Frankrijk en Turkije. De Fransche regeering heeft als voorwaarde voor de toestemming tot de verhooging van de douanerechten en tot nieuwe belastingheffing aan de vreemdelingen de aanneming door Turkije van de op 24 Februari door den ambassadeur Bompard gestelde eifchcn gesteld. KONING ALFONS EN FRANKRIJK. In zijn antwoord op een toespraak van den president van een delegatie ui.t de Kamer sprak Koning Alfons Zijii voldoening uit over de bewijzen van sympathie, de hem te Parijs ten deel .varen gevallen. .Alle bewijzen van achting, die ons in het buitenland worden gegeven," zou zuide hij, „vooral die, waaruit on ze nartelijke verstandhouding blijkt met de natie, welker belangen zoo nauw met de onze verbonden zijn, strelen mijn trots en strekken mij lot vreugde." DE DRIEJARIGE DIENSTTIJD IN FRANKRIJK. In den Zaterdag gehouden minis terraad diende de minister van oorlog in overleg met zijn ambtgenoot van financiën een wetsontwerp in betref fende de uitgaven van bet onder de wapenen houden van de liclitig, die in October eigenlijk met groot verlof zuii moeien éaa". Heden wordt het ontwerp bij de Ka mer ingediend. LAGERHUIS-VERKIEZING. Dcnisoii Pender, de candidaat der unionisten in Engeland is in New market gekozen met 525t stemme». Op den liberalen candidaat Nicholls wa ren 4400 ti- union Uiigeoracht. De verkiezing had plaats wegens het overlijden van den afgevaardigde Rose. De liberalen leden dus een ne derlaag. IN MAROKKO zijn de aanhangers van den preten dent El Ileiba bij Ichiban in dc buurt van Marakesj met belangrijke verlie zen teruggeslagen door de harka van Glaoui. F e is s i i e t o n I'll net L' g e 13 c ti van DAVID CllHKTu ML KRAT. 29) -- ik vraag u verschooning, mijn beer Round, zeide de jongeling, door de bedaardheid vun den ander moed vattende, maar ik lean mij niet ver binden om niet weer niet uwe dochter te spreken. Zij heeft beloofd mijn vrouw le worden, mijnheer; en ik ge loof dat zij hare belofte zal houden. Intussehen, mijnheer Round, wil ik u niet openlijk tri.itseeren en ik verze ker u dut het met mijne dolle stre ken gedaan is en dat ik mijn best zal doen om een goed echtgenoot te zijn. Ik zeg u, 't is u niet geraden zon der mijne of hare uitnoodiging met haar te spreken, hernam Job. Ik zal trachten haar te overreden niet meer met u te doen te willen heb ben, en als dat mij gelukt, wil ik Diet dut ge haar naloopt of het haar met malle fratsen lastig maakt. Ik kan niet zeggen dat ge mij zeer beleefd behandelt, mijnheer Round, begon William, maar Job viel hem in de rede. 't Is evenmin mijne bedoeling be- SAMENZWERING IN BRITSCH- INDIë. De politie te Calcutta heeft negen tien gezeten Bengaleezen gearres teerd onder beschuldiging van samen spanning tegen het gezag des ko- nings. In inlandsche kringen wekt deze arrestatie groote sensatie. Amsterdamsche Kout LXXV. De Vrouw 1813-1913. 't Doet me genoegen, dat ik mijn tweeden brief over do tentoonstelling „De Vrouw" kan aanvangen met ver heugd te constateeren dat er, sinds mijn vorig bezoek, al weer heel wat verbeterd »s. Rondom de muziektent, in 't midden van het tentoonstellingsterrein, is een vloer gekomen en tuinbanken bieden een aardig zitje. Wat doet nu de keurig© park-aanleg daaromheen goed Die is een lust voor het oog. D© bloem- ©n grasperken in 't midden van het terrein zijn inder- daar zeer artistiek aangelegd. Bij ons eerste bezoek bewonderde" wij het huis 1813. Ik wees u op net typische grachtje niet de aardige win- keigeveltjes en de schooltjes. We gaan het bruggetje riu over, dat ons geleidt naar de expositie betreffen de de vrouw uit onzen eigen, moder nen tijd. Van "t huismoederlijk gedoe uit over grootvaders tijd, toen de „wasch nog gedaan werd aan huis", gaan we nn een wonin.g binnen uit onze dagen, waarin, naar we hopen, ondanks hot fe l, dat in het moderne leven ook heel wat andere dingen de aandacht vra gen dan alleen de huishoudelijke, onze moderne tijd toch even goede huis moeders i-©nt als z© er een eeuw gele den waren. Het is waar, vooral in de groote ste den eiseht tegenwoordig het leven van de vrouw, dat ze zich niet uitsluitend en alleen in haar huiselijke omgeving beweegt, maar in een aardig, gezellig gezin is toch ondanks alles wat woelt en kookt en bruisehl in het fel bewo gen maatschappelijk leven de huis vrouw de ziel en de spil, waar alles om draait. De nieuwe tijd heeft comfort, ele gance en schoonheid genoog gebracht, om zich in een moderne woning even zeer thuis en behaaglijk te gevoelen als in eori statige behuizing van voor honderd jaar. Do tenttonstelling loert het hun, die 't nog niet wisten. Het tentoonsiellingsbestuur was aanvankelijk van plan geweest, op het terrein eciï»woning te doen bou wen en inrichten, die zou zijn geble ven ook nadat de expositie geëindigd was en die blijvend had kunnen die nen tot model van een goed ingericht, modern home, zoo wat betreft den bouw als de algeheele inrichting. Dat is echter hij een plan gebleven. Het stuitte op te veel moeilijkheden, en nu is dan de moderne woning, een één-étage-woning, ondergebracht in hot hoofdgebouw. Die woning is in gericht voor een gezin van man, vrouw, drie kinderen en een dienst bode. "t.Eerst treft, na het binnentreden van de vestibule, do keuken, die voor zien is yau liet nieuwste op het gebied. Ruim, friseh en hygiënisch is hier alles ingericht en gezorgd, dat ook hier het vriendelijke zonlicht vrijelijk kan binnendringen. Ik hoorde een paar dames de opmerking maken je zoudt hier voor je pleizier gaan zitten 's middags. En zoo is het ook. Zoo behoort het trouwens. Men gaat. ge lukkig, bij den modernen woning bouw uit van liet denkbeeld, dat ook de werkplaats en het verblijf tevens van „de meid" vriendelijk en behaag lijk moet zijn, en dat ook Ln de keuken de strenge eisc^en der hygiene moeten worden vervuld. Van keuken, bijkeuken en previsie- konier gaan we naar de eetkamer, 't Zou geen tentoonstelling ..De Vrouw" zün indien niet ook liet ineu- lvlair hie? doer een vrouw ontwor pen was. De meubelen van dit mo derne huis zijn ontworpen door mej. Greta Derlinge en de lampen naar hare teekennigen vervaardigd. Wat is het liier (ik merlue het, ge loof ik, in mijn vorigen brief reeds op) een contrast: het bed erupt-zware der vorige eeuw met het lucht,ge. sier lijke van thans. Zie liet fijn-vormige, lichte tafelgerei, de vlugge, fraaie glas-vormen. Tafel, stoeien en buffet, ze zullen voor velen mogelijk inïndcr oolDg-v ooruaum aandoen, maar pa ren ze niet pructisclie constructie aan sierlijken vorm en geacheveerde af werking/ Leven we ook niet gezonder, fris- scher en vruo.ijker met onze moderne schuifgordijnen dan bij d e onzer grootoude is. die zoo angstvallig licht en lucht afsloten. De moeite waard is het een verge lijking te maken tusschen 't speel- lioekje voor de kinderen in het huis leefd als onbeleefd te zijn. Aan uw gevoel stoor ik mij volstrekt niet. en of ik het kwets of spaar kan mij niet schelen. Hel geldt hier alleen liet welzijn van mijne dochter. Als zij eenige genegenheid voor u heeft op gevat, zal ik trachten haar daarvan terug te brengen. Toen stond hij op, en opende de deur, die in de kleine portiek uitkwam. Goeden dag, mijnheer Whittaker. Ik hoop, mijnheer, zei William, dat gij uw slechten dunk van mij zult wijzigen. Daar is weinig kans op, ant woordde Job. Goeden dag. Whittaker zag er niets anders op dan te buigen en heen te gaan. liet onderhoud was minder verschrikke lijk geweest dan hij gevreesd had, maar er was toch al zeer weinig troostrijks in. Hij durfde niet terug- keeren om zijn geliefde nog even te zien, vvaut hij wist dat baar vader hem in 't oog hield, en gevoelde dat diens ernstige blik zijn gang eenigs- zins belemmerde en er iets onzekers en schoffelende aan gaf. Toen Whittaker aan het hek was en achter de heg verdween, deed Job de deur dicht, riep aan de trap zijne dochter, en toen zij beneden kwam nam hij haar bij beide handen en be schouwde haar met een blik zoo ern stig, zoo treurig, en zoo teeder een uitdrukking zoo verschillend van el ke andere, die zij tot op dit oogen- 1813 en dat van 1913. 'k Geloof wel, dat onze kleinen er "t best aan tce zijn met bun moderne spre gced en leer middelen voor Fröbelonderwijs. Maar gold ook niet voor die kiudertjes in 't begin der vorige eeuw: „Hoe zalig vvien de jongens kiel nog orn de schen ders glijdt?" De moderne vrouw heeft kennis ie nemen van heel wat litteratuur, so ciologie, wetenschap, ja wat niet al. Wat wonder, dat ze in de werkkamer van haar man ook haar schrijfbu reau heeft? Die werkkamer met de strenge en toch gezeliig© lijnen waar in bureaux en kasten ontworpen zijn maakt een alleraangenaamsten in-, druk. Nu nog de slaap- en badka mers naar de nieuwste eischeu der hygiëne ingericht, eu men heeft een denkbeeld van de woning, waarin de moderne huisvrouw haar scepter zwaait! Jammer dat de inrichting niet zóó kon zijn dut, zooals men zoo gaarne gewensclit luid, ook de slaap kamers verlicht waren naar de eischen van den tijd. 't Spreekt van zelf dat op de ten toonstelling „De Vrouw" aan woning en woningtoestanden een groote plaats is afgestaan. Waarlijk niet al leen omdat, waar do man „musz hi- naus ins l'einuache Leben" de vrouw in hoofdzaak in huis haar werkkring heeft. Het spreekt van zelf dat waar meer] en meer dc vrouw zich op sociaal en maatschappelijk terrein beweegt ook woningtoestanden haar aandacht trekken en dc vrouw heeft een niet gering" aandeel in de verbeloitngen en het streven r aar verbetering, dat, een der gelukkige kenteekenen van onzen tijd is. We zien b.v. op deze tentoonstel ling een s'echt bewoond en gemeu- be'd arl>eidersvertrek en daarnaast één waar, me» dezelfde middelen een vroolijker, frisscher, gezonder ver trek is in orde gebracht. 't Eerstlx-doelde vertrek is een zoo smakeloos en onpiactisclrmc gelijk in een k.eme ru.intc opgepröpte hoop Ongemakkelijke en leelijke meubels en een massa prullen en k.uugeis^ bont, loelïjk en allerslordigst. De dikke gordijnen voor de bedsteden zijn ecu- te stofnesten, de plaatsing van het kribje voor liet kind slecht en onge zond, de gordijnen voor de ramen :a- ten het Jicht bijna niet door, 't kastje is onpractisch en neemt te veel plaats weg. de kleeren hangen achter een, ook al weer stoffig, gordijn. In 't ver trek daar naast is dat a:les anders en, zonder inter kosten, ken iiimen- kastje, gemakkelijk ui etn hoek ge- pluntst, vervangt de „penan.t-kn.st de gordijnen zijn wa&clibaar, de kleo- ii.n hangen in een geed afgesloten kleerkast, het knbje in liet ledikant kan worden afgenomen; de schikking der meubelen is zóó, dat er nog ruim te blijft om zich te keeren, kortom van dit vertrek men ziet bet niet één oogopslag is een veel gezon der en aangenamer "verblijf gemaakt. Treurige specimen van slechte wo ningtoestanden vindt men ook In, wat heel typisch genoemd is „de zor- genstraat". Daar is de huisindustrie gedemon streerd. Men treedt er de woningen binnen van een naaister, een erwten- leesster, een tabakstripster, een gireentoscho'omnaakstér, een garna len,polster en eéu rimttenvlechtster. Die „verdienen" loonen, dames van 9—3 ets. per uur en dan moeten ze iltard werken. D. w. z. die op de ten toonstelling werken zijn nog zeer ge lukkig, want gedurende den lijd dat zc daar haar bedrijf uitoefenen wor den ze behoorlijk betaald, maar in 't werkelijke leven zijn de loonen, als hierboven genoemd. De gegoede da mes, die hier binnentreden staan ver stomd over de krotten, waarin „zul ke menschen" slapen, eten. drinken en werken; waar een groot gedeelte van de kleine ruimte als werkplaats is ingericht, «aar slechte lucht en on gezonde dampen het kleine kamertje vullen en bleekheid brengen op de wangen en ziekte en ellende, 't Is goed, het is uitstekend, dat elk dat nu zien kan met eigen oogen. In mijn journalistieke loopbaan heb ik veel ellende gezien. Ik beu met broeders van den geneeskundigen dienst in de krotten van armst Am sterdam geweest, waai- niet alleen ar moede, maar ook ziekte was. En daarom deed het mij, die in de wer kelijkheid de ellende zoo vaak aan schouwd heb, goed, nu ook op de ten toonstelling te zien dat men die ellen de voor ieder zichtbaar gedemon streerd heeft. Zoo ziet men interieurs nagebootst van gezinnen, waar de tu berculose slachtoffers heeft gemaakt. Interieurs, zooals ze niet moeten zijn cn, als contrast, zooals ze behooren te zijn en kunnen wezen. Nu ik over interieurs het heb, ves tig ik de aandacht op de modellen ka- blik in zijn gelaat bad opgemerkt dat het haar innig trof. Mijn lieve, zeide hij, weet je wel dat ik veel van u houd O, gij ver moedt hel, op een blinde wijze, zoo als kinderen doen voordat zij zeiven kinderen hebben. Lieveling, ik zou er mijn leven voor opofferen om u ge lukkig te maken. Ge zijt alles wat ik op de wereld heb om voor te zorgen, eu mijn liefste wensch is u met een goed echtgenoot gezegend te zien: Ge zijt nog maar een kind, onschuldig, en onbekend met de wereld. Ik wil de werische» van uw hart niet weer streven. De tranen vloeiden langs de gloeiende wangen van het meisje, en nu sloeg, zij beide armen om zijn huls en verborg haar gelaat aau zijn borst, Hij zuchtte diep en streek met zijne handen over haar glanzig haar. Gij wilt wel wachten, niet waar, mijn lieve? Gij wilt, er wel een weinig den tijd voor nemen eer gij een der ge wichtigste verbintenissen in bet le ven aangaat? Dit wilt immers wel, om mij genoegen te doen? Zij kuste hem vurig, en verborg toen haar gelaat weder legen zijn borst. Ik heb geen goeden dunk van dien jonkman, inijn lieve, en ik kan niet hopen dat hij u gelukkig zal ma ken. Dat zult gij wel, om mijnentwil, vader, antwoordde zijhaar gelaat was nog verborgen. mers voor arbeidersgezinnen en voor alleenwonende vrouwen. Smaakvol ingericht, dat moet ik zeggen, 't Wil mij echter zoo voorkomen, dat maar een heel gering aantal arbeiders zich de weelde zal kunnen veroorloven te wonen in modelkamers als hier zijn geëxposeerd. Ik Leb zoo langzamerhand, merk ik, mijn brief volgeschreven over wat op 't gelded van woninginrichting te zien is; zóoals ik-reeds zei ook heel eigenaardig het gebied der vrouw. Hot sptreekt van zelf, dat ook de af deelingen Ziekenverpleging en armen zorg, weldadigheid, kinderverzor ging, het onderwijs in al zijn geledin gen hun eisch hebben gekregen en dat aan deze rubrieken bijzondere aandacht is gewijd. Trouwens, heel 't maatschappelijk werk, waaraan de vrouw onzer dnj.-n zich geeft, ziet men geëxposeerd en in allerlei vorm en in woord en beeld de beroepen en bedrijven, wam in de vrouw met suc ces werkzaam is. Waar zou het einde zijn indien ik trachtte u ook maar een flauw beeld te geven van het ontzettend veel om vattende, dat hier, soms in klein be stek, ls bijeengebracht, Zoo omvat de af do «.•ling onderwijs zóóveo', dat daar alleen wel een dag voor noodig is. Op «bet gebied van kinderzorg, van ziekenverpleging is het al evenzoo. Het, spreekt vanzelf dat de kies rechtzaal in de puntjes is. De kies- recht'iames hebben 't op deze expositie niet aan lectuur doen ontbreken. En, wat nog voel aangenamer is. ze noodigen u op een kopje thee... voor uw eigen geld en 't is peperduur! Maar daar, iu nangenamoti kont een kiesrechtdame propaganda voor hare vcreeniging maken en men heeft es hot dure kopje thee gaarne voor over. Practische propaganda voorzeker! Jammer echter is. dat men in deze zaal soms plotseling genoodzaakt wordt een speeciije van ongeveer ecu half uur aan te hooren. Zoo af en toe «gaat een kiesrecht- dame op ecu soort pedium staan en spreekt dan de verzamelde min of meer talrijke, menigte toe. Men kan dan fatsoenshalve niet weg copen. Maar, wat hamer, men komt toch «jp een tentoonstelling om te kijken ei; niet om tegen wil en dank propngan- da-redevoeringen aan te hooren! Over enkele belangrijke onderdee- len der expositie, die ik nog niet be spreken kon zul ik u in een slot-brief nog inlichten. AMSTERDAMMER. Binnenland ONZE GEZANT TE BRUSSEL. Naar de Ned.verneemt, iheefl. onze gezant te Brussel, jhr. mr. O. D. van der Staal vau Piershil, tevens geaccrediteerd bij het Hof van Luxem burg, om gezondheidsredenen ont heffing van zijn post gevraagd. Als zijn opvolger wordt genoemd onze gezant te Rome, jhr. mr. H. van Weede. BERGROET1NG DUITSCHEN KEIZER. Het plan bestaat, vanwege bet Hof een missie aan te wijzen, die belast zal zijn om op 4 Juni den Duitschen Keizer ie Geldern, nabij de Limburg- sche grens, te begroeten, alwaar Z. -M. dien dag aanwezig zal zijn ter ont hulling van een standbeeld voor Wil helm I bij gelegenheid van het feit, vdat dien dag dc stad Geldem 200 jaar met Pruisen J vereenigd zijn. DE ZAAK-VAN MARLE. De heer J. H. Boerboom schrijft over de overbrenging van den heer J. H. van Marle naar een krankzinnigen gesticht, het volgende in de „Tele graaf" Dezer dagen meldden de bladen het volgen d«i bericht „Apeldoorn, U Mei. Door de recher che alhier is in observatie genomen en naar Zutphen overgebracht de in den Jaatsten tijd bekend geworden heer J. van Marle. schrijver van dc brochure: De duistere 2aak van wij len Pieler Teyler van der Hulst. Naar wij vernemen, moeten deze maatrege len genomen zijn, naar aanleiding van de onlangs te Staphorst gehou den vergadering over de ergeniskwes- tie, waar nogal sterke woorden gebe zigd zijn." (Deventer Dagblad). Wij voegen hierby de volgende rec- l tificatie Genoemde heer Van Marle werd Ge moet trachten hem met open oogen te beschouwen, mijn kindge moet u zeiven ufvragen of hij alles is wat een man behoort te zijn, eu wat bij is. Hij is een braaf man, vader, zei liet meisje. Als ik mij tusschen u en hem stel de, ging Joh voort, met een folterend gevoel van onmacht, zou het geen an der gevolg hebben dan dat ge des te meer van hem liieldt en des te min der van mij. Dat zal ik dus niet doen, omdaL ik weet dat het niet baten zou. Zij gaf hic-rop geen antwoord, maar gedurende dat stilzwijgen om klemde zij zijn hals nog een weinig vaster, en hij wist wal die liefkoozing beteekendc. Hij is de laatste jonk man op de wereld, dien ik als echt genoot vóór u zou gekozen hebben Eii toch gij moet zelve kiezen, en ik moet mij aan uw keus onderwerpen. Maar ge wilt er toch wel over naden ken, mijn lieve? Ge begrijpt wel dat uw vader ernstige redenen moet heb ben om zoo te spreken. Zij weende aan zijn borst, maar dit, en de liefkoozing dat zij hare armen om zijn hals had geslagen, waren het eenige antwoord, dat zij gaf. Neem een maand tijd, mijn lie ve. Spreek hem niet in dicu tijd, maar luister naar den raad van hem, die u zoo hartelijk liefheeft en zoo vurig uw geluk wenscht. Vader 1 Donderdag 8 Mei l.l. door een politie agent bezocht, die hetn meedeelde, dat er twee heeren ten stadhuize waren, die hem wenschten te spreken over de Tcylerstichting. Hij weigerde aan dit verzoek te voldoen, doch toen er daar op meerdere heeren kwunieu en na derhand nog eens een politieagent met het bevel van den burgemeester om te komen, heeft Van Marle beslo ten mee te gaan. Den volgenden dag bevond Van Marle zich in het krankzinnigenge sticht te Deventer, Bcgijnenstraat 1. De lieer burgemeester van Apel doorn, gaf drie jicrsonen, waaronder ik. daarvan de volgende verklaring J. van Marle had een stuk geschre ven, waarin o a. voorkwam: „Denk aan koning Alfons, ik woon op Het Löu". Hieruit (en hieruit alleen) werd afgeleid, dat Van Marie's geestvermo gens abnormaal waren; waarom op bevel van den procureur-generaal dr. Van Deventer gezonden was, om hem te onderzoeken. Hij is daarop listig uit zijn woning gelokt, overal zorgvul dig bewaakt, op liet raadhuis gefoto grafeerd en, nadat hem geweigerd was, dan toch nog van zijn vrouw en kinderen afscheid te mogen nemen, in een vigelanle naar het Deventer krankzinnigengesticht gebracht, om z.g. onderzocht te worden. Wij doen u hierbij de vraag in hoe verre hier wettelijk gehandeld is. Meer dan één persoon beweert: Van Marle was volkomen normaal, hij heeft dïl geschreven, om toch eens éindelijk met de justitie, die steeds weigert de Teyler-zaak te be ginnen, in aanraking te kunnen ko men. Beleefd verzoek ik u. mijnheer do redacteur, die stukje op te nemen en de vraag te beantwoorden. De Redactie teekent hierbij "aan Wij hebben gemeend, aan bet bo venstaande de plaatsing in ons blad niet le moeten onthouden, ofschoon wij de inededeeling geheet moeten la ten voor de verantwoordelijkheid van den onderteekenaar, daar de hier be-; doelde omstandigheden ons niet door' eigen onderzoek bekend zijn. Op de door hem gestelde vraag kun nen wij antwoorden, dat de wet van 2d April 1881. Stsbl No. 96, tot rege ling van het Staatstoezicht op krank zinnigen, zooals die wet bij verschil lende nadere wetten is gewijzigd, veroorlooft de voorloopige plaatsing in een krankzinnigengesticht door den burgemeester als hulpofficier van justitie, nadat een geneeskundige een desbetreffende verklaring uiterlijk ze ven dagen van tevoren heeft afgege ven en mits d«3 officier van justitie van die plaatsing binnen 24 uur in kennis wordt gesteld De officier van justitie heeft dan nadere machtiging te vragen aan den president der recht- bank en zoodoende komt de zaak voor den rechter, bij wien de echtgenooten. dc bloedverwanten of de vrienden van den in bewaring gestelden zieke, al hunne bezwaren tegen zijne plaatsing in een gesticht kunnen inbrengen, waarna een rechterlijk onderzoek der goheele zaak volgt. Onze wetgever heeft door deze be palingen getracht het belang der in- dividueele vrijheid zooveel mogeliik lot zijn recht te doen kornen. zonder daarom het algemeen belang van -be scherming der maatschappij tegen gevaarlijke zielszieken te veronacht zamen. Men verlieze toch- niet uit het oog, dat leeken zeer dikwijls volko men le goeder trouw 'zich' vergissen omtrent het ernstige en géMeenge- vaarüjke karakter van een krankzin nige. HET I-IUIS TEN BOSCH. Het bezoek dat de Koningin Vrij dag 9 Mei, tijdens het korte verblijf in de residentie aan het Huis ten Bosch bracht, houdt, naar verzekerd wordt, verband, met een tijdelijke in richting van dit buitenpaleis voor verblijf der Koninklijke Familie van half Augustus tot i alf Sep! om lier. Te gen laatstgemelden tijd zou dan h :t paleis op Het Loo na de verbouwing gereed zijn om te worden betrokken. FJETSONGEI.l K. Op den Wassenaarscheweg te 'sGra- venhage is Zaterdagmiddag een drco- vïg ongeluk gebeurd, 'n 19-jarig meis je, de dochter van eene in de Van Limburg Sty rums', raat wonende we duwe, die een wasrh en s'rijkinric i- tïng drijft, had op de fiets een bood schap gedaan en kwam terwijl zij een met steenciï beladen vrachtwa gen passeerde te slippen, met het noodlottig gevolg, dat een der wielen van den wagen haar over het hoofd ging. Zij werd naar de nabijgelegen Roo- de-Kruiskliniek aan de Jan van «Nas saustraat gedragen, waar een genees heer constateerde, dat het ongeluk onmiddellijk den dood van het meis je ten gevolge heeft gehad. Mijn lieveling Stel u niet tusschen ons. O, hopelooze taak. liefde niet rede neering te bestrijden Niet tusschen u eu uw geluk. Neen, neen. Maar tusschen u en te leurstelling- Sara, neem een maand tijd om er over le denken. Spreek er over met uw grootmoeder Zij is een verstandige vróuw; en heeft u harte lijk lief. Vader Welnu, lieveling? Spreek geen kwaad van hem. Heb geen slechten dunk van hem Als gij geen goede vrienden waart, zou 't mijn hart breken. Liefde en droefheid woelden z«oo sterk in het gemoed van den vader, dal zijn forsche gestalte er door ge schokt was. Toen hij weder sprak, beefde zijn stem. Neem een maand tijd tot beraad, lieve. Ge zijt een goed meisje. Gij bidt, niet waar? Hij had een gevoel alsof zijne handen een ontheiliging waren toen hij haar hoofd fkoos de. en liet ze zwaar langs zon zijde zaitken. Wend u daar lieve, zeide hij, en zijn krachtige stem beefde al meer en meer. Vraag daar licht. Hij kuste haar op het voorhoofd cn verwijderde zich. Met zwaren tred liep hij de trap op naar zijn kamer daar gaf hij zich een oogenblik over aan den storm, die in ziin binnen- Onze Laciihoek HOOGSTE VERSTROOIDHEID. Professor, de geheel ledige gehoor zaal binnentredende, van den kathe- Mijne heeren. ik zie niet in, waar om ik oor stoelen en banken spreken zou! BIJ DE MANOEUVRES. Generaal keurt blijkbaar «ie opstel ling van een batterij af en vraagt den Officier, die het bevel daar voert. Maar wat drommel, kay'teirt, waarop schiet u eigenlijk? En het onverwacht antwoord was: Op bevel van den overste, gene raal! WINKELSLUITING. TE LEIDEN. Men meldt uit Leiden: De Commissie voor de Strafveror deningen heeft In verband mot het onlangs door den gemeenteraad ge nomen besluit om van gemeentewege een sluitingsuur voor winkels en ma gazijnen vost te stellen een verorde ning ontworpen. Het ontwerp komt in vele opzichten overeen met de veror deningen, die in enkele andere ge meenten van ons land reeds werden vastgesteld of ontworpen. Het. sluitingsuur wordt vastgesteld op 9 uur des avonds, met uitzonde ring v«n de Zaterdagen en den dag voor Hemelvaartsdag, de tien achter- ecnvolg'.m.lc werkdagen voor St. Ni- colaas en de werkdagen van den ITen lot en met den 29en Deem)>er, op welke dagen de winkels vaxi 5 uur 's morgens tol 12 uur 's avonds voor hel publiek geopend mogen zijn. Voor de Zondagen wordt geen bijzondere regeling voorgesteld. Dc bepalingen aangaande de ver plichte sluiting zijn niet toepasse'ijk op apotheken, inrichting en lokali teiten waarvoor bij een andere ver ordening een sluitingsuur is voorge schreven, en winkels in de stations. Reeds langen lijd verkeeren de straten eener nieuwe stadswijk de 3 Octolier- en andere straten in een on Lou ren toestand, eens«lee!s om- dut sommige eigenaren onmachtig, anderdeels omdat zij onwillig zijn. B. en W. stellen nu voor tot verbete ring van deze straten over te gaan. Da koste» zijn globaal geraamd op f 21.8C2. Van uit bc.'.rag is door be langhebbenden toegezegd f 13.047 en komt ten las'.e der gemeente als eige nares f 3390, terwijl de gemeente do resteerende f 4825 onverplicht voor haar rekening moet nemen. SALARISSEN OFFICIEREN VAN GEZONDHEID. Het ligt. in het voornemen van den Minister van Oorlog, over te gaan tot eene «herziening van de traktementen van de officieren van. gezindheid. Waarbij vo,or het mcerendeel rekening zul wonden gehouden met- de dien aangaande door de militaire artsen kenbaar gemaakte wenschen. De benoodigde gelden zullen wor den aangevraagd op de begroeting voor 1914. De premie- ad f 5000, welke volgens de thans bestaande regeling wordt genoten 1 eene benoeming tot offi cier van gezondheid, komt alsdan te vervallen. Aan de burgerartsen, die nog in «Jen loop van 1913 worden benoemd tot officier van gezondheid, zal in tussehen eene dergelijke premie als nog word«,*n toegekend. (Hbld.) EEN AL T EKR ACHTIGE SOMMA TIE. Twee metselaars hadden hun com pagnieschap beëindigd, doch finan cieel scheen er nog het een en ander le regelen over te blijven. De eene somma:io op de andere voigde. doch de aangesprokene weigerde te beta- k-n. Totdat degene, die het gekl nieen- «ie te goed te hebben den ander som meerde voor Zaterdagavond 8 uur 3>I0 gulden te betalen anders... zou hij binnen 8 dagen bet leven er bij in schieten. Deze brief had uitwerking... de man die ern schreef zit thans namelijk in verzekerde bewaring, waar langza merhand wel het besef tof hem zal doordringen dat deze vorm van som- meeren toch wat al te krachtig Is. Zie vervolg Binnenland op de 2de pagina). £te woedde, hief zijn handen om hoog, cn zij n geheele lichaam krornp van /.ielsfultering. Een geruimen tiid stond hij onbe- weeglijk, met de armen over elkander geslagen, en eindelijk knikte hij langzaam niet het hoofd, en staarde met een asehgrauw gelaat voor zich. De zonden der vadereu wordc-n bezocht aan de kinderen, zeide hij. Ja aan de kinderen I Derde Eoek. IIOE JOHN SMITH EN JOB ROUND VOOR GENERAAL CON1NGHAME EEN EN DEZELFDE PERSOON WERDEN. HOOFDSTUK I. Daar heb ik u dan, Clem I riep Job, Uw vader zei dal ik u wel zou vinden als ik de beek overstak en deze zijde va» den heuvel hield. Maar ge zijt een heel eind van ver van huis, jongen. Ge ziet er vermoeid uit Ik ben niet vermoeid, zeide Clem, maar ik heb hoofdpijn. Ilij lag in zijn volle lengte op het gras, in de scha duw van een groep wilgen, met een dichtgeslagen boek in de hand Job ging naast hem zitten en legde zijn groote bruine hand op Clcm's voor hoofd. Het gloeit, zeide hij medelijdend i Gij hebt te ver geloopen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5