SPORT EN WEDSTRIJDEN in Haarlem's Dagblad. C5rS.ols.et. Voetbal. Zeilen Cricket. NEDERLANDSC.HK CRICKETBOND. DE UITSLAGEN. Drie besliste overwinningen, voor Rood en Wit, A. C. C. en Volharding, waren de re?uitaten der matches vaa dezen Zondag. Rood en Wit had in Hilversum een gemakkelijke taak, temeer nu de thuisclub haar crack, Ilenri van Boo- ven, miste. Do Hilversummers brach ten het maar tot 39 resp. 123 runs te genover do 219 van Rood en Wit. Merkwaardig was hel spel van v. Wa- veren, die met het lent geen succes liad maar met den bal negen wickets nam voor twee beele runsl Dat ge beulde in Hilversum's eeiste innings. Rood en Wit's batten kenmerkte zich door de zonderlinge volgorde van ingaan, en door goede scores van Eddy Heldert, mr. Dietner Kool, an Manen, Swens, Posthuma en De Jong (welke laatste bezig is, zich als een goed batsman te ontpoppen). Over Volharding—Hermes schrijft de Md. Ct.: „Hennes batte eerst, maar behalve Van Buyson, die op kalme manier 14 runs maakt en de eemge is die dub bele cijfers haalt, presteert geen der batslui iets op het bowlen van lealy en Tlisgen, zoodat op 43 reeds het laatste wicket valt. Vooral ilisgen had uitstekende cijfers, nl. 7 voor IJ, terwijl Uenly de andere 3 wickets nam. Volharding opent met llealy en Gerte, waarbij lautstgenoemde germ- meu tijd zich weet te handhaven. Hij maakt 38 en zag, terwijl luj op de mat was, lleulv en tLsgen ieder voor 14 en Mesch voor 13 sneuvelen. De latere batslui maken nog al wat runs en op 131 sluit de innings, waarop Hennes den verderen strijd opgeeft, en aldus met 91 runst verliest'. Haarlem verloor van A. C. L.,, oat bijzonder op slag was en op cl,en ma tigen Haarlem-aanval 220 runs scoor de Van do howlers had alken Ange- ment dragelijke cijfers. Boeljon had «een prettigmi middag. De Haarlem mers scoorden met z'n elven precies oen century, waarvan drie spelers er gezamenlijke zesentachtig scoorden, zoodat de' overige acht er niet veel van terecht brachten. Rincker kogel de weer houtwinkel na houtwinkel in elkaar. Aan de Md. Cl. oidleenen we, dat Olynspia den eindstrijd voor den loo ker 1912 ran den Amslerd. Cricket-1 bond van V. V. V. won op eerste m- iiïngs, met O wickets en 42 runs. v. V V, begon met 35, Olympïa antwoordde nvi-t (;6 vc-oi 4 wickets, waarop het be gun tc regenen en V. V. den strijd gewonnen gaf. C. C. UI won op de eerste in nings met 7Ij runs verschil van De Vleermuizen, (Totalen 1% en 120.) HILVERSUM—ROOD EN WIT, Hilversum mist verscheidene goede krachten, o. a. Van Booven en Blij- denslein. Rood en Wit verschijnt, zonder F. Hol dort. Posthuma wint den loss on verkiest eerst te fielden. Hilversum opent met Demmink. en KLingenspoor op liet bowlen van Pos thuma on Van Wavereu. Reeds in de eerste over van Van AVaveren wordt Dciuiuink voor 5 door Mesman in de slips gevangen. Klingenspoor en Ze- verijn verdwijnen ook spoedig, res pectievelijk gebowld door Van Wave- reu en Posthuma. Cremers, die dan inkomt, biedt nog eenigen legen- stand. Hij speelt een gelukkige in nings, tot li ij voor 11 door Van Wa veren op eigen bowlen gevangen wordt. De rest presteert niet veel. Slechts Mee?veld weet nog net de dub bele cijfers ie halen. De off. theorie van v. Waveren blijkt weer voor velen noodlottig. De innings sluiten op 39, waaronder 10 extra's. Van Waveren heeft de schitterende cijfers 9 voor 2. Posthuma 1 voor 27. Met hot oog op 'het lage Hilversum- sclie totaal wijzigt aanvoerder Pos thuma de gewone orde van ingaan. Mesman on De .Tong openen op het bowlen van (".nemers en Demmink. De eerste wordt in de 2d© over van Cre mers door dezen gedumpt, als hij met den bowler mee uit zijn crease coloo- pen is. De Gruyter, die nu inkomt, is na eenigo runs ceslngen te heb- ]»?n, run out. De Jong zet dan met Diemer Kool zijn innings voort, doch is No. 3 die door slecht runnen uit gaat. 11 ii heeft goed slaan batten en scoorde 21 runs. Van Waveren wordt hierna, na slechts 2 runs geslagen te 1 ïebbcn, door Deirunink gebowld. Ook Van Gogh maakt het niet lang. Als hij cm' 3 hoeft, slaat hij een bal van Cremers de- lucht in en wordt door Doiniiiink gevangen. Van Manen zet dan met Dieiuer Kool een stand op, die 40 runs oploverl. Diemer Kool kan na een keurige 36 door een goeden vang van Kunst Sr. retroeren Van Mnuoii krijgt or nu liet oog in en slaat verscheidene vieren en één zes. Na een hard geslagen 3S bewerkt hij «ven full-pitch van Moesveld in <1© handen van Demmink. Swens en E. lloMort hlijvvn nog eenigen tijd sa men op de mat. totdat eerstgenoemde dom' een misverstand run out is, Ilij heeft een goede 20 runs gescoord. Van Spongier meet een wilde zwaai „met den dood bokoopen". Ten laatste wordt F.. Heldert vooreen uitstekend gespeelde 59 door Cremers gebowld, terwijl Posthuma mei 22 not. out blijft zoodat de Rood en Wit-innings slui ten <.p 219 runs. Rood en it is dus 130 runs voor en laat Hilvoi.-nm nog eens batten. liet bowlen wordt hu aan jongere handen toê'.a'i-l rouw d, waarvan Hilversum dankbaar profiteert. Vooral op De Gruyter wordt nogal eens weggesla gen, zoodat hij na een tiental overs door Kool vervangen wordt. Bollee verdween, na een 25 runs ge slagen te hebben. Klingenspoor, die vier inging, speelde zeer voorzichtig eu bleef met 40 not out. Verder luid den Cremers 27 en J. Zeverijn 11. Het Hilversumsche totaal wordt nu 123, zoodat oRod en Wit dezen saaien wed strijd op haar slofjes met innings en 57 runs gewonnen heeft. In de 2de innings van. Hilversum ihad Mesman de meeste wickets genomen, G voor 52. Verder had De Gruyter 1 voor 53, Diemer Kool 2 voor 11 en Van Spong- Ier 1 voor 3. Rood en Wit, le innings i 1. C. Mesman run out 1. 2. H. de Jong run out 21. 3. P. de Gruyter run out 3. 4. Mr; A. Diemer Kool c. Kunst Sr. b. Cremers 36. 5. ,W. van Waveren bowled G. Dem mink 2. 6. L. van Gogh c. G. Demmink b. Cremers 3. 7. W. II. R. van Manen c. G. Dem mink b. Moesveld 38. 8. .T. J. Swens run out 20. 9. E. Holdeii bowled Cremers 59. 10. Jhr. W. van Spongier bowled Cremers 12. 11. C. J. Posthuma not out 22. Extra's 2. Totaal219. 0. M. R. W. Bowlers Cremers Demmink Moesveld .Bollee Vul der Wickets 15, 2-24 3—29, 4-31. 5-45, 6- 7—169, 8—135, 9-170, 10-219. Hilversum, 2e innings. 1. Bollee. c. C. Mesman, b. P. do Gruyter 25. 2. K. Zeverijn bowled, C. Mesman 11 3. Moesveld bowled, C. Mesman 2. 4. Klingenspoor, not out 40. 5. G. Demmink bowled, C. Mesman 0. 6. Cremers, c. Van Manen, b. C. Mesman 27. 7. Kunst Jr. bowled, A. Diemer Kooi 1 8. Kunst Sr., bowled, A. Diemer Kool 0. 9. J. Zeverijn, c. W. v. Waveren, b C. Mesman 11. 10. ten Ilove bowled, W. v. S pensier 1. 11. van Laar bowled, C. Mesman 1. Extra's 4. Totaal: 123. Val der Wickets 1—16, 2—18, 3—17, 4—51, 5—93, 6—98, 7—98, 8—121, 9—122, 10-123. Bowlers O. M. R. W. S, de Gruyter 10 1 53 1 C, Mesman 161/2 1 52 1 A. Diemer Kool 5 1 11 2 W. v. Speagler 2 0 3 1 Scores: Hilversum le innings. 1. G. Demmink, c. C. Mesman, b. W. vaii Wavereu 5. 2. Klingenspoor bowled, W. van W averen 0. 3. A. Zeverijn bowled, C. J. Posthuma 1. 4. Cremers, c. and bowled, W. van Waveren 11. 5. Bollee bowled, W. van Waveren 1 6. Kunst Jr. l>owIed, W. van Wave ren 1, 7. Moesveld bowled, W. van Wave ren 10. 8. Kunst Sr., c. W. van Spengler, b. W. van Wu venen 0. 9. J. Zeverijn bowled, W. van Wa veren 0. 10 .ten Ilove'bowled, W. van Wa veren 0. 11. van Laar not out 0. Extra's Extra's 10. Val der Wickets 1—7, 2—8, 3—10, 4-11. 5—17, 6-26, 7—36, 8—38, 9—3S, 10—39. Bowlers O. M. R W. C. J. Posthuma 9 2 27 1 W. van Waveren 82/3 7 2 .3 Ha ar Ionische Crick elbond ROOD EN WIT III A—ROOD EN WIT 111 B. Beide elf tullen zijn zwak opgeko men, vooral A. met eeu 10-tal men schep, waaronder verscheidene in vallers. Elftal B verliest den toss eu trekt liet eerst naar de mat. De Gruyter heeft al spoedig succes; als hij Droste en een van zijn eerste overs voor 0 neemt. Kervel en Soeys staan dan voor zichtig te spelen-, en behalen de dub bele cijfers (18 en 10). Hel totaal wordt 72, waarvan behalve genoemde bats v. Buren nog met 16 wat pres teert. De Gruyter en Reijdon hadden de volgende bowlingcijfers: 5 voor 23 en 4 voor 19. A. kon echter het lage totaal niet overschrijden en brengt het slechts tot 65. Van deze score heeft Ten Brugge Cate alleen al 39 not out; als no. 2 in gaande stond hij kalm en zeker te batten. -Saeys heeft de mooie cijfers van 6 vooir 24, Sijpesteyn 2 voor 34. Elftal B wint dezen wedstrijd dus nog op 't kantje met 8 runs. ROOD EN WIT III C—HAARLEM III B. Haarlem gaat eerst aan bat, maar presteerde niet veel. Haar totaal wordt slechts 40, waarvan Maas met 17 de eenige is met dubbele cijfers. T. Kervel, die op de staand bowlt, heeft het al zee-r gemakkelijk; hij bowlt 6 overs, waaronder 4 maidens en neemi drie wickets voor 2 runs. R. en W. overtreft dit totaal gemak kelijk; (Clausing 18, Thiel 25 en Kos ter 2-5). Hare innings sluiten op 89. Het bowlen en fielden der Haarlem mers is dan ook wel slapjes; uitge zonderd Maas, die ook met den bal succes heeft, met mooie cijfers van 6 voor 22. Wegens liet late uur werd niet meer aan een tweede innings begonnen; zoodat Haarlem haar eersten wed strijd met 49 runs verliest. Het N. C. B.-besluur nam de volgen de besluiten De tweede klassé-indeeling in twee afdeelingen werd volgens ingekomen bezwaren gewijzigd in dien zin, dat alle elftallen een halve competitie zullen spelen en wel als volgt A. C. C. II Üiuis tegen 's-Gr. C. C. II, Olympia, Haarlem II en Albion. Volharding II thuis tegen A. C II, V. V. V-, Rood en Wit II c-n Ajax. Olympia thuis tc-gen V. V. V., Haar lem II, Ajax en Volharding II. V. V. V. thuis tegen A. C. C. II, Rood en Wit 11, Albion en Ajax. Albion thuis legen Volharding II, Rood en Wit II, Olympia en Haar lem n. Haarlem II thuis tegen 's-Gr. C. C. II, Rood en Wit II, Volharding II en V. V. V. Rood en Wit II thuis legen A. C. C. II, Olympia, Ajax en 's-Gr. C. C. II. Ajax thuis tegen A. C. C. II. Al bion, Haarlem II en 's-Gr. C. C. II. 's-Gr. C. C. II thuis tegen Olympia. V V. V., Albion en Volharding II. De toer der Grimsby A. C. C. werd aldus geregeld4 en 5 Augustus te gen het Nederlandse)» elftal te 's-I-Ia- ge, terrein der 's-Gr. C. C. 6 en 7 Augustus tegen Poslhuraa's elftal in Haarlem op het terrein van Rood en Wit. 6 en 9 Augustus tegen Schroder? elftal te Amsterdam op het terrein van Volharding. In de laatste week van Augustus 17 begin September zal een mr. Sewell's XI in ons land een drietal wedstrijden spelen. Een definitieve regeling werd nog niet getroffen. Als aanvoerder van het Nederl. XI werd aangewezen de heer J. C. Schroder, aanvoerder van A. C. C. Ten behoeve van den Amsterdam- schen Cricketbond werd bij eventueel weder spelen ecner scboolcompctitic een subsidie toegestaan. Zeilen. DE ZEILWEDSTRIJDEN VAN HET SPAARNE. De onderlinge zeilwedstrijden van de R.- en Z. V. Het S-paame, verleden jaar allesbehalve een succes, door do halsstarrigheid van den wind, die ver koos grootendeels absent te blijven, slaagden ditmaal uitstekend. Er stond Zondagmiddag wel een straf briesje over 't Noorder-Spaarne, en de rukwinden maakten de taais- der zeilers lang niet gemakkelijk. Aan belangstelling ontbrak het niet. Vóór de Schotensche gasfabriek re sideerde in een tent, opgericht op een groote dekschuit, de regelingscom missie (bestaande uit de heeren J. de Breuk Lzn., J. A. A. Barring en W. J. Textor. En 't was daar den heelen middag een gezellige drukte door de motorbooten, die er aanlegden, door de roeivaartuigen (want vele Wher ries, twee skiffs en een vierriemsgiek hadden ook tal van roeiende Spaanxc- leden naar den wedstrijd gebracht,) en vooral natuurlijk door de zeilers. Van de elf ingeschreven zeilbooten (w.o. drie eigendom der verecniging) kwamen er negen aan de startlijn, in drie klassen oild(ar-verdeeld. Klasse I zeildt» driemaal de baan (naar Spaarndam en terug) en de klassen II en III ieder tweemaaL De volledige uitslag was: Klasse I (kiel- en middenzwnard- jachten lang op de waterlijn boven 4 M. le prijs (zilveren cigarettenkoker, aangeboden door den heer Rego Vei-h): Flevo" (C, TI ia) in 1 uur 35 [min. 50 sec.; 2e prijs (bronzen me daille): „Kilty Wake" (R. W. de Clercq) in 1 uur 48 min. 36 sec. Klasse 11 (kiel- en inidden- z waar cl-j achten, langer dan 4 M. le prijs (kunstvoorwerp): „Water geus' (B. M. A. Carp) in 1 uur 10 min. 17 sec.; 2e prijs bronzen medaille Undine" (R. Yeth) in 1 uur 24 min. 19 sec. K 1 a s s e III (ronde- en platbcdem- jachten zooals tjotters enz.) le prijs (eis^: Capricornns" (F. J. L Peltenburg) in 1 uur 23 min. 32 sec.; 2e prijs (bronzen medaille( „Fle vo" (J. H. la Bastide) in 1 uur 27 min. 55 sec. De voorgiften slaagden niet goed, maar de taak der 'handicappers was zwaar. Voor de groote „Flevo" van •den -heer Ilin was het goed zeil weer tje, en het jacht Jiep dan ook -uitste kend. Klasse III, waarin vijf vaartui gen over de startlijn gingen, bracht eeu gemakkelijke overwinning voor den Jneer Peltenburg, wiens typische zeilboot (een z. g. „schol'er door sneed, dat het een- 1-ust was om te zien, en bewees, dat zij eigenlijk in een andere, snellere groep thuishoor die. Van de vijf booten die gestart wa ren kwamen or maar drie aan het eindpunt. De „Equilibrist', de .do ry" van de vereenïgrng, brak z'n roer en moest den strijd opgeven. En de „Jalb"die na het zeilen van de eerste baan vlak achter den „Capri- comus'zat, wilde al te veel van den wind prcfiteeren, kreeg in 't begin van de tweede baan een rukwind toen hij met strakke zeilen sterk op loefde, en kapsijsde. n" twee inzit tenden, die aan 't hooge boord zaten, kropen op de kiel toen de tjotter om sloeg, en bleven zoo voor een zwein- partijtje bewaard. De winners werden bij Ihun aan komst warm toegejuicht, en de pen ningmeester van Het Spaarne toonde weer eens zijn begaafdheid in het zuiver (lees: tijdig) schieten met los kruit. Na den afloop hield in de conver satiezaal van het Clubgebouw de heer J. de Breuk Lzn., voorzitter van ,,IIet Spaarne'in tegenwoordigheid van velen de prijsuildeeling. Hij dankte daai'bij allen die liet hunne deden voor liet slagen dezer wedstrijden, bracht den winners hulde en sprak de hoop uit dat ook dit jaar weer een tweede zeilwedstrijd zal kunnen wor den gehouden. Voethal NEDERL. VOETBALBOND. DE UITSLAGEN. Die luiden Kampioenschap van Nederland Rotterdam SpartaVitesse, 2—1. Promotie West. Ie klasse: Breda VelocitasU. V. V. 0—2. Promotie Oosl. Ie klasse: Enschedé P. W.Forward 3—2. Bekerwedstrijd. AmsterdamII. F, C.Robur et Ve locitas 31. Volgens do Md. Ct. won Sparta hoi kampioenschap van Nederland slechts door een gelukkige, niet-verdïende tweede victorie op Vitesse, dat met dr. W. F. Hesselink als middenvoor een uitstekenden indruk maakte. De ve teraan speelde zeer tactisch en schoot goed. De Groot scoorde 10 min. na den aanvang, na treuzelen van v. Laar, en bracht vrij spoedig den stand op 2—0 in Sparta's voordeel. Toen antwoordde Vitesse met een doelpunt van Rodermond, uit. een voorzet van Hesselink (2—1.) (Wel merkwaardig, dat in beide kampioen- schaps-matches dezelfde spelers het zelfde aantal goals scoorden.) Na halftime wordt Rodermond door Swarttouw gehaakt, maar v. Driel stopt mooi den door Staal genomen penalty. Vitesse krijgt kort daarna wéér een strafschop te nemen, en nu schiet Göbel naast. Vitesse verloor tenslotte onverdiend. Voor den wedstrijd was De Ko-rver gehuldigd in verband met het spelen van z'n 30sten international, en had de heer John Coucke hem namens de daartoe benoemd/' coirwnisie een hul- diehliik aangeboden. U. V. V. behaalde in Breda een ver diende overwinning. Vos scoorde vóór halftime, en v. d. Drift daarna met een gelukkig schot, waarbij de bal door den wind van richting verander de Velocitas' degradatie is nu zoo goed als zeker. U. V. V. beroeft den twee den wedstrijd, op eigen veld, maar gelijk te spelen om te promoveeren. Bekerwedstrijd. H. F. C.—ROBUR ET VELOCITAS 3—1. Deze demi-finale voor den beker is Zondag gespeeld op het Ajax-lerrein te Amsterdam. II. F. C. beert niet deze opstelling: Sij.pesteyn, v. d. Nagel, B. Verwey, v. d. Woerd, J Verwey, Berg, Seignetie, v. Delden, Laan, Bremer, J. Francken. Mannus Franckeu, De Klerck en L. Verwey worden dus vervangen Robur wint den toss en speelt met den vrij hevigen wind In den rug. Toch nemen de Haarlemmers onmid dellijk het spel in handen eu wordt de Apeldoornsdhe achterhoede flink aan den tand gevoeld. De bimienspe- lors der II. F. C. zijn echter wat lang zaam zoodat succes uitblijft. ^De Ro burmannen ondernemen eenige ge vaarlijke uitvallen, waarbij eens het H. F. C.-doel vrij gelukkig ontkomt, als de middenvoor den bal uit Sijpe- steyn's handen, heeft getrapt. Ver schillende hoekschoppen op het Ro- bur-doel loopen op niets uit. De Haar lemmers begaan de fout veel te veel op te dringen waardoor alle Apeldoor- ners mede verdedigen, zoodat hel vooral voor doel te vol is. Bovendien laat het schieten veel te wensclicn over. Hoewel gevaarlijk, redt de Apel- doornsche doel verdediger eenige ma len op fraaie wijze. Vele uitvallen aan beide zijden on derbreekt scheidsrechter Bronkhorst door (en meermalen ten onrechte) voor buitenspel te fluiten. Nadat bei der doelen nog eenige malen in ge vaar zijn geweest, breekt rust aan met den stand i»og steeds 0—0. Na de hervatting is H. F. C. over wegend sterker, maar steeds weet de achterhoede van Robur doelpunten te voorkomen. Bremer en J. Franoken zijn infcus- sdtten van plaats verwisseld, echter geen verbetering daar Bremer veel te lang wacht met voorzetten. Van Dol den wil het te veel alleen doen, en zoo gaat menig kansje verloren. Als eens de bal bij Bremer belandt zet deze scherp voor. Een der Roburspelers raakt den bal aan waardoor deze \an richting verandert er» buiten schuld van den doelverdediger in net net belandt (1—0). Het publiek moe digt Robur nu luide aan, en met suc ces, want bij een plotselingen uitval weet de rechtsbinnen op fraai© wijze (e doelpunten (1—1). Nog tien minuten zijn te spelen. De Haarlemmers inziende dat het zoo toch niet gaat, lcomon nu flink opzet ten. Uit ©en voorzet van Seignetie doelpunt J. Francken handig (2—1). Onmiddellijk hierop weet Van Delden met ©en fraai schot ten derden keere oor d© Haarlemmers te doel punten (31). Ilard werken de Apel- doornsche spelers om den achterstand in te 'balen, maar tevergeefs. Integendeel, H. F. C. weet nog een puntje t© behalen dat Bronkhorst evenwel, o i. ten onze rechte, wegens buitenspel ongeldig verklaart. Spoe dig hierop is het tijd en heeft de H. F. C. zich door deze overwinning in den eindstrijd geplaatst. De Haarlemmers namen over het algemeen het spel tc kalm op. Robur daarentegen werkte hard. Haar voorhoede speelde aardig samen. Schieten was ook- hier het zwakke punt. De achterhoede, vooral de duel- verdediger, was heel goed. Zondag a.s. heeft, weer op het Ajax- torrein, de eindstrijd plaats tussdhen If. F. C. en D. F. C. uit Dordrecht. OLYMPISCHE SPELEN. NEDERL. OLYMPISCH COMITé. Door het bestuur van bet Nederl. Olympisch comité werd besloten in 1915 nationale Olympische-feesten te organiseeren als voorbereiding voor deelneming aan de Bcrlijnsche OJy pinde. De eischen voor het vaardigheidsdi ploma zullen - begin Juni bekend ge maakt worden. Boor het Nederl. Olympisch comité werd een medische commissie be noemd, beslaande uit de heeren dr. M. -S. Lingboek (Arnhem) dr. A. van der Minne (Utrecht), dr. M. Meijers (Amsterdam). Gemengd Nieuws CORRUPTIE IN' NEW-YORK. Uit een gepubliceerd rapport blijkt, dat de bekwaamheid cn geschiktheid van de beambten der NewYorkschc po litie beneden peil is, terwijl vooral de ze misstand gelaakt wordt, dat hei on derzoek omtrent ingekomen klachten vaak in banden wordt gesteld van de genen, tegen wie de aanklacht gericht is.. De toestanden in de bekende Sing Sing-gevangenis Le New-York moeten, volgens een ander rapport, spotten met elke beschrijving. De cellen zijn duister, vochtig en vol ongedierte en liet rapport laat doorschemeren, dat er folteringen worden toegepast, waarbij die. welke in de middeleeu wen in zwang waren, slechts kinder spel zijn. De zedelijkheid van de ge vangenen moet alles te wenschen overlaten. Van wijziging der vonnis sen of kwijtschelding vail steal wordt dikwijls geen notitie genomen en liet algemeen, zoo eindigt het rap port, heersciien er in het gevangenis wezen de ergerlijkste toestanden. De commissie voor het lidmaat schap der orde van advocaten in I\ York overweegt naar de „Daily Mail" meldt, „een maatregel ten einde bedrog te voorkomen." Er moeten n.l. tui van advocaten in de wereldstad zijn, die nooit een examen hebben af gelegd, maar dat hebben laten doen door anderen. De commissie zou dat euvel willen voorkomen door de por tretten van alle leden der orde op te vragen. De „World" geeft haar in overweging ook de vingerafdrukken van aile advocaten op le nemen. Stephan Still well, senator in den slaat New-York, is door de groote jury in staat van beschuldiging gesteld we gens omkooperij. Ilij zou hebben ge tracht, van iieudall. den president van de New-Yorksche Banknoten- maatschappij, een som gelds los te krijgen in ruil voor een wetswijziging in het voordeel van bedoelde maat schappij. De Senaat heeft de vorige maand -deze zaak onderzocht, doch toen zijn medelid vrijgesproken. EEN SCHIP MET 6000 LIJKEN. Dezer dagen zal, naar de „Tel." meldt, een schip uit San Pedro (Ca- lïfornië) naar China vertrekken, met de overblijfselen van niet minder dan 6000 Cliiiieezen aan boord, die in ge noemden Amerikaanscken Staat in de laatste 50 jaar overleden zijn en nu in de Republiek begraven zullen worden. DE COMPONISTEN EN HET PAN AM A-KANAAL. Bij de feesten der opening van het Panama-kanaal, bij gelegenheid van de wereldtentoonstelling in San Fran cisco in 1915, wordt evenals bij de opening van het Suez-kanaal, een feest-opera opgevoerd, meldt de „Tel." Bij de Suez-kanaul-opening was het Verdi's opera Aida, die voor de gele genheid werd gecomponeerd. De ten toonstellingscommissie nu noodigt alle componisten der wereld uit, hun krachten te beproeven aan de compo sitie van een feestopera. De librettis ten hebben een dankbaar veld. De ontdekking der kusten van den Stillen Oceaan door den Spanjaard Vasco Nun es de Balbao, de vestiging der Spanjaarden in California, en de strijd van de zendclingsgenootschap- pen met de Indianen, de ontdekking van de baai van San Francisco door Portola en de gouddorst, die van de middeleeuwen af geheerscht heeft etc. etc. De muziek zal over het algemeen op de tentoonstelling een groote rol spelen. Verschillende zangvereenigin- gen der heele wereld zuilen aan een internationalen wedstrijd deelne men. Eeri groot stedelijk operage bouw wordt geplaatst, waarin tal van opvoeringen gegeven zullen worden met Europeêsche krachten. EEN ZONDERLINGE. Te Versailles is do politie eergiste ren het huis binnen gedrongen van ccu twee-en-zestigjarigo ongehuwde vrouw, die zich zelf sedert zeven jaar in een donkere kamer opgesloten ge houden had. Juffrouw Lerat, zoo is haar naam, is vrij gefortuneerd, een zonderlinge, maar volstrekt niet geheel gek en ze is tot hare afzondering overgegaan na den dood van een geliefde zuster, met wie zij samenwoonde. De politic heeft haar naar een ziekenhuis over gebracht, waar men door achtereen volgende baden getracht heeft haar te reinigen. De staat van vervuiling, waarin de 62-jarige, on do kamer, die zij bewoonde, zijn aangetroffen, was verschrikkelijk. Sinds zeven jaar had de juffrouw zich met blikjes gevoed: groenten, viscll, vruchten, die een kruidenier uit de buurt haar door een luikje deed toekomen. De leege blikjes, een eer biedwaardiger» berg vormend, had zij in haar kamer opgestapeld en vele er van gebruikte zij om haar paperas sen te bergen. In een blik. waar doperwten in ge weest waren, vond men haar ge boorte-acte, in een sardincsbusje. pa pieren van waarde. Twee katten, de lievelingen der oude juffrouw, heb ben in de donkere, vervuilde kamer het leven gelaten. De lijken zijn drie jaar lang in '1 vertrek blijven liggen. En de stank, die er heerschte. toen de politie er door de vensters binnen drong, deed de politiemannen aan vankelijk ontzet terugdeinzen. Eerst toen ze zakdoeken met eau de co logne voor hun neus cn mond kon den houden, waagden zij het nog maals hij de juffrouw binnen te gaan. De vreemde oude, die eiken omgang niet de buitenwereld had afgebroken, de brieven weigerde, die er voor baar kwamen, beeft in hei ziekenhuis te Versailles haar voornemen'te kennen gegeven, om na haar genezing in een beter huisje, dat zij bezat, le gaan wonen. MEIKEVERS, Tn Potsdam wemelt liet. van meike ver-":, Er heerscht daar ©en beu sol ie mei keversplaag. Zulke me ik© ver jaren kom men daar wel ineer. In 1904 bv. ving men 123000 L. meikevers. Daze jacht ging met groote kosten gepaard. Er werd 32000 Mk. aan iiesleed. Nu is de meikeverplaag in verschillende doelen van Duitschland een periodiek 'verschijnsel. Elk schrikkeljaar is dit ton Noorden van de Main en Oostelijk van de Weser te conszateeren. In het Zuiden en Westen van Europa-is de Meikeverperiode anders. Daar treedt ze oin de drie jaar op. Iloe hevig zoon meikcvcrvloed is. kan men zich nauwelijks denken. In 1804 werden in kanton Glarus 81 mil- lioen, in 1807 in kanton Zurich 300 niil- lioen meikevers gevangen. De bond van tuinlieden te Quedlinburg liet in 1835 de kind-eren in hun vrijen tijd meikevers vangen; deze maakten een buit van. 300 millioen insecten; in 1864 ving men in Saksen evenveel meike vers als deze provincie inwoners telt. 't Was goed, dat men destijds zoo ener giek de dieren vernietigde, anders was voor volgende jaren de ellende niet te overzien geweest. Elk wijfje legt 8Ü eiertjes. Stelt men nel sterfte cijfer enz. op 75 pCt., dan zouden het volgende jaar 15 milliard meikevers hebben rondgezoemd. BRAND TE PRESBURG. Zaterdagmiddag is ©i reusachtige brand uitgebroken, in het centrum van de stad Presburg, in Hongarije. Achtduizend meuschen zijn zonder dak. Een groot aantal personen z:jn gekwetst en een kind is om liet leven gekomen en een brandweerman ge dood. NEUWE ROEMEENSCHE POST ZEGELS. Rurnenië zal einde Mei een nieuwe serie postzegels krijgen, in 't geheel 14 verschillende waarden, met tien ■erschillende toekeningen, ontworpen door Rumcensehe kunstenaars. Drie er van zullen den beeldenaar des le gs vertonnen in velschillende tijd perken 1855, 1877, 1912 zijner re geering en de andere o. m. een gezicht op Constanza, het paleis Pelesch, het hoofdpostkantoor te Bucharest, de Do- naubrug, enz. Burgerlijke Stand HILLEGOM. BEVALLEN: D. van Veen-De Rooij d. II. W. de Bocr-Janssen z., J. Dam- Ket d., C. Oothuizen-van der Aar z-, T. van Schaik-ITagenaar d., II. van der Meii-Hogendoo-rn z., A. A. Mark man-van Eeu wijk z., M. A. E. Staals- Vernooij d. OVERLEDEN: C. J. Staphorst. 10 m.; II. -T- van der Ilust, 10 j. Vervolg Binnenland. BRAND TE VEENEND AAL. Het Parket te Arnhem heeft Vrijdag nog een plaatselijk onderzoek naar den brand in de groote katoehfabriek ingesteld en de jongen, door wiens roekeloosheid de brand is ontslaan, G. d. B., is naar Arnhem gébracht om ter beschikking der Regeering te worden gesteld. DE INDISCHE MARINE. Blijkens een hij hel departement van marine ontvangen telegrafisch bericht is den 15en Mei een transport van 100 mindere marine-schepelingen uit Oost-Indië vertrokken, onder be vel van den luitenant ter zee le kl. Friderichs, van welke schepelingen er 97 zijn voorgedragen voor ontslag

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6