Humors Dagblad GOUDEN VISIOENEN. ontwaakt, 8at <le san.enk-ving zelve' de lichamelijke en geestelijke hygiëne barer leden bevorderen rnoct en dat wij niet het recht hebben te leven mei een gevoel van onverschilligheid jegens onzer medeburgers. De zorg voor oc verwaarloosde jeugd is een staatsbelang, maar te vens is het het recht van den staat. de| tank dor ouders bij onmacht of on willigheid ö'.ei Ie nemen en hun kin deren tot goede staatsburgers te vor men. liet aantal let'en van Tot Steun be droeg bij den aanvang van 1913 onge veer 55(10 tegen 4750 op 1 Januari 1912. Aan giften en legaten werden in 191? geboekt f 7450,52. waarin de opbreng sten van gehouden kerkcol'ecten be grepen zijn, benevens een legaat van f 1000 van wijlen mevr. dr. S. Baart de la Faille, te 's-Gravenhage. De gif ten voor den bouw van een nieuw •doorgangshuis voor oudere jongens bedragen 3305,50, waaronder een van 2500 van. de erfgename van wij len den. heer A, do M. te R.; hot fonds bedraagt thans 20.243,05. Tevens werd een legaat van' 20,000 ontvan gen van wijlen 'mej. J. Watering, te Arnhem. I-Iet Hoofdbestuur heeft van de re geering in den vorm van subsidie voor voogdij- en regeeringski i idereu, f I3.9u4.07 ontvangen of f 900 meer dan in het voorafgaande jaar. Voor de vier doorgangshuizen werd, behalve de salarissen f 16,247.57 1/2 uitgegeven. Uit -de rekening van den penningmeester blijkt, d.il do gewone uitgaven ruim f 39.000, de geregelde inkomsten f 28.000 hebben lojdrncen. Het tekort bedroeg, dank zij ingeko- nien giften en legaten f 3400. waar voor het kapitaal meest worden aan gesproken. In dc directies van do vier door gangshuizen kwam geen verandering. Verschillende verbeteringen zijn dit jaar aangebracht. Het verpleeggeld in de doorgangshuizen werd voor buiten-; staande veree ingingen niet f 50 ver hoogd en gebracht op f 203. ïle-t aantal afdeelingen vermeer derde dit jaar met twee: de Zuidhoi- landsche eilanden en Zaandam. liet aantal verpleegden bedroeg op 1 Januari 1912- >93 en op dienzelfden datum van 1913: 021. Tot de verpleegden belmoren 3S rc- geeringskinderen ,23 jongens en 15 meïsjei); 77 voogdijkinderen j.34 j. en 43 m.) en 12 vrije pupillen i.7 j. en 5 m-)- Üe verslagen van den penningmees ter vvorrlen goedgekeurd, <>p voorste! van den voorzitter worden mej. E. Visser te Nijmeeeti en de lieeren ds. E. K. Groeneveld Wzn. tc Ooslvomne en ds. F. H. G. van Itterson te Wir- dum tot hoofdbestuursleden gekozen ter vervanging van de periodiek afge treden; leden mevr. 11. F Lambert van Oordt en dr. G. Visser en ter vervul ling van de vacature ontstaan dooi: het bedanken van mevr. J. C. Keulen Thiome. Als plaats voor de volgende alge- meene vergadering in Mei 1914 wen' Apeldoorn aangewezen, zijnde de: plaats, waar reeds drie doorgangs huizen zijn gevestigd en waar, als -punt 8 der agerda wordt aangeno men, een- nieuw doorgangshuis voor. oudere- jongens zul verrijzen. Oud Veldzicht zal in dit gevalbestemd worden om huisvesting ie verteenen aan gevallen vrouwen en ongehuwde moeders. DE WINKELSLUITING TE AMSTERDAM. In den Amsterdainschen Raad is behandeld het adres van de Amster damse-hé Vereeniging van Sigaren winkeliers om de ontheffing van de bepalingen der verordening op de winkelsluiting, ten behoeve van ile E. N. T. O. S. verleend, ook van toe passing te verklaren voor de sigaren winkeliers. De heer Ter Haar meen de, dat de vraag dier winkeliers vol komen gerechtvaardigd was. Dit ge val toonde z. i. de onmogelijkheid vuu de winkelsluiting aan. Bij de behandeling van de algemee ns politieverordening zal de iieer Ter Haai een .poging doen, om deze ver ordening weer ingetrokken te krij gen. Het adres werd ter visie gelogd van de leden van den raad. STAKING GEéJNDIGD. De steenlabrikanten te Harlingen hebben de loonetschen der stakers- gezellen ingewilligd, zoodat de arbeid thans weer is hervat. advies uitgebracht over dé kwestie van den eigendom van het paleis op den Dam? 2o. Zoo ja, kunnen B. en W. den raad noemen den termijn binnen welken hun praeadvïes is tegemoet te zien? In zijn mondelinge toelichting be toogde de heer. Lambrechtsen, dat de waardigheid van Amsterdam en het belang van de zaak 'het dringend noo- dig maken, dat er voortgang wordt gemaakt. Blijft het praeadvie3 te" lang uit, dan zou de raad verplicht zijn zonder dat praeadvïes een beslissing te ne men. De voorzitter antwoordde, dat het. advies van den stadsadvocaat nog niet 1s ingekomen, maar dat deze heeft toegezegd, dat hij het binnen 14 dogen- zal zenden. Een termijn, binnen welke liet prae advïes van B. en W. zal verschijnen, kon de voorzitter nog niet noemen. VALSCHE MUNT. Te Hoorn zijn valsche rijksdaal ders in omloop, die iets blauwer van ik-leur en van minder hard metaal vervaardigd zijn dan de echte. Ze wegen ongeveer 20 gram en zijn dus 5 gr. lichter dan de echte. In enkele dier valsche geldstukken slaat de let ter N in het randschrift op den kop. doch ze zijn gemakkeiiifo te herken nen aan den doffen klank. BOUW VAN ARBEIDERSWONIN GEN. Men meldt ons uit Kinderdijk: De heer D. Smit, scheepsbouwer te Kindei dijk. zal in het naburige Els- hout een 60-tal arbeiderswohingen la ten bouwen. Ia dit jaar zuilen er 10 worden gezel; de bouw daaraan is reeds aanbesteed De weg. waarlangs de huizen kotnen, is ai aangelegd. HAVENWERKEN TE SEMARANG Wegens zeer beduidende en in grijpende technische moeilijkheden, welke de voltooiing der havenwer ken te Semarang onmogelijk maken, zoo verneemt het „Hblti.", hebben de aannemers Ten Dokkcl liuiiiink, Korthals Altes, Van Thiei de Vries, aan de Nederlandsch-Indische regee- ring medegedeeld, dat zij genood zaakt zijn deze werken stop te zetten. Zooals bekend heeft deze firma de nieuwe torpedobootkaven te Suera- baja en de verdieping der buitenha ven te Tandjong Priok het vorige jaar als geheel voltooid opgeleverd. Biijkeus het Koi. Verslag van 1910 was de uitvoering van werken voor de verbetering van havenloostenden te Semarang (het -aanleggen van een pra uwe nil a ven) aangenomen voor een bedrag van 2.000.000 en zouden de werken in 2 1,2 jaar tijcis moeten worden opgeleverd. Ten aanzien van de lundeerlng der kaaimuren, de talua-bekieediiigen en de vloeren werd in 1911 eenige wijzi ging, gebracht in tiet met den aanne mer aangegaan contract. Uit hoofde daarvan werd de aanneriiingssom met '9475 verhoogd, terwijl de tijd van oplevering met', een jaar werd verlengd en dus op 3 1/2 jaar werd gesteld. ERGERLIJKE BALDADIGHEID. Per automobiel-ziekenwagen is naar het Wilhelminagasthuis te Amster dam vervoerd ëu aldaar opgenomen eèii 76-jarige vrouw, die in de Anje- lierss'traai aldaar, doordat jongens dc kruk, waarop'zij bij het loopen steun de, wegtrokken, viel en eenige ern stige verwondingen opliep. De vrouw- verkeerde geruimen tijd in bcwuste- loozen toestand. MISDAAD Dinsdagmiddag is naar dé mare chaussee-kazerne le Breda overge bracht H-, een idioot uit Princenhage, van wien vermoed wordt, dat hij nïc-t onkundig is aan den docd van het 8- jarig knaapje Van den Broek, dat Maandag geworgd in ccn sloot werd gevonden, li. was reeds Maandag avond aangehouden, maur ontkende. Dinsdag werd liij nog eens aan een streng verhoor onderworpen, waarna zijn arrestatie volgde. WATERLEIDING OP ZUID-BEVE LAND. Gisterenmiddag is de onderneming, die uit den Wesi-Noord-BrubautsChen bodem geheel Zuid-Beveland van 2uiver drinkwater voorziet, te Goes, in tegenwoordigheid van vele auto riteiten officieel geopend. TWEEDE BLAD Donderdag 22 Mei 1913 Buitenlandsch Overzicht VAN DEN BALKAN. De Vredesonder handelingen. Volgens door Reuter ontvangen In lichtingen hielden de gedelegeerden der Balkans!,aten gisterenmorgen een conferentie, om dc- wijzigingen te re- digeeren in de vrcdes-prel im i nairen, die in de bijeenkomst, van Dinsdag werden voorgesteld. Als het ontwerp geredigeerd is, zal het door Novako- vifcsj aan sir Edward Grey ter hand worden gesteld. De bonclgenooten verlangen, naast de reeds vermelde wijzigingen een meer juist omschre ven definitie van de taak der financi- c-rle commissie. Men meent, algemeen, dat de wijzigingen van dien aard zul len zijn, dat ze zonder bezwaar kun nen worden aanvaard, hetzij in den vorm van verklaringen, hetzij door een rel actiewijziging van het ont- worp-verdrag. De afgevaardigde Novakoviisj heeft minister Grey gisterenmiddag het ontwerp overhandigd van de wijzigin gen, door de geallieerden voorgesteld in de vredes-preliminairen De geallieerden zijn van oordeel, dat de voorgestelde wijzigingen in het vredesverdrag neen aanleiding be hoeven te geven lot bezwaren. En als zij worden geaccepteerd zijn de dele gaties bereid, het verdrag 1e teelte nen. Tot de voorgestelde wijzigingen be hoort de inlassching van een zinsnede, die aan de gedelegeerden der Balkan- staten in de financïeele conferentie te Parijs dezelfde rechten toekent, als aan de gedelegeerden der groote mo gendheden. De betoogingen tegen den driejarigen diensttijd. De commandant van het legerkorps te Toul hoeft aan de pers mededeeling gedaan van de beschikking, waarbij tengevolge van de gebeurtenissen te Toul, 16 soldaten voor den krijgsraad worden gebracht. 15 worden voorge dragen voor plaatsing bij het depót van discipline, 40 worden gestraft met 30 tot 60 dagen hechtenis, en 13 gegradueerden zijn teruggezet. Het verzet tegen het derde dienstjaar in Frankrijk, begonnen onder de on der strenge discipline staande troe pen aan cle oostgrens, slaat over naaf bet binnenland. Reeds zijn iil een Pa- rijsche kazerne relletjes voorgekomen onder de manschappen, die reeds eeuïgen tijd geconsigneerd zijn in ver-, band met -le bakke-rsslaking. De Pa- rijseh-s regimenten tellen vele ge trouwde soldaten en hoofden vair ge zinnen. Ten gevo-lgo van den genoom- den maatregel mogen deze rnerischen slechts óp bepualde -u-ren van den dag hun vrouwen aan liet kazernehek spreken, hetgeen niet bevorderlijk is voor cle'n goeden geest. Om hun eenige afleiding te bezor gen, laten de regimentscommandan ten 's avonds van 5 lot 7 uur de kapel spelen. Zoo ook Maandag in de ka zerne vun Rouilly. Nadat eenige op wekkende nummers waren ten beste gegeven en zelfs een paar polk-a's de boenen in beweging hadden gebracht, werd lief voorstel gedaan een omme gang te houden over het kazerne plein. In een oogwenk was de stoot, gevormd, met de muziek aan 't hoofd. En plotseling werd op de maat van liet ..Air des lampions"' gezongen ..Hou, hou. les trois ans". Onmiddel lijk kwam de onder-adjudant van de week tussclienbeiden en gelastte den soldaten, naar hun kamers tc gaan. waaraan dadelijk voldaan werd. Verschillende bladen uiten de ver onderstelling, dat liet voorgevallene te Toul en Belfort in hoofdzaak het werk is van personen, die handig gebruik hebben gemaakt van de na tuurlijker wijzo onder do lichting 1910 gewekte teleur stelling, om de men schel) tot verzet te prikkelen. De Parijsch© correspondent van de „Etoiie Beige" zoekt de oorzaak der relletjes in liet volgende: De minister van oorlog zoowel als de premier hebban een groole tacti sche fout begaan, de regeering heeft namelijk niet eens de moeite geno men om den genomen maatregel van liet onder de wapens houden van de lichting 1910 een maatregel, welke toch zoo diep ingrijpt in het maat schappelijk leven der betrokkenen en hun families aan den troep per dagorder bekend te maken en de noodzakelijkheid er van uiteen te zet- Feuilleton Uit liet Engelsch van DAV'ID CHRISTIE MURRAY. 32) Gij zult mij toch wel veroorloven u\Ve dochter nu en dan te spreken, mijnheer? zei.de Whittakei',zijn tred versnellend© om den pas niet hemte houden. Dat is hare zaak, antwoordde de vader ernstig. Ge kunt komen als zij het u vraagt, Maar heimelijke ont moetingen wil ik niet meer hebben. Dit zeggende, ging hij met een ge ntel ijken hoofdknik heen, en William voelde zijn hart verlicht. Ilij had nau welijks op zulk een goeden uitslag durven hopen. Ik zal trachten barer waardig te zijn, zei de Whittaker in zijne weer- haanszïel. Hij zou niet alleen trachten een waakzaam vader zand in de oogen te strooien, maai- werkelijk beproeven te zijn wat hij wilde schijnen. Dit was ontegenzeggelijk een zedelijke voor uitgang, en hoe die dan ook was, lief de was er de oorzaak van. ten. Teekenend Is in dit opzicht wat een der muiters te Toul tegen burgers zeide, toen dezen hem zijn gedrag verweten..Men had ons toch ten minste wel eens de noodzakelijkheid •van dit derde jaar kunnen uiteenzet ten, een noodzakelijkheid, welke door Augagneur en Jaurès in de Kamer is ontkend." Inderdaad, het Fransche leger hoeft andere opvattingen dan bijv. het Duitsche. Men wil gekend zijn. Een korte mededeeling, op de chambréos verspreid den morgen na de gevallen beslissing, zon waarschijnlijk alles voorkomen hebben. Thans zal krachtig moeten worden opgetreden: oen twintig of dertig „rnauvaises têtes" zullen naar de „Bat d'A-f' (de Afrikaansche straf- bataljons) worden gezonden. Verschillende bladen spreken wel wat overdreven van een „opstand" en een „militair oproer". De nationalis tische „Tagliche Rundschau" zegt. dat -het gebeurde een denkbeeld geeft van de discipline, welke in het 'Fran sche-leger heerscht. De „National Zeitung" (nationoal- liberaal) verklaart, dat wat thans ge beurd is, niemand kan bevreemden, die weet hoe diep .het anti-militarisme in het Fransche leger geworteld is. Het blad schrijft o. a. Het anti-militarisme is reeds te diep ingekankerd, dan dat martiaal ver- loon het kan te niet doen. Indien de Fransche regeering volhardt," dan kan men in de naaste toekomst rekenen op nog veel ernstiger troebelen. Zelfs, indien wij in Duitschland onze solda ten dwongen een jaar langer in dic-nst te blijven zonder eenige compensatie voor dat zeer groote offer, zouden zij ontevreden zijn; maar zij zouden toch niet gaan bet oogen en de „Internatte nale" zingen. Gelukkig is de discipli ne in het Duitsche leger onwrikbaar en ongeschokt. De i.Nowojé Vremya" ontvangt uit Londen het bericht, dat de Duitse h-E ngelsche toen a de r i n g een voldongen feit is. De overeen komst in zake den Bagdad-spoorweg is nog wel niet onderteekend, maar de quaestie zou toch in het algemeen in een voor Engeland aannemelijken zin zijn opgelost. Rusland zou het tut stand komen van deze overeenkomst hebben vergemakkelijkt, daar het niet meer met de mogendheden der tripte entente solidair optrad. Reeds te Pots dam, mei kte het blad op, was het graf van de triple entente" gegraven. Engeland zou toestemmen in een flin ke verhooging van de Turksche doua ne-rechten, die op den Bagd ad-spoor weg zullen worden toegepast en bo vendien was er een regeling ten aan zien van de Portugeesche koloniën in Afrika op handen, waarbij Engeland het Duitschland zou mogelijk maken, een spoorwegverbinding- aan te leg gen tusschen Duitsch Oost- en Duïtsch Zuid west-Af rika. Aldus de mededeel in gen van het Russische blad, da.t- blijkbaar wei iets heeft hooren verluiden, al behoeft men nu juist nog niet direct aan te nemen, dat de toenadering tusselien Duitschland en Engeland, nu cle dood van de tripte entente zou beleekenen. Juister is .waarschijnlijk wat de „Westm. Gaz," opmerkt. Dit blad schrijft: „Wij hebben in de laatste maanden gezien, welke- groote gevaren 'door de samenwerking van Duitschland en Engeland en door den invloed, dien zij op de boide voornaamste machts groepen kannen oefenen, konden wor den afgewend. Gemeenschappelijk kunnen zij een brug vormen tusschen beide groepen, gescheiden kunnen zij deze groepen in gevaarlijke tegenover gestelde krachten veranderen. Geen van beide mogendheden heeft, zooals de zaken thans staan, er het minste belang bij, de andere van haar vrien den en bondgenooten af te halen, bed de hebben veeleer het grootste belang tusschen de tegenovergestelde opvat tingen van beide groepen een verge lijk te vinden." Binnenland HET ENGELSCIIE KONINGSPAAR IN ONS LAND. Men schrijft uit Vlissingen aan het Hbld. Op zijn doortocht naar de -huwe lijksplechtigheid aan het Duitsche hof, heeft het Engelschè Koningspaar een bezoek gebracht aan Vlissingen en een deel van Walcheren en in dat korte oogenblik door zijn vriendelijk optieden veler harten gewonnen. De Koning deed een wandeling, ter wijl de Koningin zici) liever van een auto bediende om een deel van Zee- land's tuin in oogenschouw te ne men. De wandeling van Z. M. ging van de buitenhaven naar de Keersluis en van daar uit over den Nieuwen Vlis- Job liep naar huis, met een tred, die in zekere mate overeenkwam met den storm in zijn binnenste. Beken den, die hem op den weg ontmoetten, zagen op zijn gelaat de gewone uit drukking van bedaarde stijfhoofdig heid maar zijn gemoed was hevig ge schokt. liij had zuil; een gestel, dat physieke vrees een© onmogelijkheid voor hem was, een gevaar, waarmede hij in zijn leven zoo dikwijls te kam pen had gehad, wekte slechts eene •zekere woeste vreugde in hem. Ten aanzien van zijn eigen toekomst was hij reeds lang tot de ontzettendste ge volgtrekking gekomen. Maar nu- scheen het hem toe dat een bcleedigd God hem strafte door zijn kind, dat hem driedubbel- dierbaar- was wegens het lot, waarmede zijn eigen verleden haar bedreigde. In zijn hart jammerde bij over haar met on uitsprekelijke teederheid en vrees. Het was zeven uur toen hij de hoofd straat van Castle Bar field inliep, llier en daar viel een straal van het zon licht tusschen de verstrooide huizen. De winkeliers stonden aan hu mie deur en groetten den klant, die voor bijkwam, met een hoofdknik, dien hij beantwoordde als ieder ander gewoon meusch, maar met een gevoel alsof bij bet eenige werkelijk bestaand schepsel in een land van droomen en schimmen was. Aan het hek van zijn tuin gekomen,1 singschën weg naar Souburg, van daar over -het Jaagpad van 't kanaal door Walcheren naar Vlissingen te rug. Het trof ons, boe de Koning, die gekleed was in een fantasie-oostuum met grijze overjas en zwarten garibai- dihoed, ieder even vriendelijk groet te, speciaal een troep infanteristen uit Vlissingen, die hem het militair sa luut brachten. Na een afwezigheid van ruim vijf kwartier keerde 7. M. aan boord van de Victoria and Albert terug. Een half uur later keerden ook de auto's terug, deze hadden hun ihooge reizigers over Koudekerke naar Mid delburg, dus langs een der mooiste wegen van Walcheren gevoerd. In Zealand's hoofdstad werden de be roemd© Abdij-gebouwen en het Stad huis bezichtigd, en werden inkoopen gedaan van Zeeuwsche kkledingstuk ken. I-I. M. was verplicht door het keg- loopen van een autoband in een an dere auto over te stappen. De Koningin van Engeland maakte Dinsdag een tocht door Walcheren per auto. De Koning maakte een wan deling in do richting van Middelburg- Het Engelsche Koningspaar dineer de in iptiemen kring aan boord. D.e extra-trein, waarmede de reis vervolgd wordt, bestond uit een luxe wagen van den koninklijken trein, uit Calais overgebracht, een spijswa- gen. drie waggons-lits en twee baga gewagens. De reis werd medegemaakt door een-ge hoofdambtenaren der S.S. liet (koninklijk echtpaar werd naar den trein begeleid door den burge meester van Vlissingen en den Engel- sclien consul. De trein vertrok om 9 uur 47. EERSTE KAMER. De leden van de Eerste Kamer der Sfhten-Generaal zijn ter openbare vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 27 Mei a.s., des avonds ie 8 1/2 uur. De Eerste Kamer zal daags na ba re wederbij een komst Woensdag 28 de zer, afdeelingsonderzoek houden van alle door de Tweede Kamer aangeno men wetsontwerpen, waaronder der halve het kustverdedigingsontwerp, het ontwerp betreffende de penslon- neering van gemeente-ambtenaren, de pensioenregeling voor de leeraren aan bijzondere gymnasia, de supple- toire begrootingen betreffende de po sitieverbetering bij de zeemacht, enz. De bedoeling is Donderdag 29 de zer de openbare behandeling aan le vangen van de wetsontwerpen, die dan in staat van wijze zullen zijn. NEDERLAND EN AMERIKA. De 1-Iope, een Amerikaansch blad voor de Hollandsch' sprekende bevol- iking, deelt me.de, dat onder leiding van deii beleenden' Ainerikaansc-hen historicus Win'. Elliot''' Griffis bij ge legenheid der OnaPliankelijltheid.s- feestan in dezen zomer, een gedenk steen in Den Haag zal aangebracht worden als bewijs van een 30ö-jarige vriendschap, welke er tusschen Hol land en Amerika bestaan -heeft. CARB'ID-ONTPLOFÏTNG. Gisterenmorgen heeft op de werk plaats van den heer -C. V. V. aan de Corn. Trompstraat te Rotterdam een ontploffing plaats gehad van een car- biddaschapperaat. Een 14-jarige knaap bekwam een schedelbreuk en overleed aan de gevolgen, terwijl een koperslager ernsiig aan -het voor hoofd verwond werd en de reckter- onderkaak vernield werd. VEREENIGING TOT STEUN. Gister heeft de vereeniging Tot Steun te Apeldoorn vergaderd. We ontleenen het vc-igênde verslag aan de N. R. Ct.: 18 afdeelingen waren door alge-' vaardigden vei tegenwoordig*!. In zijn openingswoord riep dé voor- i zitter, mr. G, J. Sahn ko rntóe en noemde het werk der ver eeniging een zonnig werk. Hei jaarverslag noemt" het een ver blijdend feit, dat de werkkring der vereeniging zich dit jaar weder be langrijk heeft uitgebreid. Deze uit breiding is geen toevallig en waar schijnlijk geen tijdelijk verschijnsel, maar staat in bet nauwste verband met de groote sociale stroomingen van Onzen tijd, en is voortgekomen uit de veldwinnende gedachte, dat de zorg voor de' verwaarloosde en misda dige jeugd van overgroot gewicht is voor ons volk. Bovendien is het besef bleef hij staan en leunde er met beide armen op, om naar zijne dochter te zien, die .onbewust van zijne nabij heid, de takken van eene klimroos om liet latwerk van de portiek leidde. Eensklaps keerde zij zich om en zag hem in het volle schijnsel der ónder gaande zon. Job stiet het hek open en liep don tuin in'. Zij snelde hem tege moet, maar er was iets, dat hare ge wone meisjesachtige levendigheid be dwong en hare vaart stuitte. ITaar verwelkomende glimlach werd een wéinig schuw en een blos '©vertoog haar gelaat. Zij was gewoon een be- antwoordenden gümlacli door den ha ren te voorschijn te zien roepen, en nu zij hem zoo ernstig en strak zag, kwam er eene angstig vragende uit drukking in hp re oogen en verbleek ten hare zooeven nog hooggekleurde wangen. Eene plotselinge verande ring in dc houding van het hoofd, en in liet gebaar van de uitgestrekte handen, kwam mét dc uitdrukking liaror oogen overeen. Gij moet geen verdriet hebben, mijne lieve, zeide haar vader, als ik het u kan ]>esparen, en beide hare handen in de zijne nemende, hukte hij zich en kuste liaar op het voor hoofd. Ik ben naar den Aarbeientuin geweest, ging bij voort, zijn arm om haar middel slaande en met haar naar de woning loopende. Ik héb den jongen Wlültaker gesproken en PALEIS—RAADHUIS. In den Amsterdamscben Raad vroeg de heer Lambrechtsen van Ritthem verlof aan den raad, twee vragen t u B. en W. te mogen richten betreffen de de Paleis-ltaadiiuiskwestie, t.w.: Ie. heeft de stadsadvocaat reeds een ernstig onderhoud met heiu ge had. Hij kon voelen dat zij onder zijn arm, die haar omvat hield, beefde. Wees niet. bevreesd, Sara. Ik heb niets anders gezegd dan wat tot zijn eigen en tot uw welzijn is. Maar ik heb liem gezegd dat ik van geen aanzoek voor iets verbindends hooren wil voordat er een jazr verloopen is, en Ik weet zoo: het. een en ander van den jongen, dat mij niet bevalt, Sara, en ik héb liem gezegd dat, als ik daar meer van merk, hij geen man voor mijne dochter is. Ik wil u gelukkig zaen, en om gelukkig te zijn moet gij met een braaf man trouwen, lieve. Ik heb hem een jaar proeftijd gesteld om zich goed te gedragen. Terwijl hij zoo sprak, liudden zij zeer langzaam geloopen, maur nu waren zij in de huiskamer gekomen en toen hij dit laatste gezegd had. sloeg zij beide armen om zijn hals en kuste hem onstuimig. Toen, gevoe lende dat zij zich daardoor opnieuw verraden had, bloosde zij weder, sloeg de oogen neer, en als om eene aflei ding voor hare verlegenheid te zoeken, veinsde zij eensklaps iels te hespeuren, dat tot nu toe hare op merkzaamheid ontsnapt was. Vader, gij hebt in den regen ge loopen. Uwe kleeren zijn doornat. Ga naar boven om dadelijk andere aan te trekken. Doe dat, vader. Ja, ja, zeide haar vader, min of DE VONDELING. Het kindje, dat deze week te Rot terdam werd te vondeling gelegd in een huis in de Van AJkem ades t ra a l en daar liefderijk werd opgenomen, is de haam gegeven van Theresia van Alkemade, meldt de Tel. meer ongeduldig. Maar. Sara, n dat jaar moet gij er ernstig over na denken. Trouwen is niet iets om het zoo maar uit louter ingenomenheid le doen. Zal Iief-de blijvend zijn en geluk kig maken, dan meet zij op achting gegrond wezen. Als een meisje mei oen man trouwt, die haar noodzaakt hem hare achting te onttrekken, dan is het huwelijk eene levenslange e!len de voor haar. Zij vlijde zich tegen hem aan, vatte zijne groote, bruine hand, die zij kus te; en in de wijze waarop zij dit deed was zoo iets nederig smeekends dat het hem door het hart sneed. Gij wilt toch niet beproeven ons te scheiden, vader? Zij 1 luisterde die woorden, terwijl zij daar stond met zijne hand aan hare tippen. Neen, antwoordde lnj, met een zucht, Niet ais hij de belofte, die hij mij gedaan heeft, houdt. Maar sla liem gade, lieve. Denk aan zijn karak ter. Vraag u zelve at of hij de liefde van eene brave vrouw verdient, liij voelde een paai- tranen op zijuo hand vallen, en in zijn hart gaf hij den noodeloozen strijd op. Zij moest zoo gelukkig zijn als zij kon. Denk er over na, zeide hij, een treurigen blik op haar vestigen de. Denk er over na, en als gij dan bij mij kunt komen en zeggen: Ik bemin hem, en er is geen andere man, die mij gelukkig kan maken. Onze Lachhoek EEN DUEL. Amerikanen zijn in den regc-i prak tisch; zooals weder blijkt uit het on- deriiavigo geval. Twee Vun-tees waren beiden smoor lijk verliefd op dezelfde dame tii jiet kwam er toe, dat zij zich met elkander zouden melon om ui: te maken, wie het veld ruimen zou. Een van de two© moest uit den weg geruimd dus een duel. Maar waarom zouden zij trachten, elkaar tc dooden. Eigenlijk hadden zij, behalve die liefdescjuaestie, niets tegen elkaar; de eon gunde den ander aiies goeds en zelfs een lief hebbendé gade mits 't ©one andere was dan zijl die allebei het hoofd op hol gebracht had. Maar cllc hunner stond er op, bedoel de jonkvrouw geheel alleen le verwor ven. Zij kwamen tot de conclusie, dat de opipssing van hel dilemma eigenlijk was: wie van hen 't beste éfcnietefi kon? En zij kwamen dus overeen, dit uit 1e maken door te vuren - - niet op me kaar, doch op een boom. De een schoot mis, de ander raakte: den stam. Aizoo. was uitgemaakt, wie het onderspit gedolven, en bij ge re;, een kogel in zijn lichaam gekregen zoa hebben, wanneer niet ujj don boom, doch op lièm geschoten ware geworden. Hij verklaarde zich overwonnen door zijn tegenstander en verklaarde zich bereid, te verdwijnen en liet land ie verlaten. Hier was alzoo het beslissend resuJ- hiul verkregen van een tweegevecht zonder de noodlottige ontknooping, en de beide medeminnaars scheidden als goede vrienden. De overwinnaar bracht den over wonnene naar het slation. De ouders hebben zich nog niet aangemeld. Het gezin, dat het kind opnam, 'eide reeds 7 kinderen, zoodat de vondeling dc achtste is. DE VUILVERBRANDING. De Amsterdomsohe Gemeenteraad heeft gistermiddag goedgekeurd de voordracht van B en W. om aan de overzijde van het IJ ten noorden van, het hoofdkanaal West aan hel ziika* naai I een installatie te bouwen voor de verbranding van het door de stads reiniging verzamelde vuil. KAMERVERKIEZINGEN. De Cenirale Historische Kiesveree- niging .it het district Ommen verga derde gistei avond weder le Almelo tot het stellen van een candidaat voor de Tweede Kamer. Na een bespreking Aan circa twee uur werd echter ook thans nog geen definitief besluit ge nomen. Men zal nog weer men. De Chr.-IIist. kies vereeniging te Onuneu heeft xnr Bi.ch.on van IJssel- mortde (nftr.)- weder candidaat ge steld, naar de Ned. meldt. Mi-. A E.- baron Ma-cJtay hééft aan het bestuur van de Giir.-ÏIist. Kies- vereeniging i j tiet district Ommen uitdrukkelijk verzocht hem niet in aanmerking te brengen voor eene candidateur voor de Tweede Kamer. (Ned.) In de gisteravond te Utrecht ge houden ledenvergadering van de R. K. Kiezei svereeniging werden candi daat gestekt voor de Tweede Kamer in Utrecht l \V. C. baron,Roëil jChr.- iiisl.) c-n in Utrecht 11 dè heer J. S. 1-'. van Hoogstraten (anti-rev.;. Men schrijft uit Kampen aan de N. li. Ct.: In dit district is een deel der vrij zinnigen met tevreden met den dooi de vrijzinnig© concentratie geste-kien candidaat. den heer J. C. de Gast, uit Souurieisdijk. Dn deel ziel de c-enig© kans van succes in een candidatei.:r van nu. i'. Tideman, uit JJteemen- daa: Aan mr. Tideman is -.au ver schillende zijden verzocht, zich voor een cauüidutuur besciiikbaar te stel len ,en door middel van 'adressen zul aan den lieer De Gast worden ver zocht, in liet belang vuil den strijd te gen de coalitie, bich als candidaat te rug ie trekken. Mr. Tideman heeft reeds op enkele plaatsen in het dis trict zich als spreker doen hooren, niet zeer groot succes. Daar mr. XI- dciuan ziel; wel op vrijzinnig maar bovendien op Cluistoiyk-Prptes- tantsch standpunt stelt met ais hoofd punt wm zij programma „srijd Te gen de coalitie en Rome, wordt een verandering in de pariijgruepeenng 'ii dit ditrici niet onmogelijk geacht. Door de anti-rev. kiesverecniging io het district Ede is voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer candidaat gesteld mr. A. baron van heb ik mijn laatst© woord gesproken. Neerslachtig verwijderde hij ziel), en liet haar daar alleen staan, weder zeer gelukkig en in haar hart aah niets twijfe.ei.de. IX ongerustheid van haar vader over William's karakter had op haar geen vat. Terwijl zij daar m de langzaam toenemende zomeruvondsehemering stond, waren" de gedachten, waarvan zij vervuld was, schoon en rein, zooals een vlekkeloos meisje vun haar eer sten minnaar heeft. Zij zag.heni kloek en toeder, en moedig alles wat een man behoort to zijn. Haar vader bleef weg, maar zij was te' verdiept in hare aangename droo men om veel acht te slaun op zijne af wezigheid. Eindelijk kwam liij hen©, den, niet zijn gewonen vasten tred, trok een stoel bij den haard, en zat daar in de schemering bij den Hau wen gloed van liet smeulend vuur. Sara. uit hare mijmeringen gewekt, zotte eene lamp op de tafel, en terwijl zij op den schoorsteenmantel naar de lucifers tastte, zag zij op haar vader neder. Toen zij het doosje niet luci fers gevonden had, zonk zij naast zijn stoel langzaam op de knieën, en sloeg liefkoozend een blanken arm om zijn hals. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5