HcccKcren van Keil, burgemeester \an Ede. Ib.-l bestuur van de centrale a.-r, kicsvereeniging in het district lid© iioeU vóór en aleer zij overging tot het stolen van een candidaat voer de TvvVte Kantor, neg getracht om sa menwerking ie verkrijgen met het r Iraal bestuur der Chr.-Hist. kicts- verwniging in dat distict, welk voor stel door dat bestuur van de hand is gewezen. (Ned.) De centrale Ghr.-Hlst. klesvereoni-j ging in het district Goes heeft, naar ,,Dc Zeeuw" meldt, jhr. rar. A. F. de Savormn Lobman Sr. opnieuw cundi- 'Uut gesteld. Do anti-rev. kiesvereen. in district 1 te 's-Gravenhage, stelde gisteravond u nuniem candidaat voor de Tweede Kamer mr. J. A. de Wilde, advocaat, aldaar. De centrale antS-revolutionnaire Ktesvereeniging te Zutphen besloot de caiididaluur-Snoeck lleiikemans, ge steld door do Christel ijk-Historischen aldaar, over te nemen. De Maasbode bericht, dat de heer Slotemaker zijn candidatuur voor het district Tilburg heeft ingetrokken. De heer mr. Bichon van IJssetmon- dé heeft de hem door de Christ.-Hist, kiesvereeniging te Ommen aangebo den candidatuur voor de Tweede Ka mer aangenomen. (Zw. Ct.) Ds. Van Wijbe te Barcliem heeft rle candidatuur der S. D. A. P. in bel district Zevenbergen niet aanvaard. De -katholieke 'kiesvereeniging te Middelburg heeft besloten de candida tuur van het aftredende lid, den heer J. H. Blunt, krachtig te steunen. De heer W. J. van Santen te Goes, heeft voor de candidatuur hem aan geboden door de Vrijzinnige Kiesver eeniging te Sneek, bedankt. Ook an dere personen, die door de kiesveree niging zijn aangezocht, hadden geen lust als candidaat vóór de vrijzinni gen te fungeeren. INTERNATIONALE VROUWEN- BAAD. De thee. Dinsdagmiddag te half vijf namens den Gemeenteraad door Bur gemeester en Wethouders van 's-Gra- venhage in de salons van het Restau rant van Hotel De Twee Steden aan- geboden aan den Internationalen Vrouwenraad, droeg een huiselijk ka rakter. Bij den ingang tot de ontvangstzaal nonion de dames en hoeren opge bracht door den Burgemeester, om hangen mot den zilveren amblsket- ting, en mevrouw Van Kameibeek, lid van het eere-comité voor do ontvangst van de conferentie van den Interna tionalen Vrouwenraad. Voorts waren aanwezig <le weihou ders dr. Lelv, mr. Verbroek, De Wil de en Jansen en een aantal leden van den Gemeenteraad. Ook de Franscho gezant was onder de aanwezigen. Vor der do president der I-Iaagsche Jour- iinirtienvereeniging, de heer Elout Nadat de aanwezigen zicli in een kring hadden geschaard, nam do Bur gemeester liet woord um den aanwe zigen een hartelijk welkom too to roepen. De presidente van den Internatio nalen Vrouwenraad, Lady Aberdeen, sprak hierop namens den Internatio nalen Vrouwenraad., en in het bijzon der namens de Engelsch sprekende leden van dien Raad een hartelijk woord van dank voor de vriendelijke ontvangst en de welkomstwoorden, door den burgemeester uitgesproken. (Applaus). Daarna stelde zij den burgemeester kind. Siegfried voor, presidente van don Franschen Vrouwenraad, die in haar moedertaal eveneens op harte lijke wijze den dank harer Franscho zusteren vertolkt© voor de vriendelij ke ontvangst, haar bereid. Nog andere spreeksters voorden Jn denzelfden geest het woord. Zeer voldaan nam men tegen halfzes van de gemeentelijke gastheeren af scheid. Onder do aanwezigen bevond zich ook airs. May Wright Se well, uit de Vereen igde Staten van Noord-Amen- ka, stichtster van den Internationalen Vrouwenraad. 's Avonds had de aangekondigde meer feestelijke ontvangst plaats van de verschillende afgevaardigden enz, ter congresse van den Internationa len Vrouwenraad. In „Diligentia", waarvan het. tal rijk publiek uiteraard bijna uitslui tend uit dames bestond, onder wie de vertegenwoordigster van H. M. de Koningin, waren nochtans aanwezig de Minister van Buitenlandsche Za ken en de burgemeester van 's-Gra- venhage. Het eerste welkom werd gesproken door de voorzitster van den Nederl. Vrouwenraad, mevr. Van BïemaIIij-| mans, die in haar rede gewaagde van de vele mannen en vrouwen die. hoe wel niet tot de organisatie belmoren-1 de. in dit land toch sympathie heb ben voor de beweging en de idealen van den Vrouwenraad. Zij achtte het gelukkig, dat de internationale bij eenkomst thans weer plaats heeft, omdat overal waar deze kwam, de sympathie er voor toenam, daar men nu met eigen oogep iets van het werk bier kon vergelijken niet dat in an dere landen gedaan, uit welke verge lijking zooveel eenheid bleek, dat uien wel de overtuiging moest krijgen, dat uien gelijk had. Zij sprak de hoop uit, dat het werk dat morgen aanvangt, moge slagen en danlUc voor de aanwezigheid der autoriteiten, die den Vrouwenraad tut dusverre niet kenden, zoodat on bekend onbemind maakte. Dit hoopt mew. Van Biema, zal aan het einde van deze bijeenkomst andere zijn. De redo werd beantwoord door de voorzitster van den Internationalen Rund, mevr. de gravin Aberdeen. Zij dankte voor alles, wat door den Nederl. Vrouwenraad is gedaan voor de voorbereiding van het con gres en het comfort van de congres- De presidente sprak vervolgens over de nota sedert de laatste bijeenkomst, wijdde eenigc woorden van weemoe dige en eerbiedige herinnering aan d.e nagedachtenis van de sedert over leden voorvechtsters voor de goede zaak. Zij gaf vervolgens een overzicht van du geschiedenis van het werk van den Vrouwenraad: eerst afzonderlijk, later verbonden, eerst in liet alge meen. later meer begrensd tot enkele groote zaken. Zij deed de vergadering zien, hoe langzamerhand de ideeën van den Vrouwenraad werden ge waardeerd door de buitenwereld. Thans gaat men inzien, dat niet meer de zwakke voor hel genoegen of voordeel van den sterke mag worden onderdrukt. Verschillende spreeksters voerden j weder het woord. Aan alle redevoeringen deed een rau- ziekkorps liet volkslied voorafgaan van het betreffende land. De Minister van Binnenlandscbe Zaken, de heer Heemskerk, kwam aan bei einde der bijeenkomst zelf op 't podium, de presidente dankende voor de uilnoodiging en baar en me vrouw Van Biema de hand drukken de. DAN. DE LANGE. De heer Daniel do Lange, dezer da gen in liet vaderland teruggekeerd van zijn langdurige reis naar Ame rika, gaaf. ons spoedig weer verlaten. En dan voorgoed. Wal hij en zijne eclrigenoote in Californië. aan do ge zegende kust van den Grooten Oce aan, in Mrs. Tingley's stichting heb ben waargenomen en ondervonden, .heeft op beiden een zóó diepen indruk gemaakt, dat zij besloten hebben, in het, najaar daarheen terug te ieeren om er zich te vestigen. Gisteren heeft de hoer De Lange officieel kennis gegeven van dit be sluit en van zijn aftreden als dh'rec- teur van hot Conservatorium der Mij. tot b. d. Toonkunst. (N. v. d. D.) DE LOODGIETER OP HET DAK. Dinsdagavond laat werden brand lucht en root. ontdekt aan het post kantoor te Gouda. Een door de brandweer, die inet volledig materi aal kwam aanrukken, ingesteld on derzoek, wees uit, dat aan het dak een Ibegin. van brand was ontstaan, dat met geringe middelen kun wor den gebluscht. Op den dag had een loodgieter op het dal werkzaamheden verricht, zoodat vemoed wordt, dat een weinig vuur is achtergebleven. De brandweer hield tot laai in den nacht de wacht. (N. R. CL) DE RIJNTOLLEN. De Berlijnsche correspondent van het Hbl. seint: De Berl. Lolcal Anz. van Dinsdaga vond meldt: ,.De onderhandelingen van de Duitsohe regeering met de re geeringen van Oosteuxijk-Hongarije en Nederland over het invoeren van de scbeepvaarUoilen op de Elbe en den Rijn hebben nog tot geen resnl-j laten geleid. Dit is ook. te oordeelen 1 naar den stand van zaken op dit oo- genblik, binnen afzienbaren tijd niet te verwachten. Dientengevolge heeft de Pruisische regeering besloten eerst op andere rivieren, t. w. op de Wezer en de Oder, scheepvaarttollcn te nef- fen, v.oor zoover deze rivieren binnen Pruisisch gebied liggen. De Pruisi sche regeering hoopt hiermede het be wijs te kunnen leveren, dat door bet heffen van scheepvaarttollen de ver betering der betreffende rivieren en de daarmede gemoeide economise»© belangen niet lijden, doch integendeel zelfs een aar merkelijke verbetering! ondergaan, er. zij hoopt dientengevol ge de beide regeerirgen te kunnen overhalen haar goedkeuring te hech ten aan het invoeren van de scheep vaarttollen op Elbe en Rijn. PAARDENPSYCHOLOGIE. Dr. R. A. Reddingius deelt in de „N. Ct," mede hoe hij op de voor- jaarskermis in den Dierentuin te 's-Gravenbage kennis nam van de rek en verrichtingen van een tienjari ge merrie, die zeer gewillig zoowel zijn mondelinge als de door hem op een lei geschreven vragen beant woordde, geheel als een inensch, die bijzonder vlug en zeker uil het hoofd kan rekenen, Dr. Reddingius schrijft over het re kenen, van dit paard, Norma, nog het volgende Worteltrekken kan het, beest niet, om de zeer waarschijnlijk klinkende reden dat ook zijn baas. die hem on derwezen heeft, van een machtsver heffing geen versland heeft en hem dut dus niet heeft kunnen Ieeren. Maar optellen, aftrekken, vermenig vuldigen en deeleu doet Norma tenminste met niet te gfootc getallen i minstens zoo goed als de hengsten in Eiberfeld. ik schreef bijvoorbeeld op de 3ei:: 3? maal 31. Na een korte poos van j blijkbaar nadenken volgde zonder fuut op de vragen van den leermees-1 ter: „Duizendtallen?" 1, „Honderd tallen?" I, „Tientallen?" 4 en „Een heden 7. Zonder dat de eigenaar of iemand anders liet kon zien, schreef ik toen op de lei de willekeurige opgave 16 maal 14, zonder zelf uil te rekenen wat de uitkomst daarvan is. Boven dien droeg ik zorg dat alleen 't paard de opgave kon zien. Na een «ogenblik wachten scheen het beest klaar te zijn met zijn berekening. Ik vroeg: „Duizendtallen V" Er kwam niets als een beweging met den kop. Ik vroeg nog eens hetzelfde. Weer kwam er iets als een neen-schudden, Toen: „Honderdtullen?" 2, „eenheden?" 4, „en tientallen 2. Eerst daarop re kende ik zelf en zag dat het paard correct geantwoord had, zonder dat liet zich in de. war had Juten brengen door mijn herhaalde vraag naar de duizendtallen of door de ongebrui kelijke volgorde van mijn verdere vragen. In mijn artikel in .diet Vaderland" van 10 en 11 Mei heb ik het, zich nu aan ons openbarend denken van het paard, wegens zijn gering inductief redeneervermogen, vergeleken bij dat van een mensch met een vernauwd bewustzijn, zooals dat voorkomt In den hypnotischen toestand. Beter is misschien dc vergelijking met het beperkt denken van den door' zijn aanleg dommen mensch. Ook aan een. door een aangeboren aanleg, dom kind kan men immers gemakke lijk taalkennis en rekenen Ieeren. zonder dat het daardoor de producti viteit van het denken verkrijgen kan. die een eigenschap is van dgn nict- dommon mensch. Maar een groote opmerkingsgave en een goed geheu gen kunnen vair domme mensche» wel slimme of sluwe menschep ma ken. En juist dien indruk maken tot dusverre de onderwezen paarden, dom maar sluw, waarbij ik den lezer verzoek de ongunstige bijbeteekenis van sluw weg le denken. Zonder hem de antwoorden te sug- gereeren heb ik den eigenaar en leer meester nog gevraagd wat mon van het paard moest denken, llij vertelde dat er wel mensclien geweest waren, die met alle geweld wênschten dat hij zou zeggen, dat hij de antwoorden aan het paard ingaf, maar dat de waarheid was, dat het paard eenvou dig dat alles weet, omdat hij het met heel voel moeite door een onderwijs •van 5 1/2 jaar geleerd heeft. Hij be treurde dat hij zelf niet zooveel wist als Krall, daar hij anders het paard nog veel meer zou kunnen Ieeren. De man is Hollander, mijns inziens een voor de wetenschap hoogst ver dienstelijk landgenoot, hoewel hij zich dat niet bewust is en slechts zijn brood wil verdienen. Hij reist al ja ren met zijn paard op kermissen, is .op allerlei plaatsen geweest en heeft er blijkbaar geen zij bij gesponnen. Wat die man gedaan heeft laat men maar aan zich voorbij gaan, zonder er eouige ernstige aandacht aan te, schenken. En de reden? Onze diepgewortelde verwaand heid tegenover het dier. en onze wel practische maar in liet licht der waarheid: erbarmelijke denkgewoon ten. HET NIEUWE ROTTERDAMSCHE STADH LTS. B. en W. van Rotterdam doen thans aan den Raad een voorstel be treffende de opdracht voor den bouw van het nieuwe Raadhuis, een voor stel, dat gebaseerd is op het rapport der jury en op het naar aanleiding daarvan uitgebracht advies der Raad- li ui scom missie. B. en W. deelen mede, dat de uitgc- noodigde architecten of combinaties van architecten den eersten Februa ri hun ontwerpen hadden ingediend. Door één der combinaties is gebruik gemaakt van de bevoegdheid tot in zending van twee afzonderlijke ont werpen, zoodat in het geheel zeven ontwerpen zijn ontvangen, niet de go- kozen motto's als volgt aan le duiden: 1. S. P. Q. R. (Senatus populuscjuc Rotcrodamensis. 2. Groen en Wit. 3. Representatief. 4. Pro domo sua. 5. Aquarius. 6. J. J. 7. Roterodami pros- peri tas. De jury bestond uit den Burgemees ter, dc directeuren'va® Gemeentewer ken eu Bouwtoezicht, benevens de ar chitecten Jos. Th. Cuypers, A. Sulm G.Bzn., J. W. H. Leliman te Amster dam, E. C. Knuttel te 's-Gravcn- liagc, J. P. C Stock Wzn. te Rotter dam. en C. Muysken, le Baarn. Voorloopig leggen B. en W. de cri- tische beoordeeling van elk ontwerp, onder voorbehoud van nadere publi catie,', vertrouwelijk tor visie, er daar bij o.m. op wijzende, dat de vijf laatst genoemde ontwerpen het beschik baar gestelde bouwbedrag aanmerke lijk overschrijden cn tevens dat een drietal ontwerpen en wel „S. P. Q. R.", „Groen en Wit" en „Aquarius" zich door bijzondere quaüteiten on derscheiden, waartegenover evenwel bezwaren bestaan van uiteenloopen- den aard, in het bijzonder de aanmer kelijke overschrijding van de bouw som met circa een milLioen van hel ontwerp „Aquarius". De drie genoem de ontwerpen zijn echter de hestge- siaagde, ook in architectonische]! zin, doch het spreekt van zelf, dat het plan „Aquarius" voor de jury uit hoofde der overschrijding van de bouwsom niet in aanmerking kan ko men. De jury Stelt nu vöur of lus- schen de inzenders dor ontwerpen „S. P. Q. R en „Groen en Wit" voor de definitieve opdracht de keuze te doen, öf hen in de gelegenheid te stellen tot indiening van een verbeterd schetsplan, waarbij rekening is ge houden met de te hunner kennis ge brachte ontwerpen. Intussc-hen ves tigt de jury. met het oog op de aes- thetische qualiteiten, nog eens de aan dacht op het ontwerp „Aquarius". De Raadhuiscojnmissie meent dat de ingeleverde arbeid voor de bouw kunde van zóó groote beteekenis is, dat zij in overweging geeft de ver schillende ontwerpen le vereenigon1 in een uit te geven boekwerk. Ook de Raadhniscommissïe is van oordeel, dal geen der ontwerpen, zooals zij werden ingezonden, voor onverander de uitvoering in aanmerking komt, doch zii bieden ruimschoots de ge legenheid om te geraken tot de aan wijzing van den architect, wien opge dragen zal kunnen worden, zij het ook na omwerking van zijn plan, liet Raadhuis te bouwen. De commissie echter is van oordeel, dat de eerste weg, door de jury aangewezen, moet worden ingeslagen. De commissie is van oordeel,-dat de keuze moet vallen, op de ontwerpen van „S. P. Q- R." omdat diens ontwerp stuat boven dat, onder het motto „Groen en Wit" ingezonden en daar in ineer het karakter van een Raad huis voor Rotterdam uitgedrukt is. Zij herinnert er ook aan, dat de jury van „Groen en Wit" schrijft, dat dit archilcctuurswaardigheid mist en te spedsch is, dan dal het het juiste ka rakter zou vertoonen van het eerste bestuursgebouw van een arbeiders stad als Rotterdam. B. en W. vereenigen zich ten volle met het advies van de Raadhuiscom- missie. Ook zij zien geen voordeel in den vergelijkenden nieuwen wedijver; zij geven dus den Raad in overwe ging ecu keuze tc doen tusschcn „S- P. Q. R uii „Groen en Wit", waarbij zij beslist aan liet eerste de voorkeur tc geven. In de handen van den inzen der van dit ontwerp zullen zij met vol vertrouwen de definitieve opdracht zien gesteld. De Raad zal mitsdien in de gelegenheid worden gesteld de ont werpen te bezichtigen en een keuze te doen. Nadat de beslissing is geval len, zal aan de pers en burgerij de ge legenheid lot bezichtiging worden ge geven, terwijl voorts de thans nog vertrouwelijke adviezen zullen wor den gepubliceerd. Ook willen B. en W. den wensch der Raadhuiscommissie volgen en den volledigen arbeid in een bundel doen uitgeven. LEGATEN Wij lezen in de „Maasbode" Door nu wijlen dr. E. J. M. Nolet, op 1 dezer te Schiedam overleden, is, naar men ons meldt, gelegateerd de som van 300.000 voor den bouw van een R.-K. Ziekenhuis te Schiedam. Verder vermaakte de overledene verschillende belangrijke bedragen aan ecnige te Schiedam gevestigde instellingen, n.l. aan het R.-K. Wees huis f 20 000, aan het R.-K. Parochiaal Armbestuur 20.000, aan hel St. LL- duinageslieht 20 000, aan de St. Wil- librorousr.ichtiiig 20.000, mui de St. Vincesitiusvereeniging ƒ5000, aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente ƒ5000, aan de Diaconie der Geref. Kerk /2UU0 en aan het Armbestuur van de Oud-Bisschoppelijke Clerezy 1000. Aan het ondersteuningsfonds van de Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunde schonk bij boven dien de som van ƒ2000. Pers-Overzicht MR. TIDEMAN TE KAMPEN. Men schrijft aan het „Hbld." uit het district Kampen: „Naar aanleiding van een corres pondentie in de ,.N. R. Ct." betreffen de een eventueele candidatuur van mr. P. Tideman Le Bloemen daal in dit district, achten we het goed hier mededeeling te doen van enkele gege vens, die uit cle beste bron tot on,s kwamen. „Mr. P. Tideman kwam eenige maanden geleden voor op hot grostal van de Centrale Vrijzinnige Kiesver eeniging, waaruit later de heer J. C. de Gast te Sommelsdïjk met overgroo- te meerderheid als candidaat gekozen werd, „Na deze candidaatstelling trad Mr. Tideman te Elburg op. Hij deed dit, zonder tevoren in eenig contact te treden met hot bestuur der Centrale voornoemd. Nochtans begroette dit bestuur het optreden van mr. Tide man met welgevallen. Zoozeer had het optreden van mr. Tideman de sympathie van de liberale leidslieden alliier, dat inen. contact met hem meende te moeten zoeken, ten einde hem als spreker te krijgen ook in andere plaatsen van het district „Intusschen sprak de-heer T. te Heerde on duar geschiedde het, dat na afloop van de vergadering de heer Jos. van Veen, van 's-Gravenhage, den aanwezigen aanraadde, den heer Tideman candidaat te stellen. De heer De Gast had zich dan terug le trek ken. Een uilnoodiging daartoe moest tot dezen worden gericht. „De bestuursleden der Centrale na men van dit feit met verbazing ken nis. Wel had het bun getroffen, dat de heer T. ook te H. optrad, geheel buiten overleg met de Centrale, wel was het bun opgevallen, dat deze noch te Elburg noch te Heerde een woord van aanbeveling sprak voor den heer De Gast, maar zij achtten het onmogelijk, dat een concentratie- nian, die eenmaal als zoodanig hier op de groslijst etond, zich er toe zou leenen, om de eendracht in .de con centratie le breken. „Toch moest men -dit nu wel aan nemen. Immers, bet is ondenkbaar, dat de heer Van Veen, tegen den wensch van den lieer T. in, diens Can dida luur zou hebben gepousseerd. „Het bestuur der Centrale richtte zich n-a de vergadering te lieerde di rect tot mr. Tideman zelf en diens antwoord kwam hierop neer, dat hij niet beloven kon bij verdere actie in dit district de candidatuur-De Gast te steunen, verder dat hij zelf een can didatuur zou kunnen aanvaarden, als die hem door ernstige mannen werd aangeboden en ten slotte, dat hij zich eenigszins los voelde van de concen-; tra tie. „Na deze verklaring weet het be stuur der Centrale, dat hel met ccn eventueele candidatuur-Tideman zal hebben te rekenen. „Dat een mogelijke uilnoodiging om zich terug te trekken bij den heer De Gast succes zal hebben, dal gelooft de heer Tideman natuurlük zelf niet. „De heer De Gast heeft zijn na ern stige overweging gestelde candida tuur aanvaard Letteren en Kunst MELVINA EN DE LEGENDE VAN DEN VUURTOREN. (L. J. Veen. Amsterdam.) Het heeft onzen grooten Ts. Querid© behaagd om zich, nadat hij zijn naam als lyricus in ons land had gevestigd met kostelijke romans over het Ier,'en van Bevervvijksche aardbeienplukkers en Jordaansche lobbers; stof te zoeken voör een nieuw verbaal in oude tij den. Zóó oud, dat Raemnckers' om- slagteekening de heldin toekent alsi een heks, met een haakneus, een roo- den doek over den gevaarlijken kop, bukkend sluipend tusschen lage rot sen, terwijl ©en zwarté mantel achter haar aan fladdert. De 'menschen, die met haar in Rock woonden, hielden Tiaar, op aanstoken van een nijdige visschexsmeidook voor een wezenlij ke heks, en geen wonder want zij kon haar rimpelende huid pijnloos ophalen, zoodat er bij hals en nek vampierachtige vliesplooien spanden, als in den vluchtniantel van oen vleer muis; terwijl ze haar huid met de vingers over het gansche gelaat uit trok tot de brauwen, piepte haar ge smoorde mond naar lucht, als de zwakke stem van den dood-voorspel- lende, g ran we- n achtf I add era ar. Voor zulke fratsen zou niemand baar nu nog van hekserij verdenken, maar menigeen zou er toch van op de loop gaan. Melvina had haar man cn twee zoons in zee verloren en haar eenig overgebleven zoon. schoon en teer van gelaat, haakte ook naar zee, hoeveel moeite zij oolc deed om hem daarvan terug te houden. Op een winteravond was hij naet thuis gekomen, de wijde wereld inge gaan; naderhand liet hij weten, dat hij onder een vreemden vorst dien de, maar te land, en dat hij door zijn koenheid hooge vorderingen gemaald had. Verrukt zette Melvina het akelig bedrijf voort, dat haar geheim was: als hot stormde sloop ze naar de rot sen aan 't strand, beroofde daar de aangespoelde lijken en begroef den buit, waarmee ze hem, haar zoon, eenmaal rijk maken wou. En zoo ge raffineerd dreef ze de misdaad, dat zij de lamp, waarmee de visscbers den zeevarende wilden waarschuwen lo gen Rocks gevaarlijke kust, uitdoofde, zoodat er maar voortdurend schepen op le pletter liepen, waarvan zij de aanspoelende lichamen plunderen kon. Totdat zij op zekeren nacht in een van die lijken haar eigen zoon her kende, die naar haar terug had wil len koeren en wiens dood zij nu, dooi de lamp uit te slaan, zelf veroorzaakt had. Zioduor liet verhaal, in weelde van; beeld en rijkdom oati taal gegeven, met meer dan één krachtige beschrij ving van angst en wee in de duistere rotsen, vol van de stem van den storm. AJaar het is alles wél verzonnen, de droeve historie doet ons niets, even min als een griezelige bioscoopfilm, waarvan we weten dat de tafereelen toch maar in elkaar gezet zijn voor de vertooning. Tot dusverre stonden Querido's fi guren zóó midden in liet leven, dal deze legendarische Melvina ons niet ontroeren kon. Hot verhaat had een practiseh ge brek: liet was mot toereikend voor een heel boek, dat icch zekere lengte behoort te hebben. Zoo zijn er enkele korte stukken achteraan gekomen, een paar jengd-hei moeringen onder anderen, van liet sabbathgezang thuis van de concerten ui den Paleistuin en van het köopen van ©en boek van Jules Vorne. Schetsen, die wel heel wonderlijk achter het ijselijk Melvinn- verhaal aanwandelen, maar die, mee lton we zoo, toch meer weerklank bij menigen lezer zullen vinden, dan die in weelderige taal beschreven maar zuiver verzonnen lijkenberoovcrij. DE ZELFMOORD. Ds. M. M. den Hertog heeft bij zijn promotie lot doctor in de Godgeleerd heid aan de Universiteit te Utrecht a's academisch proefschrift gegeven een uitvoerige studie onder den titel: „De zedelijke waardeering van den zelfmoord". Reeds dadelijk verbaasde ons deze titel en nu wij het werk hebben gele zen, komt liet ons inderdaad voor, dat die oen vergissing is, en dat het woord waardeering ..beoordeeling" wezen moet. Van geringe beteekenis is dot verschil hier niet, omdat waar deering voor den schrijver verdedi ging veronderstelt cn beoordeeling een object ef overzicht mogelijk maakt. Aan dat laatste beantwoordt don ook de inhoud var. bet boek. Hoofd stuk 1 bevat de geschiedenis der zede lijke waardeering (beoordeeling) van /teil zelfmoord, hoofdstuk 11, liet pro bleem van den zelfmoord in de socio logie, III de oorzaken der zelfmoonl- pleging in onzen tijd, IV de zedelijke beoordeeling van den zelfmogrd en V de middelen tot bestrijding. Geen boeit voor iedereen natuurlijk, maar wel earn dat veel wetenswaar digs be\ai voor predikanten, pias ters, gënfeesheerou, zenuwartsen voor al. De jonge doctor heelt zich \«cl moeite voor zijn onderwerp gegeven, al valt niet te ontkennen, dat zijn wij ze van mededeelen na een jaar of wat ervariug wel bordiger wezen zal. Het is hier de plaats niet om op dit werk nader in te gaan, maar iets mag toch meegedeeld worden van de mid delen, die hij tegen den zelfmoord aanprijst. Ze zijn: goede arbeids-wel- geving, tempering door den staat van de ongebreidelde concurrentie, bevor dering door den,staat \r.i redelijkheid, tegengaan van alcoholis me, van speelzucht, van bioscoop- v tooneelvoor-stellingen, waarin de zelf moord maar ai te vaak verheerlijkt wordt, van onzedelijke lectuur; ver bod aan de pers om gevallen van zelf moord te publi'CC-ercn, vorming van het maatschappelijk leven naar d< ethische grondslagen der Christelijke reiigio, bestraffing van peg:.. zelfmoord, kerkprediIcing tegen den zelfmoord. (Schr. wil de kerk op al lerlei wijs in den strijd legen tien zeifmoord betrekken en die taak te doen verrallen door cle school) bevor dering van den eenvoud des levens. Rechtszaken OVERTREDING DER AUTEURS WET. Voor de Vierde Kamer der Recht bank te Amsterdam stond gisteren bij verstek terecht de lieer C. F. J. Roli- ling, handelaar in effecten, beschul digd in zijn weekblad „De Finan- eieele Opmerker" te hebben nagedrukt den bij do firma Mart. Nijboff te 's-Gravenhage order den titel „Ambt en Belang" uitgegeven Open Brief aan Z. Exc. den lieer J. P. van Heutz door mr. H. P. Marchant. Het au teursrecht werd door den maker aan den heer W. Nijhoff, handelende on der den naam van Mart. Nijhoff, ©ver god ragen en noch de schrijver, noch de uitgever hadden bóki. volgens dc dagvaarding1, vergunning gegeven den brief na te d,rukken. I-Iet O. M., mr. baron Van Hariux- ma tlioe Slooten, achtte het onaanne melijk, dat een uitgever niet met dc Auteurswet Lekend zou zijn; maar gesteld dat dit zx>o was, dan zou liet beklaagde niet kunnen ontlasten, om dat de wet uitgaat van de veronder stelling dat iedereen de wet kent en omdat bier het opzet op de handeling gericht moet zijn. getuige een artikel in liet laatste Weekblad van bot P.echt. Eisch wegens inbreuk malven op eens anders auteursrecht 200 boete of 60 dagen hechtenis. MISHANDELING MET DOODELIJ- KEiN AFLOOP. Het Bossche Hof veroordeelde giste ren don Oestenrijkschen mijnwerker Johan Arhar, die te Kerkrade een medearbeider zoo mishandelde, dat deze aan de gevolgen daarvan over leed, conform 'bet vonnis der Maas- trichtsche Rechtbank, tot vijf jaar ge vangenisstraf met aftrek Tan voor arrest. HAZARDSPEL. Het gerechtshof te Amsterdam hoeft gisteren in honger beroep onder ver nietiging van 't vonnis der rechtbank 4e Kamer van '13 Febr. den byousier D. S. C. veroordeeld tot f 30(10 boete subs, 6 maanden hechtenis wegens liet opzette" ijlt als bedrijf gelegenheid geven tot i iidioc-i 1:. c.i Sur- p'natistraai 21. De rechtbank had hem 4 maanden gevangenisstraf opgelegd. Een van de agenten die van hei vonnis, waarbij hij tot een geldlrooie werd veroordeeld, in honger beroep was gegaan, werd vrijgesproken. Verdediger in deze zaak was Mr, Th. Kokosky. DE MOORD TE ABBENBROEK. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeelde in hooger beroep ven landbouwer G. Spoon te Abbenbroek tot 20 jaar, wegens incoixl, vergifti ging door morphine, van zijn buur man P. 1L Westerveld. De Officier van Justitie te Rotter dam bad teierrtange gevangenis;.Uaf geèïscht en de Rotterd. rechtbank had hem veroordeeld tot 20 jaar gevange nisstraf. ONTROUWE GEVANGEN BEWAARDER. De Amsterdamsche rechtbank lieeft gister veroordeeld tot 2 jaar gevange nisstraf overeenkomstig den eisch van het O. M. de vroegere gevan genbewaarder R .N. S-, wegens bet als bewaarder in het Huis van Bewa ring ten geschenke aannemen van eet- en drinkwaren en geld, terwijl hij wist dat deze giften hem werden gedaan om hem te bewegen briefjes van zich buiten het H. v. B. bevin dende personen over te brengen aan de gedetineerden Willem Boere, en Hendrik Dekker, alsmede in het over brengen van briefjes van dezen aan eerstbedoelde personen. Voorts tot bet overbrengen van eetwaren aan genoemde gedetineerden welke hij van huiler, het II. v. B. zich bevin dende personen tot dat doel had ont vangen. Met. betrekking tot. den gede tineerde Boere had iiïj voornamelijk geld en een rijwiel ten geschenke aan genomen. Stadsnieuws CACAO- EN CHOCOLADEFABRIEK „UNION". HAARLEM In de op l'J Mei j.l. gehouden jaar- lijksche Algemeone Vergadering \au Aandeelhouders der Cacao- en Cho coladefabriek „Union" gevestigd te Haarlem, werd door dc Directie ver slag uitgebracht over het afgeloopen boekjaar. De netto winst der fabrica- tie-rekening bedroeg ƒ25.270.87 1 2. Vastgesteld werd, dat hiervan op.de bezittingen der Vennootschap 110.023.23 zal worden afgeschreven en een dividend van 5 uitgekeerd, ter wijl ƒ1056.701/2 voor bedrijfsbelas ting en onverdeeld winst-saldo op nieuwe rekening werd overgebracht. De reserve afschrijvingen op de be zittingen bedraagt thans 79 436.041.2 en het extra reservefonds 940.87. Uitgeloot werden Uvee obligaties elk ad ƒ1000.en wei de nummers 63 (drie en zestig) eh 95 (vijf eu negen tig). De heer A. H. van Wijngaarden, die als commissaris aan de beurt van aftreding was. werd herbenoemd. POLITIEHONDEN. Woensdag is hier opgericht de Haar- lemsche Dresseerclub van politiehon den, onder den naam „Juliana". Het bestuur bestaal uit de hoeren II. Spoelstra (voorzitter), J. öniit (vice-voorzitter), M. J Duisterbof (penningmeester), J. H. van deu Broeke (secretaris), P. liaan (commis saris). De oefeningen van de honden zul len plaats vinden volgons program ma van de Kon. Ned, Poliliehouden- verèeniging onder leiding van den be kenden dresseur J. 11, van den Broe ke, voornoemd. Personalia. Bij de van 14—17 Mei j.l. te Utrecht gehouden examens voor machinist ter koopvaardij, slaagde o.m. onze stad genoot, de beer J. v. d. Ham. E x a in e n s L. O. Haarlem. 21 Mei. Opgeroepen 8 vrouwelijke candidalen. Geslaagd zijn de dames: A. T. Nijhoff, Haarlem; E. S. v. Ónseier, Heemstede, C. B. Oos terhout, Helder; J. B. Paesi, Haar lem; M. du Pain, Edam, Th. C. M. P. X. Peters, en A. C. M. M. Rat,té, Ber gen (N.-Ii.), II. Raven. Heemstede. Rubriek voer Vragen Geaboaueerdi-n hebbeu liet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in tc j.cndeu bij <Ie Redactie ran Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. A lln antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en vreonplaals van den inzender vermelden wor-lt geen eaiidnclit geschonken. VRAAG. Kunt u mij ook mede deelen, hoe ik. inlichtingen kan ver krijgen over liet stoomlKvotverkeer Amsterdam -Meppol, hoofdzakelijk dienstregeling eu kosten ANTWOORD. Rij de directie te Amsterdam, namelijk de firma Ver- *cliure Co., De Ruyterkade. Re tours kosten 2.25 en ƒ1.80. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen, op welke plants het nieuwe schoolge bouw te Sloten komt en wat de kort ste weg er naar toe is per fiets? ANTWOORD. Dal is ons niet be kend. VRAAG. Is bij u ook bekend een dag- of weekblad, waarin veel aan vragen voorkomen voor een bod rij fs- boer of baasknecht, ook voor liet boe renbedrijf Of is ook bij u bekend een dag- of weekblad, dat veel in de provincie Gelderland gelezen wordt ANTWOORD. Op de eerste vraag kunnen wij geen antwoord geven. Te Arnhem verschijnen o. a. de Arnhem- 6che Conrant, Nieuwe Arnh. Ct., Arn- hemsche Dagblad, Arnhenuch Week blad en Nieuw Arnhemsch A iverten- tieblad.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6