Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Concierge. Tol concierge van het dienstgebouw aan de Boekenrodeslraat. is door B. en W. benoemd mej. A. Visser—Rui ter alhier. Leerplicht. Tol voorzitter van de commissie tol wering van schoolverzuim is benoemd etc lieer D. Pronk, en tot secretaris de heer Th. J. Ilefjdanus. BEVERWIJK. Rede-Ravesteyn. Dinsdagavond trad in „Mai-son Slrouckun" voor do Vrijz.-Dem. Kies- Vfcieciiiging de heer J. Ravesteyn op, Ei was een talrijk publiek aanwezig, dut den spreker volgde in zijn uiteen zetting van bet conceiitralie-program. Een lid van de S, D. A. P. trad in debat. VELSEN, Woensdagmiddag vergaderde de road dezer gemeente onder voorzitter schap van den Burgemeester, die van verlof teruggekeerd is. Afwezig zijn de heeren Voorcn, De Boer en Polderman. Bij de ingekomen stukken is een adres van den lieer W. F. J. Meijer, waarin geprotesteerd wordt tegen uil- latingen van den wethouder van open bare werken, als zoude hij met ge meentelijke verordeningen hebben ge spot en half Wiikeroog hebben opge stookt} verzet te plegen tegen de ver ordening inzake de violeering. B. en W. zullen er proeadvies op uitbren gen. Een voorstel van b. en Vom de positie van sommige ambtenaren te regelen, in dier voege, dat ook aan die ambtenaren, die nog niet in hei bezit zijn van vergoeding voor wo- nmghiuir, zulks wordt toegekend, wordt goedgekeurd, evenals de gewij zigde saiarisrogejing van de ambte naren bij het gasbedrijf. Goedgevonden wordt, dat aan de school te Vclseroord een zesmaande- Iijkschc toelating van nicuv.c leerlin gen wordt ingevoerd Aan B. en W. wordt een credicl toegestaan van f 250.tot ondersteu ning van ouders, die er om vragen, om liun achterlijke kinderen extra onderwijs te doen geven of ze naar een bijzondere inrichting 1e kunnen zenden. Bij dit punt dringen een aantal raadsleden er op aan te onderzoeken of er niet een voldoend aantal achter lijke kinderen is. om daarvoor een af zónderlijke klas met een speciale leer kracht te vormen. De wethouder van onderwijs zegt, reeds in deze richting .werkzaam te zijn, maar wijst op de groote moeilijkheid door de uitge strektheid der gemeente en de groote afstanden tusschcn de openbare la gere scholen. L)c wijziging in do heffing van leges voor huwelijksvoltrekking voorge steld, ingevolge het verzetten van de raadzittingen van Woensdag op Don derdag, wordt wederom aangehou den, omdat een 7-tal raadsleden voor etellen avondvergaderingen to hou den. Op voorstel van het Gemeentebe- sluur van Haarlem wordt, gehoord do gezondheidscommissie, door den raad besloten den geoieenschappeJij- ken keuringsdienst voor omliggende gemeenten te doen ingaan met 1 Juli a.s. Alleen de gemeente Haarlemmer meer heeft zich niet aangesloten. Besloten wc-rdl liet stemlokaal in liet Koning Willemshuis te IJ muiden op te heffen en dit over te brengen in liet gymnastieklokaal van school A. aldaar. I-Iet voorstel van B. en W., om de gemeente lid te doen worden van de Nationale Vereeniging tegen de Werk loosheid, tegen oen jaarlijksche con tributie van 110, wordt aangenomen alsmede een voorstel van dat college, om afwijzend te beschikken op een verzoek van de heeren J. R. Mees en J. Kostelijk, commiezen ter Secreta rie, om verhooging van jaarwedde als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Van de heeren S. Eskes c.s. is een verzoek ingekomen, om den Engel mand usweg door do gemeente te doen overnemen en te beharden, waarbij do eigenaars van gronden aan dien weg zich verbinden, in de kosten van verbloeding en verharding bij te dra gen. De meerderheid van het college van B. en W. is tegen het voorstel, met het oog op de kosten, daaraan voor de gemeente .verbonden, te weten 7000 Op grond, dat nog een aantal an dere wegen mede ernstig in aanmer king komeu voor verharding, wordt iict verzoek aangehouden en zulieii B. en W. een rapport uitbrengen over al die wogen, die verbetering eischen en voor do bijdragen, die van de eigenaren van aan den weg gelegen gronden gevraagd zullen worden. Een uitvoerige discussie ontspint zich over hot voorstel van de Gezond heidscommissie, om een deskundige voor de uitbreidingsplannen te benoe men. De Voorzitter, de heeren Netsclier en Sant pleiten er tegen de heeren .Vermeulen en Landeweerd er vóór. Tenslotte doet de heer Landeweerd eon voorstel, om althaus voor de uit breidingsplannen van Velseroord en IJmuideu een deskundige te benoe men, welk voorstul wordt verworpen met 9 tegen 5 stemmen. Vóór stem men do heeren Landeweerd, Brink, Sluiters, Vermeulen en Zegel. Een verzoek van den heer W. II. Houwen, hoofd der school te Velser oord, om verhooging' van jaarwedde, zal bij do beg rooting voor 1914 behan deld worden. Aan J. van Gameren, die roods her baalde malen om schadevergoeding voor verlies van paarden heeft ge vraagd, zal inzage worden gegeven van liet betrekkelijk rapport, daar over door Openbare Werken uitge bracht en op grond waarvan het ver zoek is van de hand gewezen. Tot voorzitter en plaatsvervangend voorzitter van het werklieden-scheids gerecht worden op voordracht van B. en W. benoemd de heeren J. van Spliiider en J. E. Mulder, beiden oud raadslid. Tot leden zijn benoemddoor B. en W. de heer P. Heere, en door do werk lieden de lieer A. Blom. Hiermede is de groote, maar weinig belangrijke agenda afgehandeld. Do rondvraag levert ditmaal goen 1 verrassing op. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. par regel. IS ÖW LEVER ZIEK? Maak hem dan in orde; tiet is I gemakkelijk te doen. Zonder p pijn, zonder stoornis; alleen I door het heilzame effect meukt g ge dat ge genezen zijt door ÜECMAfS'S PILLEN Sport en Wedstrijden VOETBAL. BEROEPSVOETBAL IN BELGIS. Dal het voelbalamaleurisme in Bel gië niet al te zuiver is (schrijft de Tel.) was reeds lang oen bekend feit, maar de Belgische reglementen op di! punt waren blijkbaar niet duidelijk genoeg orn hier krachtig tegen op ie lieden, waardoor verschillende mis- 'bruiken bléven bestaan. Zoo kwamen af en toe bekende Engelsche spelers plotseling voor een Belgische club uit en vertrokken bekende spelers, die go ruimen tijd voor een zelfde vereeni ging hadden gespeeld, op 'raadselach tige wijze naar een andere club. De heer W. R. Seeldrayers, een der bestuursleden van den Belgischen Voetbalbond, heeit over oen en ander een uitvoerig rapport uitgebracht, waarin hij ten slotte als zijn meening uitspreekt, dat erkenning van het pro fessionalisme het beste middel zal zijn om het amateurisme zuiver to hou den. Wanneer men beroepsspel er kent, dan kan men iemand, die door zii sport geld wil verdienen, eenvou dig naar do categorie der beroeps spelers verwijzen en behoeft hij niet voor verkapt beroepsspel te worden gestraft. Op een j.l. Zondag gehouden ver gadering heeft men dit rapport be handeld en bet resultaat eener uitvoe rige discussie was, dat men besloot, dat de Belgische Voetbalbond beroeps- spet zou erkennen en besturen. Hier mede is echter nog niet gezegd, dat men dadelijik. beroepsspel in België zal krijgen, want er werd bepaald, dat men het beroepsspel eerst zou gaan regelen en reglementeeren zoodra de behoefte er aan zich zou doen gevoe len en een algemeeno vergadering zich hiervoor zou verklaren. Voorioopig heeft men engere bepa lingen voor het amateurisme gemaakt en waarschijnlijk zal men dus eerst beroepsspel krijgen wanneer deze be palingen voor enkele der tegenwoor- .dige amateurs te streng blijken te zijn Zwemmen, EEN NIEUWE VEREENIGING. De Sportier, meldt de oprichting van de Leidsche Studenten Zwem- en Polo-club met aanvankelijk 20 leden. Bestuursleden zijn de heeren W. Paeblig (voorz.), W. P, C. Knuttel (secr.-penningm.) en W. B. Dooren- bos. Op het Galgewater vóór het boo tenhuis van Niord zal geoefend wor den. Gemengd Nieuws BANDIETEN-MANIE. De Parïjsche polit ie heeft de ha ml gelegd op de twee Jonge mannen, die er verleden week met een auto van door zijn gegaan, en, nadat zij een dame hadden aangevallen in de buurt van de Are de Triomnhe, een uitstapje naar buiten hebben gemaakt met de buitgemaakte auto. Zij vertelden aan den rechter van instructie, dat het heele geval een grapje was, om de verveling van bet ollcdaaesche leven in Parijs eens wat te onderbreken. Van beide jongelui kreeg men de beste informaties en zij zijn van res pectabele familie. Zij vertelden, dal zij de dame in quaestie heelemaal niet hadden willen aanvallen... zij hadden haar alleen slechts willen kussen. En zo boden aan, om huur te betalen voor de auto.voor de uren, dat zij er gebruik van hadden gemaal;!. De rechter was echter niot geneigd, de quaestie genadig te behandelen,"en liet de avonturiers opsluiten, in af wachting van nadere instructie van hun zaak. DE MOORD TE BERLIJN. De moordenaar van den knaap Jo seph Rliter heeft te Berlijn in liet Huis van Bewaring een pi ging ge daan om zich van het leven te beroo- ven. Hij heeft zich namelijk door inkt del van een handdoek willen ophan gen. Zijn poging werd echter bijtijds op gemerkt en verijdeld. ROOSEVELT ALS AANKLAGER. Roosevelt zal, naar do N. R. Ct. ■meldt, de volgende week- als getuige optreden in een proces tegen George Newett, de uitgever van een vqkblad te Marquette (in Michigan), waarin tijdens de. verkiezingscampagne voor het presidentschap werd gezegd: -hij (Roosevelt) vloekt en liegt en is vaak dronken; allen die hem kennen we len dut. Vooral over dat dronken zijn Is Roosevelt erg in zijn wiek geschoten. Toen de aantijging bekend werd, schreef de Ontlook, hel blad waaraan hij thans verbonden is, dat Roosevelt alleen onmatig veel... melk drinkt. WEER DE SUFFRAGETTES? In bet observatorium van Black- fordhill nabij Edïnburg ontplofte een bom, waardoor een gat van een cen timeter werd geslagen in den vlc-cr van de tweede verdieping. Het ge bouw werd slechts weinig beschadigd, maar de instrumenten hebben, naar men gelooft, voet geleden. Men schrijft den aanslag toe aan suffragettes. IIET PANAMA-KANAAL. Blijkens een bericht uit Panama aan de „New-York Times", laat do directie van de Panama-kanaalwer- ken nieuwe ploegen arbeiders van de West-Indische eilanden komen, ten einde meer spoed te kunnen zetten achter de werkzaamheden aan het kanaal. Dc directie hoopt daardoor te kunnen bereiken, dat het kanaal begin October a.s. zal kunnen worden geopend. CASSATIE VERWORPEN. De gebroeders Vergouts, die wegens den moord op den diamanthandelaar Provo door het hof van assizen te Antwerpen veroordeeld zijn, de een ter dood, de ander tot levenslangen dwangarbeid, hadden tegen hun von nis cassatie aangeteekend. 1-Iet hof van cassatie heeft hun voorziening in cassatie verworpen. UITDRIJVING DER ISRAëLIETEN, Naar de „Alliance" meldt, hebben te Riga weer 200 Joodsche families aanzegging gekregen, de stad te ver laten. Ongeveer 100 familiën mogen, tol regeling van hun zaken, nog twee maanden blijven; aan de overige ge- ziynen is een termijn van zes weken gelaten. In het district Doebno staan 1500 Joden op dc nominatie voor uitzetting. Daar de termijn van twee maanden voor de honderden uitgewezen Joodsche familiën te Koerste dezer dagen afgeloopen is, heeft de gouverneur Mo ra lóf aldaar de politie strenge orders gegeven om hun geen respijt te verleenen. Be zwaarschriften aan den Senaat zijn vruchteloos gebleven. EEN AANSLAG TE PARIJS, De auto-bandiet, die den moordaan slag gepleegd heeft op den heer Dar denne, een der directeuren van de automobiel-fabriek Chenard-Walcker te Parijs,' schijnt een Belg te zijn meldt de N. R. Ct. die onder den naam Lancien met een vrouw in een hotel te Parijs verblijf hield. Uit een telegram in het Ochtendblad weten de lezers reeds, dat hij zijn misdaad ge pleegd heeft'bij het gehucht Louvre, op ongeveer vijf-en-der tig kilometer afstand van Parijs. Dardenne was, daar even uit de auto gestapt en toen hij bij den wagen terugkeerde, stond Lancien hem daar af te wachten, met een revolver ih elke hand. De onver laat loste zes schoten op den niets vermoedenden Dardenne, die op dc-n weg ineen zakte. De moordenaar stoof vervolgens weg met de auto. Gelukkig waren de scholen gehoord door arbeiders, die in de buurt aan het werk waren. Zij troffen Dardenne zwaar gekwetst aan, maar bezig zijn testament te schrijven, daar hij zich zelf als een verloren man beschouw de. Hij wist met moeite nog een ver haal van den aanslag te doen en dank zij die inlichtingen kon de politie in -de kamer -die Lancien in een hotel, op de Straatsburgsche boulevard be woonde, een onderzoek instellen. Uit de daar gevonden papieren zou ge bleken zijn, dat Lancien eigenlijk Davignon heette en gedeserteerd was uit het Belgische leger. Men vond er een volledige uniform. Na zijn mis daad op Dardenne gepleegd te heb ben, is Lancien naar zijn hotel terug gekeerd, heeft er de vrouw, die er met hem vertoefd had, afgehaald en is met deze in de auto verdwenen. De politie vermoedt in Lancien te doen te hebben met een individu, dat ju zijn geestvermogens gekrenkt is. Dardenne, liet slachtoffer, heeft nog medegedeeld, dat zijn aanrander ze nuwtrekking-en in het gelaat had. De toestand van Dardenne is hoogst ernstig, hoewei niet hopeloos. BEGRAFENIS DER KEIZERIN WEDUWE VAN CHINA. China is een republiek, maar welke plaats de afgetreden dynastie nog in die republiek bekleedt, bleek wei ten duidelijkste na den dood der keizerin- weduwe, Loeng Yu. Den lSdeu Maart en de beide vol gende dagen had de rouwplechtigheid plaats in de Tai-hotien-hat, waar een levensgroot beeld der overledene was opgesteld. Ten aanzien van dit beeld nu wer den op het rouw-altaar de voorge schreven ceremoniën ve-rricht. Den eersten dag zag men o. a_ daar gene raal Yin Tsang, als vertegenwoordi ger van don president, delegatïën van de officieren van alle Chineesche re gimenten, de vertegenwoordigers van de politie-overheden, van de politieke partijen, pers, handel en religieus© vereenigingon. De volgende dagen waren het de keizerlijke prinsen, af gevaardigden van de acht banieren en van de vloot, van de studenten en scholen, de vrouwen der hoogere ambtenaren en officieren en afge vaardigden van de Pekïngsche stads overheid, die aan de overledene eer kwamen bewijzen. Ieder rnaakLc daar bij drie buigingen voor het beeld der afgestorvene, terwijl Boedhistisclie en Taoistische priesters hunne litanieën zongen en een Chineesche kapel treur muziek liet hooren. Ook de kapel der k-.-izorlijk© lijfgarde (die dus nog al tijd blijkt te licstaan) gaf eenige num mers ten beste, w. o, een teeken van den niéuwen tijdgeest ook Eu ropeesch-ü mij ziek. Na de rouwplechtigheid bleef de uit het fijnste hout van Mantsjoerije ver vaardigde kist drie weken in do Hoen ng-tsjia-tionde keizerlijke fa milie-hal. 'voordat de overbrenging naar de keizerlijke .begraafplaats bij Liang koisjoeang, ten westen van Pe king. plaats had. Den 3den April j.l. had de ©verbren- j ging met groote plechtigheid plaats. Garde-cavaleristen maakten ruim baan voorden stoet, die geopend wérd door een aantal kameolen, beladen met. matrassen en tent,gerei, blijkbaar j om de geesten te doen gelooven, dat het lijk niet per trein, gelijk vroeger gebruikelijk was. zou worden over gevoerd. Vijftig Mongoöische schiin- nielpony's, dragers van bij Chinee sche begrafenissen gebruikelijke schermen niet zinnebeeldige opschrif ten, hellebaardiers, draagstoelen en draagkoetsen, hof-eunuchen, die bran dende wierookstaafjes en offerpapier in de lucht slingerden, dat alles ging aan de groote kaiafulk vooraf, die door honderdtwintig bariièÖcden word gedragen. Onmiddellijk vóór de katafalk be speurde men" hol drledubbole ©ere-j seherm. met den vogel Phonix daarop geborduurd, van de overledene. Die zelfde voorstelling vond men terug in het borduursel, dat ter versiering van de de katafalk omhullende gele zijde was aangebracht. Naast de katafalk reden garde-rui ters met den zwarten rouwband om den arm en aan de lanspunten. Een generaal en een admiraal op hoog© Australische paarden gezeten, garde- ruiters en een compagnie van de lijf wacht van den president volgden on middellijk achter de katafalk, terwijl dc stoet gesloten werd door hellebaar diers, waaiers-dragende paleisdiena- ren en garde-ruiters. Zes uren schreed de stoot voort voordat men aan liet station was aan gekomen. Hier word de stoot opge wacht door de keizerlijke prinsen met hunne echlgéiióöten en kinderen, de leden van het kabinet en de vertegen woordigers van president Yoean Sji Kai, Na ©ene korte rouwplechiielïeld i werd de katafalk onder de tonen van den trourmarsch van .Chopin in den trein geplaatst, en alle keizerlijke prinsen en Uoogdwaardigheidsbeklee- ders namen knielend afscheid van hunne keizerin, de laatste regeerende vorstin uit de Mant.sjoe-dynnst.io. Niet minder indrukwekkend was de houding vau de landbevolking langs den spoorweg. Van heinde en verre waren die lieden in groote scharen samengestroomd, om aan hunne doo- de keizerin den laatste n, eerbiedigen groet te brengen, DE KRUPP-KWESTIE. In het boek, waarin Jules Hu ret zijn artikelen in de Figaro met zijn indrukken van een langdurige reis door Duitschland heeft uitgegeven, staan, naarvhet Berliner Tageblati aantoont, dingen, die, indien zij vroeger in Duitschland de aandacht waardig gekeurd waren, de omhullin gen van Lïebknecht in den Rijksdag over de praktijken van Krupp eigen lijk onnoodig gemaakt hadden. Hu- re t heeft den bal dikwijls misgesla gen, door al wat hij in Duitschland zag te veel met het oog van den Fransch-man te beschouwen: maar hij is een voortreffelijk verslaggever en heeft bv. lange gesprekken met den ouden August Thijssen, den concur rent van Krupp, gevoerd, .welke hij deels woordelijk, deels samengevat weer heeft gegeven. Wat Thyssen tegen Huret gezegd heeft, is nu weer van belang geworden. Thyssen vertelde dan, dat hij ka nonnen en pantserplaten wilde ma ken en zich tot de regeering gewend had, om te vragen, wat zij precies noodig had. De regeering antwoordde hein: "Wendt u t.ot Krupp. Men be grijpt schrijft: IInret dat Krupp zich niet gehaast 'heeft aan ©en con current van de beteekenis van Au gust Thyssen de inlichtingen te ge ven, die hij noodig had. En zoodoende verdiend© Krupp oen fortuin van 500 millioen. Iluret zet dan verder uiteen, hoe Krupp ook voor alle ander© staatsbe stellingen een monopolie had gekre gen. T-en slotte kreeg Thyssen, van 't centrum de verzekering, dat het bij gelegenheid het monopolie in den Rijksdag aan de kaak zou stellen. Daar de regeering het centrum noo dig had, is het monopolie toen ook wat beperkt. „Toch gaan de fabrie ken van Krupp voort, zich het leeu wendeel te verzekeren," zegt Iluret. Thyssen heeft ook stil gestuan bij de wijze waarop men Erhardt, wiens kanonnen volgens hem die van Krupp overtreffen, tegengewerkt en geklei neerd heeft. „Die arme Erhardt zoo zc-ide Thyssen die sedert vijftien jaar met een weergalooze volharding er voor vecht, om zijn fabrikaten er ;n te krijgen! Men heeft getracht om hem te ruïneeren, men heeft alles gedaan, om hem den moed te ontnemen en hem af te schrikken. Hij heeft gevoch ten met een bewonderenswaardige energie, die niei klein te krijgen was. Zoo beeft Erhardt b.v. op de Dussel- dorfsche tentoonstelling zeer mooi© dingen laten zien, die geschikt wa ren, om het sterkst© wantrouwen weg te nemen. De Keizer kwam, t>le©f een half uur in het paviljoen van Krupp, en zette geenvoet in dat van Erhardt. Gevolg: de kanonnen moeten duurder betaald worden en men zal ze spoedi ger door nieuwe moeten vervangen." Het Berl, Tageblati heeft van een ooggetuige vernomen, dat dit voorval zich inderdaad zoo heeft toegedragen. Die ooggetuige beschrijft tiet aldus: De Keizer op zijn rondgang. De heer Erhardt in zijn fraaisten rok en in gespannen verwachting. Als de Kei zer, met snellen pas naderend, het bord boven het pavijoen leest, gaat hij een oogenblïk achteruit en zegt kort en scherp; „Dat wil ik niet zien", en koert zich af, daardoor de heeren die hem rondleiden en volgen in niet geringe verlegenheid bren gende. Duizendmaal belangrijker dan de vraag wie den Keizer als landheer van Cadinen over ziju pachter vnlsch heeft- ingelicht, zou al lang, meent -het blad, de vraag geweest zijn: wie den obersten Kriegsherr Z/OO ave rechts heeft voorgelicht, dat hij zich afkcerig toonde van fabrikaten, die men om liet, Duilsche leger niet achterlijk- laten zijn later toch heeft moeten erkennen. August Thys sen heeft in dit opzicht van zijn hart geen moordkuil gemaakt. M ant op zijn vraag, of Erhardt later geen staatsbestellingen heeft gekregen, antwoordde Thyssen: „J3, eindelijk, na een strijd van 10 jaar, na een groot spektakel in den Rijksdag, heeft men er wc-! toe moe ten besluiten... Maar wat baatte Er hardt alleen zijn strijd? In dienst van Krupp zijn twee broers van ministers en de broer van den chef van de Duit- sche vloot." Het Berliner Tageblatt toont, ter wijl het deze aanhalingen uit Iluret's boek doet, tegelijk aan, dat de rake dingen er in verdraaid of weggemof feld zijn in de Duitsche vertaling, di© van het hoofdstuk -dat over de Rijn provincie en Weslfalen handelt, ver schenen is. Voor deze afwijkingen van het oorspronkelijke verlangt het blad opheldering van den vertaler en van den uitgever. Een duidelijk antwoord op die vraag zou een te waardeeren bijdrage leveren tot de oplossing van de ver dere vraag: 1-Ioe is het mogelijk, dat 'net monopolie van de firma Krupp nog gehandhaafd is toen het een. na deel voor de rijksfinanciën, een- na deel voor de landsverdediging was geworden? (N. R. Ct.) Koloniën SARIKAT ISLAM. Het Bat. Nbl. vernam, dat op de vergadering van het centraal comité van de Sarikat Islam te Solo de vol gende besluiten werden genomen. Zooveel mogelijk zullen allo afdee- iingen ©en lokaal huren en inrichten voor clubgebouw: dit mag etfhter, door de daaraan verbonden uitgaven, niet drukkend voor de leden worden. De aanneming van nieuwe leden be hoort uitsluitend in die clublokalen plaats te hebben. Van deze regeling mag alleen worden afgeweken met vergunning van den president der afdeeling. Den len Mei zouden bewijzen van lidmaatschap worden rondgezonden. Alle hoofdbesturen en afdelingsbe sturen worden aangespoord, de aan de S- I. behoorende gelden, welke niei voor dadelijk gebruik noodig zijn, ten name der S. I. in de een of andere barak te beleggen. Ten slotte nog de mededeeling, dat de indeeling van Java voor de 3 de partementen der S. I. als volgt is ge regeld: Departement van West-Java: resi denties Bantam, Batavia, Preanger en Gheribon; idem van Midden-Java: Banjoemas, Pekalongan, Kedoe, Djokja, Solo en Semarang; idem van Oost-Java: Madioen, Rem bang, Kediri, Soerabaja, Madoera, Pasoeroean en Besoeki. De Sarikat Islam blijft nog steeds in hooge mate in de Indische pers do aandacht trekken. Uit^ berichten in de verschillende bladen valt wel op te maken, dat de geheele beweging nauwlettend toezicht van het bestuur blijft vorderen. Een Europeaan te Batavia, de heer H., die ziöb te beklagen nad over de onbeschofte wijze, waarop een inlan der zijne vrouw opnam, riep den man ter verantwoording. Deze gaf een bru taal antwoord en toen kwam hel tot slagen, waarvan de eerste van den inlander uitging, die het echter moest afleggen. Thuisgekomen ontwaakte hij 's mid dags door een groot gejoel op stiaat, waar wel 200 inlanders voor zijn huis verzameld waren. Eén hunner trad naar voren en sprak den heer H. in het Nederlandsch aan, bewerende commissaris te zijn van de Sarikat Islam en nu geroepen orn te onder zoeken of de heer H. den inlander ge slagen had. Be heer H, was nog zoo welwillend de toedracht van '1 ge beurde te vertellen en tevens den com missaris van S. I. te verzoeken zijn medeleden aan te manen, zich te ver wijderen, aangezien hij anders maat regelen daartoe zou nemen. Aan dit verzoek werd voldaan. T© Soerabaja wilde men in verga deringen der S. I. de inlandsche poli- lie-ambtenaren niet toelaten. Dezen bleven echter op hun stuk staan. Kerk en School ESPERANTO. De uitslag van de examens der Ne- derlandsche Esperantisten Vereeni ging „La Estonto estas Nia" (afgeno men 1 Mei j.l. te Rotterdam) is als volgt Diploma A: geëxamineerd 40 can- didaten geslaagd 25, ml.A. de Beus, Utrecht; mej. J. J. Blom, Haar lem mej. J. A. Copier, Rotterdam J. T- Esselaar (Kruisheer), Udeu mej. C. Frankamp, 's-GravenhageP. C. Helderman, Amsterdam mej. C, llen- ning, 's-GravenabgeC. P. E. Hen driks, RotterdamCh. Jacobs, Arn hem O, H. J. Jansen, ArnhemC. H. Koopen, Rotterdammej. G. M. Kruïsbrink, AmsterdamB. v. d. Ma de, Boxtel; mej. G. M. Rudiug, Bus- sum A. Rutgers, Haarlem; J. Pier- son, 's-GravenhageJ. F. D. Plat- teel, 's-Gravenhagemej. C. Schmidt, Amsterdam; mej. F. Sjoukes, Am sterdam; F. J. Toonen. 's-Gravenha- ge; H. Verschoof, Rotterdam; mej. M. Walle, 's-Gravenhage; F. A. Wot ters, Uden; mej. J. Ziiderveld, Rot terdam. Diploma B.geëx. 12geslaagd 7, n.l.: eerw. zuster Elisabeth, Arnhem; mej. M. W. Gloudemans, Nieuwkuik mej. II. M. van Griensven, 's-llorto- genbciscliW. Korbijn, Rotterdam; mej. L. J. Kruisbrink, Amsterdam W. Yrancken, Ootmarsumeerw. zus ter Wilhelma, Arnhem. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Utrecht. A. J. van Vulpen, timmer man te Driebergen. Rechter-eommis- sacls: Jhr. mr. Schuurbcqu© Boeije;- Gurator: mr. O. Gezette Meerburg. Arnhem. J. Buddmgh, sigarenma ker, lo Veenendaal. Rechter-commisr saris: ntr. P. C. Klaasesz; Curator: uir. A. H. Servattus, *e Arnhem. Tiel, G. van Verseveld, fruit- en sleenkolenhandelaar, te Lieden. R.- Commissaris: mr. R. Kranenburg; Curator: mr. J. J. Tilanus. Maastricht, M. A. Drummen, wedu we van K. J. Léxis, wonende te Bun- de (L.) Bechter-commlssaiis: jhr. mr. G. Vesta; curator, mr. dr. Ch. van Oppen. Amhem. F. II. Opdam, sigarenfa brikant te Weurt, gemeente Beuniu- gen, en kantoor houdende te Am sterdam, O. Z. Achter-Burgwal 206. Rccliter-commissaris: mr. P. C. Klaa sesz Jan.; curator: mr. F. J. A. I-Iijink, te Nijmegen. Utrecht. H- Ghr. Pos, van beroep aannemer, gewoond hebbende te Z-uy- len, thans zonder bekende woonplaats in liet koninkrijk. Rechfcer-comiïiissa- ris: irir. It. Pelinek; curator: mr. R. A. Vogelsang. G e i n d i g: J. II. Del ah aye, kuiper, Maastricht. M. Bakhuis Roozeboom, student. (Stct.) Burgerlijke Stand BENNEBROEK. GEHUWD: J. M. Dingartcn en H. M. v. d. Wiek ccC OjCiVclHt LD JX STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND, liet st. Lombok (uitreis) arriveerde 20 .Mei Cape Bay. Het st. Celebes (uitreis) passeerde 21 Mei Dungeness. Het st. Banda (thuisreis) is 21 Mei Gibraltar gepasseerd. Het st. Vondel (uitreis) arriveerde 21 Mei te Genua. KON. NEDERL. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Clio vertrok 20 Mei van Kroonstad naar Petersburg. Het st. Euterpe arriveerde 21 Mei van Danzig te Amsterdam. Het st. Hector vertrok- 20 Mei van Rotterdam naar de Midd. Zee. Het st. Iris vertrok 20 Mei van Gi brattar naar Amsterdam. Het st. Lima vertrok 21 Mei van Cuxhaven naar Amsterdam. Hel st. Themis arriveerde 21 Mei van Amsterdam te Neufahrwasser. Het st, Venus arriveerde 21 Mei van Sinïrna te Amsterdam. liet st. Vosta arriveerde 20 Mei van -Genua te Savona. Het st. Achilles arriveerde 20 Mei van Alicante te Valencia. Het st. Fauna arriveerde 21 Mei van Algiers te Alexandria. Het st. Jason vertrok 21 Mett van Hamburg naar Amsterdam. Het st. iNeptunus arriveerde 19 Mei van Piraeus te Makri. Het st. Oberon vertrok 21 Mei van. Palermo naar Trapani. Het st. Sirius vertrok 21 Mei var, Bourgas naar Constantze. liet st. Stella arriveerde 21 Mei van Malta te Salonica. Het st. Uranus vertrok 19 Med van Salonica naar Amsterdam. Het st. Flora vertrok 21 Mei van Amsterdam naaT Hamburg. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Rindjani (uitreis) vertrok 20 Mei van Southampton en passeerde 21 Mei Ouessant. Het st. Soerakarta (thuisreis) pas seerde 20 Mei Perim. Het st. Tabanan (uitreis) vertrok 21 Mei van Suez. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Het st. Soinmelsdijk arriveerde 21 Mei van Cuba te Rotterdam. Het st. Vaderland, van Rotterdam naar Quebec en Montreal, passeerde 20 Mei Cape Ray. Het st. Wittekind, van Rotterdam naar Quebec en Montreal, passeerde 21 Mei Lizard. Het st Wittekruïs vertrok 19 Mei van Rotterdam naar Canada. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Het st. Moyune vertrok 20 Mei van Padang naar Amsterdam. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Het st. Prins Frederik He.ndr& (thuisreis) passeerde 21 Mei des na middags 7 u. 30 ci. Ouessant. KON. HOLL. LLOYD. Het st. Hollaudia (thuisreis) ver trok 21 Mei van Lissabon. Het st. Kennernerland vertrok 20 Mei van Montevideo naar Amster dam. DIVERSE STOOMVAARTLIJNEN. Iict st. Ehnshorn vertrok 19 Mei v. Padang naar Amsterdam. Het st. Essen vertrok 18 Mei vas Macassar naar Java. Het st. General (thuisreis) vertrok 19 Mei van East-London. Het st. Gertrud Woermann, naar O.-.- Afrika, vertrok 19 Mei van Swakop- iinmd. Het st. Wismar, van Java naaf- Amsterdam, vertrok 20 Mei van Mar" seille. Het st, Atholl, van Java naar Am<- sterdam, passeerde 21 Mei Wight. Het st. Stolberg, van Java naa/1 Amsterdam, arriveerde '19 Mei te Sin-- ga po re. Het st. Emir (n. O.-Afrika) passeer de 17 Mei Ouessant. Ilot st- Esslirtgen arriveerde 19 MëJ van Java te Amsterdam. Het st, Prinzess Alice, van Japan en Singapore naar Amsterdam, passeer de 17 Mei Gibraltar. Het st. Prinzessin (n. O.-Afrika) arriveerde 17 Mei te Port Said. liet st Tabora n. O.-Afrika) pas» seerde 18 Mei Teneriffe.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7