Humors 0u!U9 DERDE BLAD Zaterdag 24 Mel 1913 RftaiEdlenst naas* Ned. Oost indië. De verzending van brieven enz. beeft, deze week plaats als volgt: Over Marseille, Dinsdag 27 Mei. (Laatste bu3lichling 6 uur 15 min. 'e avonds). Tenzij op verlangen der afzenders .Wordt met deze gelegenheid geen cor respondentie verzonden voor Aljeh en Oiiclerhoorighoden, Sumatra's Oost kust, Palembang, Riouw, Baugka, Bill 1 ton en Borneo. Over Napels, Woensdag 2S Mei. (Laatste buslichting 12 u. 15 m. na middag). Over Brindisi, Vrijdag 30 Mei. (Laatste buslichting 12 u, 30 m. na middag). Met deze gelegenheid wordt alleen verzonden correspondentie voor At- jeli en Onderhoorighcden en Suma tra's Oostkust. Over Marseille Zaterdag 31 Mei. (Laatste buslicbting G uur 40 min. 'e morgens). Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders, overigens correspondentie voor geheel N.-O.-Indië. Over Rotterdam, met de zoogen. Zeepost, Zaterdag 31 Mei. (Laatste buslichting 2.35 's mor gens). Het port van met deze gelegenheid verzonden brieven bedraagt 5 cent per 20 gram, dat der briefkaarten 2 1/2 cent per stuk, en dat van druk werk één cent per 50 gram. Om nog met deze mail te kunnen vorden verzonden moeten postpak ketten Vrijdag vóór 9 u. 30 ni. des avonds ten postkantore bezorgd zijn. (Atjeh, Sumatra's Oostkust, enz. wordt mot deze gelegenheid niet ver konden);. Wij doen uitdrukkelijk opmerken, flat bedoeld wordt de buslichting aan Hoofdpostkantoor in de Zijlstraat belastingszar.fc (van het z.g. onver schuldigd betaalde geld) terug te ko men en den betreffenden ingezetene alsnog een vergoeding aan to bieden. Wat het college hierop zal anlwoor- woorden is niet twijfelachtig; hun eerste antwoord laat niet anders dan eon krachtig noen toe, maar voor don raad bestaat hier een schoono gele genheid. de geheele lcweslio opnieuw ter sprake te brengen cu wie wee», misschien valt een nieuwe sletiuning gunstiger voor'de firmanten uit. Sinds een paar dagen vergodev: hier de Internationale Vrouwenraad, maar in tegenstelling niet andere bij eenkomsten van deze soort, wordt hier zoo, goed als niets van gemérkt. De reden daarvan ligt voor een groot deel in liet vergaderen in hotel do Witte Brug, dat buiten hel groote tra ject gelegen, minder opvalt, dan an dere vergaderplaatsen. Do Officieel© opening had in Den Ilaag plaats en j genoot nogal belangstelling. De Dili- genlia-zaal was voor deze gelegenheid aardig aangekleed. Hoeveel nationa liteiten er vereenigd waren, ik weet het niet, maar liet moeten er vele ge weest zijn. De algenieono taal was Engelsch en die werd gesproken ook door veel niet-Engelschen. Voor de zoo veel sie maal bleek toen weer, dat Engelscli ons veel aangenamer in de ooien klinkt als een nicl-Albionoea dan wel een EngcJschnian het spreekt. J Het ligt natuurlijk aan ons gehoor, en las een chauvinistisch aangelegd J eilandbewoner dezo uitspraak, hij zou ine waarschijnlijk een uitnoodi-1 ging zenden, om een partijtje te ko- I men boxen maar pleiten voor de l welluidendheid vau het Engelscli doet het niet. 11 Ij e co jt 2.35 ra. 9.20 m. 9— in. 3.25 m. 10— m. 6,40 m. 12.10 a. 2.—- a. 12— m. 9.— ui. 7.— a. 3.20 a. 12.20 a. 4.30 a. 8— a. 7— a. 2,30 a. 6— m. 4,40 a. 9.50 a. 6.15 a. 7.30 m. 11.30 a. 7.15 a. G.30 m. 9.40 a. 8.20 m. Yaa Ö8 Residentie en haar bewoners. CCVL Over «enigen tijd krijgen we de Haagscho belastingkwestie weer te rug in den Gemeenteraad. Men. weet dat Indertijd met 20 tegen 19 stemmen besloten was, hel belastinggeld dat volgens velen In een half dozijn juten ten onrechte betaald werd. niet terug te geven en de zaak scheen hiermee afgedaan. Tegelijk hiermee werd be handeld de kwestie-Strauss. De heer Strauss beweerde, in woord en ge schrift foutieve iulichtiugen van ge- gemeenteambteuaren te hebben ont vangen, teugevclgo waarvan hij den tijd 4Oor reclame tegen zijn aanslag liet verloópeo. Hier stonden de \er- Klarmgcn van den klager en den wet houder zoo positief tegenover elkan der, dat de raad een commissie in stelde tor onderzoek. Nu is eindelijk het rapport verschenen en voor dén heer Strauss is het ongunstig, al .wordt er nu toegegeven dat de moge lijkheid bestaat dat een klerk hem verkeerd ingelicht heeft. Het opvallende in het stuk ligt ech ter in een opmerking welke de com missie zich veroorlooft en waarin zij, langs de zaak-Strauss heen, aan B. en W. raden op de eerstbedoelde Maandag heeft de raad besloten tot het aanschaffen van meerdere automobiel-vuilniswagens. Een van die moderne straatinonsters hebben we hier reeds sedert een jaar in werking gezien cn naar de directeur van de Reiniging meedeelt, is do proef er mee uitnemend geslaagd. Vergis ik me niet dan krijgen we cr nu drie die allen dienst zullen doen in een sectie. Blijkt in de toe komst dat ze voldoen dan zal voor bel ophalen van ascli en vuil het paard uil de residentie verdwijnen. Last van de auto-wagens is nu al ondervon den. Ilier cn daar werd geklaagd over het dreunen, maar vrij van overdrij ving bleken deze klachten niet. Het eenige bezwaar is, dat de stralen hier maar berekend zijn op een be lasting van 700 11.G. per wiel en de auto weegt een 7000 K.G. of 1750 K G. per wiel, maar naar werd meege deeld, heeft het plaveisel geen noe menswaard nadeel van de zwaardere belasting ondervonden. Het is tc hopen dat dit in de toekomst zoo zal blijven, want als om de auto-wagens te kunnen handhaven tot een geheel nieuwe bestrating besloten moest worden, zou dan van de zoo hoog opgevijzelde besparing die de auto matische tractie zal meebrengen, wel veel overblijven SINTRAM. Stadsnieuws fisliaBösciis Maatschappij dsr Wetenschappen. (Zie ook het Eerste Blad.) Hedenmiddag werd in het gebouw der Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen aan het Spaarnc de jaarvergadering gehouden van deze maatschappij. liet presidium werd thans gevoerd door J'ir. mr. J. W. G. Boreel van IJo- gclanden. wegens ontstentenis van den voorzitter Mr. G. van Tienhoven. De waarnemend voorzitter verwel komde de directeuren en leden, waarna de secretaris, dr. J. P. Lotsy, het jaarverslag uitbracht. Daaraan is liet volgende ontleend: Het geëindigde 161ste jaar van het bestaan der Holl. Maatschappij van Wetenschappen kan slechts niet ge mengde gevoelens worden herdacht naast veel goeds, dat ons wedervoer. Blaat veel, dat aanleiding geeft tot gevoelens van weemoed. In de eerste plaats het groote ver lies dat de maatschappij heeft gele den door het onverwachts overlijden van Mr. 11. Enschedé, bij wicn het klimmen der jaren niet met verlies van krachten scheen gepaard tc gaan. Nog den 24sten April j 1. woonde hij, opgewekt als immer, de Direc- teurenvergadering bij, die o.a. tot taak had de huidige vergadering voor te bereiden. In hem verliest de Maatschappij veel. Het verslag wijdt waardeeren- de woorden aan den ontslapene. Verder ontvielen de Maatschappij uit den kring der Directeuren M. E. N. Rahusen, sinds 1887, en Mr. A. II. Philipse, sedert 1897 aan de Maat schappij verbonden onder de led n verloor de Maatschappij Prof. L. Aronstein, den heer E. W. Moes, en zeer onlangs Prof. P. H. Schoule, ter wijl van hen, die den naam der Maatschappij in liet buitenland hoog hielden. Edward Slrasburger, H. Poihcavé eu L. Cailletet door den dood werden weggenomen. Zij allen hebben in de verschillen de door hen bekleede betrekkingen cn in dc verschillende door hen be oefende takken van wetenschap be langrijke diensten bewezen. Het verslag herdenkt dan het feit <lal heden de nestor, de heer Prof. Dr. II. G. van de Sande Bakhurjzen vóór veertig jaar tot lid der Maat schappij werd verkozen, en wenscht den jubilaris daarmede geluk. De verwachting, in het vorige jaar verslag, dat het 13de deel der Oeuvres complètes de Cnriétiaan Huygens, een werk van grooten om vang zou worden, is ten volle beves tigd. Door den ijver der betrokken personen schrijdt hij echter zijn vol tooiing tegemoet. Verder geeft liet verslag nog eeni ge bijzonderheden in verband met de wijze van uitgave van dit belangrijk werk. Omtrent de voorgenomen uitgave van den manuscript-catalogus dor parasitische schimmels van wijlen het lid der Maatschappij C. A, J. A. Oudemans, wordt medegedeeld dat deze tot aan het jaar 1910 door Prof. Moll is bijgewerkt, zoodat met den druk nog dit jaar zal kunnen be gonnen worden. De copie van het manuscript- j Beekman is voltooid. Binnenkort zal door de betrokken commissie eene be- j slissing omtrent de al- of niet wen- schelijkheid der publicatie moeien J worden genomen. De heer Van Doorninck gaal voort niet de ordening van het archief der j Maatschappij en van de financïeele bescheiden. De ordening der cor respondentie van den tweeden secre taris der Maatschappij, den beroem den physicus M. van Marcan. is bij na voltooid. Ilel ligt in hc-t voornemen deze correspondentie uit te geven. De renten van het legaat-Bleekrode zul len dit jaar- daarvoor worden be stemd. Archives Neèrlandaise zijn wederom in 2 seriën, sciences naturelles en sciences exactes verschenen. Voortaan zullen daarin geen stuk ken meer worden opgenomen, die reeds in een vreemde taal zijn ver schenen en slechts bij uilzondering zal toestemming verleend worden tot nogmalige publicatie van reeds in de Archiven verschenen stukken. Alleen op prijsvraag II van het pro gramma 1912 is een antwoord inge komen, dat echter, daar hc-t geen eigen werk, doch slechts kritiek op dat van anderen bevat, niet aan de gestelde voorwaarden voldoet, en dus niet voor beoordeeling in aanmer king kan komen. Met den druk der door den secre taris in zijn door de Maatschappij gesubsidieerden proeftuin verkregen resultaten is een aanvang gemaakt en kan verwacht worden dat dit nog dit jaar zal geschieden. Een docto randus in de plant- en dierkunde houdt zicli in den tuin met onderzoe kingen onledig. Met een woord van dank aan allen, die deelnamen aan de werkzaamhe den der Maatschappij, eindigt het verslag. Hierna liield Prof. dr. G. Winkler een rede over „De bouw van -don her senschors en de daarmee samenhan gende argumenten voor de localisee- ring onzer zintuigshersenen." liet jaar 1871 is voor de kennis der functie onzer hersenen een zeer be langrijk jaar geweest, aldus ving spreker aan. Eeuwen lang heeft men gearbeid aan hel verslaan van den bouw van dit gewichtig orgaan. Uiterst lang zaam hoeft men de kennis verkregen, dat alle zintuigen door de in centri petale richting geleidende zintuigs- zenuwen, niet het centraal gelegen zenuwstelsel ruggemerg of herse nen samenhangen. Nog vele eeuwen langer heeft het geduurd eer men had vastgesteld, dat elke zmtuigszenuw, ofschoon zij kort na haar binnentreden in het cen tra a 1-orgaafl in een z.g. primair kerngebied een voorloopig einde vindt, doch niet behoud van een re latieve zelfstandigheid, en een secun dair sensorisch ezelstelsel verder een traahv aarts loopt. liet eindstation bleek te zijn de schors der groote hersenen. Een nog dikwijls gebruikte beeld spraak vergelijkt alle zenuwgrauw, maar bepaaldelijk de hersenschors met een spiegel, die alle indrukken, welke veranderingen in de buitenwe reld of m het eigen lijf op de zin- luigsvlakten afteekenen, weerkaatst en tevens bewaart of registreert. Het eenmaal opgevangene laat een spoor na, is ingeschreven en is te allen tijde reproduceerbaar. Ju de hersenschors worden de zin- tuigelijke impulsen op voor ons on bekende wijze, tot waarneming. Daar word! de verwerking van hun engram- mala ter hand genomen, ontstaan, al weten wij niet hoe, de voorstellin gen. Daar verbinden zich volgens vas te regels de voorstellingen totdat de eind- of doelvoorstelling bereikt is, wordt op nog altijd voor ons onbe kende wijze de aan de doelvoorstel ling beantwoordende impuls tot han deling naar buiten geworpen en de spiergroepen gedwongen tot de doel matige samenwerking voor die han deling noodig. Iloe ziet de hersenschors er uit Menschenhoraenen van buiten gezien, doen zich voor als een wceke massa, waarin een aantal diepe groeven, die haar in wendingen verdeden. De eerste liersciiöfbceldingcn dra gen inderdaad eenige gelijkenis met een bord gekookte macaroni. Bij die oppervlakkige gelijkenis blijft het, want groeven en wendingen liggen niet regelloos, Zij zijn streng be paald. Zij laten zich rangschikken in een schema, dat behoudens individu eele afwijkingen, voor ieder menscli geldig is en worden dus met een zelf standige nomenclatuur van elkander onderscheiden. De oppervlakte der wending, de grijze massa, die men voor zich ziet, is de schors, want snijdt men de wen ding in, dan vindt men dat een 5 m.'M. lot 15 m.M. dik grijs laagje. de schors een witte kegel de mergkegel der wending bedekt. De mergkegel s zijn uitloopers een er massieve witgekleurde zenuwmasea, die liet centrum aan liet hersenlialf- rond inneemt Gelijk een stralenkrans stralen de stelsels van zenuwvezels, wier verzameling die witte centrale massa vormt, in de mergkegels bin nen. Welnu, reeds voor 1870 go'd voor de hersenschors de stelling, dat zij "t orgaan van waarneming, voorstel ling en handeling was. Tevens echter meende men, dat zij voor dat doel,: als een ondeelbaar geheel gebruikt werd. Flourens' experimenten dwon gen tot die stelling Hij had bij dui ven achtereenvolgens schijfjes van de hersenschors afgesneden en dan veranderde het diertje oogenschijnlijk niet, totdat een zeker bedrag aan hersenschors verwijderd was. Werd echter die maat overschreden, dan verdwenen tegelijkertijd al de z.g. bewuste functies, het dier zag niet meer, hoorde niet meer, bewoog zich niet meer willekeurig. liet feit, blijft natuurlijk zijn waarde behoudc-n, maar het geldt bij duiven, waarvan de hersenschors een geheel andere is, dan bij den mensch. Daar kwaaien in 1871 Ritsch en Hilzig en toonden onweerlegbaar aan. tot verrassing der wetenschappelijke wereld, dat niet alle gedeelten der hersenschors zich Tegenover electri- sche prikkels op dezelfde wijze gedroe gen. Voor hen was ontkend, dat de her senschors prikkelbaar zou zijn. Bij bondon echter werden In het voor ste dc-ol der hersenschors een aantal awaikke punten gevonden, die zwak ke eleetrisehe prikkels met een be paalde beweging der gekruiste li chaamshelft beantwoorden. Zij waren maar weinig i.n aantal. Van een be paald punt kon buiging in den ge- kruisten voorpoot worden opgewekt, van. een derde, zijwaarts (kijken! der twee oogen naar ter zijde. Maar de beteekenis van het feit, was zoo groot, onnlat hot beginsel dat verschillende doelen der schors verschil in funotie bezitten, bewezen was. De localisatie-leer was geboren. De geniale psychiater ie Veen en, Iley- nert, "leerde, dat daarin de oellen in lagen, waren gerangschikt en maakte de opmerking, dat bepaalde rolvor men kleine cellen z.g. korrels in een dichte laag .vcieenigd in de achterste schorsafdeelingen werden gemist. Heynert waagde het vermoeden, dat het voorste scliorsdeel. motori sche functies, hot achterste sensori sche functies bevitten zou. Bij mensch en bij hoogere zoogdie ren bezit de schors, naast stellig niet localiseerbare functies, ook locali- seerbare verrichtingen. Bij den mensch lieeft de chirurg, door de ope ratieve noodzakelijkheid gedwongen, vastgespeld, dat op de voorste centra le winding en daar alleen, punten zijn, die eleetrisehe prikkeling beant woorden met bewegingen van teenen, voet, knie of heup. van den schouder, elleboog, hand, vingers, wijsvinger of duim enz. Het is erkend, dat verwoesting in bepaalde gedeelten dezer winding ge- isoleerde verlamming in de gekruiste vingers, hand, schouder, voet of tee nen kan brengen. Het lijdt verder geen twijfel, dat de man wiens beide achterhoofdskwab ben zijn vernield, blind is, wel niet op dezelfde wijze, als wanneer hij de twee oogen mist, maar toch blind. Daarvan deed nog onlangs eer. ge neesheer. zelf zenuwarts, de droevige ervaring op, toen een krankzinnige hem een revolverkogel door den sche del joeg, waarvan inet schietkan aal, dat door ingangsopenlng en x-photo kon worden gereconstrueerd, nis ge legen door beide cchterhoofdskwab- be-n been. Nauwelijks bewusteloos was hij de eerste aren schoreblhid, maar even blind als wanneer hij de oogen had gemist, al laat de kleine vernieling een nagenoeg volkomen restitutie van het zien verwachten. Even stellig is vastgesteld, dat het omvangrijke zintuigsveld van ban don, pezen en spieren, dat door de mechanische veranderingen van het lichaam zelf impulsen krijgt tiet z.g. intero receptive veld der extre- teiten een projectieveld heeft op de schors van de gekruiste kwab. e vernieling van dit veld brengt de eigenaardige stoornis met zich, dat de lijder, ofschoon hij tast- en pijnind'nikken op de gekruiste lede maten nog goed waarneemt, geen kennis meer draagt van hel bestaan zijner exlrcnrileiten, wanneer hij ze niet ziet. Een Transvaler, die zich bij onge luk door de rechterwand kwal' schoot, wist, als men hein de oogen bedekte, nog zes maanden na dit hagel schot niet, lioe de band of hel been was ge plaatst, merkte er niets van als men de ledematen bewoog. Nog drie weken na het schot moest hij, leen het met verlamde been bij ongeluk over den rand van het bed nas gevallen we gens het schot moesten de oogen ver bonden blijven de zusier roepen om zijn been te zoeken. Hij wist niet waar het gebleven was. Deze diiie functies zijn de eenige die geheel of nagenoeg geheel door het gekruiste hersenhaifrond worden be diend. Hun localisatie is daarom het gemakkelijkst aantoonbaar. V" r tien geldt het hierbij gegeven schema dan ook bijna volledig. Dit is reeds niet meer zoo voor het hooren. De gehoorsïmpulsen vinden slechts ten deeie representatie op de gekruiste schors. Een gehoorzenuw vindt zijn weg naar de slaapkwab van beide halfronden. Halfzijdige doofheid kan dus na schorsverwoes ting niet verwacht worden, Ilalfzijdig verlies van tastzin komt na schorsverwoesting niet voor. De wondeplek der localisatle'eer, was, dat zij geen goede verklaring kon geven van het snelle herstel der functie, als de schors alleen, zondc-r of met geringe kwetsing der toevoer- baan, te niet ging. De demonstratie werd door boeiden toegelicht en uitvoerig uiteengezet Spreker eindigde aldus: In mijn studententijd begon de strijd om de localisatie van functies In de hersenschors. Het beginsel er van is in dien strijd gered, maar meer dan ooit blijkt, hoezeer de tegenstanders van dit be ginsel juiste gezichtspunten op den. voorgrond hebben gebracht. Toegegeven moet wooden, dat er tailooze niet lo calls eerbare functies zijn en "dat slechts een klein deel on zer psychische functies misschien zelfs de waarneming in vollen om vang ook niet. zich tot localisatie leent. Ten slotte werd overgegaan tot de benoeming van nieuwe leden. Dr. D. Bos' Tsrkiezinjsrede. In de groote zaal van de Soc ,,Yer- eenjging" had het Coneenixaiie- comité Vrijdagavond een bijeenkomst belegd, waarin Dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer, het woord voerde. De zaal was ongeveer voor drie kwart gevuld. Ook tbans weer, zooals bij de rede voering van Mr. Fook, zag men m de zaal een groot aantal toehoorders, die gewoonlijk geen verkiezingsvergade ringen bijwonen. De heer Breda K 1 e ij n e n- berg opende de bijeenkomst mot een kort welkomstwoord. Dr. Bos ■ving zijn rede aan met een schets te geven van de werkzaamheid van het Ministerie—Goeman Borgesius. dat van 1897—1901 aan het bewind was verschillende zegenrijke weiten, ali de Woningwet, Ongevallenwet, af schaffing dor Plaatsvervanging en Leerplichtwet aan ons land heeft ge geven. Tegenover zulk een vruchtbaar mi nisterie laadde Dr. Kuyper een groo te verantwoordelijkheid op zich door hot geheele land tegen dit minister.o te velde te brengen. Tegenover de productiviteit van :u-i ministerïe-PiersonGoeman Borge-| slus, kenmerkte het kabinet—Kuyper zich door stilstand van staatkundige hervormingen. Aan zaken als Eeds- vraagstuk, doodstraJkwestle, vacclne- dvvang, waarover men het voor 1901 druk had, werd niets gedaan. Het mi nisterie-Kuypev, dat een groots meerderheid in de Tweede Kamen achter zich had en later ook in de Eerste Kamer, was alleen eenstem mig ton opzichte van het onderwijs vraagstuk. In 1905 viel het ministorie-IIeema* kerk en kwam dat van Mr. De Mees ter. it werd door de toenmalige Ka merleden Mr. Heemskerk en Ds. Tal- a fel bestreden en iel op het milï 1aire vraagstuk. Hierop A worn 't ml- slcrie-IIeemskerk aan het bewind. Eerst diende het zicli aan als een' zakenkabinet, dat niemand aansloot' wilde geven. Dat veranderde fen 't een sterke Kanrermeei-derheid achter zich kreeg en Dr. Kuyper den nieu wen koers aangaf. Nu zit dit ministerie vijf jaar. Maar mon zoe'-t vergeefs naar ingrijpende vragen, die tot oplossing zijn geko men, gelijk wel geschiedde onder het ministerie-Pierson—Goeman Borge- Mfen zoekt vdrgc-efs» mar wetten", die het volk opheffen en veredelen zullen. Id plaats eenstemmigheid, ziet ment allerwege verdeeldheid. Spreker wijst op de verschillen tusschen de partijen onderling on hoe zij weer door Dr. Kuyper zijn bijeengedreven. Toch' bestaat er over de groote en belang rijkst vragen bij de gecoalisec"e partijen het grootste meeningsver- scliil. tusschen degenen, die door eenzelfde levensbeschouwing hecten verlxznden zijn. Alleen als er geld aangevraagd wordt voor de bijzondere scholen, dan is de eenstemmigheid er, maar ook dan alleen. Allerwege ziet men groote bewegingen voortkomen onder de arbeiders, onder de:: middenstand, maar overal wordt van rechts de splijtzwam van het ge loof in deze bewegingen gebracht, waardoor de groote nationale kracht verloren gaat. 'anneer men voortgaat liet volk te verdoelen naar het geloof, dan kan het niet anders of de geloofshaat ordt aangewakkerd. Ifol zijn niet de vrijzinnigen, die deze geloofsverdeeldheid versie:ken. liet zijn degenen, die het volk naar het geloof in 'Klassen verdeelen. (Ap- plans). En het kan niet anders, of zij kweeken huichelarij aan en brengen zoo het verderf onder ons volk. Daarom blijven de vrijzinnigen zich" kanten tegen deze verdeeling van l et volk in twee groepen naar het geloof. (Applaus). Het eenige resultaat van het geza menlijk optrekken der rechtse he par tijen gedurende de jaren Is, dat men komt met een voorstel om art. 192 van de Grondwet te wijzigen en het open baar onderwijs in den grond te hel pen. liet Rechisch'ekiezers-., ik werd tel kens onthaald op schuierend vuur werk. Eerst kreeg men het vuurwerk van de paganisten tegenover de geloo- rigen. de antithese, die de Christenen scheidt van de kinderen Bei ia lg. Toen werd 't weer donker. Maar later kwam "t vuurwerk van de Unie- mystica hoe minder liet volk er van begrijpt, hoe beter: Gelach) de geheimzinnige band. die de Rech terzijde bijeen beet te houden. Toen he: weer een poos donker was ge weest, hoeft Dr. Kuyper Jtel sluitstuk van het vuurwerk ontstoken De Mei boom rijst in de kap igelaeli), geflan keerd door fouteinen van gouden leeuwen, d:e in de kassen van de bij zondere scholen neervallen ige-iuch:. en op den achtergrond gaaf de onin bare school in vlammen op. Lang durig gelach). Op dit sluitstuk wor den nu de kiezers gespitst. Spreker waarschuwde '.hans tegen het tarief, dat zeker weer terugkomt, als Rechts bij de stembus wint. maar JF eu illeton GOUDEN YlÉOENEÜ Uit het Eugelsch van DAVID CHRISTIE MURRAY. 34) ik weet heel goed wie liet gedaan heeft, lie main hij, streng tegen Bow ling knikkende, omdat ik liet toe vallig zelf gezien heb. Zoek me dus maar niet met je prautjes te overbluf fen. -- Jk geloof, zeide Bowling, op den toon van iemand, die niet onwillig :'s om een punt gewonnen te geven, maat in gemoed e uuu zijn eigen gevoelen blijft hechten ik geloof werkelijk, jongeneer, dut ge u vergist moet heb ben. De moed, die Bowling ontzonk, scheen in dezelfde mate in den jongen Whittuker aan te wakkeren, aisol hij vau den een in den ander was over gegaan. Je mag praten zooveel je wilt. sprak Jiii v-uvliteliik en op fleren toon; maar ik heb liet met eige ne oogen gezien, en bovendien weet ik dat Parker, dc kastelein, je don \ol- gouden flag vcor do gebroken kan heeft laten betalen. Jongeheer .zeide Bowling, ik was, om zoo te zeggen, boven mijn bier, en weet dus niet zoo precies wal er gebeurd is, maar een jonge duhïo iets naar 't hoofd te smijten ligt niet in mijn karakter. Laat zoo iets dan niet weer ge beuren,- hernam Whittaker, hein drei gend aanziende, of je zult met rjij (e doen hebben. Bowling, beloofde zeer .deemoedig dal liet niet weer gebeuren zou; cn aan eene kleine herberg gekomen, liet hij zijn span voor dc deur stilhouden, meer om van den jongen Whittaker af te zijn dan om den (forst te les- "c.hen, waarvan hij in alle weer lost had. Hij bracht eerbiedig de hand aan zijn hoed, en zeide: Goeden dag, kapitein, als een laatste verzoening s- vvoord; maar Wlullaker bleef ook stil staan, trad de herborg binnen en be stelde een glas bier. De afstammeling van den beroemden zeeman stond, met zijne kan in de hand, in de koele schaduw, eu Whittaker en de kaste lein stonden samen op'de stoep. De jonkman lüeld er wel van om wat vertoon, van gezag te maken, en nu hij den kastelein als toehoorder had. nam hij trotsclxer loon dun ooit tegen over Bowling aan. Je zult wel zoo goed zijn te ont houden wat ik u gezegd heb, zeide hij. Ik zal het ditmaal door de vingers zien, omdat u toevallig van Parker gehoord heb dat je teen niet nuchter waart. Bowling bracht weder gedwee de hand ;tan zijn hoed, en na zijn bier gedronken te hebben, reikte hij den kastelein do kan toe en wilde heen gaan. De kastelein was ecu forsoh- gebouwde sterke vent, en Whittaker's moeder was eigenaarster van liet huis ,<l:it hij bewoonde. Zijne tegen woordigheid en 't veranderd gedrag van Bowling maakten den jonkman zóó moedig, dat hij den karrevoer- rnan, toen dezo wilde heengaan, te genhield door den haak van zijn rot ting behendig in zijn halsdoek te ste kten. Ken je dien man, Whitehouse? vroeg hij. Jit ken hem van aanzien, ant woordde de kastelein. Meer weet ik niet van hem. 't Is wel de moeite waard hein te kennen. Hij is een man, die weet dat er ergens in Turkije een schat begra ven list. uls ik liet wel verstaan heb. Dat moet eene waarde van vijftig dui zend pond zijn. Hoe vind je zoo*» sommetje, hè? Bowling zag den jongeling, die nog glimlachend or* den drempel van de herberg stond, knorrig aan, maar zei de nleis. Ja. daar heb ik vau hooren spre ken, antwoordde do kastelein te elaard, maar ik heb zoo mijne twijfe lingen. Het zou mij niet Verwonderen als hei bleek dat de man het loog. Bowling zag nu den kastelein knor rig aan, maar zeide nog niets. Whit taker was zoo verrukt over zijne zege praal, dat hij niet kon nalaten aan zijn lust tot. schertsen, die in hem op welde ,toe te geven. Hij vertelt ér eene aardige ge schiedenis van, zeide hij, den geen weerstand biedenden Bowling nog met den haak vasthoudende. Eene heel aardige geschiedenis vertelt hij er van. Hij heeft een nagel van zijn vinger afgescheurd door zijne handen in het goud te steken. Bowling zag, uls onwillekeurig, naar eene zijner handen, maar stak die in zijn zak en spreek nog geen woord. Als ik wist dat ergens een schat verborgen lag, zeide Wliitinker glim lachend, zou ik er niemand iets van zeggen, maar ik zou hem gaan opgra ven en er mijn ploizier van nemen. Dat zou ik doen. Ik moot naar mijn werk, -sprak Bowling knorrig; laat me dus gaan. Je kunt den man, die u hier c.p af gestuurd heeft, zeggen, dat k niets heb uitgelaten, dat weet je zelf het best. Mij er op af gestuurd? zeide Whittaker trotsch. En wie denk je dan we] dal mjj er op af gestuurd zou hebben? Dan zou ik al wat uitlaten, niet waar, jongeheer? hernam Bowling, met een knorrigen glimlach. Zee hem dat in alle gevalle maar. Ik heb mij ne orders, en daar houd ik mij aan. Dit zeggende, maakte hij den haak uit zijn halsdoek los, klapte met de tong tegen zijne paarden en slofte langs het pad voort. Whittaker lachte hem luidkeels uit ,en zicli tot den kas telein wendende, zeide hij: Dat is eerst c-en leugenaar! Hè, Whitehouse? Ja, in 't liegen schijnt hij ver te zijn, beaamde de kastelein. Bowling hoorde dit, en zag om, met een somheren hoofdknik. Whit taker lachte weder, nog wat luider dan te voren, en toen de kastelein naar binnen was gegaan, leunde hij tegen den deurstijl en sloeg met zijn rotting tegen zijne beer.en, als een heer, die uiet zich zeiven in zijn schik en recht op zijn gemak is. Eigenlijk was liij minder op zijn ge mak dan waarvan hij den schijn aan nam, Hij was juist niet een van do verstandigste» of opmerkza runsten, en op de gelaatkunde had hij zich nooit toegelegd. Menschel ij ke beweeg redenen waren in Oostle Barficld iets vrij eenvoudigs, en de gelaatsuitdruk kingen var. zijne bewoners leverden weinig gelegenheid tot diepzinnige studie op; en al waren d:e ook wz zoo uitlokkend geweest, hij was de man niet om er zich liet hoofd inca te breken. Maar op liet gelaat van den karrevoerman had hij eene uit drukking gezien, gedeeltelijk can vrees, gedeeltelijk van listige voor zichtigheid, gedeeltelijk van hardnek kige terughouding, die, ondanks hem zeiven, indruk op hem maakte, zoo dat zijne vroclijkheid ten kosten van Bowling niet geheel ongeveinsd v.os. Waar waren mijne gedachten? zeide Bowling bij zichzelven, toen hij oin den hoek van het pad was. -- Ik luid hem moeten kennen. 1-Iij is t, dien ik bij het meisje heb gezien, dat met Job Round liep. Job's dochter, ongetwijfeld. De vrijer van Job's doch ter. Hij heeft hem er op af gestuurd o«i mij uit te hooren.... Waarom heet hij het te liegen? t' Is vier-en-twiniig jaar, of zoo ten naastebij. De zaak .3 vergeten. Men zou er heen kunnen gaan, als men maar wist waarheen, zonder hel minste gevaar. Zoo bleef hij bij zich zeiven mom pelen, op zulk een zochten toon, dat zelfs het geluid zijner stem gesmoord werd door het kraken van de w ielen en het gerinkel v an de bellen aan het tuig der paarden. Hoor eens hier, deed zich eene stem naast Bowling hooren. Hij w-aa zóó in geneina verzonken geweest, en die slem kwam zóó plotseling. hij verschrikt omzag, om tot zijne on-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9