NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30© Jaargang No. 9181 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 28 MEI 191 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DR.SE MAANDEN: Voor Haarlemƒ1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland1.65 Aizonderlijke nummers 0.0214 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37M n de omstreken en franco per pos) 0.45 Uitgave der Vennootschap Loureos Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie; Groofe Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bujtenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam.Telephoon inferc. 6229. DIT NUMMEH BESTAAT ÜIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 20 MEL Orgelbespeling in 'le Groote Kerk, Van 2—3 uur. Melkinrichting van Bruggen: Strijk- eonccrfc. Bioscoop Theater: Gr. Markt: Voor stellingen. Apollo-Theater: Bioscoopvoorstel lingen. Yan Kunst en Kunstenaars LXV. Het is heden voor do vrienden van Rembrandt's kunst een dag van be- teekenis geweest. Twee en dertig tee keningen waaraan zijn nuam verbon den is, alle afkomst ig van den En- gelschc-n verzamelaar eii kenner van Rembrandt's werk, J. P. Heseltine, zijn to Amsterdam in veiling geweest Men heeft van verschillende zijden hiiet stil gezeten om van de gelegen heid te kunnen profiteeren en voor Boilandsche mUsea het een en ander van die schatten te verzekeren. Voor het Rijksprentenkabinet, zoowel als voor het Rembrandt huis op de Süit- Anlhoniebreestraat zijn. belangrijke bedragen besteed. En ook een enkele ■particulier uit Amsterdam gaf blijk, zijn eerbied voor Rembrandt's kurnst in een bedrag van vijl cijfers te dur ven omzetten.. Wij zullen ons niet gaan verdiepen in die evle bedragen, vandaag voor eenvoudige teekeningetjleis en schet sen van den groeten Nederlander besteed. Men heeft die trouwens in de veilingsvehslagen kunnen lezen. Wel lijkt, het interessant er 'bier nog eens op te wijzen, hoe een aanbod van zoo groot aantal van Rembrandt's .werken, tegelijkertijd op de publieke markt gebracht voorloopig wel Met meer zal voorkomen. Al Rembrandt's werk is geclassificeerd en gecatalogi seerd reeds sinds geruimen tijd en het overgroote deel er van berust In onvervreemdbaar bezit bij musea en openbare instellingen. Particuliere collecties als die van Heseltine, zoo overvloedig rijk aan R.'s werk zijn er thans nog slechis enkele. En van de voornaamste daarvan, die van den Franschcn scliiider Bonuat en die van den Haag- schen criticus Hofstede de Groot, is reeds bekend dat zij bij den dood der eigenaars, aan openbare lichamen ge legateerd zuilen blijken, zoodat van een te koop komen geen sprake meer zal zijn. Hierdoor was dan ook wel de over groote belangstelling verklaard, waarmede hedenmiddag veel moois van eigenaar verwisselde. Wat in Holland op liet terrein der Rembrandt studie zich naam gemaakt heeft, was aanwezig: Dr. Bredius, Dr. Hofstede de Groot, Dr. Veth; museumdirecteu ren Schmidt Degener (Rotterdam) en 't Hooft (Fodor-Amsterdam), Tedioog van Berkhout en Beets (Rijksprenten kabinet) benevens geheele colonies van Fransehe en Duitsche handelaren en hunne Hollandsche collega's, na men de mooiste plaatsjes aan de lan ge tafels in, waaromheen zich eenige rijen breed, belangstellend publiek verzameld had. Hetzelfde interessante aspect en dezelfde, steeds boeiende mise-en-scène van icdero belangrijke 'kunstveiling. Dezelfde enthousiaste sympathiebetuiging voor wie, na lang bieden, overwinnaar bleef, dezelfde warmte iu de zaal, en verslapping der intense aandacht die ge bij elke veiling, ook de interessantste tegen het einde gaat 'bemerken. Ik licb mij wel eens afgevraagd of 'liet niet statis tisch bewezen, wou kunnen worden, dat zij d.ie regelmatig op aucties koo- pen, in de morgenuren 1 manie meest bevredigende aankoopen doen. Wanneer dit zoo zijn mocht dan zal men morgenochtend weer met fris- sche aandacht kunnen beginnen. Want er liggen nog een tweehonderd tal tcekeningen uit de 17c eeuw en van verschillende Nederlandsche mees- Iers, op verwisseling van eigenaar te wachten-. lice eigenaardig toch die enorme aantallen van schetsen en teekmin- gen door de meesters uit onze gouden eeuw nagelaten. Hoe waren deze rijk voorzien in 'materiaal want dit was het voor hen, tenslotte om hunne groote re werken, hunne schilderijen te kunnen vervaardigen. Welk een ty pisch verschil, uit verandering van kunstinzicht geboren, met de werk wijze van den jongstmodernen tijd. Het studiemateriaal dor jongeren het zijn hun olfeverfschefsen en studies en voor velen is het. „maken van een schilderij" en het studies-schilderen hetzelfde. En het maken van aantee- ker.ingen, het note eren van hun ge dachten". iu eer. paar lijnen, de kleine maar overrijke schetsboekjes die de ouderen hadden, ze zijn weinig moer van dezen tijd. De productie gaat ook zooveel vlugger! Er is meer haast bij het werk. Later mag de Historie uit maken of men er thans qualitatic-f be ter aan toe is. Toch is het negeeren van dit procédé van zeer recenten da tum. De onmiddellijke voorgangers der tegenwoordig levende kunstenaars hebben de traditie in eere gehouden. Mauve en Bosboom hebben prachtige schetsboeken en tal van schetsen en krabbels nagelaten. In teekcningeijos van de Marissen, Van Weissenbi uch, Gabriel en zoovele anderen uit hun omgeving zijn de meest persoonlijke gualiteiten dier meesters bewaard ge bleven. Zal men later deze blaadjes even zeer met goud betalen zooals men liet. in de laatste jaren de krabbeltjes der 17e eeuwers pleegt to doen? Het is na tuurlijk niet te voorspellen; altrans voorspellingen van dien aard lijken mij steeds zoer gewaagd. Maar; thans zijn soortgelijke teekeningen nog voori zooveel tientjes te vinden als de oude teekeningen honderdon kosten, en curieus genoeg het veld ligt neg vrij wel braak. De kunstliefhebbers die krijtteekeningen en krabbels van Hollandsche moderne meesters verza melen, ze zijn tellen. Of het moesten eeiiige artisten zijn die, los van aller hande verzameloverwegingen, in schetsen en krijlstudics hunner colle ga's het waardevolle weten te ontdek ken en er een kleine opoffering voor over hebben, iets van dien aard hun eigendom te noemen. Zoo zag Mesdag- bijvoorbeeld heel vroeg dé waunle van Bosboom's studies in en kocht er gansohe portefeuilles vol van." Die col lectie is thans een niet onbelangrijk onderdeel van het Mesdag-museum in Den Ilaag. Dit zou mijn vvensch zijn en liet was deze overweging die bij het schrij ven van deze beschouwing, onder den indruk van de veiling van Rem brandi's teekeningen, voor zat: voor één enkele Rembrandt gaf men voor 's Rijks prentenkabinet heden ruim zestien duizend gulden uit. Moclit er een vaderlandslievend niaeccnas ge vonden worden die eenzelfde bedrag voor deze Rijksverzameling beschik baar stelde onder beding dat do som uitsluitend besteed mocht werden tot het aanleggen of uitbreiden eer er collectie moderne Hollandsche teeke ningen. Onder de tegenwoordige om standigheden kon men voor dal be drog een kleine kernverzameling dei- eerste Hagenaars etc., aanschaffen. En men zou ook oeconomisch gespro ken, van het besteede geld, na. zeggen wij. vijftig jaar seen berouw hebben, maar het wijs beleid en den kijk-voor- uii, van den maecenas uit onze dagen, roemen. J. H. DE BOIS. 27 Mei, 1913. Stadsnieuws Om Ons Heen In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Werk voor de Reiniging', in de ru briek Oen Ons Heen. VAN EEN STEIGER GEVALLEN. Alweer is er een Ongeval gebeurd op een steiger. Doordat een plank van een steiger-wérk in de Wilhelmina- straat los lag, viel de stueadoor G. S. uit de Voorzorgstraat, van een hoogte van 1.89 M, naar beneden en kwam op 'n steen terecht. Hij bezeerde zich aan den rug. In een brancard is hij naar zijn wo ning overgebracht. MAATS CHAP PIJ VAN WELDA DIGHEID. Gisterenmiddag werd ten Stadhuize de vergadering der Maatschappij van Weldadigheid gehouden. Uitgebracht werd het financieel verslag, waaruit bleek, dat de ontvangsten hadden be dragen ^1006.12 1/2 en de uitgaven 997.891/2, zoodal er een saldo is van ƒ8.23. Aai: den Directeur van Frederiks- oord is ec-n bedrag van ƒ940 kunnen worden toegezonden. Tot afgevaardigde naar de alge- meene vergadering te Amsterdam werd benoemd Mr. P. G, van Tien- hoven. L. C. DUMONT. Bouwkundig ingenieur van Delft, met vóór eD na en tusschen zijn exa mens in veel practijk als teekenaar en opzichter, gemeente-bouwmeester in Zieriksee, adjunct-directeur van pu blieke werken in Nijmegen, gemeente- architect in Deventer, directeur van publieke werken in Haarlem, ziedaar de verkorte beschrijving van den le vensloop van den heer L. C. Dumont, die pas wegens zijn Frans Hals Mu seum door de Koningin geridderd werd Het is een genoegen, melding te maken van een ondei scheiding die zeó welverdiend is. Tegenstrijdig Klinkt het maai- waar is het niettemin dat geen enkel ge meentebureau zóó verscholen ligt, ais dat wan Publieke Werken. Als je <ie Stads-Bibliotheek op i Prinsenhof voorbij bent en liet Gymnasium ge passeerd.. waaruit (o teeken des tijds) juist ecu lieele schaar jonge meisjes als uitte vogels komt aangefladderd om hei vrije kwartier in den tuin door te brengen) «Jan zte je links, naast den verweerden prostylos, twee deuren openstaan daarachter huist de di recteur wan publieke werken. De con cierge dient je aan (pas op het af stapje) en door een paar smalle gan gen bereik je de kamer van den heer Duhiont. Dit vertrek, met zijn meubilair, is een ontkenning. Namelijk van de vaak vernomen bewering, dat wat de gemeente doet altijd kostbaar is. De kamer lieeft een geverfden vloer, ge deeltelijk belegd met een grijs karpet, hier en daar versierd met inktvlekken. Het behang is groen, de kleur der hoop op beterschap, en oud hoe oud weten wij niet eens. Het meubilair bestaat uit een verzameling, die op zes verkoopingen gekocht kan zijn, omdat er zeven stijlen in heersclien. Een mahoniehouten kastje slaat naast een eikenhouten schrijfbureau, daar tegenover lioudt een tot bleekrose ver schoten cartcnnière, die in de dagen van Olim rood kan zijn geweest een oud brandkastje gezelschap; de direc teur werkt aan een tafel waarvan een groen kleed barmliarlig de lee- lijkheid bedekt, .Dal de kamer laag is zij in 't voorbijgaan vermeld. Een directeur van publieke werken heeft zooveel te vragen voor anderen, dat de lieer Dumont blijkbaar aan zichzelf nic-t toegekomen is. Maar nie mand zal liet hem kwalijk nemen, wanneer hij wat geld vraagt voor een passende omgeving van zijn eigen da- gelijkschen arbeid Het hoofd van on ze openbare werken mag toch zeker in een behoorlijke werkkamer huizen. Ook omdat hij in ditzelfde vertrek een moeilijken werkkring vindt. Hij is tegenover zijn collega's van de bedrij ven, wier arbeid geld m t laadje brengt, de man die het uitgeeft, die slaat tusschen B. en NV., de commis sies, den Raad en het publiek, op .vvien de meeste cïitiek regent en d>o zich liet minst verdedigen kan. Waar lijk, een rustig, gemakkelijk ambt is dit niet en daarom doet het ons des te meer genoegen, dat tusschen zijn be slommeringen de Koninklijke onder scheiding fleur gaf. evenals de hem vereerde rozen dat op zijn schoorsteen mantel deden ii. zijn armelijke omge ving. Niet omdat hij ridder werd. maar omdat de gemeente Haarlem haar hoofdambtenaren in een passen de werkkamer dient te huisvesten, moet de directeurskamer eens behoor lijk ingericht wórden. KRAS! We vertelden onlangs, hoe een be kende sludgeiioote haai' lezing op de tentoonstelling De Vrouw 1813—1913 niet houden kon, omdat het comité haar komst mitsgaders de heel© le zing vergeten was, zoodat zij heele- mual geen ontvangst vond. Het klinkt haast ongeloofelijk maar hetzelfde feit heeft zich herhaald met een dame uit Den Helder, die evenals onze stadgenoote was uitgenoodigd, ver- scheen, maai' haar rede niet kon hou den. Met het organisatie-talent van de vrouvv-1913 is het blijkbaar niet.schit terend gesteld. Missoli/ien had zelfs de vrouvv-iS13 deze gevallen beter op geknapt 1 We vernemen, dat mej. Mary Fleischmann van hier nu is uitgenoo digd om den 9en Juni op de tentoon stelling te komen spreken over do toekomst der vrouw in het levensver zekering bedrijf. Mej. Flelscfamajiin neemt de invitatie in voorzichtig be raad. Jubileu m-V rugt. Vuil verschillende vereenigingen gaan in teeken lijsten rond om den humorist A. M. Vrugt een huldeblijk aan te bieden ter gelegenheid van Stijn 25-jarig jubileum. Van 't Kantongerecht Plichtsverzuim. Een overwegvvachter van de Holland sche Spoor te Beverwijk heeft op 12 Maart verzuimd de spoorboomen neer te laten aan den Meerpoldérweg. of schoon de trein in aantocht was. Een voorbijgangster, die wist dat de trein aankwam, kon gelukkig nog eenige personen waarschuwen den weg niet over 1e gaan, waardoor ongelukken zijn voorkomen. De bekl. dacht de boomen reeds gesloten te hebben. De man, die 16 1/2 jaar dienst heeft en al dien tijd goed heeft opgepast, hoorde nu 20 boete tegen zich ei- schen, subsidiair S dagen hechtenis. De man is thans met eervol ontslag gepen sionneerd. Heeft zich verbeterd. Een man. die op 30 September in dronkenschap de Koningstraat in rep en roer had gebracht, kwam voor den kantonrechter, 't Was al de der de maal, dat hij hier was. waarom Mr. Van der Mersch hem een verma ning toediende. De man was deemoedig en vertelde, dat hij zijn leven gebeterd had en thans aangesloten was bij liet Kruis- verbond. Dat za! nu onderzocht wor den vóór de Ambtenaar straf vordert. Onze oud-Burgemeester a 1 s g e t u i g e. Een IJmuidcnaur had wildstrikken gezet op gronden te IJmuiden van Jhr. mi'. J. W. G. Boreel van Hoge- landen. Beklaagde ontkende dit en bovendien de grond, waarop de strik ken gevonden zijn, behoorde niet aan Jhr. Boreel, doch aan het Rijk. Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen werd als getuige gehoord. Hij bevestigde, dat bedoelde grond zijn eigendom is. De beklaagde kwam daartegen op. 't Is 'aangespoelde grond. Eu dus Dus komt het aan den bezitter van de duinen, waartegen aan de gronden zijn aangespoeld. Maar de glundere bekl.'was nog niet uit het veld geslagen. Als er daar een schip strandt, komt dat dan ook aan Jhr. Boreel vroeg hij slim. Dat was wat anders, meende de kantonrechter, waarmee bekl. het echter niet eens was. De eisch was 15 boete of S dagen hechtenis. Over Sublimaat- pastilles. De doctoren Westerman en Kers bergen kwamen heden als deskundi gen in de uitgestelde zaak tegen den drogist, die sublimaat-pastilles had afgegeven, verklaringen afleggen om trent den verkoop van sublimaat in tuben. Deze tuben worden niet als genees middel, maai* meer als zuiverings middel gekocht. De Ambtenaar vroeg thans beves tiging van zijn reeds genomen eisch. UITSPRAKEN. lieden werden de navolgende uit spraken gedaan: J. VV. F-, .NL C. B M. P. NV, J. M., en II. F., te Haarlem, overtreding Arbeidswet, no. 1 2 maal 1 boete of 2 niaal 1 d. h., no. 2 en 3/1 boete of 1 d. h., uo. i 0.50 boete of 1 d. h. no. 5 I 3 boete of 3 d. h. G. P., en A. B., te Haarlem, en H. K., te Wijk aan Zee en Duin, overtre ding Boterwot, no. 1/25 boete c d. li-, no. 2 15 boete of 3 d. h-, 2:0. 3 2 boete of 2 d. h., P.J. N., te Haar lem, vrijgesproken. A. J., te Haarlem, en S anderen, loopen op verboden grond, 3 boete of 3 d. hechtenis. P. V., te Zandvoort, rijden op ver boden grond, ƒ1 boete of 1 d. hecht. J. P. K, te Haarlem, overtreding Motorverordening Heemstede, 10 boe te of 5 dagen hechtenis. II. L., te Haarlem, en J V., te Drie bergen, rijden zonder licht, no. 1/1 boete of 1 dag hechtenis, no. 2/2 boe te of 2 dagen hechtenis. Voorts werden er nog 30 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot 3 weken hecht., ƒ5 boete of 3 d. h, en ƒ2 boete of 2 d. h. DE ANTIEKE VAAS. Hedenmorgen had in liet Paleis van Justitie een getuigenverhoor plaats in de zaak Kevorkion—Everts. Men herinnert zich, dat de heer E., le Aerdenhout woonachtig, eenige jaren geleden op de tentoonstelling te München van den Armeniër Kevor kion een antieke vaas kocht voor den som van 30.000. Toen de vaas echter hier aankwam, weigerde de heer E. die te betalen, daar er in den hals een barst was. Hierover ontstond nu een procedu re, die reeds geruimen tijd aanhan gig is geweest. De zaak is nu in dit stadium, dat de Armeniër zijn bewering moest be wijzen, dat de vaas reeds gebarsten was, toen de heer E. haar kocht. De heer Kevorkion kwam nu van morgen met een internationaal gezel schap, bestaande uit Fransehe, Duit sche en Engelsche emballeurs, en an dere personen, die de vaas te Mün chen en voordien te Parijs hebben ge zien. De zitting, waarbij de beledigde tolken dienst deden, duurde een groot deel van den dag. Eenige emballeurs deelden mede de barst in den hals reeds te München gezien te hebben. De vaas was in ue Rechtszaal aan wezig. Het is een hooge vaas, die 1.15 M. meet en 67 c.M breed is Zij is van smaragdgroene klêur en is zeer eenvoudig van vorm. De heer Kevorkion wordt bijge- bijgestaan door Mr Asscher als ad- vocaal en Mrs. De Haan Hugeaholtz en Mcrens als procureurs. De heer E. wordt bijgestaan door Mr. Tldéman. AUTO-ONGEVAL. Gisterenmiddag om kwart voor vie ren kwam de heer M. A. K. uit Am sterdam met zijn auto aanrijden op de Iieerenvesi. Plotseling kwam er van den walkant der vest een drie jarig jongetje, M. P-, uit de Nieuwe Spaarnvvouderstraat, aanloopen, dat onder de automobiel terecht kwam. Het kind werd niet ernstig aan het hoofd gewond, terwijl een armpje ge kneusd werd. Nadat het knaapje in 't Gasthuis verbonden was, kon het met zijn va der mee naar huis gaan. Den chauffeur treft geen schuld. Hij heeft zeer suel geremd. Het kind liep de kwetsuren op doordat het tusschen een der wielen bekneld raakte. Verduistering. P. A. J. heeft ten nadeeje van een winkelier hier ter stede een som van ƒ50 verduisterd, die hij voor zijn patroon innen moest. Bevorderd. Tot chef-wagehvocrck')', levens con- troicur aan de Noovd-Zuid-IIolland- sclie Tramweg-Mij. is benoemd de heer J. Gouwen tak, voorheen wagen bestuurder aan die Maatschappij. Overplaatsing. Met ingang van 1 Juli a.s. is de as sistent der Posterijen L. v. d. Have, te Deventer, op verzoek naar hier overgeplaatst, DE PAARDE NTRAM-VETERANEN. Dr. H. L. v. Linden v. d. Hcuvell, heeft sedert de vorige opgaven niet voet dank ontvangen voor liet oude trampersoneel: Mej. L R. f 2.50, \Y. S f 5, A. J. W. f 1, M. W. S. (postwissel f 20, Mei. M. S. f Mej. C. A. M. f 2.50, P. v. <1. S. f 50, N. N. f 25, Familie S. f 10. Na Zaterdag weer ingekomen bij Mej. Mary I. Fleischma i: n, 5 niet versje als volgt Voor tramkoetsiers en conducteurs Doet ge 'n beroep op onze beurs. Die poging te steunen is ieders plicht, En maakt zoodoende— uw taak licht. Laat niemand u een bijdrage onthou- (wen Voor die zoo bekende „ouwe getrou- <wen". F. L. 20. P. V. ƒ5, Mej. L B. ƒ250, If J J. H., Boemendaal, ƒ10. W V. ƒ2.50, Jaari. bijdr. postwissel Hilver sum, van mej. H. S. ƒ3, mej. V. W. ƒ3. Heer A. S. F. D., Heemstede, ƒ10, N. N. ƒ2, E. R. ƒ2. Mej. B. ƒ1. Heer A. B. f 2 50, voor de ie oude manne tjes ƒ10, Postbev.'ijs ƒ2, II. en S. 5, Mevr. 1. W. A.. Bloèmeiidaal, i 10, C. L. V. d II. P., f 1. Bjj de rec-ds te voren genoemde ƒ2.50 van Theo is nog het versje dat er bij was te vermelden Treurende over ons trammetjes' dood Stuur ik u uit medelijen Een penningske naar mijn vermo- (gen groot, Voor hen die 't langste mochten (rijen. THEO. Ingekomen bij Notaris NVilkeus, Wa genweg, van: Jhr. Q, v. U. f 25, L. R. W,, f 2.50, J. E. G. f 5, N. N., f 5, B. f 0.80, A. B., f2.50. ingekomen bij Mej. Mary I. Fleisch- mann, voor paardentram-veteranen van mevrouw II. en G. f 3, van den heer en mevrouw N. v. P. f 50. Voor het P a arden tr amper so neelin gekomen, bij: Dr. De Iiartog: Mej. C. v. NV. C. f 60, mej. A. P. M. f 5, N. N, jaarlijks f 2.50. Ds. J. NV. K. f 5, J. v. II. f 10, Mej. J. G. f 5, Fam. v. D. i 2.50. Fam. S. f 1. J. F. S. f 0.75. N. N. i 10, Mej.M. S. f 0.50. D. C. K. f 25. Nog werd door jhr. mr. F. NV. Sty rum ontvangen van I. C. J. f 25, E s p e r a n t o-g i d s. De werkzame Ilaarlemsche Espe- ranto-groep heeft evenals verleden jaar weer een practisch, nuttig Gidsji ui Haarlem en omstreken in Espe nlo uitgegeven. Met verschillende kiekjes is het boekje versierd. "nu den invloed van het beekje t men zich geen geringe voorstele ling maken. Tal tan Esperantisten door de hecle wereld ontvangen het gebleken js, dat menigeen er be- g in stelt, zoodat Haarlem en zon Plan 1913 er wel bij moeten varen. B LOE IE.ND E NY A TE R PL A X TEN. Ons wordt verzocht, de aandacht te tesiigen op een sloot achter do kwee- kerij van don heer H. Carlëe aar. do Leidsfthevaart bij den viaduct, in wel ke sloot duïzende waterplantjes in -i staan (o&oa waterranonkels eri prachtig schouwspel moeten op leveren. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten) Sport en Wedstrijden 7. w e m m e n. ZWEMFEEST VAN DE ÏIAAGSCHE ZWEMCLUB. - In samenwerking niet de Haagsch© Damc-s-ZwomcItii) gaf do Haags-me Zwem- en Poloclub Dinsdagavond een feest l'n do overdekte zweminrichting ■Ti de Mauritskade. De avond was zeker oen succes voor de twee jonge rcenigingoii, en er was zóóveel pu blieke belangstelling, dat vóór den vang do contróle reeds gesloten d en velen den toegang gewei zerd moest worden. Vóór de pauze v. as bet programma gewijd aan de dames, leden van de Haagsche dumes-zuemclub en van de Hollandsche Dames Zwemclub uit Amsterdam. Na hel goed uitgevoerd nummer „schconspringen en duiken"- en liet geblinddoekt zwemmen speel den de Anisterdamsche en Haagsche dames-zeventallen een polo'match, die door de eersten met 51 werd gewon nen. Ik zag voor' 't eerst waterpolo door dames spelen, en uioet erken nen. dat de prestaties me meevielen. Al mist. het spel der dames den „dash" en snelheid van dat der lieeren er is wel samenspel in zoo'n vrouwelijk" zevental. En dat is al heel wat. Ove rigens was hel wel merkbaar, dat al leen de physiek-sterkstên onder do dames liet tot het einde toe goed kon den volhouden. Do Amsterdamsche domes waren verreweg de baas, doordot ze al veel langer geoefend hebben. Maar mevrouw II. A. Tronio (de echtgenoot© van den bekenden JJaagsche» sportsman), die verdienste lijk linksbuiten speelde bij de Haag* scho, maakte een goed tegenpunt. Na de pauze zwom Nico Cdrtlevet (van Het IJ) or.der water hei sansclie bassin rond, een afstand van 70 M. II'j bleef oven onder de oppervlakte, en nam de hoeken telkens scherp. Een mooie prestatie! In 't estafette-nummer won de Haag sche Zvvemciub. vertegenwoordigd- door Job van Dijk. v. d. Bergh en Ket je». gemakkelijk van oen „intercom munale" ploeg, die bestond uit Peére- booni H V. G. Rh Frank iR. Z. C.) en Rühl Diet Y). De Rotterdammer liodierf 't voor de intercommunale door met z'n hoofd-onder-water in diagonaalrichting het bassin over te zwommen. Hot hoofdnummer, de vriendschap pelijk© walerpolomnfoh H. 7. C.—H, V. G. B-, ving om half tien aan. Evc-n voor den aanvang vertikten de twee groot© electrische booglampen het, langer hun licht uit te stralen, zoodat de match werd gespeeld in het twij felachtig licht van eenige rijen gloei lampjes. HAAGSCHE ZWEMCLUBII. V.C.B. 2—0. Do Haagsche was volledig, H. V. G. B. miste Remme'its, A. Verwey en Hulswit., zoodat de heel© Haarleinsche voorhoede uil invallers bestond, on het resultaat gemakkelijk le voorspel len was. Niettemin werd het een span. nende kamp. De zeventallen waren: II a a g s c be Z. C.t Mathon, v. d. Bergh, N. Cortlever '(captj Pool, Okhuyzen, Van Dijk, Ketjen. II. V. C». B.: J, B. v. d. Berg. Rühl, Mahlman, R. Peereboom (capt.) L. Robert, C. J. Merens, v. d. Most van Spijk. Do heer A. Tordoir leidde de onfc moeting. Ji. V. G. B. trad aanvankelijk aan vallend op. Mathon stopte net-nog een Snooi hoog schot van v. d. Berg en een goeden inzet van Mxhlman, en Merens schoot van z'n backplaats den bal vlak over 't Ilaagsche doél, tegen een ijzeren scherm, dat in luidruch tige beroering kwam.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1