hem<I.it men zelfs in Iwianische kringen wantrouwend was in Bur- bai.k's nieuwigheden en afgunstig was op zijn succes. Onder andere be weerde zijn gastheer, dat die cac tussen niets nieuws waren, en dal het vee bovendien wel gedoomde cac tussen eet. Met- prof. Tracy bezocht prof. De Vries nu een streek ten wes ten van Bilöxi, waar, volgens ncggéh van eerstgenoemde, zulke doornlooze .caclussccn groeiden, zoodut Bur- banlc's groote mioeite deze kunstmatig te kweoken geheel overbodige moeite zou geweest zijn. En werkelijk, in eon dennenboscn met zv-are eiken als on dertoon^. groeiden doomtoozo exem plaren van Opuntïa Poliardii, waar op pref. Tracy „met zékeren trols" opmerkzaam maakte. Echter bleken dit pref. De Vries reeds op hot eerste gezicht exemplaren te zijn, die hun doorns hadden laten vallen, want zij groeiden te zamen met sterk en min der sterk gedoomde planten van de zelfde soort. Er was daaronder zelfs een plant met tien groote "schijven, die in het geheel slechts twee doorns droeg. Zulke planten, die de doorns wel Ihadden laten vallen, bezaten echter allen nog in gelijke ontwikkeling de "■stekels, dicht bij elkaar geplaatst in kussentjes aan den voet dor al of niet meer aanwezige groote doorns Bij de geringste aanraking breken zij af en dringen met fijne weorhaakjes in de huid en veroorzaken door de tallooze kleine wondjes een ondrage lijke jeuk. Een allerminst geschikt veevoeder dus en niet te vergelijken niet de waarlijk eetbare doorn- en ©tekellooze reuzen-Opu ntïa's van JBurbank. Jammer, dat Burbank werkende ten behoeve der mensch- 'lieid en niet, voor eigen voordeel, aan iedereen, die het maar hooren wilde, over zijn idealen, als deze doornlooze cactussen en pruimen zonder pitten, vertelde, lang voordat zijne resulta ten voldoende ver gevorderd waren om te voldoen aan de groote vraag van landbouw en markten. "Het ge volg was, dat. andere kweekers hem voor waren met minderwaardige pro ducten, die zij echter aan de markt brachten als zijnde even goed aI's die van Burbank. Hierdoor hebben de be drogen landbouwers en consumenten een wantrouwen gekregen tegen de waarlijk uitstékende producten van Burbank zelf. Natuurlijk bestudeerde prof. De Vries verschillende groote cultures, zooals suikerriet-, rijst-, katoen-, sinaasappel cultures, enz. Maar de genen die belang stellen in de wijze waarop deze gedreven worden in de Zuidelijke Staten van iNoord-Ameri ka en hoe daar vanwege het Departe ment van Landbouw te Washington al het mogelijke gedaan wordt om rampen, zooals het volkomen vernie len van geheele sïnaosappclcultures 'door nachtvorsten, te voorkomen, verwijs ik gaarne naar het nieuwe boek. Een bijzondere aantrekkelijkheid van het boek van prof. De Vries zijn vooral de beschrijvingen van eigen aardige landschappen en landstre ken, zoo bijv. van de bekende Sinks van Alachua, in Midden-F tori da. Hier is een zeer kalkrijke bodem door het regenwater, rijk aan. koolzuur, afkomstig van den plantengroei, op zoo groote schaal aangetast, dat groote ondergrondsche waterwegen zijn ontstaan, waardoor in korten tijd soms groote meren kunnen droogloopen, zooals in 1891 gebeurd is met deu Alachua Lake, een groot jneer, waarover verscheidene stoom- bootlijnen liepen. Ma is de vroegere .meerbodem een vruchtbare vlakte en zal dit wel blijven tot de ondergrond sche afvoer misschien weer eens ver stopt raakt en een nieuw meer ont staat. Ook de beschrijving van de kust van Zuid-Florida, van de zee en zijn plant- en dierenleven tusschen de Zuidpunt van Florida en de eilanden groep der Key's, die in ligging en ook 'in andere opzichten zöoveo] gelijkenüs ver toon en met onze waddenze e em waddeneilanden, en ten slotte de be schrijving dezer door koralen en kalkwieren gevormde eilanden, zijn zeer lezenswaard. Zeer goede illustraties verhoogen nog de waarde va ndit boek. Binnenland AUDJëNTIE. De Koningin ontving Maandagoch tend ten paleize Het Loo, den Minis ter van Binnenlandsche Zaken, den heer Heemskerk, in audiëntie. EERSTE KAMER. Nadat gisterenavond door den Voorzitter in den aanvang dor verga dering hulde was gebracht aan de nagedachtenis van den overleden nes tor der Kamer, de heer J. Rreebaart Kz., een Istoere figuur, een zeer ge waardeerd landbouv.'-specialiteib, uit wiens adviezen steeds gezond ver stand sprak en wiens heengaan een groot verlies was voor de Kamer, waarvan zijn gemis zeker nog -uiig zou worden gevoeld werd langdv- rig beraadslaagd over den gang der werkzaamheden. Door de centrale sectie was beslo ten morgen een lange lijst van 'Ant werpen in de afdeelingen te onder zoeken o.a. de pensionneerimg van de gemeente-ambtenaren en de kust1 verdediging en om Donderdag te 11 uur een aanvang te maken met do a rbeidera-verzekerings-antwerpan ziekte, invaliditeit en ouderdomts- cn radenwetten. De heer Van Welde- ren Rengars stelde echter, geenszins Uit obstructionisms, maar met het oog op het verband met de Tarief wet, de daarvan onafscheidelijke voorzie ning in de middelen lot dekking der uitgaven, voor de behandeling der sociale wetten nog uit te stellen, Ie meer wijl dit geen wezenlijk nadeel had, omdat, hoe de zaken ook mogen loopen, toch eerst na eerdgen tijd sprake kan zijn v _n de invoering dier wetten. Dit voorstel vond bij den voorzit ter en bij de hooren Van Wasse naar, van dor Bicsen, van dor Does, Woltjer en Lamswecrde belslrijdimg. Zij meenden dal de aan de Eerste Kamer voorgelegde ontwer pen zood.ra mogelijk moesten worden behandeld en dat door uitstel (tenzij dan voor zeer 1 -> ngen tijd) niets tc be reiken was me' opzicht tot de voor ziening in de middelen. Zij wilden in 't belang der arbeidms. de we- cn af doen; de Regeoring welke ook was dun verplicht of door liet tarief, of op andere wijze in de middelen te voorzien. Voor uitstel was geen grond. Dat werd eébter door de hoeren Van Nierop, van der Feltz en Staal ontkend. Zij meenden, dat. een behandeling der sociale wetten zonder het noodzakelijk complement, het tarief, noodeloos werk wais, ter wijl bovendien de tijd' voor cteugdelij-. ke voorbereiding voo-r de Kamer luid ontbroken. Met 23 tegen 12 stemmen (rechts te gen linksj werd 'niettemin besloten Donderdag de sociale wetten te be handelen. Toen stelde de heer Van dar Feltz voor om dan althans heden in de af deelingen de kustverdediging en pen- eïonneering van de gemeente-ambte naren nog niet aan de orde te stel len, wijl de leden geen gelegenheid hadden gehad zich behoorlijk voor te bereiden op deze gewichtige ontwer pen en sociale wetten bovendien. Na eenig debat daarover werd be sloten met 21 tegen 13 stemmen wèl het ontwerp-kustverdediging, maar niet de pen si oen-regeling an gemeente-ambtenaren vandaag in de secties te ondei-zoeken (het laatste met 19 togen 15 stemmen). De vergadering is toen tot Donder dag gescheiden. PLAN 1913 TE ARNHEM. Men meldt ons uit Arnhem: Zooals wij reeds mededeelden, is één nummer van het programma van de viering van het eeuwfeest onzer on afhankelijkheid hier ter stede het doen geven door Royaards' gezelschap van „Oedipus" op een terrein op Sonsbeek. Die voorstellingen zullen gegeven worden op 23 en 24 Juli en 2 en 3 Augustus. Naar wij vernemen bestaat het voornemen, dat H, M. de Koningin de eerste opvoering zal bij wonen, terwijl H. M. de Koningin- Moeder een der voorstellingen in Au gustus zal bijwonen. Verder bestaat het plan, dat 30 No vember de feestelijke herinueringsdag voor Arnhem, dc schoolkinderen zul len worden onthaald. „DE VROUW 1813—1913". Op deze tentoonstelling is een plaat ingezonden door dc aïdceling Haar lem van de Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht, waarop onder de krijgs haftige vrouwenfiguur de volgende woorden Kenau in Moedigen oorlogstijd Dapper en moedig trok mede ten (strijd. De vrouw van 't heden heeft nu te (vechten Voor vrijheid en vrede en men- (sc henrechten. CENTR. RAAD VOOR INTERNATIO NALISME. De Nedcrl. Centrale Raad voor In ternationalisme had zich lot den Raad van Ministers met het verzoek ge wend, of de Regeering de stichting van een behoorlijk congresgebouw in de Residentie niet zou kunnen bevor deren. Op dit verzoek is door de re geering afwijzend beschikt. Tevens kan medegedeeld, dat dr. A. Kuyper het voorzitterschap van dezen Raad heeft nedergelegd en als lid onisiag heeft genomen. (Stand.) BEDREIGING. Ter gelegenheid van de Sacraments processie op j.j. Zondag heeft de de ken van Venlo, de heer Bauduin een viertal brieven ontvangen met bedrei gingen tegen zijn persoon, indien hij Zondag de processie liel trekken. De zaak is in onderzoek bij de po litie. De brieven waren in de stadsbus bij de Roeriuonüsche Poori gepost. Tijdens de processie had geen inci dent plaats. DIEFSTAL TE LEIDEN. Door de recherche te Leiden zijn drie personen aangehouden, die ver dacht worden sinds jaren grondstof fen voor de vervaardiging van sajet- ten te hebben ontvreemd, ten nadce- le van een der eerste wolfabrikanten daar ter stede. De eene verdachte, die trouwens reeds heeft békend, was in dienst der fabriek en moest de balen met wolafval van do eene fabriek naar de andere vervoeren per séhuit. Hij zette dan elke reis, als de gelegen- hein gunstig was, een baal af, die werd ingepalmd door de andere twee mannen, zoogenaamde opkoopeis. liet totaal bedrag van het ontvreemde be loopt wel f 500. DIEFSTAL BIJ... EEN INBREKER. Voor de dieven is toch tegenwoor dig niets meer veilig of heilig. Men heeft zich zelfs niet ontzien diefstal te plegen ten huize der familie Roero., Prinsengracht 876. Zooals men weet vertoeft deze famlliie tijdelijk elders, nl, iil het Huis van Bewaring, in ver band met vermoedens, dat zij be trokken zou zijn bij verschillende dief stallen. De huisbewaarster, die tijdens de afwezigheid der bewoners in de wo ning vertoeft, was Maandagavond INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN A 30 Cts. per regel. uitgegaan. Toen zij terugkwam bleek haar, dat er diefstal gepleegd was. Dieven hadden ziek. vermoedelijk met een valschen sleutel toegang ver schaft en oen bankbiljet van f 100 en een paar sieraden gestoten. Bij de politie werd aangifte gedaan. INTERN. VROUWENRAAD. Ook de laatste openbare hijeen- komst in de Doopsgezinde Kerk in Den Haag had veel publiek getrokken, zij 't ook minder dan de voorgaande. Het getal spreeksters onderging ver mindering. doordat mevr. Riis Börnn (Noorwegen) verhinderd was op te treden. I-IET HOTEL OP DEN DAM. Naar - Telegraaf verneemt, heeft de Raadhuis-Dnrncommissie de plan nen van den architect, den heer W. Kromhout, lin zake het te bouwen ho tel op liet midden -Damt erroi ngoed gekeurd, zoodat. binnen enkele weken de desbetreffende voordracht bij den naad zal worden ingediend. EEN AUTO-ONGEVAL. Te Tilburg liep gistermorgen, door verkeerd besturen, de auto-vrachtwa gen van den heer Van Loon op de voermanskar van De Brouwer. De kar werd vernield en het paard vrij ernstig verwond. De auto sloeg tegen een café. waardoor de muur en een deur vernield werden. Persoonlijke ongelakken hadden niet piaats. EEN BEKENTENIS. Het eclhtpaar De V. te Leeuwarden heeft bekend, bun dochtertje met zout- aur te hebban vergiftigd. MAJOOR L. W. J. K. THOMSON. Men meldt aan de Telegraaf uit Den Haag: Wegens zijn bevordering tot ma joor en daarmede gepaarde herplaat sing in den actieven dienst van het leger, heeft de heer Thomson, met in gang van gisteren, opgehouden èn lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal èu lid van den gemeenteraad te zijn. Is de positie van den officier, lid der Tweede Kamer, bij de bevofde- gwet geregeld, in de gemeente wet is het lidmaatschap van den Raad onvereenigbaar verklaard ine' de betrekking van krijgsman in Wer- kelijiken dienst. De lieer Thonvson is echter in bei de functies verkiesbaar en nu laat de datum van zijne bevordering (ook we gens promotio in den staatsdienst, zou hij als Kamerlid moeten aftre den) toe, dat de vervulling der vaca tures kan samenvallen met de a,s. periodieke Kamer- en raadsverkiezin gen. Wordt de heor Thomson voor beide functiën eventueel herkozen, dan kan hij niet vóór den derden Dinsdag in Septembor. na weder op non-activi teit te zijn gesteld, in Kanier en Raad zitting nemen. De heer L. W. J. K. Thomson, to- iggekeerd van zijn detacheering als Nederlandsch militair attaché tijden? den Balkan oorlog, had zich welwil lend bereid verklaard een causerie te houden, toegelicht met lichtbeelden, >or zijn medeleden van den Raad, Maandagavond heeft de heer Tlvoiii- >n in 'e Raadszaal in de Javastraat zijn voordracht gehouden in tegen woordigheid van den burgemeester, Jhr. Van Karnebeek, de in de stad aanwezige wethouders en een 20-tal raadsleden, de meesten vergezeld van hun dames. De heer Thomson droeg de uniform van majoor, tot welken rang hij juist Maandag was hevorderd. De voordracht vond luid© Instem ming. De burgemeester dankte den spre ker met eenige hartelijke woorden. EEN SERENADE. Maandagavond bracht te Vlissingen de Vereeniging „Vlissingen Voor uit" namens de burgerij" met het mu ziekgezelschap Ons Genoegen ter ge legenheid van den verjaardag van den Engelschen Koning een ovatie aan den oommandant van het Engel- sche jacht. Eerst werd het Engelsclie volkslied gespeeld, dat door do be manning staande werd aangehoord. Na de uitvoering van enkele num mers werd het bestuur van Vlissin gen \ooruit door den commandant ontvangen. Ojj gezellige wijze waren Nederlanders en Engelschen eenigeii tijd samen. DE TWEEDE-KAMERVERKIE ZINGEN. Ds. J R. Slolemaker de Bruine te Utrecht en ds. A. van der Flier G.Jzn. te Nijmegen, hebben een manifest openbaar gemaakt waarin zij verkla ren zich gedrongen te gevoelen hun stem te doen hooren bij de ernstige gevaren, die de Ned. Herv. kerk be dreigen. Jhr. Schimmelpenninck heeft de Kamercandïdatuur voor het district Ede aanvaard. De Centrale R-K. Kiesvereenigiiig in het district Leeuwarden heeft tot, candidaat voor lid van de Tweede Ka mer voor dat district gesteld den heer W, Fransen Jz., lid van den gemeen teraad van Leeuwarden en van de Prov. Staten van Friesland. Dc belde andere rechtsche partijen in het district hebben besloten, deze candidatuur te steunen. In de gisterenavond te Almelo ge houden vergadering der Centrale Chr-.Hist. Kiesvereeniging in het dis trict Ommen is candidaat gesteld mr. Biclion van IJsselmonde, aftredend lid. Naar wij vernemen heeft de heer G. J. de .Tough, de vrijzinnige candidaat in Rotterdam V, aan het vrijzinnig verkiezingscomité bericht gezonden, zich wegens gezondheidsredenen ver plicht te gevoelen, alsnog van een can- tlidatuur voor de Tweede Kamer af te zien. (N. R. Ct.) De heer H. Pollema heeft, naar de „Stand." meldt, om gezondheidsrede nen bedankt voor een candidatuur in Gorinchem. Uit Amsterdam meldt men ons: In verband met den gecompliceer- den politieken toestand die in ver schillende plattelandsdistricten be staat. zal, naar wij vernemen, van de zijde der Agrarische Partij aan de ko mende Kamerverkiezingen niet wor den deelgenomen. In de Maandagavond gehouden vergadering van d© Vrijzinnig-De mocratisch© VerecTniging te Amster dam, is besloten de candidatuuir-Otto- in Amsterdam II te steunen. Men schrijft 'Uit Gulpon aan De Tijd: Naar verluidt zal In het Kamer- district Gulpen - m. als tegencandi- daat van jhr. m.r. Ch. Ruys de Bee- renbrouck, reeds voor enkele maan den door de centrale R. K. Kiesver eeniging in 'het district tot candidaat geproclameerd, optreden do heer Schrïjen, onderwijzer aan een open bare school te Kerk rade. BIJ HET ZWEMMEN VER DRONKEN. Te Baarn is de 16-jarige banket- bakkersleerling A. J. Kuyper Maan dagavond bij hel zwemmen in de ri vier de Eem verdronken. INBRAAK. Op een brutale wijze hebben Maan dagavond in Watergraafsmeer inbre kers hun slag geslagen. Terwijl de heer Boas, wonende Linnaeuspark- weg 15, met zijn familie tusschen half tien en half elf een wandeling maak te, zijn inbrekers in zijn woning bin nengedrongen mot een huissleutel, die reeds geruimen tijd door de familie werd gemist. Zij namen mee een groot aantal diamanten, gouden en zilveren voor werpen, tot een waarde van fS00, o a. een diamanten broche van ƒ500. De dieven lieten achter een stuk van een haarkam en een koperen collier, blijk baar is dus een vrouw in het spel ge weest. Tot dusver heelt men de daders nog niet kunnen opsporen. De bestolene was tegen inbraak ver- Mkerd' CHbId.) HOFBERICHT. Het circus-Wilke zal Donderdag morgen op de afrijbaan bij het paleis Het Loo een voorstelling voor het Prinsesje geven. LUPUSLIJDERS. In de te Amsterdam gehouden alge- meene vergadering der Nederland sch© Vereeniging tot Hulp aan Lu- puslijders te Amsterdam werd dooi den secretaris verslag uitgebracht omtrent de werkzaamheden van het afgeloopen jaar. Het aantal patiënten dat door de Vereeniging in 1912 ondersteund werd, bedraagt 119, tegen 107 in 1911. Volgens mededeeling van de ver schillende Instituten zijn de genees kundige resultaten van deze als volgt te classificeeren: 33 patiënten nage noeg genezen; 72 patiënten verbeterd of veel verbeterd; 8 weinig resultaat of langzaam verbeterd; 6 patiënten kuur onderbroken. Van deze patiënten zijn thans 6 gedurende 7 jaren, 7 gedurende 6. "22 gedurende 5, 19 gedurende 4. 12 ge durende 3, 13 gedurende 2, 40 gedu rende 1 jaar onder behandeling ge weest. De FinsenlampeD en, de installatie aan den Gemeentelijken Geneeskun digen Dienst in bnni'kleen afgestaan, werden nog door ons gecompleteerd met een Röntgentoestel, waaraan het gebrek zeer werd gevoeld. In 1912 werd aan hulp aan patiën ten uitgegeven f 7168, tegen f 4873 in 1911. Aan- giften werd ontvangen f 372, waaronder f 75 van de Koning in en f 25 van den Prins der Neder landen. ITet Rijkssubsidie werd tot leedwezen van het bestuur verminderd van f 600 in 1911 tot f 550. Sedert de oprichting d©r Vereeni ging werd door haar aan 294 patiën ten steun verleend, van wie 91 wonen de in de provincie Noord-Holland, 28 in Utrecht, 38 in Gelderland, 2-S in Noord-Brabant, 25 in Zuid-Holland, 45 in Friesland, 16 in Overijsel, 12 in Zeeland, 6 in Drente, 3 in Limburg en 2 in Groningen. Stadsnieuws DE LOONEN AAN DE N. Z. H. T. M. Over de loonregeling voor leerJing- wagenvoerder en conducteur, die weldra den Raad zal bereiken, re- questreert de Nedcrl. Vereen, van Spoor- cn Tramwegpersoneel af doe- iing Haarlem o.a. aldus: Dat is gebleken uiit een Dienst order, op 22 Mei 1.1., aan het be trokken personeel ter kennis ge bracht, dat de loonregeling thans door de Directie der N. Z. H. T. M. den Raad ter goedkeuring toegezon den is gebaseerd op de volgende over wegingen: Dat a voor vast personeel van den leeftijd van 23 jaar of ouder het weekloon zal varteeren van f 12,25 tot 10.45 voor wagenbestuurders, van 9.80 tot 13.— voor conducteurs, van 12.tot 13.80 voor wegarbei- ders, terwijl de wagenpoetsers een loon zouden genieten overeenkomstig de wegarbeiders. Dat b voor los personeel, leeftijd "25 jaar of ouder, waaronder dan ook zouden ressorteeren, gedurende 'n haLf jaar, leerling-wagen voerders. leer ling-conducteurs en leerling-wagen poetsers, het weekloon zou bedragen respectievelijk 10,35, 9.10 en 10.50 Dat onder de tegenwoordige dure levensomstandigheden deze Iconen, zoowel genoemd onder a als onder b onvoldoend© moeten worden geacht. Dat in deze (situatie echter slechts in aanmerking komt de vraag, of de loonregeling vastgesteld door uwen Raad, of die der Directie de voor keur verdient, wijl in het laatste ge val gedurende het eerste half jaar het loon minder zou bedragen dan in uwe vergadering van 9 Mei H- is be doeld, omdat de N. 7,. H. T. M. zeker 'en onrechte ook het thans in dienst zijnde personeel nog als leerling be schouwd wenscht té zien, waartegen over echter staat dat het thans door de N. Z. H. T. M. voorgestelde maxi mumloon hooger is dan 'het volgens béjsluit van uwen Raad zou zijn. Dat zij,, in overleg met liet betrok ken personeel, tot de erkenning is ge komen, dat aan dis Chains door de N. Z. II. T. M. voorgestelde loonregeling in deze situatie de voorkeur moet worden gegeven, doch wil daarbij even opmerken, dot de overgang van het 13e op het 14e dienstjaar een ver gissing moet zijn. Dat echter de teleurstelling onder het thans in dienst zijnde personeel groot zon zijn, indien het T eerste half jaar slechts een weekloon, zou genieten als onder h genoemd; wat zeker ook onjuist zou moeten worden geacht, omdat dit personeel wat zelf standig zijn dienst verricht, niet meer ais leerling kan worden beschouwd. Dat zij dus uwen Raad beleefd in overweging zou willen geven onder deze situatie de door de N. Z. H. T. M. ingediende loonregeling goed te keuren, doo'in het tevens daarheen te willen leiden dat die loonregeling onder b genoemd alleen toepas'selijk zou zijn voor het personeel wat na 1 Juni 1913 in dienst der X. Z. H. T. M. zou treden, en dus het thans in dienst zijnde personeel zou beschouwen als direct behooreiide tot het perêoneel onder a genoemd. Redenen waarom zij in aansluiting op haar adres van 20 Mei 11. in die gedachtengang nog blijft aandringen op nietigverklaring van de reeds ge- teekende individueele contracten, wijl zij 'hoopt dat uwe Raad de bil lijkheid za linzien dit personeel di rect te doen ressorteeren onder de loonregeling ouder a genoemd. 't Welk doende, (volgt onrlerteekening) POLYIIY.MNIA. Dezer dagen za! het gemengd koor Polyhymnia, Haarlem, directeur de heer K. H. Kerkhoff, in combinatie met 'het stedelijk orkest van Enkhui zen, een matinee geven bij mevrouw Visser van Hazerswoude, op haar buiten Huize Karmel, te Bloemen- daal. O. m. zullen de werken worden uitgevoerd waarmede Polyhymnia op den onlangs gehouden wedstrijd in de hoogste afdeeling den tweeden prijs behaalde. II. IJ. S. M. Naar de N. R. CL verneemt, zal aan de algenreene vergadering van aan deelhouders der llollandsche IJzeren Spoorweg-Mij. de uitkeering van 4 1/2 (vorig jaar 4) pet. dividend worden voorgesteld. Jubileum. Den lsten .Tuna is het 25 jaar gele den, dat de heer A. J. Koestal hij de firma Waterschot in de Koning straat in dienst trad. HINDERWET. B. en W. maken bekend, dat va heden op alle werkdagen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 10 Juni e.k., 's voormiddags ten 113/4 uur, ter gemeente-secretarie (7de Afdeeling) Ier inzage is nederge legd het ingekomen verzoekschrift 'met de" bijlagen van Julius Wulff Co. om vergunning tot uitbreiding van de stoffenververij en chemische was- scherij, gedreven door eene stoom machine van 6 P K rnet stoomketel, fn het perceel aan de Ilelmbrekerstecg no. 8, kad. sectie D no 6527, door bij plaatsing van een centrifuge. NIEUWE BIOSCOOP. B. en W. deelen mee dat op alle werkdagen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 10 Juni e.k. 's voormiddags ten 113/5 ure, Ier gemeente-secretarie (7de Afdeeling) ter inzage is nedergelegd het ingeko men verzoekschrift met de bijlagen van J. G. Wassenaar, directeur van de Maatschappij „Union" tot het ex- ploilceren van bioscopen, om vergun ning tot oprichting van qcii inrichting tot het geven van bioscoopvoorstel lingen in het perceel aan den Schoter- wug no. 49 D, kad. sectie G nos. 1227 cn 1228 Be, waartoe een electromo tor van 5 P.K. tot het drijven van een dynamo voor het voeden van een bios cooplamp zal worden opgesteld. UITREIKING ZILVEREN ME DAILLE. Hedenmorgen te 7 uur stond het 2o Bataljon van het 10e Regiment Infan terie, waarbij ook dc muziek aange treden op de binnenplaats der ka zerne, onder bevel van den kapitein Nardten. Nadat voorlezing was gedaan van hel; besluit houdende toekenning van de zilveren medaille voor 24 jaren trouwen dienst nan den sergeant- tamboer Lame, hechtte de bataljons commandant majoor v Weeren. de medaille op de borst van den jubila ris, Vervolgens sprak de majoor den sergeant Lame toe, er op wijzende dat door trouwe plichtsvervulling door hem deze medaille was verworven. De majoor stelde den plichtgetrouwen onderofficier ten voorbeeld aan zijne jongere collega's en wenschte hem recht hartelijk geluk met de onder scheiding. waarhij hij hoopte dat een maal deze zilveren medaille door een gouden zou. kunnen worden vervan gen. Vervolgens werd met de muziek aan het hoofd voor den jubilaris ge defileerd, waarmee de plechtigheid was geëindigd. Het zal voor den bij allen bekenden sergeant-tamboer Lame zeker een onvergelelijken dag worden, ook door de vele bewijzen van sympathie, hein heden door chefs en kameraden geschonken. Jubileum. Up Zaterdag 7 Juni a.s. herdenkt de heer B. P. A. Franse den dag, waar op hij vóór 25 jaar bij dc firma Joh. Enschedé en Zonen in dienst trad op dé afd. lettergieterij. EXAMENS L. O. Haarlem, 27 Mei Opgeroepen 8 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de dames: M. Slikker, Alkmaar, E.F. C. Stades, Haarlem, .1. M. v. Slaveren, Haarlem, W. M. v. d. Steeg, Haarlem W, C. Stuurk, Bloeniendaal. NEDERL. BLINOENBOND. (Slot). Na het koffiemaal verpoosden de le den van den NedérJ. B lin denhond zich gisterenmiddag in liet park van liet Rrongèbouw, waaronder de verschil lende groepen een opgewekte crest hecrschte. In den tuin waren eenige instru menten ter kennismaking opgesteld, die werden gedemonstreerd. Er was oen telbord, dat blinde rekenaars helpt optellen en aftrekken tot getallen van 8 cijfers,'waarhij de hoeveelheden zijn aangegeven als bij een telraam. doch dan door voorwerpen van verschil lenden vorm. Een veerinrichtïng scheidt de ballen en cylindertjes, die gebruikt worden van de voorr a adhoeveelheid Een ander instrument was een toe stel om het muzieklecren voor blinden te vergemakkelijken. liet bestaat uit een notenbord, waar de balklijnen door groeven zijn aangegeven. Daarin worden de metalen noten en muziek- teekens bevestigd. Om geen verwarring te doen ont slaan tusschen balk- en hulplijnen, worden deze laatste weggemaakt op de plaats waar zij geori dienst doen. In den namiddag werd een gemeen schappelijke maaltijd aangericht, waaraan velen deelnamen. Tot ren uur ol acht, h'eef men toon nog bijeen in gezellig samenzijn. Ilooger beroep is nangeteekend door A. Koen te Haarlemmermeer tesen het. vonnis der Arr. Rechtbank alhier, waarbij hij ter zake van mishande ling en bedreiging is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van tien dagen. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij J. van Vliet, Schreveliusstraat no. 10 rood. een gummiband P. Huisinga, Oranjestraat 164, een dameshand- schoen. P. Verdijen, Duvenvoordestr. 67, een dameshandschoen. M. v. Ra- vensberg, Groote Markt 23 a, een gou den broche. Van Veen, Schouwtjes laan 59, een parasol. Th Harren, KI. Houtstraat 4 rood. een ceintuur. A. Pielage, Coornhertstraat 7, een bril in étui. J. Groothuis. Pres. Steynstraat 4'2, een schoentje. P. Zonnemans, Bloe- mertstraat 1B, een rozenkrans in étui. J. Blanlcert, Tugelastraat 16, Schoten, een instrument. S. Verwey, Oraiijeboomslraal 135, een lorgnet in étui. L. van Veldhuizen, Jan Steen straat 6, een halsband. W. Kruyer, Bannesteeg 12, een zweep. J. Th. Stoel tje, Gen. de Wetstraat 63, een duif. M. Bannink-, Groote Houtstraat 76, een insigne. Th. Hoog, Koninginneweg 90, een damesring. A. Tonggronde, M. Joostenlaan 33, een oorknopje. J. de Winter, Da Costastraat 10, een por- temonnaie met inhoud. A. A. van Woerkom, Westergracht 41, een ma trozenkraag. Uit de Omstreken SANTPOORT. De Staatscourant bevat de statu ten der Coöperatieve Vereeniging tot aankoop van bonoodigdheden voor het tuinbouwbedrijf „Ons Belang", te Santpoort, opgericht door de heeren J. P. I-landgraaf, grondeigenaar, Jan üijzenvaartM. Uitendaal, tuinder, te Driehuis; J. P. Nijssen Jr., tuin der, te Velsen W, H. Molenaar, tuin der, te Santpoort; J. G. Kuyl, tuinder, te Jan Gijzen vaart; J. Hooggreef, tuinder, te DriehuisA. N. van den Bronk, tuinder, te Jan Gijzenvaart De vereeniging heeft ten doel ds

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6