BIIBLAD VAN HAARLEM'S DAOBLAD ra em pi» week. SlIMSTtWTiE GROOTE HOUTSTRAAT 55. DRUKKERIJ ZUIDER BUITENSPAARNB 6. Ho 9184 E ZATERDAGAVON HMRLEBP8 DAGBLAD ROST 11,20 ra 8 MAANDEN IN HAARLEM'S DAGBLAD ZUN ADVERTENTlEN DOELTREFFEND. ONZE ANNONCES WORDEN OPGEMERKT t-at kijke Natuurleven DE STRIJD OM IIET BESTAAN. Mooi is do natuur nu, mooier dan ooit in onze gematigde zóne en iedere windsuizing voert bloemengeur en weeldozangen van vogels en insec ten met zich. Lofzangen op het mooie van het lentelandschap zijn intusschen bijna even menigvuldig als de kleurnuan ces in het voorjaarsbloemenkleed en daarom wil ik dat groote aantal niet nog met één vermeerderen. De natuur iS ook vol van tragedies; er wordt gemoord en gevoelden in haar naam en nooit komt dit sterker aan het licht, dan juist in den glorie tijd der lentemaanden. Pas heeft weer hel merelnest dicht bij mijn woning, zijn contingent aan eigenwijs rondkijkende jongen gele verd of daar komen de buurtkatten opdagen, om hun aandeel op te eischen. Met stokken en stcenen, gaas en draad, worden de roovers op een af stand gehouden, zoolang hei licht is, maar nauwelijks heeft de avond goed en kwaad in zijn mantel gehuld, of daar liooren we een paar angstige kreten, een doordringend gepiep, ge luiden. die ons vertellen, dat daar, temidden van avondnevels en sla pende bloemen, een jonge vogel valt als slachtoffer in de nooit rustende verdelgingskamp. Dat is een treurspel, dat ons slechts zoo sterk aangrijpt, omdat het een sympathieken vogel geldt; dat ons pijn doet, omdat ons oor de opgevan gen smartkreten kan verwerken. Maar zoo strijdt en doodt de die renwereld iedere seconde. Daar zit een spin in haar mooi ge weven web. Zij wacht en loert scherp uit. Alle dfaden vereenigen zich bij haar moordende middelpunt. Van af stand tot afstand schitteren aan iede- ren draad, die de stralen verbindt, verraderlijke lijmdruppeltjes, die de prooi móeten vasthouden, zoolang het achtbeenig monstertje nog. niet is aangekomen, Een volmaakte moordkuil is het, ■die spinnerihoek en heel wal vliegjes maken daar hun laatste reis. Maar ook de spin zelf heeft, vijan den genoeg en temidden van haar overvloed vvordi ze soms weggesnapt door een hotigcrigeu kikker of een vlanioogig hagedisje. Dat zijn inlusschoii geen scherpe contrasten. Een spin is nu eenmaal ecu berucht roover en een hagedis staat in geen goeden reuk, maar die liellijke vogelwereld maakt hul al niet veel beter. De kleinsten loeren op buit. De zwaluw, die bijna in een reuk van heiligheid staal, jaagt van het opko men der zon tut haar ondergang; mussciien vliegen langs ue dakgoten om een spin uf vlieg te snappen en de Hooggeroemde nachtegaal wisselt zijn heerlijke liederen af met een moordpartij ouder het rondzo'emende jnsectenyölk. Nauwelijks lieeH het wijfje jongen, of daar is liet ouderpaar druk 111 de weer. om den edelen roofridder, de Vlaamsclio gaai. up een afstand te houden. De kleintjes schreeuwen in tusschen om voedsel en met, dat de zorgzame vogels wegvliegen, om het nuodige bijeen te zoeken, pikt de gaaieiivadcr een der kleintjes de iicr- sei.s stuk en brengt de nialsche bout je-s naar zijn eigen kroost. De lane van de mierenleeuw leeft om te mourueii. Zijn wiskundige ken nis sirekt zich niet verder uit dan i-U den cirkel en den kegelmaixtel. Z:.;:i valkuil bestaat uit mets anders. Op den bodem daarvan verheffen zich zijn punLigu kaken «i ieder kleininsect .moet onvermijdelijk daartusschen belanden, zoodra het maar even met de wanden van liet roovershol in aanraking komt. Vredig golft het oppervlak van het j kleine meertje. Mooie waterlelies en sierlijke gentianen wiegelen op de zachte deining; kleurige libellen zweven als kleine aeroplanes boven riet en bladeren. Dat lijkt alles lief lijk en vol harmonie, muur de zwa luw strijkt over tiet Oppervlak en maait bekjes vol insecten weg en de elegante libel is eveneens slechts uit En de roover groeit met den dag, ten koste van zijn oifigeving, verpopt en verandert in een nog geducliter moordenaar. Dat is de schaduwzijde der natuur sterker sprekend in de lente, als de lichtzijde zoo groot is, als naast dit dooden en vernietigen zooveel moois en verhevens wordt ge vonden, dat we het leelijke, het on vermijdelijke vergeten. En toch is het goed, zoo nu en dan even een tipje op te lichten van den mantel, die veel verborgen hield. Het j mooie komt daardoor te meer uit. II. PEUSENS. Den heer Joh. v. L. -! Het vormen van knoppen in de ro- zen is gedeeltelijk te wijten aan het weer, gedeeltelijk aan de bemesting. Als de temperatuur in het. voorjaar lang beneden het gemiddelde blijft of plotseling in 't oog loopende stijgin-1 gen gevolgd worden door groote da-1 lingen, worden de knoppen in hun i zoo bijzonder aantrok, geheel opge offerd. Dc ceintuur toch, deelt ons silhouet meedoogenloos in tweeën, onverschil lig of ze smal, breed, keurs of shawl- vorrnig is ingericht en het is juist dat tweeën deelen dat aanleiding teruggetrokken met ruim 20 millioen francs in den zak, De drie gebroeders Bertrand, voorheen koetsiers en stal knechten, hebben meer dan 30 mil lioen bijeengeschraapt. En de vroe gere schoenmaker Dainaull, die hel Casino van Enghien drijft, haalt jaar der hartstochten der gecivisileerde maatschappij daar kan men niet vei-wachten, dat geen willig oor wordt geleend aan den oproep „Faite-s vos jeux, messieurs!"' Men moest zoowel de spelers als de speelhuishouders straffen. En de po- geeft, tol insnoeren. Ik wil gaarne er- lijks ongeveer 10 millioen naar zich litie moest absoluut eerlijk zijn. Maar kennen, dat. voor de vrouw, die een toe. kan men dat alles redelijkerwijze ver- het groote gemak, dat rok en blouse biedt, doch dc blouse vereischt toch geen ceintuur? Voorzag de opgeknip te rok niet op zeer practische wijze in dit gemis? Laten we ons daarom houden aan hetgeen mooi en prac- tisch is en onze gezondheid niet in gevaar brengen, door in den waren zin slavinnen der mode te worden Ten slotte nog een enkel woord over de practische linnen kleeren, die de zen zomer buitengewoon veel gedra gen zullen worden en in alle mogelij ke soorten en voor alle doeleinden ontwikkeling belemmerd en vaak gebruikt worden, als daar zijnde vertoonen ze dan het verschijnsel j prachtige wit geborduurde lnmen- van de mij toegezonden roos. i costuums voor de luxe vrouwen in de Niet alle soorten hebben evenveel toonaangevend e beroep uitoefent,de fourreau-modellen Of die cijfers welsprekend zijn I huil eigenaardige bezwaren hebben, j Verfpot en kwust, zweep en roskam, want wie zal iets willen afdingen op els'en pikdraad men komt er last van dit doorgroeien. Ook de be- mesting kan gedeeltelijk oorzaak zijn. I Hoe de uwe was weet ik niet. Rozen hebben, veel kalk noodig. Op kalk i arme gronden moet om de drie jaar ongeveer b.v. wat kalkmergel worden gestrooid of kalk in het najaar. Een half pond per M2 is veelal voldoende, j Gieren met verteerden koemest is ook heel goed gedurende den zomer j Kunstmest is ook heel goed, mits in de goede verhouding toegediend. J Ongeveer gelijke hoeveelheden su- j perphosphaai, patentkali en zwavel- j zuren ammoniak en de helft Chili j werkt heel goed. I Als bestrijdingsmiddelen der blad- luizen heb ik persoonlijk slechts ta- i bakswater, X. L. All. en Phytophiline gebruikt. Het tweede middel was tij delijk afdoende. Nu en dan moet de bespuiting worden herhaald. Het der-, de middel werkte ook heel goed. TIv PEUSENS. badplaatsen. Deze •ijk versierd met kunst en van onberïspeiijken allen slechts onder het ite zeer gcfortuneerden. ijn allerliefste eenvoudige toiletten dit naaldwerk coupe zijn. bereik van Maar daar z toiletjes, zoowel in wit als in alle mogelijke lichte en donkere kleuren linnen, die onder het bereik van be scheiden beurzen vallen. Voor dagelijksch gebruik behoeft hel donkerkleurige linnen geen gar- necring. Het is bedoeld voor mantel en rok en wordt met witte wasch- blouses gedragen. MARIE VAN AMSTEL. Parijsche Brieven CCCLXXII. Rubriek voor Vrouwen Over alles en nog wat. In de rue de la Paix is' de grootste drukte weer voorbij, en de Fransche mode-koningen zullen zich weldra te rugtrekken in de. stilte van hun ate- der statistiek, liers om nieuwe scheppingen te he- gi'oepeerders „een universeel ge denken voor den a.s. herfst van ditacht geleerde", gelijk een zijner lof- jaar Met spannende aandacht zul- i sprekers getuigt, „voor wien de sta len ze evenwel de evoluties van hun tisliek een juislheidstoestel was, zou- laatste créatie gadeslaan op het we- der hetwelk het onmogelijk was, de reldtooneel en het zal mij niet. ver-ten in onderling verband te rang- wonderen of over deze laatste créa- j schikken, die den gang van het eco- tie zal minstens evenveel inkt ver- nomische en sociale leven belichten, schreven worden, als over den broek- j 0"'f wat een geleerdheid bijeen, rok indertijd. Van harte hoop ik, dat r Zonder even onbarmhartig den ze ten slotte dezelfde nederlaag zal draak met de statistiek te steken als lijden als die weinig vrouwelijke i de anonieme dichter, die beweerde, dracht dat de statistiek ons de juiste cijfers Wat deze laatste nouveauté dan verstrekt van tie sterfgevallen, ge- wel is, hoor ik mijne lezeressen reeds j boorten, huwelijken, echtscheidingen nieuwsgierig vragen i en processen ons zegt hoeveel onze- IIet „droit devant", dat zelfs door delijke schilderijen er in de diverse Hooggeleerden werd goedgekeurd, j Salons zijn en hoeveel revues men omdat het de maag en vele andere j jaarlijks in dè café s concerts ver organen vrij liet en bovendien aan I toont, hoeveel orgeldraaiers, hoeveel den buik den noodigen steun verleen-uitgestalde lijken in <ie Morgue er de. zoodat in vele gevallen de buik- zijn. eii hoeveel d achterwege kon blijven mee, mits men die gereedschappen omwisselt met een geldhark. Ja-, het geldharkje is een bijzonder voordeeligwerktuig. Niet slechts de speelbazen van casino's verrijken er zicii mee ook liet dienstbaar perso neel dier speelhuizen gaat het naar den vleeze. Te Enghien streek de for- tuïnlijkste croupier dit jaar eventjes 60.440 francs op to Nice -18.321 francs. .Te Biarritz verdiende een der crou piers in twee maanden tijd 67.000 fis, dal is ruim 1100 francs per dag. En- zoovoort, enzoovoort. Waar door de speelhuishouders in zoo ruime mate geld verdiend en uit gedeeld wordt, spreekt het vanzelf, dat die „heeren", a! stammen zij ge meenlijk uit de heffe des volks af, macht en invloed hebben. Is het bij voorbeeld niet van algenieene bekend heid, dat, nog zoo lang niet geleden, een „cercle" naar de voornaamste hotels ie Parijs uitnoodigingskaarten zond voor een speelavond ten bate van „L'Oeuvre antituherculeuse de Paris" welke kaarten het patro naat vermeldden vande dames Loubet en Félix Faure, den Koning en dc Koningin van Italic, den Ko ning van Spanje, de Koningin van Bulgarije, enz. enz- Heeft men dien „cercle" vervolgd? Neen. Waarom niet. Ja, dat is een raad sel. Toch bestaat er hier een afdeelirig van de politie, speciaal bestemd om toezicht op speelholen te houden en er „au belsoin", invallen in te bewerk stelligen. Aan liet hoofd van die af- deeling staat dé heer Souillère. Deze, naar men zegt, actieve man doet in derdaad weieens invallen ril de gehei me speelholen. Doch waarom komt hij steeds te laat. zóó dat spel en spe lers verdwenen zijn en er géén wets overtreding te constoleeren valt? Blijkbaar wórden de speelhuishouders redelijkerwijze v OTTO KNAAP. Het medicijofleschje. Naar het Engelsch. Dus heb je weer met Gladys ge sproken. vroeg George Petersham be- geerig. Mooi, dat is goed! Ik heb je im mers wel gezegd.dat je den moed maar niet moest.verliezen, niet waar? Maar zij heeft rnij afgewezen. Hm! Daarom heeft ze het mij ze ker niet verteld. Met moeite verborg hij zijn teleur stelling hierover, terwijl zij langzaam voorlwandelden. Walter Strode was jong, welgesteld, had een goede po- tie en was een door en door goede ke rel. Gladys mocht hem bijzonder graag lijden daarvan was haar broeder overtuigd en toch bleef zij maar volharden in haar weigering om hem te trouwen. George Petersham was zeer teleur gesteld. Hij wilde zoo graag een da tum vaststellen voor zijn eigen huwe lijk; maar dit was onmogeijk zoolang hij Gladys had om voor te zorgen. Op zijn voorstel, dat zijn 'zuster later bij hen zou kunnen komen inwonen, scheen Lily Campton niet geneigd in te gaan. Dat is ook heel natuurlijk, brom de Petersham in zichzelf. Hij keek naar het sombere gelaat van Walter Strode. Ik begrijp Gladys niet. Ais haar gezondheid tegenwoordig niet zoo veel te wenschen overliet, dan zou ik ■haar ook eens duchtig de les lezen. Doe dat alsjeblieft niet, ant woordde Strode snel. Zij zal toch niet ernstig ziek wezen? Er is niets waarover wij ons ern- stig ongerust behoeven te maken. Onlangs heeft Alfred de Foville het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Wie Alfred de Foville was? Een veelbelovend jong dichter mis schien Of een' talentvol musicus? Een schilder van naam of een beeld-- - houwer van mondaine reputatie? Een 5 tijdig gewaarschuwd, en zunts naai' j Soms schijnt zij weer geheel in orde op den voorgrond tredend parie-1 alle. waarschijnlijkheid net ligt te zijn, maar den volgenden dag nientslid? Een der machtige ban- schier voor de hand door sommige i schijnt het haar wel weer te veel kiors wellicht? dienaren van de noli tie zelve. diG nmaii#, u ïrncta., im ctoo. Niets van dat al. Alfred de Foville was de Koning] vorst der cijfer- vangen. Toen Clemenceau nog aan het be dienaren van de politie zelve, dan wel te zijner tijd hun belooning van de zijde van hel geldharkje ont- „droït devant" dat daarna tol in het bespottelijke overdreven werd en daardoor een breed veld v.vir cari es luur-teekenaars opleverde m u est wel een terugslag tengevolge hebben, om den cirkelgang niet gekken de Kamer Afgevaardigden telt zonder, be doel ik. mij aan een dergelijke ge ringschatting schuldig ie maken, ge loof ik niet, dat monsieur Alfred de Foville op den eerenaam van ..geleer de" aanspraak mocht maken. Hij was ei-:: geduldig verzamelaar en groe- 0111 oven. Daar beneden, onder dit tooncel van strijd en vernietiging, wordt fel ler gevochten dun daarboven. Daar jagen microscopisch kleine diertjes op nog kleiner wezentjes, daar jaagt de yisch op de kikkerlarve en roeit de ruggezwenuner rond, om te trach ten, zich vast te klampen aan het vissclienliif en dit uit te zuigen tot n der Ij oud, De der nog met hun slang- aam wentelen irtreffei moordlust, Dat zijn dieren, nelitig' bewegend e:i draaien, tot ze bij bun prooi zijn, die met de rappe larvcnpoolon roeien uit alle macht. Hard is de chitinekop en scherpe kaken zoeken onophoudelijk naar buit. Alles vlucht voor deze kleine monsters. De stekels, anders hang voor niets, gaan een eindje op zij, ais ze aankomen, do aaltjes trekken plots hun scherp kopje terug, als ze slechts even met de kaken in aanraking ko men. verbreken, waarin de" mode sedertpeerder van cijfers yoila tont' En eeuwen rondgaat en ziedaar, dal die i tijdens ziïn leven wist bijna niemand vernuftige modemakers opeens een i iets van zijn beslaan af. reeks van modellen creëren, die op de j Dat alles neemt niet weg. dat de ingesnoerde taille gebaseerd zijn 1 statistiek haar nut kan hebben. Het Met alle kracht zou ik mij willen gezegde, dat cijfers soms welsprekend verzetten tegen die ongelukkige zijn, is niet van juistheid ontbloot, keurslijven, die van uus middel een Dit is o a. gebleken tijdens de debat- vvespentaille maken, ten kuste van ten, in de Kamer der Afgevaardigden, maag- en ingewandslijden om nog omtrent het wetsvoorstel tot afschaf- niet te spreken van verzakkingen, die fing der openbare -speelhuizen, waar- hij zwakke naturen het onmiddellijk van ik in mijn vorigen brief terloops' gevolg zijn van dat booze inrijgen gewaagde.De afgevaardigde de Ker- Daarom wensch ik die vernuftige .faiseui-s" uit den grond van mijn tart een fiasco toe, grooier nog dan dat ze met den broekrok baddert; giiêzec onthulde toen, dat het Casino van Enghien een der schandelijk ste speelholen van Frankrijk in liet seizoen 1910—1911 een recette van want inderdaad zijn er toen nog 9.i7ö.000 en in het daarop volgend sei- vrouwen gevonden, die excentriek zoen een van 9.996-000 francs had ge- genoeg waren orri zich in zulk een maakt, aldus een onrustbarende ver- smakeloos kleedingstuk te vertoonen. meerdering van inkomsten ad 500.000 Doch waar dat slechts een kwestie francs" aanwijzend. Doch ook elders van smaak, of laat me liever zeggen wijzen de cijfers op vergrooting of van wansmaak was, geldt liet nü oti- uitbreiding der speelwoede. Het Ca- ze gezondheid en daurom zal iedere sinci van Niue sneldevan 8,000.000 naar vrouw met eenig gezond verstand de 9.000.000 francs. Trouvillc zag de- modellen van mantels en costuums „zoete wiuste" v.an 3.200.000 tot afkeuren, die op het oude'rwetschc i 4.150.000 francs vermeerderen; Vichy corset of liever martelwerktuig i van 2.S8G.000 tot 4.086.000 francs; Biar- want zoo kunnen we het zonder over- ritz van 1.700.000 tot 2,218.000 francs, drijving noemen gebaseerd zijn. Ook Boulogne en Cannes gingen Nog liever de on-ólegante „liubbc- enorm „de hoogte in". Enfin, dit jaar zak", dan een snoer- of wespen taille hebben do gezamenlijke openbare eertijds „taille fine de Paris" ge- speelhuizen van Frankrijk noeind. Waarschijnlijk zijn het de cein tuurs geweest die do hoeren van de rue de la Paix geïnspireerd hebben, want in de laatste maanden wordt de ceintuur weer op alle mogelijke wij zen gelanceerd en daarmede wordt 't schoone systeem van het: doorvoeren van lijnen, dat mii in de lourreuux •ecette dan het millioen francs meer vorige jaar gemaakt De heer de Kerguézec merkte ver- op dat de beneficiën ten van wind was, koesterde hij liet voorne men om het Casino van Enghien „een kopje kleiner te maken". Een tijdje later viel Clemenceau. Toen legde de burgemeester van Enghien. vergezeld van eenige invloedrijke personen, een bezoek af bij Aristide Briand, Clé- menceau's opvolger, enbedoeld casino werd sedert dien met rust ge laten. Waarom? Ik denk niet. dat de heer Briand het ons zul vertellen. Middelerwijl stelt de Staat zich thans tecreden met 't reglemenlcéren der spe Iers, dat wil eigenlijk zeggen: met het onttrekken, aan de belanghebben de gemeenten, van een goed deel der winsten hetgeen natuurlijk 'slands, kas ten goede komt. Die bron van in komsten is, dunkt mij, nogal troebel. Overigens betreft die maatregel sjechts de „geautoriseerde" casino's en speelhuizen. De clandestiene „cer- cles" en „tripots" zullen ondertus- schen welig blijven tieren, en inval len vruchteloos blijven. Er is echter nog iets anders iels, dat de ideeën omtrent moraal, die van den Staat althans, leelijk in de ver drukking brengt. Het spel is een kwaad Daarover is men het eens. Het is niet eens wat sommige paradoxale geesten een „noodzakelijk" kwaad noemen. Tal- ioozen en talloozen worden er geruï neerd Zelfmoorden worden er ge pleegd. Sluit dus alle gelegenheden, waar gespeeld wordt. Jawel, morgen brengen, hoor Want speelhuishouders en spelers gaan naar den prefect van politie en deze geeft hun de vergunning om te blijven spelen. Van datoogenblik af is 't speelhol ontzondïgd. wijl het er nu „met vergunning" is. Niemand schaamt er zich dan-ook meer voor, het geautoriseerde huis te bezoeken en er zijn geluk tc beproeven. Het schuldig „verinaak" wordt, dank zij de sanctie dor overheid, ecu onschul dig tijdverdrijf. 1-Iet staat zelfs min of meer „chic", eenige zilverlingen aan de speeltafel tc wagen. Ruïneering ach, loop heen! komt niet meer voor! Zelfmoord laat je toch niets wijs maken. Er zouden nog meer „vergunnin gen" van dien aard verleend kunnen worden. Och, wij weten allen wel, dat dergelijke vergunningen legio zijn. Doch er is, nietwaar, iets ontstellend schijnheiligs in de volgende alleen- i moeite te kosten op te staan, Zij namen afscheid, en George Pe- j tersham sloeg met knorrig gefronst voorhoofd den weg naar huis in. De verontwaardiging tegenover zijn zus- j ter begon steeds grooter te worden. Zij denkt aan niemand dan aan zich zelf, knorde hij. Het feit, dat zij niet met zijn verlo- ving was ingenomen en verplicht was een vriendelijken toon tegen Li ly Campton' aan ie slaan, dien zij niet voelde, had bijna reden tot ongenoe gen in de kleine huishouding gege- ven. Hij kwam met ongeduldigen stap binnen. Gladys zat op de sofa in de voorkamer en leunde lusteloos tegen de kuseens. Onwillekeurig viel hem haar bleek gelaat op. Je ziet er niet heel opgewekt uit Vanmorgen aan het ontbijt Was je toch goed in orde. Ik ben heel goed, verzekerde zij hem terwijl zij opstond. Straks is de thee klaar. Hij stond bij den schoorsieenman- iel. Zij ging achter hem om, en strek- tc haar hand juist uit naar een klein fleschje, ioen hij het opnam. O, ik zie dat je medicijn op is! Och. ik dacht dai er nog wel voor drie of vier keer in was! Dat beteekent dus een wandelingetje voor mij naar den dokter, veronderstel ik O. ik heb vóór morgen niets meer noodig, Geórge Men kan immers nooit weten, wanneer je weer een aanval zult krij gen. Stel je voor. dat je er vannacht eens last van kreeg? Ik doe het ver standigst met er nu dadelijk heen te gaan, voordat ik mijn schoenen uit trek. Hij bood haar dat op knorrige» toon aan. en hield op beslisten toon vol, toen zii bleef verzekeren, dat het best kon wachten. Laten wij nu eerst wat eten. George. Je hebt bepaald honger en dorst Hm! ja! Wij hebben het den laatsten tijd bijzonder druk op het kantoor. Zij ging bij hem aan tafel zitten, maar Hij merkte ternauwernood op, dat zij niet at. Na eenige niet al ie vriendelijke opmerkingen, spreidde hij naast zijn bord zijn avondblad uit. Eerst toen hij klaar was met eten en een sigarette aanstak, zag hij dat zij niet gesloten oogen achterover in haar stoel lag. Gladys riep hij plotseling ang stig uit. Gladys! Zij gaf geen antwoord, en hij snel- spraak van een Slaat: „De ondeugd de naar haar toe. Doodelijk ongerust is strafbaar, tenzij zij een vergunning droeg hij haar naar de sofa. Werktui- van mij heeft!" gelijk liep hij op het fleschje op don Waar de Staat nu vóórgaat in het schoorsteenmantel toe. toen, zich her- door den Staat gesaiictionneei'de kwaad althans in het toelaten daar- innerend. dat het leeg was, werd hij speelholen gemeenlijk lieden van ge-; van, om de wille van 's lands kas nog angstiger en wierp zijn sigarette ring kom af zijn. Zoo heeft zich een waar zelfs een vorstendommetje zijn weg. zekere Deloye, eertijds huisschilder onafhankelijkheid behoudt, dank zij De dokter had uitdrukkelijk gezegd, van het gemeentelijk Casino te Nice 1 de stelselinutiue exDloitatie van ecu dat zij dadelijk wat van de medicijn moest nemen als de bekende sympto men zich herhaalden. George Pe tersham liep hulpeloos de kamer op en neer. Eenige oogenblikken later was hij bezig zijn jas aan te trekken. In koortsachtige haast liep Hij de gang door. Spoedig tikte hij aan de deur van het huis er naast, en ver zocht daar aan een buurvrouw om bij zijn zuster te blijven tot hij terug keerde. De dokter woonde een kwartier vei en terwijl Petersham de straten door rende. bracht een gevoel van schaam te een blos op zijn wangen. Ilij had Gladys den laatsten tijd verwaarloosdHij was onvriendelijk en weinig belangstellend geweest. Louter zelfzucht, overwoog hii, had hem er toe gebracht steeds het oogen- blik uit te stellen om medicijn voor haar te gaan halen. Hij had meer aan zichzelf dan aan haar gedacht. Wroeging greep hem aan, toen hij bedacht hoe geheel anders hij zich de laatsle weken tegenover zijn zus ter had behooren te gedragen. Zijn zuster had met de grootste moeite haar huishoudelijke plichten waar genomen, terwijl zii al dien tijd ei genlijk in haar bed had moeten rus ten. Zij had nooit geklaagd: zelfs dien avond niet toen hij gebromd had, omdat zij een paar van zijn sok ken had vergeten te stoppen. Plotseling zag hij in waarom het medicijnfieschje leeg moest zijn ge weest. Zij had zich dien dag weer minder goed gevoeld, en was in zijn afwezigheid verplicht geweest het fleschje leeg le maken. En dat had hij niet eens begrepen. Eindelijk bij het adres van den dokter aangeko men, snelde hij haastig de stoep op. Er schenen uren te verloopen, voor dat do dienstbode opendeed. De dokter I riep hij uit. Waar is de dokter? Mijn zuster is weer ziek en wij hebben geen medicijn meer. Petersham is mijn naam. Hij kent mij wel. Vraag hem alstublieft om te komen als hij kan, of om mij an ders wat nieuwe medicijn te geven. Ja, jaik zal wachten I Maar ver zoek hem geen seconde te verliezen 1 In do wachtkamer binnengelaten, liep hij steeds dut vertrek op en neer. Een oogenblik later keerde het dienst meisje terug. De dokter moet dadelijk naar een andere patiënt, mijnheer, maar hij zal dadelijk wat medicijn voor u klaar maken. Minuten verstreken. George Peter sham luisitcrde met steeds grooter wordend ongeduld. Er scheen geen einde te komen aan het wachten. Hij vroeg zich af of de boodschap wel goed zou zijn over gebracht, of zij begrijpen dat Gladys op dat oogenblik ernstig ziek was. Blijkbaar had de dokter heelemaal geen plan om zich te haasten. Dat idéé vervulde Petersham in zijn op gewonden toestand rnet onberedeneer de woede. Eindelijk kon hij zich niet meer inhouden, maar duwde de naastbij- zijnde deur open De spreekkamer was ongebruikt. Of de dokter was uit gegaan. óf hij werkte in een aangren zend vertrek. Op de tafel echter stond een flesch je en daarnaast lagen verscheidene étiketten, het bovenste van het kleine stapeltje droeg een naam geschreven met inkt. die nauwelijks droog was. .Miss Petersham. Dosis: een eetle pel. zoodra het noodig is." Ja. dat is het. mompelde hij, ter wij! hij het fleschje greep. Ik herken liet aan de kleur. Maar ik zou wel eens willen weten hoe lang het nu al kiaar is Waarom ter wereld kon hij het mij niet dadelijk geven? Hij tikte op de tafel, maar er volgde geen antwoord, daarom krab belde hij een lettertje ter verklaring, en stapte de hal in. Hij sloeg de voor deur hard achter zich dicht om aan zijn gevoelens van drift uiting te ge ven. En om nu te bedenken, dat Gladys daar ligt, terwijl die dokter den kost baren tijd maar Jiet voorbij gaan ilij rende weer terug, zonder op de verbaasde blikken der voorbijgangers te letten. Op een druk kruispunt scheen het alsof Hij nog gemakke lijk vóór een naderende taxi om kou gaan maar op het laatste oogenblik gleed zijn voet op de vuile straat uit. Voordat hij weer overeind kon komen was dc taxi bij hem. Ofschoon de chauffeur terzijde uitweek, weid George Petersham met een smak op straat geworpen. ilij viel met zijn hoofd tegen den trottoirband. Op dit oogenblik merk te hij dat het zoo belangrijke fleschje gebroken was. Toen scheen de ge- heclc straat en de menigte die'zich daarin verzameld had, weg Le zin ken, Een half uur later zal hij duizelig op een stoel in een apotheek. Do medicijn I stotterde, li ij. Iemand drong er op aan dat hij zich nu rustig moest houden, maar het vol gend oogenblik was hij overeind. Ik ik moet gaan I Ik kan nt weer heel goed loopen. Het is noodig Daarbuiten op straat echter bleef hij staan, besluiteloos wat nu te doen. Hij durfde nauwelijks aan Gladys, of wal cr met haar gebeurd was, sinds liij haar verlaten had; denken. Of hij naar huis terug zou traan of eerst

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 13