SPORT EN WEDSTRIJDEN in Haarlem's Dagblad. JSt* firss Hahrsns o-™*» Grloket. "Voetlba.1. &2ola.l@teri.. Grlckit. 1 e Klasse N. C. B. ROOD KN WIT—VOLHARDING. Rood en Wit verschijnt met haar gewone combinatie. Ook bij Volhar ding zien we goen nieuwe gezichten. Hisgen schijnt dit seizoen weer gere geld voor Volharding te zullen uitko men. wat verleden jaar niet het geval was. De wedstrijd, die zeer spannend be loofde te worden, moest, jammer ge noeg, wegens regon gestaakt worden, liet weer liet zich in den beginne vrij goed aanzien, maar na den lunch re gende liet aan één stuk door. Vrij wat publick was opgekomen, om de zen wedstrijd bij te wonen en velen zullen zeker genoten hebben van de stijlvolle innings van Ilisgen en de fraaie zessen van Mesch. Het fielden der Haarlemmers was treurig. Er werden o. a. in 't geheel wel 7 vangen gemist en dit was flan ook één van de redenen, dat het Amsterdamsche to taal 1G7 werd voor slechts 4 wickets. liet verloop van den wedstrijd zelve is gauw verteld. Volharding wint den opgooi en Hisgen en Gerke openen op het bowlen van Posthuma en van Van Waveren. Beide batsmen raken spoe dig ingespeeld en de runs komen dan ook vrij snel. De 60 is reeds op zon der wicket-verlies, als Diemer Kool Van Waveren vervangt Eerstgenoem de heeft al gauw succes. Hisgen doet een mislukten slag en wordt gemakke lijk door Van Waveren gevangen (1 voor 67). Gerke zet met Healy zijn innings voort, doch ook hij wordt het slachtoffer van Kool (2 voor 68). Mesch komt nu in en deze weet met Ilealy een nieuwen stand op te zetten, die 65 ruii3 oplevert. De eerste vooral krijgt er spoedig het oog in en Kool is het, die liet ontgelden moet, op hem worden in 2 overs 4 zessen en 4 vieren geslagen. liet is intusschen lunchtijd gewor den en wordt er even gestopt. Er zijn dan 2 wickets neer voor 127 runs. Na den lunch begint het wat te. regenen. De R. en W.'ers trekken echter moe dig het veld weer in. Reeds spoedig wordt Healy voor IS door Posthuma gebowld. Ook Van Loon maakt het niet lang. Ilct begint steeds harder te regenen en verder 9pelen wordt on mogelijk. Er wordt dan ook door bei de partijen besloten te staken, zoodat deze wedstrijd wel op een nader vast te stellen datum zal moeten overge speeld worden. Volharding le innings 1. Hisgen c. Van Waveren b. A. Die mer Kool 85. 2. Gerke bowled A. Diemer Kool 31. o. Healy bowled C. J. Posthuma 18. 4.- Mesch not out 60. 5. Van Loon bowled C. J. Posthu ma 4. G. Kortenhorst not out 14. 7. J. B. de Koster did not bat. S. W. Brouwer did not bat. 9. Rincker did not bat. 10. J. W. de Koster did not hat. 11. Ter Haar did not bat. Extra's 5. Totaal r 167. Val der wickets 1 f 672 f 68 ft l 1534 f 143. Bowlers C. J. Posthuma iW. van Waveren A. Diemer Kool 14 3 49 2 's-Gr. C. C.HAARLEM. Zonder Oostenbroek trok Haarlem naar Den I-Iaag, out een vrij zekere nederlaag te lijden. De Hagenaars waren echter nogal onvolledig, o.a. zonder gebr, Feitli, de Beus en T. Kessler. Jan van den Berg wint den toss en laat de Ilaagsche batten, zoodat De Groot en Fokker openen op het bowlen van Schmeink en Boeljon. Eerstge noemde staal raar te schutteren en reeds op 6 vangt Kreunen hem van e<m mislukt leg slagje. Hierna komt D. Kessler in. die met een air er a la Jcssop dadelijk het hout oplegt. Een paar eenvoudige kansen worden gemist, maar ten slot te komt aan Kessler's batterij, die eenvoudig naar niets leek, een eind. als Krusemau hem op mid-olf. voor 18 inpikt. v. Loon komt dan met Fokker sr men, hetgeen voor de meeste llaai lemmers een teeken schijnt om pover te gaan fielden en slecht te vanger Vooral Bijleveld had een off-day, muar ook anderen misten niet al te lastige kansen. Bovendien was v. Loon in het l>e- gin van zijn innings duidelijk achter het wicket gevangen, maar de Ilaag sche umpire gaf niet uit. Een verrei kende foutieve beslissing, die Haar lem waarschijnlijk den wedstrijd ge kost zou hebben. liet eene tiental voor het andere na kwam nu op het telegraafbond eerst op 120 kan Fokker voor slechts 21 verdwijnen. Cramers, de Ajax-speler, ging voor o. wat voor Chapelle aanleiding gaf er een bril van t-i maken. Met de lunch was de stand 140 voor G, waarvan Van Loon 105 out. Daarna kwam 'n echt Hollandse!» regentje en werd om 3 uur gestopt. NEDERL. CRICKETBOND. 2e Klasse. VOLHARDING 11—ROOD EN Wit II. Beide teams zijn zeer onvoltallig, daar de lsle elflallen verscheidene invallers noodig hebben. R. en W. wint den toss en kiest batten, zoo- mooie kopbal gaat rakelings over. Daarna ging liet spel gelijk op en liet gelukte Heemstede nog eenmaal don A. W.-keeper te passeeren, zoo dat Ihet einde kwam met een 4—0 voor Heemstede. Boksen CARPENTIER WINT TEGEN WELLS. In de groote feestzaal van de Gent- sche tentoonstelling lieeft gisteren, onder enorme belangstelling van Bel gische, Fransche en Engelsche zijde er waren eveneens een 50-tal Hol landers aanwezig de match om het Europeesch kampioenschap van alle gewichten plaats gehad tusschen den 19-jarigen Franschman George Car- pentier en den 26-jarigen Engelsch- man Bonibardier Wells. Het was een spannende, docli zeer korte strijd. Na dat Wells in de eerste twee ronden in de meerderheid was geweest, slaag de Carpentier er in, z'n tegenstander op het einde der 4e ronde, door een maagslag „knock out" te krijgen. On der oorverdoovend gejuich van de zij de der aanwezige Franschen, die gek van vreugde waren, werd Carpentier tol kampioen van Europa geprocla meerd. (Md. Ct.) Roeien. DE WEDSTRIJDEN VAN HOLLANDIA. eindwedstrijden, Zaterdag ge-' dat „Le Rey" en de Gruyter openen op het bowlen van v. Breukelen en N. N. Op 10 valt reeds het lsle wicket als „Le Rey" voor G in de slips gevan gen wordt; spoedig daarna kan ook de Gruyter retourneeren voor 8; als hij kans ziet voor zijn hekwerk tc gaan staan. Van Lennep en Davidson zijn voor weinig runs uit; tusschen Julian en ten Brugge Ca te komt dan een goe de stand. De eerste staat kalm en stijlvol le spelen de laatste speelt een krachtige innings. Op 53 komt de scheiding als Julian van-een misluk ten siag gevangen wordt. Over zijn 11 runs had hij drie kwartier gebat toch speelde hij, zooals reeds gezegd, op een aantrekkelijke wijze. Ten Brugge Cate is onderlussciien inge speeld en weet den bal met flinke snelheid naar de boundary te jagen. Jammer, dat hij van de andere bats zoo weinig steun ondervond. De rest gaat dan ook voor enkele runs uit en het totaal wordt 99; waarvan ten Brugge Cate met een keurige 53 not out bleef. Encler had de beste bow- lingcijfers met 6 voor 22. Hierna gaat Volharding batten en v. Breukelen en N. N. openen op hethouden, hadden in 't kort den volgen bowlen van de Gruyter en „Le Rey". (den uitslag: Deze innings waren echter spoedig] Jonge Skiff: 1. Botje (Laga) S min. afgeloopen, het laatste wicket viel op 2 3/5; 2. Jongeneel (Nautilus) 1 leng- 26. Slechts captain v. Breukelen had te achter. de dubbele cijfers (18). De bowlers: Oude Vier: 1. Laga, in 7.413/5; 2. hadden natuurlijk mooie cijfers, de De Amstel; 13/4 lengte achter. Gruyter 5 voor 16; „Le Rey" 5 voor) Jonge twee: 1. Delflsche Sport, in 10. Deze laatste bowlde nog den hat-8 46 4/5 2. Dordtsche, 2 lengten ach- trick. Voor de lunch is dan de lste Iter; 3. De Hoop, ver achter, innings afgeloopen, en daarna maakt Twee zonder stuurman: 1. Nauti- de regen het spelen vrijwel onmoge-1 lus, 821 4/5; 2. De Amstel, 3 lengten lijknog wordt begonnen aan een 2e 1 achter. innings, doch als het totaal 12 is, I Jonge Vier1. Laga, in 7 372. Tri- wordt gestaakt. R. en W. wint dus' ton, 3 lengten achter; 3. Nereus, 1/2 met 73 runs op de le innings. lengte achter no. 2. Oude Skiff1. Botje (Laga) in 8 03; 2. Jongeneel (Nautilus) 2 lengten ach- Twaalfricmssloc-pcn 1. De Tromp 2. Evertsen3. Piet Hein 4. De Ruy- ter. Oude Acid: 1. Laga, in 6.50 (re cord) 2. De Amstel, 3 lengten achter, Overnaadsclie Vier: 1. Laga, in 5.14 3/52. De Laak (Den I-laag). Oude Twee: 1. Nautilus, in 8.41; 2. Dordt, 3 lengten achter. Jonge Acht: 1. Laga, in 6.47 1/5; 2. Njord, 3 lengten achter3. Nereus, 1 Meter achter Njord. worden te Haarlem op 11 Juni a.s., le verder den volgenden uitslag Eerste wedstrijd. Matcli 10 pigeons. Halfhoogvliegers, in 2 series van 5 pi geons. Eerste prijs, kunstvoorwerp, uitge loofd door den heer C. M. Viruly, E. L. L. Baron van Tuyll van Seroos- kerken, Wassenaar. Tweede en derde prijs gedeeld door de heoren C. N. J. Moltzer, Bloemendaal en Jhr. J. E. Panliuys, Overveen. Tweede wedstrijd. Match 10 pi geons. Laagvliegers, in 2 series van 5 pigeons. Eerste prijs, uitgeloofd, door den heer J. van der Kop. Jhr. M. C. van Rijckevorscl. Tweede prijs, 40 pCt. der inieggelden, E. L. L. Baron van Tuyll van Serooskerken, Wassenaar. Der de prijs, 30 pCt. der inieggelden, Jhr. E. A. Stratenus, Diepenveen. Derde wedstrijd. Match 30 pigeons. Laag-, halfhoog- en hoogvliegers. 6 series van 5 pigeons. Afstand 151/2 'den. ve'rtoeer op den weg zulks toeliet, do maximale snelheid getracht te herei ken. De F. N., om 7.55 v.m. vertrokken, stond stil ton 8.28 v.m., ter hoog!® van K.M.Tpaal 5.4 op den Leidschen straatweg; de N. A. G., terzelfder tijd vertrokken, stond stil ten 8.26 v.m., ter hoogte van K M.-paal 6.2, zoodat de F. N. had afgelegd 16.6 K.M. on do N. A. G. 15.8 K.M. In de garage teruggekomen door bijvulling van het reservoir met ben zine werden de reservoirs van bei de wagens opnieuw totaal geïediigd, en thane in de F X. 3 later van de nieuwe brandstof en in de N. A. G. 2 liter daarvan gedaan. Wederom werd gelijktijdig vertrokken, precies denzelfden weg gevolgd en zooveel mogelijk met dezelfde snelheden gene- HAARLEMSCHE CRICKETBOND. HAARLEM III—ROOD EN WIT III A. Haarlem komt met een zeer zwakke combinatie op. Rood en Wit wint den toss en gaat eerst batten. Als het laat ste wicket valt, heeft zij het mooie totaal van 125. Hiervan had ten 1 Brugge Cate de hoogste score, 50. Of schoon hij in den beginne verschei den kansen gaf, kreeg hij er lang-1 zamerhand hel oog in en speelde hij daarna zijn innings op krachtige wij ze voort. Verder hadden nog „Le Rey" met 23, de Gruyter met 15, Van Waveren 12, R. Sijpesteyn 10 not out de dubbele cijfers. Het bowlen en fielden was slecht vermelding ver dient nog dc hattrick van Maas. Haarlem hierna ingaande, weet er slechts 37 bij elkaar te krijgenhier van behaalde niemand de dubbele cij fers. De Gruyter bowlde 7 voor 22; „Le Rey" 3 voor 10. Haarlem krijgt dus een follow-on, maar als er een half uurtje gespeeld is geeft Haarlem op, zoodat het R. en W.-elftal met 88 runs wint op de eerste innings. KAMPONG—EENDRACHT. Gisteren trok Eendracht met 3 in vallers naar Utrecht en verloor daar haar eersten wedstrijd met 9 wickets. Eendracht gaat eerst batten cn maakt 35 runs. Topscorer B. II. de Vos met 9. Spronk neemt 4 wickets voor 12 runs en V. J. M. KeUlitz 5 voor 21. Dan gaat Kampong balten en dank zij een serie gemiste vangen maken H. KeUlitz 29, Smits 11 en Koorts 10 n. o., N. N. bowlt 4 voor 28, Bosch 3 voor 22 en Van Kcssel 3 voor 19. Eendracht gaat hierop voor de 2de maal in en doet iets beter door 52 runs te maken. De heer Extra is top scorer- met 15, N. N. 13 en J. Ruiter 8. Kampong maakt dan 24 runs voor 1 wicket, en wint met 9 wickets. Rinkel 15 n. o. Bowlingcijfers: Kam pong Spronk 3 voor 6. KeUlitz 2 oor 21 en Smits 5 voor 9. Eendracht: N. N. 1 voor 14, Hel lingman 0 voor 3 en v. Kessel Ov. 3. Voetbal TEGEN DENEMARKEN. De match Denemarken-Nederland zal, volgens de N. R. Ct., in Mei 1914 te Kopenhagen plaats hebben. NOG ALTIJD Nog altijd wordt er gevoetbald. Zondag is te Rotterdam dc liefdadig heidswedstrijd SpartaNederland- sche combinate gespeeld, en door de laatste (naar de „Md. Ct." meldt) met 3—1 gewonnen. De West. 2c klasse-wedstrijd U. V. V.Hercules, die lange tijden uitge steld was, werd nu weer afgelast. Zoodat liet nóg niet uit is HEEMSTEDE I—ALLEN WEER BAAR. 0:u huif 4 Zondagmiddag werd on der leiding van den heer P. van dei- Horst aangevangen. Heemstede, dut eerst met wind mee speelde, was voor rust in <lè meerderheid, en al was het titans niet warm, de legen maakte goed voetbal onmogelijk. Na een kwartier spelen opende Heemstede de score, en 5 minuten later v.as de stand 30. Zeker was No. 4 gekomen, als de hack van Allen Weerbaar den bal niet uit het doel had geslagen. De penalty werd juist in de handen van den keeper gescho ten. Met 3—0 ging rust in. Het eerste kwartier na rust was Allen Weerbaar de sterkere, maar al waren ze niet gelukkig, het schieten was niet best, anders ware de stand zeker 3—2 geworden. Een corner wordt schitterend gered door den Ileemsteedschen keeper, een (Tel.) Schieten SCIIIETVEREENIG1NG „GENE RAAL VAN MERLEN." De scliietvereeniging „Generaal van Merlen" heeft Donderdagavond ver gaderd in haar gebouw oau de Schouvvtjeslaan. Het belangrijkste punt der agenda was wel het verslag van den afge vaardigde van den llaarlemsehen Scliietbond. De voorzitter was dien avond verliinderd, en werd door den Secretaris vervangen, daarom bracht de heer Stinis thans dit verslag uit. Hieraan is ontleend, dat. wordt voorgesteld, der-, llaarlemsehen Scliiet bond te x-eorganiseeren op de gende wijze. De Bond zal bestaan uit genootschapsleden eu gewone leden. Genootschapsleden zijn schiet- weeibaarheidsvereenigingen voor wie de contributie zal bedragen f 7.50 f 10. Dit zal door de hiervoor benoem de commissie bestaande- uit de heeren 11. Stinis, H. E. Stap, en D. C. Hout graaf, in verband met de te mak. begrooting, nader .worden vastge steld. Gewone leden zijn de schutters, lid zijn der bij den Bond aangesloten vereenigingen. Deze zullen worden verdeeld in 3 klassen en respectieve lijk betalen f 1, f 0.75 en f 0.50 contri butie. Deze contribueerende leden zijn gerechtigd .deel te nemen aan de per- soneele wedstrijden, terwijl de niet- con tribuee ren den alleen mogen deelne men aan de korps- en vrije baan wed strijden. liet bestuur zal met 5 leden worden vermeerderd, die uit en door de contribueerende leden zullen wor den gekozen. Veivolgens ligt het ïn de bedoeling korpswedstrijden te organiseeren in 2 kiassen, zoowel voor buks als groot geweer. De reglementen zullen ook worden herzien, en een concept zal door genoemde commissie worden saaingesleld. Met deze wijziging die de schiet sport in Haarlem en omstreken niet anders dan ten goede kan komen ver klaarde de geheele vergadering zich homogeen;; er traden dan ook dade lijk '12 personen als lid toe. deelde de afgevaardigde meter. Eerste prijs, kunstvoorwerp, uitge loofd door den heer P. W. Waller, J. van der Kop, Overveen. Tvveéde prijs, 40 pCt. der inieggelden, de heer 11. de Favauge, Heemstede. Derde prijs, 30 pCt. der inieggelden, gedeeld door de heeren Jhr. 11. Deutz van Lennep, Heemstede en J. W. Wilson, Zand- voort. Padvinderij. INTERNATIONAAL PA DVINDERS- KAMP TE 1JMU1DEN. Onz-e coiT. schrijft: Zondagmiddag 1 leeft t-e IJmuiden op eenigszins officiecle wijze de inwij ding van liet Internationaal Padvin- derskampemenl plaats gehad door het slaan van den eersten paal met de nationale vlag, die hoog zal blijven wapperen boven alle vlaggen van alle deelnemende natiën, die in het inter nationaal kamp vertegenwoordigd zullen zijn. Ruim twee honderd padvinders wa ren van heinde en ver naar IJmuiden gekomen om de plechtigheid bij wonen, terwijl reeds des avonds te voren een vijftig fal Amsterdamsche Padvinders hun bivouac op liet aan slaand kamp hadden opgeslagen om een proef van hel kamp te nemen. Een groot aantal genoodigden en officiee- le personen uit de padvinderswereld woonden de in bezitneming van liet kamp bij en zeer zeker zou de belang stelling nog veel grooter geweest zijn, indien een aanhoudende regenbui de menscben niet naar buis gejaagd had. De Voorzitter van het Algemeen Be stuur der Feestcommissie te TJmuiden opende in een krachtige rede de bij eenkomst en heette de aanwezige pad vinders met liun leiders welkom om een woord van warmen dank te brengen aan Z. E. den Minister van Waterstaat voor do bereidwilligheid bij het toestaan van liet terrein ver leend en aan Z. E. den Minister van Oorlog voor de hulp bij het verschaf fen ran het benoodigde tenten'maie- riaal en verdere benoodigdheden. De lieer H. Stinis van Haarlem, die met de Hoofdleiding van het kamp is be last, sprak daarna de aanwezige pad vinders toe. Het geheel werd opge luisterd door de muziek van de Har iri onievereeniging Concordia Aan IJmuiden. Dat de belangstelling voor dit kam pement groot is bewijst de welwillend heid waarmede de uitnoodigingen om in het eere-comité van de Feestcom- sie zitting to nemen zijn ontvangen. 'Reeds mocht liet algemeen bestuur daartoe toezegging ontvangen van de Ministers van Buiienlanclsclie Zaken en Waterstaat, van hot meerendeel HHr. MMs. Gezanten cn van tal van andere hooggeplaatste ingezetenen uit ons land. De F. N. vertrok om 9.01 v.m., stond stil om 9.33 v.m., fer hoogte van K.M.- paal 3.3, op den Leidschen. straatweg, en d© 'N. A. G., eveneens vert'rokken om 9.01 v.m., stond stil om 9.31 ter hoogte van K.M.-paal 4,8, zoodat res pectievelijk door de wagens wanen afgelegd 18.7 en 17.2 K.M. Heit resultaat was, dolt bij gelijke hoeveelheden brandstof dé F. N. met de nieuwe brandstof 2100 meter meer geloopen had dan met autoline, en N. A. G. met die brandstof 1400 meter meer dan met autoline. Naar ons word medegedeeld, zal dé prijs van de nieuwe brandstof ongc- ■eer de helft zijn van die, welke thans voor autoline wordt gevraagd. Het aanzienlijk grootere rendement, het welk met de nieuwe brandstof bij de zen proefrit is vorkregen, doet ons ho pen binnenkort in staat te worden gesteld meer over deze voor het mo- torloerisme zoo zeer belangrijke zaak te kunnen mededeelen. MocJit het inderdaad blijken d.it hier een goede plaatsvervangster van Benzine en Benzol enz. gevonden wordt, dan zal dit zeker niet nalaten groote voldoening te geven in de krin gen van motor-eigenaars. Vervolg Binnenland. Nieuwe Motorbrandstof. Betuigen tijd geleden ontving toet Dagelij'ksch Bestuur een schrijven van den lieer J. Hingst Azn., namens een syndicaat, hei welk zich gevórmd had voor de exploitatie van een. nieuwe brandstof voor explosie-motoren, waarbij de medewerking van den A. N. "VY. B. werd in; .-roepen, en o.m. verzocht weixl onder de auspiciën van het Boiidsbestuur proefritten te mo gen houden. Het resultaat der besprekingen tus schen het Bondsbestuur en de heeren Hingst en Jhr. J. F. van Benthem van deen Bergh, ledon van bedoeld syndi caat, was, dat op Vrijdagmorgen 23 'Mei j.l. een proefrol werd gehouden, waarbij tegenwoordig waren de hee ren L. C. Steffelaar, J. II. Slïcher, G. F. Steinbuch, de bovengenoemde hee ren Van Benthem van den Bergh en Ilingst, terwijl door een toevallige omstandigheid ook de lieer J. B. Gou- driaan, lid van de Auto-Tractie-Com- gelegenheid was met comité het denkbeeld is gerijpt aan deze feestelijkheden ook een provin cialen schietwedstrijd te verbinden. Voor dezen wedstrijd, die waar schijnlijk 2 dagen zal duren, zal aan dit comité en sub-comité worden toe gevoegd bestaande uit een lid van iedere bij den bond aangesloten yèr- eeniging. Bij stemming werd uitge maakt dat voor „Generaal vuu Mer len" in dit comité de heer P. 11. Kluft zitting zal nemen. De voorzitter bracht onder applaus <ler vergadering den lieer Stinis een woord van dank voor zijn juist en zaakrijk verslag en sloot hierop de vergadering. „NIMROD". De door de Kon. Ned. Jachtvereeni- ging gisteren gehouden profwed strijden, voor den internationalen team-wedstrijd, die zal gehouden ONAFIIANKELIJ KHEIDSFEES.- TEN TE ZAANDAM. In de vergadering van het Comité van uitvoering voor de feesten herdenking van het 100-jarig bestaan van Neerlands onafhatnkel ijikheid wenden de feesten vastgesteld op Don derdag, Vrijdag en Zaterdag 3, 4 en 5 Juli. Het programma daarvoor luidt als volgt: Donderdag: Klokluiden en muziek in den torentrans, vaandeloptocht, kinder can Ui te, gecostumeerde voet- halwedstrijden en wedstrijd van ersierdo voertuigen. Vrijdag: Volksspelen en turnuilvoe- ringen op den Burcht. Zaterdag: Allegorische optocht; daarna des namiddags historische in tocht van Koning Willem I met C-zaar Alexander van Rusland, z-angcamtale, jollemwcdsta-ijd, verlichting der Ach terzoom, reumie. ZEDELIJKE VERBETERING VAN GEVANGENEN. Dit genootschap vergaderde Zater dag te Amsterdam. De voorzitter Mr. A. Een lener van VlissLngen wees op den reclassee- ringsarbeid van 't genootschap. De medewerking van 't rijk werd door spreker zeer geroemd. Meegedeeld werd, dat de secretaris, de heer René van Ouwenaller be noemd is tot officier in de Orde van Oranje Nassau. (Luid applaus). Uit 't jaarverslag bleek, dot op Groot Woudhuis in 1912 50 verpleeg den werden opgenomen. Van de 46 geplaatste oud-verpleegden hebben 32 zich goed gedragen Het hoofdbestuur stelde voor om met nog eenige rcelasseerings-instel- lingeu een „Verceniging van reclas- seeringsinslellinpen" te vormen. 't Hoofdbcsluursvoorstel werd van enkele zijnde o.a. van de afd. Haar lem bestreden. Ten slotte werd het hoofdbestuurs voorstel in stemming gebracht en aan genomen mot 35 stemmen tegen 18. Er werden 10 stemmen in blanco uit gebracht. Hierna werd dooi den heer T. Vlec- ining uit Rotterdam, lid van het Con sultatiebureau voor Drankzuchtigen, het volgende onderwerp ingeleid: ,,1-let Genootschap en de samenwerking met de vereenigingen, die zich de drank bestrijding ten doel stellen". De heeren G. A. M. de Bruyn, inr. G. T. J. de Jongh en rar. W. L. Luy- ken Glashorst werden als bestuux-sle- den herkozen. SCllEEPVAARTTOLLEN. De onderhandelingen gevoerd door de regeeringen van Oostenrijk-Hon- garije, Duitschland en Nederland voor het invoeren van scheepvaart tot len op de Elbe en den Rijn hebben tot geen resultaat geleid en dat is, te ooi-doe len naar den stand van zaken op dit oogenblik, ook binnen afzienbaren tijd niet te verwachten, zoo meldt 't N. v. d. Dag. NEDERLANDSCH ZUID-AFRI- KAANSCHE VEREENIG ING. Zaterdag werd te Amsterdam een vergadering gehouden van de Nedcr- iundsch Zuid-Afrikaansche Vereeni- ging. Het ledental bedraagt thans 1916. De afdeelingeu Zutfen, Breda en Rhe- terwijl in Haarlem opnieuw een rachtigo afdeeling gevormd werd. In liet jaarverslag wordt dank ge wacht aan lien, die daar ter plaatse .,di© voortouw gevat" hebben om de herleefde belangstelling te weeg brengen zoowel als aan de heeren F. W. Rcitz, oud-president van den Oranje-Vrijstaat, en ds. II. D. vun Broekhuizen, van Pretoria, die door hun bezielende voordrachten den oud- vaderlundEchen geest in het histori sche Haarlem hielpen opwekkon. Door middel van de Vo'orschptkns 'et-trokken dit jaar 26 personen naar Zuid-Afrika. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de hoeren P. W. T. Bell ('s-Gravenhage) dr. H. J. Kie- wiot (Ie Jonge (Dordrech',) prof. mr. J. de Louter (Hilversum) prof. dr. Joh, W. Pont (Bussuin) en A. S. van Beesema ('s-Gravenhage), periodiek aftredend, in <le plaats van de heeren K, F. van Berg en Paul den Tcx, die bedankten, werden gekozen de boeren J. C. Kakebeeke (Deventer) en F. M. KnobeL DEKKER NAAR NEDERLAND. Do „Express" schrijft, dat het voor malige hoofdbestuur der voormalige Indische Partij den heer Dekker tele- graphisch heeft opgedragen, zich r Nederland te begeven, „ten ein- nog vóór het begin der verkiezin gen niededeelingen te doén aan de' kiezers in Nederland, omtrent de toestanden in Nederlandscli-Indië en omtrent dc Indische Partij". SIDNEY-MONUMENT. Prof. dr. J. Huizinga, te Groningen, heeft zich bereid verklaard, de rede te houden bij de onthulling van het Sidney-monument te Zutfen, 7.00 meldt l „Vad.". ONWEDER. Vrijdagavond te ruim zeven itlir sloeg dc bliksem in een vlielmolen, te Woubrugge, die tot den grond af brandde, zoo meldt de „Tel.". De molenaar en zijn gezin waren liet zomerhuis en bleven alzoo on gedeerd. De spuit van Hoogmnde be schermde dit gebouw, terwijl de stoomspuit de vuurzee doofde. VALSCHE BANKBILJETTEN. Naar de „N. R. Ct." verneemt, zijn tc Botterdam en te Maastricht enkele valsche bankbiljetten van honderd gulden, voorgekomen. Zij onderschei den zich van de echte voornamelijk door hel ontbreken van den scheprand cn door de grootere dikte en de gelere kleur van het papier, terwijl het mid dcngedeelte van de achterzijde de' valsche biljetten groen-grijs is, ir plaats van blauw. De valsche biljet ten 7,ijn gedateerd 6 September 1911 en dragen het seriemerk Q. U. GRENSREGELING VAN AMSTER DAM. 't Gemeentebestuur van Zaandam heeft aan Ged. Staten van Noord-Hol land zijn bezwaren kenbaar gemaald tegen de ontworpen grensregeling van Amsterdam. Er wordt geen be zwaar gemaakt om, Legen financieele compensaties, een deel van den Am- stcrdamschen polder aan Amsterdam af te staan, maar wel wordt bezwaar gemaakt tegen een meerderen afstand van gebied, bestaande in een dee! van 't Noordzeekanaal. Integendeel ver zocht Zaandam om een deel var. Slo ten, n.l. van den Grooten IJpolder aan de gemeente Zaandam toe le voe gen. DE HOOP. Het hospitaal-kerkschip is Zaterdag van IJmuiden naar zee vertrokken. E. N. T. O. S. Voor dc internationale scheepvaart- tentoonstelling te Amsterdam heeft de Duitschc keizer tijdelijk afgestaan een model van een Hollandsch oor logsschip, dat deel uitmaakt van het llohenzollern-rnuseum te Berlijn. 'L Model is waarschijnlijk van 1605 en te Amsterdam gemaakt. 'I Model is voor 100090 mark verze kerd. Het is ongeschonden te Amster dam aangekomen. te maken. •De proef werd als volgt genomen: Van een F. N. Landauletite 1428 P.K., welwillend beschikbaar gesteld door de firma Englebent en bestuurd door den heer C. A. Geerkens, werd het benzinereservoir gevuld met 3 li ter autoline, tcmvijl de 6—18 P.K. N. A. G. Darling, van den heer Goudri- aart, bestuurd door een chauffeur, voorzien werd van 2 liter autoline. Beide wagens reden van de garage in de lste Van den Boschstraat al naar Wassenaar en moesten zoolang rij den, tot de bemzine geheel was opge bruikt. In de F. N. zaten 5 personen, i.n de N. A. G. 8, Het eerste gedeel te van den weg werd met matige snelheid gereden, terwijl van de Deijl af op den terugweg naar den Haa; meer gas werd gegeven en, zooveel 't "den-Rozondaal hielden op te bestaan, TU CHT-UNIE. Te Amsterdam vergaderde de Tucht Unie, zich ten doel stellende de be strijding van de tuchteloosheid onder het Nederlandsche Volk. Zooals uit het jaarverslag van den secretaris bleek steeg het lodental van 140 tot 224, dat der aangesloten ver eenigingen van 29 tot 43. Als lid van toet algemeen bestuur werd liefkozen de heer J. M. van. Hoogstraten. De verschillende punten der agen da werden aangenomen met uitzon dering van een voorstel Don Haag om de leiding te nemen bij de beweging tot afschaffing van. fooien aan tram- bedienden. Besloten werd nog lot de aanstel ling van een hulp-secretaris (niet-lid van hel bestuur). BELASTINGVERHOOGING TE AMSTERDAM. "Wij lezen in het „N. v. d. D." „De voorbereidingen voor het op maken van de begrooting voor het dienstjaar zijn ten Stad huizo reeds gaande. Dut het dezen keer niet gelukken zal, de begroeting sluitende te makelt zonder belastingverhooging, staat vast. De lijd is nog niet zoo ver gevor derd, dat eertig voorstel reeds vasten vorm heeft aangenomen, maar wij kunnen mededeelen, dat in een tekcK van meer dan twee millioen zal zijn te voorzien en dat er aan gedacht wordt, dit bedrag te verkrijgen door veihoogïng van de inkomstenbelas ting, wat dan zou beteekenen, dat bet percentage dezer belasting met niet minder dan twee percent verhoogd zou moeten worden. Waarschijnlijk zal getracht worden deze enorme vorhooging alsnog te ontgaan, door het zoeken naar midde len om het ontbrekende gedeeltelijk op andere wijze te vinden, maar uls vaststaande kau worden aangeno men dat het percentage der inkom stenbelasting met 1 pCi. omhoog gaat en dus minstens op 61/4 pCt. ge bracht zal worden.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6