LRLEM'S ÜAGBUQ GOUDEN VISIOENEN. TWEEDE BLAD Dinsdag 3 Jnni 1913 OM ONS HEEN No. 1721 Onze Veiilgbsid op den Weg. Het is inderdaad tijd weer eens iels te zeggen over de veiligheid op den weg. Niet om uit te varen tegen mo torfietsen en automobielen want zij passen in onzen tijd, die snelheid eischt, zoodat iemand die afschaffing van deze voortuigen weroseht, ook op heffing moot verlangen van telegraaf en telefoon, ja van stoomboot en snel trein. Achteruit dan maar weer, naar het langzame tempo der vaderen. Al die moderne instellingen vormen één geheel, ze lokken elkander uit en vullen elkander aan. Beter dus dan te verlangen, dat er een paar niet zou den wezen, is het., na te gaan, of de maatschappij zich wel in alle opzich ten bij de moderne vervoermiddelen aangepast heeft. Des te eerder is dat noodig omdat zoowel motorfiets als automobiel de periode voorbij zijn, waarin zij uit sluitend dienden voor vermaak. De motorfiets wordt al jarenlang door allerlei ménschen in hun werk ge bruikt en de auto volgt diezelfde rich ting, zij het ook langzamer, omdat ze, hoe ook verlaagd in prijs, toch al tijd voor een eenigszins algemeen ge-, brtiik nog te duur is. Maar ook dat moment komt voor dc auto, zooals het gekomen is voor de fiets. Misschien zal het oogenblik samen vallen met het tijdstip, waarop een goedkooper vloeistof dan de altijd maar in prijs stijgende benzine voor drijfkracht gevonden zal zijn. In elk geval zal het er door verhaast wor den. Het zou mij overigens niet ver wonderen, wanneer velen bij het le zen over dc Nederlandsche uitvinding van een nieuwe auto-vloeistof tot den halven prijs, het tegendeel van vroo- lijkheid hadden gevoeld. „Alweer meer van die rennende dingen," zul len ze gezegd hebben, „en we hebben nu toch al in een week drie ongeluk-, ken gehad: een kind van vijf jaar aangereden, een groentenhandelaars- knechtjc van de sokken geraakt, een motorfietser ernstig gekwetst 't Is veel, maar was dat alles te wijten "aan de auto? De jonge bloem kool was misschien geen overvoor- zichlig rijder ('t komt voor hot vijfjarig kind is een levend bewijs, dat kleine kinderen niet meer op openbare rijwegen moeten ronddwa len, omdat het daar de tijd niet meer voor is en het ernstige malheur van den motorfietser is een vrij ingewik keld geval, dat met een-paar woor den niet opgehelderd is. Vooreerst dan is deze weg, de smalle weg achter Elswout, voor auto's evengoed als voor rijtuigen bepaald ongeschikt. Het gemeentebe stuur van Bloemendaal behoorde dat wandelpad, want meer is hel niet, met paaltjes aan de beide uiteinden althans voor automobielen le sluiten. Daardoor zou aan automobilisten een kijkje op een mooi landschap wor den onthouden, ik erken het, maar wat doet dat er toe De parallelweg, vóór Elswout om, is niet minder mooi en al was dat zoo niet, de automo bilist is met zijn snelheid niet om een klein stukje natuurschoon verlegen. Beweegt de wandelaar zich op een klein terreinlje, hij niet. Daarvoor be hoeft men dus tegen hel sluiten van een smallen weg niet op te zien. Vooral daarom niet, daar de auto mobilist, ook de voorzichtige, lang zamerhand toch wel een anderen kijk op snelheid krijgt dan een ge woon meijsch. Bij dezen samenloop van omstandigheden, (de uitdruk king is hier op haar plaats) die den motorwielrijder lusschen twee auto's bracht, zouden de auto's een snel- Feuilleton Uit het Engelse h vnn DAVID CHRISTIE MURRAY. 42) Er wend met meer geweld ge bruikt dan hoodig was, zeide Coning- liame, n.iaur zijne slem was schor, zoo dat nauwelijks iemand boni ver stond, Generaal Coninghoane zegt mij, ging Job voort, dat er niet meer geweld gebruikt werd dan noodig was. Dat wil ik aannemen. Ik wil ook niet meer geweld gebruiken dan noo dig is. Opnieuw een schaterend ge lach, waarin een toon van nijdig ge noegen was op te merken. lk moet u doen opmerken, mijneheeren, dat ik op dit ougenblik door mijne vrienden en buren omringd ben, terwijl gene raal Coninghanie alleen is. Als de partij tusschen ons gelijk stond, zou ik in verzoeking koinen hem duchtig nf te ranselen, om hem eerbied voor den ouderdom te leoren. Maar zooals bet nu is. kan ik met eene lichte openbare tuchtiging volstaan. Voor held hebben gehad van dertig kilo meter. Voor een auto is dat zooveel niet, op den vlakken, rechten, brec- den, onbelemmerden weg. Maar in een bocht op een smal pad Laat ons aannemen, dat deze snelheid overdre ven wordt voorgesteld en dat ze 20 kilometer is geweest. Dan nog 1 Ik vraag niet of iemand met een snel-; heid van bijna 350 meter per minuut door een bocht wil 1 o o p e n (ieder een zou denken, dat hij mal was) maar laat een automobilist eens op zijn fiets een bocht met een 20 ki lometers-vaart nemen I Hij durft het niet, zeg ik u. Waarom dan wel per auto Omdat die bij deze vaart geen indruk van snelheid meer geeft, omdat snelheid geen "op zichzélf staande zaak, maar eenvoudig een punt van vergelijking is. Zoo schieten bij hei, behandelen van deze zaak de conclusies uit den grond, als planten na een malsclien Meiregen. Vooreerst dan deze, dat de gemeentebesturen te weinig wegen voor auto's afsluiten. En daarbij pro testeer ik legen een mogelijke be schuldiging van fanatisme. Die verdienden de mehschen, wel ke de auto's wenschten te verbannen naar speciale, eigen wegen. Naar zul ke oorden der grauwe verveling wil ik geen medemensch verbannen, daar een van de genoegens der auto juist dit is, dat ze zich beweegt tusschen vele anderen, die minder snel voor uitkomen. Maar den voetganger hee- lemaal ten plc-ziere van den auto-man opofferen gaat ook niet aan, zoolang er nog zooiets als eerstgeboorterecht bestaat en van voetpaden, zooals de weg achter Elswout. moest hij afblij ven. Grooter zorg dus van de gemeente besturen voor verdeeling van 't ver keer over de wegen, grooter zorg ook voor de wegen zelf, bestaande bijvoor beeld in het aanleggen van verhoogde voetpaden. Dan de overtuiging bij 't publiek, dat dc openbare weg met voorzichtig heid moet worden begaan en voor kin dertjes van vijf jaar geen speelplaats meer is. En ten derde veel grooter vaartvermindering van motorfietsers en autobestuurders dan wc tegen woordig waarnemen bij hoeken en in bochten. De allergeringste vaart, tien kilometer bijvoorbeeld, mij nentwege zes wal kan dat inhouden voor een oogenblik aan tijdverlies be duiden En eindelijk de motorwielrijder zelf. In één opzicht verkeert hij tegen over den auto-man in een onaange name positie; stopt deze, dan blijft hij op zijn plaats, moet die ander stilstaan, dan valt hij om. Vandaar, dat een motorwielrijder' tienmaal lie ver doorrijdt, dan inhoudt. Afstappen is vervelen# het schijnt zelfs lang zamerhand voor den bekwamen rij?-: der, die immers door alle gaatjes moet heen kunnen, een soort van schande. Daar men evenwél nog nooit een haspel in een flesch heeft weten le wringen, zijn er blijkbaar gaalje-s, die ook voor den knapste le klein zijn. En wanneer dan de motor fietser om de auto te passëeren, zijn vaart versnelt, inplaats van vermin dert, juist in de bocht en het toeval wil, dat op datzelfde oogenblik een auto van den anderen kant komt, ja dan is de ramp gebeurd, zonder dat men kan zeggen, dat één van de par tijen de schuldige is. Maar het zou toch wel een nuttig ding zijn, wanneer motorfietsers zich eens voor al voornamen, nooit in een bocht een ander voertuig te passec- ren, liever daarachter te blijven han gen, desnoods dan, als het smade lijke niet kan vermeden worden, af te stappen. Conclusie numero vier. Nu ik eenmaal zoover ben geko men. kan ik niet nalaten een stapje verder te gaan en ook nog eens iets te zeggen van den wielrijder, den ge wonen, alledaagschen, zonder motor. - Het lijkt me toe, dat hij zijn signalen misbruikt. Waarom moet een fietser een bel hebben Om op een bepaald j oogenblik te kunnen tinkelen„ik iemand van generaal Conitighame's rang is één slag even schandelijk als honderd duizend. Ilij hield zijn vijand op armslengte, en fluitend zwaaide de karwats door de lucht, maar slechts éénmaal. Hij ziet het, zeide Job, deze of ficier van hoogen rang is in het open baar getuchtigd, en heeft niet beproefd zich te verdedigen. Wij mogen hom, geloof ik, wel een compliment maken over zijne voorzichtigheid, dio de beste zijde van dapperheid is. en nu kan hij heengaan. Gij zijt vrij, mijn heer. 't Is beneden een soldaat, zeide. Coninghanie, in 't, publiek met een schurk te vechten, 1-Iij verwijderde zich, te niidden van hét getier der menigte, en .Job Rep bedaard den an deren kant op, door zijn vader en Armstrong gevolgd. Job, bromde Ezechièl,. zoo iets heb ik nog nooit in mijn leven gezien. Moet dat eene afranseling lieeten? Dat was vleesc-h noch viscli. Je liadt hem flink moeten afranselen, of in 't ge heel niet. Castle Barfield, door de openbare vergadering vertegenivoordigrl, was van eene andere meeuing, en de me nigte volgde Job, tot zijne groote er gernis, met gejuich den gelieolen weg over naar het Wapen van Barfield. ben achter u. loop recht door, steek niet over. maak geen onverwachte zwenkingEn daarvoor kan de bel nuttig wezen. Maar dc wielrijders hebben aan hun signaal al lang een andere beteekenis leeren heohten, na melijk: „ik kom aan, ga op zij Ga op zij? Met welk recht? Waar om moet dc wandelaar ruim baanma- ken, wanneer hij zelf niet goed weg kan komen Omdat dc wielrijder er op rekent, dat de wandelaar, bang voor zijn snelheid en de omverwer pende massa, wel op zij gaan zal. Dus met géén recht, of li'et moest dat van den sterkste wezen. Een van mijri vrienden draagt een belletje in den zak. Hoort hij achter zich herhaalde lijk, maar kort, gebiedend bellen, zoo'i.i. belletje 'van„ga op zij I" dan belt bij, zonder om tekijken, terug, wat beteekenen. moet: „ik doe het niet 1" Overreden is hij nog nooit, op 't allerlaatste oogenblik remde de 'wiel rijder wel of slapte af. „Maar," zegt Ilij, „de scheldwoorden die ik naar mijn hoofd gekregen heb, maken een schilderachtige verzameling uit Als vader en vriend van wielrijders, als oud-wielrijder wensrh ik hun al- den het beste en daarbij dus ook be scheidenheid in hun optreden. Conclusie numero vijf en laatst 1 J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DeSalkanvulkean. Oorlog tusschen Bulgarije, Servië en Griekenland? Er is nog kans op een vredelievende oplossing! De Bulgaarsche commandant bij Leftera schreef aan den Griekschén bevel hebber, dat de Bulgaren niet ver der zullen vooruitrukken, en dat de onlangs ondernomen bewegingen geen vijandelijke bedoelingen hadden. De volgende noia js uitgegeven: Zondag ontmoet de Servische minis ter-president Pt sjifsj, en de Bulgaar sche minister-president Getjof elkaar aan de Servisch-Bulgaarselte grens, om van gedachten te wisselen over den tegemvoordigen toestand. Zij kwa men tot overeenstemming over hel be ginsel van een samenkomst der eerste ministers van de vier verbonden Bal- kanstaten, om te pogen te geraken tot het instellen van een gemeenschappe lijke overeet komst over alle punten die voor do verbonden staten van be lang zijn. Of die conferentie 't gewenschte ge volg zal hellen, dient afgewacht, in .iedei geval is dc eerste stap tot ver zoening thans gedaan. Het werd ooit hoog tijd. De toestand was zooals de Servische minister vnn oorlog, tot den correspondent van de Matin" te Belgrado zeide on houdbaar geworden. Europa heeft uit de rede van P.asjitsj vernomen wat. Servië Wefijstol.it. Het wil'het geheele gebied behouden, dat thans door zijn leger bezet is, Prilep, Veiez, Ochrida en Monastir moeten Servisch blijven. En boe ongaarne de minister ook een broederoorlog zou zien uitbreken, als Bulgarije niet toegeeft is hij onver mijdelijk en Servië is gereed om des noods dadelijk te beginnen. Te Sofia is men zeer sceptisch ge zind ten aanzien van de verwachte overeenkomst. Men acht het echter een gunstig leeken, dat de ontmoeting der beide eerste ministers, die men zoo kort geleden nog onmogelijk acht te, toch heeft pJaats gehad. Servië gaat inlussclien voort met zijn oorlogsloebereidselen, blijkbaar in overeenstemming met Griekenland, j De Europcesche oorloge- toerustingen. Sir Max Wachter, de bekende En gelsche philanthrc.op en strijder voor den wereldvrede, heeft een brochure uitgegeven: „Engeland. Duitschland en do Europeesche vrede", waarin hij de volgende cijfers over de oorlogs kosten van Europa mededeelt, die hem door de Engelsche regeering ver strekt zijn: Uitgaven in guldens. Rusland, voov de legers, 636 mill. Engeland, voor de vloten 540 mill. Duitschland, voor de iegers, 554 mil. Duitschland, voor dc vloten 276' mil. Frankrijk, voor de legers 4-56 mill. Frankrijk, vcor de vloten, 216 mill. Engeland, voor de legers, 536 mill.: Rusland, \oor de vloten, 216 mill. Oostenrijk, voor de legers 276 mill. ltahé, voor de vloten, 10S mill. Italië, voor de legers, 204 mill. Oostenrijk, voor dc- vloten, 72 mill. And. staten,'voor de legers 420 mill. And. Stalen, voor de vloten 72 mill. Te zomen vcor de legers 2892 mill, i HOOFDSTUK V. Generaal Coninghanie was In den loop van zijne vïjf-en-vijfiig levensja ren driemaal aangevallen twee maal door zekeren John Smith, een weerspannige!) recruut in Birming ham, en eens door Job Round van Castle Barfield. Misschien was het niet onnatuurlijk dat Job Round hem aan John Smith deed denken. Bow ling's verlangen naar den begraven sellat in hel Balkan-gebergte was nooit vuriger geweest dan dat van Coninghame om den on.tsnapj.en John Smith te vinden, die zich bij het be gin van zijn straf uit de voeten had- gemaakt. Als hij, jaren lang na de verdwijning van. John Smith, maar- een bijzonder lang en forschgebouwd. man met rosachtig haar zag, werd. zijn verlangen geprikkeld en ver haastte hij zijne schreden. 'Tot in de onmogelijkste plaatsen had hij visi oenen van dien jonkman gehad. Hij had een jong soldaat van de lijfwacht een doodschrik op 't lijf gejaagd door hem in een van dc Londensche par ken ten onrechte te beschuldigen. Hij had oen jong advocaat in de buurt van den Temple en een landverhuizer, die pas in Melbourne was aangeko men, nageloopen. Hij had een denk- beeldigcn John Smith ontdekt in een lakei van de koningin, en in. een at taché van het gezantschap te Parijs. Te zomen voor 'de vloten 1500 mill. Dus totaal 4392 millioen guldens. Sir Max Wachter stelt nu de vraag: Wat beteekent dit bedrag van vier duizend drie honderd twee en negentig millioon gul den. die Europa ieder jaar besteedt voor oorlogsuil- gaven? En hij antwoordt daarop dan: Als het PanainaluwKinl, dit groot- sche werk van beschaving en vrede, gereed" zal zijn, zal het ongeveer 9G0 millioen gulden gekost hebben. Euro pa geeft jaarlijks voor zijn oorlogs toerustingen meer dan viermaal zoo veel uit, ais de kosten van dit groot ste en duurste werk van ingenieurs wetenschap en ondernemingsgeest be dragen. Wanneer de waarde der han delsschepen gemiddeld op 180 gulden per tón bruto wordt geschat, dan be draagt de waaide der geheele Engél- sclie handelsvloot van 10.000 schepen en v-an 19 mill toen ton bruto 3420 mil lioon gulden, en de waarde van u'lle handelsschepen der geheele-Wereld, die 40 mlllioen ton bruto bedraagt,; •2100 millicen gulden. De Europeeschej Staten geven voor hun krijgstoerustin gen per jaar 4302 mlllioen gulden uit, of meer dan 380 millioen per maand. Zij geven' dus' alle 10 maanden een be drag uit aan oorlogskosten, dat gelijk staat met de waarde van do geheele Engelsche handelsvloot, en alle 20 maanden een bedrag, dat gelijk staat met de waarde van alle handelssche pen der wereld. Europa geeft voor oorlogstoerustin gen meer uit dan voor onderwijs, op voeding, hygiëne en alle sociale vraag stukken te samen. En het blijft hier, niet bij: de óorlogsuitgaven voor allo volkeren nemen hand over hand tce. met steeds grooter snelheid. En de financiëele verliezen zijn niet de eenïge, waarin er men klagen mag. Da geheele organisatie van Europa "leidt niet alleen tot ontzaggelijke 'geldverspilling, maar tot nog grooter -verspilling van menschelijke energie, en menschel ijken arbeid. Meer dan 4 millioen krachtige, gezonde jongelie-! den staan onder de wapens in de le gers en violen van Europa; meer dan een millioen arlvadcrs zijn steeds be zig mee het vervaardigen van oorlogs materiaal, van oorlogsschojwm en wa pens af, tot kruit en andere behoeften toe. Dit Wil zeggen: meer don vijf mil lioen meiischeii. de beste arbeiders, en een millioen paarden, worden jaar in jaar uit onttrokken aan den pro- ducüevën arbeid, die welvaart en rijk dom kan deen ontstaan. En de vol ken van Europa betalen niet alleen de 4392 millioen gulden ann de norlogs- toerustingen, maar de vele duizenden millioenen ook nog. waarvoor dc pro ductie door dezer toestand wordt be nadeeld. Sir Max Wachter komt bij deze cij fers tot de overtuiging, dat een Eurc- peesche statenbond moet worden ge sloten, op de wijze als do Vereenigde Staten van Amerika, waarbij alle krijgstoerustingen, alle douaneforma liteiten, alle belemmeringen in het .verkeer- vervallen. Maar dit is onmogelijk zoolang uis- schen de volken diepgaande verschil len bestaan en kunstmatig worden onderhouden. En .daarom roept Sir Max de hulp .in van allen, die er to-e kunnen -mede werken,- om de volken van Europa voor te lichten en in te lichten, opdat zij zelf tot het besef komen van -don onhoudbaren toesland en er naar ver langen. om daaraan een einde te- ma ken. De sploiniagezaak. De geschiedenis van den overste Redl, die zich had schuldig gemaakt aan landverraad, en di- zich dooi- zelf moord nam zijn rechter onttrok, heeft in Oostenrijk in alle kringen diepen indruk gemaakt. De oude keizer Franz Josef was er geheel dooi- van streek, en aan zijn bevel zal thans worden gevolg gegeven, om een geheele reor ganisatie van den generalcn staf te ondernemen. Men brengt hiermede in verband het reeds gemelde bericht, dat de chef van den staf. de genera ai Conrad von Ilölzendorff, zijn functies zal nederleggen. Het blijkt, dat de overste Redl her haaldelijk de Russische regeering mededeeling deed vau handelingen van Russische officieren, waarmede hij als chef van het contra-spjonnugc- bureau bekend was, en dat daardoor vele Russische officieren in de laat ste jaren tot zelfmoord werden ge bracht. Men vermc-edt nu, dat van Russische zijde ook de aandacht .op bei optreden van overste Redl is ge vestigd, door anonieme brieven. De „Militarische Rundschau" meldt dat het onjuist is, dat Redl het mo bilisatie- en opcnarschplan van het Duitsche leger aan Rusland zou heb ben verkocht. Dit wordt door een officieus Duitsch nieuwsbureau nog aangevuld met de bewering, dat de verhouding tusschen Duitsöhland eu Oostenrijk-Hongarije wel hartelijk is, maar toch nog niet Kortom, zijn onbevredigde dorst naar wraak op John Smith vervolgde hem als een spook, en in iedereen was hij bereid den man te zien, dien hij haatte. Het valt niet te ontkennen dat hij wel reden had om den ontsnapten re cruut te haten. Hoewel de andere of ficieren de onvermijdelijke noodzake lijkheid van het handhaven der krijgstucht wel inzagen, waren zij toch niet geheel en al op zijn hand, en .onder de jongeren waren er zelfs, die een soort van heimelijke sympa thie voor. den deserteur t.e kennen hadden gegeven. Hij' wist ook mis schien moei- door innerlijke overtui ging dan door eenig blijk van bui tenaf dat de ontsnapping van John Smith zijn manschappen wel aange naam was-, en hij meende dut zijn eigen impopulariteit meer deel had aan de algemeene sympathie voor, den weerspannigen deserteur dan' werke lijk het geval was. Zelfs na al dat tijdsverloop kon hij nog elk oogen blik met de punt van zijn tong het lïlteeken op zijne lip voelen en lel kens draaide hij aan zijn knevel om het te verbergen. In latere jaren was dit sterk ver langen om zijn vijand te ontdekken verflauwd, zooals bet doorgaans gaat, zelfs In het wraakzuchtigsl ge moed. maar geheel verdoofd was liet niet, en het had een soort van soha- duwachtigen invloed op zü»»e keus lieeft geleid lot wisseling van mil!-' tairo geheimen. De aanklacht van Redl bevat de vol gende vier punten lo. Redl heeft stukken in uittreksel of afschrift uitgeleverd, die voor de nationale verdediging van belang wa- 2o. Hij heeft den argwaan, -dien men tegen vreemde spionnen koester de, afgeleid en hen in de gelegenheid gesteld, zich aan vervolging te ont trekken. 3o. Hij heeft de namen en het be drijf van Oostenrijksche agenten in den vreemde aangebracht, en daar mede staat ongetwijfeld de onlangs gemolde zelfmoord van een Russisch generaal in verband. 4o. Hij heeft, door zijn valsche rap porten, de werkzaamheid van zijn ondergeschikten en van de politie te gen de vreemde spionnen, verlamd en op zijn tegenstanders de verdenking van' spi on ruige geladen. De 3-jarige dienstplicht in Frankrijk. 51 sprekers hebben zich laten in schrijven voor het debat over het wets ontwerp op den drie-jarigen dienst tijd, waarmede de Fransche Kamer Maandag is begonnen en men kan er zeker van zijn, dat er nog tal van an deren zullen zijn, die het noodig zul- len vinden hun wijsheid over het re- geeringsvoorstel te luchten. En er zijn reecis 7 tegenvoorstellen ingediend en niet minder dan 130 amendementen. Dat belooft dus wat! Men verwacht" van den kant der op positie een zekere obstructie tegen t ontwerp. Er ontstond herhaaldelijk tumult tijdens de rede van den radicaal-socia list Chautemps, die verklaarde, d.it de wet op-den driejarigen diensttijd was ingediend, teneinde de zorgeloos heid te verbloemen, die gedurende lan gen tijd bij het legerbestuur had ge- heerschf. De regeeringscoramissaris. generaal: Pau, wilde daarop de zaal verlaten. De minister, van oorlog protesteerde, tegen de beweringen van Chautemps en bracht hulde aan de officieren. Binneniand EERSTE KAMER. De lieer H. Waller, lid van de Eer ste Kamer, die dit jaar aan de beurt van aftreding is, stelt zich niet meer herkiesbaar. Op 8 Juli zullen öe Prov. Staten van Zuid-Holland in deze. va cature hebben te voorzien, zoo meldt de „N. R. Ctrë. TENTOONSTELLING GENT. Het gebouw der Nederlandsche af- deeling is thans ook inwendig vol tooid. De zalen zijn geheel gevuld en het publiek komt in groote scharen het Nederlandsóh paviljoen bezoe ken. De koning van België heeft den vvensch te kennen gegeven spoedig een bezoek te brengen aan do afdce- Img Nederland der Sehoone Kunsten en op een anderen datum de Neder landsche afdceling te bezoeken. Zondag 22 Juni zal de plechtige Opening plaats hebben van het ka naal Gent-Terneuzen. De Koning van België zal dien dag het kanaal op- stoomen en daarna de gast zijn van het gemeentebestuur van Gent. MONUMENT VOOR DR. SCHAEP- MAN. Onder voorzitterschap van den bur gemeester van Tubbergen is een voor- loopig comité benoemd met het doel aldaar een Schaepman-monument op te richten. DE COALITIE IN DEN HELDER. Het partijbestuur der Christen-De mocraten heeft (naar de Tel. meldt; de volgende motie aangenomen: Het partijbestuur, enz.; gozieu de houding der coalilie-par- tijen in het district Helder, die tegen over den Candida at der Christen de mocraten, A. P Staalman, een coali- tie-caudidaat stelden, en dat wel n a de openlijke verklaring dezerzijds, dat het zittend Kabinet krachtig zal wor den gesteund bij de uitvoering run zijn program; In aanmerking nemend, dat de can- didaat der gerealiseerde partijen in het district, bij hun laatste optreden iri 19Ui, bij eerste stemming slechts 491 stemmen bekwam, tegenover 2276 op den Christen-democraat uitge bracht, beschouwt deze daad als een opzettelijk vijandelijke en als een fei telijke uitdaging om ook dezerzijds in meerdere districten met een Christen democraat uit te komen. overtuigd inïusschen, dat dit optre den behoort te worden aangemerkt als een roekelooze handelwijze van slechts enkele fanatieke en Intrigeerende lei ders in hei district, die handelden zonder hunne kiesvereenigmgen te hebben gehoord en onder protest der Christelijk-Histcrischen; van een woonplaats nagelaten toen de tijd kwam om zijn ontslag uit den dienst te nemen. John Smith had op gegeven dat hij in een naburige stad geboren was, en het was niet onmo gelijk dat hij daar was teruggeko men, of dat iemand, die binnen twee of drie mijlen van zijn geboorteplaats woonde, hem ontmoette. Coninghame had zich, zonder er veel reden toe te hebben, beroemd op een uitmuntend geheugen om gezich ten te onthouden, maar eigenlijk wa ren zijn ooren getrouwer dan zijn oogen. De eerste woorden, die hij van Job gehoord had, hadden zijn ooren aangedaan zooals een onaangename lucht zijn neus of een leelïjke smaak zijn verhemelte aangedaan zou heb ben, en liet was hem alsof hij den zelfden tegenzin lang geleden ook ge voeld had. De stern op zich zelve had niets onaangenaams, en toch was de klank daarvan hem hatelijk geweest. Het was een volle, krachtige stem, wel geschikt om in 't geheugen te blijven, en zij scheen dan ook in zijn binnenste een snaar aan le roeren, die er weerklank op gaf. Toen de menigte schreeuwend en tierend was afgetrokken, en het schijnsel der lantarens en' fakkels in de verte niet meer zichtbaar was, liet hij zijn rijtuig voorkomen en reed naar het politiebureau. Daar aange komen. kon hij het rumoer voor de herberg nog hooren. overwegende, dal een nederlaag der rechterzijde ditmaal slechts zou in "t leven roepen een periode van volsla gen onmacht, die alleen ten goede zou komen aan de propaganda der scc.'- dernocratïe; besluit: de uitdagende houding der coalitie partijen te Den Heldor ook in hare go- volgen geheel voor hunne rekening hatende, don betrokken parlj'genooten thans te advïseeren. de randida af stel lingen voor de zwakke districten Enk- huizen, Sn eek en Beverwijk, in ie trekken. EEN MISSIE. T)e buitengewone zending tèr be groeting van den Duitschen Keizer namens dc Koningin tijdens diens kortstondig verblijf te Geldern nabij de Nederlandsche grens (beslaande uit. luitenant-generaal De Meester, commandant van liet veldleger, kolo nel YVebdr, adjudant in builcngcwo- n-en dienst, commandant der brigade grenadiers eri jagers, en luitenant' ter zee eerste klasse jhr. Von M utile ni adjudant) vcreenigt zich heden Je Nijmegen, om van daar per auto naar Geldern te worden gebracht. PENSIONNEERING. GEMEENTE AMBTENAREN. Bij een aantal gemeente-ambtenaTon beeft groote teleurstelling gewekt het besluit dor Eerste Kamer om de wets ontwerpen betrekkelijk de pensionnee- I ring van gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen dc-n 28en Mei niet in de afdeelingen te doen onderzoeken. Een dergelijke beslis sing was niet verwacht, omdat da Eerste Kamer zelve bij de behande ling van de StaaJsbegroaling voor 1913 <len wensch uitsprak, dat met de ze, toen bij de Tweede Kamer berus tende, ontwerpen de meest mogelijke spoed zou worden betracht. Het hoofdbestuur van. den Neder landsche» Bond van Gemeente-ambte naren heeft daarom aan de Eerste Kamer een adres gericht, waarin ver zocht wordt die zaak alsnog met gvoo ien spoed te willen afdoen, zoo meldt 't N .v. d. D. ALG. KIESRECHT-BETOOGINGEN. Maandag op deu dag vóór de candï- daalsl'-lling voor de Tweede Kamer werden door de Sociaal-Democrati sche Arbeiderspartij in verschillende plaatsen van ons land beloogingen gehouden voor Algemeen Kiesrecht. De betöögingeii le Amsterdam, Rot terdam en Groningen werden Maan dagmiddag gehouden, de overige hadden Maandagavond plaats. Voor dc Amsterdnmsche betooging, welke gevolgd werd door een straat- derilonstratie, had men de beschik king gekregen over het terrein ach ter de Johannes Verhulststraat, zoo als we gisteren reeds in 't kort meld den. Op dit terrein, dat door den regen zeer drassig was geworden, waren spreekgestoelten en tenten opgesteld; Als sprekers waren hier aangekon digd nir. P. J. Troelstra. mej. Heieen Ankersmit, F. M. Wibaut, J. Oude geest, Henri Polak en A. B. Ivleere- koper. Voor den hoofdingang van 't ter rein was een groot rood doek gespan nen mei het opschrift: „Wij eischen het on'vërvalsclit algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen". Verder waren langs het terrein de vaandels en banierun der deelnemen de afdeélingen van de S. D. A. P. en van vakvereenigingen opgesteld, bij elkaar ongeveer 170. Aan deze betoo ging werd deelgenomen door S. D. A. P.-afdeelingen en organisaties uit een deel van Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht, Tusschen de vaandels en banieren waren doeken met opschriften ge spannen, o.a. van den volgenden in houd „Ruim een half millioen mannen boven 25 jaar en alle vrouwen zijn van het kiesrecht uitgesloten"; „Mannen cn vrouwen zonder kies recht'zijn slaven en slavinnen"; „De arbeidersklasse heelt plichten genoeg, zij wil eindelijk haar voile rechten" „Geeft ons spoedig het algemeen kiesrecht of wij zullen het nemen Tc ruin» twee uur werd de betoo- ging geopend door den voorzitter der S. D. A P., den heer W. II. Vliegen. Spr. zeide dat deze betooging de in zet moet zijn van dc beweging voor algemeen kiesrecht bij de verkiezin gen. Dit is het oogenblik orn le pro testeeren legen de uitsluiting van het algemeen kiesrecht van een half mil-- boen mannen en van alle vrouwen. Spr. constateerde dat de deelneming aan deze manifestatie schitterend is. Voorts deelde spr. mede, dat door de afdeeling Amsterdam van den Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonper soneel was meegedeeld, dat de direc teur-generaal Zondag bericht had ge zonden, dat geen verlof voor deze Wat is er van uw dienst, mijn heer? vroeg de dienstdoende inspec teur. Hier is mijn naam, antwoordde de generaal, zijn kaartje op den les senaar leggende. Ik ben van avond aangerand, en men heeft zich ver- sloul wederrechtelijk op mijn terrein te komen. Zoo, mijnheer? zeide de inspec teur, op een toon alof hij er meer van wilde weten. Ik heb vernomen, ging de gene raal voort, dat dc persoon, die mij beeft aangevallen, Round heet. Men heeft mij gezegd dat hij hier ter plaat se wol bekend is, en dat het niet moeilijk zal zijn hem te vinden of hem te herkennen als hij gevonden is. Dat zal het wel niet, mijnheer, zeide de inspecteur, zijn bakkebaard krabbende. Ik verlang, hernam de generaal, dal hij terstond in hechtenis wordt genomen. In hechtende, mijnheer? zeide de inspecteur. Neen, mijnheer, dat neem ik niet op mij. Kent gij den man? vroeg Co ninghanie. Er zijn wel twee of drie Rounds in de gemeente. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5