meeting mocht worden toegestaan. (Gefluit.) Wel mocht er worden geruild maar daarvoor zou toch de tijd te kort zijn. Mot een krachtige opwekking om te strijden voor het algemeen kies recht verklaarde de heer Vliegen de meeting voor geopend. Daarna was het woord aan de ver schillende sprekers. Mr. Troelstra zei in zijn rede o.a.: „Wij hadden ook een ltooden Dins dag kunnen houdenwij hopen dat nog eens te kunnen doen. Maar dan moet er nog ineer revolutionaire kracht van uitgaan dan verleden jaar. Dat moet zijn als wij onzen laatsten troef moeten uitspelen. Dan zal het mogelijk zijn een Rooden Dinsdag to houden in Den Haag be geleid door een krachtige economi sche beweging voor algemeen kies recht door het geheele land." De optocht na de meeting gehou den verliep zonder incidenten. Te Utrecht namen een 30-tal orga nisaties aan de betooging deeL Te Rotterdam namen 200 vereeni- gingon met ruim 300 afgevaardigden aan de betooging deel; 7000 personen waren op het terrein aanwezig. AANVARING. Nabij de fabriek der Maatschappij voor Zwavelzuurbereiding bij Am sterdam had Zondagmiddag een on geval plaats. Een roeibootje, waarin zich 3 op geschoten jongens bevonden en het welk op sleeptouw was genomen door de motorboot „Hollandia", van Nieu- wendam, kwam in aanvaring met de haven boot. Het schuitje kantelde, waardoor do jongens te water geraak ten. Tweo er van wisten zich klem mende aan het bootje te redden, doch de derdo bleef hulpeloos achter. Een der passagiers van de havenbcot, jhr. IJ. van Foreest, dit bemerkende, sprong dadelijk te water en bracht den drenkeling, na veel inspanning tn met gevaar voor eigen leven, op den wal. VERLOREN OF GESTOLEN Het „Utr. Dagblad" van Zaterdag avond bevatte een advertentie, waar in werd aangekondigd, dat iemand een portefeuille met ƒ3500 heeft ver loren. Volgens het blad is het echter ook niet onmogelijk, dat de portefeuille met 3500 is gerold. De eigenaar van het verdwenen voorwerp was Zaterdagmorgen bij Kol geweest aan de Oude Gracht en ging van dit bankierskantoor naar huis, door de Lichte en de Donkere Gaard. Daar liep een deftig gekleed heer hem bij ongeluk tegen het lijf, doordat deze z'n handschoenen liet vallen, die de onbekende liaasUglijk opraapte, zeggende „Pardon De eigenaar van de portefeuille sloeg op dit kleine incident geen acht en ver volgde zijn weg naar huis, toen in de Nachtegaalstraat voor de tweede maal een heer legen hem opliep, die even eens z'n handschoenen op den grond liet vullen en ze eveneens opbeurde met do verontschuldiging „O, par don". Even later bemerkte de Utrechte naar, dat hij z'n portefeuille met de f3500 miste. Vermoed wordt thans, dat men hem die portefeuille heeft ontrold dat de dader het ©sist in de Lichte Gaard heeft geprobeerd on dor liet voorwend sel, z'n handschoenen te laten vallen,, dat het toen niet is gelukt, waarop hij z'n truc in de Nachtegaalstraat heeft herhaald, hoogstwaarschijnlijk met een beter resultaat. PRINS HENDRIK NAAR LEEUWARDEN. Naar de .,L. Ctmededeelt, zal Prins Hendrik op 26 dezer te 10.50 te Leeuwarden aankomen, om daar do vergadering te leiden van den Kon. Nut. Rond voor Reddingswezeu en Eerste ilulp bij Ongelukken „Het Oranjekruis". Z. K. H. zal den nacht doorbrengen ten huizo van den Com missaris der Koningin en den volgen den dag vertrekken. STAKING OPGEHEVEN. De staking van de machinisten en stokers op de Vlaardingsche stoom- loggers is geëindigd. De eisch was ƒ15 per week voor machinist en ƒ10 voor stoker plus de 1 pCt. van de netto besomming, is thans zoodanig geregeld, dat het loon voor machinist bedraagt 60 en voor stoker ƒ40 per maand, plus de 1 pCt., mot een minimum van f 1000 per jaar .voor machinist en 800 voor stoker. TRAGISCH. Men meldt uit 's-Gravenhage aan de „Tel." Sinds eenige dagen had liet de aan dacht getrokken, dat een 17-jarige klerk, wc-rkzaam aan het bijkantoor :s-Gravenhage van de Algomeene Maatschappij van Levensverzekering en Lijfrente, te Amsterdam, zich vrij groole uitgaven veroorloofde aan uit stapjes, kleeding, enz. Zoo was hij Zaterdag vóór acht dagen met een 16-jarig meisje naar Amsterdam ge gaan, om den volgenden dag samen een boottochtje te maken naar Urk. De directie van het Haagsch© bij kantoor, aan wie een en ander ter oore kwam, wenschte daarom op hel laatst der vorige week, dat hij zijn kas zou opmaken en verantwoording dr-en van door hem geïnde en geboek te kwitanties. Onder voorwendsel, dat hi.i nog een bedrag van f 7.80 te innen had en dan een ronde som kon verantwoorden, wist hij óp dat oogen- blik het opmaken van zijn kas uit te stellen. Toen de gerezen argwaan door zijn. uitblijven versterkt werd, belde men het adres op, waar hij de 7.80 zou ontvangen, waarop bleek, dat hij daar inderdaad kort te voren was geweest. Uit hel daarna ingestelde onderzoek bleek, dat hij bij een passage-bureau een biljet naar Amerika had geno men, om Zaterdagmiddag per stoom schip „Noordam" daarheen te ver trekken. Gebleken is, dat bet jongemensch ruim 1500 had verduisterd. en hij zijn ouders brieves ïn, waarin' do knaap schreef, dat het zijn plan was, zich zelf van het leven te beroo- ven. Eén dier brieven was uit Voor burg geschreven op postpapier van een der café's aldaar. Zaterdagavond, omstreeks 9 uur. is zijn lijk, met een schotwond ïn de hartstreek, gevonden door een gezel schap, dat in de Nieuwe Schovening- sche Boschjes wandelde. Bij het lijk lag een revolver en liet rijwiel van den knaap. Op hem werd een bedrag van slechts ƒ1.30 gevonden. DE ZAAK Mr. JULES N. DE VRIES. Het HbkL meldt: Naar aanleiding van door sommi ge bladen opgenomen berichten om trent cba strekking van de conclusies, waartoe die Commissie van Onderzoek uit den Raad zou zijn gekomen, kun nen wij friet navolgende vermelden. Omtrent de juistheid van deze me- dedóetingen ontbreekt elke zekerheid. Zij hebben niet het minste authentiek of officieel karakter. Zij zijn niet van de Commissie van Onderzoek afkom stig. Zelfs de onderteekeiiaars van 't oorspronkelijke stuk tegen mr. De Vries, de heeren Biederlaok, v. llamel, De Jong en Van Olst, zijn omtrent het rapport der Commissie nog geheel on kundig. De wethouder heeft tot dus verre daarvan alleen mededeel in g ge daan aan den heer De Vries, en het wordt geacht op diens weg te liggen het rapport der Commissie in zijn gehéél te publiceeren. BRANDEN. Maandag is in de Stationsstraat te Waalwijk brand ontstaan in een huis bewoond door 4 gezinnen. Hot huis brandde totaal af. De oorzaak is on- liekend. Twee gezinnen zijn niet ver zekerd. Door een neervallenden schoorsteen is de gemeente-architect ernstig aan het hoofd gewond. Zondag brandde de oliemolen te Viller bij Gennep geheel af. Deze fa briek met al de machinerieën, olie, koeken, enz., werden benevens eenige belendende schuren door den brand vernield. Verzekering dekt de schade. EEN VROUW VERBRAND. Zondagmiddag geraakten dc kleu ren van dé vrouw van den werkman Mutsaars te Tilburg, bij het koken 'van hei middagmaal op een open vuur, in brand. De vrouw snelde in haar angst naar buiten, met het ge volg, dat zij in een oogwenk in volle vlam stond. In een deerniswekkenden toestand werd zij per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Haar toe stand is hopeloos. OVERREDEN. Door arbeiders van de Staatsspoor word op de spoorbaan Rotterdam IJsselmonde het lijk gevonden van een nog onbekend man, die door den brem was gedood, zoo meldit de Tel. KELLNERSSTAK1NG TE UTRECHT. Men schrijft aan de Tel.: Zondagmiddag hebben een \ijflal kellners uit het hotel „de i'Europe' te Utrecht het werk gestaakt. De aanleiding daartoe is, het feit, dat Zaterdag jl. een dei* kellners ont slagen werd, terwijl de gérant van 't hotel, de heer Do Neut, weigeide met den vertegenwoordiger van den Cen- tralen Bond van Geëmployeerden in het Café- en Restaurantbedrijf, over het ontslag besprekingén te voeren. Enkele nieuwe kellners werden aan genomen. BOND VAN DISTILLATEURS. De Bond van Distillateurs in Neder land beeft zijn jaarlijksche ledenver gadering gehouden te Rotterdam. Als bestuurslid werd herkozen de heer J Hurteveld Azn (Leiden.:, en gekozen, de heeren Simon A. Maas (Schiedam) en W. C. P. van Kleef (Den Haag). De lieer Corn. Dirkzwager, aan de beurt van aftreden, had zich niet herkies baar gesteld.. PROV. ST.ATEN-VERKIEZ1NGEN. De Liberale Kiesvereeniging te Mon nikendam stelde candidaat den heer II,. J. Calkoen, te Edam. PROF. DRUCKER CANDIDAAT VOOR DE EERSTE KAMER. Naar het „Hbld." verneemt zijn de vrijzinnig© leden van de Provinciale Staten van NoorcLHolland voorne mens bij de vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van het E©rste-Kamerlid, den heer J. Bree- baart (Unie-liberaal) hun stem uit te brengen op prof. mr. H. L. Drucker (vrijz.-dem.), thans nog lid der Twee de Kamer voor Groningen. De zitting der Provinciale Staten van Noord-Holland ter verkiezing van een lid der Eerste Kamer wordt, zoo als men weet, gehouden op 10 Juni a.s. Wordt, wat gezien de vrijzinnige meerderheid in de Provinciale Staten van Noord-Holland als zeker kan worden aangenomen, prof. Drucker gekozen, dan zal voor Groningen nog een nieuw lid gekozen moeten wor den, dat zitting heeft tot September a.s. KAMERVERKIEZINGEN. Naar ons wordt medegedeeld, zal „namens vele winkelbedienden enz. te Amsterdam" in het district Amster dam V worden candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heer II. J. A. Muller, voorzitter-werknemer der Ka mer van Arbeid voor den Kleinhan- deL De heer B. J. Gerrelson heeft, na ernstige overweging, aan het bestuur der Chirist.-Hist. Kiesvereeniging „Rotterdam F' medegedeeld, dat hij de hem aangeboden Kamer-cnndida- tuur voor dit district accepteert. Aan vankelijk besloten, geen candidatuur te aanvaarden, fs hij ten slotte, zegt „Do Ned.", gezwicht voor den aan drang van zeer Velen zijner vrienden. De centrale anti-rev. kiesvereeni ging in Rotterdam V heeft tot candi daat gesteld den heer mr. A. de Jong, wethouder van Rotterdam, oud-lid der Tweede Kamer voor dat district, zoo meldt de „Rott.". VESTINGEN. Naar het „Vad." verneemt, zullen de kolonel J. Z. Stuten, inspecteur dei- genie, de kapitein van den generaten staf jhr, E. J. M. Wiltert en de kapi tein der artillerie J. v. Gastel in com missie naar Adrianopel gaan tot het bestudeeren van de vestingwerken al daar. STOOMJACHT „PORTHOS". Men meldt aan de „N. R. Ct.", dat op het stoomjacht „Porthos", welks bemanning meermalen van spionnago is verdacht, dat dezer dagen langs Lobit ons land weer binnenkwam, de ambtenaren aldaar een hoeveelheid gesmokkelde suiker in beslag hebben genomen. Voorts heeft de rijkspolitie proces-verbaal tegen den gezagvoer der opgemaakt wegens het niet plaat sen van een naam op het vaartuig. VERDRONKEN. De lS-jarige S. te Vinkeveen is bij het zwommen verdronken, zoo meldt de „Tel.". Te Groningen is, naar de „N. Ct." meldt, de negenjarige J. R., die aldaar met een vriendje hij de papiermolen aan hot spelen was, te water geraakt en verdronken. Stadsnieuws ALGEMEEN KISERECHT- MEETING. Na den optocht (men zie ons Eerste Blad) kwamen do betoogers Maan dag om acht uur bijeen in de concert zaal tan Dc Vereeniging, die bijna geheel bezet was. Op liet podium wa ren alle vaandels uit den optocht ge zet, en de leden van „De Stem des Volks" stelden zich daar, achter de bestuurstafel, op. In de zaal werden de socialistisch© liederen gezongen, en verder hield de muziek de men- schen bezig tot om kwart voor negen de heer J o o s t e n, als plaatsvervan gend voorzitter van dc afdeeling Haarlem der S. D. A. P., de vergade ring opent. Vandaag zegt spre ker hebben wij onzen verkiezings strijd goed ingezet. Niettegenstaande de llaarlemsche wethouder van on derwijs getracht heeft de deelneming van llaarlemsche zijde zooveel moge lijk te beperken door den onderwijzers verlof te weigeren, zijn zij al is het dan later toch gekomen, en in grooter getale dan ooit. Spreker deelt verder mede, dat de heer Vliegen door de vermoeienissen van dezen dag niet den he©ten avond kan spreken. Evenwel zal nu ook de heer Smit, lid van den Amsterdam sehen Raad, een rede houden. De lieer Joosfeii wekt er verder toe op, om legen de verkiezingen zooveel mogelijk steun te verleenen, en geeft daarna liet woord aan den eersten SDreker. Deze, de heer B. II. Srait, herin nert er dan aan, hoe na de kiesrecht- demonstraties op Zondagen de eerste betooging op een werkdag waa do Roode Dinsdag in Den llaag. En de vorige Roode Dinsdag was een evene ment. Geen enkele partij in Neder land, ook de S. D. P. niet, (gelach) heeft ooit een dergelijke massa-betoo- ging kunnen houden. Nu hebben wij gedemonstreerd met de moderne arbeidersbeweging, die mét de S. D. A. P. betoogd heelt op den dag vóór de candidaatslelling. Lai.it het geleuter over neutraliteit nu maar eens uit wezen. Dat is 't meest bemoedigende van deze belonging dat de moderne Vakbonden zich heb ben uitgesproken, dat zij de S. D. A. P. als hun mandataris in de politieke beweging getoond liebben te beschou wen. Terwijl het Vakverbond groeide als kool, nam ook de samenwerking met de S. D. A. P. toe. In zes maan den tijd hoeft het N. V. V. 10.000 le ien bijgeschreven, alleen van de be staande organisaties. We staan nu voor de vraag Iloc ■_-n we met een nieuwe Kamer het best het algemeen kiesrecht? Och. als je een braaf burger bent, dan zeg je willen het allemaal. De con centratie is er misschien nog méér voor dan de S. D. A. P., immers en de rechtschen hadden het gezins hoofden-kiesrecht misschien al uitge dacht, vóórdat de S. D. A. P. het op haar programma had Spreker gelooft, dat de burgerlijke pai tijen deze punten op hun pro grams hebben gebracht omdat de so cialistische kk-srechtbetoogingen er hen too dreven. Bovendien komen z;j alleen met billijkheids-overwegingen De socialisten gaan van een andere red ei leering uit. Zij winden er geen doekjes om. Zij willen liet hebben om de macht, orn zooveel mogelijk van bun meiisc-hen in de regeeringslicha- men te krijgen. Het is de machts kwestie (zegt spreker), waarin wij handelen En wij willen zoowel voor vrouwen ais mannen liet kiesrecht. Er zijn nog vele arbeiders, lieeren- arboideis noemt spreker zo, die nog een willige prooi vooral voor de concentratie zijn. Die voelen zich als patroons, omdat ze er uiterlijk net zoo uitzien. Breng dien menschen aan het verstand, dat hun positie precies dezelfde is als die van andere arbeidersZe houden zich wel groot, maar in den grond van de zaait zijn ze boel klein (spreker noemt ambte naartjes, kantoorbedienden, enz.). We hebben te zorgen, dat de concen tratie bij de verkiezingen afhangt van de sociaal-democraten, zóó dat die concentratie gedwongen is om dit maal eens de kiesrecht-leuzen, waar mee zij komt, in vervulling te bron- gen. Bij onze eerste straatbetooging ze^t de heer Smit was de bourgeoi sie dol van angst en vrees. Zij was bang voor aanslagen op haar brand kasten, en dacht dat den heeren Van Heek en Stork en Regout en den ande ren de straatbezem in de hand' zou worden gestopt, om te gaan vegen. Die vrees is er 'niet meer. De bour geoisie, weet wel dat d&l niet gebeu ren zal. Maar toch is zij nu bevreesd voor do komende verkiezingen. Die angst, arbeiders, is onze eer! En la ten we zorgen, dat we d:e zooveel mo gelijk bewaarheiden door do ver sterking van het aantal onzer verte genwoordigers in de Kamer! Spr. eindigt onder daverend applaus. De heer W. H. Vliegen consta teert dat een der eerste en grootste eJ- schon van de arbeidersklasse steeds het algemeen kiesrecht ia geweest. De Staatsmacht is een eigenaardig ding. Ep is een tijd geweest, dat ook in Nederland de arbeiders beweerden niets met Staatswetgeving en politiek ie maken te willen hebben. Maar dat geeft niet veel. Al bekomruoren wij ons niet om 3en Siaat de Staat be kommert zich wèl om ons. De Slaat is- c«en organisatie met verplicht lid maatschap. Je komt er in bij je ge boorte, en wordt pas geroyeerd bij jo dood. Je zit in de -vereeniging en moet er in blijven, al heb je nog zoo het land aan den voorzitter ear den secre taris! (gelach) En da Staat gebruikt zijn macht om der opkomende arbei dersklasse nieuwe slavenboeion te klinken. Is niet na de eerste staking, die de spoorwegmannen hielden na de in stelling van hot stakingsrecht, (drie- en-dortag jaar er na) onmiddellijk dat recht geroyeerd? Rechten heb jullie niet om te gebruiken, rechten heb je alleen o;p papier! En zoo zijin er ook in het buitenland vele voorbeelden te vindien. Nu uit de eisc'hi om mede tc spre ken in de maatschappij., om niet lan ger als minderwaardig en onmondig te worden gehouden, zich. Vandaar do liefde en toewijding voor den kiesrechlstrijd. (Daverend applaus). Sinds zestien jaren hebben we nu ervaring opgedaan met do mooie hervormingsplannen en redevoerin gen van de burgerpartij. In die jaren is er gezeurd en gezaniiikil met a.lfc mogelijke vraagstukken v'aat hervor mingspolitiek. De kieswet-Van Hiouten, die voor 't eerst een paar honderdduizend ar beiders aan dc stembus bracht, had tengevolge dat de burgerlijke partijen allen naar die iViiezers gingen henge len en dus plannen in zake sociale hervorming op hun programs brach ten. Wat is er van gekomen? Spr. gaat dat na en qualificeert eer stens de Ongevallenwet als een on voldoende-uitgevoerde sociale her vorming. Na llnet in werking treden dier Woningwet is gebleken bij de laatste volkstelling, dat nog 607.000 gezinnen in Nederland in absoluut-om- voldoende woningen verblijven. Enfin, het ministerie Pierson, het eerste na de kieswet-Van Houten,, be reikte tenminste iets. Toen kwam het ministerie Kuyper, en dat bracht de christelijke kleine luyden in vervoe ring, Kuyper zou nu het Christendom in practijk brengen! Kuyper regeerde z'n vier jaar, maar hij bracht geen enkele sociale hervor ming tot stand, ofschoon hij er zoo prachtig over gesrhreven en gespro ken had. Het ministerie-De Meester was zwak, en bracht in 2 1/2 jaar tijd evenmin eenig sociaal werk tot stand. De tegenwoordige regeering kwam toen, en heeft ook al niet veel be reikt. Er is ten slotte wel wat door- gejast, maar de Invaliditeitswet *.s nog bij de Eerste Kamer, en die oude heeren wenken niet zoo erg hard. En Als de wet er nu eens doorkomt zoo als zij is voorgesteld, dan is zij nog onvoldoende. Spr, zet deze meening uitvoerig met de cijfers 'uiteen. Ean arbeider die bv. f 10 heeft verdiend, wordt pas als in valide beschouwd als hij niet meer in staat is er f 4 te verdienen. En er worden zware lasten op de arbeiders klasse gelegd, zóó zwaar dat ze on evenredig zijn met de lusten. Daar om hebben do socialisten in de Twee de Kamer tegen de wet geste indi, zij het dan met een bloedend hart. We praten niet meer over hervor ming met do bourgeoisie. Eerst alge meen kiesrecht, en dan zullen we zélf zorgen voor de hervorming (daverend applaus). Spreker constateert met genoegen, dat er leven on geestdrift in do Haar- lemsche arbeidersbeweging is geko men, nadat hei lange jaren l.aer ge slabakt had. Dat belooft iets voor de aanstaande verkiezingen! Zorgt nu, da>t gij va;n 2 tot 17 Juni niets in Haarlem verwaarloost! Haal de man netjes er uM>, tot, de laatsten toe. Haal ze voor den dag, en breng ze naar de stembus. Laten er duizenden in Haar lem zijn, dlle stemmen rood! Laat ons hopen dat we tot elkaar kiunnen zeggen na de eerste stem ming: Troelstra is ook in Haarlem in herstemming gekomen! Wij zullen het algemeen kiesrecht krijgen, wij zullen het weten te win nen in het belang' van de groote ar beidersbeweging, die ons ideaal is! Spr. eindigt zijn rede ander applaus en toejuichingen. De vergadering wordt met een kort slotwoord' van den Voorzitter gesloten. Ontslagver leend. Bij beschikking van den Min. van Landbouw is, met ingang van 1 Juli aam dr. H. J. CaJkoen, te Haarlem, op verzoek, eervol ontsteg verleend als tijd. Iceraar aan de Rijkstuin- bouwwin terschool te Aalsmeer. STANDBEELD GEBRS. DE WITT. In het nationaal comité, dat zich ten doel stelt de oprichting te Dord recht van een standbeeld voor de ge broeders De Witt, heeft o.a, zitting genomen dr. J. P. Lolsy, secr.-pen- ningmeester der Holl. Mij. van We tenschappen, Haarlem. EEN AANVAL. Dezer dagen zou voor den raad van justitie te Batavia terecht staan J. R- Agerbeek wegens zijn aanval op den redacteur van de „Preanger Bode". Hendr. Mulder (een oud-Haarlemmer) in den nacht van 4 op 5 Januari j.l. QUO VADIS. De zeer hooge verwachtingen, die door de reclame voor deze kunstfilm zijn opgewekt, worden niet teleurge steld. Inderdaad, hier wordt iets bui tengewoons gebodeni Henri Sienkiewicz heeft ïn zijn ro man „Quo Vadis" een duidelijke toc- kening gegeven van 't leven in Nero's tijd. Maar nog veel helderder, veel indrukwekkender, dan deze meester van de f>en het vermocht, is de bios coop er in geslaagd ons een beeld 1e geven van die sombere tijden, Bijna 2 1/2 uur long hebben de toe schouwers evenals Zondagavond was ook Maandagavond de Schouw burgzaal geheel bezet in adoinlooze stilte de vertoc-ning gevolgd. En alles was zoo echt natuurlijk, dat men In wijlen niet aan een bioscoop-voorstel ling dacht; 't was of men in een droom al die verschrikkelijkheden met eigen oogen zag gebeuren De tooneelen waren zeer mooi uit- gebeeld. Na de film gezien te hebben kan men wel begrijpen, dat met de opnemingen wel moer dan een jaar gemoeid is geweest en dat de kosten van de in scène-zetting zeer" hoog zijn geweest. Bijna alle belangrijke voorvallen in den roman van Sienkiewicz worden ook op 't doek voorgesteld. Vooral aan de boproevingeu ven I.ygia en haar geliefde Vinïcius is veel aandacht ge schonken. De brand te Rome wordt heel aan schouwelijk voorgesteld, men ziet Rome in de vlammen opgaan, de ar me bevolking in wanhoop vluchten. Treffend zijn cok de martelingen die de Christenen in de Arena van kei zer Nero ondergaan, waar ze door de leeuwen verscheurd worden. Maar den meesten indruk maakt 't gebeurde met Lygia in de Arena. Voor hen dien den roman Quo Vadis niet ge lezen hebben geven wo hier dit deel der geschiedenis in 't kort weer. „Dit laatste schouwspel werd des avonds vertoond. Niettegenstaande het volk reeds genoeg bloed had ge zien kwam het toch in groote drom men opdagen, toen liet hoorde dal de laatste Christenen in een schouwspel zouden sterren, dat dien avond ver toond zou worden. De klaroenen schet terden, een pcovt ging open en onder het geschreeuw van de wachters ver scheen in de Arena een monster: een wilde stier uit Germanië, op wiens rug eon vrouw was gebonden. Lygia, Lygia, riep Vinïcius (haar geliefde). Eu radeloos van smart trok hij zich aan de haren, kronkelde zich als door een wapen getroffen on herhaalde met een stern, die niets menschel ij ksch meer had: „Tk geloof, ik geloof; He inel volbreng een wonder". Terwijl het wilde lrfiest met het tee- re lichaam van Lygia door de Arena holde, liep een rilling door de menig te. Een reus stortte zich plotseling op den stier en drong hem ter aarde, het was Ursus, de slaaf van Lygia. Mensch en dier, door hun woeste kracht gesterkt, stonden als 't ware in den grond vaslgeworteld. Plotse? ling klonk een luid geschreeuw en een gesmoord gebrul door de Arena. Een gil, dan de diepste stilte. Het scheen een droom: Onder den ijzeren greep van den barbaar draaide de kop van den slier meer en meer. Het gezicht van Ursus zijn nek en armen waren donker-blauw gekleurd van krachts inspanning. zijn rag was nog meer gekromd. Men zag. dat hij zijne laat ste krachten inspande en op het punt stond het onderspit te delven. Korten tijd hoerden de dichtst bij zittende toeschouwers het kraken der beenderen, toen viel het dier levenloos neer. In een oogwenk had de reus de strikken waarmede het meisje geb in den was losgemaakt, nam haar op zijn armen, ging de Arena rond en ademde uit volle longen. Een oogen- blik hield hij als vei stomd stil dan richtte hij zijne blikken op de toe schouwers. die in razernij hem toe juichten. Van alle kanten hoorde men stemmen, die om genade smeekten. De reus was plotseling de lieveling der menigte geworden; door zijne enorme physische kracht, was hij de eerste persoonlijkheid van Rome ge worden. Intussóhen was het hem duidelijk geworden dat men genade smeekte voor zijn leven eu vrijheid, maar daar gaf hij niets om; hij keek eenige óogenblikken rond en richtte toen zij ne blikken op de Keizerlijke loge. Hij tilde het lichaam van de Jonkvrouw in de hoogte met smeekende blikken, alsof hij wou zeggen: zij is het waar voor ik om genade smeek, haar moet gij redden alles wat ik gedaan heb was voor haar. De toeschouwers begrepen onmid dellijk zijn wensch. Door den aanblik van het jonge bevv ustelooz© meisje, dat naast het reu zen lichaam van den Lygiër er uitzag als een kind, werden het volk en de senatoren geweldig aangedaan. Ilct teerc lichaam nog be wusteloos, het verschrikkelijke ge vaar waaniit de reus haar gered had en bovendien haar schoonhied roerden ieders hart. Men had al reeds teveel bloed zien vergieten, er waren teveel dooden reeds gevallen, nu was het ge noeg... luid smeekten de stemmen om genade voor hen. Intusscheh ging Ursus in de Arena rond, en vroeg met gebaren om red ding. Plotseling sprong Vinïcius in 't circus en stortte zich op Lygia, to- dekte het lichaam zijner bruid met zijn toga, verscheurde zijn tunica, toonde de litteekens der wonden van den oorlog in Armenië, strekte de ar men naar het volk uit. Nu ging de geestdrift alles te boven wat men in een Amphitheater tot nu toe gezien had. Het schreeuwen om genade werd nu eischend en de dui zenden toeschouwers dreigden Nero met den vuist. Nero was besluiteloos. Hij haatte Vinicius niet en de dood van Lygia was hem tamelijk onver schillig, maar hij had liever het li chaam van het jonge meisje door do horens van den stier doorboord gezien of verscheurd door de klauwen der wilde beesten. Zijne wreedheid, zijn verbeelding hadden alleen vermaak in dergelijke schouwspelen. En nu wilde het volk zulk een genie ting hem onthouden. Zijn woede tee- kende zich op zijn gelaat. Zijn eigen liefde gedoogde niet dat hij zich voor den wil van het volk moest bukken, maar tegelijkertijd deed zijn natuur lijke lafheid hem talmen hun iets te weigeren. Hij zag rond, of er onder de Augustijnen niet een was, die zijn duim omlaag hield, als teelten des doods, maar Petronius hief zijn hand omhoog en zag hem met strijdlustige oogen aan. Overal waar hij zijn blik ook wend de, zag hij gofrensde wenkbrauwen, geroeixle gezichten, dreigende booze Mikken en dit deed heim 1 insluiten het teeken van genade te geven. Een oorverdoovend applaus weer klonk in het geheeJe halfrond, het voile was nu zeker, dat het leven der veroordeelden gespaard zou worden, want van dit oogen blik af waren zij onder hun bescherming en niemand zelfs Nero niet, had hun iets kunnen doen. Na de wonderbare redding van Ly gia werd zij eindelijk voor altijd met Vinicius verecnigd". Deze beschrijving vindt men in *t tekstboekje, waarin een korte beschrij ving van 't geheele werk is opgeno men. Een overzicht van 't geheele rk ook in onze kolommen op te nemen zou te veel plaats eischen. Daarom volstaan we met dit enkele, zeer lee- kenende, fragment, in de overtuiging dat dit reeds voldoende zal zijn, om ook zelfs velen die den roman niet ken nen, op te wekken naar den schouw burg te gaan. liet zien van ,,Quo Vadis" brengt geen genot. Daarvoor zijn de voorval len te droef. Maar men krijgt een dui- delijken en helderen blik op 't werk van den wroeden keizer Nero en als zoodanig moet men de vertooning be schouwen. Misschien was 't mogelijk geweest om zonder schade voor het geheel en kele zeer droeve momenten niet in beeld te brengen. We hebben vooral 't oog op den zelfmoord van Petronius en zijn geliefde, die zich de polsader laten opensteken en dan doodbloe den. Dc vertooning der beelden werd be geleid door passende muziek. Dit ver hoogde nog het effect en den indruk. R.-K. ZIEKENVERPLEEGSTERS. Dezer dagen werd, naar de „Tijd' meldt, te Bloemendaal de jaarlijksche algomeene vergadering gehouden van den Bond van R.-K. Ziekenverpleeg sters Nadat de voorzitter, de lieer H. van den Borg, arts te Haarlem, de aan wezigen had welkom geheeten, wees hij er op, dat de vooruitzichten van den Bond in den laatsten tijd zeer gunstig zijn. De jaarverslagen werden goedge keurd. Daarna werd overgegaan tot de be handeling van de voorstellen tot wij ziging der statuten. Na de pauze hield dr. Crobucb, uit Amsterdam, een voordracht over do typhus, hare oorzaak, verspreiding en hedendaagsche behandeling. Na deze voordracht word de I>e- handeling der statutenwijziging ten einde gebracht. Als op deze statuten de Koninklijke en Bisschoppelijke goedkeuringen zullen verkregen zijn, zal de Bond, inplaats van oen dioce sane, een Nederlandsche Bond gewor den zijn, waardoor liet mogelijk zal zijn in alle steden, waar dit kan, af- deelingon op te richten. Door het bestuur werd medegedeeld dat mevr. Kok—Kavelaars, sedert de oprichting in 1905, directrice van het informatiebureau, als zoodanig hec-ft bedankt en dat in hare plaats als di rectrice is benoemd mejuffrouw Ma rie Cocx. apotheker in het O. L. Vrou we-Gasthuis te Amsterdam, terwijl de zetel van het bureau naar Amsterdam is verplaatst. Nadat dé voorzitter warme hulde had gebracht aan den ijver en de toe wijding door de afgetreden directrice betoond, werd zij, op voorstel van het bestuur, bij acclamatie tot ecrelid van den Bond benoemd. In plaats van de aftredende be- stuursleden, zuster V.'iilemse, die her kiesbaar is. en mr. J. H. J. Simons, die bedankt heeft, werden gekozen zuster Willemse en mr. J. N. J. E. Heerkens Tliijssen. Nadat dc voorzitter den aftreden den secretaris welgemeenden dank had gebracht voor alles wat hij voor den Bond had gadaan. wordt als plaats der volgende jaarvergadering 's-Gravenhag© gekozen. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID De- gebrande glazen vensters, be stemd voor do Driekoningonkerl. te Neus (Westzalen), die door Thorn Prikker werden ontworpen en getee- kend en door Heinersdorff te Berlijn werden uitgevoerd, alsook de oor spronkelijke modellen der beeld houwwerken van Rïen Hack zullen de volgende week voor het laatst in het Museum vom Kunstnijverheid te Haarlem tentoongesteld zijn. Ook de meubelen, die voor het vre despaleis bestemd zijn.. zullen tot dien tijd geëxposeerd blijven. Deze tentoonstelling bood voorzeker cene bijzondere gelegenheid om zïoh op do hoogte te stellen van hetgeen door Nederlandsche artisten en uilvoerders op het gebied dor toegepaste kunst kan worden geleverd. Zondags is het Museum van 10i uur geopend. Het Museum van Kunstnijverheid werd gedurende de maand Mei be zocht door 718 belangstellenden; uit de aan het Museuim verbonden boekerij werden 170 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land gezonden. De aan het Museum verbonden. School voor Kunstnijverheid werd bezocht door 145 vrouwelijke en man nelijke leerlingen. Uit de Omstreken NIEUWE NOTARIEEL!? STAND PLAATS. De Minister van Justitie ad int. brengt, 'krachtens machtiging van IL M. de Koningin, ter kennis dat bij de Regeering hot voornemen bestaat een nieuwe notarieele standplaats te ves tigen t© IJtnuiden, gein. Veis en. HAARLEMMERMEER. Het Gemeentebestuur van Amster dam heeft gisteren aanbesteed het on-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6