GOUDEN VISIOENEN. Vrijdag 6 Jani 1913 Buiteniandsch Overzicht D© BaikaiivuEksan. Ma deu vrede in T u r k ij e. Naar liet schijnt is de regeering te Konstantinopel beducht, dat de oppo sitie-part ijcit, nu de vrede gesloten is, op de een of andere wijze liet kabinet zullen belagen. Er zijn althans aller lei maatregelen genomen om even tueel© aanvallen te voorkomen eu te vens om te verhinderen, dat de terug keer der troepen aanleiding geeft tot ongeregeldheden. De wachten zijn ver dubbeld en betrouwbare troepen zijn gelegerd in de kazernes van Stamboel, waar de hodja's en studenten der Is lamitische theologie de bevolking ge regeld tegen de comité-partij opzet ten. De „Tanin", een orgaan van het comité, gaat intusschen harerzijds voort de Moslim tot wraak le prikke len en tracht daarvoor de kinemato- grafische voorstellingen van Quo Vadis" te gebruiken. liet blad vergelijkt de geallieerde staten eu meer in het bijzonder ko ning Ferdinand met Nero en legt er den nadruk op, dat Nero alleen Rome heeft verbrand, terwijl de verbonden staten geheel Roemelië hebben ver woest. De „Tanin" geeft den raad het volk en vooral de kinderen door nuddel van de kinematograaf te laten zien welke gruwelen in Roemelié zijn ge pleegd. ten einde hun wraakzucht op te wekken. En daar particuliere mid delen daarvoor niet voldoende zijn, zegt het blad, dat de staat die taak ter hand zal nemen en tegen geen enkel offer opzien. Het ongeluk in de haven van Smyrna. De Fransche ambassade te Konstan tinopel heeft aan de Turksche regee ring een nota overhandigd, waarin zij haar aansprakelijk stelt voor de ramp van de „Senegal". (De „Senegal", van de „Messageries maritimes stiot op 20 Mei bij het verlaten van de haven van Smyrna op een mijn en vloog in de lucht). Do Balkanstaten onder ling. Er is niet veel nieuws. Daaruit zou men kunnen opmaken, dat de oorlogs kansen dalen, ware 't niet dat juist "t benige bericht dat er is, meldt, dat Griekenland een nieuwe lichting sol- duteu onder de wapens heeft geroe pen. Het tumult In bet Hongaarse!» parlement. Omtrent de nieuwe gewelddadigh©- de in den Ilongaarschen Rijksdag, waarover reeds een en ander meege deeld is, worden thans door dc „Tele graaf" nadere bijzonderheden gege ven. Reeds om 8 uur 's morgens togen de oppositie-leden naar het parle ment, begeleid door een groote, de- m ons tree rende menigte. Het Kamer gebouw was door een militaire macht, politie en gendarmen omge ven. Aan de betooging namen ook vele arbeidsters deel. In een straat stuitte de optocht van Kamerleden en betoogers op de eerste groep politie beambten, die hen aanmaanden zich te verstrooien. Dadelijk herhaalde Justh deze aanmaning, waarop de menigte uiteenging. De oppositie mocht pusseeren en verscheen tegen half tien in de Kamer. Graaf Tisza was reeds om 9 uur ge komen, vergezeld van zijn echtge noot©. Even na half tien namen de oppo sitie-loden in de zittingzaal plaats, waarop Justh dadelijk, nog vóór de opening der zitting, en terwijl de rcclilseïie banken nog volmaakt ledig waren, een manifest der oppositie voorlas, waarin geprotesteerd werd tegen het voortbestaan van het regi me l'isz.a-Lukacs, tegen de schending der vrijheid van spreken, tegen het gebruik maken van de wapenen tegen burgers, enz. Het manifest eischte een onpartijdi- gen president, in piaats van Tisza, en ten slotte liet algemeens, gelijke en geheime kiesrecht. Zoodia Tisza, tegelijk met den pre mier Lukacs. in de zaal verscheen, weid er geschreeuwd „Dieven Geeft het gestolen gelu terug Zoutdieven Schoften 1 Gaat naar de Zoutregie Smerige schobbejakken Er ontstond nu een ontzettend la waai. -De rechterzijde, inmiddels bin nengekomen, verwelkomde Tisza en F e i! S i e 4 o n Uit h e t E n g e 1 s c li van DAVID CHRISTIE MURRAY. 45) - Hoe ver is 't hier van Castle Burfield vroeg dc vreemdeling. Dat is niet ver, was het ant woord. Daar voor u hebt gij de kerk van dc gemeente Castle Burfield. De stad zelve is, om zoo te zeggen, opge schoven door do kolenmijnen een eind naar dien kant'gedrongen. De stad is zoowat een mijl ver. Ge zijt waarschijnlijk een vreemdeling in deze streken Ja, wel eenigszins, zeide Walker; wei eenigszins. Muur blijf niet staan, kastelein. Ga zitten. De kastelein deed het. Het maakt zeker nogal eenig verschil voor u dat dc stad. zooals gij zegt, opgeschoven is 7 Nu, ik weet niet of dal juist zoo'n groot verschil maakt, antwoordde de kastelein. Hebt ge hier lang gewoond? vroeg de vreemdeling, het cene been over het andere slaande en op zijn ge mak achterover leunende. Lukacs. Na eenlgen tijd verliet de Arbeiderspartij, de zaal. De oppositie bleef. In de wandelgangen was do parlementswncht en oen groot aantal gendarmes opgesteld. Na verloop van tien minuten betrad de wacht de zaal, onder leiding van den eersten luite nant Horwarth en kapitein Gcroe. De oppositie ontving hen met ge jouw en een schrikbarend lawaai. Plotseling ging kapitein Geroe met getrokken sabel op de levenmakers af en gaf den Kamerleden Leugyel en i-lcdervary een paar slagen op liet hoofd. Hedervary trachtte met den arm de slagen af te weien, maar stortte toch op den grond. Hij had geroepen „Schurken Bah I" Een ontzettende opwinding maakte zich van de oppositie meester, die pas wat bedaarde toeii het bekend werd, dat Hedervary slechts licht gekwetst was. Nu verklaarden de leden der oppo sitie, dat zij onder zulke omstandig heden niet langer lu de Kamer wil den blijven, en maakten zich gereed, de zaal te verlaten. Justh, die even eens wilde.heen-gaan, bleef plotseling staan, scheen zich te bezinnen en ver klaarde, dat men de zaal niet mocht verlaten, waarop de oppositie, aan dit bevel van haar leider gevolg gevende, besloot te blijven Intusschen werd hel leven hoe lan ger hoe erger, waarop de pa demen ts- wacht de door Tisza aangewezen rust verstoorders verzocht, de zaal te ver laten. De aangeduide oppositieleden volgden het bevel scheldend en jou wend op, en langzamerhand verliet de geheele Jtusth-partïj de zaal. Lukacs nam daarop het woord, kondigde het aftreden van het Kabi net aan, en verzocht de Kamer, tot verdaging te willen overgaan, welk voorstel weid aangenomen. De keizer heeft 't onslag ook aange- llet verluidt, dat Lukacs graaf Tisza heeft voorgesteld als zijn op volger. Of Franz Joseph volgens dien raad zal handelen, blijft te bezien, daar Tisza titans zeker niet de man is, die z-icii met de oppositie zal kun nen verstaan en onderhandelingen met haar zal willen aanknoopen, die eindelijk tot den parlementairen vre de en den vrede in het geheele land zouden kunnen leiden. Allerlei De spionnage-zaak. In de Oostenrijksche Kamer ver klaarde de minister van landsverde diging-- .Redl heefteen einde - an zijn leven gemaakt, maar daarmede zijn ontzettend vergrijp niet goedgemaakt Hij kwam, zooals hij aan advocaat generaal Pollak mededeelde, naar Weenen met het vaste plan zich van kant te maken. Aan de militaire com missie heeft hij zijn misdrijf bekend en formeel verklaard, dat hij geen medeplichtigen heeft" gehad: Bij het huisonderzoek te Praag is gebleken, dat hij een groot aantal stukken 1-e- treffende de mobilisatie aan agenten van vreemde mogendheden had ver kocht en tevens, dat hij sedert Maait 1912 zijn verraad heeft voortgezet. Van den luitenant, die nog .van een ander feit wordt beschuldigd, kan niet bewezen worden, dat ook hij zich aan spionnage heeft schuldig go maakt". De minister sprak verder tegen, dat aüdere officieren en een dame bij de zaak betrokken zouden zijn eu tevens dat Redl geheimen van het Duitsche leger zo-u hebben overgebriefd. „Het is", zoo vervolgde hij, „een zware beproeving voor het roemrijke Oostenrijksche leger; de schande van ecu enkele echter werpt geen smet op de anderen. Wij zullen alio sporen nagaan en het kwaad onverbiddelijk onderdrukken' De Kamer ging daarmee accoord. De betrekkingen van Japan met de Vereenigdc Staten. Uit Tokio wordt gemeld, dat aan den Japanschen gezant te Washington een tweede nota werd gezonden, waarin het Japansche standpunt in zak© de landwet in Californie wordt uiteengezet. Tevens wordt daarin tot de regeering der Unie het verzoek go- richt om hare medewerking te verlee- nen, opdat de goede beirekkingen tus- schen beide landen niet worden ver stoord. Stakingen in Engeland. Te Ediuburg werden'tussclien de arbeidersleideis en werkgevers in den scheepsbouw geconfereerd, met de bedoeling een schikking tot stand te brengen. De uitslag van de stem ming in de vakvereehigingen is thans publiek gemaakt en het blijkt nu, dat 14.415 stemmen werden uiigc- niucht vóór een staking, slechts 43-48 stemmen verklaarden zich ten gunste van het voorstel der werkgevers, om de beslissing over de aanhangige looniuaesiie drie maanden uit te stellen. Nader wordt gemeld: het stakings gevaar is toch voorloopig afgewend. De patroons deden nieuwe voorstellen - Als knaap en als man is het vijf tig jaar, was het antwoord. Het zijn hier knappe, forschge- bouvvde mannen, merkte de vreemde ling aan. Hoe komt dat? vroeg hij lachend. Is het door de lucht? of door het biér waar ligt hc-t aan 7 Dat zou ik niet weten te zeggen, sprak hierop de kastelein, maar 't is waar, mijnheer, dat de menschen hier grooter zijn dan in andere streken van het land. Ja, beaamde de vreemdeling, dat is een waarheid. Het zijn hier forsche kerels. Van ochtend was ik in Costle Barfield en daar zag ik in de hoofdstraat een bijzonder forsehge- bouwd man een kerel niet een paar schouders bijna zoo breed als die deur, zou ik zeggen een reus achtige vent, met een rooden baard. O, dat zal mijnheer Round zijn, zeide de kastelein. Gij kent hem waarschijnlijk? ging de vreemdeling bedaard voort, met een nauwelijks merkbaren glim lach. Een groote man, met een groo- ten neus en zeer dikke wenkbrauwen, Ja, dat is mijnheer Round, zeide de kastelein. Gij hebt hem op een haar beschreven. Hij is vast een oud soldaat? vroeg de ander, onverschillig uit het venster ziende. Mij dunkt daar zag hij naar uit. Neen, w°« het antwoord, ik heb die door de arbeiders de volgende week besproken zullen worden. Do Engelsche vloot. In antwoord op een desbetreffende vraag zei minister Churchill, in het Engclsehe Lagerhuis, dat tengevolge van de verwerping van het Cana- dcesch vlootontvyerp direct gehandeld dient to worden, opdat het overwicht van de Engelsche vloot, noodig ter verdediging van hot Britsche rijk over do geheele wereld behoorlijk ge handhaafd blijft ook tegen den herfst- en. den winter van 191ij en het voor jaar van 1910. Met het oog daarop heeft de regee ring besloten den bouw van drie reeds toegestane schepen nog in het pro gram van dit jaar op to nemen. Er zij li door dc admiraliteit orders uit gevaardigd, ten doel hebbende le ver zekeren dat met den bouw zoo spoedig mogelijk begonnen zal wonlen in plaats van in Maart 1914. De lmdoelde schepen zijn die, welke gebouwd worden op particuliere wer- Binnenland MINISTER REGOUT—VICTOR DE STUERS De lieer Victor de Stuers schrijft in de Tijd een zeer uitvoerig ant woord op 't, interview van de Tijd met minister Regent. Daarin tracht hij de argumenten van den minister inza ke de behandeling der bcuw-aangele- gonheden in de Kamer te weerspre ken. Hij besluit: Ten slotie: Minister Reaout verwijt mij. dal ik aan den voet van mijne hem gerichte brieven het gebruike lijke „hoogachtend" achterwege liet. Dit geldt slechts één brief, waarvan ik wijl ik geen antwoord ontving acht dagen later een duplicaat aan- geteekend moest verzenden. Li dien blief vroeg ik hem rekenschap van zijn beleedigenda uitlating in de Eer ste Kamer, toen hij melding maakte van een zoogenaamd „incident, dat met geheel tot mijn eer sirekte". doch waarvan hij „de verdere bijzonder heden aan de Kamer zou onthouden". Elk man van'eer za' begrijpen, dat bij die gelegenheid de formule ^hoogach tend" mij niet uit de pen wilde vloeien. De lezer, zal het met mij en met, ik durf zeggen, nagenoeg alle loden der beide Kamers betreuren, dat de Mi nister Regout het debat over de volgens zijn eigen erkentenis in zeer gematigde termen door mij als voorzitter der Rapporteurs en uit eigen hoofde uitgesproken kritiek op diens wetsontwerp, van den eersten oogenblik a. heeft verlaagd tot een gevecht van persoonlijken aard; het is thons heelemaal een hoogst onver kwikkelijke twist van personaliteiten geworden. Het doet mij wezenlijk leed dat de Minister'zich, geheel zonder grond, zoo zenuwachtig heeft gemaakt en dat ik mij genoodzaakt heb gezien tot verdediging van mijn eer en mijn karakter medcdeelingen en beschou wingen neer te schrijven, die hein on vermijdelijk prikkelen. Ilij en ik kon den onzen tijd heter gebruiken. .KON. ZOiiL. GEN. „NATURA ARTIS MAG IS TRA", AMS TERDAM. Het Bestuur van het Genootschap heeft bij gelegenheid van het 75-jarig bestaan van hot Genootschap benoemd tot: Honoraire Leden: Dr. J. E'. van Dommelen, Hoog leeraar in de Zoölogie. Groningen. Dr. Lo-uis Dollo, Professeur l'uni- versité et Cci-servateur dc la Section des verlébrcs, vivants et fossiles au Musée d'I-Iist. Naturelle de Belgique, Bruxelles. Jhr. Dr. Ed. J. G. Everts, 's-Gra- venhage. F. J. Giabowsky, Direktor des Zoö- logischen Gartens, Breslau. Prof. Dr. L. Ilc-ck, Direktor des Zoö- logisciien Gartens, Berlin. M. L'Ilocst, Direktor van liet Kon. Zool. Gen. Antwerpen. Dr. William, T. Hornaday. Direc tor of the New-York Zool. Society, New-York. Dr. J. C. Ivonirigsberges, Directeur van "s lands Plantentuin. Buitenzorg. Dr. P. Chalmers Mitchell, Secre tary of the Zoological Society, London Dr. 11. F. Nierstrasz, Hooglosraar in de Zbologio. Utrecht. Dr. C. I'll. Sluiter. Hoogleeraar in de Zoologie, Amsterdam. Dr. E. L. Tronessart, Professeur au Musée d'Hist. Nat. au Jardin des Plantos, Paris. Dr. G. C. J. Vosmaer, Hoogteeraar in tie Zoologie, Leiden. Dr. L undcrlich, Direktor des Zoologischeu Gartens, Koin a. Rhein. Dr. J. Th. Oudemaus, Voorz. der Ned. Eutoinologische Ver. Putten. Leden vail Verdienste: J. C. Baggelaar, Off. v. Gezondh. le kl. O. I. L. Arts, Tjimahi, Java. P. J. Bliek, Tandjong Kassan, Te- bing tinggi, Deli. hern van jongsaf gekend, maar ik kan mij niet herinneren dat hij ge diend heeft. Hij heeft veel gereisd, maar zoover als ik weet is hij nooit soldaat geweest. Zoo, heeft hij veel gereisd zei de vreemdeling. Dat is hem ook wel aan te zien. Gij hebt zeker vyeleeus opgemerkt, hij sprak nu zoo fami liaar met den herbergier alsof hij hem jaren gekend had gij hebt zeker weieens opgemerkt welk een groot onderscheid er is tussclien het voor komen van een man, die overal rond gezworven heeft, en een, die altijd thuis gebleven is. Nu, dat zou ik mcenen 1 Ja, dat heb ik dikwijls opgemerkt. Round? zeide dc vreemdeling, op vragende» toon. Zeidet gij niet dat hij Round heette? De kastelein knik te. Dal. zou dan de man zijn, van wien ik in de krant heb gelezen dat hij ge neraal - generaal De kastelein hielp hem om op den naam te ko men O, ja, dank u, generaal Co- ninghame heeft aangevallen Ja, dat is dezelfde, antwoordde de herbergier grinnikend. Maar in de krant stond dat hij een oud inwoner van deze plaats was, en gii noemt hem een groot reiziger. ilij is een jaar of vier, vijf in vreemde streken geweest, zeide de an der. Ik weet dat hij zoowat de heele wereld heeft rondgezworven. D. Bolton, Militair Apotheker lo kl. liergen Op Zoom. J. F. Bon wens, Nijmegen. P. Buitendijk Arts, Etoomv. Mij. „Nederland", Leiden. Dr. L. P. 1© Cosquino de Bussy, Di recteur v. h. Dcdi Proefstation, Me dan, Deli. L. J. J. Caron, Controleur B. B. Makassar. G. Forrer, Loeboeg Pakan, Deli. Dr. H. Friese, Schvverin, Kirchen- strasse. G. Hei-man, Sabang. YV. J, A. Huysel, Medan. E. Jacobson, Batavia. Dr. P. N. van Kampen, Alhier. E'. L. Klink, Ramoenia, Deli. C. M. II. Kroesen, Directeur der Su- rinaamsche Bank, Paramaribo. C. L. J. Palmer v. d. Broek, Resi dent Ternate en ontlerhoorigheden, Ternute. H. N. Tetterode, Ondernoming So-1 dep, Bandoeng, Java. Prof. Pr. 1'. Stein, Treptow a. Rhein. Dr. Fr. Spaeth Wien. XVIII. L, d© Vries, Medan. J. YVeise, Berlin. II. P. YVertheim .Paris. DOUW'ES DEKKER IN NEDERLAND Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij vernemen is de heer E. F. E. Douwes Dekker, de leider dor (op geheven) Indische partij, dezer dagen uit Hong kong, waar luj zich be vond om studie te maken van do vrij heidsbeweging op de Filippijnen, via Siberië, in Holland gearriveerd. De reis Is geschied in opdracht van het voormalig© partijbestuur en heeft ten doel hc-t Xedcrlnndsche volk in 1© lich ten omtrent hetgeen de Indische be weging wil. Daartoe zal de heer Dou- wes Dekker in Den Haag. Rotterdam en Amsterdam spieken. Tijd en plaats der vergaderingen zullen nader wor den bekend gemaakt. Wel kunnen wij hieraan nog toevoe gen dat de heer Douwes Dekker hc-t eerst in Den Haag zal optreden. „HEIPALEN" VAN BETON. Een nieuwigheid op het gebied van huizenbouw is thans in Sloterdijk te zien, zij zon in zekeren zin een pen dant kunnen genoemd worden van het bekende „gegoten huis' te Santpoort. Het iiuis, dat thans in Sioterdijk bij den weg naar Haarlem gebouwd wordt de ambtswoning van den burgemeester zal rusten op gego ten .heipalen". Zij zijn namelijk van gewapend beton, volgens het systeem De Waal—Hazel hof f. De zé fundeering palen hebben het voorkomen van buizen, door welker wanden, in hun volle lengte van het cene tot het andere eiride tce ijzeren staven loopen, door rondgaande staafijzers in onderling verband ge bracht. Het geheel van dit ijzerwerk vormt rl© zoogenaamde bewapening. Die holle palen worden verticaal of in schuine richting in den bodem gedre ven en wel op zoodanige wijze, dat de grond, waarin zij wegzinken, van onder indringend, door d© holle buis heen, naai- boven uitgedreven wordt. Aldus baant zich de paal, gedreven door eigen gewicht, zoo noodig gehol pen door belasting of door mechani sche- kracht, door vyegpulsen, spoelen of verwijderen van den grond onder het benedeneinde van den paal, een weg 'in de diepte, De puls, welke door werklieden in den hollen paal op en neer wordt ge trokken, neemt dus steeds een hoe veelheid grond mede en zoodoende zakt de paai lungzaam in den grond tevens kan men dan de soort grand onderzoeken en bemerken, wanneer de vaste zandbodem bereikt is. Een paai van be tón, die een lengte heeit van pl.m. 12 M., zakt van zelf in een drie kwartier in den grond. De paal kan steeds verlengd wor den. is de paal tot een genoegzame lengt© in den bodem gedrongen, dan wordt de holte van den fundeering- pual gevuld, hetzij met zand of met ander materiaal, of ook weder met beton, hetwelk op zijn beurt verhardt, zoodal in het laatste geval de paal massief wordt. De heereri De Waal en Hazelhoff hopen, dat het nieuwe soort fundee- riugpalen de thans algemeen gebe zigd wordende houten heipalen zullen vet vangen, niet slechts voor verster king van fundeeringen of voor den bouw van huizen, maar ook voor dien van bruggen, kaden, lossteigers, zee- pieren, dukdalven, enz. Na verschillende proefnemingen worden de palen van gewapend beton thans in Sioterdijk voor het eerst bij den bouw van een huis gebruikt. Zullen de hei machines, de hei bazen, de twee-wielig© karren met de lange palen in de toekomst verdwij nen VREDESBETOOGIXG. De „Tel." meldt Door T Laudelijk Comité van de Int. Anti-Mil. Vereeniging in Neder land, in samenwerking mei hel plaat selijk comité van actie te 's-Gravenha- ge. bestaande uit een 13-tal aangeslo- Maar dan heeft hij hier toch lang gewoond vroeg de vreemdeling, op staande als om heen te gaan, en we der onverschillig uil het venster zien de. Hij is in zijn jeugd nogal wild geweest, heb ik hooren zeggen, ant woordde de kastelein. Maar sedert meer dan twintig jaar is hij zoo solide als een rots. Kastelein, zcido de vreemdeling, ik geloof, dat gij hetzelfde gebrek hebt als ik. Zoo I. En wat dan Gij kunt geen cijfers onthouden. Glimlachend wendde YValker zich van het venster af. Er zijn menschen, die van alles den datum kunnen opge ven. Bij voorbeeld, op dien-en-dien dag van dio-en-dio maand van da Feu dal jaar van huis gegaan. Op dien en-dien dag van die-en-die maand van dal-en-dul jaar teruggekomen. Al hiag mijn leven er van af, zou ik zoo iets niet bepaald kunnen zeggen. ik ook niet, zeide de kastelein. De vreemdeling liet niet dc minste teleurstelling blijken, maar sloeg een anderen weg in. pat bier is heel lekker, kastelein. Geef mij nog een glas, en een stuk brood en kuas er bij. De kustelein ver dween voor eenige oogcnblikken, en kwam met het gevraagde terug, dat hij, benevens een mes. op dc helder geschuurde tafel zette. Dat is tóch ten vereenïgtngen, wordt op Zondag 31 Aug. a.s. een Internationale Vredes- belooging gehouden, ter gelegenheid van de opening van het Y'redespaleis te Den Haag. Y'erschillende sprekers zuilen het woord voeren. In alle deelen van het land worden reeds reiskassen gevormd. ON WEDER. Boven Enschedé woedde Woensdag een zwaar onweder, vergezeld van zwaren regenval. Tal van telefoon draden werden vernield. Verschillen de straten stonden blank, enkele fa brieken moesten tijdelijk worden stop gezet wegens binneiistroomende water. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor, zoo meldt dc „Tel.". Te Exloërmond is de werkman A. B. door den bliksem op het land ge dood, zoo meldt de N. R, Ct. VERDUISTERING. Do N. R. Ct. meldt Donderdag is te Rotterdam aange houden P. W, als tijdelijk commies werkzaam op het bij post- èn tele graafkantoor aan den Nieuwen Bin nenweg. Hij wordt verdacht van ver duistering van ongeveer 12G0. Een tekort van dit bedrag in de kas werd ontdekt, toen dc verdachte zich een paar dagen geleden uit de voeten maakte. Van het geld was bij zijn aan houding niets meer in zijn bezit. ONGELUKKEN. Te Rijckevorse' heeft men, naar hot D. v. N. meldt, uit het kanaal het lijk opgehaald van den 22-jarigeu Schuer, werkzaam op oene fabriek aldaar. De man is waarschijnlijk in do duisternis te water geraakt. Uit Sneek wordt aan de L. Ct. be richt, dat daar door onvoorzichtig om gaan met oen vuurwapen de heer P. Molenaar ernstig aan het oog werd gewond. De heer M .kwam nl. b>j den kleermaker B. Y'ortman. Zoekende naar de polis, enz., ontdekte \r. hij de papieren in de lade ook een revolver en moet schertsend tegen M. gezegd hebben: Wil ik eens. (of zooiets in de vaste meening dat het wapen ongela den was. Tegelijkertijd ging een schot af en trof M. ter linkerzijde van het linkeroog. Gevreesd wordt, dat hij oog zal moeten missen. Op het YVaterlooplein te Amsterdam is een 7-jarig knaapje door een huur auto overreden en gedoód. Per rijwielbrancard is Woensdag avond ie Amsterdam een man naar het Gasthuis vervoerd, die op de brug bij de Muiderpoort aldaar door een tramwagen was aangereden. Bij aan komst in hei gasthuis bleek de man te zijn overleden. De E.N.T.O.S. (Vervolg). Deepening. Minister Heemskerk sprak na de rede van mr. Sineenge ongeveer het volgende: De regeering begroet hen die Je tentoonstelling hebben ondernomen on tot stand gebracht en wenscht 'hen geluk met het aanvankelijk succes. In dit jaar, bij het eeuwfeest onzer onafhankelijkheid van ons zelfstan dig volksbestaan mocht bij alle ten toonstelling een op scheepvaartgebied niet ontbreken, 't Was een goede ge dachte haar te Amsterdam te hou den, waar scheepvaart en scheeps bouw ons terug voeren naar d© dagen van Neea'land's macht en glorie. Ze herinneren 'belaas ook aan tijden van d/roef verval, maar tevens van we- doropleven en zij toon en ons tlians een vooruitgang en bloei die ons met hoop voor de toekomst vervullen. Zij beliooren bij ons volksleven en ziju nauw verbonden met den bloei dezer stad, die juist door het wederom bloeien van nijverheid, handel en scheepvaart voor liaar expansie be slag legt op deze terreinen aan de overzijde van het U. Nog geen 300 jaren geleden namen de Vei'oenigde Nederlanden op het ge bied van scheepsbouw, scheepvaart eu haudei een eersie plaats in. Wonderlijk waren de ondernemings geest en krachtsontwikkeling van "t kleine volk en de zege daarop ge schonken. Dat bij de groeiende macht der ons omringende volken de eerste plaats ons niet altijd toegekend kon blijven, was te begrijpen. Maar er ger trof ons: de ondergang van ons nationaal bestaan zoowel als van on ze scheepvaart. De invloed van de Fransche revo lutie, het continentaal stelsel, de ein- delijke inlijving bij het Fransche kei- een raar ding, zeide Walker, vrien delijk. Wij spraken zooeven over ge heugen, niet waar? De kastelein knikte toestemmend. YYteinu Walker glimlachte nog vriendelijker dan te voren gij noemdet daar een mijnheer Round, die in Castle Bar field woont. Ik ben nooit in mijn le ven in Castle Barfield geweest, voor dat ik er gisteren kwam, en voor t eerst in mijn leven heb ik van och tend mijnheer Round gezien. En toen ik u dien naam hoorde noemen, klonk hij mij bekend. Vijf-en-twintig jaar geleden heb ik dien naam gehoord, en ik zal u zeggen hoe. Een mijner vrienden, een groot hondenliefhebber, kwam hier uit Londen, en ik herin ner mij dat hij mij vertelde in Castle Barfield den mooisten hond gezien te hebben, dien hij ooit onder de bogen had gehad. Die hond behoorde aan eeri zekeren mijnheer Round, hier woonachtig, 't Is zonderling, dat ie mand zicli na vijf-en-twintig jaar zoo iets nog herinnert. Ik zal u nog wat anders zeggen, ging Walker voort, bijna Li vuur gerakende over de juist heid van zijn geheugen. Ik weet den naam van dien hond nog. Hij heette Pincher. Misschien herinnert gij u hem ook nog wel? Neen, antwoordde de kastelein, ik heb nooit veel met honden opge had zo.oals sommige anderen hier. 't Is tegenwoordig uit de mode ge-' zerrijk, brachten ons bittere vruch ten. In de jaren 1792 tot 1794 liepen bi) Texel, Vlieland en de Maas binnen re6p. 47 40, 4-45G en 4290 schepen. Li 1812 en 1813 vielen te .Amster dam jaarlijks 40, in den mond van de Maas niet meer dan 10 zeeschepen binnen. In 1774 bezochten nog 340 Noden landsche schepen Rusland, in 1795 10, in 179G geen enkel. Na het horstel onzer onafhankelijk heid zijn scheepsbouw, scheepvaart eu handel weder tot bloei gekomen. Maar hc-t is niet van zelf gegaan. Niet zonder brachtigen steun van de regeering! Koning Willem I heeft onmiiddollijik al hef. mogelijke gedaan om scheepsbouw en scheepvaart uit het verval op te heffen. Direct word de scheepsbouw ondersteund door de uitgifte van, Ned. Zeebrieven, als re gel alleen aan in Nederiand gebouw-' de schepen. Indirect door verbeterin gen van de toegangswegen tot de ha vens, het kanaal door Voorne, en het Nüord-H©llantlach Kanaal en andere waterwegen binnenslands werden ge graven. Ter aanvulling en verster king van den handel word d© Neder landse lie Handelsmaatschappij op gericht, terwijl door de invoering van het cultuurstelsel in Ned.-Indië met het daarmede Samenhangend con- signatiestelsel, dat den verkoop der producten van de Indische gouverne mentsculturen op de Nederlandsche markten beverrderdp, groot vervoer verzekerde aan Nederlandsche sche pen tegen loonende vrachten. Buiten dien werd door verschil in heffing van tonnengeld de Nederlandsche vlcót bo ven de buitenlandsche bevoordeeld. In 1850 was Nederland met zijn koopvaardijvloot weder tot de vierde plaats onder de zeevarende nati4n ge komen. Van dat jaar dateert de wij ziging tn den toestand. Na 18G0 liep ■de groei, tot In de 70'er jaren weder achteruit. De belemmeringen die ha re ontwikkeling ontmoette waren to sterk on dat staat vast, dat bij de groote ontwikkeling der stoomvaart en het spoorwegwezen nieuwe be hoeften om vervulling riepen, welke wederom de zorg eischten der regee ring en ook die van de besturen der groote handelsgemeenten. Spr. neemt, mede in verband met hetgeen de par lementaire enquête van 1874 heeft aan den dag gebracht, eenige deside rata waarin thans ten deeie is, ten deele wordt voorzien. Zoo naderen wij den tegenwoordi ge» tijd. waarin scheepsbouw en scheepvaart weder tot nieuwe ontwik keling zijn gekomen. Wel bouwt het buitenland ook schepen voor ons, maar wij bouwen ook zelf en voor het buitenland in groote verscheidenheid, Ilioibij moet men niet alleen den ken. aan de zeevaart maar ook aan de niviervanrt en binnenvaart, die, trots de ontwikkeling van het spoor wegwezen, nog steeds van groote be- teekenis zijn eu tal van nijveren wel vaart verschaffen. Wij verheugen ons, zeide spr., in het weder opbloeien van een zoo ge- vvichtigen tak van nijverheid on in de toeneming die ook de scheepvaart zel ve vertoont bij de steeds grooier in tensiteit van liet internationaal ver keer on bij de zeor belangrijke ont wikkeling onzer koloniën, waar in de latere jaren onder een energiek en verlicht bestuur in de buitenbezittin gen zooveel geregelder toestand rs aangebracht. Die kolomen zijn de er fenis onzer vaderen! Zij droegen in den gouden eeuw bij tot onze macht en glorie en voeden ook nu nog nij verheid, handel en scheepvaart. Ook nu nog zijn het wel en wee van het iiiuederland en van de koloniën innig met elkander verbonden en niet het niinst, sinds, wellicht meer dan vroe ger, het besef levendig is, dat het moederland niet slechts belang heeft bij do kolonie, maar ook jegens die kolonie een roeping heelt. Wij gevoelen dat wij hier voor oogen hebben een stuk van ons volksleven, iels dat in ons aller hart leeft, want wat ons ook verdeelen moge en juist in deze dagen verneemt niet ie der van zijn naaste steeds de vrien delijkste woorden het water, de zee en de schepen die er op varen, hebben ons aller liefde Wij wenschen allen dat Nederland zal welvaren en zijn vlag met eere zal vertoonen. Spr. brengt dank aan de mannen die deze tentoonstelling hebben onder- raakt, maar in vroeger tijd had bij na iedereen hier een hond. Ik houd veel van honden, her nam de vreemdeling. Niemand had kunnen vermoeden dat hij teleurge steld was. of dat hij eenig ander be- ang in het gesprek stelde dan alleen om zich voor eenige oogcnblikken den tijd tc korten. Hij sprak voort, terwijl hij zijn brood eu kaas at en zijn bier dronk, betaalde zijn acht pence, als iemand, wien het niet schelen kon of hij geld uitgaf, en stond een poos aan de deur, om een sigaar aan te steken en het uitzicht te bewonderen. Par ker, de kastelein, vond dat hij zelden een zoo vriendelijk eu spraakzaam heer ontmoet had. In Castle Bar field heet iemand, die maar vlot kan spreken, dadelijk een gezellig man. Bedaard zijn sigaar rookende, liep Walker den kant van de stad op. Scden twintig jaar is hij terug, en zoo solide geweest als een rots? zeide hij bij zich zeiven. En vier of vijf jaar is hij afwezig geweest. Dat komt alles uit. YV ij zullen zien wat wij er meer van te weten kunnen ko- Na een half uur op zijn uiterste ge mak geloopen te hebben, kwam hij aan het Wapen van Barfield. De kas telein zat alleen in het buffet, en las dc „Midland Counties Herald" van da laatetc weck. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5