nomen en wenscht hen zegen op èn voldoening van hun werk. (Applaus). Daarop rees Prins Hendrik van zijn zetel op en sprak zijn beste wenschen uit voor liet wolslagen der tentoon stelling, hopende, dal deze bevorder lijk. zou mogen zijn aan den groei en. bloei vaai de Nederlajidsche Schcep- vaart in het algcane.cn., de welvaart van Amsterdam in het bijzonder. Mol deze woorden verklaardb Z. IC 11. de ISerste Nederlandsc'ne Tentoonstel ling op Scheepvaartgebied voor ge opend. Daarop noodigde de heer Smeeiige den Prins, de Ministers en de verdere aanwezigen uit tot een rondwande ling over da tentoonstelling. De onweersbui was inmiddels over gedreven en het zonnetje zette weder kleur en geur bij aan het gehtel. De kolossale onweersbui had overal zijn sporon nagelaten, hoewel, het moet gezegd, bij den rondgang daar weinig meer van viel op te merken. Ook Oud-Amsterdam werd door het. gezelschap bezocht. Eerst werd het oude stadhuis bezocht, in welks ontvangstzaal een copie van Rem brandt's Nachtwacht was opgehan gen. En, terwijl de Oratorium-vereeni- ging op het Marktplein Oud-Holland- sclie liederen uitvoerde, wandelde het gezelschap verder. Het bezoek eind igde^ te 4.15, op welk tijdstip het gezelschap arriveerde in iliet restaurant-paviljoen, waar ver- verschingen werden aangeboden. Tegen 'kwart voor vijf werd afscheid genomen en dankte Prins Hendrik voor alles wat hij gezien en geboord had. Na nog een oogenblük zich derhoud-en te hebben mei de dames mevrouw Heemskerk en mevrouw Cremer, vertrok Z. K. H. eenige oo- genblikiken later met de gereserveer de boot, uitgeleide gedaan door de leden van het Uitvoerend Comité. D e f e e s t m a a 11 ij d. Doopeningisplechtigheid v^sncL des avonds gevolgd door een gemeen schappelijk diner, hetwelk door het Comité der Tentoonstelling aan zijn genoodigden werd aangeboden in het restaurant-paviljoen van de gemeen te Amsterdam. Aan de hoofdtafel hadden ter weers zijden van den voorzitter van het uit voerend comité, den heer H. Sm een- ge, plaats genomen; ter rechterzijde de heer Th. Heemskerk, Minister van Binnenlandsche Zaken, en ter linker zijde de heer L. Semirier, waarne mend burgemeester. Verder zaten nog aan o.a. de oud- gouverneur-generaal van Ned.-Indiö, generaal Van Heutsz. Tegenover den voorzitter der tafel waren gezeten de consuls van Enge land en Duitschland en de besturen der Engelsche en Duitsche afdeelin- gen. Tal van autoriteiten uit stad en land hadden verder aan de andere tafels die niet de hoofdtafel verbonden waren, plaats genomen. In het geheel werd door ruim 120 personen aan 'net diner deelgenomen. Vain den aanvang van den maaltijd af heerschte onder de aanwezigen een gezellige, opgewekte stemming, die niet weinig verhoogd werd door mu ziek. ;j*| I-Iet eerst werd het woord gevoerd door den heer Smeenge, die een dronk instelde pp het Koninklijk". Huis. De aanwezigen rezen daarop allen van hun zetels en staande werd het Wilhelmus gezongen. Daarna zei de heer Smeenge: „Ik vraag u thans te drinken op de gezondheid van Vorsten en Hoof den van bevriende SUiten, speciaal ,vnn hen, van wie wij vertegenwoordi gers in ons midden hebben, nl. Ko ning Georg V van Engeland en Kei zer Wilhelm II van DuilscMand!" Opnieuw rezen de aanwezigen van hun zetels en zongen achtereenvol gens de Engelsdhe en Duitsche .volks liederen. Door den heer C. G Vat tier K-raone werd als voorzitter der Centrale Com missie de officieele rede uitgesproken, waarin hij een beknopt overzicht gaf van de 'gording der veapeniging, wel ke ten doel gekozen had in 1913 te Amsterdam eene tentoonstelling op scheepvaartgebied ie houden. Verder zei hij o.a.: Amsterdam gaat op scheepvaartgebied weder een plaats van beteekenis innemen, en spreker wees op onzen plicht om alle krach ten hl te spannen óm Amsterdam zijn alouden roem als 'havenstad te herge ven. Vraagt men n.u waaraan die snelle ontwikkeling van onze handelsvloot is toe te schrijven, dan is het antwoord dat de oude ondernemingsgeest bij de Arnsterdamsche financiers en in handel- en scheep vaar tk ringen is te ruggekeerd Maar het kan niet worden ontkend, dat ook de krachtige ontwik keling van ons schoone Insulinde gedurende het laatste tiental jaren, daartoe veel heeft bijgedragen. Het zijn vooral de zoogenaamde buiien- bezutingen, die onder het energieke en beleidvolle bestuur van den gou verneur-generaal Van Heutsz aan jns ïechtstreeksch gezag werden on derworpen en daarna tot ontwikke ling gebracht. Wat generaal Van Ileutsz voor ons Nedorlandecb-jjmJuë heeft gedaan, aldus spreker, zal la- lor de geschiedenis loeren. Aan het slot zijner rede gekomen, stelde spreker voor een dronk te wij den aan de verdere outtwikkeling der Nederlandsclte scheepvaart en in bet bijzonder aan den bloei en vooruit gang van onze Arnsterdamsche ha ven. De volgende spreker was de heer P. J. M. Vemschure, die de Engel sche genoodigden in bun moedertaal toesprak. Vervolgens sprak mr. J. Kalff do Duitsche genoodigden in hun oigen taal toe. Hij eindigde: Mijmeheeren, Z. M. de Duitsche Keizer, Koning van Pruisen, Hij leve. Hoera! Do gasten beantwoordden de dron ken. Vervolgens werd het woord gevoerd door den beer Th. Heemskerk, mimi: ter van binnenlandsche zaken. Spr. herinnerde er aan, dat het hoofddoel van een gemeenschappc!ij ken disch is het houden van een maal tijd. Niet speechen! Het is gevaarlijk door bijzaken de hoofdzaak uit bet oog te verliezen. De tijd moet niet on gebruikt voorbij gaan! In scheepvaart kringen leert men de beteokeniis daar van uitstekend! Wat 9pr. voelt, omtrent degenen die den stoot, de bezieling aan deze .tén- I,toonstelling hebben gegeven, zal on getwijfeld ook door anderen gevoeld worden. Overigens, wat spreker heeft gezegd, werd reeds d'oor den voor zitter van d'e Centrale Commissie zóó goed gezegd dat liet lijkt of het werd afgesproken. Maar het is zoo uit spre kers hart gegrepen, dat spr. zegt: „broeder, reik me de hand!" Onder applaus reikt spr. den heer Va titer Kraane de hand. Spr. betreurt het. dat Rotterdam, mei Amsterdam, zusters van hetzelf de vaderlaüid zijn, hier niet vertegen woordigd is. Als Amsterdammer voelt spr. zich! Ihter 'thuis eri gaairne zou hij Ivebben gezien dat Rotterdam, ook bij haar oudere zuster te gast was ge» woest. Deze tentoonstelling, dus vervolgde spr., wordt niet voor do aardigheid gehouden, al hopen we ook dat daar wel eenige aardigheid aan verbonden zal zijn. (Vrooüjkheid). Ik hoop dat zij zal strekken tot heil van Amster dam en dot de Gemeente er in moge slagen de moeilijkheden die haar wachten te boven te komen. Moge dan haar ihandel en scheepvaart toe nemen tot verhooging der welvaart barer inwoners, (Duid applaus). De heer L. Serrorier, waarnemend burgemeester vurj. Amsterdam; bracht, aan minister Heemskerk dank voor de vriendelijke wenschen door hem voor Amsterdam geuit. Een krachtig woord werd nog ge sproken door den oud-gouveiraeui'-ge- neraal van Ned.-Induë, den heer Van Heutsz. Wat spr. in Ned--Inddë heeft weten tot sland le brengen heeft hij niet alleen kunnen doen. Ve- lon hebben hem daarbij ter zijde ge staan. Onder een minis tea: Heems- lterkl Deze heeft later intussohen, door de benoeming van den beer Colijn tot minister van oorlog, onder sprekers duiven geschoten! „Ik", zeide spr., „soldaat in den lande, durf zeggen dat bet noodig kan zijn, dat Nedea-land de macht ter zee heeft om zijn handelsvloot en koloniën, te beschermen. Wij. militai ren, gevoelen meer dan iemand an dera dat wij zijn een noodzakelijk kwaad. Meer dan iemand anders hou den wij van vrede omdat we de ram pen van den oorlog kermenMaar de noodzakelijkheid kan daar zijn en. daarom mogon wij niet verflauwen, opdat het ons niet ga als in de latere dagen van De Ruyter. Eindigende, drinkt spr. op den bLoei van N.eorland's handel en scheepvaart! (Applaus). De hoer- Rozegaarde Bisschop, van de Hollandsöhe Kamer van Koop handel te Londen, wees op de ge meenschappelijke belangen van Hol land en Engeland op zeevaartgebied en sprak de hoop uit, dat, Nederland, steeds zichzelf blijvend, ook zou mo- ken bijdragen de wederzijdse)ie goe de verstandhouding van Duitschland en Engeland te versterken. Deze speech beantwoordde de heer Smeenge, door cr op te wij-zen dat Engeland! en Duitschland ons land' even lief zij:n, mits wij ons zalf blij ven. Verschillende sprekers voeu'den daarna nog het woord. En volgden toespraken, die, wat zij in den o'ficiealen -toon wellicht te kort kwamen, wonnen in geest en humor. „Ziet go dus excuseerde bv. de heer Smeenge zich ...ge moet mij een wei nig door de vingers zien. want ik heb nu 22 avonden achter elkaar gespro ken!" „Ho, ho", luimde lieer Heemskerk tot groot vermaak van de aanzitten)- de, .maar die 22 speeches van U neem ik niet voor mijne rekening!" Maar daarom, in deze zaak zijn wij toch één. En daarom, nogmaals, leve de Nederlandse he Scheepvaart, leve de E.N.T.O.S. Namens alle aanzittenden dankt© generaal Van Heutsz voor de onder vonden gastvrijheid. HOFBERICHTEN. De Koningin wordt Woensdag 11 Juni van Het Loo voor een dag in de residentie verwacht. De Koningin-Moeder zal 16 Juni des avonds uit het buitenland tö Soest- dijk aankomen. EEN NIEUWE VEREENIGING. Te Leiden is opgericht een Vereeni- ging tot beoefening van de weten schappelijke geschiedenis der wis- en natuurkunde en geneeskundige weten schappen. NEDERLANDSCHE JURISTEN- VEREENIGING. De prao-adviezen zijn verschenen m de heeren mr. H. J. van Leeuwen en prof. nir. 1. Henri Ilymans over de volgende vragen „Is liet gewenscht hem, die door zijn niet onrechtmatig handelen ge vaar voor schade doet ontstaan, aan sprakelijk te stellen, indien de schade erkelijk intreedt Zoo ja, welke beginselen beliooren daarbij richtsnoer te zijn, moet de regeling zijn algemeen of is het ver kieslijk haar to beperken tot bepaalde onderwerpen HET STADHUIS TE ROTTERDAM. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteravond met 27 tegen 8 stem men l>esloten .het nieuwe stadhuis to doen bouwen naar liet ontwerji „S. P. Q. R." waarvan de auteur bleek te zijn prof. JtL Evers te Delft. DE S. D. Ai P. De afdeeling der S. D. A. P. in Am sterdam IX heeft thans loOO leden. Mr. P. J. TROELSTRA zou W oensdagavond te Amsterdam spreken, maar telegrafeerde verhin derd te zijn, omdat hij „door over vermoeidheid rust moet nemen". EEN GEVANGENE ONTSNAPT. Woensdagmiddag ontslipte een ge vangene uit de kantonnale gevange nis te Eindhoven. De man was aldaar gegijzeld. Hij kon tot nog toe niet achterhaald worden. ERGERLIJK I Te Opeindo (Fr.) zijn bij nacht drie mannen binnengedrongen in c-; woning, waar de vrouw alleen thuis was. Deze werd van ïiet bed gesteurd en er-s mishandeld. De daders zijn bekend, ER AND. Door onJiekènde oorzaak ontstond brand in den zaadberg van den land bouwer B. J. Schreurs tc Margate, 't Vuur deelde zich weldra mede aan diens woonhuis met schuur, terwijl 't belendende woonhuis met, berg van H. Broeze eveneens in vlammen >p- gingen. De gebouwen brandden tot den grond af, het vee werd gpred, de inboedel gedeeltelijk. Alles was ver zekerd, zoo meldt de Zw. Ct. EEN GEVAARLIJKE PROEF NEMING. Op de brug over den Electrischen Spoorweg Sch eveningenR otterdam bij het station Waalsdorperweg, wil de Woensdagavond iemand zich over tuigen van do juistheid der waarschu wing, op vier borden aan deze brug vermeld, dat „het aanraken der dra den levensgevaarlijk is". 1-Iij bracht daartoe eeir ijzerdraad i aanraking met de bovenleiding, waarop met een vreeselijken.knal een groote vlammentoundel daaruit sloeg, die 's mans onderarm geheel schroei de en een gedeelte van zijn kleeren verbrandde. Zoo spoedig mogelijk begaf hij zich naar liet station Waalsdorperweg, waar hem een verband werd aange legd door een dokter van den Gemeen telijken ecrste-hulpdienst. Het bleek, dat de proefnemer er nog bijzonder gelukkig was afgekomen, doordat hij alleen in contact was geweest met de bovenleiding en niet met do onderlei ding. 45 SOLDATEN GEDESERTEERD. Woensdagavond zijn 45 manschap pen van het korps rijdende artillerie uit de Willemskazerne te Arnhem ge» deserteerd. De desertie had plaats in kleine groepjes, zoodat zij niet ter stond werd opgemerkt en eerst bij het avond-appèl bleek. De deserteurs zijn manschappen van de eerste batterij, die onder bevel staat van kapitein baron Van Haer- solte van den Doorn. Deze had voor Donderdagmorgen een gewone drie- maandelijksche inspectie in groot te nue gelast, waartegen de manschap pen blijkbaar hebben willen protes teeren, onder invloed van eenigen. Van bepaalde grieven tegen den kapitein hoorde de „Hbld."-correspon dent niets. Alleen heeft deze de ge woonte, 's morgens vroegtijdig niet den troep uit te rukken, hetgeen niet in den smaak valt. Daartegenover staat weer een tijdige terugkeer in de kazerne. Dat enkelen de overigen hebben overgehaald, blijkt wel uit net feit, dat ook een schrijver van het regi mentsbureau. die niets met den kapi tein vs maken heeft, mede is gedeser- Heerd. Men weel niet waur de deser teurs heen zijn en dost ook geen nu- sporingen. De mannen nebben geen geld bij zich, zoodat verwacht wordt, dat zij vanzelf weer in de kazerne tu- rugkeeren. Nader seint men uit Arnhem: De Woensdagavond gedeserteerde gele rijders, die waarschijnlijk in de richting Nijmegen waren vertrokken, zijn gistermiddag meerandeeis in de kazerne teruggekeerd. Zeven zijn on der Renkum gearresteerd door de ma rechaussee, en naar de kazerne over gebracht. DE ZIEKENHUIZEN TE AMSTER DAM. B, en W. sieilen vcor, waar or plaatsgebrek is in de beslaande gast huizen, over te gaan tot den bouw van een nieuw academisch zieken huis. B. en VV. denken zich een nieuw ziekenhuis voor 1000 patiënten, waar voor noodig is een terrein van pl.m. 10 II. A., gelegen in 't Plan Zuid. UIT DE STAATSCOURANT. Bij konink. besluit is toegekend de aan de oide van Oranje-Nassau ver bonden eere-inedaille, in zilver, aan A. de Bruin, steenhouwer bij de N. V. Stooinmanner Zagerijen cu Slijpe rijen v. h A. Singels Azn., te Dor drecht BENOEMING BIBLIOTHECARIS TE ROTTERDAM In de Donderdagmiddag gehouden raadszitting van Rotterdam kwam aan de orde de benoeming van een bibliothecaris der gemeentelijke biblio theek en leeszalen. In de N. R. Ct. lezen we over 't de bat De heer SPIEKMAN vraagt het woord en herinnert aan liet ingezon den stuk van den heer Van Someren in de N. II. Ct., waarin de aandacht werd gevestigd op het feit, dat num mer één der aanbevolenen iemand is, die zicli tot dusver in het biblio theekwezen niet heeft bewogen. Dit blijkt ook uit de stukken. Dit zou op zich zelf nog geen bezwaar behoeven te zijn tegen dezen candidaat. Maar spreker meent er de aandacht op te moeten vestigen, dat de twee andere aanbevolenen in geen enkel opzicht behoeven onder te doen voor den eerslvoorgedragene. Zij bezitten zelfs kwaliteiten, die hen meer aanbeve lenswaard maken dan nummer één. Op de vraag, of de heer Vor der IJako voor deze functie geschikt is, is door sommige raadsleden die spreker over de aanbeveling sprak, een ontkennend antwoord gegeven. Spreker merkt nog op, dat de andere twee aanbovo- IeiiBii zich wel naam verworven heb ben op bibliotheekgebied. Zij hebben ook getoond, te kunnen omgaan met het publiek. Daarom begrijpt spreker niet, hoe de meerderheid vun B. en W. er toe gekomen is, dr. Vor der llake nummer één op de aanbeveling te plaatsen. Spreker heeft don indruk gekregen, dal. omdat van dezen can didaat getuigd is, dat hij een eerlijk, bekwaam man en Chrïstolijk-Jiisto- riscii is, dit getuigenis hem als num mer één op de aanbeveling heeft ge bracht. En iemand om deze laatste reden le benoemen, daartegen, heeft spreker ernstig bezwaar. Do heer VAN MEGGELEN: Chris- telijk-historisch is anders een goed merk. (Gelach.) De heer SPIEKMAN betoogt, dat de hooge eischen, aan de functie van bibliothecaris te stellen, hier alleen den doorslag mogen geven. Spreker heeft alle drie Candida ten gesproken en hii heeft van den heer Vor der Hake den indruk gekregen, dat deze zelf er paf van stond, dat hij nummer één oii te- aanbeveling geplaatst is. De heer VAN DORP vraagt, of de raad hier met een aanbeveling van ge lijkgerechtigden te doen heeft - De VOORZITTER antwoordt, dat den raad is medegedeeld, dat over de ze aanbeveling in het college is ge stemd De heer VAN ROOYDe heer Van Dorp vraagt dus naar den bekenden weg. Wethouder STULEMEYER deelt de redenen incde, die de meerderheid van het college van B. en W. er toe geleid heeft, dr. Vor der Hake als nummer één voor te dragen. Hij her haalt daartoe het voornaamste uit de toelichting van het vroegere voorstel tot- sticliing van een nieuwe biblio theek en de eischen ic stellen aan den nieuwen bibliothecaris, welke in genoemd voorstel werden medege deeld. Naast technische kennis moet de bibliothecaris een man v;m alge- meene ontwikkeling zijn, luidt bet o.m. in deze toelichting. Spreker stelt in liet licht, dat nummer één aan deze eischen beantwoordt, cu hij meent, dat deze aanbeveling voldoende is gemotiveerd. De heer SPIEKMAN vreest niet, na de toelichting van den heer Stiilo- meyer, deze aanbeveling een partij dige te noemen. Komt er geen veran dering, dan zullen er in het vervolg wel meer aanbevelingen moeten wor den besj>roken. De heer Stulemeyer is in gebreke gebleven, aan te toonen.dat de twee de candidaat de eigenschappen, die de eerst-aanbevolene bezit, zou mis sen. Waarom zijn de bijzondere kwa liteiten van den tweeden voorgedra- gerie door den heer Stulemeyer hij dit debat verzwegen? Spreker is van oordeel, dat de tweede voorgedragen e minstens kan wedijveren met den eerst-aanbevolene. Het betreft geen persoon, doch het begint hier langza merhand een stelsel te worden. Uit de stukken blijkt duidelijk, dat de eerst-aanbevolene een van de eischen, die oorspronkelijk voor deze benoe ming zijn gesteld, mist. Waarom wordt zoo iemand dan aanbevolen? Op die vraag beeft de wethouder geen antwoord gegeven. Wethouder VAN DER MOLEN merkt op, dat wanneer op deze benoe ming, gelijk de heer Spiekman doet, het odium van een partijbenoeming wordt gelegd, verdere discussie nut teloos is. Waarom hecht de heer Spiekman zoo weinig wtiarde aan de adviezen van de commissie voor de bibliotheek Spreker wijst er op, dat overeen stemming bestaat tusscüen deze com missie en de meerderheid van B. eD W. Dat is at heel wat. Er was alleen dat verschil, dat de commissie geen bepaalde voorkeur voor een der aan bevolenen heeft gegeven. B. en W. hebben, echter wel van een bepaalde voorkeur blijk gegeven en daarin zit niets onregelmatigs, noch verkeerds. Wat de personen betreft, hebben B. en W. zich wel degelijk aan het advies der commissie gehouden, doch er bestaat alleen dit verschil en dit herhualt sjn'eker niet nadruk dat B. en W. die aanbeveling niet zonder meer aan den raad hebben doorgezonden, doch een bepaalden persoon de voorkeur gegeven. Wat nu de aanbeveling zelf betreft, merkt spreker op, dat zijn studie van bet bibliotheekwezen in ons land item heelt geleerd, dat technische kennis r den leider van een bibliotheek niet massgebend is, doch wel komen daarvoor in de eerste plaats in aan merking ruime wetenschappelijke ontwikkeling, een persoon met een warm hart voor de taak, waarvoor hij wordt aangewezen. Spreker meent in volle overtuiging, dat dr. Vor der Ha ke aan deze eischen ten volle beant woordt. De heer VAN AALTEN deelt nog mede, dut in de commissie een meer derheid en een minderheid bestond omtrent de vraag, of zij zou geven een alpbabotische aanbeveling dan wel een aanbeveling naar keuze. De meer derheid heeft beslist, dat de commis sie zou indienen een alphabetische aanbeveling, zoodat daardoor in het advies van de commissie van het geven van een bepaalde voor keur geen sprake kon zijn. Eer kan dus niet beweerd worden, dat B. en W. gedekt zouden zijn door het advies der commissie. Spreker merkt nog op, dat elke aan- beveling, die de heer Van der Molen .voor nummer één gaf, ook ten volle I van toepassing is op nummer twee, met dit verschil nog, dat nummer twee bovendien nog ervaring op bi-1 biiüthcckgebied heeft. Er wordt tot stemming overgegaan. Benoemd wordt dr. J. A. vor der llake, leeraar aan de Hoogere Bur gerschool en Handelsschool te Haar lem. met 22 stemmen. Op dr. T. P. Sevensma. conservator aan de Uni versiteitsbibliotheek te Amsterdam, werden 11 stemmen, uitgebracht, op den heer T. Folmer, bibliothecaris van het Rotterdamsch Leeskabinet, 2 stemmen 1 stem was blanco uitge bracht. VERDRONKEN, De chef-kok S., van de mailboot „Koningin-Regentes", te Vlissingen woonachtig, is te Quecnboro door een misstap overboord gevallen en ver dronken. Het lijk Ï3 nog niet gevon den. Gistermiddag is in de St, Jobshaven te Rotterdam van het Rijnschip „Christina" al spetende over boord gevallen en verdronken de 4-jarige M. J. van S., een dochtertje van den schipper. Hot lijkje is door de rivier politie govischt, zoo meldt de „N. R. CL". TWEEDE-KAMERVERKIEZIN GEN. EDE. De „Tel." meldt: In verband met de candidaatstelling in dit dis trict van ds. M. Jongobreur, meldt men ons liet volgende: Deze candidaat behoort tot de a.-r. partij en is voorzitter der Centrale Anti-rev. kiesvereeniging te Veenen- daal, De groep, welke hem candidaat stel de, behoort meerendeels tot de Chris- telijk-historische partij. De heer Jongebreur heeft dan ook verzocht, geen stemmen op hem uit te brengen. door een directie, bestaande uit eon of meer directeuren, onder toezicht van een raad van ten hoogste 6 com missarissen. GEMEENTE-BIBLIOTHECARIS TE ROTTERDAM. De gemeenteraad van Rotterdam liceft gisterennomiddag benoemd lot bibliothecaris der gemeentelijke bi bliotheek en leeszalen aldaar, dr. .1, A. Vor der Hake, leeraar aan de lloo- gere Burgerschool en Handelsschool te Haarlem, met 22 stemmen. Op dr. T. P. Sevensiuu, conservator aan de Universiteits-bibliothcek te Amsterdam, waren uitgebracht 14 stemmen, op den heer 'i'. I'oimer, oi- bliothecaris van het Leeskabinet te Rotterdam, 2 stemmen. Men zie voor 't debat over deze be noeming onder do rubriek Binnen land. Kiekjes uit de Rechtszaal. (Vervolg) M e 1 k v e r v a 1 s e h i n g. Een melkboer in Koog aan üe Zaan vorkocht melk, maar.... bij deed or ook water bij. Dit is uitgekomen toen een veldwachter een halven liter melk kocht, om die door Ce» scheikundige te laten onderzoeken. STATENVERKIEZINGEN. De melkboer werd nu gedagvaard Men schrijft uit Harderwijk aan de wegens melkvervalsching. Hij was N. R. CL: Iniet verschenen, maar tegen den voUl- W oen s cl ago vond werd bekend, dat '.wachter had hij bekend, zeggend; de heer K. van Schouwen, rijksont-1 »,'l Is zoo, er is water bij de melk. vanger alhier, en candidaat voor de'Andere melkboeren verkoopen Ic Provinciale Staten in bot district P.il-'melk ook voor 8 cent per liter, dus ik ten, bij Kon. besluit van 31 Mei jl. be- kon ook niet méér vragen, hoewel ik noemd is tot rijksontvanger te Mid-ze daarvoor niet kan leveren. Toen deiburg. Waar de heer Van Schouwen bij aanneming dier benoeming (hetgeen hij voornemens is te doen), een der vereischten voor hel. lidmaatschap der Staten, "nl. liet ingezetenschap der provincie, verliezen zal en dus, bij eventueele verkiezing zijn mandaat niet zal kunnen aanvaarden, isriiet zeer te betreuren, dat deze benoeming niet eenige uren vroeger is bekend ge weest. Dan toch liad, dit district een stemming kunnen achterwege blijven, daar de lieer Van Schouwen candi daat is gesteld naast de twee aftre dende loden. EEN ONTPLOFFING. Toen Woensdagochtend de koper slager A. S. het benzine-reservoir van do vracht-auto der steenfabriek te Gilze zou herstellen, had er, naar het „Huisgezin" meldt, tengevolge van liet. verdampen der nog in het reser voir aanwezige resten bonzïne ccno hevige ontploffing plaats, -waarbij A. S. werd verminkt, terwijl ook zijn zoon en de chauffeur eenige verwon dingen bekwamen. De toestand van den vader is levensgevaarlijk, wellicht hopeloos. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplautst, wordt de kopie den inzender niet teruggegoven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie ziek niet aansprakelijk. JOODSCII NATIONAAL FONDS BLOEMENFEEST. Op Zondag den Sen Juni e.k. houdt de afdeeling Haarlem van den Neder- laudschen Zionistenbond zijn Natio naal Fonds Bloemenfcest. Alweer een bloemendag, hooren we zeggen, en waarom nu weer? Welnu, wat dezen bloemendag van z'n soorlgenuoten onderscheidt, is, dat ge niet op straat wordt lastig gevallen met papieren bloemetjes, doch dat levende bloe men, saamgebondon met linten van de joodsch nationale kleuren, wit blauw, langs de huizen van de Jood sche bewoners dezer jilaats le lcoóp worden aangeboden. En zulks ge schiedt ter herinnering aan het Jood sche feest der Eerstelingen, het oude Palest ijnsciie korenoogstfeest, dat zicli door de lange, lange eeuwen der ballingschap over de geheele wereld heeft gehandhaafd, en dat nu, als blij de werkelijkheid in de joodsche kolo nies in Palestina weer gevierd wordt Komen niet dagelijks schier uit liet oude-nieuwe land töt ons de tel kens luider klinkende stemmen van het grootsche wat" daar aan het ge- beureu is, en wal het best 6aamgeval wordt in deze woorden „herleving van land en volk". Tot een ieder, wiens oor niet doof blijft voor dit heerlijke nieüwe geluid, wordt bet zoo duidelijk gezegd, dat de machtige beweging, liet Zionisme, opgestaan in het Joodsche volk, om den zwerven den Joden een vredig tehuis te geven in liet oude, Zonnige land hunner voorvaderen, reeds zooveel bereikt heeft. Wij gaan u dit alles niet op sommen, doch willen u alleen zeggen, dat verreweg het meeste van dien moeizamen, sclioonen arbeid door de Zionistische organisatie verlicht is en wordt door middel van het Joodse li Nationaal Fonds en dat riaar aller getuigenis, niet het minst van dat van niel-Joden, het suc ces door deze instelling behaald, on tegenzeggelijk groot genoemd mag worden, zoodat zij dan ook niet ten onrechte steeds meer en meer aller sympathie wint. Door liet koopen on zer bloemen koopt ge inderdaad een leven-de bloem, en wij twijfelen dan ook niet, of ieder Jood zal gaarne medewerken tot het welslagen van ons Bloemcnfeest. De bloemen worden op daartoe aan ons gerichte aanvragen gaarne bij belangstellende iiiet-Jodeu bezorgd; ze zijn op Zondag van 910 uur ook voor ieder verkrijgbaar in het zitting- lukaai van liet Comité, adres Lange Wijngaardstraat 14. De piaatsel. J. N. F. Comm. der afd. Haarlem van den Nederl. Zionistenbond, E. ZWARTSER, Riviervischmarkt 7. Stadsnieuws NAAML. VENNOOTSCHAP, De Staatscourant bevat le statuten van do maatschappij tot bereiding van consumptieartikelen te Haarlem. Doel is liet vervaardigen van en den. handel in voedingsmiddelen enz. Duur: 50 jaar. 't Kapitaal is bepaald op f 250.000, verdeeld in 450 gewone en 50 preferente aandeelen, eik van 1' 500, waarvan 50 preferente en 50 ge wone aandeelen geplaatst en volge stort. De vennootschap wordt bestuurd ben ik gaan knoeien met water. Door armoede ben ik daartoe gedwongen. Ik móet leven van de opbrengst van m'n twee koetjos en die geven niet voel. Voor werken ben ik al 1e oud gewordon. Dan waren m'n ouders bij me inwonend, die allebei ziek waren." De deskundige had uitgemaakt, dat de melk mei18 pCt. water ver dund- was. Het O. M. eischte legen dezen inan die vroeger ook al eens voor ver- valschïng veroordeeld is een maan d gevangenisstraf. Jen deserteur. Een visschersman was te IJmuïden van een schip gedeserteerd, hoewel hij daarop gemonsterd 'had voor do haringvisscherij. Togen dezen deserteur werd zeven dagen gevangenisstraf geöischt. Aan de politie heeft do deserteur ge zegd, dat hij ontevreden was over do slechte verdiensten. KEES. ELECTRISC1IF. DRAAD GEBRO KEN. Gisteren brak ter hoogte van liet viaduct aan den Kruisweg een span draad van de electriscbe geleiding van de E. N. E. T. Persoonlijke onge lukken vielen gelukkig niet voor. De tram naar Bloemendaal ondervond eenige vertraging. Spoedig ontboden monteurs herstelden het euvel. Uit de Omstreken SPAARNWOUDE. Door den heer F. van Dijk, voorhoen de firma Brouwer en Van Dijk, scheepsbouwmeesters aan het Noor- der Spaarne, is een eigen werf inge- riclit aan het Spaarne. achter het Rijnlandsch huis. alhier, genaamd „Hollandia". Van deze werf werd Donderdagmiddag met gunstig ge volg het eerste vaartuig te water ge laten, zijnde de stalen sleepkaan „Hollandia", voor rekening van de heeren Gebrs. Brouwer, transport-on derneming le Rotterdam, groot 350 ton. Hierbij waren aanwezig de Burge meesters en Wethouders der gemeen ten Haarlemmerliedc c a. en Spaarri- dam. en meerdere belangstellenden uit de omgeving, zoomede de eige naar van het nieuwe vaartuig. Onder leiding van den heer Zuijd- weg, hoofd der school, zongen de oud ste leerlingen, toen het groote vaar tuig na enkele minuten prachtig to water gleed, enkele liederen en hiel den de beide genoemde Burgemees ters toespraken, daarin den eigenaar gelul; wenschende met dezen uitslag, en de hoop uitsprekende, dat de werf in bloei moge toenemen, dat aan de betrokken plaatsen Spaarndam en Spanrriwoude ten goede zal komen. Thans zal de kiel gelegd worden voor een dergelijk doch grooter vaar tuig, groot 600 ton, dal den naam zal krijgen van „Adrianc". Na afloop werden met belangstel ling de verschillende practische werk tuigen op de werf bezichtigd. HAARLEMMERLIEDE EN SPAABN- WOUDE. Hei Dag. Bestuur bepaalde de stem ming en herstemming voor 4 leden van den gemeenteraad (periodiek af tredend zijn de heeren A. Barendegt, M. van Warmerdam, II. N. Hartge- rinlc en S. P. Vink) op 3 en 10 Juli a.s. Door de Liberale kiosvereeniging in de afdeeling Houtrijk en Polunen zijn candidaat gesteld voor den ge meenteraad de heeren M. van War merdam, II. N. Hartgcrink, S. P. Vink cn G. Kruseman. laatstgenoemde in plaats van den heer A. Barendregt, die zich niet meer candidaat stelde, van welk besluit aan de beide au- de kiesvereenigingen is kennis gege ven. SCHOTEN. GEMEENTERAAD. Do Raad heeft Donderdagavond een korte vergadering gehouden. Aanwezig allo loden (er zijn twee vacatures). Op haar verzoek, wordt (w-egens hu welijk) eervol ontslag verleend aan mej. A. A. de Klerok als onderwijze res. De heer Hooy heeft bedankt als lid dor commissie tot wering van school verzuim, en de heer F. P. Beichort heeft zijn benoeming aangenomen. De VOORZITTER danlct den neci Hooy voor de vele diensteai, in de comm. bewezen. B. en W. van Haarlem maken be zwaar tegen de.n aanleg van de ring leiding der waterleiding, zoolang niet de waarborg, omschreven in hot 5e

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6