Haarlems Dagblad TWEEDE BLAD Zaterdag 7 Juni 1913 Haarlemsche Handelsvereeniging Goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij Koninkl. besluit van 21 Mei 1897 No. 68 en van 13 Juli 1909, No. 52. Bureau: Jansweg 11, geopend alle werkdagen van 9—5 uui. Telepboon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniging bier ter stede opge richt met liet doel de belangen der le den op allerlei gebied te behartigen, doch allereerst de belangen hunner handel of bedrijl te bevorderen en wel speciaal door het verstrekken van iuforniaUbn en het incasseoren van dubieuse vorderingen. Voor posten welke men de vereeni ging ter invordering in handen stelt op buiten de stad woonachtige per- Bouen moet 10 ct. porto worden be taald, terwijl van alle vorderingen door de vereeniging geïnd 3. pet pro visie wordt geheven. In Maart en April 1913 zijn 50 vor deringen tot een bedrug van f 1625. betaald; 25 vorderingen wórden afbe taald; 11 vorderingen zijn uitgesteld Bovendien hebben de leden het recht op het hun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereeniging de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenhollz en A. H. J. Merens. Spasme 94 alhier, die desgewenscht ook in proceduren en faillissementen gratis voor hun op treden natuurlijk echter alleen voor zaken betreffende den handel of bet bedrijf der leden. Bij elke vordering de rechtsgeleer den in handen gesteld moet 10 ct voor porto worden gevoegd, terwijl van do bedragen dor langs dezen weg ingevorderde posten 5 pCt. moet worden betaald. H.1I. rechtsgeleer den hebben het recht in geval van go- rechtelijke vervolging het door hun noodig geoordeelde voorschot te vra gen aan den inzender der vordering. Over in de stad woonachtige per- Bonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of telephonische inlich ting; verlangt men de informatie ecliriltelijk clan wordt 25 ct berekend, terwijl voor information op buiten de stad wonende personen f 0.60 pl.m, 5 ct. portovergoeding moet worden betaald. Aan het kantoor Jansweg 11 zijn foupons 10 ct. verkrijgbaar, waarop men aan liet bureau van den Burger lijken stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adressen var. hier ter stede op het bevolkings register ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legitiinatiekaarten, waarop zij persoonlijk information kunnen vra gen, in andere plaatsen bij de daar gevestigde en bij den Ned. Bond van Ouderl, Infor. en Schuldinvordering bureaux en Handelsvereenigingeu aangesloten voreenigingen. Deze in formation kosten 25 ct Het is noodig er nog eens uitdruk kelijk op te wijzen dat goed informee- ren, vooral naar nieuwe cliënten eene bepaalde noodzakelijkheid is gewor den, waar zoovele geheel onbekende personen zich in onze stad en aan grenzende gemeenten komen vestigen Onder alle koren la kaf. Bovengenoemde Bond, waarbij 18 vereenigingen in de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd zijn aangesloten geeft uit eene tweemaan delijksche lijat van namen van per sonen omtrent wien men wordt aan geraden Inlichtingen te vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on geschonden moet bliiven en die als waarschuwingsmiddel uitstekende diensten bewijst Waar eene vereenigiDg, die hare le den al deze voordeelen en gemakken aanbiedt, slechts ƒ3.50 jaarlijksche contributie vraagt, is dit zeker een zeer bescheiden eisch te noemen, te meer daar al het opgenoemde niet het eenige is wat de Haarlemsche Han delsvereeniging doet; steeds heeft zij een open oog gehad voor alle zaken, die hare leden in 't bijzonder en onze gemeente in 't algemeen betroffen en altijd heeft zij daarvoor gesproken. Het zou te ver voeren alles op te noe men, waarvoor zij opkwam, alleen dient nog vermeld, dat het liaro be doeling is, in deze richting krachtig voort te gaan. In verband hiermede zijn in het be stuur drie commissiën gevormd en is daarvoor het bestuur uitgebreid. Vun deze commissiën bemoeit eene zich met het Informatie- en Incassowezen, eene met algemeene Middenstundsbe- Iangen en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe, handelaar of particulier Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, het werk, dat zij doet en waardoor zij onnoemelijk veel goeds tot stand brengt verdient uwe sympa thie en de contributie, 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij is" in ledental, des te meer kan de Haarlemsche Handelsvereeniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller belang, dus ook in uw eigen be lang. HET BESTUUR. Parijsche Brieven CCCLXXI1I. Een brief voor dames meer... Madame Denis had mooi kastanje bruin haar. Doch sedert een paar maanden begon dat haar op onrust barende wij zé uit te vaülen. Daar moest natuurlijk een eind aan ko men. Want wat is een vrouw zender haar? Zouden wij onze blikken niet zelfs van de Venus van Milo afwen den, indien zij kaalhoofdig ware? Dies wendde mevrouw Denis zich tot een Parijschen kapper van naam rn klaagde bij hem haar nood. De be roemde coiffeur, die zich, ter ond- scheiding van zijn meer burgerlijke collega's, „salonniier" noemt, wist natuurlijk wel goeden raad en „smeerdede dame een desbetreffend patentmiddeltje „aan". De dame wendde het middel aan, en eenige we ken later werd heur oorspronkelijk kastanjebruin haar... 'kersrood, is kersrood wei een mooie kleur, be halve voor haar. De kers rood harige daagde den sa- lonoier voor het gerecht, en do kaal hoofdige rechter wast te bewerken, dat zij van den kapper een schadever goeding' van 500 francs kreeg. Daar, 'kon het slachtoffer do damo, be doel dik wel tevreden mee zijn. Want ik kan het aantal hamtonslenaars te Parijs niet tellen, die kersrood haar weer weten om te zetten in kastanje bruine lokken. De haarman 'kwam echter, veront waardigd over de uitspraak, in boo- ger beroep. Hij beweeixle, dat do d'oor den vrederechter geraadpleegde expert, met name de geneesheer Yi- roy, die in zijn rapport had geconclu deerd, dat hij, de kapper, hetzij door gebrek aan „energie" 'hetzij wegens onbekwaamheid, een professionnoele fout had begaan, niet voorkwam op de lijst der door de rechtbank van de Seine geaccrediteerde experts; ui dat overigens geen fout zijnerzijds was begaan. Na een uurtje juridische Haar kloverij tussehen de verdedigers van weerszijden, werd de kapper odb door den boogaren rechter in het ongelijk gesteld en het oorspronkelijke vonnis bekrachtigd. Madame Denis heeft dus schitte rend het pleit gewonnen. Ik vermoed, dat er wel een middel te vinden zal zijn om hour kersrood haar weer tot de oorspronkelijke kleur terug te brongen. Maar... het afvallen of uit vallen 1hoe staat het daarmede7 Blijft, trots alle pogingen der capil laire artiesten, beur natuurt ijk hoofd sieraad zich ontwortelen, dan wijs ik haar op de volgende regels onder liet uithangbord van een coiffeur nabij de Gare dc l'Est: „Dames, „II weet aiiet wat u verliest, wan neer u uw uitvallend haar weggooit. „Bewaar het zorgvuldig en breng hol mij elke week. „Na verloop van een jaar zal ik het u teruggeven in den vorm van een mooie vlecht van uw eiigen haar en die u niets zal hebben gekost." Uit den m-ond van dezen knappen, ik zou haast zeggen; wetenschappe- lijkon, kapper heb ik vernomen, dat er, door belanghebbenden, per dag on geveer 100 kilogram uitgevallen vrou wenhaar wordt opgezameld; dat er 3 afmetingen en 7 „nuances"' van vrou wenhaar zijn; én dat ten opzichte der nuances, 1 kilogram op straat opge raapt vrouwenhaar de volgende cij fers aangeeft: Blond haar 150 gram. Ros 65 Rood 35 Zwart 100 Kastanjebruin 425 Grijs 200 Wit 25 1000 gram. De hoeveelheden blond, ros en rood haar nemen echter in de laatste ja ren gestadig toe, dank zij het in irek zijn van die drie kleuren en... het ge bruik van desbetreffende verfstoffen. Eigenlijk inag madame Denis zich dus gelukkig achten, heur kastanje bruin op ongezochte wijze in rood haar te zien omgewisseld en buiten dien 500 francs te hebben gekregen. Niet zonder eenige vrees in mijn mannelijk gemoed vraag ik me af, of de dames van het 10de internationale vrouwencongres, dat hier den 2en Ju- mi 1.1. geopend is en een weck zal du ren, ook lieur haar verven. Bij heur eorste samenkomst in dc Sorbonne, onder presidium van lady Aberdeen, ex-onderkonïngin van Britsch-Inclie, heb ik althans zéér weinig donker- lokkige vrouwen geziien. Daarentegen veel roodharige Symboliek mis schien...? Trève do raililerte alle gekheid op 'n stokje: het schijnt een belangrijk congres te zijn. Da Internationale Vrouwenraad telt ongeveer 100.000 vrouwen, verdeeld over ruim 80 afdeelingen. Deze afdce- lingcn zijn vereenigingen, die óf pro- pagan .la maken, öf hulp verstrekken, Of coöpcrutief dan wel syndicaal wer ken. Op sociaal en godsdienstig ge bied is de Internationale Vrouwen raad neutraal. Zijn eenig doel is, de vrouwen in staat te stellen om, door allo mogelijke wettelijke en moreele hervormingen, de verbetering van heur cconoinisehen en juridischen staal, te verkrijgen. Gedurende deze gewichtige week zal liet congres alle vraagstukken bestu- deeren, waarin de vrouwen belang stellen. Geen kleinigheid voorwaar Sedert verscheidene maanden ontvan gen de „rapporteur» générales" der seclies rapporten op rapporten, ge schreven in alle mogelijke talen ter wereld, Het pi*ograin dezer congres- voorvechtsters is ontzagwekkend. De sortie ven Bijstand zal de rol der vrouw, over de laatste tien jaar, in de liefdadigheidswerken behandelen; te vens zal ze zich bezig houden met den strijd tegen de tuberculose. De sectie van Opvoeding heeft het volgende vraagstuk ter tafel gebracht „Daar het doel der opvoeding de karakter vorming is. hoe beantwoordt het op voedingsstelsel van uw land aan de eischen en de hedoelingon van het moderne leven?". De sectie der Lette ren houdt zich onledig met het on derzoek naar de situatie der vrouwen aan de universiteiten in Europa en Amerika. In de sectie der Wetgeving zal men beraadslagen over hel vader lijk gezag en de burgerrechten der getrouwde vrouw. De sectie van Ar beid occupeert zich met de bescher ming van vrouwenarbeid, zijn voor deelen en zijn ongerieflijkheden, en met hei. wettelijk minimum salaris. De sectie van Vrede.... ja, dut weet ik niet meer .precieszal wellicht de kwestie van den huiselijken vrede in behandeling nemen Dan is er natuurlijk ook neg een sectie van Kiesrecht, En het benieuwt menigeen, of de congressisten de ge welddaden van mistress Pankhurst en heur volijverige discipelen zullen goedkeuren. Enfin, de openingszitting, op 2 Juni 1.1., is vredig afgeloopen. Madame Jules Siegfried, presidente van de Fransche afdeeling van den Internationalen Vrouwenraad, verwel komde de congressisten en ontwikkel de, vurig als wijlen Siegfried, het thema': „Vrouwen, durft!" Een over bodige oproep misschien, daar mijns bedunkens oftewel erachtens onze he- dendaagsche zusters over het alge meen durf genoeg hebben. Nadat ook madame Arvil de Sainto- Croix een formidabele redevoering ten beste had gegeven, nam de heer Klotz, minister van Binnenlandsche Zaken, het woord en sprak over... de gewaar deerde medewerking der vrouwen ia den strijd tegen de tuberculose, slech te bewoning en alcoholisme. Dat was heel voorzichtig van hem. Meer ge prononceerd feministische on denver- pen dorst hij niet aan. Want er kon den zich in de zaalwie weet? dames h la mistress Pankhurst bevin den.... De vrouwen mannen waren er bitter weinig in de zaal van de Sorbonne juichten den minister on stuimig toe. Zondag den Sslen Juni zullen de congressisten door den president der Republiek en madame Poincaré def- tislijk in het Elysée worden, ontvan gen. Op straat worden de congressisten door het volk voor suffragettes aange zien een eer. die ook den dames van de Maatschappij tot Bevordering van Toonkunst te l>eurt viel, toen zij hier met Pinksteren of daaromtrent over waren orn, onder Mongelberg's leiding, van heur zangkunst blijk te geven. Que voulez-vous Onze Ainster- daiusche zangsters klocden zich nu eenmaal niet zoo.... smaakvol als de Parisiennes. En dan heur „démar che", heur wijze van loopen.... Intusschen ben ik nieuwsgierig naar de verdere houding van mada me De Sdmte-Croix, van wie ik eens onder moer den volgenden zin heb ge. lezen „Omdat men niet naar ons wil I listeren, laten wij overgaan tot de mciatodc van geweld".,.. OTTO KNAAP. BEURS-OVERZIGHT van de Firma E. SASSEN Co., Parklaan 14 B. Telef. no. 2061 31 Mei—6 Juni 1913. De groote beurzen drukten in de af geloopen week, door een gedecideerd flauwe stemming aan den dag te leg gen, op onmiskenbare wijze hun on tevredenheid over den gang van zaken uit. Niet alleen dat New-York roden tot ongerustheid gaf, ook te Londen en aan de overige voornaamste Euro- peesche beurzen was de stemming zeer gedrukt. Als de oorzaak, die den steen aan het rollen bracht, kan de ontstemming aan de Parijsche beurs over het benoemen van ecu bewind voerder bij de St. Louis en San Fran cisco Spoor gewekt, wellicht genoemd worden. Deze gebeurtenis heeft al thans aldaar, doordat nog kort gele den een groot bedrag bonds dezer maatschappij geplaatst is, groote ont stemming gewekt en het beursbestuur doen besluiten, voortaan de noteering van alle Amerikaansche waarden aan de beurs te weigeren. De groote liqui daties te Parijs vonden aan de Lon- densche beurs weerklank, alwaar niet alleen de meestal door Parijs verhan delde fondsen gevoelig lager "waren, doch ook andere meer speciaal Brit- scho waarden, zooals Engelsche spoor wegen en koloniale ondernemingen, omler de algemeene ontstemming to lijdon hadden.Men schijnt thans meer algemeen tot de overtuiging to ke rnen, dat de tegenwoordige malaise niet slechts van korten duur en van spoedig voorhïjgaandcn aard zal zijn, doch fe beseffen, dat alle factoren op een diepgaande depressie wijzen, wel ke niet anders dan zeer geleidelijk en (en koste van wellicht groole offers zal zijn te overwinnen. Met de weten schap, dat nog door verschillende staten en maatschappijen groote be dragen aan de geldmarkt zullen wor den onttrokken en de bankiers met het oog op de groote vraag tegen liet najaar er op uit zijn, zooveel mogelijk de kasmiddelen te versterken, schijnt men, vooral voor de financieel zwakke atsoha.ppijen, de vooruitzichten als weinig hoopvol te beschouwen. De aandeelen, welke geen uitkee- ring geven, hebben begrijpelijkerwijze bel meest onder deze overwegingen te Jijden, doch ook de djvidend-lx-talen de ondernemingen worden door ge dwongen liquidaties meegesleept. Van alle beurzen heeft natuurlijn diie te N.-York', haar reputatie go- trouw, de grootste, daling te zien ge geven. Ongunstige dividendgeruch- ten, berichten over nieuwe trustver- vo-lgingen, en vam aanklachten tegen spoorwegen die te hooge tarieven zouden berekenen, waren behalve de reeds bestaande factoren, de oorza ken die de daling in de hand werkten. Hoewel deze verschijnselen hebben kunnen bijdragen om de algemeene onrust te vermeerderen lijken zij toch niet van voldoende gewicht om zulk een gevoelige daling te recht vaardigen. Meer waarschijnlijk is het dan ook, dat door het opvragen van beleeningen groote opruimingen moes ten plaats hebben, die weder K-i ge volge hadden, dat zwakke posities moesten worden geliquideerd en z g. „stop-loss" orders tot uitvoering kwa men. De ontstemming, te Parijs door het faillissement dér St. Louis cn San Francisco Spoor gewekt, .heeft niet nagelaten te N.-York indruk te ma ken. Doch wellicht kan deze geJieur- tenis medewerken om Ue Interstate Commerce Commission tegenover de spoorwegen wat milder te stemmen. Belanghebbenden zullen natuurlijk niet nalaten er op te wijzen, dat thans door het optreden van dit li chaam do Parijsche beurs voor Ame rikaansche spoorwegobl.igaties geslo ten is en waar Amerika niet buiten Europeasche hulp kan, de regeerimg een verwijt maken, dat door haar toe doen de spoorwegen in moeilijkheden komen. Men mompelt zelfs dat het benoemen van een receiver volstrekt niet (noodzakelijk was en mei eenige goeden wüi van de bankiers de spoor weg best. geholpen had kunnen wor den, doch dat men dit heeft uitgelokt ten einde de regeering te noodzaken niet op den ingeslagen weg voort te gaan. Mocht dit het geval zijn en wil de regeering geen ongelijk bekennen, hetgeen niet zoo geheel onwaarschijn lijk zou zijn, dan staat het te vreezen, dat de heeren bankiers, bewerende, dat niemand hen kan verplichten zwakke maatschappijen op de been te houden, ook andere spoorwegen die oogenschijnlijk niet zoó zwak staan, hetzelfde lot laten deelen. De ge schiedenis leert, dat wanneer het hard tegen hard gaat, de bankiers zich niet ontzien ook minder faire middelen te baat te nemen om hun doel te berei ken. De lage stand van verschillende ispoorwegaandeelen die intrinsiek niet zoo slecht zijn. zou overigens tot dit vermoeden wel aanleiding kunnen geven. Middelerwijl beginnen ook de be richten over den handel in he; alge meen met den dag slechter te worden. Werd aanvankelijk de mindere be drijvigheid aan de herziening van Tt tarief van invoerrechten geweten en als zoodanig aan dót verschijnsel, als van voorbijgaanden aard zijnde, niet veel waarde gehecht, thans iui men de gevolgen van de invoering van het niéuwe tarief wel kan voorzien, blijkt dat de vermindering en de bedrijvig heid wel degelijk ook aan meene dep re - moet worden toege schreven. Men meldt thans dat de toestand op de ruwijzermarkt nog slechter is geworden, ruwïjzer tegen de laagste prijzen is afgestaan eri ook bij afge werkte staalartikelen prijsconcessies zijn toegestaan. De onuitgevoerde be stellingen bij de Steel Corp zullen naar verwacht wordt over de afgeloo pen maand blijken met 200000 ton le zijn vermeerderd, een omstandigheid die de zwakke houding van de .aan- deelen dezer maatschappij waar schijnlijk in de hand heeft gewerkt, Ter beurze van Amsterdam was. in navolging van N.-York, de houding dor Amerikaansche spoorwegmarkl zeer ongunstig en niet tegen stam de op den Jaalstcn beursdag de stem ming iets beter werd waren do ver liezen voor de meeste fondsen nog zeer belangrijk. Unions verloren per ealdo ruim •4 South Pacif. 13,1, Atch. Topoka 3%. Halt, en Ohio 21,2%, South Rails 2%, 5% Turco bonds 31/1 Rock Island en Missouris 21/2%, 2e Pref. Mex. Nat. U/2%, Denver Rio liepen voor de gewone aandeelen van IS tot 161/4 voor de preferente van 2'J 3, a tot 27 5/16 terug, Eries v erloren voor de gewone aandeden 3 voor dc preferente 4 Op de afdeeling voor industrieele Amerikaansche waarden was de da ling eveneens belangrijk. Langen lijd hciit deze afdeeling weerstand aan tie «ieling geboden, doch dit schijnt hoofdzakelijk te danken geweest te zijn aan de groote contramine die in deze waarden heeft bestaan. Nadat deze na dc eerste flauwe dagen groo- tendeels was gedekt en dus niet meer als stutkusseri kon dienst doen, zak ten de noteeringen bij gebrek aan vraag plotseling gevoelig in. Amalgamated verloren 5%, Comm. Steels eveneens 5 Am. Can. Comp. ruim 5%, Am. Smcltings hadden te lijden onder geruchten over vervol ging door de regeering en liepen van 66 5 S tot 621/4 terug. Hide en Leather liepen van 215 16 voorbijgaand tot 163/8 terug en slui ten op 171/2, Standard Millings verlo ren voor beide soorten ongeveer 3 Ook op dc lokale markt bleef de al gemeen ongunstige stemming niet zonder invloed. Petroleum waarden zakten aanvan kelijk geweldig in, doen konden zich later, voor wat de hoofdsoorten be trek, krachtig herstellen. Koninklijke noleeren 634 1/2 tego:! 638 3/4 na lusschenlijds tot 62U 1/2 ta zij u teruggeJoopen. Geconsolideerde re ageerde ii van 233 tot 226 1/2. Do overige waardon volgden alle het hoofdfonds cn blijven per saldo 2 it 3 pCt- lager. Dor Ilse he reageer den van 192 1/2 tot 190 na tusscnen- tijds tot 186 1/8 le zijn ingezakt. Orion? verloren 4 3/4 pCt. Voor Rubberwaarden was de animo, nu de vooruitzichten voor het artikel, bij do to verwachten mindere bedrij vigheid in handel en industrie, tuin •der hoopvol .worden, gering. Tegen over eenig aanbod stond nagenoeg geen Vraag waardoor ae koers van Amsterdam Rubber van 196 tot 185 I 'S terugliep. Bandars reageerden van 84 tot 80, Deii Batavia van 133 ict 121 1/1, Oost Java van 127 tot lllé Ser- badj. Sum. van 153 tot 145 1/4. Scheepvaartc andeelen hielden zich op grond van de bevredigende divi denden en de berichten over vèrhoo- gir.g der passage prijzen goed op prij: en konden kier cn daar nog iets koers verbeteren. Zoo kwamen N Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Do volgende beschouwing is bedoeld als éen geheime mededeeling aan alle mevrouwen en juffrouwen, oud en jong, kortom aan alle vrouwen van Haarlem. Laat ik dadelijk zeggen waarom geheim. Het is omdat ik van plan ben, aan u, vrouwen, die altijd zoo ten onrechte becritiseerd en ver oordeeld wordt, nu ook eens een boek je open te doen over de mannen, waartoe ik wel in staat ben omdat Ik onder hen verkeer en er zelf een ben. Wisten ze evenwel, dat ik aldus hun fouten en ondeugden tentoonstel, dan zouden ze dat beschouwen als hoog verraad en mij stellig uit hun kring verbannen, zoodat mij niets over zou blijven, dan als een tweede Alexander Selkirk op een onbewoond eiland te gaan huizen. Gemakshalve zou ik dan het bekende eilandje in de Mooijen- hel, waarover de heer Willem Dyse- rinck thans den scepter zwaait, met mijn Robinsonade kunnen vereeren. Maar daar dit domein bij storm en regen waarschijnlijk niet gezellig is, blijf ik liever in de bewoonde maat schappijen. Dus mevrouwen, mejuf frouwen en jongejuffrouwen, wat ik u verzoeken magmondje dicht Ik heb een man gekend, die geducht kon eten. Hij at veel. zelfs onbehoor lijk veel. Wat deed hij nu Als hij bij anderen of met anderen aan tafel zat, zei hij schertsend tot een van de gas ten „ik heb gehoord, dot je een flinke eter bent, ja ontken het maar niet, 't moet heusch toch zoo wezen 1" En of het arme slachtoffer ook ont kende, het baatte niets: de andere gasten letten op hem cn de ware, de .echte schrok kon ongehinderd zün gang gaan. Zoo is nu ook de tactiek van de mannen. Zij beschuldigen dc vrouwen van veel praten en verzinnen dan flauwe rijmpjes, zooals dit Wenn Manner aus einander gehn, Dann sagen sie: „auf Wïedersehn". Wenn Weiber aus einander gehn, Daim bleiben sie noch lange stchn. Maar hoe is de werkelijkheid? Dat de mannen veel meer praten dan de vrouwen. Let eens oper Ss nu in den tijd van een maand driemaal verkiezing: voor de Pro vinciale Staten, den Raad en de Tweede Kamer. In de Staten wordt wat gepraat, in den Raad veel meer, in de Kamer verreweg het meest. En waarom houden ze de vrouwen er uit? Om het woord alleen ie hebben l Uit oude gedenkschriften van Jcan Nicot, die een van de eersten was, welke tabak in Europa invoerde, blijkt dat hij dat met een bepaalde be doeling heeft gedaan. Ne parte qui fume, zei die goeie Jean, een man die van rust en stilte hield, wat vrij ver taald zeggen wil: „Zoolang iemand rookt kan hij niet praten." En -dat. is ook waar voor een sigaar of sigaret. Maar wat deden mijn slimme mede- mannen? Die ontdekten de pruimta bak -en de houten pijp en bleven doorpraten, wanneer ze die in hun mond hadden. 'En zulke menschen zouden de vrouwen, van veelpraterij beschuldigen? Nooit, zoolang ik er nog ben I Een tweede fout, waarvan de.man nen de vrouwen beschuldigen, is ijdelheid. „Het uiterlijke," zoo bewe ren ze, „is voor de vrouw van Het allergrootste belang." Nu moeten we elkaar in dit opzicht goed begrijpen. Op* kleeding schijnt de man inder daad minder dan de vrouw gesteld, hoewel sommige mannen zich toch voel moeite geven om altijd naar de mode gekleed te gaan. Maar en hier verklap ik een ge heim, dat me 't leven zou kunnen kos ten, als bekend werd dat ik de verra der Was dat de mannen over 't al gemeen donkere kleuren dragen en meestal denzelfden vorm van kleeren, komt hierdoor dat ze wel welen, dat er toch niet veel cér aan hen te beha len is. Vrouwen zijn nu eenmaal het schoone geslacht, mannen dus het leelijke. Wat zou het nu, vraag ik u, haten om die leelijke mannen met al lerlei heldere kleuren te kleeden Boter aan dc galg gesmeerd zou het zijn. Dat is de reden van dien zoogc- naamden eenvoud in kleeding, maar nooit zal de man dat erkennen, om dat hij ijdcl is. IJdel op een andere manier, name lijk op zijn verstand en redeneer kunst. Helaas, driewerf helaas, hoe groot die kunst van redeneeren is, weet gij, geachte huismoeders, ook wel als tussehentijds hel huishoud geld opraakt en er nieuw moet we- zon. Hij wil maar niet gelooven, dat de schoenen van Pietje niet voor nie mendal zijn te krijgen en dat Jetjes jurkje nu toch waarlijk, 't arme kind, versleten was, om van de dure boter maar niet eens te spreken. Is dat ver- stund? is dat redeneerkunst? En nog wel terwijl hij wéét, meer dan goed wéét, dat al dat. tegenspartelen, hem toch niet helpt en het gevraagd sub sidie noodzakelijk zal moeten worden toegestaan Praat me er niet van. Als de man werkelijk zooveel versland en doorzicht bezat zou hij zijn vrouw voorkomen en ongevraagd nu en dan zeggenzeg, lieve vrouw, je komt toch wel met je huishoudgeld toe? Kan ik je soms met een extraatje dienen?" Dat zou een scherpzinnig man zeggen, meenen dc vrouwen. Maar al tijd dat onnoozcle pruttelen, dat toch op niets uitloopt foei neen. Nu zal ik een diep geheim verklappen. Die verontwaardiging is maar komedie: hij weet wel, begrijpt wel, heeft wel zien aankomen dal er wat meer noo dig was, hij houdt zich maar boos om de huismoeder in haar uitgaven wat te remmen. Intusschen, mevrou wen. juffrouwen cn jongejuffrouwen, vertelt voor geen goud, dal ik u dit verklapt heb: ze zouden me... kat- kneppelen. Ik ga voort met de lijst van uw zoo genaamde gebreken, die inderdaad hurx ondeugden zijn. Wat een hoog woord hebben zij over het kwartje, dat gij hebt gegeven aan een ouden man, die toch zoo roerend vertelde van zijn zieke vrouw en zeven kleine kinderen, dat hij er zelf echte tranen van in zijn oogen had. Kon u het hel pen, mevrouw, dat de kerel regelrecht naar de kroeg op den hoek is gegaan en daar stomdronken uitgetuimeld, precies tegen mijnheer uw echtgenoot aan, die: daar juist voorbij kwam. Roekeloosheid, stijven "in 't kwaad, heeft hij gezegd. Maar als dan de cou rant kwam en hij zoo in de beursno- teering bleef zitten turen en onder drukt gevloekt en met een 6lag op de tafel geroepen heeft dat Lientje dade lijk met dat. lawaai moest ophouden, terwijl het arme schepseltje niets an ders deed dan de zaag uit de timmer- kist over de stoep trekken, dan wist' u het wel en was alleen maar de vraag, welke Amerikaantjes vandaag op de Beurs geduikeld waren. Roekeloos heid, ja wel. Met een kwartje mag niet, maar voor honderd guldens? „Vrouwen handelen naar opwellin gen," beweren de mannen, „ze gaan driftig en onberaden te werk." Laat ik u vertellen, wat naar mijn nieuw ste informatiën de werkelijke ware waarheid is. Toen bij Luneville een Duitsch luchtschip neergedaald was, werd er in Parijs een anti-Duitsche betooging gehouden. Door wie? Door Parijsche vrouwen Er was er niet één bij. Allemaal mannen, bezadig de, zuiver redeneerende, weloverwe- gende mannen. Hm t Zóóveel lawaai maakten ze, dat de president en zijn vrouw, die juist op het Elysée zaten koffie te drinken, het hoorden. „Ray mond," zei mevrouw Poincaré, „je zult aan die schreeuwers toch geen voet geven „Lieve Eleonore," zei de president, „wen je toch die krasse uitdrukkingen niet aan mag ik even de jam van je hebben hoe kan nu een Fransch staatsbur ger een schreeuwer wezen?" Maar al wou hij 't niet erkennen, in het diepst van zijn ziel moest hij toegeven, dat ze gelijk had en er is verder ook niets van gekomen. Toen kwam, een poosje later, dat geval te Nancy. Franschen hadden Duilschers leelijk aangekeken en na- geloopen naar 't station en toege schreeuwd weer was er geen en kele driftige vrouw met onbekookte opwellingen bij. maar alleen man nen-. rustige, bezadigde, koelhoofdige mannen. Groot lawaai te Berlijn. Een troep mannen, rustige, bezadigde en zoo voort mannen, schreeuwde zóó luid, dat keizer Wilhelm en mevrouw, die juist Unter den Linden aan de thee zaten, er van opkeken. „Hoor je dat, Guusje vroeg dc keizer driftig en gesple zijn sabel al om. „Och. Wim," zei ze bedarend, „is dat nu wel de moeite waard. Voortaan gaan wij, Duitschers, maar niet meer naar Nancy, de rest van de wereld is nog groot genoeg." Daarop ging zij voort met hel mazen van een.sok voor haar jongsten kleinzoon. En daar bleef het bij. Wie zijn de menschen, die ais er zoo'n kleinigheid gebeurt, heftige en opgewonden artikelen in de couran ten schrijven Niet vrouwen, want haar worden geen hoofdartikelen toe vertrouwd, daar zijn ze te... opwel- lingsachtig en te onbekookt 'voor, maar bezadigde... enfin, mannen. En eindelijk verwijt de man aan de vrouw, dat zij veel te veel gesteld ïs op verandering en van pretjes en pleziertjes houdt. Maar de waarheid? WUt gij, o vrouwen, die kennen? Zeg dan eens veertien dogen lang niets van een verzetje of een ontspan ning en zie, hoe uw man op zijn stoel zit te draaien en wat zeggen wil, maar c-r toch niet recht mee voor den dag durft komen en eindelijk (ha, de slimmerl) vindt, dat gij er wat bleek jes uitziet en dat een verzetje u wel goed zou doen en of het niet aardig zou wezen, eens ergens naar toe te gaan. Antwoord dan niet„dit oogen- blik heb ik afgewacht wie houdt er nu van pretjes?" maar zet uw hoedje op en trek uw manteltje aan en ga met hem mee en lach in uw binnenste over dien sukkel, die zich zóó in de kaart liet kijken Maar nogmaals, geen woord over dit alles. Want als bekend wordt wat lk gezegd heb, verban ik mezelf naar Dyserincks eiland. FIDELIO,

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5