Hum's Du TWEEDE BLAD Maandag 9 Jnni 1913 lljke schade berokkend zou hebben. Tul van jonken zijn gezonken en meer dan 100 personen moeten ver dronken zijn. De wrakken der vaar tuigen versperren de doorvaart in de haven. Gedurende den storm lieten de Chineesche schippers bommen ont ploffen en ontstaken oen vuurwerk, om de goden gunstig te stemmen. Buiteniandsch Overzicht O® Baikanvulkaan. Er is nog weinig nieuws tut den Bulkan. Maar weinig nieuws is in dit geval nogal goed nieuws! Het gevaar voor belangrijke verwik kelingen in Europa is gelukkig voor bij. Dit blijkt ook wel uit hel feit, dat de marine-reservisten in Oostenrijk met groot verlof naar hiuis gezonden zijn. Het leger en de vloot zijn nu weer op normale sterkte. De vredesdelcgatie bij den E u gelachen Koning. De Koning gaf Zaterdag in Buckingham-palace een dejeuner ter eere van de vredesgedelegeei den. On der de aanzittend en behoorden de hertog van Connaughl en de mi ters Astjuilh, Grey en Morley. De Koning weuschte de gedelegeer den geluk niet de onderleekening der vredesp rel iminairenen verklaarde van harte te hopen, dat hun arbeid spoedig tot een bevredigend einde mocht komen en dat de vijandelijkhe den niet hervat zouden worden. De ernst, waarmede de Koning dit laatste zeide, maakte blijkbaar diepen indruk op de gedelegeerden zor wordt uit Londen geseind. Tusschen bondgenooten. De „Novoje Vreinja" (het officieuse Russische blad) vernoemt uit Belgra do. dat dank zij de krachtige tusschen- koinst van Rusland het Servisch-Bul- gaarsohe conflict vriendschappelijk zal worden geregeld. De Enge lsche troepen naai Skoo'ta ri. Officieel wordt gemeld, dat de zen ding van Engelsclic troepen van Mal ta naar Skoetarl geen versterking van de Engelsohe strijdmacht aldaar lx>- teekent. Het contingent is van gelijke sterkte als het maritieme detache ment, dat thans zich te Skoetarl be vindt, en zal alleen dienen om dit laat ste te vervangen. Er is nog geen besluit genomen om trent den duur van de bezetting, deze zal geheel en ul afhangen van de dooi de ambassadeurs-conferentie te nemen maatregelen omtrent Albanië. Cliclera. Volgens een telegram uit Suloniki aan de „Maandag Ct." is onder de troepen, gelegerd tusschen Serres en Draina, cholera uitgebroken. Bijzon derheden ontbreken nog. Be crisis la Hongarije. Graaf 'i'isza do bekende Kamer president is door den Koning ont vangen hem is de opdracht gegeven, een kabinet te vormen. Do ministers uit hel vorige ministe rie zullen bijna-allen' in hot nieuwe katoiriel-Tisza opgenomen worden, al leen Lukacz valt. Dit bericht heeft' in Hongarije groo- te ontsteltenis veroorzaakt', zelfs in de kringen der partij van den natio- nalcn arbeid, de tegenwoordige re- geeringspartij. Slechts een klein deel dier partij is van meening, dat deze oplossing de eenig mogelijke is, daar de oppositie elke andere oplossing zou houden voor een bewijs van zwakte. Maax liet grootste deel van de re geringspartij zelf meent, dat liet op treden van Tisza als minister-presi dent de oppositie zal brengen tot nog heftiger verzet, tot'nog hartstochtelij ker daden, en dat de oppositie daarbij een groot deel van de openbare inee- ning op haar hand zal hebben, wat ook de partij van den natioualen ar- aeid zal benadeelcn. Een verzoenlijke regeering, een binot dut pogen zou, tliuns de geschil len tusschen regeeringsparlij en oppo sitie weg te ruimen en het parlement in staat te stellen, kalm en rustig te arbeiden, zou, naar de meening van die groote meerderheid, thans veel meer kans van slagen hebben. Alleriel Aigemeeue dienstplicht in China. Op het Chineesche ministerie van Oorlog wordt een wetsontwerp uitge werkt, betreffende de invoering van den algemeonen dienstplicht, die op zijn laatst op 2-4-jarigen leeftijd zal aanvangen, zoo meldt de „Tel." Wervelwind in de Chiuee- sche Zee. Lit Hong-Kuiig wordt aan de „Maandag Ct." geseind Telegrammen uit Macao melden, dat een wervelwind, die gedurende vier minuten woedde, zeer aanzien- Binnenland DE RADEN-, ZIEKTE-, 1NVALIDI- TEITS- EN OUDERDOMS WETTEN. De Staatscourant bevat de wetten van den 5en Juni 1J13, tot regeling der arbeidersverzekering (Radenwet) tot regeling der arbeidersziekteverze kering en tot verzekering van arbei ders tegen geldelijke gevolgen van in validiteit en ouderdom. INTERN. KATOENCONGRES. Zaterdag begaven zich cle leden van bet bestuur van den Internationalen Katoenbond, welks algemeen© verga dering heden, Maandag, zal geopend worden en de leden van het bestuur van de Nederlandsche Patroonsver- eeniging van Katoenspinners en -We vers, te zamen een 20-tal personen, in het door de Koningin daartoe to hun ner beschikking gesteld salonrijtuig van Den Haag naar het Loo, om in 't Koninklijk Paleis aan te zitten aan een noenmaal waaraan de Prins, he- schermheer van het 9de Internatio naal Katoen congres voorzat. Na den lunch werden de gasten door de Koningin in audiëntie ontvangt Daarop werd een rijtuigtoeht door de koninklijke landgoederen gemankt Bij het afscheid nemen zei de Prins, dat hij hoopte in de gelegenheid te zullen zijn de kennismaking voort te zetten op de receptie, welke heden, Maandagavond door de Regeering aan de meer dan 500 afgevaardigden ten Congresse met hun dames in de Ridderzaal te 's-Gravenhage zal wor den aangeboden. TENTOONSTELLING DE VROUW. Het Friesche feest is Zaterdag, on danks het minder gunstige weer, goed geslaagd. Het waren ongeveer vijf-en-zeven tig dames en heeren, die voorname lijk uit de Friesche hoofdstad, maar toch ook uit Stïens en Oosterend en uil andere dorpjes naar Amsterdam kwamen om voor de toeschouwers in Nèérland's hoofdstad te pronken met de fluweeic-n beugeltascii en de zilve ren chatelainemet de diamanten veeren en de gouden hoofdplaten, den fijnen neteldoeksclien halsdoek, het kanten schortje en de zijden jurk met breeden, aangezetten strook. Een koor van Friezen zong liede ren, o.a. van Mr. P. J. Troelstra. Ook werden tableaux vivants gegeven, als ook Friesche dansen. STAKING TE AMSTERDAM. Behalve de betonwerkers, heeft ook een groot deel der timmerlieden aan de in aanbouw zijnde tramremise te Amsterdam op den Amstelveenschen weg het werk gestaakt. Deze timmer lieden, ruim 30 in getal, zijn leden van de onafhankelijke Vereeniging „Bewust Streven". Zij eischen 40 cent pér uur en invoering van het zooge naamde tornsteisel, (een stelsel waar bij degeen 'die het eerst wordt aange nomen, ook liet langst in dienst blijft). De andere timmerlieden zijn blij ven werken. „Bewust Streven" heeft niet het indertijd afgesloten collectie ve arbeidscontract geteekend. De stakers zijn ontslagen. Er hebben zicli enkele ongeregeld heden bij deze staking voorgedaan bij T naar huis begeleiden der werkwilli gen door stakers. Bij deze ongeregeldheid werd een pölilie-agent licht mishandeld. Do agent kreeg o.a. een snede in de jas. De sabel van den agent werd door de betoogers in "t water gegooid. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. De stierleider V. te Twisk (bij Me- demblik) is onverwachts door een slier aangevallen en zoodanig ver wond, dat men voor zijn leven vreest. WATERLOO-DAG. lu verband met hel verzoek van de Nationale Vereeniging van den Volkszang aan do klokkenisten in Ne derland, om op IS J uni, den Waterloo- dag, nationale liederen te spelen, heb ben de verzamelaars van den alge meen bekenden Zangbundel „Kun je nog zingen, Zing dan meeaan een 40-ial carillonneuis in oen lande ge zonden een pianobegeleiding en eon tekstboekje van den genoemden bun del, waarin een honderdtal volksliede ren voorkomen. Maar niet iedere stad en niet ieder dorp heeft ©en carillon in den toren en daarom is een verzoek gericht aan al le harmonie- en fanfare-gezelschap pen, om op IS Juni en volgende natio nale feestdagen openbare uitvoerin gen te geven van nationale liederen, zooals die voorkomen in de nu com pleet verschenen Volksuitgave voor Harmonie en Fanfare „Kuil Je zin gen, Zing dan mee geïnstrunwn- u door N. A. Bouwman, kapel meester der Grehadieismuziek. IIÜLDE AAN STEAD. Het Nederlandseh. comité voor liet brengen van hulde aan de nagedach- s van William Stead, heeft thans circulaire verzonden, waarin op gewekt wordt tot het schenken van ■een bijdrage, om het plan te kunnen verwezenlijken, een borstbeeld te plaatsen van William Sfead in het V redespalois. Van de commissie tot bevordering fvaiï dit plan is Ar', A. Kuyper, Minis ter van Staat, eere-voorzitter. ONVOORZICHTIG. Een 11-jarig kind te Vaals, werd na het gebruik van onrijpe kruisbessen ongesteld. Zijn toestand verergerde zóódanig, dat de dood spoedig intrad, zoo meldt het Centrum. GESTIKT. Een treurig ongeval overkwam, naar de ,L. K." meldt, do 75-jarige wedu we K, te R'othem Meerssen. Vermoe delijk door eenè duizeligheid over vallen, gleed zij uit en viel in eene mestvaalt en na enkele oogenblikken was zij een lijk. BARON VAN WIJNBERGEN MINISTER VAN JUSTITIE? Men schrijft aan de Tel. dat op een te Herveld (Betuwe) gehouden kie zersvergadering, waai- nu. baron van Wijnbergen sprak, een der debutlers mededeelde, dat deze in regeerings- k ringen gedoodverfd wordt als de op volger van minister Regc ut, voor het departement van Justitie. DE VLOOT-QUAESTIE. Men deelt aan Het Volk mede, dat het honderdtal marinematrozen, dat ontslagen is wegens weigering van den extra-oorlam op Juliana-dag, da delijk bij aankomst in Nederland zal worden afgemonsterd. Gewoonlijk duurt het een dag of vier na aankomst in het vaderland, vóór de papieren in orde zijn; thans echter is een ambte naar van het departement van Mari ne naar Genua gezonden om de zak boekjes der ontslagenen te halen, op dat zij onmiddellijk bij aankomst kun nen worden verwijderd u:t den dienst. GEEN MISDAAD. Uit het door de justitie te Heeren- veen ingesteld onderzoek blijkt, dat bij liet vinden van het lijk van den ar beider K., te Ju bega, in het kanaal aldaar, aan een o-.gcluk en niet aan misdaad moet gedacht worden. 1> Justitie heeft verlof gegeveu het lijk te begraven, zoo meldt de Tel. ZONNESTEEK. Een 10-jarig zoonlje van de wed. P. Thomassen te Oden is dezer dagen door zonnesteek getroffen en tenge volge daarvait overleden, zoo meldt de N. R. Ct. J. F. D. BRUINSMA. De oud-schoolopziener te Nijmegen, de lieer J. F. D. Bruinsma, gep. gene- raai-majoor O. I. leger, is te Vemray overleden. HET ROZENPARK OP IIET HOOGELAND TE UTRECHT. Zaterdagmiddag had in tegenwoor dig beid van het dagelij ksch bestuur der gemeente Utrecht en verschillen de andere autoriteiten de overdracht plaats aan de gemeente Utrecht van het Rozenpark der vereeniging „Nos Jungnnt Rosae". De voorzitter van „Nos Jungunt Rosae", jhr. J. L. Moclc, van Santpoort, hield daarbij een toespraak. Het Rozenpark bestaat uit 11 vak ken, welke te zamen 144 bedden vor men. elk naar gelang der variëteit be plant mot 10 tot 15 struikrozen. In niet minder dan 150 a 160 soorten en variëteiten kan men hier de roos be wonderen. EEN ROYEMENT. Naar het „Hbld." verneemt heeft het bestuur der Vrijzinnige Kiesver- eenigïng „Vooruitgang" ie Amster dam het voornemen om aan de leden vergadering voor te stellen, den heer Herin. J. A. Mulder, die zich in district V door een groep winkelbedienden cundida&l heeft laten stellen vuor de Tweede Kamer tegenover den concei tratie-caudidaat, als lid te royeeren,. DE KAM ER - CAN DID A ATS* ELLiN i IN DEN HAAG. De „Nieuwe Ct." verneemt, dat er nog vóór den stemmingsdag een uit- spmak of advies zal gepubliceerd wor den van drie geachte en algemeen lie- kende persoonlijkheden, aan wie de heer E. Deen verzocht i ieeft de tegen hem door den heer Van Oss ingebrach te beschuldigingen sümmieriijk te on derzoeken. De „Zuid-Hollander", een te "s-Gra venhage verschijnend vrijzinnig-de- j niocratisch weekblad, vermeldt eenige bijzonderheden betreffende de wijzo; waarop de Candida afstelling van denKOLONIAAL INSTITUUT TE heer Deen in de Vrijz.-Dem. Kiesver-I AMSTERDAM. ieing aldaar tot stand kwam: In zake liet „Koloniaal Instituut" „Het is ee:i onwaarheid schrijft werden B. en W. van Amslu dam uit liet weekblad r.oar aanleiding van het- genoodigd, te zijner tijd de noodige geen in de bekende groote advertentie gilden aan te vragen voor den bouw voor de candidatuur-Ten Bosch Is ine- vin een nieuw hygiënisch laborato. degedeeld dat de heer E. Deen in I ium op de voormalige Uosterbegraaf- de vergadering der V. D. kiesvereeni- plaats, in welk laboratorium tevens giujz. waarin hij gesteld is, de tegen de noodige lokalen en andere ruim- hem geopperde bezwaren „zoo goed als teh zouden worden ingericht ten be- onbeantwoord" heeft gelaten. Hij is hoeve van een instituut voor tropische niet kracht er tegen opgekomen, met [en scheepshygiëne. Aan deze uitnoo- zoodanïgö kracht, dat hij in zijn ver- diging kunnen B. erf W. thans gevolg ontwanrdiging zelfs zeer krasse woor-1 geven. Dc toegrooting van kosten, die den gebruikt heeft, en aan uitvoerig- J aan de hand van de overgelegde plan heid liet zijn ver-weer zeker niet te nen, ontworpen in overleg met den wenschen over. I hoogleeraar-directeur van bel hygië- ,,Dat hij slechts met 6 stemmen ge- nisoli laboratorium en .den directeur Stéld werd is ook alweer onjuist, het'van het instituut voor tropische en geschiedde met 8 stemmen. Maar pleitseheepshygiëne, en goedgekeurd door dit overigens tegen Deen? Het ging'de Vereeniging „Koloniaal instituut" niet erover of de aanwezige leden'en Curatoren der Universiteit, is op- Deen wilden hebben of niet. De heer I gemaakt, vertoont een eindcijfer van Van Sandick, was ook voorloopig can-j 325.000. dictaat. Deleden hadden tusschen dezeHet feit, dat deze begrooting de in twee te kiezen. de voordracht van 27 Juni 1911 be- Nu schaarden 28 zich aan de zijde'doelde globale kostenberekening met van Deen, 20 zich aan die van Van J 25.000 overtreft én indertijd op grond Sandick, terwijl G niet wisten wie van.van deze globale raming bet aandeel de twee te nemen. yan de Vereeniging in de kosten van j oprichting op /100.000 is gesteld, heeft .I B. en W. aanleiding gegeven met ge- UIT DE STAATSCOURANT. [noemde Vereeniging omtrent de ver- Bij kon. besluit is L. de Winter be-deeling der kosten in nader overleg te noemd tot burgemeester der gemeente treden. Dit overleg heeft tot gevolg Den Bommel. gehad, dat de Vereeniging zich bereid Is M. P. J. van Vlokhove-n benoemd heeft verklaard in plaats van 100.000 tot burgemeester der gemeente Luyks- gestel, Is N. J. Rookniaker benoemd tot burgemeester der gemeente Belling- wolde. Is nir. A. Venema benoemd tot bur gemeester der gemeente Ten Roer. Is J. Bennemeer benoemd tot burge meester der gemeente Wijdenes. Bij koninklijk besluit Is bevorderd tot commandeur. a. in de orde van den NederJand- schen Leeuw, dr. W'. H. Nolens, lid van de Tweede-Kamer der Staten- Generaal; in de orde van Oranje- Nassau, mr. W. A. van Einden, waar nemend raadadviseur bij het Depar tement van Landbouw, Nijverheid en Handel; benoemd tot ridder in dc or de van den Nederlandsche Leeuw mr. dr. A. L. Scholtcns, referendaris bij voormeld Departemeut. CONGRES „VREDE DOOR RECIIT'. Het Hoofdliestuur van den Algemec- nen Nederlandsehen Bond Vrede door- Recht, die als nationale afdeeling de voorbereiding voor het u.s. jaarlijkse!) Wereldcongres voor den Vrede regelt, heeft thans de inschrljvingn om als lid tot het Congres toe te treden voor Nederlanders opengesteld. Het con gres wordt gehouden van IS tot en met 23 Augustus te 's-Gravenhage eh staat onder beschermheerschap van den Prins der Nederlanden. SALARIS-ACTIE AMBTENAREN EN- WE UK LI EDEN. Zondagmiddag is te Amsterdam de aangekondigde vergadering gehou den, belegd door liet comité viau. den l'ijksiverkliedenbond, den post-, tele grafie- en telefoonbond en den ttlge- rneenen Nederkaidsehen ambtenaars- bond, teneinde te protesteeren tegen de wijze, waarop de regeering de her haalde verzoeken om salarisverhoo- güiig uitgegaan van rijks-ambtenaren en werklieden behandeld heeft. Aan de uitnoodiging om de verga dering bij te wonen, was door tal van belanghebbenden gehoor gegeven, zoo dat de groote zaal van „Bellevue" ge heel bezet was. Tal van vereenigingen hadden afge- vaardigdon ter meeting gezonden, als mede hun vaandels en banieren. Als sprekers traden op de heeren J. Oudegeest, Van Stapele, bestuurslid van den Alg. Bond van Ned. post-, te legraaf- en telephoonpersoneel, Em mer, voorzitter van den Aig. rijks- werkliedenbond en K. ter Laan, Ka merlid. Volgens de Courant werd een motie aangenomen, waarin uitgesproken werd: van oordeel, dat een algemeene ver hooging van de looneii der lagere ambténaren en werklieden geen uit stel kan lijden; draagt aan het comité op namens de ter vergadering aanwezige ambte naren en werklieden er bij de komen de regeering op aan te dringen, dat op de begrooting voor 1914 een zooda nig bedrug wordt uitgetrokken, «lat zoo spoedig mtgelijk het loon van alle ambtenaren en werklieden, d:e f 2000 of tuinder verdienen, verhoogd wor den met 20 pCt. op de eerste f 1000, totdat een algeheel© loonsherzieumg zal zijn tot stand gekomen; die maatregelen te nemen door wel ke aan dit algemeen verlangen kracht wordt bijgezet; deze motie ter kennis te brengen aan de regeering en aan de beide Ka mers der Staten-Generaal -onmiddel lijk na haar optreden. Onder het zuigen der „Internatio nale" gingen de aanwezigen daarna uiteen. een bedrag van 110.000 in de op richtingskosten bij te dragen. B. en W. vragen hierop 's Raads goedkeuring. KOLENDAMPVERSTIKKING. Mevrouw Pieters, een ruim 80-jarige dame, bewoonde met haai omstreeks 80-jarige dochter het benedenhuis van het perceel 2e Oosterparkstraat 238 te Amsterdam. Zondagmorgen j.L, omstreeks tien uur, kwam de zoon van mevrouw P. zijn moeder en zuster bezoeken. Hij kreeg geen gehoor. Vpeezende dat haar eenig onheil overkomen was, verzocht de heer Pie- i buurman, zich over diens plaats toegang tot de achterzijde van de woning te mogen verschaffen. verd toegestaan en na eenig geklauter over de afscheidingen van de tuintjes kwam de heer Pieters aan "ng zijner moeder. Ilij verbrij zelde een ruit en kroop er door. trapte daarna het paneel van de slaapkamer deur in en ontdekte in dat vertrek een hoogstbenauwenden damp. Moeder en dochter lagen te bed de dochter liet nog eenig, naar lucht snakkend keelgeluid hooren, doch de oude vrouw gaf geen enkel levenstee- ken meer. Dr. L. Heijermans, onmiddellijk ge roepen, constateerde den dcod von mevrouw Pieters, terwijl hij den toe stand van de dochter als zeer ernstig beschouwde. Het stoffelijk overschot der oude ©vrouw, en de in bewustcioozen toe stand verkeerende mejuffrouw P. werden naar het O. L. Vrouwegast huis overgebracht. Het betrof hier een geval van be dwelming en verstikking door kolen damp. De slaapkamer was potdicht, een met kolen volgestopte vulkachel brandde en verspreidde een dichten kolendamp, die nergens uitweg vond. liet treurig voorval wekt in de buurt algemeene deelneming. („Courant"). - OPVOEDINGSGESTICHTEN. De bevolking der Tuchtscholen be droeg op 1 Januari 1911 206 personen en op 31 Dec. 1912 192, welke getal len resp. 20 en 14 lager zijn dan een jaar te voren. In de Rijksopvoedings gestichten vertoefden op 1 Januar 663 personen en op 31 Decembe 652 of 11 minder dan een jaar te vc ARME POSTDUIVEN. De heer G. H. E. Evers, secretaris van den Noord-Hollandschen Post- duivenhoudersbondschrijft: De postduivenhouders in Neder land zijn Zondag 1 Juni getroffen door een ontzettende ramp. Van de bijna 7000 duiven 't beste, 't puikje van hun hokken door hen verzonden naar Parijs (St. Denis', v.sa.- ze des morgens om 8.40 met betrokken lucht en noordenwind in vrijheid werden gesteld, is nog geen vijfhonderdtal op de hokken teruggekeerd. De vogels zijn kort na de loslating door zulke hevige en aanhoudende re gens overvallen «iat verder vliegen on mogelijk was en ze bij honderdtallen op de velden moesten neerstrijken. Was het noodweer nu slechts van korten duur geweest; dan zouden ze zich spoedig hersteld hebben. Dc woeste regenval, de wilde stormvla gen hielden echter aan, den geheelen Zondag, ook des naclits en een groot deel van den Maandag in vele stre ken. Daardoor en natuurlijk door dei» honger raakten dc vogels uitgeput. Zeer vele zullen bezweken zijn, want de postduif is gewoon aan een uitste kende verzorging, cn wel gehard te gen lichamelijke inspanning, maar niet tegen ontbering. Nu sleepen de dieren zich moeizaam voort, voer zoover ze niet gevangen zijn. Van dorp tot dorp, van s" d tot stad trekken ze al verder, tot ze ein delijk hui; hok weer bereiken, of den harden strijd moeten opgeven. Over al zullen zc trachten met de kippen een korreltje mee te pikken. Gunt ze dat, vragen we u dringend. Het veld levert in dezen tijd nog zoo weinig- voor ze, dat eetbaar is. Vangt go zóo'n vogel op, ge bewijst hem een weldaad, door hem een paar dagen te 'verzórgen en dan de vrij heid terug te geven, 't Zal u slechts enkel© centen kosten en ge verplicht er zijn eigenaar ten zeerste mee. Als ge eens wist hoeveel moedte en zorg die zich getroost heeft, om na jaren eindelijk ,,eein goed hob", „een goe den stam" te kweeken! Is de vogel naar uw meening niet i staat, de reis voort te zetten, geef het nummer van zijn aluimini muring, dat kleine metalen ringetje, even op aan G. H. E. Eve: 2e Jan v. d. Heij- d en straat 7, Amsterdam, die waar schijnlijk wel kans ziet den eigenaar van het diertje op le sporen. De rooi de elastieken ring, die de vogels dra gen, is hun nedvluchkring. KAMERVERKIEZINGEN. Naar dc N. Tilb. Ct., met zekerheid verneemt, wenscht do heer J. v. R ij- ze w ijk ikuth.) te Tilburg, in dit dis trict candidaat gesteld, niet meer in aanmerking te komen. Aan het Dbld. v. N.-Brab. wordt bericht, dat de kapitein Th. C. van Erp zijn candidotuur voor-de Tweede Kamer in het district Bergen-op-Zoom niet zal doorzeilen. Dc- Nationale Bond van Proiesiant- sche Kiezers steunt in district Middel burg tegenover hei aftredend lid, J. II. Blurn, den candidaat der concentra tie mr. E. E. van Raalte. Rechtszaken VIJF GETUIGEN WEGENS MEINEED GEARRESTEERD. Tijdens de zitting der arrondisse- mouts-rechtbank te Middelburg zijn (zooals we reeds in 't kort meldden! vijf getuigen a décharge als verdacht van meineed gearresteerd. Over deze zeldzame arrestatie nog het volgende: De beklaagde, een ingezetene van Biezclinge, werd reeds lang verdacht van overtreding der wet op de paar denfokkerij door namelijk 'n afgekeur- den hengst voor de fokkerij te gebrui ken. Up 21 April constateerden twee. rijksveldwachters, dat een merrie het erf op ging, waarop zij, toen het dier twee uur later weer weggevoerd werd, paard en berijder, een der getuigen a décharge, a au hielden, om te weten te komen wie de geleider en wie de. eigenaar van het paard was. Volgens de politiemannen zou feekl. den begeleider hebben aangespoord door te rijden en geen inlichtingen te geven, terwijl hij het paard schichtig maakte door met de armen te zwaaien enz. Beklaagde en bedoelde vijf getuigen - weerspraken dit. Wel gaven zij toe, dat geweigerd werd den naam op te geven de begeleider is dan ook voor den burgemeester gebracht maar het aanmoedigen tot verzet door bokL is volgens hen onwaar. De rechtbank was echter tan oor deel, dat er alle reden bestond aan te nemen, dat de vijf mannen opzettelijk onwaarheid spraken, en na geruimen tijd in raadkamer te zijn geweest, vol deed zij aan liet verzoek van het o. M. om rechtsingang te verleenen en de gevangenneming der vijf mannen, allen inwoners tan Biezetïnge en 's-Gravenpolder, te gelasten. Aan het verzoek van den verdedi ger. mr. J. J. Heijse, om ook tegen de beide veldwachters rechtsingang te verleenen, voldeed de rechtbank met.. De behandeling der zaak tegen den beklaagde werd geschorst. Financiêele Berichten VER. KON' PAPIERFABRIEKEN. Bankinstellingen zullen op 13 Juni de inschrijving openstellen op 13.ÜOO.OJO 6 pCt. Cumulatief Prefe rente Aandeden der Naamlooze Ven nootschap Vereenigde Koninklijke Pa pierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, gevestigd te Amsterdam, recht hebbende op het volle dividend over het boekjaar 1913, tot den koers van 110 pCt. F u 51 e I n GOÜDEN VISIOENEN. Uit het Ëngelsch van DAVID CHRISTIE MURRAY. Poesje, zeide Armstrong binnens monds, ie bent te vroeg uit den zak gekomen. Job zal dadelijk weten dat je hier bent, en als hij wijs doet, zal hij niet iu hetzelfde land mei )o vil ten blijven. HOOFDSTUK II. Buiten het Wapen van Barfield ge komen. stond Armstrong stil. om zich het zweet van het voorhoofd te vegen. Gelukkig, zeide hij, dat die spion, die schurk met zijn gladde tong, mij is toegezonden. Schaak, vriendje, schaak l En als Ik mij niet zwaar vergis, bij den volgenden zet mat. Onder het voortloopen overwoog hij een en ander, beurtelings met angst en een gevoel van zegepraal. Toen hij aan do woning van Job kwam, zag hij lichtschijnsel door de vensters, en de frissche geuren uit den tuin kwamen hem aangenaam tegen toen hij het hek openstiet. Het kletterend geluid deed Job opstaan, en door de voor deur naar huiten zien. Zoo, vader Armstrong, riep hij vroolijk, zijt gij daar. Brengt gij Sara niet mee Ik heb haar niet gezien, ant woordde Armstrong. Is zij bij ntij aan huis? Ik ben daar m geen twee en een half urn1 geweest. Ik heb ernstig nieuws voor u, Job. Waarover Het betreft Sara toch niet? vroeg hij levendig, bijna heftig. Neen het betreft u. Terstond klaarde Job's gelaat op. Zoo Wat is het dan Kom bin nen, vader Armstrong, kom binnen. Job, zeide Armstrong, binnentre dende en de deur sluitende, die schurk heeft u verleden Zaterdag in het ge rechtshof herkend. Ge weet, ik heb liet u dadelijk wel gezegd. Toen ver moedde ik bet, en nu weet ik het zeker. Hoe zoo 7 vroeg Job, met bedaar den ernst. Armstrong vertelde de geschiedenis van dien avond. De slang is glad en listig, zoo besloot hij zijn verhaal, maar wij zulten haar gein gelegen heid laten om te bijten. Ge moet hier vandaan. Job. Voor het meisje zu.'len wij wel zorgen. Neeh, zeide Job, ik loop niet weg -r nog niet. Wacht even: laat mij eens nadenken. Gij waart «te eerste, die mijn naam hebt genoemd? Ja, dat was ik. Maar Job, vergis u niet, jongen. Ik zal u wat zeggen. Toen ik uw liaam noemde, zag ik ecne uitdrukking iu zijne oogen, die ik toen niet recht begrijpen kon. Maar nu is mij een licht opgegaan en is t mij zoo duidelijk wat'ik iu zijne oogen zag; alsof ik het in een boek gelezen had. Ik ben het vrijwel met u eeus, va- dor Armstrong zeide Job, mot zijn baard over zijne borst wrijvende en met zijn hoofd knikkende. Ik geloof ook dat hij mij kende. Hoe ziet de vent er uit? Parker kon mij niets vertellen, dat de moedte waard was te weten. Parker? zeide Armstrong. Een oo&enblik kwam de gedachte bij hem op of Job wel bij zijne zinnen w«s, maar terstond liet hij dat denkbeeld weder varen als te voorbarig. Ja, hernam Job, met zijn eigen- aai'digen glimlach, dat. heb ik u nog niet. gezegd. Het toeval deed mij van middag een wandelingetje doen. Hij lachte weder, en ging voort: Die slang Wharvan gij spreekt, laat een spoor na evenals eene slak. Ik liep iu „De Luidende Klok" aan; gij kent die lier- berg wel? Niet zoodra zag Parker mij, of hij riep met zijne gewone beleefd heid: Spreek van den drommel, en daar heb je mijnheer Round. Toen ik hem vroeg wat dat be toekende, ver nam ik nat een vi«seinde lieer inijne forsché gestalte bewonderd had, en toen hij mij a naam hoorde zicii mij dadelijk herinnerde. Hij herinnerde zich Pincher ook. Pincher schijnt de leiddraad van mijn vriend te wezen. Laten wij zien hoover die hein bren gen kan. Hij zweeg een oogeablik, fronste de wenkbrauwen, en zells door zijn baard heen kon' Armstrong zijne onderkaak zien vooruitsteken, bij hem liet gewone bewijs van hard nekkige vastkcradenhcid. Job, riep Armstrong, door deze teellenen die hij maar al le wel kende, verontrust, denk aan Sara; denk aan niets anders. Wacht even, zeide Joh, met de hand togen hem wuivende. Zijt gij ze ker dat gij mij het eerst genoemd hebt? Niet dal liet er juist vee! op aan komt. Ik heb u het eerst genoemd, ant woordde Armstrong toornig, maar' ziet go dan niet klaar en duidelijk hoe het is? En dat nog wel na alles wat ik u gezegd heb? Er zou niets vreemds in zijn, her nam "Job, zonder op deze uitbarsting te letten, als er toevallig morgenavond voor u wat in don weg was gekomen. Er zou ook niets vreemd in zijn als gé ln weerwil daarvan, dien heer toch in de gelegenheid wildet stelten om schaak te spelen. Eu nu ge mij reeds als een schaakspeler genoemd hebt, zou het Volstrekt niet te verwonderen zijn als ge mij liadt verzocht in uw e plaats te gaan. En waar zou dat voor dienen.' vroeg Armstrong ernstig. Wel, antwoordde Job, in de eerste plaats zou het heel vermakelijk zijn, en ten tweede kun het zijn nut heb ben. Job, ik geloof dat ge op don rand van ©en afgrond danst. Volstrekt niet. Zoo heb ik al twin tig jaar gedanst. Job lachte, en beide zijne forsche handen vooruitstekende, nam hij den kleinen grijzen man bij do schoud«jrs. Kom, kom, vader Ann- strong, lien mij, tenminste, een grein tje voorzichtigheid toe. Er staat maar één weg voor u open, en als gij dien niet inslaat, hebt gij geen greintje voorzichtigheid in uw heel© lijf. En die is Ten spoedigste Engeland te ver laten ,en dien man te gauw af te zijn. Hoe lang denkt ge dat die geheime spion te verschalken zal wezen? Ge kunt niet iedereen in Castle Barfield waarschuwen. Luister! Wat is dat? Het openen en dichtslaan van liet tuinhek klonk in de stilte van den a- vond. 't Is Sara, die thuiskomt, zeide Job. Wij zulten er niet meer over spieken. Morgen kom ik bij u. Denk aan het meisje. Job, fluis terde Armstrong, eene hand op zijn arm leggende en hem smeekeud aan ziende. Man, zeide Job, en zijn zware stem trilde, wat heb ik anders op de wereld om aan te denken Hij ging de deur opendoen en ver welkomde zijne dochter schertsend. Rozen, die liet heele jaar door- bloeien, zeide hij. haar m de wang knijpende. Dat is juist een kleinkind voor u, vader Armstrong de ver menging van liet Schotsche en liet Staffordshiresche! Maar toen Armstrong met een Le- zwuard hart was heengegaan en Sara naar hare kamer was om zich ter ruste te begeven, zat Job alleen bij oen haard, met zijne voeten op het haard- ijzer, zijn elleboog up de knie, en «1© hand onder liet hoofd. Een uur ver liep, en hij bewoog zich nauwelijks. Een akelig uur was het! Ecu uur van nadenken over het verleden het on herroepelijke. Huiselijke tooneelea kwamen hem voor den geest, die, hoe zoet en teeder ook op zichzelven, het hart deden bloeden, en tooneeien in vreemde landen, wan gevaar, woeste losbandigheid en ééne zware misdaad. In eene hartstochtelijk ontroerde ge moed ss tem ing stond hij op, sloop op de teencn nis een dief de kamer uit, opende st.il de voordeur, deed die even stil achter zich dicht, en liep den tuin

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5