Haarlems Dn GOUDEN VISIOENEN. TWEEDE BLAD Woensdag 11 Juni 1913 ONBEKEND MAAKT ONBEMIND. Een O.-I. ambtenaar, met verlof, schrijft ons: Dit kan men duidelijk waarnemen ■waar het geldt de appreciatie van het Nederlandsche volk ten opzichte zij ner overzeeache bezittingen. Als nu eommige schrijvers hun geschriften, getuigenis afleggend van onbil lijkheid, eenzijdigheid, bekrompen heid, van zwartgalligheid en,., grove ondankbaarheid, de wereld inzenden, gaat dat „onbemind" over in voor oordeel en antipathie. De onbekend heid van het Nederlandsche volk met de meest gewone Indische dingen is verbazingwekkend. Iioe is het moge lijk, dat een volk, langer dan drie eeuwen voordeel puilend uit Iudië, thans nog, niettegenstaande verbe terd onderwijs en verbeterde commu nicatiemiddelen, zoo hopeloos onkun dig is inzake de doodgewone kolonia le aangelegenheden, een onwetend heid, die grenst aan het fabelachtige. Toen ik als schooljongen mijn onder wijzer hoorde vertéllen, 'dal de men schel» in Holland heusch geloofden, dat de tijgers en wilde varkens zoo maar in de woningen kwamen, meen de ik, dat hij ons, zijn leerlingen, wat op de mouw spelde. Later heb ik meer staaltjes van Hollandsche on wetendheid gehoord, welke me onge looflijk voorkwamen. Een niet onver makelijk voorbeeld is het volgende- Een jongmeiisch, pas in Batavia aangekomen, legde in den namiddog een bezoek af bij een familie. Na een uur gezellig samenzijn maakte de be zoeker aanstalten om heen te gaan. De gastvrouw noodigde hem uil ook den "avond bij de familie door te brengen, doch de „baar" kon van dat vriendelijke voorstel tot zijn spijt geen gebruik maken, omdat hij nog noodzakelijk bij een zekeren heer H. moest wezen. Alleen verzocht hij zijn j gastheer den wachtenden koetsier j even te willen uitduiden, waar deze zijn vrachtje brengen moest. Op de vraag, in welk stadsgedeelte de heer H. woonde, luidde het antwoord: in Soerabaja I Dit met onnoozelen ernst gegeven antwoord, deed de familie; schateren van lachen. Het jonge-j mensch werd aan het verstand ge-] bracht, dat hij maar weer kalm moest1 gaan zitten, aangezien Soerabaja, dat pin. 900 K.M. van Batavia afligt, heel moeielijk nog denzelfden avond be- reikt kon worden. Toen mijn schoonvader hier met verlof was, vroeg hem eens in den trein een heer: „1-Ioe lang is u al in Holland?" „Twee maanden." „Maar dari hebt u het Hollandsch, dat u heel goed spreekt, verbazend gauw aangeleerdI" Deze voorbeelden zijn geen fabelen, ik zelf ervaar bijna da gelijks. dat bet Hollandsche publiek weinig meer op de hoogte is dan 20 jaar geleden. 1-Ioe gunstig steekt bierbij de ken-1 nis omtrent het moederland af van den Indo-Europeaan, die heel wat meer weet van Nederland dan de hiergeboreno van de overzeesche be zittingen. Het kan niet anders, waar het onderwijs dddr geheel op Hol landsche leest is geschoeid, en den leerlingen precies dezelfde boekjes worden verstrekt als hier. Oorzaak van de Hollandsche onwetendheid is in de eerste plaats gebrek aan het bijbrengen op de scholen van de meest elementaire kennis van Indië. Wat leert de jeugd hier van Indische aardrijkskunde? Wel moet zij talloo-1 ze namen kennen van alle mogelijke en onmogelijke dorpjes en gehuchten in Nederland en van allerlei beekjes en slootjes, maar ze weet nauwelijks op de kaart eenige fatsoenlijke Indi sche plaatsen te vinden en wordt omtrent de belangrijkste zaken, land en volk betreffende, onkundig gela ten. wat ook niet anders mogelijk is, daar de eigen leermeesters, al hebben ze de hoofdacto, ter nauwer- nood op de hoogte zijnl Van de hui dige zeer belangrijke gebeurtenissen op het gebied van cultuur, van han del, van onderwijs, van verhoogd po litiek leven (de Inlandsche en Chï- neesche beweging, de Indische Partij, enz) zal ik maar zwijgen. De aange wezen voorlichters van het volk: de pers, doet niets, (1) waarschijnlijk wel omdat haar pogingen door de le zers niet gewaardeerd zouden wor den. Sporadisch komen in sommige bladen kleine Indische berichtjes voor, meestal over diefstallen, moor den, brand en dergelijke vermeldens waardige zaken. Gelukkig is er tegenwoordig een goede verandering te bespeuren; som mige personen trachten door lezin gen, lichtbeelden, enz., het volk een beetje op de hoogte te brengen. Men moet echter op school begin nen. Met genoegen heb Ik gelezen, dat de heer Saey3 onlangs een rede hield over het onderwerp: „Meerdere bekendheid omtrent onze koloniën is dringend noodzakelijk In hoeverre kan 't onderwijs daarin tegemoet komen?" Juist, bij de jeugd moet be gonnen worden, want ook hier geldt het dal 't kind de vader is van den man. Een prachtig hulpmiddel is de levende plaat- de film. Laat het pu bliek aanschouwen en dan is al veel gewopnen. Niet uitsluitend fraaie natuurgezichten vertoonen, of oude stadswijken; laat het volk zien: de moderne stadswijken en woningen, het interieur ecuer Indische woning, zoowel die van den gegoeden en ar men Europeaan of inboorling, het straatleven, 'n voetbalmatch, 't druk ke handelsverkeer in de hoofdsteden., volksfeesten (dan kan men hier op merken, dat er geen politie noodig is om duizenden en duizeden non tonners kalm te houden) enz., enz. Misschien denkt dan het gros der Ne derlanders mot belangstelling over en aan de koloniën, zonder welke zijn vaderland niets is en zonder welke de welvaart in dit land geducht zou ach teruit gaan, om wellicht plaats te maken voor armoede. Misschien bij meerdere kennis en waardecring voelt de gegoede Nederlander er voor om zijn geld, dat toch grooiendeels uit Indië komt, te benutten in het belang van Indië, inplaats van het te besteden aan Amerikaansche twijfel achtige spoorwegwaarden. Het spijt me, dat ik niet over de gegevens be schik, teneinde met cijfers aan te toonen, hoeveel voordeel Nederland trekt van zijn koloniën. Toch wil ik een poging wagen. In Holland wonen duizenden ver lofgangers en oud-Indische ambtena ren. die hier toch hun maandelijkscli inkomen, dat in den regel grooter is dan het honorarium der meeste Hol landers, verieren. De meesten komen bovendien met een spaarpotje. Be halve deze ambtenaren of officieren, zijn er ook honderden particulieren, die hun geld aan den man brengen. Hetgeen op deze wijze ondc-r het volk komt, bedraagt millioenen 's jaars. Weet de Hollander wel, dat er min stens twee grooie stoomvaartmaat schappijen zijn de Mij. „Neder land" en de Rotterdamse! ie LI yd die voor een groot deel haar bloeiend bestaan le danken hebben aan het vervoeren van Indische producten en van passagiers en de mail van en naar Indië? Weet hij, dat die maat schappijen hier aan duizenden werk verschaffen? Weet hij, dat daar in de tropen tal van culluurondernc- mingen zijn, waarvan de aandeelhou ders in Holland hun winst verteren? Java telt plm. 150 suikerfabrieken, die elk gemiddeld een half raillioen winst opleveren. Hoeveel komt van dit geld niet in Nederland? Is het niet goed hem er aan te herinneren, dat Nederland in de koloniën oen voordeeVig afzetgebied hoeft voor zijn producten, dat dit alléén reeds voor menig rijk Duitschland bv. een reden is om er koloniën op na te houden?...... Ik zou zoo kunnen door gaan. Moge het streven van den heer Saeys en anderen flinke navolging hebben, opdat het Nederlandsche volk spoedig de buitengewone waar de zijner koloniën leert begrijpen, op dat de eeuwenlange onwetendheid en onverschilligheid plaats zullen ma ken voor het gevoel: trotsch te wezen op het bezit van wingewesten van den eersten rang. Wellicht zal het dan niet meer noodig zijn, dat de In- disene regeering, gelijk nu nog, de hulp van vreemd kapitaal behoeft, om haar lofwaardig streven: de kolo niën tot hoogere ontwikkeling te brengen, met succc-s worde bekroond, hetgeen Nederland niet anders dan ten eoede kan komen. n. Binnenland DE PEOTESTCANDIDAAT IN DEN' HAAG L De protest-candidaat de heer A. ten Bosch is Maandagavond in een vrij druk bezochte vergadering nis spre ker opgetreden. Hij verzekerde, dal zijn eandidatuur niet om persoonlijke redenen is gesteld, maar om beginse len. De candidaat verklaarde vrij te staan van de politieke partijen, maar hij kon toch 't geheele program der concentratie onderschrijven. Verder trok hij te velde tegen 't socialisme. Er was gelegenheid tot do! Gedebatteerd werd zoo leeen we in 't verslag van 't llbld. door den heer Samson, die vroeg waarom deze protestcandidaat protesteert en hoe hij het met 2ljn ethische gevoelens overeen kan brengen candidaat te blijven, als reeds eenigen van zijn promotors verklaarden, dat zij zich terugtrekken. Hierop volgde applaus en gelach terwijl de lieer Kesster, lid van 't comi té, herhaaldelijk tot den voorzitter riep: „Sloppen, stoppen, stoppen". De voorzitter hamerde ook indenlo cd terwijl de vergadering protesteerde. De heer Soeternan verklaarde zalf oud-profesteandïdaat te zijn en als zoodanig te vragen, waarom de heer Ter Bosch, dit is en ook waarom hij zich op zoo on-ethische manier liet candidaat stellen, hij die zich z" ethisch voordoet. (Gelach en applaus). De heer Van der Schroeft vroeg met groolen nadruk en onder gelach var de vergadering- Waarom de heer Ten Bosch, die het concentratiepro- grflin onderschrijft, zich tegen decon centratie candidaat stelt, of'hij nooit van het bestaan van den heer Deen heeft gehoord, of het in overeenstem ming is met het poseeren als apostel van do politieke zedelijkheid om zich oandidaat te stellen als vrijzinnige, maar de eenige kans voor de vrijzin nigen weg te nemen door te spelen in de kaart van de socialisten, door zich te laten candideeren op te koop geboden lijsten, door het aangrijpen vati de gelegenheid, dat de werkelij ke vrijzinnige candidaat. met slijk wordt geworpen om zijn naam in de courant te hebben. De heer Wirts, voorzitter van 's- Gravenhage I, vroeg positief, waar om de lieer Ten Bosch meent, dat hij beter district I kan vertegenwoordi gen dan de heer Deen. Hij zegge het openlijk. De heer Kesing vroeg, wat de beer Ten Bosch zal doen bij herstemming tusschen de keeren Ter Laan en Deen. De heer Ten Bosch repliceerde. Hij verklaarde, dat het debai hem zooveel genoegen deed. dat het hem spijt, niet vroeger in vergaderingen als deze te hebben gesproken. Hij verzocht de vergadering zich rustig te houden. Hij wilde nu zeggen, waarom bij zich candidaat stelde tegenover Deen en Ter Laan. (Luid rumoer en geroep, dat Ter Laan er niets mee te maken heeft. De voorzitter dreigt „andere maat regelen" te zullen nemen", waarop gejoel antwoordt.) De heer Ten Bosch zegt, zich niet te beblien bemoeid met dc wijze, waarop hij candidaat werd gesteld (gelach). Hij begeerde de eandida tuur niet, maar als men hem vraagt, of hij wil, meent hij niet te mogen weigeren; hij is vaderlander voor par tijman en mensch voor vaderlander. Hij is vrij-liberaal in denken en voelen, hoewel niet. aangesloten bij de Vlij-Liberalen. Evenwel; hij ver deelt de menschen in de groep, die goed doet ter eigen voordeel en de groep, die goed doet om andere re denen. Het vervolg van de rede, die ook op schrift blijkt te zijn, is uiterst slecht begrijpelijk en wordt telkens door ironisch applaus en gelach on derbroken. De beer Ten Bosch wil eindigen met de opmerking, dat hij hiermee heeft beantwoord, waarom hij zich tegenover den heer Deen heeft candi daat gesteld. Het publiek protesteert echter; men roep: neen, neen, we willen ant woord. De heer Ten Bosch verzoekt hem het spreken niet onmogelijk te ma ken en levert een beschouwing over vrouwenkiesrecht, arbeiders en paci- ficisme. „Woorden, woorden, niets dan woorden!" roept hij, terwijl do heer Samson vergunning vraagt „te mo gen interrumpeeren, hetgeen door een herhaald „neen, neen", van het publiek wordt beantwoord. De voorzitter sluit de vergadering, terwijl velen nog iets willen vra gen. Be voorzitter sluit nogmaals. Het laatste deel van de vergade ring, die lachende uiteengaat, werd door een politieagent bijgewoond. VERDUISTERING. Te Antwerpen is gearresteerd J. v. <i. W., reiziger bij de firma L., te Bre da, die zich aan verduistering heeft schuldig gemaakt. Het verduisterde bedrag is circa 1000.Hij had dit geld voor zijn patroon geïncasseerd en niet afgedragen. De verdachte is te Antwerpen in bewaring gesteld. Zijn uitlevering zal aangevraagd wor den. W. P. BRAAM. Men meldt ons uit Amsterdam: Het hoofdbestuur der Nederland sche Verplegersvakvereenïging heeft pogingen in hel werk gesteld om als nog het stoffelijk overschot van wij- len hun collega en lid der organisa- tie, Willem Pieter Braam, in leven sergeant-ziekenverpleger te Gorin- chem, en overleden te Tsjorloe, al waar hij werkzaóm was bij de ambu lance onder leiding van dr. Sikke- meijer. te doen overbrengen naar 'e- Gravenhage, en aldaar te doen ter aarde bestellen op de begraafplaats „Oud Eik en Duinen". Van verschillende zijde Js door mannen van naam, zoowel uit bur gerlijke als militaire kringen, mede werking in deze toegezegd. ORANJEBOND VAN ORDE. Te Utrecht is de jaarvergadering van den Oranjelxuid van Orde gehou den. De jaarverslagen werden goedge keurd. De toestand der vereeniging en de stichtingen is over 't algemeen gunstig. Herkozen werden als leden van het bestuur de heeren J. J. Deelman Sr., te Utrecht, A. D. Muller, le 's-Graven- liage, A. A. Nengerman, te De Bilt, en Jan Tromp Meesters, te Steen Wijk, terwijl gekozen werd in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer J. A. A. In 't Velt, te Nijmegen, de heer W. D. M, König, te Nijmegen. HET WERK DER VEREENIGING: VAN SLECHTHOORENDEN. Men verzoekt ons 't volgende op te nemen: Afgaande op de mededeeüngen in het Juni-nummcr van „Ons Maand blad", orgaan der Ver. tot bevorde ring der belangen van slechthooren- den", voor belangstellenden gratis te verkrijgen bij don lieer mr. P. L. Bau- det, te "Amersfoort, voorzitter der ver eeniging, staat de zaak van het Land huis voor slechüioorenden, le Lunte- ren, er goed voor. De bouwsom, die. alles Inbegrepen, f 12500 zal bedragen, zal op 31 De cember zeker wel bijeen zijn. Op dien datum moet het landhuis onder de kap zijn, volgens de uiterste wilsbe schikking van wijlen den heer J. H. Th. W. van den Ham, notaris te Lunteren, die den grond schonk. Wij vinden in „Ons Maandblad" oorts vermeld, dat de verloting der honderden fraaie prijzen, ten bate van den bouw van het landhuis, op 4 Augustus te Barnevcld zal plaats hebbeu, verder een opstel van dr. Pi- geuud over de dooveïischool te New- York, een behartigenswaardig arti keltje over kwakzalverij, en nog een aantal andere, voor slechthoorenden, onderwijzers en opvoeders interessan te mededeeiingen. JACQUES PERK. Dinsdagmiddag heeft te Amsterdam op de Oosterbegraafplaats Ds. M. A. Perk een nieuw borstbëeld geplaatst op het graf van zijn zoon, ter gele genheid van diens 53sten verjaardag. De plechtigheid had in intiemen kring plaats, zoo meldt de N. R. Ct. VERDRONKEN. De N. R. Ct. meldt: Te Terapelkanaal (Gr.) is 'n 2-jarig zoontje van het echtpaar S. Blaauw nabij de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. Te Rijperkcrk is bet vierjarig zoontje van Age Venema in een sloot achter het huis geraakt en verdron ken. fiCHE IvPKH K AN Li, Volgens telegrafisch bericht uit Port-Said, is het vracht-stoomschip „Malang", van de „Rotterdainsche Lloyd", aldaar binnengeloopen met brand in de deklading. Een deel der lading is overboord geworpen. Het stoomschip „Malang" was op weg van Rotterdam en Hamburg naar Java, zoo meldt 't N. v. d. D. EEUWFEEST BEETWORTELSUI KERINDUSTRIE. Dit jaar is het een eeuw geleden, dat iu Nederland de eerste beetwor telsuikerfabriek werd opgericht. Het ontstaan der bectwortelsuiker- ind-ustrie op Nederlandschen bodera in 1813 werd Dinsdag op een buiten gewone vergadering van. de Alg. Technische Vereeniging van Beet- wortelsuikerfabrikaulftn cn Raffina- deurs te Amsterdam herdacht. De vergadering werd bijgewoond door minister Twlma. Onder de aan wezigen merkte men op prof. dr. S. Hoogewerff, prof. dr. A. F. Holleman en de leden ran de permanente com missie voor Nederland te Brussel, de heeren B&rbe en A. van Rossum. De heer M. G. Hummelinck, voor zitter der vereeniging, heette in zijn openingswoord do aanwezigen wel kom. in het bijzonder den minister van Landbouw, Handel en Nijverheid. Toen door Napoleon het continen taal stelsel de wereld werd j.ngeslin gerd, werd dit beschouwd als een daad van een despoot, niet van een genie. I Wie had bunnen denken, dat wij honderd Jaar later dit zouden vie ren? In zooverre staat ons eeuwfeest tegenover 3ë onefharAelijkheidsfcee- ten. Hierna sprak de heer dr. J, A. van Loon, uit Steenbergen over: ..De eco nomische bet&ekenls der hedendaag- sche beet-.vortelsuiikerindustrie voor Nederland.'1 Vervolgens hield de heer A. Spak- ler, wiens overgrootvader reeds een zeer belangrijk aamdeel in do oprich ting der allereerste bee two rtelsuj k er- fabriek in Nederland heeft gehad, een lezing over: ,,De eerste beetwor telsuikerfabriek in Nederland Hierna schelste prof. dr. Edmund von Llppmann, directeur van de ITol- lesche Zuckerraffinerie, de techniek voor 100 jaar. Prof. Von Lippman.n werd tot eere lid van de vereeniging benoemd. (Toe juichingen). Daarop sprak minister Talma. Spr. kan het zich voorstellen, dat het aan genaam is suikerfabrikant te zijn. Het moet aangenamer zijn, dan wet ten maken. Alle eeuwen door, hebben de menschen de begrippen zoet en aangenaam als synoniemen be schouwd. En daarom acht spr. bet werk van suiker-industrieel, die het zoete over de wereld helpt versprei den, een aangenaam weide. Spr. komt aan het departement in aanraking met allerlei belangen, die nog wel eens tegenstrijdig zijn. Het bleek j hem echter, dat de beetwortelen]tuur en de landbouw geen tegenstrijdige belangen hebben. Integendeel, naar mate de landbouw zich ontwikkelde, heeft ook de beetwortel suikercultuur zich ontwikkeld. Spr. herinnerde voorts er aan, dat de laatste jaren maatregelen zijn genomen, waardoor de verlaging van den suikeraccijns naderbij is geko men. In dat „suikerpotje" zit &1 heel wat en daarom meent spr., dat het er niet zoo ver van af Is, dal de minis ter van financiën den sprong zal wa gen, om den accijns te verlagen. Ten slotte deelde minister Talma mede, dat het H. M. de Koningin be haagd had. te benoemen tot ridder In de orde van den Nederlandschen Leeuw den heer Heerma van Voss te Leur, en tot ridder in de orde van Oranje-Nassau; den voorzitter der vereeniging den heer G. M. Humme linck. (Applaus). De voorzitter deelde daarop nog mede, dat tot eere-leden nog be noemd werden de heeren prof. dr. S. Hoogewerff, prof. G. Hondlus Bol- dingh en H. C. Prinsen Geerlings. De vergadering werd daarop geslo ten. 's Middags werd een bezoek ge bracht aan de E.N.T.O.S. Daarna bad een feestmaaltijd plaats. Minister Talma zat ook bij dezen feestmaaltijd aan. 'Talrijke dronken werden ingesteld. VAN DE TRAP GEVALLEN. De kosteres van de gereformeerde kerk in Den Briel (of zooals die daar heet: de Gen zon kerk) had het ongeluk van de trap te vallen, en wel zoo nood lottig, dat zij ton gevolge van dien val overleed, zoo meldt de N. R, Ct. EEN PRACTISCHE VER BETERING. Naar we vernemen, is aan den aan nemer den heer Van Gelder door de H. IJ. S. M. opgedragen, langs de trap pen in het station, houten goten aan le brengen, waardoor bet omlaagbren- gen van rijwielen wordt vergemakke lijkt en hei niet meer noodig zal zijn, die naar beneden te dragen. KATOEN-CONGRES. De receptie, Maandagavond door do regeering gegeven ter eere van het Internationaal Katoencongres, werd behalve door de genoemd© ministers ouk bijgewoond door den Minister van Birmenlandsehe Zaken, Mr. Th. Heemskerk. Dinsdag behandelde het congres verschillende zaken, de organisatie betreffende. 's Middags werd een uitstapje naar ^kasteel Oud-Wassenaar gemaakt. 3 Avonds werd in het Kurhaus te Scheveningen ter eere van de con gressisten een specialiteiten-voorstel ling gegeven. RUPSEN. De boom en aan enkele grachten te Amsterdam hebben weer veel te lijden van de rüpsenplaag. STAATSCOMMISSIE WERK LOOSHEID. Naar aanleiding van het bericht, dat op Donderdag J.l. do Staatscom missie voor de werkloosheid had ver gaderd, deelt men mede, dat er niet alleen op Donderdag j.l., maar in da laatste maanden herhaaldelijk verga deringen zijn geweèst van sub-com missies der Staatscommissie voor de werkloosheid. Deze sub-commissies zijn thans reeds zoo ver met haar taak gevor derd, dat op 28 Juni a.s. een algemee- nc vergadering is bijeengeroepen, waar belangrijke rapporten en con clusies behandeld zullen worden. De ze rapporten hebben betrekking op verschillende maatregelen ter bestrij ding vun de werkloosheid. Dc uitvoerige rapporten over den aard en den omvang der werkloosheid in verschillende vakken en onder scheiden streken des lands, die meer dan 2000 pagina's beslaan, zijn reeds in Maart aan II. M. de Koningin toegezonden. ONGELUKKEN. Tiet 4-jarig zoontje van N. V., tö Abcoude-Proosdij, geraakte spelender wijs te water. Eenigen tijd later werd liet kind levenloos opgehuald, zoo meldt do „Msbd.". DE KLOOSTERKERK TE •s-GRAVENHAGE. In do Zaterdag gehouden vereenig- de vergadering van notabelen en kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. ia 's-Gróvenhago is het voorstel van kerkvoogden tot restauratie van de Kloosterkerk aangenomen. De voortgezet wordende restauratie» zul zich nu ook uitstrekken tot dea Noordelijken gevel. In den Opstel ijken gevel zuilen een paar ramen worden bijgevoegd, terwijl het. blinde raam op den hoek van Parkstraat en Voor hout lichtgevend zal worden gemaak:. Do kap der Kloosterkerk zal aan de binnenzijde een ander aanzien ver krijgen, dan zij nu heeft. („Ned."). NIEUWE LOONREGELING SIGA REN-INDUSTRIE. Door de hoofdbesturen der vief werkliedenorganisaties in de sigaren? Indu&trie ls aan alle sigarenfabrikan ten in het land, die niet zijn aange sloten bij een der vereenigïngen van hol Verbond van Sigareofabrikanten- vereenigingen, een schrijven verzon den, waarin de nieuwe loonregeling wordt aangeboden welke op 19 Mei met het Verbond van Vereenigïngen van Sigarenfabrikanten is overeenge komen. Verzocht wordt de werklieden met ingang van Zaterdag volgens deze loonregeling uit te betalen. Van een groot aantal patroons is bericht ontvangen dat zij de nieuwe loouen zullen uitbelalen. „DE HOOP". Met hospitaal-kerkschip „De IIoop* is Maandag van Lerwick vertrokken. Stadsnieuws Verkleziugsreile Mr. P. J. Troelstra De laatste ronde begint: De laat ste week vóór de algemeene verkie zingen is aangevangen. Voor eiken dag hebben we twee, drie verkiezings vergaderingen op onze agenda staan. Met het naderen van den groo len dag. wordt de geestdrift grooter. Dat bewees Dinsdagavond de toe loop naar de Vereeniging, waar Mr. Troelstra, candidaat der S- D. A. P. voor Haarlem zou spreken. Al lang voor den aanvang was de zaal, het tooneel en de galerij vol. In de Lange Bagijnestraat stonden, nog een groot aantal menschen, maar de zen konden niet meer toegelaten wor den. Met genoegen constateerde de voor zitter de aanwezigheid van 1300 toe hoorders, maar al was de zaal dubbel zoo groot, zei de voorzitter der S. D. A. P., dan zou die nog gevuld zijn. Na nog eenige mededeelingen gaf de heer Joosten het woord aan Mr. Troelstra. Mr. Troe 1 s tr a aan 't woord. De heer Troelstra, zijn rede aanvan. gende, merkte op, dat de Haarlem- eche kiezers niet hebben te klagen aan gebrek aan voorlichting. Spreker staat hier thans reeds voor de derde maal in deze verkiezingsperiode. In die drie redevoeringen van spreker zit systeem. Den eersten keer heeft spreker de beginselen der S. D. A. P. ontwikkeld, dc tweede maal besprak hij de Tariefwet en thans wil Mr. Troelstra de vrijzinnige concentratie behandelen en daartegenover de S. D. A. P. Dit onderwerp moet noodzakelijk besproken worden. De concentratie is een nieuw ver schijnsel. De coalitie heeft nu 5 1,2 jaar in de zon gestaan en de boter op haar hoofd is geheel gesmolten. (Ge lach.) De concentratie staat nog in de schaduw, in den nevel zelfs. Zoo dicht is de nevel, dat de een in dien rnist een roode vaan ontwaart, terwijl eea ander er weer een groene Christelijk- Feuilleton Uit het Eugeisch van DAVID CHRISTIE MURRAY. 49) Maar als uw cliönt nu eens ver moedde dat er tusschen u en mij eene heimelijke verstandhouding was? Hij is in Londen, en verwacht mijn verslag. Hij weet niet eens onder welken naam ik hier doorga, of waar ik ben. Hij heeft zijne instruction aan mijn chef gegeven, en kent mij zelfs niet, al zou hij ons samen in gesprek zien. -- En hoe weet ik of de naam, waar mede gij onderteekent, de ware is? Ik verwachtte wel dat gij dit zou dl vragen, zeide Walker glimla chend. Kent gij den inspecteur Hij noemde den naam van een man, die destijd.i bij de Birminghamsche politie welbekend was. Ik keu hem van aanzien. Goed. Hij kent mij. Hij zal u zeg gen wie ik ben. En wanneer moet gij het geld hebben? Geen beter oogenbllk dan liet te genwoordige, mijnbeer Round. Ik heb geen duizend pond in de bank. Bewijze: van eigendom, onder panden, kunnen ook dienen, gaf Wal ker aan. Hebt gij er tegen met mij op straat gezien te worden, of zal ik een briefje aan den directeur van de bank zenden om hom te verzoeken hier te komen? De bonk is hierover. Ik kan u aan de overzij in 't oog hooiden, zeide Walker. HOOFDSTUK in. Terwijl dit alles voorviel, gevoelde Thomas Bowling dat zijne hebzucht en woede van dag tot dag toenamen. Zijn visioen van den begraven schat liet hem geen rust, en daar Job in de gemeente de held van den dag, en zijn naam op ieders lippen was, hoor de Bowling zooveel von hem, dat hij bijna buiten zich zeiven was. Hij dacht aan den schat, bij droomde van den schat, hij verlangde, hij hunker de naar den schat. In zijne verbeel ding legde hij den weg over het vaste land bedelend af, of wist over zee naar Constantinopel en Varna te ko men, en ging. na het sctiip heimelijk verlaten te hebben, landwaarts in naar het Balkan-gebergte, en vond daar, door een gelukkig toeval, do plaats waar het goud begraven lag. Wakend en slapend zag bil het. voel de iiij het. hooide hij het als eene lie felijke muziek klinken, terwijl hij er meo rammelde, en het maakte hem dol. Als een ander dan Job Round dat muntstuk, waarop de juiste ligging van den begraven schat gegraveerd was, in zijn bezit had gehad, en als Bowling dat bad geweten, zou hij een moord begaan hebben om er zich meester van te maken, en het niet te duur gekocht hebben gevonden. Maar in Job's bezit was het voor Bowling veilig. Iemand, die eene dosis vergift had kunnen verdragen sterk genoeg om een olifant te dooden, had voor Bowling iets bovennatuurlijks, en bi was te dom om te weten dat. een veer tigste gedeelte van de toegediende hoe- veelheid noodlottig zou geweest zijn. De helft van den schat, was van hem geweest, en hij had het, wel 't leven van een kameraad waard geacht de andere helft ook te hebben. Daar zou hij een heel dorp voor vergiftigd heb ben, als hij het veilig had kunnen doen. Onder de 'Westerscbe volken trekt iemaind zich de'haren niet uit het hoofd, of hij moec ai zeer zwaar ver driet hebben, maar voor Bowling werd dit eene zeer gewone uitspanning als hij alleen was. Er waren ©ogenblik ken dut hij zijn hoed nijdig van zijn hoofd sloeg, en met beide zijne groóte. knokerige handen in zijn peper- en zoutkleurig haar greep, en er aan trok en rukte alsof Bet van zijn bittersten vijand was, knarsetandend van much- telooze woede. Zulke vlagen van ra zemij had hij twee- of driemaal in eene week. en in de tusschenpoozen was hij zoo knorrig en stuursch, dn vrouwen en kinderen genoeg hadden aan zijn gezicht alleen, en ziine tegen woordigheid een last voor zijne mede arbeiders was. In een veel zachter vorm, maar toch telkens terugkeerende, speelde hetzelf de visioen William Whiltaker voor den geest Als het denkbeeld te drin gend werd om aangenaam te zijn, jn kwellend begon te worden, beproefde lrij het van zich af te zotten, en hield zich zeiven voor wat dn meeste men schen. die de geschiedenis gehoord hadden, in gemoede geloofden dat. Bowling een leugenaar was. Maar zijn geloof aan het verhaal had te diep wortel geschoten dan dat bei gemak kelijk uitgerukt kon worden, en liet werd gevoed en versterkt door een an der geloof, dat hij zelf als zonderling erkende, maar dat hem toch gestad;g bijbleef. Het was, namelijk, dat J >b Round het rechte van Bowling s \<;i haal wel wist, en in zekeren zin Bow ling in zijne macht had en een voor werp van haat en vrees voor hem was. William beroemde er zicli alt ij bijzonder sterk te zijn in het maken van gevolgtrekkingen. Hij was wan trouwend van aard en door gewoonte, en had eene soort van ruwe romanes ke verbeeldingskracht. Het was be langwekkend, en gaf het hem een ge voel alsof hij een der personen uit een boek was, zich te verbeelden dat er in zijne onmiddellijke omgeving een ge heim bestond, waarin zijn aanstaande schoonvader betrokken was. Om voor deze uit zijne verbeelding gesproten veronderstelling eenigen grond te vinden, riep bij zich te bin nen dat, bij zijn eerste gesprek met Bowling, dit heerschap, eerst zoo bru taal. een beleefden toon had aangr-no men zoodra de naam van Job Round trenoemd was. Dit, in verband ge bracht met Bowling's merkbare vrees voor Job. bij dnt zonderling tooneel irr den tuin. dat William zelf bod bijge woond; het gesprek in eene vreemde taal, dat Bowling's verhaal was voor al gegaan; de tegenzin, waarmede het deed, teen mj er toe gedwongen was; den blik van doodelijken haat, dien de verhaler eens op Job had ge worpen; en bovenal Bowling's blijk bare zekerheid dat William op hem afgezonden was: een en ander over tuigde den jonkman dat hij in 't mid den van eene raadselachtige geschie denis svas, die misschien op zijn voor deel kou uitiooj>en. En door zijne nieuwsgierigheid gestadig geprikkeld, en van dag tot dag meer groi i dende voor zijne onderstellingen, ont waakte In hem ook iels van die vu rige begeerte, die in Bowling blaakte. Bii hem was dit echter veel zwakker; gedeeltelijk omdat 't in zijn aard lag zwakker te zijn, maar gedeeltelijk ook omdat hij, ondanks zijn vertrouwen op de juistheid zijner beredeneeringen, niet zulk eene zekerheid van de feiten had als dit voortreffelijke personage. Sedert eenigen tijd was William be trokken in eene handelsonderneming, dit tot groot voordeel voor hem zei ven, en tot groot nadeel voor anderen kon uitavallen. Zijne moeder, wier eenïga vermoedelijke erfgênnam hij was, had als vrijleen eene kleine pachthoeve, die langen tijd bijna niets waard ge acht werd. De grond was schraal, en do oogst naar evenredigheid. Het was hom in 't hoofd gekomen dat er mis schien groot© rijkdommen onder die onvruchtbare oppervlakte verborgen lagen, ©u na zich eeno geologische kaart van do streek aangeschaft te hebben, had hij dio zoolang bestu deerd, totdat hij tot de overtuiging was gekomen dat er onder het vrijleen zijner moeder een nog grooter schal verborgen lag dan die, waarover het Bowling verl>odon was te spreken. Door dit denkbeeld aangevuurd, sprak hij er de twee kapitalisten, die hij kende, den pachter Bache en Eze- cliiel Round, over, en na met een mijn-opzichter, die juist geen man van naam was, beraadslaagd te heb ben, besloten zij inel William het pian op touw le zeiten, waartoe juffrouw Whittakor hare toestemming ïeeds ge Koven had. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5