Pers-Overzicht Dli STATENVERKIEZING IN OVERIJSEL. 't Alg. Handelsblad schrijft nader: L)e mededeeling, die wij aan den uitslag van de verkiezingen in Ovcr- ijsel vastknoopten; dat de stand der partijen 25 rechts en 22 links zou zijn was niét juist. Op dit oogenblik is de verhouding 27 rechts en 20 links. Na de Stemming van Dinsdag is dc stand: rechts 24, links 18, en 5 her stemmingen. Al vielen dc laatste alle vijf in gunetigen zin uit voor de lin- kerpariijen, dan biijit de meerder heid toch nog aan rechts, 24 te gen 2.3. HET WERK DEK REGEERING. Het „Katholieke Volk" schrijft: Wat deze regeering heeft tot stand gebracht in liet belang der werklie den en wat zij in dat belang nog doen wil, is niet weinig. Op du gebied is haar werk zonder voorbeeld in de par lementaire geschiedenis van ons iand. Laten wij nog eens de lijst geven a. Reorganisatie der Arbeidsinspec tie b. Nieuwe Arbeidswet; c. Nieuwe Armenwet; d. Twee ontwerpen Bakkerswet; e. Ra den wet; f. Ziektewet g. Invaliditeitswet; h. Ontwerp-Landarbeiderswet i. Ontwerp-wijziging en aanvulling Ongevallenwet; j. Steenhouwerswet k. Ontwerp Stuwadoorswet; I. Verbetering Woningwet m. Ontwerp Beroepsziekteverzckc- ring n. Pensioneering gemeentelijke ambtenaren o. Kindertoeslag onderwijzers; p. Ontwerp Veiligheidswet bouw vakken q. Tal van Koninkl. besluiten In zake Arbeidswet enz. Bijna het alphabet vol. Inderdaad een reuzenwerk AIR. H. L. DRUCKER. Naar aanleiding van de verkic- van mr. II. L. Drucker tot lid der Eer ste Kamer, schrijft de „Prov. Gron. Courant" „Wij kunnen de Provinciale Sta ten van Noord-Uoiland niet die keuze van harte gelukvvenschen. Terecht hebben zij begrepen, dat geen land zoo rijk is aan mannen als mr. Drucker. dat het die ambteloos zou kunnen laten rondloopen als zij nog voor de openbare zaak willen werken. En waar bet Tweede-Kamerlid maatschap voor dezen conseïenReu zen man te veelcischend was gewor den, daar kunnen wij ons slechts ge- gelukkig achten, dat wij een tweede vertegenwoordigend lichaam hebben, dat ons in staat stelt ook verder van de adviezen van dezen uiterst bekwa- meu man in 's lands belang gebruik te maken." EEN GESPREK Al ET ERNEST DOUWES DEKKER. „II et Vol k" heeft een interview gehad met den heer üouwes Dekker, den leider der Indische partij, pas iu ons land aangekomen: De Indische Partij is niet de eenigc organisatie die wat nieuws wil in Indië, niet waar 7 De Indische pers staat tenminste in den laatsten tijd vol over de „Sarekat Isiftrn Hoe staat het daar precies mee Dat zal ik u zeggen. In de laat ste jaren zijn in Indië, en vooral op Java, allerlei revolutionaire stroo- rningen waar te nemen. Zij uiten zich op verschillende wijzen en in verschil lende vormen. Maar zij ontspringen alle aan één bron het groeiend be wustzijn, dat aan do onderdrukking en verwaarloozing van den Indiër een eind behoort tc komen. Een van die uitingen is de „Sarekat Isl&rn", in het Iiollandsch: Islam-vereeniging. Oorspronkelijk had zij een zuiver eco nomisch doel. Zij werd te Solo ge sticht onder den naam van „Sarekat Dagang Islam", in liet Iiollandsch: Vereonigiiig van den islamitischen Handelsstand. Haar taak was te strij den tegen de overwoekering van de Alohammedaansche handelslieden door de Chineezen. Naarmate de nieu we organisatie zich uitbreidde, tra den ook andere groepen dan de han delslieden toehet werd een vereeni ging van alles wat tot den Islam be hoort, Javanen zoowel als Arabieren. Doch haar ondergrond bleef econo misch, zij wil vandaag zoowel als gis teren in hoofdzaak lotsverbetering voor hare leden. In de handelscentra tracht zij den Moiiammedaanschen koopman te beschermen tegen mis bruiken elders sticht zij coöperatie ve toko's om het leven goedkooper te makenin de industriëele centra (suikerfabrieken e. d) treedt, zij op als vakvereeniging. Vooral dat laat- tte is een niet onbelangrijk deel van haar taak. Stakingen van inlanders zijn dan ook als het ware aan dc or de van den dag. Het gaat zelfs wel wat te vlug. Evenals in elk land waar de vakvereeniging pas opkomt, grijpt no ook de inlander wel eens te snel naar het wapen der werkstaking. Dat laat zich bovendien verklaren uit de bijzondere verhoudingen daar hij ons. In Europa kan de staking een tweesnijdend zwaard zijn» de staker en zijn gezin kunnen er door te gronde gaan. Maar in Indië is de natuur zóó gastvrij en gul en de bilander kan zijn behoeften zóózeer inperken, dat dc noodzakelijkheid om weer aan het werk to gaan niet zoo spoedig komt. Bij ons heeft men echter weer met andere moeilijkheden tc maken dan hier. Ik heb er vaak van gelezen, dat stakingen hier worden tegengewerkt door de overheid, maar dat is om zoo tc zeggen nog maar kinderspel bij wat in Indië gebeurt. Daar is bijvoor beeld de werkstaking voor de firma Yourige en Uilfte Soerabaya. In haar ijzerfabriek vroeg een inlandsche voorman verhooging van loon. In plaats dat de man wat meer kreeg, werd hem ontslag gegeven. Het per soneel legde het werk neer en eischte intrekking van het ontslag. De fir ma riep de hulp in der politie en die werd haar met graagte verleend. De woordvoerder van de stakers en en kele van zijn makkers werden gevan gen gezet en gestraft op grond van art. 313 van het strafwetboek voor in landers. Ie het niet zaak, dat in zul ke toestanden verandering komt? De slechte arbeidsvoorwaarden noodzaken den Indischen werklieden er wel toe te streven naar lotsverbete ring. Denk eens aan de zich zoo sterk uitbreidende suikerindustrie. De ar beiders die de suikerriet-velden be werken, ploeteren van 's morgens 6 tot 12 en dés middags van 1 tot 5. Hun loon is 20 5 30 cent per dag; voor do vrouwen is het 15 20 Cent per dag. Daar kan geen gezin op mcnscli- wuardigc wijze van leven. In de sui kerfabrieken ns de werkdag 12 uren, het loon 25 ct. per 6 uren. Dat is toch niet meer dan slavernij I De Indische pers, grootcndeels staande onder invloed van het Euro- pccsch kapitalisme, bovendien van na lure afkeerig van c-n bevreesd voor elk zelfstandig optreden van het in- landsch element, voert nu een be wuste lastercampagne tegen de „Sa rekat Islam". Zij wordt voorgesteld als een even misdadige als gevaarlij ke samenzweerders-bende. Elk relle tje, elke vechtpartij wordt aan haar toegeschreven. Zelfs met de relletjes op Semarang, waarover zooveel te doen is geweest, had zij niets tc ma ken. Weet u iets meer van die vcree- nïging en haar werkwijze? De „Sarekat Islam" is een wijd vertakte organisatie. Zij heeft drie hoofdbestureneen voor Oost-Java, een voor Alidden-Java en een voor West-Java. Deze drie besturen' slaan onder toezicht van een centraal co- mjlc. Overal worden afdeelingen ge sticht en met succes. Zij heeft le den uit alle klassen, ook de landbou wer, die voor de Indische Partij nog niet geschikt was. Een jirogram heeft zij niet gepubliceerd. Zij wordt ge vormd en geleid uitsiuitend door in landers Van de leiders ken ik er ver scheidene persoonlijk. Het zijn meest onlwikkeide menschen; zij het geen mcnschen van studie. De vereeniging bezit een dagblad, „Outoesan Ilimlia" (Indisch orgaan) genaamd, dat in het Malcisch wordt gedrukt en geheel door Javanen ge redigeerd. Voorts wordt drie keer per week dc „Sara Tama" uitgegeven. Bovendien steunen de meeste Alalei- sclie bladen de beweging. Wie lid wordt, moet 30 cents als entree-geld storten. Contributie wordt niet geheven. Als er geld noodig is, heeft bij de leden een soort van collecte plaats en dan wordt er flink geofferd ook. AI die geheimzinnige praatjes, door de pers rondgestrooid, zijn nonsens. Feit is slechts, dat de eigenwaarde van den inlander in de laatste jaren slerk is gestegen. Vroeger kon dc Eu ropeaan den inlander in zijn dienst ongestraft slaan, thans is dat niet meer mogelijk. Tegen deze hondsche behandeling komt hij in verzet. Ilij w il behandeld worden als een mensch. Waarom draagt „Sarekat Is lam" dan een religieus karakter. Daar zijn twee redenen voor. Ten eerste dient de Islam als bind middel. De inlander voelt daardoor meer het verband met zijn soortge noot. Ten tweede moet u niet verge ten, dat de zoogenaamde „Kerste- nings-actie". die van dit Rechtsche bewind is uitgegaan, den geloofsijver van de Mohammedanen zeer heeft aangewakkerd. Is die „kerstenings-actic" dan al tot den inlander doorgedrongen Wel wis en zeker Heel de in landsche wereld voelt het thans, dat men haar den godsdienst wil ontne men, om haar een anderen op te drin gen. En wie vroeger voor zijn gods dienst lauw was, is nu reeds geprik keld als men er naar wijst. De huidi ge regcering heeft dat alles aan zich zelf te wijten." Sport en Wedstrijden Cricket. GEMTDDELDE BATTEN. Rood en Wit: Ian-K-O R. HA. AT- 1. Mr. A. A. Dienier Kool 3 0133 58 44 33 ■2. W. H. R. v. Manen 3 0 81 38 27— 3. W. v. Spcngler 4 2 53 30 n.o. 26 50 4 E. Hoiderl 4 0 92 59 23— 5. C. J.Posilmina 4 1 41 22 n.o. 14 G6 6. W. v. Waveren 4 0 47 40 1175 7. L. v. Gogh 3 0 31 15 10.33 Haarlem: 1 G. Bouwmeester 4 0 162 81 40 50 2. J. Schmeink 5 1 83 37 n.o. 20-50 3 H. Kruseman 4 0 72 28 18— 4. J J. v.d.Berg 5 0 57 41 11,10 Minimum 3 innings cn gemiddeld 10.—. GEMIDDELDEN BOWLEN: Bood en Wit: O. M R. VV. Av. 1. W. v. Waveren 764/023 177 24 7 37 2 C. J. Posthuma 72 16 198 13 15.23 Haarlem: O. M H. W. Av. 1. J. Schmeink 99 5/6 12 333 28 1189 2. A. Boeljou 92 3/6 23 272 19 14 31 Alinimum 10 wickets. DE TELEGRAAFBEKER-WED- STRIJDEN. De loting \oor de Tdegraafbeker- wedstrijden had het vbigend resul taat: a. P. W.—A. C. C. II. b. Hood en Wit I—A. C. C. I. c. Volharding—Rood en Wil II. d. V. V. V. vrij. lu de tweede ronde komt de win ner van c tegen winner van b en de winner van a tegen V. V. V. (Tel) l'OOD EN WIT. Rood en Wits 2© elftal sjieelt a.s. Zondag aan de Spanjaurdslaan tegen liet tweede elftal van dc Haags:'ne. Voetbal. ATHLETIEK VOOR VOETBAL LERS. De Athletiek-Commissie van den N. V. B. maakt bekend, dat de wedstrij den om het jaarhjksche Kam pioenschap „Athletick voor Voet ballers" gehouden zullen worden op 3 Augustus te Amsterdam (Terrein van R. A. P) en op 17 Augustus te Haarlem (Terrein van Haarlem). Haarlem heeft hare definitieve toe zegging voor 17 Augustus gedaan. liet programma op 3 Augustus luidt: 1. Hardloopen 800 meter. 2. Hardloopen 4 maal 400 meter. Estafette (ploegen van 4). 3. Verspringen met aanloop. 4. Verspringen zonder aanloop. En op 17 Augustus 5. Hardloopen 4 inaal 100 meter. Es tafette (ploegen van 4). 6. Hoogspringen met aanloop. 7 Hoogspringen zonder aanloop. De deelnemers moeten wederom in het afgeloopen seizoen 1912—1913 min stens 5 maal zijn uitgekomen in com petitiewedstrijden van den N. V. B. of van een der erkende bonden. Inschrijving.-li sluiten 20 Juli a s. bij den heer J. liijlkema, van Boet- zelaerlaan 29, 's-Gravenhnge. Deze moeten door de vereenigingen ge schieden en vergezeld gaan van een opgaaf van 5 competitiewedstrijden 1912—1913. Inschrijvingen, niet offi cieel door een vereeniging gedaan, of inschrijvingen, waarbij fle 5 compe titiewedstrijden niet worden vermeld, worden ter zijde gelegd. De deelnemers kunnen alleen uit komen voor vereenigingen, waartoe zij als voetbalspeler door den N. V, B. gerekend worden. Het programma van 3 Augustus wordt aangevuld met wedstrijden a. Ingooien van den voetbal (1 zil veren cn 2 bronzen medailles); b. Hardloopen 100 nieter personeel (3 medailles); c. Hardloopen 110 meter hindernis (bij voldoende deelneming) d. met een demonstratie Discus werpen en Kogelstooten. Het programma van 17 Augustus wordt aangevuld met: a. Vèrtrappen met den voetbal (1 zilveren en 2 bronzen medailles); b. Hardloopen 400 meter personeel (3 medailles) en c. Speerwerpen (beste hand-, mid dengroep). Prijzen afhankelijk van deelneming. Voor dc aanvullingsnumpiers de zelfde voorwaarden met dien ver stande, dat deze niet gerangschikt worden tot de nummers van het Ath- letiek-kampioenschap voor voetbal lers. MET NEDERLANDSCHE SPORT PARK. DE EERSTE-9TEENLEGGING. De eerstesteenlegging van het te bouwen Station op hot Nederlandsch Sportpark aan den Amstolveenschen weg te Amsterdam zal Zaterdag li Ju-ii a s., des morgens ll uur, plaats hebben. De jongste zoon'van den voorzitter van den Raad van Beheer, den heer C. J. K. van Aalst, is uit- genoodigd dezen eersten steen te leggen. De heeren Th. F. A. Delprat, wethouder van P. W., en A. W. Bos, directeur van P. W., tevens gemeen telijk cchnmissaris van den Raad van Beheer van de Mij. „Het Nederlandsch Sportpark", zullen deze ceremonie bijwonen, S c h i e l c n. ..NIMROD". De wedstrijd, die Maandag werd uitgesteld, werd gisteren afgeschoten. De eerste prijs werd gewonnen door den heer C. M. Viruly, te Amsterdam. De tweede prijs door den heer Jhr. H. Deutz van Lennep, te Heemstede. De derde prijs door den heer J. W. Wilson, to Zandvoort, eft dfc vierde prijs door den heer C. N. J. Moltzer, te Bloemendaal. In het concours Triangulaire, match 30 pigeons, in zes series van vijf pi geons, afstand 151/2 meter, werd de eerste prijs behaald door „Nimrod", met 141 punten en de tweede prijs door „Le Fusil de Chasse" met 111 punten. Alzoo zijn deze wedstrijden met een zeer mooie overwinning der Hol landers geëindigd. Vliegen. 450 K.M. IN TWEE Hl JR. Brindejonc de Moulin ais kan er zich op beroemen, in den tijd van twee uren 450 K.M. te hebben afge legd. Van Wanne naar Johannisthal heeft hij gevlogen met die gemiddel de snelheid van 25 K.M. per uur, ver oorzaakt door den geweldigen storm wind, dien de vlieger in den rug had. In Johannisthal heersohte zoo'n storm, dat de vlaggen op de hangars aan flarden gingen. Er werd dan ook op het vliegveld niet geoefend. Even na twaalf uur zag men in de verte aan den horizon, dicht onder de wild voortjagende wolken een klein zwart puntje dat van seconde tot se conde grootcr werd en steeds nader kwam. Op 2500 M. hoogte kwam daar, dat zag men ras, een monoplan aan gevlogen. Het toestel werd geweldig geteisterd door den boozen storm, nu eens werd het omhoog geworpen, dan weder viel het, soms wel 100 M. om laag. Razend snel gierde de machine naar heneden en om 12 uur 4 minuten landde Brindejonc, nadat hij met veel beleid een paar cirkels beschreven had op het oude vliegveld, waar monteurs van de Albatroswerckc bet toestel aj>ocdig onderdak brachten. Brindejonc was volkomen uitgeput en moest uit zijn toestel gedragen wordél). Latere berichten melden Brinde- jone's landing in Warschau. VILLACO U BL A Y—J OH A N- N1STH AL—WARSCHAU, De Fransche aviateur Brindejonc des MouJinais is van Villacoublay naar Johannisthal gevlogen, en Heeft na een kort verblijf aldaar zijn reis naar Warschau voortgezet. Financiëele Berichten NED. HANDEL-MAATSCI1APPJJ. Dit jaar zal een dividend vuu 9 1/2 uitgekeerd woorden. Letteren en Kunst MAATSCHAPPIJ DER LETTER KUNDE. Te Leiden is. de jaarlijksclic verga dering gehouden. Na afdoening der huishoudelijke zaken hield. prof. dr. J. Huizinga uit Groningen een. voor dracht over de beteekems van, 1813 voor Nederland's geestelijke bescha- SCHEXKING-J. II. VAN EEGI1EN TE AMSTERDAM. Uit den AmsterdamSCltén gemeente raad De Voorzitter deelt mede, dat de heer J. H. van Eeglien zijn schenking aan de gemeente heeft uitgebreid door de schenking op 6 Mei van twee bijzonder belangrijke doeken, een van Jacob Marls, getiteld ,,De Veer pont", en een van Anton Mauvo, .Schelpenvisschers". B. en W. hebben geineend in den geest van den Raad te handelen, dooi* deze schenking onder warme dankbe tuiging te aanvaarden. (Applaus). HEINRICH FIEDLER. Het ..Hbld." meldt: Den hoer Heinrich Fiedler is door het bestuur der ofdeeling Amsterdam van ..Toonkunst" eervol ontslag ver leend als hoofdleeraar voor vioolsj>el aan het Conservatorium. Volgens ons verstrekte inlichtingen had het bestuur den heer Fiedler vriendschappelijk in overweging ge geven, zijn ontslagaanvraag in tc die nen. De heer Fiedler heeft aan dit verzoek geen gevolg gegeven. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd het candidaat.8exomen in de geneeskunde cum laude door do hee ren II. F. Bax, F W. Hoefman en G Korthof. Bevorderd tot doctor in do wis- en natuurkunde op proefschrift de heer W. Doomslra, geboren te Goënga (Friesland) tot, doctor in de schei kunde op proefschrift de heer J. Maar- se, geboren te Amsterdam. Leiden. Geslaagd voor het. voorbe reidend examen Ind. adm. dienst dc heer U. J. Weg. Groningen. Geslaagd voor het doc toraal examen godgeleerdheid de heer ds. P. v. o. Veer. te Kollum. Delft. {Technische Hoogesehool). Ingenieurs-examen. Geslaagd voor mijn-ingenieur de heeren J. E. Deel- ken, J. B. C. van der Drift, C. Gode- froi, A. Hofman, L. \V. Leijds en A. D. Vu lk. Geslaagd voor het candidaats-exa- men scheikundig ingenieur de heeren K. Brackmann, J. F. Carriore, I,. R. van- Dillen, G. D. C. Eversmann, F. Goudriaan, J. Ter Horst, mej. G. C. Krayenhoff van de Leur, E. Th. Lee mans, B. Ledehoer, J. Noorduyn, C. II. M. Oeink, M. J. Schoen, W. II. J. Vetiiake en J. G. dc Voogt. Utrecht. Bevorderd lot doctor in do rechtswetenschap op stellingen de heer W. Ph. Groeneveld, geboren te Werkendam. 4de VACANTIE-CURSUS IN PAE- DAGOG1EK. In de collegezaal in het Wilhelm i- na-gasthuis te Amsterdam wordt van 28 Juli tot en met 2 Augustus, op 'tïatief van de Commissie voor Kin derstudie, ingesteld door het Neder landsch Onderwijzers-Genootschap, de vierdo vacantie cursus in paedugo- giek gegeven. Tot deelneming aan de zen cursus worden uitgeuoodigd alle onderwijzers en onderwijzeressen, werkzaam bij het lager en liet voor bereidend onderwijs en andere be langstellenden. Rechtszaken DE AANVARING VAN DE „PIET HEIN". Het gerechtshof te 's-Gravenhage ver nietigde het vennis der Haagsche rechtbank, waarbij de Staat was ver oordeeld om aan de reederij van het Belgische stoomschip „Meusc" scha devergoeding te'betalen ter zake dot gezegd stoomschip in den nacht van 13 op 14 Juni 1906 in dc Noordzee ten westen van de Noordhollandsche kust, niet ver van het Haaks-vuurschip, is aangevaren door lJr. Ms. „Piet Hein", met dat gevolg, dat de „iVhiuse" met een gedeelte van hare bemanning al zeer spoedig is gezonken. In tegenstelling met de rechtbank was het Hof in zijn uitvoerig arrest van oordeel dat uit de geluigenver- hooreu niet voldoende gegevens te putten waren om de schuld van de „Piet Hein" aan de aanvaring aan te nemen, Nu dit het geval was, achtte het Hof een onderzoek door deskundi gen overbodig. De Belgische reederij werd in de proceskosten veroordeeld. BRAbDSTICHTING. liet gerechtshof te Amsterdam heeft, onder vernietiging van het vonnis der rechtbank, 6e kamer, van 11 April, om reden van vorm, doch overeen komstig de daarbij gestelde straf, ver oordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf, den 37-jarigen kruidenier W. J. J., wegens opzettelijke brandstichting in zijn woning aan de Zandstraat 5, to Bussuin, op 25 Dec. jl. GEVONDEN GELD. Door de directie van de Coöp. Zui velfabriek te 's-Heerenberg was op 10 Mei j.l. zooals gewoonte was het bedrag ter hand gesteld dat aan de melkleveronciers moest worden uit betaald. Het was ruim f 1000, verpakt in papieren zakjes, inhoudende wat iederen leverancier toekwam. Do melkrijder borg het geld, zooals hij steeds deed in het vervolg zal hij misschien, een veiliger bewaarplaats kiezen in een kartonnen doos, die in een kastje onder den wagen werd geplaatst. liet kastje ging gedurende den rit open, de doos met geld wipte er uit., zonder dat de voerman het opmerkte. Een kind van een armen steenbak ker vond het geld, liep er mee naar huis en gaf «het aan moeder. Het geld zou worden gedeponeerd bij den veld wachter, maar de vader kon de ver leiding geen weerstand bieden: hij nam er één zakje af dat f 86.66 in hield en behield liet voor zich. Het overige geld werd in, de keukenkast gesloten, do veldwachter geroepen, en aan dezen werd de vondst ter hand gesteld. De inhoud van het zakje dat dc steenbakker hield werd bij een familielid' in bewaring gegeven. Gevolg van deze handelwijze was een aanklacht tegen den steenbakker, die zich voor de Arnihemsclie recht bank had te verantwoorden. Hij be kende zich het geld te hebben toege ëigend en zulks uit armoede te heb ben gedaan. Hot O. M. verklaarde in zijn requi sitoir rekening te zullen houden met het feit, dat een onbemiddeld man zoo maar oen groot geldsbedrag wordt thuisgebracht. Elsch: 3 weken gevan genisstraf wegens verduistering. De verdediger inr. Van Ditzhuyzen betoogde, dat geen verduistering maar diefstal plaats had. Do vrouw had het geld In bewaring genomen, van «haar nam de beklaagde een deel weg. Indien do rechtbank bekl. niet ontsloeg van rechtsvervolging of vrij spraak, verzocht pl. in aanmerking te willen nemen dat in dit arme gezin het geld als het ware d,oor den schoor steen was binnengekomen, dat op een twinlig gulden na het geld was afge dragen en ditmaal den be-kl. een geldboete op te leggen. Koloniën OVERS l'ROGMINGEN IN OOST-JAVA. Naar een telegram aan de Deli- bladen meldt, zijn er den 15den Mei op verschillende plaatsen in den Oost hoek van Java grootc bandjirs voor gekomen, waardoor het spoorverkeer werd gestremd. Er hadden ovorstroo- iningen plaats tusschen Tjondro en Passirian in het gewest Pasoerooan nabij Scngoedjoeroeh en vlak bij Ban- joewangi, daar wel de grootste. Den volgenden dag was het spoor verkeer echter weer geregeld. NOG EENSER BROEIT WAT IN INDIë. De „N. S. Cour." schreef nog het volgende Zeker is het, dat men zich in den oosthoek jn ruimen kring ongerust maakt voor eventucele conflicten. Het zou verkeerd zijn, hier te spreken van overdreven angst en aanleg voor paDiekpersonen, die een goeden kijk hebben op de inlandsche wereld, koesteren eveneens vrees voor komen de dingen. Hoezeer het ons spijten zou, indien 'n overigens toe te juichen poginc tot verheffing van den inlander door ont aarding dier beweging zou leiden tot conflicten, moeten wij toch opmerken, dat het aanbeveling zal verdienen, als het gezag die conflicten dadelijk flink onder de oogen ziel en niet als voorheen ontwijkt. Als Het dan tocli tol conflicten moet komen, dan maar hoe eer hoe beter. Doch dan geen herhaling van dc slap pe houding, welke het bestuur hier tijdens dc Pebruari-relletjes heeft te zien gegeven en waaraan door velen de tegenwoordge toestand voor een goed deel wordt geweten. Lokt de inlander, rekenend op de hem gebleken slapheid van het vroe gere bestuur, een krachtproef uit/wel aan, dan late men een conflict, nu nog zwevend op den grond, belanden en geve een les, welke voor jaren lee ring geeft. Wij willen niet meedoen aan ophit sing, van welke partij ook, hopen van harte, dat weldenkende inlanders alsnog irl staat zijn, de groote massa, welke verkeerde wegen inslaat, terug te brengen in het juiste spoor. Land- en Tuinbouw VOOlt MOES- EN BLOEMTUIN, enz. De roestziekle in dc boonen doet in menig jaar een goed deel van den oogst verloren gaan, terwijl de kwa liteit van het gewas er ten zeerste door wordt geschaad'. Het vermoeden lag voor de hond, op grond der v?aar- nemingen ook van praktische tuin ders, dal de ziektesporen op de boo- nenslaken, welke meerdere jaren ge bruikt worden, overwinteren en aldus liet volgend jaar liet nieuwe gewas weer opnieuw besmetten. De bestrij ding moest dus in de eerste plaats ge zocht worden in het dooden der ziek tesporen op de reeds meermalen ge bruikte boonenstal-eii. Dit heeft men op een Rijksproefieid tc Helenaveen beproefd, door dc slaken te behande len met een oplossing van 5 pet. ko pervitriool en 5 pet. lysol. De proef had een nuttig effeet, want het per ceel, waarop onbehandelde stokken werden gebezigd, bracht 29 KG. op, tegen 37 KG. op dal. waar de behan deling was toegepasl: een zeer groot verschil dus. Een perceel, waarop nieuwe stokken werden gebruikt, braoht ook 37 KG. op, niet meer dus dan het tweede, waaruit blijkt dat door de behandeling der staken de ziektekiemèn waren gedood. Aan deze proef was nog een ande re verbonden: «liet besproeien van het gewas zelf met Bordeauseihe pap, het welk was bereid 3/4 KG. kopervi triool en 1/2 KG. kalk per 100 Liter water. Aan een deel dezer oplossing werd per 100 Liter nog 1 ons suiker toegevoegd. De bespuiting werkte ook gunstig: het n.'iet bespolen perceel leverde 20 KG. boonen, het stuk, besproeid alleen met Bord. pap, zonder suiker, dit wekelijks geduan, gaf 37 KG., een an der, waar suiker aan de pap werd toe gevoegd, 39 KG., een vierde, dat (ook met suiker) niet wekelijks, doch om de 14 dagen, word bespoten, 38 KG. Do suikertoevoeging liad dus weinig of geen invloed, maar wei de pap- Besp uiting. Het was opvallend te zien zegt de Verslaggever dat de bespoten pereeelen veel minder sterk door de roestzlorte weiden aangetast dan de onbeepoten pereeelen en dan andere boonen, die in de omgeving van het veld stonden en ook niet bespoten worden. Togen de gevreesde aardappelziekte wordt, zoo men weet, een bospuiting met Bordeanische pap al sedert jaren met goed gevolg toegepast. Het is er echter nog verre at, dal die besproei ing algemeen is, hetgeen zijn oorzaak ook wel hierin zal vinden, dat de ziek te niet ieder jaar optreedt en de aard- appelvei bouwer telken jare zich vleit met de hoop, daarvan verschoond te hliiven. Dit is verkeerd, niet alleen om de groote schade, welke van die nala tigheid het gevolg kan zijn, maar ook omdat een besjruitiiig zelfs in een ziekte-vrijen zomer het beschot bedui dend kan verboogen, doordat het looi dientengevolge een paar weken langer groen blijft. De uitkomst der vierjari- I ge proeven in den Pomologischen tuin I te TieJ pleiten zeer vóór een geregel- I de, jaarlijksoh© besproeiing. Men ga de cijfers eens aandachtig na In 1908 was de opbrongst. van liet bespoten perceel 66 12 K.G. groote I aard., 201,2 K.G. kleine en 12 K.G. I kriel, van het onbespotenc 55 K.G-, 18 1/2 en 11 1/2 K.G. de ziekte kwam dat jaar niet voor Wel, maar toch in geringe male, in 1909, toen waren da bescnqtten, van het bespoten stuk Ml K.G. groote, 19 1/2 kJcine en 13,6 K.G. knel, van liet niet-besproeide 79 K.G., 271/2 eri J6 K.G. Vrij steile vertoonde zich de ziekte ui 1910, toen leverde 1 44 K.G. groote, 22 1/2 K.G kleine en 14 K.G. kriel, li 29 K G.. 17 1/2 K.G. en 111/2 K.G. In het 4de jaar was ook de ziekte niet waar te nemen. Het bespoten perceel leverde 34 K.G. groote, 12 1/2 K G. kleine en 10 K.G. kriel, het on- bospotene 30 K.G., II en S K.G. Uit deze proeven valt opnieuw te besluitendut de Bonlenusche pap niet alleen een voorbehoed- en bestrij dingsmiddel tegen de aardappelziekte is, maar tevens dat zij een gunstigen invloed heeft op de opbrengst, reden waarom het aanbeveling verdient, ook dan toe te passen, wanneer het ge vaar voor het optreden der ziekte zeer gering is. C. B. Gemengd Nieuws VROUWENKIESRECHT IN ITALIö. Uit Rome wordt aan de „N. R. Ct." geseind De Kamer heeft met zitten en op staan een motie ten gunste van vrou wenkiesrecht verworpen. Minister Gio- litti hud de motie onaannemelijk ver klaard. TREURIG ONGELUK. Volgcus een telegram uit Viatkn (Rusland) is een veerpont op de ri vier de Tsjutza bij Glasof gezonken met het ongelukkig gevolg, dat meer dan 30 menschen verdronken. RUSSISCHE ROOVERS. Tn de Engelsche bladen vindt men een relaas van een aanval van ban dieten op de woning van den heer ■John Pavoni, den Britsehen vice- consul te Poli, ln Trans-Kaukasië. De heer Pavoni vertelde aan een journalist dat hij op zekeren avond met zijn oudste broeder in de eetka mer zat, toen men een sleutel in het slot van de buitendeur «hoorde steken, en dadelbk daarop het kraken van de geopende deur. De heer Pavoni stond op om te gaan zien wal er ei genlijk gebeurde, maar zijn dochter tje voorkwam hem, opende de. kamer deur, maar sloeg deze onmiddellijk weder dicht onder den kreet: Reovers. Zijn broeder en hij waren gewapend met revolvers. Zijn broeder ijlde naar de kamerdeur, maar voor hij deze be reikte, werd ze geopend en stonden de roovers in de kamer. Een hevig vuurgevecht volgde, waarbij de heide Engelsehen, die slechts licht gewond1 werden de overhand behielden. De aanvoerder van de bende werd in den strijd gedood, vijf of zes van de roo vers werden gewond, maar konden nog do vlucht nemen. De dood van den aanvoerder, do verwonding der anderen, dreef de geheele bende up de vlucht. Het bleek, dat de aanvoerder zékere Mikaberidge was, een uit Siberië ont snapte bandiet, die sedert jaren de streek onveilig maakte, en er een waar schrikbewind uitoefende. In vei band met dezen aanslag op het huis van den Brilschen vice-consul is Inter nog een in de buurt van Po'.i wonend Kaukasiër niet zijn beide kinderen een meisje van zes jaar werd levend verbrand vermoord. De Kakausiër had ontdekt, dat eeni- go van zijn ilorpsgenooten aan den rooftocht tegen den heer Pavoni me deplichtig waren en hij werd dus blijkbaar vermoord om te beletten, dat bij de bandieten zou verraden.; EEN ZWERVERTJE. Op de Genlsche tentoonstelling is een jongen van ongeveer 15 jaar we gens landlooperij aangehouden. Bij onderzoek bleek, dat het ventje reeds vier maanden lang huist op het ten toonstellingsterrein. Hij leefde van den afval en ihet overschot dat bij vond in de restaurants en koffiehui zen. Hij werd betrapt toen hij ov:r een afsluiting klom. welke gebouwd is om de beide onlangs afgebrande paviljoens en waarbinnen hij waar schijnlijk onder het puin voorwerpen van waarde hoopte te vinden. DE NEW-YORKSCHE POLITIE. In het rapport van dc commissie', die een onderzoek instelde naar de toestanden in het New-Yorkische poli tiekorps, en waarin scherpe entiek wordt geoefend op den ohef der poli tie Waldo, is ook een uitvoerig hoofd stuk gewijd aan de toestonden meer in het bijzonder bij de New-Yorksche recherche. Hier werden zeer merk waardige onthullingen gedaan over de samenwerking tusschen rechercheurs en dieven en inbrekers, die in velo gevallen den verkregen buit onder el kaar verdeelden. Onder bescherming der politie, zoo wordt in het rapport gezegd, worden er misdaden bedreven en speciaal wordt de deputy commissioner Dou gherty beschuldigd feitelijk een aan tal bandieten in dienst te hebben om mbraken te plegen. liet rapport is dus een volkomen bevestiging van de ernstige beschuldi gingen, die de districts-attorney Whitman tegen, de politie heeft inge bracht.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 10