Buum Dmeuo GOUDEN VISIOENEN. verbasen, dat tegenover een ilage- lijksch bestuur, zóó overtuigd van do billijkheid der teruggave, een Rand staat, die even eenparig hot tegendeel verklaart. Grooter eenstemmigheid heerschte over de wijziging in de verordening OP het St. Elisabeths gasthuis. Voort aan zal de directrice besturende zus ter" heeten en de hoofden der genees- en der heelkundige afdeeling ,,ge- neesheeren-directeur". Natuurlijk is hier iets meer, dan een simpele wijzi ging in de titulatuur. liet bleef geen geheim, dut er onlangs moeilijkheden zijn geweest van gezag in het gast huis, die men tracht door deze ver andering in de toekomst op to lossen. Aan beschouwingen van deze bij uit stek moeilijke aangelegenheid waag de een desonkundige Raad zich wij selijk niet; hij meende ongetwijfeld, dat quaesties van inwendig bestuur van zóó subtieleu oard maar liever aan Regenten overgelaten moeten worden en dat de goedkeuring van den Raad een zuivere formaliteit is. In zooverre was het niet geheel conse quent van den heer Krelage, om aan deze wijziging nog een andere vast te koppelen, namelijk, dat de instructie van de gcneesheeren-directeur, ge hoord de Regenten, zal worden vast gesteld door deu Rami. Terecht wees de heer Tjeonk Willink op art. G waar bij het beheer aan Regeutou opgedra gen wordt, terwijl de Raad niet alleen die regenten benoemt, maar zelf3 voorschrijft, dat tweo hunner lid vin den Raad mceten zijn. Do heer Kre lage waakt gaarne voor het gozag van den Raad en dat is zijn recht, zoowel als zijn plicht, maar hij kwam, meen ik, hier op glad ijs, omdat het oen zaak geldt, die regenten wel, maar de Raad nooit in finesses zal kunnen bo- oordeelcn. Inuuers hoe het gaan zou, wanneer inderdaad eens een belang rijk geschil over de instructie van do genees he eren ontstond tusschen Raad en regenten begrijpt men licht. Wilde do Raad niet een conflict uitlokken, dat regenten, tot schade van het gast huis. zou nopen heen te gaan. dan zou hij toch vcor regenten moeten zwichten. Beter is, het uls gemeente raad zoover niet te laten komen en liever genoegen te nemen met een for- meele rol, vooral wanneer toch in het beleid van regenten vertrouwen ge steld worden kan. En dat deed o.a. de heer Slingen- bergr, pas uit het Gasthuis weerge keerd en nog vervuld van een dank baarheid, die ook het hart van de toe-j hóórde-i's verwarmde. Waarom moest de onverbeterlijke spotvogel, die Mr. Thiel is, het sein geven tot een uit barsting van. vroolijkheidtoen de dankbare pat id tic ook liet college van •regenten loofde, waartoe o-.a. zijn as socié Tjeenk Willink behoort! De Raad was toch dezen middag goedlachs. Mr. Hearkens Xhijssen hing wel een kemiok lafreel op van de keuring van toebereide vleesclnva ren en T moet gezegd worden, dat een vorstk-eurmg, zooals die nu aan 't slachthuis gebeurt, al heel weinig waarborgen oplevert. Uit een kist met worsten wordt er op goed geluk af j een genomen, daaruit een stukje ge-j licht en dat onderzocht. Voldoet dut aan de eischen, dan is do heele kist' goed. Als je een maand of wat gele den gehoord hebt, dat Argentijnsch vleesch niet gekeurd kan worden, wanneer met de heele kco niet de in gewanden meekomen, dan is er iels! tegenstrijdigs in, dat een simpele worst afzonderlijk wordt gekeurd. Vooral omdat door hel publiek na tuurlijk aan zoo'n onderzoek waarde! gehecht wordt. Nu moet redelijkerwijs ook vermeld worden, dat zooals Dr. Kruseman zei- de, „bakken vol" toebereid vlees:!» afgekeurd worden, die zoo tekort schieten, dat het hij deze primitieve keuring kan worden opgemerkt. Dat we deze smakelijkheden niet in onze maag krijgen mag dan toch dankbaar als een gevolg van de keuring wor den geconstateerd. Inmiddels overleggen B. en W. nog eens nader, namelijk over hot dooi den heer Van de Kamp opgeworixm en door Mr. Tluel gesteunde denk beeld van hulskeuring, want in'der-' daad Is het niet de kleinste grief van belanghebbenden, dat zij; naar hot slachthuis moeten gaan, wat velen heel slecht past. We wachten dus het resultaat van deze overwegingen af cn vermelden alleen nog deze merk waardigheid, dat de slagers, die vroe ger zoo tegen het slachthuis geijverd hebben, er nu aan gewend 2ijn niet alleen, maar den vroegeren toestand niet terug zouden willen. In dien geest, hebben zij hun hart, direct of indi rect, aan Dr. Kruseman uitgestort. En het Congres voor kinderbescher ming kreeg f 200. Het bestuur had om 1 500 gevraagd, welk verzoek de heer Nagtzaam steunde met do mededce- ling, dat de kosten over verschillende gemeenten waren omgeslagen en dat deze som van Haarlem werd verwacht. De heer Xhijssen schrikte va,n dat be ginsel en zeker klinkt het ons nu nog wat Jiiu'f in de ooien, Toch zal, w a n- n eer de gemeenten er toe komen dergelijke ondernemingen te steunen, deze lastonvebdeeling op den duur wol uls basis gelden, maar misschien krijgt tegen dien tijd de heer Weij- land, die er in principe niet van I mo ren wou, meer medestanders, dan de zen keer. Order de voorstemmers voor het subsidie waren er al, die B. en W. wat royaal, vonden. Twee voorstellen voor bestrating ontlokten een van de leden den vroo- lijken uitroep: ,.Les idees marchent! Allemaal klinkers!" Triomfantelijke herinnering aan den tijd, toen van do tafel van B. en W. altijd maar weer keiplannen werden ingediend. Dokier van den Berg, die veel bij den weg is en vaak zeer juiste oprner- kingen maakt over verkeersgevaren, zag nu bezwaar in den korten afstand tusschen de tramrails en den hloem- aanleg om het standbeeld op de Markt. D© spreker wilde bordjes zetten: 1 e t op do tram. Het voorstel is goed gemeend, maar zouden die bordjes dan niet om allerlei ander© redenen door d© heele stad moeten heenge- slrooid worden? Heusch, de menschen moeten maar uit hun oegen kijken. De lieer Levert uitte een scherpe philippica tegen den directeur van bet Bouw- en Woningtoezicht en verklaar de als conclusie, dat van B. en W. op :t stuk van huisvesting voor de aim sten blijkbaar niets te verwachten is. Voor den buitenstaander, die de stukken niet kent, is deze klacht moeilijk te overzien. Antwoord van B. en W. over veertien dagen. J. C. P. Binnenland HOFBERICHTEN. De Koningin ontving Woensdagmid dag de ministers Kolkman en Colijn in conferentie. De Koningin verleende Woensdag middag ook de bijzondere audiëntie aan den heer De Grevenkop Castens- kjold, die namens den Koning van Denemarken den Prins kwam over- haudigen het grootkruis der Olifants orde. De Prins was ter audiëntie aan wezig. De Koningin en de Prins ga ven daarna ter eere van den gezant een déjeuner, waarbij, behalve leden der hofhouding, ook aanzat de Minis ter van Buitenlandsche Zaken. MINISTER COLIJN. Do oefening, waarvoor de Minister van Oorlog heden te Eindhoven ver toeft, beoogt het inrichten van een paar boerderijen als steunpunten van een verdedigingslinie. Deze woningen, die toch voor afbraak waren bestemd, zijn door den eigenaar voor de oefe ning ter beschikking gesteld. Er mo gen schietgaten in de muren gemaakt worden en de woningen deels worden afgebroken. De Minister van Oorlog zal aan staanden Maandag te Hoenderloo en Arnhem militaire concoursen van mo torrijders bijwonen. ONDERSCHEIDINGEN-ROODE KRUIS. Bij koninkl. besluit zijn benoemd lo. in de orde van den Nederland- schen Leeuw, tot ridder, dr. E. W. SL- kcmeïcr, arts te Arnhem, leider der Ned. Roede Kruis-ambulance in Bul garije, en R. A. L. Lehmann, consul- g.eneraai van Griekenland, te Am sterdam, hoofd van den administratie- ven dienst bij de Ned. Roode Kruis- ambulance in Griekenland; 2o. in de orde van Oranje-Nassau a. tot ridder (inet de zwaarden), de officieren va ngezondheld le klasse L. van den Steen van Ommeren en dr. P. A. Voerman, artsen, onderscheiden lijk bij de Ned. Roode Kruis-ambu- la'nces in Turkije en Bulgarije; b. tot officier, II. Koppeechaar, arts bij de Nod. ambulance in Montene- grogro, te Soesterbcrg; c. tot ridder, '1'. Wieberdink, arts bij de Ned. Roode Kruis-ambuiance in Griekenland, te Amsterdammevr- L. C. Lehmann, geb. Dell, en mevr. B. Lingbeek, geb. Bessen», hoofden van den hufsh. dienst bij de Ned. Roode Kruis-ambulance resp. in Grie kenland en in Turkije, zoomede de hoofdverpleegster bij de Ncd. Roo de Kruis-ambulance in Griekenland, mej. G. van Woerden, alsmede mej. J. II, Kuyper en mej. J. W. de Bruyn, onderscl». hoofd van den verplegings dienst en verpleegster bij de Ned. Roode Kruis-ambultfri'ces in Turkije en in Bulgarije. De Koningin heeft benoemd lot commandeurs in de Huisorde van Oranje Nassau dr. G. W. S. Lingbeek te Scheveningen en dr. J. C. J. Bie- i'ens do liaan te Rotterdamen tot eere-dame in die orde mejuffrouw G, J. Beyneii lo 's-Gfavenhage. De Prins heeft, in zijn hoedanigheid van voorzitter van liet hoofdcomité van het Noderlaiidsche Roode Kruis, te 's-Gravenhago, persoonlijk de ver leende decoraties aan de leden der ambulances van liet. Nederlandsclie Roode Kruis uitgereikt. INVOERRECHTEN OP MEEL. Men meldt ons uit Amsterdam Door de „Nederlandsche Yereeni- ging van Handelaren in Buitcnlandsch meel" is aan de candidaten der Twee de Kamer, l»ohooiende tot de Roomse!» 'Katholieke, anti-revdlutionnaire par tij en tot den Ned. Protestantenbond en de Christen-democratische partij, het volgend schrijven gericht Het zal u ongetwijfeld bekend, zijn, dat wij rc-eds oen reeks van jaren propaganda maken tegen invoerrech ten op eerste levensbehoeften. Steeds is het onze gewoonte, om bij verkie zingen bij de Tweede Kamer in te grijpen in die districten, waar een verklaard tegenstander van zulke rechten staat tegenover een candi- daat, die voorstander van die rechten is, of zich niet als tegenstander heeft willen verklaren. Steeds hebben wij allen candidaten hun meening gevraagd over de zaak, welke ons ter harte gaat. Ditmaal kan onze actie echter beperkter zijn. Im mers zoowel de leden der linkerzijde als der Christelijk-Historische en Christelijk-Sociale partij hebben sich zonder voorbehoud uitgesproken als tegenstanders van invoerrechten op eerste levensbehoeften. Alleen bij de Katholieken en anti-revolutionnairen zijn de meeningen verdeeld. Naar aanleiding hiervan zijn wij zoo vrij u te verzoeken, ons uwe mee ning over invoerrechten op eerste le vensbehoeften, als tarwe-, roggebloem of meel, te doen kennen. Na het bovenstaande behoeft het geen betoog, dot, onze actie buiten elke politiek staat en een zuiver economi sche is. 1 EEN RUMOERIGE VERKIEZINGS VERGADERING. Men meldt ons: Te Ti el sprak Dinsdagavond in een druk bezochte openbare vergadering, belegd door <le anti-revolutionnairen en Rooïnsch-Katholieken, de heer mr. A. baron van Wijnbergen, lid der Tweede Kamer, ten gunste der candi- daluur Smcenk, in dut district. Er was aangekondigd dat er gelegenheid voor debat bestond. Toen dit echter aan het einde der rede, door den voor zitter aan den candidaat der S. A. P., don heer Hermans, werd gewei gerd, op grond dat die aankondiging een vergissing was) -ontstond er groot rumoer en protest- lleerzn parlijge- nooten zongen de internationale, en tegenstanders Oranjeliederen, zoodat Hermans niet aan liet woord kon ko men. De politie kwam cr aan te pas en men verwijderde zich, toen de zaal in het duister was gezet. ACTIE IN DE BOUWBEDRIJVEN TE AMSTERDAM. In de bouwbedrijven schijnt de toe stand nog niet in orde te zijn. Op hei werk, hoek Raamgracht c-n Klove- niersburgwal, waar de kantoren van „Liefdadigheid naar Vermogen" wor den gebouwd, staken nog 20 metse laars en opperlieden. Op een werk in de Roggeveenstraat, waar ongeveer 150 man het werk had den neergelegd, zijn 60 mui», timmer lieden, w;eer aan den arbeid gegaan, terwijl de metselaars en opperlieden nog staken. EEN DOOD GEWAANDE. Een zonderlinge vergissing heeft zich te Rijswijk voorgedaan, schrijft de „N. R. Ct." Maandagmorgen werd uit een sloot aan den Haagweg aldaar opgehaald het lijk van een mansper soon, Algemeen was men van oordeel, dal hel "t lijk was van dr-n zwerver W. B., uit Delft. Zelfs diens moedor, ijlings uit Deift ontboden, bevestigde dit. Maar Dinsdagmorgen zag men den dood gewaanden W. B. door het dorp wandelen I ALKMAARSCUE VOLKSBAXK. Woensdag werd voor de Rechtbank te Alkmaar behandeld het accoord in zake de failliete Volksbank aangebo den door mr. W. C. Bosman. Dit ac coord 'hield in een vaste uitkeei-ing van 40 of afwachten van liquidatie naar keuze van eiken crediteur afzon derlijk. Vertegenwoordigd waren bij na alle crediteuren. Met algemeen© stemmen werd het accoord aangeno men. DE EERSTE NEDERLANDSCHE VROUW ALS KIEZER. De vrouw, die per abuis op de kie zerslijst te Amsterdam geplaatst was, is alweer daarvan geschrapt. HET KATOENCONGRES, te 's-Gravenhage gehouden, is Woens dag gesloten, Aan Nederland werd dank gebracht voor de goede ontvangst,. liet volgend jaar wordt In Zwitser land ©en bijeenkomst gehouden. VALSCHE MUNTERS. Ee „Tel." meldt: De twee personen, die Maandag, in verband met het uitgeven van valsche rijksdaalders te Amsterdam, Alk maar, Zaandam cn Hilversum, zijn gearresteerd, zijn te Alkmaar door verschillende getuigen herkend. 'De heeren, die genaamd zijn G. van V. ea D. de W., hadden, naar gebleken is, hun werkplaats in een stal van een nachtkoeisier, bijgenaamd ..de Taaie", in de Óostenburgerach'er- straat te Amsterdam. Daar heeft de recherche een uitgebreid onderzoek ingesteld en verschillende werktui gen, welke bij liet maken van valsch geld te gebruiken zijn, iri beslag ge nomen. G. v. V. en L). de W. zijn tor beschikking van de justitie gesteld; EERSTE KAMER. PENSIONNEER1NG GEMF.EN- TE-AMBTENAREN. Yoorloopig Verslag. Algemeen betuigde men voldoening, dat de zaak van de pensionneering der gemeente-ambtenaren, die reeds zoo lang aanhangig is geweest, thans door deze Regeering tot een oplossing is gebracht. Als geheel beschouwd vonden de voorstellen instemming, al ontkende men niet dat zij lasten zoo van fjnan- cieelen als van administratieven aard op de gemeenten zullen leggen. Die lasten zijn echter onvermijdelijk en daartegenover staan vele c-n groo- le voordeeien. Eenige leden konden zich niet ge heel vereenigen met de redenen, door de Regeering aangevoerd om in te grijpen in deze materie, die op het ge bied van gemeentebemoeiing is gele gen. ONVOORZICHTIG Woensdag is een heer, die zich op een der bootjes van de Noordholland- scho Tramwegmaatschappij te Am sterdam bevond, het slachtoffer ge worden van zijn onoplettendheid. Het bootje passeert een tweeial bruggen. Bij de brug van de De Ruyterkude roept de conducteur getrouw zijn waarschuwing „Denk om de hoof den 1" De passagier scheen dit niet gehoord le hebben. Een zeer diepe snede werd aan 'smans hoofd toege bracht. Nadat hem voorloopig een hulpverband was gelegd, werd hij per auto-ziekenwagen naar het gathuis vervoerd. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koniak. besluit is, met ing. van 1 Septbcncomd tot dir. R. II. B. S. te 's-Hertogenbosch, IL C. Brans, thans leeraar aan die school; tot leer- aar R. 11. B. S. te Zieriksee, J. Bou- gerünan, thans tijd. leeraar aan die school; tot leeraar R. H. B. S. le Zie riksee, A. C. A. Peiumers thans tijd. leeraar aan die school. Is voor het tijdvak van 1 Sept. tot en 31 Aug. 1914. benoemd tot leeraar R. II. B. S. te Leeuwarden, R. Palsma, thans tijd. idem t© Groningen. Is J. liassen, eervol ontslagen hoofd O. L. S. te Hurtwerd, geil». Wonsera- deel, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden ©eremedail le, in zilver, aai» G. M. Thijssen, mees terknecht-timmerman in de zaak van W. J. H. van der Waarden, ie Nijme gen. DE DESERTEURS GESTRAFT. De Tel. meldt: Ue 4? onlangs gedeserteeide mili tairen van het corps rijdende artille rie zijn thans allen disciplinair ge- straft. Twee van hen, die als de aan stokers werden beschouwd, kregen 14 dagen provoost, terwijl twee, die het minst schuldig werden geoordeeld, werden gestraft met 8 dagen politie kamer. Den overigen 43 werden straffen opt gelegd, varieerend van 14 dagen poli tiekamer tot 8 dagen provoost. RAAD VAN STATE. Bij koninklijk riesluit is aan mr. J. J. I. Harte van Tecklenburg, lid van den Raad van Stut© op diens verzoek ontslag verleend als lid van de nfdee- ling van genoemden Raad voor de ge schillen van bestuur. In zijne plaats \s tot lid van genoem de afdceliug benoemd het lid van den Raad van State, jhr. mr. A. E. Elias.. DOOR DEN STORM. In den nacht is, ten gevolge van het stormachtige weer, bij Mukkum een der Hunze booten op net strand geslagen. ongelukken. De Tel, meldt: Gistermiddag wilde een medicus te Amsterdam, dr. S., in gezelschap van zijn vrouw en twee kinderen voor 't eerst een toertje maken in de nieuw- gekoclite auto. Bij 't keeren op den Amstelveansche- wog had dc chauffeur het ongeluk te gen een boom te rijden. De auto kon- telde om. Mevrouw S. kreeg een bloe dende wonde, en ook werd een der kinderen gedoeid, terwijl de wagen groot© schade opliep. Gisteravond had de 9-jarige G. van Diert, wonende Picter Nieuwland- straat te Amsterdam, het ongeluk i ij liet baden in do Zuiderzee nabij Die- met brug te verdrinken. Het lijkje werd naai- het O. L. V. Gasthuis ge broeid. kamerverkiezingen. Bergen op Zoom. Nu de heer Juten, niettegenstaan de zijn eerst afgelegde verklaring dot bij zich terugtrek!, toch een can- didatuur legen den heer De Ram heeft aangenomen, verklaart kapitein Van Erji in „De Zoom", dat ook bij zijn ca: didatuur handhaaft en dit gerust doen kan, omdat hij geen Tri der Koomsch-Kathoüeke Kiesverc-emging is. Schoterland. Op het laatste ©ogenblik is bet tus schen de S. D. A P. en de n iet-geor ganiseerde socialisten, die dc-n heer G. L. van der Zwaag candidaat sud den, tot een vergelijk gekomen. De S. D. A P. heeft nu diens candida- luiii' overgenomen. Nu de S. D. A. P. voor de Staten verkiezing den heer G. L. van der Zwaag steunt, zullen de vooistan- dors van den heer Van der Zwaag ut, Mendels steunen. Utrecht. Naar het „U. D.'' verneemt, heeft de Nationale Bond van Protcstaut- ache Kiezers besloten in Utrecht I de candidatuur van mr. dr. J. II. W. Q. tor Spill en in Utrecht II die van dr. C. Lely te steunen. PROV.-STATENVERKIEZINGEN. Noor d-B raba n t. BERGËN-OP-ZOOM. Uitgebracht werden op de heeren V. F. D. M. van Gilsc (R.-K., aftr.) 3561, U. C. van der Hoek (lib.) 1436, W. J. F. Juten (R.-K.. aftr.) 3229, J. Verheijen C.Jzn. (R.-K., aftr.) 3312 stommen. Herkozen dc drie aftredende R.-K. candidaten,. In de overige districten van de-ze provincie waren de aftredende leden reeds bij enkele candidaatstolling op l Juni gekozen. DE „INDISCHE PARTIJ". Voor een volle zaal, waarin nage noeg uitsluitend oud-Indisch gasten, sprak Woensdagavond ie 's-Grave-n- hage de heer Douwes Dekker, de lei? der van de voormalige „Indische Par tij". Hij betoogde o.a., dat een Indische partij in onze Oost eigenlijk niet an ders kan zijn dan revolutionair omdat men immers langs wettigen weg geen invloed op den loop dor zaken kan oefenen. liet te vieren feest van de onafhankelijkheid moei den Javaan doen vragen, waarom hel ook voor hein niet roemvol zou zijn, te streven naar onafhankelijkheid. Zelf vraagt hij, waarom men liier bij de verkiezingen zooveel hoort van het recht van iederen man en vrouw om te stemmen, en niemand eraan denkt, het stemrecht ook te gever, aan de mannen en vrouwen in de kolo niën, die immers ook belasting be:a- len en den lust gevoelen, controle uit te oefenen op de besteding der gelden. Hij waarschuwt tegen de opvat ting, als zou hij den Hollander halen. Ilij is „te groot" om een natie te ha ten, maar bij haat de hier gewraakt te beginselen en ineenjngen. Hij geeft een iange beschouwing over de verschillende wijzen, waarop men koloniën verkrijgt. „Phrasen" noemt hij de beweringen omtrent ethische motieven, die tot ka- TWEEDE BLAD Donderdag 12 Juni 1913 OM ONS HEEN No. 1727 Nabetrachting van den Gemeenteraad. Voor het eerst na zijn ongesteldheid hebben wij burgemeester Sandberg weer als voorzitter van den Raad ge- ttien. Hij begon do vergadei ing niet een vriendelijk en hartelijk woord van dank, ook namens zijn echtge noot©, aan den Raad, de burgerij en do pers voor de goede wenschen. voor. en na zijn afwezigheid. De stem heeft nog niet de oude kracht en klank, maar die komt wel w -er terug en het hart van den spreker ing er toch in. Het warm applaus gold als een wel komstgroet bij zijn terugkeer, waar lijk niet als bloot© formaliteit, maal ais een betooging van oprechte ver heugenis. Dc- woorden waarin de heer Van Sty mm daarna het welkom van den Raad en van de ingezetenen kleedde zijn, daar kan de burgemees ter zeker van zijn, dc weerklank van de sympathie die in Haarlem gevoeld wordt voor zijn opgewekte, trouwhar tige persoonlijkheid en voor zijn ern- stlgen ijver om veel goeds tot- stond te brengen voor deze gemeente. Het is clan ook de algemeene wensch, dat weldra ook het laatste spoor van zijn ongesteldheid verdwenen moge zijn en niets daaiwan overgebleven als te herinnering, als 't ware aan een boo- ooii droom, die voorbij is. Gvoote zaken kwamen ditmaal op de agenda niet voor. Natuurlijk werd aan dc buitengewone afschrijving van f 12000 op de electrische centrale geen woord verspild. D© nuttigheid snrak van zelf en er is voor industrieel© on dernemingen niets gevaarlijker, dan onvoldoende afschrijvingen, vooral in een bedrijf met snel verouderende ma chines als dit. Wat mij bijzonder ver wonderde is. dat B. en W. hei niet nood tg hebben gevonden een officieele medcdeeling te doen over de stagna tie in het bedrijf op 29 Mei en dat- geen van dc leden van den Raad, L en het dagelijksch bestuur zweeg, om in lichting heeft gvraagd. Mocht de zaak ter sprake zijn gekomen in do verga- deling met gesloten deuren (die inder daad langer duurde, clan voor de her benoeming van een gemeentelijken arts pleegt to gesol l ieden) clan is dat toch niet voldoende. Een particulier exploitant Aan gas of oleclriciteit zou, indien het bedrijf zóó algemeen ha perde, zeker zijn klanten de oorzaak daarvan hebben meegedeeld. Niet al- zoo de gemeente. Geen woord van ver- klaring noch van geruststelling voor tic toekomst. Zij is toch ais leveran cier van elcclricïloit niet de bestuur ster, de regeering, die geen reken schap van hare daden verschuldigd zou zijn, maar staat volkomen gelijk met een koopman, die verantwoor ding schuldig is aan zijn afnemers van het feit. dat hij zijn verplichtin gen niet behoorlijk is nagekomen. Dit lijkt mij een groote fout en vreemd is 't, dat de Raadsleden niet, op gelijke wijze voelend, een verkla ring hebben uitgelokt. De ingezetenen hadden daar recht op. B. en W. waren tegenover de Schuurman Schimmel-Van Outeren- stichting royaler, dan de Raad. Het dagelijksch bestuur wou rentevergoe ding geven, omdat de koop van een stuk Bouwterrein met opstal bijna een jaar zou gehangen hebben, maar de Raad wos het met den termijn niet eens, meende dat het niet elf. maar twee maanden geduurd heeft en stond, de f 841.27 die gevraagd en voorge steld werd, mei loe. De buitenstaan de»*, die de stukken uïel voor zich heeft, kan deze quaestie niet beoor deel en en den Nabetrachter blijft der halve niets over, dan zich er over te ^euilleion Uit het E n g e 1 s c li Aan DAVID CHRISTIE MURRAY. 50) whilinker werd de praktische man, en hield ijverig het toezicht over het graven van do schacht. De onderne ming zou do zakken vullen van allen, die er in betrokken waren, en clc jonk man stelde er eene eer in, bij den ar beid in zijn werkiAük en met liet vuil van versemüenclo aardlagen op zijne laarzen gezien te worden. Algemeen hield men het er voor dut do jong& Whiltaker ging trouwen, en iedereen wist dat hij op Kouak Cottage kwam, met Job's toestemming, ais de minnaar zijner dochter. ,,D© Luidende Klok" lag op Whit- lalter's weg van de plaats der werk zaamheden naar zijn© woning, en de jonkman, die, in weerwil dat hij een tamelijk Imogen dunk van zich zeiven had, gezellig vi n aard was en niet on genegen om zich door een praatje te ontspannen, liep daar wel eens aan, om den daar verzamelden boeren te vertellen hoe de mijn vorderde. Rondom steenkool, mijnheer Par ker, zcide hij, op een toon van zeker heid. De eohte, oudorwetsche, dor- tig-voets Staffordshire-soort, die dui zend pond per morgen waard is, na aftrek van alle kosten. Hij wist zeer vlug verhalen fo verzinnen van aanzienlijke personen uit den omtrek, die deelgeriooten in de firma wenschten te worden, en wien het niet weinig speet \an zuil: eene veelbelovende onderneming uit gesloten te zijn. De dagen waren reeds aan liet kor ben, en de parlementszittingen voor dc deur van „De Luidende Klok" waren voor dit seizoen geëindigd, maar dc vergaderingen werden nu binnenshui? gehouden, want do zittingen van drin kers en praters duurden het geheel© jaar dooi*. Bowling kwam rui en clan ook nog, maar bij weid niet langer als een aangenaam gezelschap be schouwd. Zijn gezicht als eene on weerswolk ontstemde de aanwezigen, en hij was door geloof noch ongeloof, door spot noch vleierij, er toe te lxïwe gen terug le komen op de verhalen van zijn zwervend leven, die vroeger zoo onderhoudend gevonden werden. Hij was niet eJlee»» een minder aange naam bezoeker, maar de enkele malen dat hij in ,,Oe Luidende Klok" kwam, was 't mot het kennelijk doel om zich te bedrinken. Daarvóór spaarde hij geld op, en als hij genoeg had opge spaard, zat hij grimmig to drinken totdat -hij zijn doel bereikt had; bij elke kan werd lïij kuoniger e»» woes ter, totdat hij eindelijk iu eene vlaag van kwaadaardigheid heen waggelde. Op zekeren avond kwam WJiittaker er op een laat uur. toen het geheel© gezelschap reeds vergaderd was en de kaarsen op de zware tafels brandden. Toen hij den kastelein met verheffing van stem op een vermanenden toon hoorde spreken, trad hij de gelagka mer binnen, en zag tusschen twee lichten het vooruitstekend hoofd var Bowling, die met een dror.kennui uitdrukking van verachting naar den wand aan de andere zijcle keek. zich hield alsof hij van alles svat de- kastelein zeïde geen notitie nam. 't Is nu zoover, sprak de kaste lein, dat wij u liever zien gaan clan komen, en hoe minder ge uw hooi© binnen deze deur steekt, des te beter dunk zulieu wij van u hebben. Een logement is een logement voor mensch en dier. Maar de plaats voor het dier is in den stal, of de koeienschunr, of het varkenskot, al naar het is, en niet onder fatsoenlijke lui, die niet meer drinken dan zij verdragen kunnen. Je kunt bier blijven zitten zoolang als je verkiest, maar hier in huis krijg je niets meer te drinken. Hierop gaf Bowling geen ander ant woord dan tegen het pintje, dat voor hem stond, en dat tot aan den rand vol was. te tikken. Goed, hernam de kastelein, neem het nu nog maar waar. Dronken of nuchter. Zondag of weekdag, 't is voor hel laatst dat je hier in „De Lui dende Klok" getapt wordt. Wat is er aan de hand, Parker? vroeg Whittaker, die tot dusverre niet door den kastelein gezien was. Er is aan de hand, mijnheer Whittaker, zei de Parker, dat die vent altijd dronken hier vandaan gaat. en dat is eene schande voor eene fat soenlijke herberg. Hij is onbeleefd als hij spreekt, wat hij maar zelden doet, en hij slaat eene taal uit, zooals ik niet kan dulden, Ik wil in mjjn huis geen gevloek hebben. In de eerste week of twee, sprak de gerimpelde oude, die in het hoek je van don haard zat, was de man werkelijk wel aardig; maar in de laatste dagen is hij veel veranderd. William za.g Bowling aan, en Bow ling zag hem aan. Ik heb mijne ordero, zcide Bow ling. en daar houd Ik mij aan. Mond houden is liet woord. Goed dan. Ik houd mijn mond. Hij nam een teug a'an'ziju bier, en knikte twee- of drie maal. Vraag het bun, liet hij er op volgen, met eene dronkemanswuiviag van de hand, waardoor hij eene van de kaarsen omverwierp: vraag het bun of ik een woord gesproken heb. 't Is in zijne hersens niet recht pluis, mijnheer Whittaker, hernam de gerimpelde oude. Men heeft gezien dat hij bij de beek met zijn hoofd te gen een boom sloeg, en dat is een tee-; ken dat iemand bezeten la. en zoo is 't in de vroegste tijden geweest. Hij hoort in Bedlam thuis, dal is zeker. Kom, zeide Whittaker. Bowling beschermend toesprekende, je moet niet dronken wezen. Daar doe je je zelf geen goed mee. Bowling knikte somber tegen hem, niet zoozeer toe stemmend als wet om te kennen te geven dat er eene soort van verstand houding tusschen hen bestond. Waarom doe je '1? ging William voort. Waar dient het toe? Dat is het juist, mijnheer Whitta kor, ging er een gemompel onder dr vergadering op. Waar dient jhet toe? Waar het toe dient? zeide Bow ling, met zijn dronkemansgezicht ver achtelijk om zich heen ziende. - Vi~aag het dien zwijnen, en wat we ten zij et' van? Zij hebben niets op hui hart. Zij zijn te flauw om iets op hun hart te hebben. Hoor eens, riep de kastelejo tooi nig, als je niet beleefder spreekt, word je hals oc-er kop de deur uitge smeten. Weder knikte Bowling in geheime vei'standhouding met zich zeiven, en na eene fiksche teug uit zijn aarden kan genomen te hebben, zat hij met zijn hoofd voorovergebogen, en staar de nijdig od den wand tegenover hem. William bestelde een glas bier, en met zijn rog naar den haard eekeei^J, zag hij nu en dan, uls zijns ondanks, naar Bowling, en een paar malen scheen Bowling lot het besef te komen dat William naar hem keek en wendde bij zijn norschen blik van den wand af, om hem aar: te staren. Eindelijk had de zeeman zijn bier opgedronken, en met ©cue zwaaiende beweging opstaande, zag hij het ge zelschap rond. alsof liij voornemens was te spreken, maar vergenoegde zich met een zwart gezicht te trekken en een paar vloeken te mompelen, waarna hij' de gelagkamer uitstrom- pelde. Eenige óogenblileken tater zet te Whittaker zijn glas neder, wensch? te den kastelein en zijn gasten goeden avond, en volgde Bowling Toen hij den zeeman a-oor 't eerst had gezien, had li ij hem voor een ge vaarlijken klant gehouden, en het kof fiekleurig gelaat, dat groote htteeken en d-io norsche uitdrukking in zijne oogen, maakten nog altijd dat hij het niet op hein begrepen had. Op een an deren tijd zou hij geaarzeld hebben den man te volgen, a\etende in welk eene stemming hij was, maar al de zonderlingheden in het gedrag van Bowling, die bij de anderen slechts twijfel wekten of hij wel bij zijn ver stand Avas, waren voor William eene sterke bevestiging van liet werkelijk bestaan a-a» dien begraven schat, en al had zijn leven er van afgehangen, kon liij de verzoeking niet weerstaan om er meer van te weten te komen, als er eenige kans op was. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5