Iluiiurs Duslu DERDE BLAD Zaterdag 14 Juni 1913 föiaildlenet naar Ned. Oost indië. De verzending van brieven enz. heeft deze week plaats als volgt: Over Genua, Woensdag 18 Juni. (Laatste buslidh'tlxtg 3 u. 25 min. 's- jnorgens). Voorlóoptgo verzending reeds den vorlgen dag, vóórmiddags 11 u. 15 m. Over Brindisi, Vrijdag 20 Juni. (Laatste buslicihting 12 u. 80 's nam.) Behalve correspondentie voor At]eh en Onder'hoorigheden, Sumatra's Oostkust, Pdlembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo, alleen die, weike van een desbetreffende aanwijzing ia voorzien. Over Amsterdam, met de zoogen. Zeepost, Zaterdag 21 Juni. (Laatste buslichting 3 u. 25 m. 's morgens). Het port van met deze gelegenheid te zenden brieven bedraagt 5 cent per 20 gram, dat der briefkaarten 2 1.2 ct. per stuk, en dat van drukwerk één cent per 50 gram. Oru nog met deze gelegenheid te kunnen worden verzonden, moeten postpakketten Vrijdag vóór 9.30 's av. ten postkantore zijn bezorgd. Wij doen uitdrukkelijk opmerken, dat bedoeld wordt de buslichting aan 't Hoofdpostkantoor in do Zijlstraat. 2.35 m. 3.25 m. 4.50 m. 6.4 6.40 m. 9.m. 10.- 11.35 ui. 12.20 a. 2.1 3.35 a. 4.40 a. C.15 a. 6.45 a. 9.— m. 10.30 m. 10.50 m. 1.35 3.50 5.30 £L 10.— 7.40 i 8.20 a. 1— 4.50 Amsterdamsche Kout LXXVII. Drukke dagen. Attracties Verkiezingsstrijd. Vreemdelingen. Do rit) gelruDS. Wie, zooals ik nu pas geleden, het voorrecht had eens een paar weken „er uit" te zijn, die voelt, in dc hoofdstad teruggekeerd, dubbel he gemis aan „buiten" van Amsterdam. Zie, ik dweep met mijn mooie, groot-stcedsche en toch gemoedelijke stad. Ik bewonder altijd en altijd weer het buitengewoon pittoreske stads school), da wandelwegen langs den Aanstel en in onze mooiste parken vind ik heerlijk, maar zoo ineens écht buiten-zijn, dat missen we. Wanneer jo dagen lang gezworven hebt door bosch en duin met niets, om je heen dan blond en bruin en groen, onder een slruk-blauwen hemel er zijn heerlijke dagen geweest! dan is de terugkeer in de groote stad in de eerste oogenblikken een beklemming. Maar, gelukkig, men is er spoedig weer aan gewend en de bekende en ons liefgeivorden stadsgeluiden, die ons het welkom schijnen toe te roe pen, klinken ons weer even vor- trou »vd. Wat mij na die korte afwezigheid het meest opviel was de geweldige drukte van deze dagen, het ontzet tend-weel i ge Daartoe werken allerlei factoren mee. Onwillekeurig brengen de ten toonstellingen E.N.T.O.S. en „De Vrouw"- haar vertier en beweeg. Trams en auto's dragen vlaggetjes met.die veelzeggende woorden, en nu reeds gaan. bij gunstig weer, stroo men menschen naar de overzijde van het IJ naar de groote E.N.T.O.S. met Lunapark en oud-Amsterdam. De menschen 't is een waarheid als een boe! hebben voortdurend „een nieuwen prikkel" noodig, en dat buitengewone, die groote, tentoon stelling en het vermaak aan liet oude Tolhuis, die expositie, die des avonds straalt in duizendvoudig licht, trèkt natuurlijk. En waarlijk niet bezoekers alleen, maar ook enorma massa's, die als kantleden alleen de mooie verlich ting uit de verte kunnen gaan zien. Ze varen met de gemeentepont gratis over en dat op zichzelf is al een ge not. Die booten zijn avond aan avond overvol en ook de En tos-booten ver voeren zooveel passagiers dat er nog j meer vaartuigen bij moeten komen. Ik vrees dat op zeer drukke dagen en avonden het regelmatig vervoer weleeris niet goed mogelijk zal blij ken. 't Is in ieder geval te hopen dat men maatregelen neme om zooveel mogelijk- ongelukken te voorkomen. Een vaste reddingsbrigade aan de De Buy terkade zou alvast niet ver keerd zijn. De „nieuwe prikkel" Ha gen beck's leeuwen-, tijgers- en olifan ten dres suur heeft ook zijn bekoring blijkbaar niet gemist. Gedurende de eerste da gen van 't verblijf van dit circus aan den Admiraal de Ruyterweg heeft het storm geloopen en het is zoo druk gebleven dat de directie het verblijf nog met een week verlengd heeft, Dinsdag zou Hagenbeek vertrokken zijn, maar de Amsterdammers wer den verrast met de mededeeling, dat er nog een weck bijkwam. En nog steeds stroomt het toe bij de voorstel lingen, zoowel als voor de bezichti ging van de stallen en van de dres suur des middags, als er geen voor stelling is. Dat kost maar een kwartje entree, en is ik zou haast zeggen nog interessanter c-n bezienswaardiger dan de voorstelling zelf. Van den grooten toeloop naar al deze atiracties hebben, zooals van zelf spreekt, de schouwburgen en bioscoop-theaters te lijden, die bij warme dagen toch al weinig publiek trekken. De tweede groote factor voor de ge weldige drukte dezer dagen is, gij raadt het reeds, het verkiezings-ge- doe. ik hoor u al zuchten „tout comme Chez nous". Ook bij u zijn avond aan avond vergaderingen en ook uw biie- venöus is natuurlijk herhaaldelijk "vol van allerlei veridezmgs-leciuur. Ook. bij u worden straten en piemen ontsierd uoor reciame-biljetten en ioopen zoo laiigzameraand de be kende mannen met de borden. Jjn jaar wordt hier m Amsterdam de verkiezingsstrijd buitengewoon ge animeerd gestreden. Eiken avond drie. vier vergaderingen. Stampvol zalen en, waar debat is politieke warmte etiï geestdrift tot het kook punt. Ik mag die levendigheid \v-_.. Het politieke markt geschreeuw heelt leelijks, maar er zit in ieder geval le ven in, 't wekt geestdrift en dat voor ons lauwe Hollanders wel eens te dan gewoonlijk denkt men bnmld-T gon meer en meer rumoerig ïe wor- dellijk aan vreemdelingen en vrecm-den. delingen verkeer. Vooral de heer Samson, oud-anar- Het is zoo zoetjes aan merkbaar, dat we in 't reis-seizoen ko: ren. De E. N. T. O. S. trekt natuurlijk veel menschen van buiten. Over 't al gemeen zijn het tot nog toe menschen uit de provincie en daaronder neg een groot gedeelte eendagsvliegen. Buitenlanders ziet men op t oogen- blik natuurlijk al wel veel, maar toch nog niet in zoo grooten getale als te verwachten is wanneer we neg wat verder in den tijd zijn. Dit neemt niet v-.©g dat de hotels reeds goede zaken maken, al hn„rt men nog niet san gebrek aan plaats ruimte. Maar dat k-.»mt nog. Ik v cr- spelde liet reeds <n ais de teekenen niet bedriegen, zu'Ura particulieren met het verhuren van kamers in <ie drukke dagen goede zaken kunnen doen. Gelukkig ziet onze stad er beter uit dan verleden jaar in den tijd van het reecndelingenbezoek. Toen was zoo wat heel Amsterdam berg-en-dail. Het waar de rommelige aankomst aan hel Damrak is allesbehalve schit terend, maar dit kan nu eenmaal niet anders. Een feit is, het mag met vreugde geconstateerd, dat Publieke Wenken gezorgd heeft voor in 310] normalen toestand verkeerende stra ten. Jammer, is. dat het gevreesde dier tje de ringel rups ons grach ten-mooi dreigt in gevaar te brengen. Men weet waarschijnlijk, dat wij reeds jaren sukkelen met de ringel- rups in onze boomen. Verleden jaar hadden we er geen last van. Dat zit in verband met het aantal sluipwespen. De sluipwesp legt, zooals bekend is eitjes in de pop do ringel rups. Daardoor wordt de pop verteerd en als er dus veel sluipwespen zijn, zijn er weinig rin- gelrupsen en dat gaat zoo om 't jaar. Verleden jaar hadden we er geen last van en nu van het jaar wel. Het meest hebben de particuliere tuinen te lijden, maar die leveren, zooals te begrijpen valt, gevaar voor de boomen langs de grachten. Twee jaar geleden was het treurig om aan te zien in hoe korten tijd de boomen van hun bladertooi wa beroofd. Men doet er tegen, wat men kan, door de takken af snijden, boomen met een harsachtige slof ie be-ringen, ze af te spuiten enz. Maar gewoonlijk helpt dat alles helaas niet veel. AMSTERDAMMER. Voor 't vele onwaardige vau een verkiezingsstrijd hen ik niet blind. Alle partijen hebben ach in dit op zicht schuldig te rekenen. Wie zei ook weer dat de politiek de karakters bederft? Wie b.v. ziet dat kinderen et- op uitgestuurd worden met aanplak biljetten om ze over die van de te genpartij neen ie [nukken, 'zal zoo iets allesbehalve fruai vinden en zoo ge beuren er in eiken verkiezuigssU ijd tal van ongerechtigheden, en nog wel erger dan deze. Iniusscheu, hoe aardig beweeglijk het ook is, we zullen blij zijn wan neer ten slotte „de .slembus gespre ken heelt" en de mens men weer uit hun politiek paroxisme zijn gerankt. Maar dit is zeker, een politieke geestdrift als titans lier in Amster dam heh ik nog nooit b.j gewoond. Bij drukte in c Tan de Residentie en haar bewoners. CC VI. De protestoandidaat in district I •die tegen de candi.dat.uur van den beer Doen gesteld is, heeft weinig ge noegen beleefd van de openbare ver gadering, waarin hij zijn meening omtrent verschillende punten ver kondigde. De heer Ten Bosch, die voor een stampvolle DiRgentia-zaal optrad, begon met de meedeeling, dat hij nog nimmer een politieke bijeen komst bezocht had en dat dat de waarheid was, is in den loop van den avond eenige malen gebleken. Dat de he6r Ten Bosch liet eeriij'k, meende, geen mensch onder zijn toe hoorders die er aan twijfelde, maar liet zijn van een eerlijk mensch alleen stempelt iemand nog niet lot een ge- echikten candidaat en dal hebben de genen, die zich voor zijn candidatuur warm maakten, tot hun schade verge len. De heer Ten Bosch heeft een groot half uur een stuk voorgelezen, waarin li ij zijn politieke belijdenis had neer gelegd, waarna de gelegenheid tot het stellen van vragen opengesteld werd. Het blijspel nam daarmee een aanvang en het publiek, dat zich tot stad, grooter druk-J dusver zoer correct had gedragen, be- cliist, thans lid van de S. D. felde de afgelegde verklaring uit een. Zoo had de heer Ten Bosch ver klaard aan de ongehuwde vrouw en de weduwen het kiesrecht wel te wil len geven, maar niet aan de gehuw de. Daar voel ik wal voor, zed Samson, om de weduwe in .ruil voor haar man 1 het stembiljet te geven! Maar zou de j heer Tan. Bosch niet eens willen me- dedeelen of hij niet gelooft, dat veel getrouwde vrouwen, gesteld tusschen ide keus je man of .het stembiljet, het laatsten zouden kiezen, als was het al leen om den eerste kwijt te zijn?' Met dergelijke nonsens is de lieer Ten 'Bosch overstelpt en de handig heid om er op te antwoorden bleelc hem te ©enenmale te ontbreken. Ja, het kwoim uit, dat hij zijn antwoord op de gestelde vragen reeds op schrift had. 't Is misdhlen niet heelemaal juist, wat ik hier schrijf. Een antwoord was het wel, doch met de gestelde vragen had liet, niets te maken De heer Ten Bosch was waarschijnlijk eens na gaan pluizen, wat hem, naar aanleiding van zijn rede wel eens ge- 'raagd zou kunnen worden en li ij had vermoedelijk daarnaar zijn antwoord opgesteld. Ziin gemis aan politieke ervaring speelde hem hierbij parten. De wagen waren geheel anders dan hij gedacht had en zijn antwoord sloeg er dan ook op als de bekende tang op hel beroemde varken. Een paar dagen later kwam het be richt, dat de heer Ten Bosch zal ver zoeken geen stemmen op hein uit te brengen, indien de commissie, welke de tegen den heer Deen in financieele blaadjes ingebrachte beschuldigingen, voldoende waarborgen biedt voor een nauwgezet onderzoek, en op "t oogen- blik dat ik dit schrijf is van een defi nitief bepalen van zijn houding niets verder bekend. Te midden van de verkiezingsdruk- te is hier de hoer Douwes Dekker op getreden. de bekende leider van de ontbonden Indische partij. Zijn ge hoor, dat tulrijk was opgekomen, be stond hoofdzakelijk uit Indisch-man- nen, die hem ten deele niet bijster gezind bleken. Van een buitengewone geest drift viel geen spoor te ontdek ken en het zou wel eens kunnen zijn dat dit voor den heer D. D. een klei ne teleurstelling bracht, want als hij ergens succes moet hebben, dan toch zeker wel in Den Haag, waar meer Indischen zijn dan in heel het ove rige Nederland te zamen. De reden hiervan kan ik niet gis sen. Te heftig voor Holland was zijn optreden niet, vooral niet te midden van verkiezingsdrukte en onbekend zal het Indisch den Haag met dc ge schiedenis van de Inuisehe Partij ook niet zijn'. De oorzaak ligt dus waarschijnlijk dieper. Voor ons Ne derlanders blijft alleen bet te consla- teeren feit, dat het optreden een suc ces was, maar geen groote beroering veroorzaakte. In deze dagen van verkiezing heeft de Dierentuin zijn 50-jarig bestaan gevierd. De Dierentuin, onder dezen naani beter bekend dan als bet Ko ninklijk Zoölogisch Botanisch Ge nootschap, is in Den Haag steeds po pulair geweest en aan beluigingen van vriendschap beeft het in de da gen van vreugde niet ontbroken. Slechts trof het, dat aan het officieele maal alleen bestuursleden en genoo- digden zaten do leden mochten, zeifs legen betaling, met aanwezig ziju, en verder deed het wat zonderling aan dat op den eersten avond de gre nadiers en jagers o.a. de Danse Ma cabre speelden. En dat op een öOsten verjaardag. SINTRAM. Uit de Omstreken vochtag weder. De zeer vroege me uit gegroeid zijn, kunnen bij gebrek aan warmte niet rijpen en beginnen zeil» al te rotten, vooral op de laag geieg-m velden. Overigens staat de vrucht nog prachtig en kan een beste oogst ver wacht worden wanneer er nu maar wat droogte 'somt. Alles is voor de ontvangst on ver zending van den oogst gereed. Pluk kers en piuksters zijn aangenomen, zelis tegen Jiooge loonea. De gewone volwassenen bedongen van f 10—15 per week, de menschen van ondervin ding op dit gebied zelfs tot f 20 toe, terwijl aan jongen csn meisjes van f 48 is toegezegd. De ma-ndjos zijn gekocht door de tuinders van de expediteurs, die ze later weer vol terugkoopeu. Alleen één firma, Gebrs. Dokter en v. d. Kolk, gil een hail milLioen mandjes voor export (slofjes) uil. Deze worden gemaakt in Saksen. Een proef ze hier te fabriceeren mislukte; ook Engeland kon niet tegen gelijken prijs een even goede qualiteit leveren. Nabij dat van „De Vrije Groenlen- en Fruitveiling" heelt de reeds ge noemde firma thanB ook een eigen veilingsgebouw opgericht met. eloctri- sche afslaginrichting. De omvuug van dit gebouw is wat geringer don dat van „De Vrije", doch minder practisch kan het zeker niet geuoemd worden. Het staat vóór den ouden molen viak bij het station op terrein van de II. IJ. S. M. en heeft twee rui me toegangen tot de laadplaats dier Maatschappij. Wanneer er nu maar wat goed weer komt, hoopt men meer te ver zenden, dan ooit re - -en. VELSEN. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van den Ge meenteraad van Veisen op Woens dag, 18 Juni a.6. des nam. te I i. i uur. De agenda vermeldt 1. Ingekomen stukken en mededee- lii'gen. 2. Wijziging heffing recht voor liu- welijKsv onrexsiiig. 3. Reuring van levensmiddelen. 4. Aankoop van grond van J. Dijk man. 5. Huur stukje grond Yelserduiner- buurtweg. 6. Wijziging uitbreidingsplan Wij- keroog. 7. Rapport der commissie inzake de brandweer te Santpoort. 8. Adressen a. J. Kostelijk en P. Bosman, wijzi ging klassen personeele belasting b. Genootschap bevordering inelk- kunde orn oprichting eener gemeen telijke melifcentrale c. P. Verwoerd, inzake afwijking van art. 2 der bouwverordening; d. J. T. Creir.er, idem e. Huurwaarborgvereeniging „Bur gerbelang", bezwaren tegen Kri ont werp bouwverordening f. C. C. Dekker om verbooging zijner vergoeding wegens huishuur g. A. Bergenia, om verltooging der vergoeding voor het gebruik van een rijwiel h. C. F. Perquin en C. de Vries Jr. om vergunning voor den aanleg van een straat 9. J. Bottema, om eervol ontslag als gemeen te-opzichter. 10. Regeling benoeming, schorsing en ontslag personeel bureau Open bare Werken c. a. 11. Suppletoire begrooting. af- en overschrijving, onvoorziene uilgaven. 12. Belooning waarnemend hoofd van school A. 13. Benoeming a. Personeel gemeentelijke Vis- ECherijsehool b. lid Schaalarmbestuur. 14. Belastingzaken. IJMUIDEN. Door het bestuur der IJmuider Vischhandelvereeniging is bij den Minister van Waterstaat ontheffing aangevraagd van de aangekondigde bepaling, dat de verpakkingen van kistjes en vaten in de toekomst moe ten voorzien zijn van ec-n volledig adres bij verzending per spoor. Het bestuur meent dat concurrenten bij t stnl'.ons de adressen der zoo moei zaam verkregen handelsrelaties kun- J:ci. aflezen, wat natuurlijk lot na deel voor de afzenders kan leiden. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken is adhesie met dit adres betuigd. ZANDPOORT. Aangekomen vreemdelingen 1». JÏ. Hendriks, Groningen, Boule vard de Favauge, 3 pers. Al. van Lier, Amsterdam, Zeestraat 13, 3 pers. L. de Vries, Amsterdam, Burg. Engcl- bertstraat J i, 6 pers. AI. Veeter, ?IIoo' g'-weg 32, 5 pers. Jij. Groothoff, Am- sterdam, Groote Krocht, 4 pers. 3. Blom, Haarlem, Strandweg, q pers. T. Alexander, Amsterdam,Alszger- elroat 2, '1 pers. J. Kramer, Amster dam, Mczgcrrtraat 2, 1 pers. AI. Weil, Amsterdam, Mezgerstraut 2, 1 pers. J. Simon, Amsterdam, Mezgerstraat 2,1 pers. J. Al. Tilsin6, Hilversum, Grand Hotel, 1 pers. C. Meijer, Elberfeld, Gr. Hotel, i pers. W. de Vries, Haarlem, Grand Hotel, 2 pers. Alcvr. Wester- man—Matthes, Baarn, Beau Sejour, 2 pers. A. C- Bogaard v. Olden, Arn hem, Groot Badhuis, 2 pers. Sport en Wedstrijden BEVERWIJK. Aardbeien. Men schrijft uit Beverwijk aan het Ilbld. Onze aardbeien hebben het hard te verantwoorden bij dit stormachtig en i overladen der zendingen op andere DE WEDSTRIJDEN VAN DE KO NINKLIJKE. Zaterdag en Zondag a s. zullen de roei wedstrijden van de Koninklijke Nederlaudsclic Roei- en Zeilvereen:- ging op den Amstel worden gehou den. Helaas zuli-n een paar vereem- gingen hun medewerking aan deze wedstrijden niet kunnen verleerien. Triton kan in de nummers jonge vier en ov-wnaadsche twee niet uit komen wegens ziekte van een der roeiers en ook de jonge twee van de ze vrroenjgirié zal niet aan de start verschijnen. Eveneens wegens ziek te van een der roeiers komt .,0e Laak" niet uit in hei nummer ovc-r- naadsche vier. En dc mogelijkheid bestaat, dat Aegir (Groningen) mede niet uit komt. Donderdagmiddag h:d aan '1 secre- traiaat van de Koninklijke de lothig voor de wedstrijden plaats. Deze had het volgend resuiiaat: Zaterdag 14 Juni. 2 uur. 3 ploegen van den Amstc-r- dainschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding. 2.30. 3 ploegen van de Kweekschool voor dc Zeevaart, (Castor, Pollux en Kweekschool). Jonge vier, voorwedsirijd. 3 uur. Ie heat. boei 1 Nereus; boei' 2 Aegir, boei 3 Laga. 3.30. 2e heat. boei 1 Njord, boei 2 Ilunzc. Twee zonder stuurman, voorwed strijd. 4 le heat, boei 1 Dordrecht, boei 2 Laga. 4.30. 2e heat. boei 1 Amstel, Loei 2 Nautilus. Oude Skiff, voor wedstrijd. 5. 1e. beat. boei 1 Nereus, boei 2 De Hoop. 5.30. 2e heat. boei 1. Laga, boei 2 Nautilus. Zondag 15 Juni. De loting voor de eïndvvecïstrïjden op Zondag 15 Juni luidt als volgt. (De tijden van vertrek der ploegen pubücccren wij nader.) Finale Twee zonder stuurman. Boei 1. Winner heat 2, boei 2 win ner heat 1. Finale Jonge Vier. Boei 1 winner le heat, boei 2 snelste tweede, boei 3 winner 2e heat. Finale oude Skiff Boei 1. Winner le heat—boei 2 winner 2e heat. Jonge twee.. Boei 1 Dclflsche Sport—boei 2 Dordrecht. Jonge Skiff. Boei 1 Laga—boei 2 Nautilus. Jonge acht. Boei 1. Maas—boei 2 Njord-boei 3 Laga. Oude vic-r. Boei 1. Laga—boei 2 Amstel. Oude twee. Boei 1 Nautilus walk over. Dubbel-scull. Boei 1. Cercie de Regattes de B?u- xelles walk over. Oude acht. Boei 1 Amstel; boei 2 Laga; boei 3 Cercie. Haarlemmer Halletjes EE N Z ATE R DAG AVON DPR A ATJ E. Dc- verdeeling vau het jaar in vier seizoenen is eigenlijk belachelijk on juist. Dat we het er nog altijd mee doen ia alleen een gevolg van de sleur, die ons er toe brengt met bijna alle3 genoegen te nemen. Bescheidenlek wil ik dan ook voorstellen, het jaar beter te verdoelen eu wel op de vol gende manier: Mei 1 Januari begint niet het win terseizoen, want dat woord is veel te algemeen, maar het vorstseizoen dat duurt tot eii.de Februari. Alleen in die acht weken is er in de laatste ja ren kans op ijs. Primo Maart begint het quasi voorjaar ook wel genaamd: seizoen de hoop, dat einde April af loopt; dan volgt het voorjaarsseizoen tot half Juni, waarna een aanvang gemaakt wordt met het examensei- zocn, dat loopt tot einde Juli. Augustus eu September lieeten zo merseizoen, October' nazomerseizofiu en November en December herfst. Misschien meent iemand, dat dit maar een onbeduidende zaak is. Hij heeft liet mis. Niet alleen het wezen, maai' ook de naam der dingen js van liet allergrootste belang. Immers wan neer de titel der maanden overeen stemt met het weer dut zij brengen, heeft niomand meer iets te pruueJen of te roclanieeren. Verlangend ziet tegenwoordig de Jeugd uit naar ijs in December dat zoo goed a(s nooit kimt: behoort die maand tot liet herfstseizoen dan ver wacht niemand ijs e:i cte tevredenheid is daar. Menigeen verbeeldt zich in Maart en April, dat liet al lente wordt. Ja wel, een sneeuwbui kun je krijgen. Quasi voorjaar bereidt jo op alles voor. Niemand beklaagt zich meer over guren wind of hagelslag. Zoo gaat 't het lieele jaar door. Hit is het met alle gebrom, iedereen is content en welvoldaan, menschen die. anders altijd mopperen, kopen nu rond met van genoegen glanzende ge zichten. Wat heeft die toover-ichtige verandering bewerkt? Niets dan enke le naamsveranderingen. En dan vraagt een Deensche prins, Z. K. Hoogheid Hamlet, die ten tijde van Shakespeare leefde nog: „wat ligt er in een naam!" Hij had makkei ijk pra len, hij had een hoogen titel, een zeer ongewonen naam en mocht in zijn vrijen tijd met schedels spelen. Maar iets heel anders is "t, wanneer je Jan Jansen heet en geboren bent te Lange- zwaluwe. Dat maakt op geen sterve ling indruk. Half Juni tot einde Juli noemde Ik examenseizoen, maar de bete© ke nis van die periode heb ik nog onder schat; er zijn scholen, waar ze niet wachten kunnen tot half Juni en jong Nederland al eerder aan den tand r-f beter gezegd, aan de verstandkies gaan voelen. I-Iet beeld is des te juister omdat inderdaad examen doen over eenkomst beeft met, een kies getrokken worden: je bent er lang van te voren bang voor, het doet je pijn en je weet nooit, waar 't op uitloopt: misschien moet nog een ander kiesje ook getrok ken worden, wat dan een herexamen heet of een taak. Weliswaar wordt hier en daar de operatie zoo zacht mogelijk uitge voerd. Van hartelijke gemoedelijkheid spreekt bijvoorbeeld, dat od een zekere school de examineerende leerares op een oogenblik het werk afbrak om de leerlingen een Droste-flik te presen teeren. Zoo maakt de wetenschap een zoeten indruk en waarom, zoo vraag ik, moet zij de ongelukkige leerlingen als een verscheurend dier aangrijn zen. Veel beter kan ik me vereenigen met de gewoonte in een zekere school, om bij het mondeling gedeelte van het examen het lokaal met bloemen te ver sieren. Dat moest veel meer gebeuren. Veel te veel schijnt den examinandi de kennis een grimmig kwaad, dat in pijn on zorgen moet overmeesterd worden. Vroolijkheid, opgewektheid, bloemen in de school. Voor rekening van de gemeente natuurlijk. Waarom zou de architect voor den Hout en de Plantsoenen, die altijd zijn kunst in de open lucht toont, die óok niet eens binnen de muren uitoefenen? En wat zullen er door jongelui in de verknijping weer prachtige antwoor den gegeven wordenI Ik herinner me dit: Examinator. Hoeveel cvorlogen zijn door verbonden mogendheden tegen Frankrijk gevoerd? Candidaat. Vier. Examinator. Neem ze mij. Candidaat. De eerste, tweede, derde en vierde. Het antwoord doet onweerstaanbaar denken aan de leerling (ik geloof, dat bet dezen keer <*-" meisje was) die toen de moeilijkheid van «le studie der geschiedenis ter sprake kwam, verklaarde, dat ze alle jaartallen pre cies uit haar hoofd kende en alleen maar niet wist, wat er in gebeurd was. Het gezicht van den examinator na zoo'n antwoord moet twintig dikke jaartallen waard zijn geweest. En het lot van de examinanda kan niet twij felachtig geweest zijn: een besliste nul is haar deel geworden. De tijd komt nu ook weer dat ouder en kinderliefde op harde proeven ge steld worden. Ouders die tot zichzelf zeggen, dat ze toch in niets tegenover hun zoon en dochter te kort geschoten zijn, hen hebben aangespoord, hun ijver en vlijt voorgehouden eu dat ze nu toch niet overgaan. Kinderen die er over klagen, dat vader ©i. moeder maar met willen aannemen, dat zij toch hun uiterste best hebben gedaan, maar tegen het werk niet opgewassen waren. Als het examenseizocn voorbij en het zomerseizoen aangebroken is, dan luwt de boosheid aan de eene en de droefheid aan de andere zijde, maar do moeilijke momenten worden aan geen van de partijen bespaard. Ik heb een recept gevonden, dat met etn beetje water ingenomen, unn teleur gestelde ouders heel wat troost kan brengen: het besef, dat zij -ölf, wan neer ze het examen moesten doen waar him kinderen tegen optornden, er nog veel minder Vun terecht bren gen zouden. „Papa", zei een zoon, „de sommen waaraan u mij heeft geholpen, waren fout en ik moest schoolblijven" „Schoolblijven?" herhaalde de vador vverktuigelij k. „Ja en alleen omdat u met kon re kenen". Dat rekenen vooral is een struikel blok voor velen. Tal van vadera en moeders komen er rond voor uil, dot zi; dadrin hun kinderen geen hulp meer kunnen geven. Als die nog eens een rekenboekje van zoon af dochter in handen krijgen, kouten er eigen- maar zóó roncilbk als het in jou re- aardige gedachten bij hen op. De som- ken hoekje voorgesteld wordt, is het men maken dar. een indruk van on wezenlijkheid. Bijvoorbeeld, Twee voetgangers A. en B. gaan elkander op hetzelfde uur tegemoet Toen ze na 4 uur nog 2 KM. van eikaar verwij derd waren, verhielden zich de leng ten der afgelegde wegen als 9 tot 10. Had A. per uur 1 K.M. meer en B. 1 K.M. minder afgelegd, dan zouden bh de ontmoeting de afgelegde wegen z'ck hebben verhouden als 11 tot S. Hoe lang is de geheel© weg'? Die sein is onmogelijk. Als A. en B. in den tegenwoordigen tijd elkaar ki lometers ver te geinoet willen gaan, dan [ieteen ze. Een ander voorbeeld. Een koren handelaar verkocht 20 H.L. graan voor 215 gulden, plus nog zooveel gul dens als hem 2 1/2 H.L hebben ge kost. Wat was de inkoopsprijs per H.L., als hij 20 procent won? Alweer een ongerijmdheid. Stel je voor, dat eeu koopman op de koren beurs zaxen wil doen en bot een ander zegt: je kunt 20 mud van me krijgen voor 215 gulden, plus nog zooveel gul dens als twee en een half mud me hebben gekost I" lk weet zcner. dat de liefheb Iter zou zeggen: ,,'t spiit me wel, maar ik heb geen tijd", het koren bij een ander zou koopen en noofdschuddend vertellen, dat het met X. mis scheen te loopen: hij dééd zoo raar. „Jongen", moet eena een vader ge zegd hebben, Dadal hij' oen rekenboek had doorgebladerd vol siooten gra vende arbeiders, land verdeelende boe ren en laken afmetende kooplui, „jon gen, do wereld is wel ingewikkeld en het leven niet altijd gemakkelijk, kenboekje voorgesteld wordt, is gelukkig niet achten er pa's of ma's wezen, die nog heelwat van het overb'ijfseï in hun schoolwijsheid denken, dan Oëten z*1 maar eens een opstel ma ken over het ontstaan van de grond soorten van Nederland. Maar zonder er handboeken hij op ie slaan. Wie dat goed klaar speeü krijgt een pakje noga van eea dubbeltje. De verkiezingscampagne, die nu weer in vollen gang is, doet je bij opper vlakkige beschouwing ook denken aan ezn examen, dat v ijfhonderd man nen in Nederland moeien ondergaan. Maar bezie je 't op den keper, dan is dit toch wel een eigenaardig exa men. waarbij de examinandi voortdu rend ann 't woord zijn en vooral wij zen op de foufen van hun mede-exa minandi. Het is, of op een gewoon examen Jan zou zeggen: „mijne heo- ren examinatoren, die over ons lot zult beslissen, bedenkt wel, dat Piet maar heel weinig van zijn thema's heeft gemaakt", terwijl Piet zijnerzijds betoogt, dat Jan, eenmaal in de prac- tijk des levens gekomen van dc Neder- landsclie handelscorrespondentie to taal niets terecht brengen zal. Moest ik ooit examen doen, dan zou ik misschien een dragelijk figuur kun- nen maken In het vak van levenser varing. Maar daar geeft niemand om: Jongelui niet, omdat ze toch niet wil len luisteren en ouderen niet, omdat ze In dat leervak zelf knap ge:,oeg zijn, FIDELTO.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9