ÜMU'S lull GOUDEN VISIOENEN. TWEEDE BLAD Woensdag 18 Jonl 1913 OM ONS HEEN No. 1729 Frans Bal8'MQseura. 'Misschien is het niet de ware tijd om nog een woord te zeggen over ms nieuwe Museum. Misschien ook kon er geen heter tijd gekozen worden, idan nu tusschen de woelige verkie zingsdagen in. Want terwijl do ver kiezingsstrijd de hartstochten in be weging brengt is er geen kalmer en rustiger omgeving denkbaar, dan dit nieuwe huis van onze gemeentelijke schilderijen. Dat begint al bij de deur, die geen bel heeft. Een l>el nu kan luider of minder luid wezen, ze heeft altijd iets gebiedends, iets vinnigs, iets van: ::ik sta op de stoep en maak nu maar eens gauw open". De klop per op onze Museunideur is van gansch ander gehalte, deftiger, beza digder, gemoedelijker. Zij doet ons "denken aan boeken, dio we gelezen hebben, lang geleden, waarin ver moeide reizigers den klopper laten vallen op de eene of andere woning die zij met moeite bereikten cd waarin ze gastvrij werden opgenomen. Dan komt het doorkijkje in den tuin. Die tuin met zijn ap- en depen denties is het toonbeeld van rust. Op niets lijkt hij beter dan op een hofje, inet zijn ourerwetschen zonnewijzer en de pomp van vroeger jaren. Het eenige wat we er missen is de poes, die zich lui rekt in den warmen zon neschijn. En öm dezen hof van rust liggen de kleine intieme vertrekken, waarin de schilderijen zijn opgehan gen. Ik wil niet zeggen, dat ze niet anders zoudc-n kunnen hangen ze ker een andere groepeerfng een an dere verdeeling is mogelijk en de di recteur zelf. da heer Gratama, geeft dat gaarne toe. Ilij wil mettertijd ook wel eens aan 't veranderen en ver schikken, want toen de verzameling overgebracht werd is de tijd voor pas sen en meten wel heel kort geweest, goedberekend weinig meer dan een week. De vreedzame stemming, waarin een mensch een schilderijenmuseura moet zien, wordt al te weog gebracht door de apotheek, die immers een voorzichtig wegend en wel overwogen "vak mag worden genoemd. Voornaam en rustig is de indruk van den bezoe ker in de eerste kabinetten. Het groo- to voordeel van dit gebouw ligt hier in, dat het den toeschouwer niet een massa voorstellingen tegelijk op het lijf werpt in groole zalen, maar de stukken vertoont in kloine vertrekken, zoodat het eene het andere niet be lemmert of overschaduwt. Het is tel kens, behalve dan in de grootere zaal met bovenlicht, of men in een ruime particuliere kamer koimt, waar eenige schilderijen hangen. De groote in spanning, in andere musea van den bezoekc-r gevergd en die hem doet klagen, dat hij hoofdpijn krijgt In deze uitstallingen,- is hier overbodig. Dit museum is geen pakhuis en het lijkt er ook niet op. Een mooi huis is het, met een mooien inhoud. Mis schien zou er wat meer gelegenheid tot zitten kinnen zijn, want het is juist niet de jeugd, die het drukst naar een museum loopt en middelba re beenen verlangen gauw naar gele genheid tot buiging. Maar ik vertrouw wel, dr.t er zitgelegenheid zal komen. De oude eetzaal van 't Museum is het verblndingsteeken tusscheu de vleugels en meteen een prachtige af wisseling van do oudo kunst. Nog he den ten dage zijn onze voorouderen uit de zeventiende eeuw onovertroffen in het bouwen van een zaal, die aan deftige rust ook do aantrekking paart van de gezelligheid. Daarnaast het scherpe contrast van de kostbare, maar ietwat bonto weelde, de rijkdom' van het goud loeren behang en zijn F u i S i e t o n Uithet Engelsch DAVID CHRISTIE MURRAY. 551 Ge komt vanavond laat, mijn heer Whittaker, zeide Job. Ja, dat is zoo, mijnheer, ant woordde William vriendelijk; maar't is mijne schuld niet lk ben aan de mij.1: opgeiiouden. Wij hebben steen kool govonden, mijnheer. Ik heb een stuk meegebracht. Hij liep den don keren gang in, en toen hij Sara daar ontmoette, gaf hij haar stil een kus, waarna hij uit een der zakken van zijne overjas een bruin papieren pak je ie voorschijn haalde. Toen hij daarmede in ue huiskamer terug kwam, maakte hij het open en liet een glimmend stuk steenkool zien, van ongeveer een pond zwaarte. Goed soort, mijnheer, zeide hij, het Job voorhoudende. Ja, zeide deze, het ziet er goed Uit. Wij zullen er iets van maken, mijnheer, 't Is duizend pond morgen toebehoorën. En dan eindelijk de ka binetten van Halsen, waarnaar me nige vreemdeling, van zijn binnenko men af, al ongeduldig heeft loopen vragen„waar zijn dan toch die Halsen?1', alsof het Museum er hon- derde rijk was en alsof niet gezorgd moest worden niot alleen voor eenige volgorde in de jaartelling, maar ook van stijging van de qualiteit. Bereid heide en Verspronck en Cornells Cor- nelisz. zijn heel verdienstelijk in den aanvang van de ommewandeling, maar zouden, kwamen ze na de Hal sen! niet zoo goed voldoen. Hier zijn we nog midden in 't land van de proefnemingen. Of de tint van de wonden in de Hals-kabinetten iets donkerder zal worden gemaakt om de reflex, de terugkaatsing van het licht, te verminderen, of in verband daar mee dc kleine stukken, die inderdaad wel dc aandacht van de Halsen af leiden, zullen worden weggenomen, ziedaar dingen, die de directeur ern stig overweegtaan zijn nauwgezet heid en artistieken zin kan het eindresultaat veilig toevertrouwd worden. Voor de Halsen is het bovendien niet gunstig, dat zij van twee zijden, ook uit de brand gang, worden belicht, maar er zijn pórtières in de maak, die ook dat euvel zullen wegnemen. Deze bijzon derheden moeten langzamerhand wor den geregeld en ze zullen goed gere geld worden ooit. Niet het minst in deze omgeving valt de aandacht op het gebouw. De gang naast de Hals-Kabinetten, feite lijk niets dan een brandgang, is een monumentaal stuk werk geworden, dat een genot oplevert ook voor het oog van den leek. Het gaat niet aan om die te beschrijven en ook een af beelding geeft er geen volledig denk beeld van, omdat het naast den vorm ■ook de kleur is, die dit van bestem ming zoo nederig deel van het ge bouw zoo bijzonder aantrekkelijk maakt. Zelden is een Raadsbesluit zoo hef tig gecritiseerd als dat, waarbij de aankoop van het oude en de stich ting van het nieuwe gebouw een vol dongen feit werd. En nu het klaar is, waar blijft nu de critieL? Zeker, er is aanmerking gemaakt op onderdeelen en niets is volmaakt, maar het geheel is alleen afgekeurd door één man en die wist al voordat hij het gezien bad, dat het leelijk wezen zou. Arme man! Maar de lof komt van alle kanten. Hans von Bartels, de bekende Weener schilder, die meermalen in Nederland was, een autoriteit van beteelcenis, toonde zich verrukt, de oud-leden van d© Commis sie en niet hare minst deskundige le den Jhr. Six en Dr. Bredius prezen het nieuwe Museum, evenals de bekende le Comte van Delft, schilder ©n kunst- nijvere; tal van anderen spraken hun lof in particuliere gesprekken uit. Toch komen d© Haarlemmers nog niet in grooten getale. Heel© bladzijden van het boek der bezoekers is vrij van ook maar één Haarlemschen naam. Wie was het, die gezegd heeft, dat Nederlanders eerst dan naar het mooie in toun eigen land gaan zien, wanneer het door een buitenlander is geprezen? Welnu, voor lien diene dan de ver taling van een beschouwing di© ik aantrof in de Frankfurter Z e i- tung: „Alles is zoo ongedwongen natuur lijk, zoo als van zelf ontstaan en uit gegroeid zoo één en gezellig en daar om zoo bijzonder vuur mam. liet is een levend stuk van eer. wonderbaar lijk geheel.... Deze gingen met huu balkplafonds, deze eenvoudige grocto zalen, met hun wanden van wUachlige kalk, deze tentoonstel! ingskimers met tafel en stoelen en eenige schilderijen aan de wanden dat alles is wel ie gelukkigst© soort museum, die men zich voorstellen kan. En li.e uitste kend komen de meesiers tct hun recht Men lette eens op die forsche kruisrid ders van Score!, di© men vroeger hoog aan den wand nauwelijks zien kon; en dan de stukken van Cornells Cornelisz Jan de Bray en Maerteu van Heems kerk, die er minder gemaniëreerd uit zien, dan elders; ja zelfs die van Sout- man, Pot en Iiolsteyn, wier beteeke- waard, na aftrek van alle onkosten. Zoo? zeide Job. Wie zegt dat? Daar schat Morley het op. Zie eens, Sara. Dat is het eerste vaste stuk in dc nieuwe mijn. Ik heb het zelf uitgehouwen, liet hij er, op ge- dempten toon, op volgen, om het u te laten zien. Het zal duizend pond per morgen waard zijn. Mag ik het behouden? vroeg Sa ra. Hij knikte, met een gestreelden glimlach, en zij liep de trap op, om die zwarte merkwaardigheid in eene lade van hare eigene latafel te be waren. Dat William haar zeide dat het duizend pond waard zou zijn was haar even aangenaam alsof hij haar gezegd had dat het duizend pond waard was. Het geld was voor haar van geene beteekenis, maar als hel William voorspoedig ging, was zij natuurlijk, verheugd Voor hem was het misschien van weinig beteekenis dat dit kostbaar souvenir, dat Sara zoo zegevierend had weggesloten, uil de steenkolen- schuur van zijne moeder afkomstig was. Tot zijne verontschuldiging mag echter aangevoerd worden dat hij werkelijk op den bodem van de nieuwe mijn een stuk had uitgehou wen van iets, dat den naam van steenkool verdiende, hoewel hij, toen hij het thuis vergeleek met do soort, die hij daar vond, tot het besluit was gekomen dat do kwaliteit van zijns nis als schilders men nu eerst volko men gevoelen kan. En dot alles Is slechts het voorportaal, d© trede (di© Vorstufe) tot het waarlijk koninklijke bezit dat hier in het oude weeshuis te Haarlem is ondergebracht, de groot© schuttersstukken von Frans Hals"., J, C. P. Buitenlandsch Overzicht Da EaSkanvuikaan. De Bulgaarsche en Servische legers die nog altijd op voet van oorlog zijn, worden onrustig. De soldaten worden ongeduldig en willen naar huis. Wat is er tegen om een deel der troepen naar huis te zenden nu de Balkantwisten verder ter arbitrage aan den Tsaar van Rusland zijn overgelaten De Bulgaarsche vertegenwoordiger te Belgrado zal heden aan de Servi sche regeering het antwoord overhan digen van de Bulgaarsche regeering op het demobilisatievoorstel. In het antwoord wenscht Bulgarije in beginsel de demobilisatie te aan vaarden, mits Servië de ontruiming of een gemengde bezetting van West- Macedonië goedkeurt. Men veronderstelt, dat Servië daar op niet zal ingaan. Willelm 25 jaar Keizer. Aan het galadiner in het koninklijke paleis te Berlijn bracht de koning van Saksen een toast uit, waarin hij zei de: „Wij, die met U, M. door heilige bondsverdragen tot heil van het ge liefde vaderland met onverbrekelijke banden verbonden zijn, kunnen mét gevoelens van dankbaarheid er roem op dragen, dat het U. M. steeds is ge lukt onder moeilijke omstandigheden aan het rijk de vervulling van zijn toenemende behoeften te verzekeren en tevens voor de verschillende sta ten de zelfstandigheid te handhaven, waaraan zij ter vervulling von hun eigen taak behoefte hebben. Zooals wij de ons gewaarborgde zelfstandigheid als den grondslag voor den binnenlandschen vrede en een waarborg voor de welvaart van het rijk en zijn deelen beschouwen, houden wij ons ook trouw aar, de plichten die op ons rusten en biijft het welzijn van het rijk de leidster van onze handelingen en besluiten. Wij zijn alleen hierheen gekomen om U. M. te verzekeren, dat wij en onze landen in goede en kwade dagen trouw aan de zijde van Keizer en rijk zullen staan." De koning eindigde met den wensch, dat het onlangs gevierde familiefeest een gunstig voorteeken moge zijn en dat de politiek des vrede®, die de Kei- j zer zich ten doel stelde, door de zon des goddelijken zegen beschenen zal blijven. De Keizer antwoordde„Ik verheug mij over deze eerbewijzen, niet alleen echter voor mijn persoon en zie daar in een nieuw onderpand voor den ze gen der ontwikkeling, waaraan wij een machtig en eendrachtig Duitsch- land te danken hebben, waar de ge meenschap in den onverbrekelijken band van hare leden aan de individu aliteit van zijn leden geen afbreuk doet en die ong allen in vleesch en bloed is overgegaan. De verzekering van den Duitschen hondstrouw, die zoo warm klonk uit de welsprekende woorden van U. M. vindt in mijn hart krachtigen weerklank. Ik beschouw ze als een bewijs hoe krachtig bij de vorsten, regeeringen en stammen van ons volk de liefde voor onze nationale eenheid leeft, die wij beschouwen als ons heil voor de toekomst." De Keizer eindigde met een „hoch" op de bondsvorsten en de vertegen woordigers der Hanze-steden. De Bondsvorsten boden den Keizer als huldeblijk een zilveren tafelstuk aan in den vorm van een schip, met een adelaar op de zeilen. Allerlei 't Fransche leger. Ondanks het verzet der socialisten besloot de Fransche Kamer met 375 tegen 190 stemmen tot de urgentver- klaring en met 381 tegen ISO stem men tot de behandeling van de wets artikelen betreffende de verlenging van den militairen dienst. Vaillant verdedigde het tegenont werp der geünificeerde socialisten tot instelling van een nationale mili tie en afschaffing van het staand le ger. Thierry-Cozes zette uiteen, dat naar zijn meening de verlenging van den militairen dienst de ondergang van den landbouw zal beteekenen. De rapporteur Paté antwoordde: Wij willen den Franschen grond, dien de landbouwer met zooveel inspan- vondst niet zoo goed was als zij wel had kunnen zijn. I-Iij had dit stuk dus nedergeiegd en een ander stuk opgenomen, en, als een aartsleuge naar, zich zeiven bijna overtuigd dat hij dit had opgegraven. Voor iemand van zijn karakter is het vooruitzicht dat iets duizend pond waard zou kunnen zijn, door er veel over te spreken, bijna zoo zeker alsof het geld reeds verdiend en in de bank voor hem belegd was. lk ben in Onderhandeling over een stuk grond, mijnheer Round, zei de hij, toen zij alle vier aan de thee tafel zaten, en ik heb plan daar een huis op te laten bouwen. Dit was, evenals de duizend pond per morgen, sedert eenige maanden een van zijn lucütkasteeicn geweest, en als maar eerst die duizend pond per morgen werkelijkheid waren ge worden, zou hij het verwezenlijken. Ilm, zeide Job, zijn thco van zijne lippen nemende. En waar denkt gij te bouwen? Geluk mg voor Whittaker, had hij reeds besloten waar de plaats zijn «zou, en kun hij dus zonder aarzelen antwoorden. is uie plaats niot nogal open? vroeg Armstrong. Ja, aan de oostzijd© is zij wel wat open, antwoordde William maar ik ben voornemens er plantsoen aan te leggen. ning bebouwt, beschermen. De leger-1 commissie wees lid tegenontwerp van Vaillant af, welks aanneming, zeide Paté, Frankrijk van de wereldkaart zou wegwisschen (toejuichingen uit het centrum en van verschillende banken ter linkerzijde). Het tegenontwerp van Vaillant werd met 498 tegen 72 stemmen ver worpen. De socialist Jaurès ontwikkelde ook een tegen-ontwerp tegen de voorstel len op don driejorigen diensttijd, in hoofdzaak bepalende, dat van October 1914 af de actieve diensttijd 18 maan den zal zijn, van October 1910 af een jaar en van October 1918 af zes maan den met eendaagsche oefeningen per maand voor jongelieden van 17 tot 21 jaar en oefeningen van hoogstens twee dagen per drie maanden voor reservisten, onafhankelijk van den duur van den geregelden diensttijd. Uil hel Eng^lscke Lagerhuis. De tweede lezing van de wet op de scheiding van kerk en staat in Wales is aangenomen met 357 stemmen te gen 258. In de Ooslenrijksche Kamer. Bij de opening der Kamer wilde de president een manifestatie houden tor eere van den Duitschen Keizer. Hij moest echter van dit voornemen af zien wegens de dreigende houding van de Polen, Tsjechen en Zuid-Sla- wen, die dreigden met contra-mani festaties. De internationale politieke toestand. Er is een schrijven aan den minis ter van buitenlandsche zaken Saso- nof gepubliceerd waarin de Tsaar van Rusland verklaart: „De hartelij ke ontvangst, die mij van de zijde van den Duitschen keizer en de Bcrlijn- sche bevolking ten deel is gevallen en de vriendschappelijke samenkomst met den koning ven Engeland heb ben mij te meer genoegen gedaan, wijl ik ze beschouwen kan als een be wijs, dat wij over de voornaamste quaesties der Europeesche politiek eenstemmig denken, hetgeen een on derpand is ter verzekering van den voor alle volken zoo noodigen vrede." Verder betuigt de Tsaar zijn dank aan minister Sasonof (die thans on gesteld is) en spreekt hij vertrouwen in hem uit. De Spanjaarden in Marokko. Uit Tetuan wordt officieel geseind: Een inlandsche colonne met mitrail leuses heeft een razzia gehouden ia het gebied der Beni Macan en Beni SideL Een groot aantal opstandelin gen zijn gesneuveld; de colonne leed geen verliezen. Gisterenavond trokken te Barcelo na beioogers door de straten onder het roepen van„Weg met den oor log en Marokko', „leve de republiek! De politie maakte ee:i charge, waarbij enkele personen wonden op liepen. 5 mannen zijn in hechtenis ge nomen. Binnenland DE HOOP. Het hospitaalkerkschip „De Hoop" ging Dinsdag van Lerwick in zee. KANALISATIE VAN DE MAAS IN LIMBURG. Een wetsontwerp is ingediend tot verhooging van het IXde hoofdstuk der Staatsbegrooüng voor het dienst jaar 1913. Omtrent den vermoedelijken duur van het voorgenomen •kanulisatiewerk van de Maas kan thanB nog niets met voldoende zekerheid worden medege deeld, doch om de verdere uitwerking der plannen met kracht te kunnen voortzetten is het in de allereerste plaats noodig over te gaan tot het sa menstellen van uitgeweid te ontw erpen voor de electrisch te drijven bewe gingswerktuigen met toébetoooren ten behoeve van de bediening van sluizen en stuwen. Tct het bestrijden der kosten van die ontwerpen moet het in het wetsontwerp genoemde bedrag ad f 50.000 dienen. liet totale bedrag van de voor de ontworpen kanalisatie dadelijk uit te voeren v.erken, over de geheele leng te der rivier van Visé tot Boxmeer, zijnde 152 KM., beloopt de som van ongeveer 37 1/2 millioen gulden. Alleen voor de gemeenschappelijke Maas, niet medegerekend het Noder- landsch grondgebied onder en nabij Maastricht, een lengte hebbende van ongeveer 53 K.M., beloopt da begroo- ting in ronde cijfers: 21 millioen gul den voor. zooveel betreft de dadelijk uit to voeren werken; 2 1/2 millioen llij was het eenige kind van een© welgestelde moeder, en noch Job, noch Armstrong had eenige reden om zijn woorden In twijfel te trekken. Men moest Of zulk een leugenaar zijn als hij zelf was, óf ondervinding go- had hebben van een jonkman, die zoo vlot kon liegen als William, om hem niet te gelooven. Hij had er bijzonder den slag van, de zaken vooruit te loopen en met we:kelljke zekerheid op de toekomst te rekenen. Als iemand hem gezegd had, dut hij lo-ig, zou hij, zonder te veinzen, zeer verontwaar digd geweest zijn. Misschien moest hij in zich zei ven wel bekennen, dat die gewoonte van de toekomst vooruit te loopen niet geheel en al bestaanbaar was met strikte waarheidsliefde, maar ©en ander had liet recht niet van di© meenmg te zijn. Ge hebt het nog met werkelijk ge kocht vroeg Job. Dat Juist niet, antwoordde William, op luchtigcn toon. Maai de koop is zoo goed ala gesloten. Laat zien, zeide Job, wie ia de eigenaar William brandde zich op dat oogen- blik aan zijn thee en kon dus niet dadelijk antwoorden. Toevallig wist Armstrong den naam, en kwam, zon der het te weten, den Jonkman te hulp. Wat vraagt hij er voor her nam Job, toen hij den naam van den gulden voor de later uit te voeren werken. Eindelijk is een nieuw kanaal ont worpen dat de Maas beneden Monk verbindt met de Waal beneden Nij megen, dat de voorkeur verdient gelijk de Minister in don breed e be toogt boven de verbinding ie Si. Andries tusschen heide rivieren. WERKSTAKING GEëINDIGP. De werkstaking onder de metselaars te Zaandam is geëindigd. De Iconen voor de opperlieden werden van 25 op 27 et, die van de metselaars van 30 op 32 ct. gebracht. Geëischt was reep. 29 en 33 cent. Een arbeidscontract werd aange gaan voor den tijd van 2 Jaar: tevens werd bepaald dat het ziekengeld 70 pet. zal bedragen. BRANDEN. Gisternamiddag ontstond andermaal brand in de drogerijen der p L-;a- toenfabriek van de firma Cohen te Oldenzaal. Een groote voorraad grondstoffen verbrandde. Assurantie dekt de schade. Waarschijnlijk door onvoorzichtig heid van kinderen is Maandag brand ontstaan in een der hooibergen van den landbouwer IL v. d. Bunte in I.a- ge Bijssel onder Doornspijk. Al zeer spoedig sloegen de vlammen over op de schuren, het huis, enz. Alles brand de tot den grond af. Het huisraad werd voor een groot deel gered. Hot moctot gelukken de in de onmiddel lijke nabijheid staande boerderij van j. v. d. Brake te behouden, zoo meldt de Zw. Ct. IIET PANAMAKANAAL. Uit Panama wordt bericht, dat Za terdag j.l. voor het eerst water in de Gattin-sluizen van het Panama-ka naal is gelaten met het doel de sli As- kleppen te probeeren. De proef viel bevredigend uit. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninkl. besluit is benoemd i hoogl. in de fac. der geneeskunde aan de Rijksuniv. te Groningen, om ond. te geven in d© oogheelkunde-, dr. J. van der Hoeve, officier van gezond heid te Utrecht. Is, met ingang van 1 Sept. benoemd tot leeraar R. II. B. S. te l'.oerm ..-„l, J. W. Voneken, thans t.jd. Zijn benoemd: tot ontv. regiuir. en dom. te Hilversum, S. Ruist, thans bék. hypoth., kad. en schecpsbew. te Middelburg; tot ontv. registr. en dom. te Tie), W. W Kalis, thans id te Zuid- hora; tot id. te Zutphen, H E. Wier- senia, thans id. t© Harlingen; tot id. te Harderwijk, J. W. Roein, thans id. te Raalte. DE VROUWELIJKE KIEZER TE AMSTERDAM. Juffrouw MorpurgoFelmans had ditmaal gec-n oproépfngskaart ontvan gen en ze heeft Dinsdag haar kiezers- geluk niet beproefd. Toch is bij de juffrouw nog heel veel moeite gedaan om haar naar de stembus te krijgen. Zelfs kreeg zij bezoek van een drietal vooraanstaande vrouwen uit de kies- rechlbeweging, die haar voorstelden om een betooging te organiseeren juffrouw Morpurgo, omstuwd door kiesrechtvrouwen, optrekkend ter stembus. Maai- de juffrouw bleef lie ver, zooals ze verleide, rustig in haar winkel op Rapenburg. Verkiezing en kiesrecht voor de vrouwen... ze voel de er niets voor zoo vertelt 't Hbld. ELECTR1SCHE VERLICHTING VAN DE WIJZERPLATEN DER TORENKLOKKEN TE AMSTERDAM. In het algemeen verslag van het on derzoek der gemeentebegrooting werd door enkele raadsleden de wensche- lijkheid bepleit, dc* wijzerplaten van de torenklokken des nachts te doen verlichten. In de memorie van beant woording deelden B. en W. mede, dat eene goede, ook aestlxotisch bevredi gende oplossing tot dusver niet was gevonden, doch dat het voornemen bestond, binnen korten tijd met de verlichting van een der wijzerplaten van den toren der Westerkerk ren proef te nemen. Naar aanleiding van dez© toezeg ging hebben B. en W. eenige firma's uitgenoodigd, voor de verlichting, bij wijze van proef, van de noordelijke wijzerplaat van den Weslerkerkstorcn eene aanbieding te doen. Deze bestaat in een metaaldraad lamp, ter lichtsterkte van 1000 N.K. met reflector, opgehangen aan eene beweegbare hijsch-inrichting ongeveer ter hoogte van het cijfer XII op een eigenaar gehoord had. Wij zijn hot nog niet geheel eens over den prijs, antwoordde Wil liam. Hij wil een paar honderd pond meer hebben dan ik beneigd ben hem te geveu. 't Gesprek kwam op andere onder werpen, en de jonkman num er deel aan totdat het theedrinken was afge- loopen. Toen nam Sara. volgens de gewoonte van het huisgezin, eigen handig het theegoed weg. en ging er mede naar de keuken, om de kopjes om te wasschen. William sloop haar achterna, op minnaarswijze, terwijl de twee ouderen van het gezelschap hij den haard schoven en een pijp ont staken. Hoor den regen en wind eens, Job, zeide Armstrong, nadut zij een poos stilzwijgend bij elkander hadden gezeten. Er is in dat geluid iets van de zuchten van mcuschelijk© droefheid. Hoort ge wel Zij speelden een paar uren schaak, en intussc-hen zaten William en Sara in de aangrenzende kamer, llij was vervuld van zijn verhurende vooruit zichten, cu met pen, inkt en papier voor zich, teekende hij oen scheïs vun zijn denkbeeldig huis. Sara had niet veel verstand van bouwkunde, cn hoewel zijn huis, als het gebouwd werd op de manier zooals hij het toe kende. met bouwers en al ingestort zou zijn voordat het dak er op was. nader (Mj proef) te bepalen nfslond van de wijzerplaat. Door hot aanbren gen van een tljdschakelnar wordt het licht automatisch op den daarvoor bestemden tijd ontstoken en gedoofd. De kosten aan de uitvoering van dit plan verhonden, bedragen ongeveer fl 1000, terwijl voor stroom bij een brandduur, gelijk aan die van de openbar© verlichting, een bedrog van 1270 per jaar en voor gloellichamen, onderhoud, bediening, onz., von /150 per jaar zal worden gevorderd. Voor dit bedrag zou dus slechts één der wijzerplaten van den toren kun- nen "worden verlicht, zoodot, indien de proef mocht slagen, voor eene ver lichting der stadstorens cp ©enigszins belangrijke schaal, vrij aanzienlijke bedragen zouden moeten worden toe gestaan. EEN DEFECT AAN DE AMSTER- DAMSCHE WATERLEIDING. Verschillende bovenhu isbewonor® hebben gistermiddag vergeefs hunne waterkranen geopend, om water tappen. Vooral met het oog op de hitte was dit zeer onaangenaam. De directie der waterleiding deelde aan de ..Tel-'" mede, dat de oorzaak van dit tijdelijk watergebrek gezocht moet worden in het springen van een buis" te Leiduin. Men is nanieljjk te Leiduin aan het werk, zoodat het water langs één huis geleid moest worden, die, mede tengevolge van hot met de hitte abnormale verbruik, overbelast werd en onder den te Imo gen druk zich begaf. Er wordt hard aan de herstelling gewerkt. Men hoop te 's avonds het lek hersteld te heb ben. Mr. P. RINK. Don oud-minister Hink i«, naar .het ,.Gr. Dagblad" verneemt, Maandag avond iets zeer onaangenaams weder varen. Op den terugweg van Bcdum naar Groningen sloeg het paard voor het rijtuig, waarin mi'. Hink en een koetsier waren gezeten, .eenigszins op bol, doordat een streng was losge raakt en de knuppel <1© hielen van het dier raakte. De koetsier verloor zijn tegenwoordigheid van geest niet, sprong uit het rijtuig en slaagde er in. liet dier aan de teugels uog in bo el vang te houden. Het spreekt van zelf. dat Mr. Rink' nogal geschrokken was. Te voet ging hij naar Groningen, waar hij laat jij den nacht aankwam. ONGELUKKEN. Nalat 's Gravenhage is gistermU dag het eeuigst dochtertje van ©en schipper te water geraakt en verdron ken. In een onbewaakt ©ogenblik is da kleine overboord gevallen. Bijna di rect inges.eide pogingen, om liet kind tc redden, hadden niet het gewensch- le res il:aat. Door de politie is gei ui- men tijd ic- vergeefs naar het lijkje ge dregd, zoo meldt de „Tel.". ONTVLUCHTING EN POGING TOT ONTVLUCHTING. "t Ilbld. meldt: Herhaaldelijk komen bij de politie aangiften in van ontvluchting uit liet tehuis voor vrouwen en meisjes Beth-San" op de Nieuwe Mecren- grticht te Amsterdam. Ook Maandag avond omstreeks 9 uur is een van de verpleegde meisjes uit hel gesticht ontvlucht. Zij heeft zich daartoe up een plat laten afzakken, ging vervol gens perceel 91 aan de Nieuwe 11 ee rengracht binnen en bereikte aldus de straat. Tot nog toe is de ontvluch te niet opgespoord. Een 18-jarig meisje, dot door den Voogdijraad aan de ouderlijke macht was onttrokken en in het Tehuis was geplaatst, heeft Dinsdagmorgen ge tracht uit het gesticht te onvluchen. Zij sprong van het dak van het per ceel waarin het Tehuis is gevestigd Op een lager gelegen plat van het naastgelegen huis. Vervolgens begaf het meisje zich over een lat, welke niet een muur van een ander huis in" verbinding staat, naar een ander plat. Enkele obgcnblikken hing zij aan deze lat. De politic die Inmiddels gtrequireerd was slaagde er niet in om haar ;c bewegen naar beneden te komen. De brandweer werd daarom opgeroepen, doch de Magirusladdcr welke zij had medegebracht kon zij niet gebruiken daar het voorval zich aan uc achterzijde der huizen van de Nieuwe llecrengra«"ht tor hoogte waar Beth-San is gevestigd, afspeel de. Eenige brandweerlieden slaagden er ten slotte in het meisje te grijpen en in het geslicht te brengen. ONTVLUCHT. Bij de politie te Feijenoord heeft zich vrijwillig aangemeld dc 15-jarige H. B., verpleegde in het opvoedingsge- sticht Hoenderloo, Hij had met twee andere jongens zich Maandagmorgen meester ge maakt van rijwielen, waarmede zij een uitstapje van Apeldoorn nuur Rotterdam ondernamen. De beide an dere jongens hadden hem onderweg verlaten. Hij is naar het gesticht terugge bracht, zoo meldt de Tel. was zij over het plan zeer voldaan en toen haar minnaar haar hot ©enige greintje van w-iarheïd schonk, dat hij had aan te bieden, en haar zeide dat dit paleis geheel van zijn eigen vin ding was, vond zij hem den merk- waardjgèten aller mannen. Was ©r wel iets. da: h ij niet zou kunnen doen Dit vroeg zij met de onschul digste verrukking en trotschheid, en Wiliiam beantwoordde die vraag glimlachend met een voorkomen van gestreelde bescheidenheid. Maar, zeide zij, kunt gij zoo'n huis bekostigen Ju, antwoordde hij. met een soort van toc-gevende verbazing over di© vraag. Ce vooronderstelt toch niet, dat sk er aan zou denken te iu- ten bouwen als ik er de middelen niet to© had Uij lachte haar uit en kneep haar in de wang. Denkt ge, dat ik geen hoofd voor zaken heb? vroeg hij op vriendelijk schertsenden toon. Zij lachte hem bewonderend toe. en natuurlijk vond zij, dat de Lord The saurier van het Verocnigd Koninkrijk bij hem nog wel een lesje zou kunnen nemen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5