Strijk-Goncert Troubadour en Mignon Hunan On] MEYs Sioffwasche aren -r Zaan of naar S3. N, T« Oo g* DAGELIJKS: KENNY SCHINOLER Co., Danes Handwerk ADVERTENTIES BOUW Levering van Drukwerken Groote Opera Fantaisie MAATü „ALKMAAR PACKET" Vogilpoel 5 Hoorweegsn, Amsterdam, Keizersgracht 502,h/d Leidschestraat. DERDE BLAD 1 Woensdag IS Juni 1913 Land- en Tuinbouw Binnenland DE BURGEMEESTERS-BENOEMING VAN KOUDEKERKE. Naar de „Tel." meldt, heeft baron Van der Borch tot Verwold© telegra fisch den heer Duymaer van Twist verzocht, geen aanklacht in te die- GERED. Door de sleepl>oot „Zuiderzee" zijn den lGden Juni, des morgens te 10 uur. op 22 mijlen afstand van 't eiland M ight, gered de uit twee man bestaan de equipage van den Franschcn lucht ballon „Condor", welke daags te vo ren te Parijs was opgestegen. De man nen werden te Ventnor geland, ter wijl de ballon met toohehooren te Maassluis werd binnengebracht, zoo meldt de „Tel.". ONWEER. De „N. R. Ct." meldt Gisteravond is de bliksem geslagen In de boerenhofstede, bewoond door den veehouder G. v. d. Heuvel, te Over Slingeland, gemeente Noorde loos. In een oogwenk was de boerderij tot den grond afgebrand. Verzekering dekt de schade. Gistermiddag is te Alphen aan den Rijn-tijdens het onweder do bliksem geslagen in de bouwmnriswoning van jar. W. Dolk, te 's-Gravenhage, be woond door den landbouwer W. Ver hagen. De vlammen sloegen spoedig uit den hooiberg eu tastten weldra de geheele woning aan, welke tot den grond afbrandde. Assurantie nekt de schade. KASTEEL HARMELEN. De openbare verkooping van liet kasteel Hannelen met heerlijkheden en omgeving heeft iu 47 perceelen plaats gehad, waarvan de totale op brengst 365.610 bedraagt. liet kasteel met de oprijlanen, groot 9.60 38 H.A., ingezet op 26.000. werd gemijnd op f 26.400. De uitslag van de veiling van dit en de overige perceelen doel de vrees koesteren, dat de prachtige waridel- bosschen en ook bet kasteel met om geving gesloopt zullen worden. („N. R. Ct.".) CONTROLE OP RENTETREKKERS. Da. N. R. Ct. meldt Blijkens een tot den minister van landbouw, nijverheid en handel ge- richten brief van liet bestuur der Rijksverzekeringsbank, wordt in het algemeen door de gemeentebesturen het voorschrift, vervat in al. 2 van art. 10 van het Kon. besluit van 8 Dec. 1902 (Stblad. 214), om n.I. aan vermeld bestuur tweemaal in de maand met zooveel mogelijk gelijke tUBSChen- ruimlen een opgave lo zenden van de wijzigingen in de lijst van rentetrek- koi.deif, ingevolgde de Ongevallenwet 1901, aangebracht wegens gevallen van' verandering van woonplaats,- overlijden, huwelijk of het bereiken van den zestienjarigen leeftijd, niet voldoende nageleefd. Hierdoor is het het bestuur niet mogelijk een vol doende contróle op de rentetrekkers uit te oefenen, terwijl het niet-opvob gen van genoemd voorschrift boven dien ten gevolge had, dat ten onrech- reute werd uitgekeerd. Gevolg geven de aan den wensch van genoemden minister, verzocht de minister van binnenJandsche zaken de Ged. Sta len der onderscheidene provinciën de gemeentebesturen namens den mi nister uit te noodigeu om, voor zoover zulks niet geschiedde, in 't vervolg nauwkeurig de hand tc houden aan de uitvoering van art. 10 van ge noemd Kon. besluit. Stadsnieuws A a n b e s t e ding. Dinsdag werd door dén architect H. Korringa, alhier, ondershands aan besteed: het verbouwen van de maga zijnen van de firma Van der Laan Co. in de Barteljorisstraat alhier. Laagste inschrijver was de heer M. van 't Wout alhier, voor f 29200. aan wien het werk is gegund. Bekroond. Men meldt ons Met e.en inzending vlechtwerk is op de tentoonstelling te Zalt-Bommel het Ilerv. Weeshuis runt een eersten prijs bekroond geworden. Vooral bij dames valt dit vlechten bijzonder in den smaak, zoodat de liefhebberij voor dezen arbeid verba zend toeneemt. Rechtszaken BRANDSTICHTING, enz. Voorde rechtbank te Rotterdam had zich te verantwoorden C. S., 34 jaar. gewezen gemeente-ontvanger en brievengaarder, geboren en wonende te Hoogvliet, thans in voorloopige hechtenis, beschuldigd van verschil lende brandstichtingen. Het O. M. wees er op, dat het ten laste gelegde zeer ernstig is, in twee gevallen was er zelfs gevaar voormen schenlevens. M aar het maximum, dat bekl. opgelegd kan worden, twintig jaar is, meende de officier geen liooge straf te eischen, door acht jaren ge vangenisstraf te requireeren. Bekl. antwoordde daarop: daar kom ik niV dooi-,edelachtbare, Mr. G. C. A. Oskam achtte in deze nog slechts van belang, de vraag of bekl. toerekenbaar is. Pleiter wees er op, dat 3. den in druk maakt van een zeer minder waardig mensch, achtte hem niet normaal en verzocht de rechtbank, opnieuw een onderzoek naar bekl.'s geestvermogens te gelasten. VOOR MOES- EN BLOEMTUIN, ENZ. 't Ls Inderdaad opmorkclijk en vaak in hooge mat© verrassend, hoeveel on kunde nog hier eri daar bij velen heerscht omtrent de allereerste begin selen van de plantenvoedingsleer, zelfs in vooruitstrevende streken, waar land- en tuinbouw verre van achterlijk zijn Dat merkt men voor al aan de onjuiste, vaak garisch ver keerde wijze, waarop nog met kunst meststoffen wordt omgesprongen. Een enkel voorbeeld uit de vele, welke wij nog geregeld waarnemen, moge dit 11- lustreeren. „Kunstmest, neen, mijn heer, praat me daar niet meer van daar heb ik mijn bekomst van", zei me onlangs iemand met de meest mo gelijke beslistheid en met het air van een man, die uit ervaring spreekt. „Vier jaar lang heb ik het goedje ge bruikt, ik heh op geen kosten gezien, en 't is op niks uitgeloo|>cn; 't eind was treurig, 'k Zal u zeggen, hoe hot ging. Vroeger gebruikte ik alleen stal mest in mijn tuin, maar ik kon dien op het laatst haast niet meer bekomen hij werd ieder jaar duurder en slech ter. Daarom besloot ik de proef te ne men met kurstmest; die was, naar men zed, nog beter dan stalmest, goed- kooper ook. en zindelijker. Wat wilde men meer? Ik probeerde het met de beste, het duurste: de Chilisalpeter, t Is waar: ik kwam daarmee nog wel zoo goed koop uit als met stalmest, hoewel ik er flink wat van uitstrooide, nu en dan wat, zooals men mij geraden had. En ik had er ook succes mee, al thans het eerste jaar. Alles in mijn hof stond sr goed bij, groeide weelde rig en voorspoedig als kool. Maar het tweede jaar was het al niet zoo rijk meer; hoewel ik niet minder royaal mestte als het eerste jaar. 't Was of er geen fut in de boel zat, de gewassen leden veel ©er van de droogte, en mijn boonen en erwten gaven maar half gevulde scheoden. Ik had toen al moeten Inzien, dat het niet ging, maar ik wendde het nog eens over een anderen boeg. Misschien zoo redeneerde ik mankeert er kalk in mijn grond, of iets anders, dat de gewassen meer stevigheid kan geven. En zoo ging ik het. volgende voorjaar behalve Chilisalpcter een flinke hoeveelheid kalk uitstrooien. Nou, slechter werd het er niet door, maar ik oogstte lang niet wat ik vroe ger kreeg. En dit jaar was het heele- inaal misère: ik kende mijn hof niet meer, mijnheer! Praat me dus niet van kunstaest en vooral niet van Chili. Een prachtig goedje om te drij ven, om wat ii den grond zit er uit te jagen, en dan dan is 't afgsloopen Ik keer weer terug tot den natuurlij ken mest, die houdt stand: die be driegt niet en put den grond niet uit" Wat ik op dit langademig gelaas geantwoord heb? Ik ben eens kalm met den man gaan praten, wel oen uur lang. Ik heb hem duidelijk trach ten te maken, en 't is mij ook gehikt dat onze cultuurgeivassen meer be hoeven dan stikstof, als in Chilisa'p - ter zit, en kalk; dat zij een aantal voedingsstoffen noodig "hebben, waar van verscheidene in voldoende mate in iederen bodem voorkomen: dat echter in de meeste gevallen in de be mesting vier stoffen in meerdere oi mindere male, haar de behoeften der onderscheiden© gewassen; moeten worden aangevoerd, nl.f stikstof (voor komende b.v. in Chili), pliosphorzuur (voorkomende o.m. in superphoa- phaat), kali (in patentkali) en kalk (in kalkmergel); dat geen dezer vier in den regel straffeloos kan worden weggelaten, dat zulk een bemesting don onvolledig zou zijn en zich spoe dig zou wreken, zooals bij hem op treffende wijze was gebleken. Voorts ried ik den man aan, om nu eerst een beknopt werkje over de nieuwe bemes tingsleer te bestudeeren, welke studie hem niet zoo moeilijk zou vallen dan opnieuw met kunstmest een proef te nemen, hem gurandeerende, dat het dan beter zou gaan. Lezers, zijn er wellicht ook onder voor wie deze raad eveneens dienstig kan zijn? DE VERZORGING VAN KUIKENS. Als alle kuikens uitgekomen zijn, of er geen meer zijn te verwachten, dan late men de hen met de jongen nog 24 uren zitten. Geheel verkeerd is het, om de pas uitgekomen kui kens met de moeder dadelijk uit het nest te nemen en voeder te geven, daar zij nog minstens een etmaal na het uitkomen kunnen teren op de laatste overblijfselen van den dojer, die eerst onmiddellijk vóór liet verla ten der eierschaal ingetrokken wor den. Gebruiken de kuikens te vroeg voedsel, dan is dit meestal' de oorzaak van stoornissen in de spijsvertering. Zij kunnen het wel 48 uren zonder voedsel uithouden en hebben slechts behoefte aan warmte. liet beste is, dat men pl.m. 36 uur, dus anderhalf et maal na 't uitkomen, "t eerste voedsel geeft. Dit besta liefst uit 'n fijn gewreven hard gekookt ei, vermengd met wat gedroogd en fijn gewreven witte brood. Ook geeft men wat fijne rijst, enz. Men diene slechts weinig voed sel op ccn maal toe, maar dan. na tuurlijk eenige malen, het begin min stens 5 k 6 maal, per dag. De kuikens zullen het beste gedij en, wanneer men na iederen maaltijd de voederresten wegneemt en dus niet den geheelen dag het voeder laat staan, zoodat zij naar believen eten kunnen. Iederen keer moet steeds frisch voeder gegeven wor den. Bedorven, zuur geworden voeder is zeer r.adeelig en vaak de oorzaak, dat menig kuiken sterft. Veel pluim veefokkers geven uitsluitend melk te drinken. Wij geven er echter de voor keur aau, het weeke voeder met melk te vermengen, omdat de melk in de drinkbakjes, vooral bij warm weder, zeer spoedig zuur en dan gevaarlijk wordt voor het jonge pluimvee. Als drinken geven wij daarom slechts water, liefst met oen weinigje ijzervitriool vermengd. Dit laatste bevordert de spijsvertering en be waart de teere diertjes voor diarrhee, welke gewoonlijk op den vierden dag zich begint te vertoonen en er vele doet verloren gaan. Te beginnen met den vierden levensdag voegen wij aan het voeder een weinig zeer fijn gehakt groen toe; hierbij dient zorg gedragen te worden voor afwisseling. Week voeder moet steeds afwisselend met graanvoeder gegeven worden: in melk licht opgekookte rijst, boek weitengort, havergort, gebroken maïs of gerst, niet melk aangemengd. IJlt mengsel moet geen brij zijn, doch dient steeds kruimelig te blijven, Fijn gehakt, gekookt vleesch of run- derhart, zoowel als wormen, larven en insecten, zijn natuurlijk een lek kernij en worden aan vastzittende kuikens zoo mogelijk als toegift bij hun gewoon voedsel verstrekt. Dit laatste soort voedsel bevordert den groei buitengewoon. Aan phosphorzu- re kalk mag het in het voeder dei- kuikens nimmer ontbreken, vooral niet in den tijd van de vorming der veeren. Kevers en andere insecten, die losloopende kuikens in groote hoeveelheid kunnen vinaen, bevat ten deze stof in voldoende mate. Wor den de kuikens op een beperkte ruim te gehouden, dan moet men aan liet voeder wat phosphorzure kalk toe voegen. De eerste dagen houdt men de kloek met de kuikens opgesloten. Zijn zij een dag of vier oud, dan laat men ze, al naar het weer is, langer of korter vrij rondloopen. Vochtig gras, even als regen, is zeer nadeelig voor het jonge goedje. Langzamerhand gaat men er toe over, om in plaats van viJT maal, vier maal cn ten laatste drie maal per dag te voederen. Ook ge went men de kuikens langzamerhand aan het voeder der oude kippen, door aan het gewone voedsel wat zemels, aardappelen, enz. toe te voegen, hun ook wat graanvoeder, bijv. tarwe, boekweit, gerst en mais, te geven. Zijn de diertjes 6 èt 8 weken oud, dan kunnen zij reeds aan de gewone ochtend- en avondvoedering der vol wassen hoenders deelnemen, doch krijgen bovendien dagelijks nog wat krachtiger voeder. Indien de kuikens bij de oude kippen loopen, dan kan men voor hen, om hun dit laatste voe der te geven, een afzonderlijke voc- derplaats maken, door een ruimte met latten te omgeven, waar de kui kens wel, maar de groote hoenders niet doorheen kunnen. In 't bijzonder dient men er voor te zorgen, dat do kuikens vrij blijven van ongedierte. Daarom i3 buitengewone reinheid van bun hok een eerste vereischte. Bovendien moeten zij steeds gelegen heid hebben, een zandbad te ne men. Zitsiokken mogen zich in een hok voor kuikens niet bevinden, om dat het nog zeer weeke borstbeen licht verbogen wordt, wanneer zij op genoemde stokken zitten gaan. C. B. Gemengd Nieuws TOEKOMST-SOLDAAT. Een nieuwe uitvinding op oorlogs gebied, waartegen ditmaal geen en kele vredes-vereenigLug haar protest behoeft te" slingeren. Door een Deen- sc.heu officier is een mechaniek© sol daat sremaakt, een automaat, die met behulp van Hertzstrnlen het meest uit- uitgebreide handwerk van den sol daat verrichten kan. Op eem afstand zit de dirigeerende electricien, en met behulp van een schakelbord laait hij zijn soldaat manoeuvreeren. De me chanieke soldaat stapt vooruit, neemt stelling, legt Let geweer aan, sohiet zijn vierhonderd patronen, maakt réchts-omkeert en komt als overwin naar terug. De uitvinding is bijna te mooi om waar te zijn. Slechts één bezwaai is er, de toe komstige mechanieke soldaat is een kostbaar instrument. Zijji aankoop prijs staat ongeveer gelijk met den prijs van een luxe-auto. Zoodat zijn aanschaffing nog geen uitzicht geeft op vermindering onzer oorlogs-begroo tingen.... UM BROOD VERSCH TE HOUDEN. Op de het vorig jaar gehouden voe- dingsmiddelenconferentie zijn door prof. dr. E. Verschaffeit en dr. J. R Katz de resultaten bekend gemaakt van hun onderzoek aan het oudbak ken worden van brood. De conclusie van dit onderzoek was, voor zoover het 't chemisch gedeelte van hel vraagstuk betreft, dat brood een oud bakken smaak krijgt, doordien de korst haar harde croquante karakter verliest en week en buigzaam wordt, terwijl juist het croquante der korst het brood smakelijk maakt. De reden, dat de broodkorst week wordt, ligt in het verschil m waterdampspanning in kruim en korst. Terwijl liet kruim bijna dezelfde spanning ale zuiver water bezit, heeft de korst door de sterke uitdroging in den heeten oven een zeer kleine Avaterdampspanning. In een gesloten trommel zal water zich dus van het kruim naar de korst verplaatsen, totdat beide dezelfde damspanning bezitten. Dit geschiedt dan ook, en zoodoende krijgt het brood zijn oudbakken karakter, Ver der leerden de onderzoekingen, dat de korst croquant blijft het brood dus versch 'brood blijft schijnen mits zij niet meer dan 18 water bevat, Korst met een klein watergehalte in een goed sluitende flesch bewuard om wateropneming uit de omgeving lo beletten is nog na maanden cro quant gebleven. Neemt men uit de lucht in de ruimte, waarin het brood bewaard wordt, met droogmiddelen de vochtigheid weg, dan blijft de korst knapperig, hoe lang men het ook bewaart. Het is deze omstandig heid, welke aan dr. Katz de vraag deed stellen Is het niet mogelijk, goed bereid brood zóó te bewaren, dat de verandering in de korst verme den wordt, onafhankelijk van de weersgesteldheid, en dit brood dus lang versch te doen blijven? Een oplossing zou te vinden zijn, door met behulp van droogmiddelen de vochtigheid weg te nemen. Maar het bezsvaar is, dat tevens het wit gaat uitdrogen. „Dit feit aldus schrijft dr. Katz in het Chem. Wbl. waarin hij' het resultaat vai> nieuwe onderzoekingen publiceert „vond bij de bakkérs, aan wie Ik het mede deelde, weinig belangstelling. Zij be weerden, dat dat week worden der korst gedurende den korten tijd, dal het brood in het mugaziju ligt, niet hinderlijk'is. Slechts enkelen klaag den er over, wezen er op, dat het publiek de verschheid van het brood naar de croquantheld der korst be oordeelt eu voelden er daarom yvel wat voor, een inrichting tot het knap perig houden te bezitten, liet was voor een niet-vakman moeilijk tc be- oordeelën, wie hier gelijk had. Muar dat.de meerderheid er niets voor voel de, was weinig bemoedigend. Actueel werden deze proefnemin gen weer, toen ik de zekerheid kreeg, dat liet zeer goed mogelijk ie brood zonder bijzondere toevoegsels zóó to bereiden, dat het wit na 12 of zelfs na 15 uur nog voldoende versch is om verkocht te worden. Het door ver schillende mij bekende bakkers dage lijks geleverde brood blijft zelfs nog iets langer versch. En het is trou wens een bekend feit, dat èe'n deel van het 's morgens in Amsterdam door groote zaken geleverde hrood "savonds vóór zeven uur gebakken wordt. Op de 3—6 Juni 1.1. gehouden Nationale Bakkerij-tentoonstelling to Hilversum was ik door de welwillend heid van het bestuur in staat ria to gaan hoe lang verse hl lende bekroon de brooden versch bleven. Van ver scheidene dezer zónder eenig bijvoeg sel gebakken brooden was het wit 20 uur. nadat zij uit den oven geko men waren, nog zoo, dat het als versch verkocht had kunnen worden. Alleen heeft men het groote bezwaar, dat bij vochtig weder of bewaren in een gesloten broodtrommel de korst week en daardoor onsmakelijk wordt. Het was o.a. op dit lang versch blij ven, gecombineerd tiet het hieron der beschreven procédé tot het hard houden der korst, dat ik doelde in mijn voordracht op het Natuur- en Geneeskundig Congres te Delft toen ik de door een der heeren gewraak te woorden gebruikteik heb bij de studie van het onderwerp den be slisten indruk gekregen, dat ware het ontwerp-Talma aangenomen binnen een jaar tijds een combinatie van procédé's gevonden zou zijn om te maken, dat het publiek 'e morgens toch versch brood krijgen kan. De toen ondervonden tegenspraak, maar, ook de daarop van verschillende zij den 'gevolgde aanmoediging, deden mij Toen de zaak energiek ter hand nemen. Allereerst ging ik na wat er te doen was tegen de uitdroging van het wit. Deze is ceteris paribus des te grooter naarmate de lucht in het toe stel droger is; het zal dus voorfleelig zijn haar zoo weinig droog te houden, dat de korst nog juist voldoende cro quant blijft. Een vochtigheid van 75 tot 80 zal dus optimaal wezen. De proef beves tigde dit vermoeden. In een goed slui tende kast met electrische ventilato ren werden platte bakken geplaatst met zwavelzuur-watermengsels van deze dampspanningen en in deze kost de brooden bewaard. De korst inderdaad fraai croquant, terwijl het wit niet hinderlijk uitdroogde. Pan brooden van 670 gr. verloren in )4 uur slechts 30—35 gr. in gewicht, tor- wijl de gewoon bewaarde brooden 15- 20 gr. afnamen, maar daarbij een weeke korst gekregen hadden. Aan alle zijden "hard gebakken brooden verloren nog minder. Het bleek ech ter, dat het zwavelzuur-walermeng- sel betrekkelijk snel van gehalte ver anderde. Men zou denken,, dat het slapper zou worden door watcropne- ming uit het kruim der brooden. In werkelijkheid overweegt een andoTe factor, 't verlies van vocht door de naden der ikast heen; de krachtige ventilatie der lucht ia daartoe zeer bevorderlijk. Het ingedampte zuur moest nu ver dund worden tot do areometer de juiste sterkte aanwijst. Het bleek echter al spoedig, dat de bakkers deze bewerking een beetje ingewikkeld vonden; bovendien is zwavelzuur door zijn bijtende eigenschappen een min der geschikt stof, die echter even goed door een sterke chloorcalcium-oplos- sing vervangen kan worden. Het best is keukenzout mij bevallen; de stof is goedkoop en niet vergiftig; de dampspanning is juist van de ge- wenschte grootte. Bovendien heeft zij het voordeel, dat de door haar on derhouden vochtigheidsgraad nage noeg onafhankelijk van de tempera tuur is. Wie een meer croquante korst wenscht, probeere een sterker drogeh.de oplossing. Praciisch heb ik de methode als volgt Tiitgewerkt. In een goed sluiten de kast worden rekjes van dunne lat jes aangebracht, waarop de brooden rusten zonder door te zakken. ELk. brood ligt boven de tusschenruimte van twee brooden op de étage er on der. Op den bodem der kast staat een geëmailleerde bak met verzadigde pe kel, dicht daarboven draait in een horizontaal vlak een krachtig roereu- de ventilator (kosten pLm. f 40). De as van den ventilator loopt door tot ln dé pekel en draagt daar een klein vlaggetje om zwak te'roeren. Of wel: een chloorcalciumoplossing wordt ge bruikt, die met behulp van den aero meter op juiste sterkte gehouden wordt, Daarmee is het hcele toestel be schreven. Hoe eenvoudig echter de constructie, het werkt voortreffelijk. Af en toe moet men wat water in den pekelbakgieten om. het verdampte vocht aan te vullen. Overigens heeft bet toestel geen bijzondere behande ling noodig. Deze eenvoudig inriohting stelt nu in staat het 's avonds gebakken brood onafhankelijk van de weersgesteldheid met knappende korst te bewaren tot den volgenden morgen. Het is dan dadelijk tot aflevering geschikt zon der verdere bewerking en kan op de zelfde tijden rondgebracht worden als nu het versche brood. Is het zóó gebakken, dat het kruim 12 tot 15 uren versch blijft, dan kan men 's morgens versch brood eten, zonder dat de bak ker daartoe nachtarbeid heeft behoe ven te verrichten; avondarbeld was voldoende. Het gelukte nu zonder moeite het brood twaalf en vijftien uur, nadat hot uit den oyeu ljvvam $ls nog versch te ve'rkoopen. Klachten over de kwa liteit of het weinig versche .werden niet vernomen. Dit alles geldt voor melkbrood uit goede kwaliteiten meel, zorgvuldig bewerkt door een bakker, die zijn vak verstaat, Voor góedkoopere brood soorten gelden andere eischen. Meegedeeld kan nog worden, dat dr, Katz zijn proeven nam, m samen werking met don heer W. Oosterbaan, bakker te Amsterdam. VROUWENKIESRECHT. Het zevende congres van den Alge- tneenen Bond voor Vrouwenkiesrecht if Zondag te Boodajxst door miss Chapman van New-York geopend Er waren meor dan 1000 buitenlandsche gedelegeerden aanwezig, waaronder tal van ieder: van den Mannenbond voor Vrouwenkiesrecht. Noord-Arueri- ka en Australië hebben ongeveer 150 gedelegeerden gezonden, Zuid-Aineri- ku 15. Daar de afgevaardigde van den Chineeschon Xationaien Bond ziek was geworden en derhalve aan liet congres geen deel kon nemen, had de Bond een prachtig vaandel geschon ken. DE BEVOLKING V\\" FRANKRIJK. Er is een einde gekomen aan den achteruitgang van het geboortecijfer in Frankrijk. De bevolking is in het vorige jaar met. 55.000 zielen_toegeno men, hoewel zij in 1911 met 35.000 was achteruitgegaan. In 1912 werden in Frankrijk 745.000 kinderen geboren, 3000 meer dan in het voorafgaande jaar. Ook het sterftecijfer was in 1012 betrekkelijk zeer laag. Het aantal overledenen bedroeg 690.000 tegen 777.000 in 1911 en 703.000 in 1910. fandeering, enz. voor nieuw Ketelhui?, ELE6TRISCHE CENTRALE HAARLEM. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van Haarlem, zullen op DINS DAG 1 JULI 1913, des middags ten 12 ure, ton raadhuize dior gemeente .n het openbaar aanbesteden: Het maken van eene fundee ring. bestaande uit een ontgra ving van het terrein, het ma ken van eene paalfundeering, het vervaardigen van eenen wa terdichten kelder in gswapend beton en verder metselwerk, tot aan den beganen grond, voor een nieuw kstelhuis, grenzende aan de bestaande C3ntraie en bet oude ketelbuis, op bet ter rein d8r gemeente lichtfabrie ken. tn den Veerpolder, tusschen en bet Vuillak. Burgerlijke Stand SCHOTEN. ONDERTROUWD W. Reijer en J. W. Blaas., A. van Huissteden en W. Zandberg. GETROUW'D S. de Jong en R. C de Solla. Th. G. Bouwman en E. M. de Wit. Joh. P. Wagemaker en G. M. Heemskerk. BEVALLEN H. Roemersde Bruin, d. J. de Vriesvan Dijk, z. A. E. Smit—Met selaar, z. A. M. Sprengers—Kolk, z. Joh. van der Duynvan W''eelden, z. S. Kalt—Gooijer, z. A. van Looyde Zwart, z. AL C. Heesemansv. Gaste ren, d. J. G. van DuynStegcuieijer, d. A. Krics—Coelsier, d. OVERLEDEN U. Middel, 2 j. Bestek en voorwaarden met bijb» tioorende teekeningen, liggen ter inza- I ge ter gemeente-secretarie (7e Afdoe- ling) eiken werkdag van des voormid- dogs 9 tot des namiddags 2 uur en zijn aldaar verkrijgbaar tegen beta ling van f 1.— per stel. Aanwijzing wordt gedaan door de directie van den bouw te haren kan tore, op 23 Juni 1913, des morgens ten 10 ure. levering van II! Voc Nov. a.s. is het nu tijd een keuze t« doen uit de in bloei staande rozen op de Bloemisterij van d© Wed. A. S. DU!JS, Schouwtjeslaan 25. Dromerij N.T. LOORENS 60STEB s.s. Donderdagavond, in den tuin van de Melk'nrichtintj v.h. van Bruggen (den Hout) en verder riohting Wormerveer en Alkmaar van Haarlem: 10.,s; E.15; 6.'3 +10 - uur Inandam: 8.'5; 12.13; 4.13 en tg.'3 f Alleen op Zondag. Llgpl. N. Gracht. Vraag» dienstbllj. (gratis) a. d. Agenton: If. B. Vast S Zn., Gntwerpën, feekonen, inrichten, beginnen, afwerken en opmaken van alie soorten Mandwerken. uit éSn stak vervaardigd, Is PRACTISCH, ELEGANT, van eeiit linnen niet te onder scheiden en goedkonper dan het wasebloon voor Linnengoed. Verkrijgbaar te Haarlem bij: GEBRs. HOLT, Anegang 86-87; HAMILTON A. L1MPERS, Anegang 4 P. P. RIETFORT, Gierstraat 44; GEBRs. VAN GELDER, Anegang 2P, en gros en détail; JOH. H. ALBERS, Gierstraat 27: K. KAAN, Spaarn woudsrstraat 72 (en gros en détail] DU1JN-KLOES, Jansstraat lo; BUSE—DE LAAT, Barrevoelestraat 9-11; Th. J. STöPETIE, Mag. „De Roode Winkel" Gen. Cronjéstraat 16 A. J, DE LANGE, Gen. Cronjéstraat 7, en F. JOH. ROHLFS, Anegang 17 (en gros en détail). Te IJmutden bij Th. DIEPEN, en Magazijn „De Duif". NIEUWKragen volgens voorschrift voor mili tairen bij: GEBR. VAN GELDER en BUSEDE LAAT

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9