NIELJWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang No. 9200 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG ie JUNI 1913 A ABONNEMENTEN ADVERT ENTIËN: PER DRIE MAANDEN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 3 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.-—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Jf Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (g/jC gPg1 'WM50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. G&Husfreercf Zondagsblad, 'voor Haarlem' i i I I oSU Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post - „0.45 Intercommunaal Telefoonnanimer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Loureus Coster. Directeur J. C. PEEREBOöM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot dc plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAA1' UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSIE BLAD. AGENDA VRIJDAG JUNI. Orgelbespeling in de Groote Kerk, van 7 1/2-8 1/2 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. Apollo-Theater: Bioscoop-voorstel ling. lii He gomGein een ter a adsv ergade- Stadsnieuws O in OcsHeen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden ouzo lezers een artikel „Nabetrachting van den gemeente raad", in de rubriek Orn Ons Heen. HET CREMATORIUM OP „WES- TERVELD'. Tegen Woensdagmiddag drie uur waren de leden van de Ned. Faculta tieve Vereeniging voor Lijkverbran- diug uitgenoodigd tot een bezoek aan het pas gebouwde eerste Nederland- sehe Crématorium, op de begraaf plaats Westervekl te Santpoort, Vele leden hadden aan die uitnoodiging gevolg gegeven. Het Crematorium is een forsch, massaal bouwwerk, dat op een der hoogten in het mooiste deel van de begraafplaats is gebouwd, in zijn ar chitectuur aan een tempel doet den ken en een imposanten indruk maakt in deze lieflijke omgeving van groene heuveltjes en boschpartijen. Rij het binnentreden door dc groote hoGiddeur komt inen door een por taal ui de limjgê, ruime voorhal, die denzelideu mussalen, forschen indruk maakt vnn het uitwendige van het gebouw. Daarm zouden, na de in gebruikne ming van het gebouw die volgens de plannen in het einde van dit jaar zou moeten plaats 'hebben, de belang stellenden plaats nemen, en ook even tueel redevoeringen worden gehou den. Een orgel zal boven in de hal worden ingebouwd. In een uitbouw der hal kunnen de familieleden afzonderlijk plaats ne men, en midden in de groote ruimte is de katafalk gebouwd, waarop de lijkkist (van cederhout) wordt ge plaatst. Na. de plechtigheid daalt de kist langzaam omlaag in de onderge legen verdieping, waar de hooge oven is ingebouwd. Dit neerdalen ge schiedt mechanisch, door een hydrau lische pomp, en terwijl de lijkkist daalt, wordt langzaam do opening dichtgeschoven door een scherm, dat eveneens mechanisch bewogen wordt. In de benedenverdieping komt de •bist te rusten op een wagentje, en wordt over rails, via een draaischijf, naar de oven-monding gereden en daarin geschoven. Do oven, in steen gebouwd, wordt in afwijking van de veelal met cokes gestookte ovens door gusolie gestookt. Na 41/2 a 5 uur branden is de noo- dige temperatuur van 1000 gr. C. be reikt, en in de tot dezen hittegraad verwarmde lucht heeft de verbran ding van de kast met het zich daar in bevindende lijk in 1 1/2 uur tijde plaats. De asch wordt later in urnen verzameld, en bewaard. Mogelijk is het ook, het lichaam in ren -:"ken kist to verbranden, waar bij geen vermenging met de asch van de kiist plaats vindt. We zagen de verbranding van een cederhouten kist Woensdagmiddag geschieden, nadat de oven. ondanks het daarvoor min-guiislige weer, sleckts 4 1/2 uur had voor-gebrand. De voorbereiding, het nccrluten van de kist enz., verliep als geheel zeer vlot, en de aanwezige leden volgden met belangstelling deze gocd-slagende proefneming. Buiten het gebouw was geen reuk waarneembaar, en slechts een enkel, ijl-wil rookwolkje kringelde uit deu schoorsteen. Dr. Van Lissa, uit Den Haag, secre taris van het hoofdbestuur, verstrek te de noodige inlichtingen. Het Crematorium is gebouwd door den architect P. van Dijk te Amster dam, die eer heeft vun zijn bouwwerk. Aannemers waren dc Gebrs. Coolhaas, terwijl de oven is geleverd door de Firma Wuuder en Swens to 's-Gra- venhags. Kiekjes uit de Rechtszaal. Een kleine wraakneming? Een schipper van een LTimiider trawler was in dc Noordzee met z'n bemanning bezig om schelletjes en kabeljauwen te verschalken. Maar toen zag de schipper ook oen boei in zee drijven en liet deze ophalen, boe- wel een Duitsche trawler in de nabij heid visehte en de IJm ui dor schipper dus vermoeden kon, dat de boei het eigendom was van den Duitschen concurrent. De Duitscher zag, dat de Hollander z'n boei wegnam en stoomde op den wegnemer aan. Een scheidpartijtje ontstond. De Hollander beweerde, dat hij meende met een verdwaalden boei te doen te hebben. Op verlangen is den Duitscher de boei teruggegeven, maar de lamp is behouden. Nu stand de IJmuider schipper te recht wegens diefstal of verduistering van de lamp. Heden veiucdigde de schipper zich door te vertellen, dat hij onlangs een boei van z'n schip miste en gegronde vermoedens had, dat die boei opge pikt was door denzelfden Duitschen trawler, waarvan nu sprake is. De reeder van den schipper ver klaarde als getuige décharge, dat deze goed bij de maatschappij staat aangeschreven, nooit ia aan de direc tie gebleken, dat hij op zeeon-órdeiijke dingen deed. liet Openbaar Ministerie zag in deze zaak een wraakneming. De verhou ding lusschen de visschers van de ver schillende nationaliteiten 'laat soms wel eens iets te wenschen over. On langs had men beklaagde met een boei een poets gebakkon en in het ver moeden, dat deze Duitscher zich daar aan schuldig gemaakt had, heeft hij zich op dezen concurrent gewroken. Dit zaakje heeft nog aanleiding gege ven tot diplomatieke inmenging. Ik zie zoo zei het O. M. in de zen beklaagde evenwel geen misdadi- jii volsta ik met het eiscken ulden boete of vijf dagen hechtenis. (Beklaagde, een forsche man, begon te snikken). De verdediger, Mr. Thiol, wees er op, dat beklaagde het woord misdadi ger, door het O. M. gebruikt, wellicht anders begrepen heeft, dan 't bedeeld werd. Ook pleiter is liet er mee eens, dat men in dezen beklaagde geen mis dadiger moet zien. Hij beeft zich al leen wat on-ordelijk gedragen. Een kleine boete daarvoor opleggen is vol doende. Verkeerd achtte Mr. Thiel het, dat het O. M. 't internationale element weer in de zaak betrokken heeft, 't Is misschien een gelukkig verschijnsel, dat de Duitsche en Hollandsche diplo maten onder elkaar niets te doen hebben dan.... groote brieven schrij ven over een lantaarntje I Het O. M. repliceerde, dat hij met zijn gezegde, dat men in den beklaag de geen misdadiger moet zien, niets beleedigens voor den man had he- doell. Geenszins was het mijn bedoe ling. zoo zei Mr. Hoyer, den man in z'n eer te tasten. Ontevreden beklaagden. Eenige personen waren, niet tevre den met vonnissen, door de rechtbank bij verstek uitgesproken. Zij kwamen in verzet, maar het O. M. eischte be krachtiging van de gewezen vonnis sen. Een diefje, en een h e 1 e r t j e. Aan de woning van onzen stadge noot den heer J. J. Göppinger kwam een jongen een pakje brengen. Het dienstmeisje bracht het pakje binnen en liet de deur even openstaan. De jongen maakte van de gelegenheid I gebruik om uit een jas van mijnheer, j ure in <le vestibule hing, een porte feuille met 40 gulden te kapen. Met 1 een anderen jongen heeft dit diefjo een dagje mooi weer van 't geld ge- I speold. Een der jongens kocht een pak, I een paai- schoenen en een dasje. Pas had irij al dat moois aan, toen een rechercheur hem aanhield. Hei diefje was nog geen 18 jaar, de zaak van dit jochie werd dus met ge floten deuren behandeld. De andere jongen was al 18. Hij stond dus in openbare zitting terecht wegens heling. De eisch legen hem luidde 1 maand gevangenisstraf. KEES. Uitspraken. A. W-, arbeider te llillegom, wedcr- spannigbeid, 14 dagen gevangenis straf. D. S., loopjongen te Haarlem, ver duistering, 1 maand tuchtschool. J. C. S., bloenibollenknccht te Haar lem zaakvernieling, 3 boete of een week lachtschooL W. F. en H. N., beiden arbeider to Heemstede, diefstal te zamen en ln vereeniging, ieder /2 boete of 1 week tuchtschool M. van den B., te Haarlem, zaakver- J. H. A. van B., slagersknecht te Haarlem, mishandeling van een dier, 5 boete of 5 dagen hechtenis. M. B. en J. C. S., beiden los-vverk-' jnan te Haarlem, diefstal, te zamen en in vereeniging, de eerste 3 maan den, de tweede zes weken gevangenis straf. W. Z., Zandvoort., overtreding hondenbelasting, 12 boete of 20 da gen hechtenis. A. .T. IT., bloemistknecht.te Haarlem, diefstal, 1 boete of een dag hechte nis. A. de Jbakker te Aalsmeer, mis handeling, 15 boete of tien dagen hechtenis. W. S:, timmerman zonder bekende woon- of verblijfulaats, diefstal subs, verduistering, 1 maand gevangenis straf. J. J. L., koopman, te Amsterdam, eenv. beleediging, 2 weken gevange nisstraf. A. J., arbeider te Velsen, weder- spannigheid, lich. letsel tengevolge hebbend, een week gev.straf. H. P. J. Z., stoker te Velsen, op lichting, een maand gev.straf. J. W., bakker te Oostzaan, cenv. be leediging, ƒ2 boete of 1 dag hecht J. M., timmerman te Amsterdam, wederspannigheid, een maand gevan genisstraf. P. de V., loopknecht te Haarlem, verduistering, 1 jaar tuchtschool. E. v. Gstalknecht te Haarlem, he ling, 1 jaar tuchtschool W. F. v. C., boekhandelaar en druk ker te Wormerveer, overtr. Arbeids wet, ontslagen van rechtsvervolging. M. en C. F., beideri te Haarleimner- eer, diefstal, vrijgesproken. E. C. V., huisvrouw van J. H. B., te Schoten, diefstal, ƒ5 boete of tien dagen hechtenis. P. B. A., arbeider te Lisse, weder- spannigheid, 10 dagen gev.straf. R. K., visscher te Zandvoort, mis handeling, 14 dagen gev straf P. J. K., arbeider te Oude Wetering, mishandeling, 8 boete of acht dagen hechtenis. J. L., werkman te Wormer, diefstal, een week gevangenisstraf. C. S., arbeider te Haarlemmermeer, diefstal, ƒ5 boete of vijf dagen hech tenis. G. van H., arbeider te Haarlemmer meer, mishandeling, 6 dagen gevange nisstraf. J. van A., arbeider te Beverwijk, diefstal, een week gevangenisstraf. C. B-, slagersknecht te Beverwijk, wederspa nnigheid, 15 boete of tien dagen hechtenis. A. de G., vletterman te IJmuiden, mishandeling, 10 boete of een weck hechtenis. J. vischknecht te IJmuiden, mishandeling, 1 boete of een dag hechtenis. K. N., arbeider te Velsen, ƒ10 boete of 10 dagen hechtenis. Aanbesteding. Heden is aan het gebouw van het Provinciaal bestuur dezer provincie aanbesteed: Het uitvoeren van buitengewone be stratingen op den Rijksweg Amster damLaren met bijkomende werken. Raming f 5000. 9 biljetten zijn ingeleverd, laagste inschrijvers J. J. Majoor en W. v. d. Kooij, te Bussum, voor f 5267. Benoeming. Met ingang van 16 dezer is benoemd tot bode ter provinciale griffie aüüor de heer G. van Gaasbeek, uit Amster dam ,in de plaats van den lieer P. Grilles, overleden. HOOGER BEROEP. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij liet Kantongerecht te Haarlem heeft hooger beroep aange- teekeud tegen het vonnis tegen een drogist, die sublimaat pastilles had verkocht, beneden de bij de wet be paalde hoeveelheid en waarvoor hij door den Kantonrechter van alle rechtsvervolging was ontslagen en tegen het vonnis tegen dun spoor- wachter P. Z., die tie hoornen had opengelaten op een tijd, dal ze be hoorden gesloten te zijn en waar voor hij was veroordeeld tol ƒ1 boete of 1 dag hechtenis. Be eisch was in deze zaait 20 boete of 8 dagen hech tenis. H. C. van der S. to Haarlem, heeft hooger beroep aangeteekend tegen l;et vonnis der Arr.-Rechtbank alhier, waarbij hij ter zake van wederspan- nigheid is veroordeeld tot 2 weken ge vangenisstraf. Overplaat sing. De sergeant J. van Dam van het 10e Reg. Inf, alhier, is door den commandant der le Divisie, op ver zoek, overgeplaatst naar het 18de Reg, Inf. te Na arden. Examen. Bij het alhier gehouden examen voor den rang van sergeant (vrijwil liger) zijn geslaagd de sergeanten (milicien) Bruut, Zeilmaker en Jon ker, benevens de korporaals IIos, v. d. Zee, de Königh, Spierings en Ui- terwijk, allen van liet 10de Reg. Inf. alhier in garnizoen. Oefening. Gisterenmorgen rukte het 2e Batal jon van het 10e Reg. InTanterie al hier uit tot het houden vau een groo te oefening, onder leiding van den kapitein Nardten. De muziek bracht den troep toi de Elswoulslaan. Van daar werd eene oefening in den rnarschveiligheidsdienst begonnen. De nacht werd in den omtrek van Ruigenhoek doorgebracht en in den vroegen morgen werd de terugtocht naar Haarlem begonnen. Nadat deze troep eerst schietoefe ningen te Overveen had gehouden, werd hij door de muziek in de na middag vandaar afgehaald en naar de kazerne teruggeleid. ZwemEch ooi. Temperatuur van het water. Hedenmiddag 12 uur 66 gr. Hedenmorgen 6 uur 66 gr. Gev. Voorwerpen: Terug te bekomen bij: J. Gieling, Gen. de Wetstraat 40, een oorbelletje; H. Vrijheid, Pieter Kiesstraat 34, een kat; J. Landmeter, Jacobijnestraat 1 Orood, een netje met ballen; Ch. Schouten, Spaurnwouderstraat 99, een paar dameshandschoenen; M. v. d. Wel, Gasthuislaan 148, een dames handschoen; H. I^euw, Generaal de Wetstraat 17, een dameshandschocn; J. J. Roest, Klein Heiligland 67 rood, een rozenkrans in étui en een poi-te- monnaie; L. Keuselaar, Leldsche Zij straat 2, een corset; L. Kramer, Blee- kersvaartweg 25, Heemstede, een pur- temonnaie; Aafj© van Dijk, Ilarmen- jansweg 7, een halsketting. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Uit de Omstreken HAARLLEMM ERL1 EDE c: a. GEMEENTERAAD. De Raad heeft hedenmorgen verga derd onder presidium van deu lieer A. B. Michielseu, burgemeester. Ingekomen is o.a. een schrijven van de gemeente Spaarndam, houdende toezending van de plannen voor de watervoorziening dier gemeente, met een uitvoerige toelichting. De VOORZITTER deelt mede dat er gegronde verwachting bestaat dat deze plannen verwezenlijkt zullen wor den. De bedoeling is dat Haarlem wa ter zou leveren, en een buizen-gelei ding langs het Spaarne zou worden gelegd. Evenwel zijn de financiën van Spaarndam niet zeer sterk, zoodat de gemeente zich wat do autoriteiten zal moeten wenden om deu iioodigen li- nancieelen steun te verkrijgen. Het stuk wordt voor kennisgeving aangenomen, evenals eenige andere. D e w-a t e r 1 e i d i n g. Aan de orde is de waterleiding-ex ploitatie te Halfweg. Dc Gezondheids commissie te Bloemendaal heeft ge rapporteerd ever het plan van den deskundige den heer Van Schaik. De Commissie adviseert den minim uin- druk op 25 M. bepalen, en te zorgen voor een verbinding dier uiteiuden van de leiding, waarin stilstaand wa ter zou kunnen blijven. Do VOORZITTER meent dat deze punten geen bezwaren zullen opleve ren. Blijkens dooi- hem genomen in formaties zal het ondervangen van 1 eerste door dc commissie geopperde bezwaar geen hooge kosten veroorza ken. B. en W. stellen voor, in prin cipe le besluiten tot de oprichting tan een waterleiding, en hun college de uitvoering der plannen in den niim- sten zin op te diagen. De heer BlEsn^üVEL vraagt, of de gemeentenaren nu verplicht zijn. zich aan te sluiten, oommigen, die regenwater hebben, zijn er heel tevre den mee. De VOORZITTER antwoordt, dat de bedoeling van B. en W. is om Hij de bouw- en wonniglerordening de ver plichting tot aansluiting bij de wa terleiding te stellen. Het voorstel van B. en W., om in principe de waterleiding-oprichting goed te keuren, wordt met algeiiicenu stemmen aangenomen. De VOORZITTER wenscht de ge meente geluk met dit besluit, dat hem zeer verheugt. De artt. 20 en 45 der bouw- en wo- ningverordening worden nu aldus ge wijzigd, dat de aansluiting der wo ningen aan de waterleiding verplich tend wordt gesteld. Eeu andere redac tie, ingediend door de Gezondheids commissie, zonder toelichting, wordt niet aanvaard en het voorstel van 13. W. met algemecne stemmen aangeno men. Goedgekeurd worden een lange reeks af- en oversehrijvinkjes op de begrooting dienst 1912 Vastgesteld wordt de staat van on inbare posten op den hoofdei ijken omslag over 1912, tot een totaal be drag van f 448,70. Feitelijk is maar f 12,87 niet-invor- derbaar. Het overige betreft menschen die uit de gemeente vertrokken zijn. Als leden van hel Burgerlijk Arm bestuur worden de periodiek aftre dende leden, de lieeren A. Th. Nelis, J. H. Engelen. P. L. M. Kramers en H. D. Kerkhoven herbenoemd. Aan de orde komt de aanschaffing van brandweermateriëel. De VOORZITTER deelt mede, dat om de zekerheid te hel/toen dat men stoeds voldoende brandweerpersoneei heeft, door B. en IV. besloten is om iedere drie maanden de verdeel ing der functies opnieuw ie regelen. Wat liet materieel betreft, bleek er veel noodïg te zijn. De spuiten waren wel iswaar in goeden staat, maar voor ieder der drie zijn eenige slangen en onderhoudsstukken noodïg. Spr. leest de lijst voor. De lieer EOS is 24 jaar hij de brand spuit geweest. In zijn tiid was er goed gereedschap. Nu is het blijkbaar alle maal zoek. Hoe meer er is, hoe meer of er zoek raakt. Spr. ziet althans de noodzaak van brandladders niet in. Die zijn te lastig om te vervoeren. Besloten wordt, het materieel aan te schaffen, zocaJs voorgesteld, behal ve den ladder voor Zuid-Schalkwijk. Wel wordt er een vour Halfweg aan geschaft. De totale kosten van aan schaffing zullen ongeveer f 460 zijn. Het loon van het brandweorjx-rso- neel wordt resp. bepaald op 35 ct. voor de pijpleiders, J0, ct. voor de spuitgasten en 45 ct. vóór de brand meesters. B. en W. stellen, voor, den brand weerdienst in het stadskwartier, die tot dusver door Haarlem werd waar genomen, zelve ter hand te nemen. De kosten zijn vrij hoog, f 945, maar we hebben personeel en materieel dichte: bij de hand. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De Gremsiegeling. De VOORZITTER doel thans voor lezing van een ingekomen schrijven van de gemeente Spaarndam, behel zende het op 30 April in den Raad dier gemeente op voorste! van dr. Nye genomen besluit inzake de voor le stellen grensregeling. Spreker deelt mede. dat II. en W. wèl wat te zeggen vinden voor de an nexatie door Spaarndam van het deel van Haarlemmerliede ten Westen vau de sluis, en misschien onder bepaalde v-oorwaarden ook zouden kunnen voe len voor annexatie van een klein deel aan deze zijde dei- sluis, maar in geen geval voor de voorgestelde groote grenswijziging. Aangezien er nu sprake is van het anncxeeren van een deel der gemeente Sloten door Haarleinincrlicdc, stellen B. en W. voor, de grenswijziging met Spaarndam aan te houden, tot beide punten gelijktijdig behandeld kunnen worden. De Raad blijkt geheel medeje gaan niet het door en W. in dezo zaak ingenomen standpunt, en besluit hier van aan de gemeente Spaarndam nie- dedeehng te doen. Den heer VAN WARMERDAM is liet bekend, dat aan de bewoners vau het door Spaarndam te aun exec ren ge deelte een lijst ter teekening wordt aangeboden, om het plan van Spaarn dam te steunen. De VOORZITTER meent, dat menschen volkomen dienen te besef fen wat hunne handteekening in deze beteekent, maar ooi-deelt dat zij moe ien handelen volgens hun eigen vrijen wil. De heer VAN WARMERDAM. Maar er wordt een ongeoorloofde pressie op de menschen uitgeoefend! Er wordt hun verteld, dat, als ze niet ieekenen. ze er toeh aan moeten! De VOORZITTER "hamert. Dat is niet aan de orde. De discussie over deze zaak wordt daarmee gesloten. HAARLEMMERMEER. Naar onze corr. verneemt zal door belanghebbenden uit verschillennde buurtschappen aan den Rand een adres worden verzonden, om geen gasverlichting te exploitceren, doch te trachten electrische verlichting te verkrijgen. ZANDVOORT. De heer M Koning heeft bedankt als voorzitter van dc afdceling Zand voort van de Nat. Chr, Geheelonthou- dersvereeniging. Binnenland EERSTE KAMER. Men seint ons uit Den Haag: Het voorstel van den voorzitter tot behandeling der kustverdediging, na der verdedigd door de heeren Van Voorst en Thooft werd door den heer Cremer bestreden. Het voorstel is aangenomen met 28 tegen 13 stem men, rechts tegen links. Verder werd besloten ook de wet tot wijziging der suikeraccijns nog te be handelen en zoo noodig Zaterdag te vergaderen. Daarna werden klelna wetten aangenomen. DE HERSTEMMINGEN. Men seint ons uit Amsterdam: Naar wij vernemen zal het Centraal- Comité der Anti-Revolutionaire Par tij de aangesloten kic-svereenigingen. adviseeren zich Lij herstemming tus- schen 2 lïnksche Candida ten te ont houden. AAN DE IIOLLANDSCHE JONGENS. De Commissie voor Plan 1913 zou gaarne zien, dat de talrijke vreemde lingen nic-t alleen een goeden indruk mochten ontvangen ava ons natuur schoon en onze materiecle welvaart, maar vóór alles ook van ons volk. Klachten over het ouheleefd behande len van vreemdelingen zou zij willen voorkomen. Zij meende terecht, dat dit jaar een buitengewoon gunstige gelegenheid biedt voor een poging om de jeug«I te doordringen van het besef, dat vreemdelingen gasten zijn en dat een van de eerste plichten van elk wel denkend mensch is om zijn gast be leefd en voorkomend tegemoet te tre den. Op verzoek van de Commissie heeft de journalist M. J. Brusse een lees boekje geschreven, dat op ongezochte wijzo jongens en meisjes iets zou lee- ren van de be'eekenis voor ons land van de opening van het Vredespaleis, vau 'het daardoor verwachte bezoek Yan vreemdelingen en van den plicht, die op ons rust, om den vreemdelin gen te toonen, dat wij een beschaafd volk zijn. Alle twaalf kunnen we ze hier niet overschrijven. Doch Brusse's brief aan de Hollandsche jongens over wat wij defcigwij deftig zouden noemen, „bet symboo dei-internationale recht spraak., gelijk belichaamd zal staan in het Haagsche Vredes-Paleis", is te kostelijk in zijn jongenstaal, om hier niet over te nemen. Het recht van de sterkste v ui s ten. Onder de vele veranderde toestan den, waarmee jullie dan later als groote menschen zult leven, is er één, dien wij nu al zoo hartelijk voor ja wenschen: de wereldvrede. Dat wil dus zeggen: dat er dan nooit meer vechten, nooit meer oorlog zal wezen. Misschien begrijp je nu nog niet, wat een groote zegen dat zijn zou, omdat je zelf immers vaak bakkeleit, graug soldaatje speelt, en mekaar slag le vert, als 'n opwindend spel. Zooals jullie jongens dat nu doen., deden de menschen onder elkaar vroe ger ook. Als er dan twe© ruzie had den, sloegen ze er net. zoo lang op los tot er een bij neerviel. Dat waren heel ruwe tijden, onbeschaafde lijden; liet was overal onveilig. En wie de sterk st vuisten hadden, wonnen het altijd. Maar langzamerhand zijn de men schen gaan inzien, dat dit zoo niet goed ging. Stel je eens voor: je vader, die goe de eerlijke man, waar je zooveel van houdt, heeft een paar schoenen go- maakt voor zijn buurman, wat ten •woeste baas is, een luiaard, inaar een reus van eonkerel. En nu heeft je va der het geld van de schoenen uoodig, want moeder zegt: „de kolen zijn op, e« ik heb geen centen om nieuwe te laten brengen, al is het ook nog zoo koud." Vader gaat dus naar buurman, maar die zegt: „ik geef tiet geld van de schoenen niet." Daar is vader na tuurlijk niet rnee tevreden; hij dringt aan. wordt eindelijk kwaad, cn par does geeft die reus vun 'n huurman vader een stomp in zijn gezicht, en nog een, net zoo lang tot it ij bebloed op straat ligt. Of stel je eens voor, dat die buur man jullie trouwen hond wil hebben, en bij je in huis komt. en den hond meepakt, en jullie allemaal van zich

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1