Haarlems Dagblad Mevr. G. v. d. BRINK, VilRDE BLAD Zaterdag 21 Jani 1913 Buitenlandsch Overzicht Bs BaSkanvuSkaan. Hel geschil tusschen Servië en Bulgarije. De „Berl. Lokal Anzeiger" van gls- lerenavond deelt (waarschijnlijk of ficieus) het volgende mede „De diplomatieke toestand blijft na het wisselen van de nola's tusschen Bulgarije en Servië nog zeer ver ward. „In den vasten wil van de Russi sche regeering om, in vereeniging met de andere mogendheden een nieuwen oorlog op den Balkan te verhinderen, en in de vredelievend heid van koning Ferdinand, die zelfs na de wisseling der nota's nog ge neigd was de besprekingen voort te zetten, moet eigenlijk do eenige troost gezocht worden, die de toestand van dit oogenblik nog biedt. Als zeker kan echter aangenomen worden, dat geen oorlog komen zal, zoolang niet vaststaat welke houding Roemenië bij een nieuw conflict zal aannemen. '1'e Boecharest moet dan ook de sleu tel gezocht worden van de situatie van dit oogenblik, en de diplomatie ke bemoeiingen van do Balkanslalen en van alle vrienden van den vrede schijnen thans voornamelijk er op i gericht te zijn invloed te oefenen op .•le beslissingen van koning Carol. Uit Petersburg wordt aan het „Neues Wiener Abendblatt" geseind, dat de Russische regeering van den Tsaar de opdracht heeft ontvangen, de gezantschappen te Sofia, Belgra do en Athene te laten welen, dat de Tsaar nog steeds er op staat scheids rechter te zijn in het conflict tus- schen de Balkanstaten. De Russische gezanten hebben dit den regeèringen mede le dceleh. De Tsaar heeft tevens de hoop uit gesproken, dat alle Balkanslalen zich onderwerpen zullen aan zijn scheids-, rechterlijke uitspraak en dat zij hem ten spoedigste zekerheid zullen ver schaffen in deze aangelegenheid. liet antwoord van Servië aan Bulgarije. In antwoord op de nota van Bulga rije herhaalt Servië zijn voorstel tot vermindering van de legersterkte en dringt er op aan, dat een conferen tie van de vier ministers-presidenten zal worden gehouden, voor men zijn toevlucht zal nemen tot een.scheids rechterlijke uitspraak. De moord op Makmoed Sjcfket. Van al de- personen, die in hechte nis zijn genomen naar aanleiding van den moord op Mahmoed Sjefket, zijn er slechts 30 in de gevangenis gehouden. Allerlei Een verklaring van leeizer Wilhelm. De Rijkskanselier publiceert een verklaring van den Keizer, waarin wordt gezegd: Ik dank God dat ik niet voldoening mag terugzien op do- verloopen 25 jaren van ernstigèn ar beid, op do groote resultaten, welke liet vaderland in dal tijdsverloop verkreeg. Dat dit geschiedde onder do vruchtbrengende stralen van de vredeszon, waarvan de kracht elke aan den horizon opkomende wolk wist lo verdrijven, maakt me vooral zeer gelukkig. Een harteweusch werd mij daardoor vervuld. Aan het wel zijn van het Duitsche volk zal ik gaarne ook verder mijn voile kracht wijden, zooiang God mij deze kracht schenkt. Uit ie Belgische Kamer. Iu de Kamer werd behandeld een interpellatie van Vandervclde (socia list) over de uitsluiting in de rijtuig- industrie wegens het feit, dat de ar beiders het artikel in het reglement op de werkplaatsen niet hadden aan genomen, waarbij hun werd verbo den Jid te zijn van een vakverceni- gïng. Woeste (katholiek) diende een mo tie iu om over te gaan tot de orde van den dag. Deze werd verworpen met 73 tegen 6 stemmen en 3 onthoudingen. Gorlet Mabille (katholiek) en Van- dervelde (socialist) stelden daarop 'n motie voor, waarin elke aanslag op ,de vrijheid van arbeid veroordeeld werd en verklaard dat het genoemde artikel absoluut ongerechtvaardigd is, Deze motie werd aangenomen met 79 tegen 47 stemmen en 25 onthou dingen. Een kabinetscrisis in België De „Indépendance" bericht, dat in de wandelgangen der Kamer het ge rucht heeft gèloopen, dat twee minis ters, oa. Hubert, minister van ar beid, hun ODtslag zouden hebben in gediend. Uit de Fransche Kamer. __De Kamer verwierp met 49G tegen Ti stemmen het voorstel van Jaurès om door geleidelijke vermindering van den diensttijd dezen lu brengen op 6 maanden In October 191S. Daarna was aan de orde de inter pellatie van Jaurès over de jongsie gebeurtenissen in Marokko. Minister Pichon zeido: „Aan gene raal Lyautey is opgedragen zich te handhaven in het bezette gebied en geen nieuw te bezetten, maar ecu verbinding voor te bereiden tusschen West- en Oost-Marokko. Deze verbin ding moet echter eerst lot stand wor den gebracht, nadat de pacificatie verzekerd zal zijn. Lyautey is tot de jongste operaties overgegaan met het doel het land ten oosten van de Chaouja tot rust te brengen, en hij had bevolen de operaties te beperken tot liet zuiden van Oumerrebbia. Het gebied van Tadla zal de openings- zöne zijn van de Chaouja." Verder verklaarde Pichon, dat er geen sprake is van het uitzenden van nieuwe versterkingen, dat 'de paci ficatie wordt voortgezet en de actie In Marokko ondergeschikt moet blij ven aan dc algemeene politiek. De Kamer nam daarop een motie aan waarin de verklaringen der re geering werden goedgekeurd en het vertrouwen werd uitgesproken, dat zij in Marokko zal voortgaan met de rust te bevorderen en het protecto raat te organiseeren. Vrouwenkiesrecht in Engeland. In „Nasli's Magazine" heeft de En- gelsche minister Lloyd George een artikel geschreven over het vrouwen kiesrecht. De heer Lloyd George meent dat door de militante cam pagne „georganiseerde waanzin", zooala hij zegt de zaak van het vrouwenkiesrecht slechts wordt ver traagd. „De militanten hebben hun methoden tot een beginsel verheven. En ik begin te geloovea, dat velen van haar zaak. Zij begeeren zelfs het ces van hun metnode, dan ran dut va haar zaak. Zij begeeien zofs het kiesrecht niet, indien dat niet wordt afgedwongen door haar agitatie. Zij willen het kiesrecht door geweld ver krijgen" en begrijpen niet, dat hoe meer geweld ze gebruiken, hoe meer parlement en land besloten zijn haar eischen af te wijzen. Als zij indertijd de belofte van minister Asqui'h had den aanvaard, en hem hadden ge steund om haar in te lossen, zou het vrouwenkiesrecht er nu al zijn. Zij echter gaven de voorkeur aan haar eigen methoden en het resultaat is dat het werken voor haar zaak in het. Lagerhuis thans niet mier is het zwemmen tegen den stroom in, maar tegen een waterval op." Uitvoerig zet de heer Lloyd George deze meening uiteen, toont hij aan dat de houding der militanten de sympathiën voor het vrouwenkies recht heeft doen verminderen, dat haar optreden ook tegen de voor standers van vrouwenkiesrecht, do aarzelenden heeft afgeschrikt en hij waarschuwt de militante dames dan, dat als ze meenen hel parlement te kunnen terroriseeren, zij op een dwaalspoor zijn. Zal deze waarschuwing van een voorstander van het vrouwenkies recht wel eenig succes hebben Afschaffing der spionnage In de bijeenkomst der üostenrijk- sriie groep van de Interparlementaire Unie stelde de afgevaardigde dr. Licht c'en Voorzitter de volgende motie ter hand ter opzending aan den conseil general „Dc interparlementaire unie ziet in de afschaffing der spionnage een werkzaam middel lot verzekering van den vrede en tot vermindering der miiitaire toerustingen en verzoekt de regeeringen' dringend op de eerstvol gende Haagsche conferentie een in ternationale overeenkomst tot af schaffing der spionnage aan te gaan." Als de zaak-Redl dit resultaat zou kunnen hebben zou de daad en het einde van dien Oosie-nrijkschen offi cier, zijns ondanks, toch nog eenig nut kunnen stichten. Russische persvrijheid. Uit Wladiwostok wordt gesoind: Alle vrijzinnige bladen zijn geschorst, alle hoofdredacteuren gearresteerd. De Spanjaarden in Marokko. Officieel wordt gemeld, dat de Ka- liylen- van Anghyla de Spanjaarden, die naar TeLoean terugkeerden, na een strooptocht in hun gebied hebben aangevallen'. - De vijand werd echter niet groote verliezen teruggeslagen. 'De Spanjaarden hadden 7 tlooden en 22 gewonden. Een compagnie Britsche troepen heeft order ontvangen zich gereed te houden om zoo noodig op hel eerste bevel naar Tanger te vertrekken. De Italianen in Tripolis. Uit Derna wordt geseindGeneraal Bric.cola heeft tegelijkertijd een aan val geleid uit Derna en uit Clicbab. De colonne uit Cliebab, die 't Arabi sche kampement te Bouchat moest nemen, behaalde na eenige uren een overwinning op de Arabieren. De colonne uit Derna marcheerde naar Etlangi en bezette die plaats na een hevig gevecht. Het kamp van Et- tangi werd in brand gestoken. De Italianen verloren 19 man aan dooden en 222 aan gewonden. Binnenland DE HERSTEMMINGEN, De „Tribune", het orgaan van de Soc.-Dem. Partij, geeft het volgend hersternniingsadvies In 21 districtenAmsterdam II, V, VIII, IX, Appingedaiu, Enschede, Franeker, Den Haag I, Groningen, Den Helder, Hoogezand, Leeuwarden, Rotterdam I II, V, Schoterland, Utrecht II, yeendam, Weststelling- wërf, Winschoten en Zuaiidam, waar een candidaat der Arb. partij met clericaal of liberaal in herstemming komt, hevelen wij de arbeiders aan, op grond onzer iierstemmings-roso- lutie op de Arb. partij hun stem uit te brengen. In de overige 26 districtc-n, waar de concentratie en de coalitie tegen over elkaar staan of zelfs nog con servatiever candïdaten aan de her stemming deelnemen, bevelen wij de arbeiders aan: hij de herstemming thuis té blijven. In het bijzonder doen wij dit in de districten Amsterdam I en VII, Rot terdam IV, Den Haag II, Utrecht I, Haarlem, Beverwijk, Leiden, Dord recht, Vüssiógen en Zwolle, waar wij althans eenigeu invloed kunnen oefenen. NICOLAAS BOES. De meesten onzer lezers zullen zich waarschijnlijk nog wel herinneren, dat de rechtbank te Alkmaar, bii von nis van 30 Januari 1816. den 17-jari- gen Nicolaas Boes te Schapen tot le venslange gevangenisstraf veroor deelde wegéns dubbelen moord. Later werd den veroordeelde gratie verleend en de beëindiging van zijn straftijd bepaald op 30 Juni 1933. Naar wij vernemen, is de thans 35- jarige Boes Donderdag wegens krankzinnigheid van de strafgevan genis te Leeuwarden overgebracht naar het Rijks-krankzinnigengesticht te Medemblik. (Alkm. Ct.) ONGELUKKEN. Te Dinxperlo is Donderdag, naar de „Arnh. Ct." meldt, de landbouwer Ci. J. Sponks van een hooizolder ge vallen. De man is kort daarop aan de gevolgen overleden. De „Tel." meldt: Gisterenavond is het 7-jarig zoontje van Lamesz, te Ilofvaiidelft, aan den Spoorsingel, te Delft, door de machi ne van de Westlandsche stoomtram overreden en op slag gedood. Een ander-halfjarig knaapje van den landbouwer K., aan den Amslor- damsciien straatweg te Muiden, dat mede was gegaan naar het hooiland, geraakte in een onbewaakt oogen blik in een sloot, waaruil het, na ecnigen tijd zoekens, levenloos werd opgehaald. Sport en Wedstrijden CRICKET. BELGIë-NEDERLAND. Morgen wordt de wedstrijd België- Xederland gespeeld. De Hollanders brengen het volgende elftal in 't vel/1: J. C. Schroder (aanvoerder), J. Rïn- cker, W. Eigeman en mr. G. Hambur ger (A. C. C.); jhr. mr. C. W. Feil!» Jr., J. van Loon en D. Kessler ('s-Gr. C. C.j; Henri van Rooven (Hilv. C. C.); J. Schineink (Haarlem)W. H. R. van Manen {Rood en Wit) en J. Hisgen 1 (Volharding). Verleden jaar werd in Antwerpen verloren; we hebben reden, te hopen dat de reis ditmaal een gelukkiger ie- sultaat zal hebben. Het nu gekozen elftal is zeker een zeer sterk batting- team, en 't bezit in Rincker en His gen in de eerste-, en Van Booven en Sch-me-infe in de tweede plaats ook goede bowlers. HET VERDERE PROGRAMMA. Voor de 2o klasse-competitie spelen Zondag: Olympia-Volha-rding II. A. C. C. II-'s-Gr. C. C. TL Haarlem II-'V. V. V. Stadsnieuws „Rechts of links." 't Begint weer Twee dagen heeft men ons laten uitblazen na den stem mingsdag. Maar nu is de rust weer uit. Vrijdag, Zaterdag, Maandag ltechtsche verkiezingsvergaderingen; Dinsdag een Linksche opwekkings avond en dan Woensdag de tweedo, de beslissende slag in de 47 distric ten die niet op 3 en 17 Juni verlost zijn van den verkiezingsstrijd. En de kiezers zijn alweer of nog in vollen geestdrift, 't Onaangena me weer had Vrijdagavond niet kun nen beletten, dat het gebouw „St. Ba- vo" in de Smedestraat geheel gevuld was, toen daar op uïtnoodiging van de Roomsch-Kath. Politieke Propa- gandaclub de heer J. A. de Lobel op trad. De heer G. J. Braakhuis, leidde de spreker in met een korte beschou wing over den uitslag der verkiezin gen op 17 Juni. De secretaris ver heelde hel niet, dat de eerste stem ming aan Rechts een nederlaag heeft bezorgd. Maar Rechts is wel gesla gen, maar niet verslagen. De lieer Braakhuis laakte voorts de wijze waarop Links onder de Rechtsche ar beiders heeft gewerkt, waardoor ve len hunner er toe zijn gekomen links te stemmen. Spreker hoopte, dat dit bij de lier- stemming zou blijken en Rechts dim een overwinning zou behalen. Toen de leider der bijeenkomst had meegedeeld, dat er geen debat zou zijn, voldeden eenige bezoekers aan de uitnoodiging om de zaal te verla ten. De lieer De Lobel leidde uit da volheid der zaal af, dat Rechts bij de herstemming wel de meerderheid zou behalen. Op verzoek van eenige propagan- disten, zeide spreker, nog maar eens het zondenregister van de liberalen te zullen voorlezen. Spreker deelde thans mede, wat de liberalen alzoo nagelaten hebben te dóen en kwam tot de conclusie, dat men ter linkerzijde in de 80 jaar, waarin de liberalen de macht in han den hadden, niets gedaan had. Daar entegen heeft het Christelijk ministe rie zeer veel gedaan. De heer De Lo bel somde ten bewijze daarvan op de lijst van wetten, die in de laatste Re- geeringperiode zijn tot stand geko men. De spreker ..citeerde daarbij het ..Handelsblad" en de „Nieuwe Rotier- darnsche Courant", die vóór de ver kiezingen de reusachtige werkkracht van de ministers, vooral van den heer l'alma. Teemden,, maar nu schrijven dat er niets gedaan wérd. .Alles wat het Ministerie heeft be id ord, is. in wetten of in wetsontwer pen belichaamd. Dat niet alle wets ontwerpen in het Staatsblad kw amen, kan niet aan het Kabinet worden ver weten, daar dat de wellen alleen kun voorbereiden. De Kamér heeft het in de hand, om af te doen wat zij wil. Do linkerzijde heeft echter de Regeering zooveel mo gelijk bemoeilijkt en getracht de Re- gecringsmaciiine zoo traag mogelijk te doen werken. Spreker herinnerde aan het vele gepraat in de Kamer en sprak vervolgens over de beloften, waarmee men van links vooral op de arbeiders heeft getracht, invloed uit te oefenen bij deze stembus. In de eerste plaats Staatspensioen en iu de tweede de Tariefwet. Spreker zette het verschil tusschen oudordemsverzekering en Staatspen sioen uiteen en wees er op, dat de concentratie in 1905 en 't linksche Mi nisterie voor oudei'dojnsverver/.eko- ring waren en Slactepo-isioen finan cier! onuitvoerbaar was. Prof. Treub schatte ie kosten van Staatspensioen op 42 millioen. Tegen de verkiezingen wordt 't cijfer al min der. Vliegen zegt 1G millioen, Patijrf 14 millioen en Tydeiuan dat liet 12 millioen kost. Spreker zetie uiteen, dat links het Staatspensioen niet wil laten betalen uit premies, maar uit verschillende heffingen, die de arbeiders zullen moeten opbrengen. Wanneer dat niet geschiedt, dan zou men de bedrijfs-, personeele en grond belasting moeten verdubbelen, of de successierechten verviervuodigen, Tegenover dezen- „siaalspensioens- zweridelarij" stelde spreker de reeds afgekondigde wetten op ouderdom en Invaliditeit. Voor de invaliditeit wil de concentratie niets doen, ofschoon er in Duitschlaud achtmaal meer ver zekerden wegens invaliditeit zijn, dan wegens ouderdom. Onder langdurig en daverend ap plaus, zegt spreker, dat de wetten van Talma. de schoonste lauwerkran sen om het hoofd van dezen staats-' man vormen. Dan tot de Tariefwet komend, zegt de heer De Libel, dat de strijd tegen de Tarief-wet tot Woensdag de motor zal zijn tegen de Regeering. Een Ta riefwet hebben we reeds sedert lang. Het liberale Tarief van 1862 brengt 14 millioen per jaar op. Spreker zet uiteen, dat Minister Kolkman niet alle artikelen wil ver- hoogen, maar zelfs een gedeelte wil ontlasten. Elk jaar wordt er in ons land voor 450 millioen gulden aan liewerktc stof fen ingevoerd. Het arbeidsloon, aan deze stoffen besteed, kan rnen in ons land houden, wanneer het Tarief wordt ingevoerd, meent spreker Daarom is de buitenlandsche Indus trie tegen de Tariefwet en wordt hier le lande de strijd tegen de Tariefwet gevoerd met ec-ïd der buitenlandsche nijverheid. Spïekehde over de teekenïngen enz., die in den strijd tegen de Tariefwet zijn gepubliceerd, zegt spreker ook een plaat te willen teekenen, waarop dan een tolhek zou afgebeeld zijn, dat Nederland van het buitenland scheidt. In 't gedeelte, dat Nederland voor stelt, zou spreker teekenen treinen arbeiders, dié naar het buitenland gnun, omdat zij hier geen arbeid meer kunnen vinden, en treinen met ooft uit Nederland; ook naar 't buiten land rijdend. Aan den anderen kant zou hij treinen uit het buitenland naar Nederland laten rijden met agenten van buitenlandsche huizen, die hier elk jaar voor 450 millioen gulden stoffen ïn 't land brengen, en treinen, die ons in ruil voor 't ooft afgedankte paarden en slecht bussen- vleesch brengen. Verder, betoogde spreker, dat do lieer Fock, die thans tegen de Tarief- wel is, in 1907 als Minister van Kolo niën het Tarief Voor Nederlandsch- Iudic belangrijk heeft verhoogd, in denzelfden geest als Minister Kolk man thans wil, Dit achtte spreker be drog. Ion-slofte welcte spreker op tot stemming van den heer Janzen voor de Provinciale Staten en Jhr. Mr. D. E. van Lennep voor de Tweede Ka mer. Spreker hoopte, dat de duizend Rechtscl»e kiezers, die volgens de contrdle-staaljes Dinsdag links bob ben gestemd. Woensdag weer op don lieer Van Lennep zullen stemmen.- teneinde hem de overwinning te be zorgen. Hadden deze 1000 op den Rechtscheu candidaat gestemd, dan was deze gekozen. Spreker eindigde zijn rede onder geestdriftig applaus. De lieer Braakhuis sprak nog een kort woord over de Staten- en Kamer verkiezingen. Ook hij laakte het, dat honderden Rechtsche kiezers hebben gestemd-oty.de heeren Nagtzaam en Troelstra,, De heer Braakhuis zeide verder, dat do heer Van der Mersch, onder pressie van het Cóncentratie-comité, zich had tei uggefrokkei'i. Spreker concludeer de, dat deze omstandigheid de candi- datu.ür van den heer Janzen voor de Staten schade deed. GEVAARLIJKE HALTE. Een onzer lezers vestigt de aandacht op ,een "allergevaarlijkste halte der Electiische Spoorweg Maatschappij, komende van Zandvoort, en wel bij de Sehouwljësbrug. Het trottoir, naast de ongeveer 4 Meter dieper liggende Leidsche vaart, is daar bijzonder smal en een won der mag het genoemd worden, dat daar 'savonds, wanneer de ver lichting tc wensc-hen overlaat ca dreggen en touwen niet gemakkelijk te krijgen zullen zijn nog geeti on geluk heeft plaats gehad. Een hek van 10. Meter lengte kan een ramp voorkomen. (Jit de Omstreken .ZANDVOORT. Vrijdag werd op een terrein bij de Passageeen Politiehonden-demon stratie gehouden. Er werd door G hon den aan deel genomen. Leider w as de heer J. G. Schippers uit Haarlem, De uitslag was le prijs Hesce ei ge- na ar de heer Jac. Key, particulier te Amsterdam met 94 punten, 2e nr. Pièt eigenaar de lieer W. Lokersc. agent van politie te Vogelenzang met 83 '1/2 punt, 3e p.r. Alfred, eigenaar de heer Iiobo. jachtopzichter tc Bloemen- daal met 82 putten, 4e pr. Aap eige-' naar de heer Jo.c.K ey, particulier te Amsterdam met 80 punten, 5e pr. Tilly eigenaar dc heer W. Schotvanger, to Heemstede met 76 punten oh Ge pr. de heer K. de Goede, agent van politio te Zandvoort met 73 1/2 punt. Aangekomen vreemdelingen: J. van Wezel, Amsterdam, Halte straat 4, 3 personen. H. Wolff, id., id. id. .T. B. de Vries, Hilversum, Kerkstr. 14 personen. F. Storms, Weesp, Groot Badhuis, '1 persoon. F. Ilolisapflet Soaulongc, Amster dam, id,, 2 personen. E: van Dam, Den Haag, id. id. A. Wittop Koning v. WoZel, Amster dam, Hotel d'Orange 4 pers. G. Werin, Adam, Beau Site. 1 pers. Mej. Wolff, Dusseldorf, Adriuna Ciuzina 1 pers H. Koning, Maagdenburg, Ilolel Zee rust, 1 pers. Pers-Overzicht VER KIEZTNGSCUFERS. De Tijd schrijft: Wie de cijfers optelt der stemmen, welke over het geheele land zijn uit gebracht op candidaten van verschil lende partijen krijgt een kijk op de sterkte-verhouding der politieke groe pen. Daarbij behoort te worden gerekend dat er in 5 katholieke districten met ongeveer 37.000 kiezers geen stemming heeft plaats gehad, daar zelfs de so ciaal-democraten er geen 40 omlerfcêe- kenaars voor een candid-oten-lijst kon den vinden.' Verder dat- er in meerde re katholieke districten geen srljd van belang behoefde gevoerd, zoodat da opkomst gering was. Daardoor mag het op katholieke candidaten uitge brachte aantal stemmen, dat 124,487 bedraagt, gerust met 35.500 worden verhoogd en komen wij tot de volgen de slotsom ln ronde cijfers. Uitgebracht op Katholieke candidaten 100.000. Uitgebracht op Anti-Revolulionnai- re candidaten 174.000. Uitgebracht op Christ.-Hist, candi daten 68.500. Uitgebracht op Vrij Lib. candidaten 45.000. Uitgebracht oo ünie Lib. candida ten 124.000. Uitgebracht op Vrij Dem. candida ten 67.000. Uitgebracht op Soc. Dem. candida ten 145.000. Uitgebracht op S. D. P. candidaten 1300. Uitgebracht op Prot. Bond candida ten 6900.. Uitgebracht op Chr. Soc. candida ten 4000. Uitgebracht op Chr. Dem. candida ten 1200. Uitgebracht op Wilde candidaten 4500. Uitgebracht op Diverse candidaten 1500. Totaal stemmen 802.000. Om uit de gezamenlijke getallen de sterkte der verschillende partijen te kennen, moet men in aanmerking nemen, dat in de cijfers der Anti re- volutionnaire en Christelijk-Hïstori- sche- candidaten een zeer aanzienlijk quantum zit van katholieke kiezers, ongelijk veel grooter dan dat der An ti-revolution na ire en Christ.-Histori sche kiezers, dte op Katholieken moe ten gestemd hebben. Uit een samentrekking dor drie eer ste groepen blijkt 'ifitusschen, dat on danks den feilen tegenstand tegen Rechts, toch nog de Coalitiepartijen 402.500 stemmen, ~dus de meerderheid .behielden onder de stemmende kiezers over het geheele land. Daartegenover' staat, dat de Concentratie slechts 236.000 kiezers achter zich kon krij gen- Zelfs mee de 145.000 sociaal-de^ morOten en hel verdere afval komt zij nog niet aan de meerderheid. Het Har delsblad, dat een eenigs- zins andere manie rva ncijferen volgt beeft het zóó beknutseld, dat er van de uitgebrachte stemmen 49.7 pCt. op de candidaten der Coalitie, 30.5 pCt. j op die der Concentratie. 18,6 pCt. op de socialisten en 1,2 op de dissidenten komen. Een Concentratie-Ministerie, dat in deze gesteldheid onder het volk de Re- geering aanvaardt, is niet te benijden. INGEZONDEN MEDE REELING EN A 30 Cis. per regeL CorseiSèr©, Keizersgracht 717 5^ A'dam. Teief. 1751 Ateliers yoof reparatiën Letteren en Kunst N ij v e r hei d. Het Juiii-mirnmer van hel tijdschrift der Maats, van Nijverheid bevat oa. ecu dankbetuiging van het bestuur der Caruegie-suchiing voor de hijdra- ge der Maats, tot ue versierde ven sters; een waardeerend artikel van Jhr. Smissaert over de nijverheid up de tentoonstelling „de Vrouw" en ecu van den redacteur over de Entos. DEN HEER SPEENHOFF schrijft men het voornemen toe, te Rotterdam oeu schouwburg u een tooneelsciiool te stichten, beide onder zijn leiding. Burgerlijke Stand SCHOTEN. ONDERTROUWD S. J. van der Kaaij en H.-.C. van Vliet. B. EL L. E. Walker en P. Schoot. BEVALLEN: M. de VuorveltWitsiers, z. WIJK AAN ZEE EN DUIN. BEVALLEN: J. Snijders VroegopStengevis, d. M. MooijVlas, d. J. de BoerScliel- levis, d. J. Rose lierVeen, d. 11AARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. GETROUWD H. Witte en A. S. Iioogendam. PKEOiKBEURTLN ZONDAG 22 JUNI. EGLISE WALLONNE. Pas de Service. A cause de la Reunion Wallonne d'Aratnem. GEREFORMEERDE KERK. Ged. Oude Gracht. Voorin. 10 ure, Ds. Mulder, 's Avonds 5 1,2 ure. Ds. Mulder. EBEN-HAèZER-KERK. (Klein-Heiligland). Voorin. 10 ure. Ds. Tibban. 'a Avonds 5 1/2 ur Ds. Tibben. NOORDERKERK (Ridderstraat). Voorm. 10 ure. Ds W. Ringualda. Nam. 6 ure. Ds. W. RingnrdJa. CHR. GEREF. GEMEENTE. (Raaks). Voorm. 10 ure, Ds. Geeis. '8 Avonds 5 1/2 ure, D= Geels. LUTHERSCHE KERK. Voorm. 10 ure. Ds. de Me ij ere. KERK DEF; VEREEN. DOOPS GEZINDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Hylkema. RBMONSTRANTSCII- GEREFORMEERDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Haentjens. Namiddags 1 ure, Zondagsschool in de Kerk, KERK DER BROEDERGEMEENTE, Voorm. 10 ure, Ds. Hellström. VEREEN, v. VRIJZ. H FT VORMDEN in het GEBOUW VAN DEN PRO TESTANTENBOND. Goon dienst. GEMEENTE VAN GEDOOPTE CHRISTENEN. (Lokaal: L. Wijngaardstraat 28). Voorm. 10 uur, Openb. Sameukcmsl Nam. 12 uur, Zondagsschool, 's Av. 5 1/2 una, Ds. B. Planting. Dinsdagavond 7 ure, Meisjesvereo niging, Dinsdagavond 8 1/2 ure, Bidstond. Woensdagmiddag 4 ure, Kinderfa- men komst. Woensdagavond 7 ure, Jongedoot» tersverceaiging. Woensdagavond 8 1/2 uur, Repeti tie van het ZangkGor. Donderdagavond 7 1/2 uur, Knapen, vereeniging. KERKGEBOUW, Zuiderstraat 15. 's Avonds 7 uur. Openbare Samen komst. Donderdagavond 8 uur. Openbare Samenkomst. G. R. Polman, Evangelist. EVANGFL1SATIEGEBOUW. Jacobijiteslraal 20. Voorm. 10 uur, de heer H. J. Bosohv Voorm. 12 uur. Zondagsschool, 's Av. 6 uur, de heer H. J. Bosch. Maandagavond 7 1/2 en 8 1/2 uuc Zangrepetitie. Dinsdagavond 8 1/2 ure, Bijbellen- zing. Woensdagavond 8 uur, Naaikrans. Donderdagavond 8 1/2 uur, iiidr stond. HAARLEMMERMEER. NED. HERVORMDE GEMEENTE. Hoofddorp: Vourm. 9 1/2 uur, Ds. Bax. Nam. 2 uur, Geen* dienst. Lijnden: Voorin. 9 1/2 uur, de heer v. d. Hoek Nam. 2 uur. Geen dienst. Aalsmeerderweg: Voorm. 9 1/2 uur, Geen dienst. Nam. 2 uur, de heer v. d. Togt. Vijfhuizen: Voorm. 9 1/2 dl, de heer v. d. Togt, Nam. 2 uur. Geen dienst. Nieuw-Vennep: Voorm. 9 1/2 uur, Ds. v.d. Bosch. Nam. 6 uur, Dezelfde. Abbeoes: Voorm. 9 1/2 uur. de heer v. d. Spiegel, Nam. 2 uur. Geen dienst. GEREF. GEMEENTE. Hoofddorp: Voorm. 9 1/2 uur, Ds. Schouten. Nam. 5 1/2 uur. Dezelfde. Nieuw-Vennep: Voorin. 9 1/2 ure, Ds. Ddkker, Nam. 2 1/2 uur, Dezelfda Aalsmeerderweg: Voorm. 9 1/2 uur^ Ds. Hummelen. Nam. 2 1/2 uur, Dezelfde. Vijfhuizen: Voorm. 9 1/2 ure. Ds. Thielen, 's Nam. 3 uur, Dezelfde. S.loter weg: Voorm. 9 1/2 uur. Ds. Dijk. Nam, 2 1/2 uur, Dezelfde. CHR. GEREF. GEMEENTE. Nieuw-Vennep: Voonn. 9 1/2 ure,' Leesgodadienst. Nam. ure. Hetzelfde. PROTESTANTENBOND. Hoofddorp: Voorm. 10 uur, Ds. E. J. v. d. Brugh le Tiet. BEN NEBROEK. Voorm. 10 ure, Ds. J. A. Gerth van Wijk Jr. BEVERWIJK. NED HERV. GEMEENTE. Voorm. 10 ure; Ds. J. C. V. van Bexnmel. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Voorm. 10 uur, Ds. J. D. van Calcar. EV. LUTH. GEMEENTE. Voorm. 10 uur, Ds. M. van Kleef., BLOEMENDAAL. Voorm. 10 uur, Prof. Van Nes, uit Leiden. HEEMSTEDE. Voorm. 10 ure. Ds. J H. Wolters, HOUTRIJK EN POLANEN. Voonn, 10 uur,'de heer Hoekendijk, van Heemstede. SANTFOORT. Voorm 10 uur. Ds. W. Bax Jr. EVANGELISATIE. Voorm. 10 uur, Ds. Eringa. te Amsterdam. SPAARNDAM. Voorm. 10 ure, Ds. Bal jon: LOKAAL COLENSOSTRAAT. Voonn. 10 uur, IDs. Haksteen, van Haarlem. 'Nam. geen dienst. VELSEN. Vooivn. 10 uur, Ds. J. Ph. Eggiuk. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Voonn. 10 uur, Ds. S. Berkelhacb v. d. Sprenkel. U MUIDEN. Voorm. 10 uur, Ds. H. W. Croats- berg. 's Av. 5 uur, Ds. H. W. C&eutzberg. DOOPSGEZ. GEM. en PROTESTAN- TENBOND. Voorin. 10 1/2 uur. Da D. Attema. ZANDVOORT. Voorm. 10 uur, Ds. GJ Posthumus Meijjes. Marktnieuws BEVERWIJK, 20 Juni. Postelein ner Heet. I 0.25. Radijs. 10Ö Im.s f 1. Wortelen, 100 bos f 6. Asperges, p. bos f 0.50. Aanlap, klei, p. Heet. f 2.50. Peulen, per Kilo f 0.20. Doppers, per Kilo f 0.12. Capucijners, per Kilo f 0.16. TuinJaoonen, p. 1000 f 1.50. Bloemkool per 10U f 7.— lot f 8.-» Sla p. 100 krop f l.—f 1.25. Rabarber, p. 100 bos f 6. Pieterselie, per bos f 0.05. Selderie per bos f 0.05, Aardbeien per mandje f 0.05 10 09

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 13