hammedanisrno is zeer zeker cen cul- tumgodsdienst, en zijn aanhangers geloove» daarin innig. Daarom moe ten wij hen niet prikkelen, omdat een Staatsman dat niet mag. Doen wij het toch. dan kun dat beteekenen den ondergang van ons koloniaal bezit, van de heerlijke taak, die de historie ons heeft opgelegd Spreker heeft hier een ernstig woord gesproken in een ernstigen tijd. Laat do gelegenheid niet voorbij gaan om de vrijzinnige concentratio weer te doen opbloeien de natio nale concentratie, die ons gelukkig zal. maken I Onder donderend applaus eindigt prof. Van Hamel zijn rede. De tweede spreker, de heer W. O. A. Koster (secretaris van den Vrijz.- Deni. Hond, die hedenavond het. Ka merlid den heer De Jong vervangt) herinnert er aan, dat bij de Staten verkiezing het is uitgesproken, dat Haarlem een vrijzinnig district is. Wat anderen districten aangaatwij liaddc-n niet gedacht, dat de tegenzin tegen de coalitie zóó groot zou blijken te zijn, en dat vaste burchten van rechts (zooals het onvolprezen Bever wijk. waar we onze meerderheid thans bij duizendtallen tellen) zóó zouden vallen. Het volk is diep getrof fen door de onheilen, die teweegge bracht zijn door deze regeering, die dingen tracht saam te houden die niet, bijeen liooren. Zelfs de Vel uwe het verbaast haast nóg om te zeggen is in zijn geheel liberaal geworden 1 En onze meerderheid berust niet op voozen basis. Niet alleen in aantal zetels, maar ook in aantal stemmen hebben w ij die meerderheid Tusschen stemming en herstem ming is de rechterzijde buitengewoon zenuwachtig. Eenerzijds beweert men. dat er nog niets verloren is. Er is zelfs een van de vriendelijkste rechtscbe bladen, dat na den Staten-uitslag nóg altijd niets verloren acht. Want de Staten van Zuid-Holland zijn im mers nog niet om De „Standaard" is niet van deze opinie. Die erkent, dat de slag verlo ren is, en beveeit nu datgene aan, waarvan de linkerzijde altijd het felst beschuldigd is Maak het nu de re geering ook zoo moeilijk mogelijk! Nu wordt maar aanbevolen, om zoo- t veel-mogelijk sociaal-democraten Ie kiezen, terwijl toch manifesten worden verspreid, in Ridderkerk en in andere districten, waarin staat, dot het ont zettende van deze verkiezingsdagen is. dat er éón-en-twintig socialisten in herstemming zijn Men is nu erg zenuwachtig, niet waar? Langzamerhand richt nu de Neder- iandsehe vrijheid ziCh op. en de ban den die haar vasthielden staan op "t springen. Straks zult gij weer uw plicht doen en dan zal zij zich hoog oprichten! De R. K. heer de Lobell heeft ge zegd, dat do heer Fock niet een legen- stander van het tarief zou zijn, om dat hij in 1907 een tarief in Indië 'iheeft ingevoerd. Het Indische tarief van den hoer Fock is in. geen enkel opzicht te vergelijken met het Ne- derlandsche wetsontwerp, omdat hot in geen enkel opzicht een bescher mend stelsel is. Misschien wisten de heer de Lobelt en zijn vereenigiug dat ook wel.'Eu dan is hot een schande dat zij dii durven aanvoeren! Spr. be toogt dan verder, dat de verhoogde opbrengst van den invoer in Indië in geen enkel punt een belasting op den Javaan, op den inlander, op den klei nen man is. Bovendien betreft de wet grootendeels zuivere luxe-artikelen. Al is de leugen nog zoo snel, de waarheid achterhaalt hom wel! (d a- v e r e n d a p p 1 a u s). Nu werkit do rechterzijde met papie ren: „de tariefwei is van do baan". Dat zet men vetgedrukt boven een aanbeveling van de candidatuur-Van Lennep. Net alsof het eeri lijdelijke maatregel is, en niet een beginsel! Neen, ze zouden wel graag willen dat de kiezers dat morgen eens allemaal geloofden. Spr. stolt een amendement op het biljet voor. Hij wil niet zeggen: De tariefwot is van de baan! maar: De tariefwet moet van de haan! En dat kan morgen gebeuren! (a p- p 1 a u s). De heer Koster eindig!, met een krachtige opwekking voor de over winning van de vrijzinnige idee, voor don strijd van morgen. Laat die strijd een stuk bezieling zijn. Wij willen een beter© maatschappij, die we voor ons zien door algemeen kiesrecht en door een betere ouderdomsverzor ging! Onder applaus eindigt de heer Kos ter zijn rede. De Voorzitter wijst er op. dat de vrijzinnigen nooit geschroomd hebben orn ui; te noodigen tot debat. Maar ditmaal, op dezen vrijzinnigen opwokkingsavond. doel hij dat niet. Morgen is reeds de strijd, debat is thans niet meer noodig. Morgen trekken wij op inleen pha lanx voor liet welzijn van,'ons va derhand! De bijeenkomst wordt daarna ge floten. DUITSCH BEZOEK. Donderdagmorgen zullen de leden van de ..Humboldt Akadernie" uit Ber lijn. die een studiereis door Neder- land maken Haarlem bezoeken en o.a. het Frans Halsmuseum en de Groot© Kerk bezichtigen. Hinderwet. B. en W. maken bekend, dat de aan J. G. UijlönbuTg verleende vergun ning tot uitbreiding van de banket bakkerij in de verheelde perceelen aan do Gierstraat no. 90 en aan tie Breêstraat no. 36, van rechtswege is vervallen wegens het niei-inaohlne men van den gestelden termijn. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. Schippers. Leidschevanrl 28 H, een kinderarm bandje: J. A. Sleenkist, Saenredam- etruat 82. oen net met tennisballen; moj. A. Swaanswjjk, Kinderhuissin gel 56, ©en broche; P. Westerhoven, Assendelvcrstraat 40 a rood. een lin- nenboord; J. llubkens, Klein Hei ligland 44, een filters tang; mej. G. Cornelisse, Saenredamslraal 51 rood, een horloge; H. v. d Erp, Turfmarkt 24 I, een lorgnet; S. Wapstra, Paul Krugérslraat 23, Schoten, een kinderrokje; J. Adriaans, Pieter Kiesslraat 58, een pet; J. Kra mer. Tcding van Berkhoutstraat 3 r., een duif; A. Lodder, Heerensingel 65, een bril; II. Reis, Rollandslraat 10, eon lorgnet in etui; J. Jansen, Jan NiOuwenhui zenstraat 20, een wan delstok; A. Zeulenvoet, Rollandslraat 1 c, een broche Rubriek voor Vragen Geabonneerden liebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in to zenden bij do Redactie van Haarlem's Dagblad, Groolo Houtstraat 53. Alle antwoordon worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaat» van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen of do sticuting van Fredorïk van Ec- d.en nog te Blaricum bestaal? Zoo ja, tot wien moet ik mij dan wenden om inlichtingen? ANTWOORD. Wendt u'tot den hoer Van Eedcn, te Blaricum. VRAAG. Tot wien en aan welk adres moet ik mij wenden oni ge plaatst te worden aan de electrische tram naar Amsterdam? ANTWOORD Aan het kantoor aan do Leidsche Vaart. VRAAG: Als een dienstbode die 8 Juni in tiaar betrekking is gekomen, voor dag en nacht dient en haar loon om de week ontvangt, moet zij dan 6 weken van te voren haar betrekking opzeggen on mag zij dan haar gods- penning houden? ANTWOORD. Zij moet met zes weken opzeggen tegen het nieuwe kwartaal. Zij kan dus nu niet opzeg gen dan legen November. Zij mag dan haar godspenning houden. VRAAG. Wat is de goedkoopste en gemakkelijkste manier van reizen voor twee dames, die naar Valken burg gaan? ANTWOORD: Aan 't reisbureau der- Hotlandsche spoor, Stationsplein hoek Jan sweg, kan men u alle inlich tingen geven. VRAAG. Als ik oen huurder de huur opzeg, heeft hij dan het recht op vrij wonen, of kan hij schadevergoe ding eischaal? ANTWOORD. Als u hem de huur opzegt, moet Hiij vertrekken op den aangegeven termijn en tot dien tijd de huur betalen, VRAAG: Ito ben 24 jaar oud, 2 jaar gehuwd, betaal f 7.14 be lasting en iieb 1 1.25 op do spaarbank. Hóe komt het nu dat ik geen stem recht heb? Ben ik nog te jong. Zoo ja, hoe oud moet men dan zijn? ANTWOORD. U moet 25 jaar oud zijn. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen op welken dag en welken tijd de Mi nister van Financiën audiëntie ver leent en waar? ANTWOORD. Des Donderdags om 12 uur in het departementsge bouw aan den Kneuterdijk te 's-Gra- venhage. VRAAG. Mag ik als broodslijter mijn zoontje, die 12 jaar is en op school in de 6de klas zit, buiten de schooluren met een karretje brood vanfdc fabriek laten halen ANTWOORD. Neen, dit is verbo eten. VRAAG. Een dienstbode, die bij na zes jaar in haar betrekking is ge weest. moet wegens gezondheidsrede nen haar dienst verlaten. Zij ontvangt haar loon bij de maand. Op hoeveel ziekengeld heeft zij recht Mevrouw heeft haar 21/2 week uitbetaald. Is dat voldoende.? ANTWOORD. Ziekengeld kont de wet niet, Wel heeft zij recht op ver pleging en op loon gedurende ©eni gen tijd. Ts nu rnet onderling goed vin; den de dienst opgezegd, dan hoeft zij geen récht op schadevergoeding, en zal zij wel genoegen moeten nemen met 2 1/2 week loon. VRAAG Ik Leb mij verhuurd als keukenmeisje en ben R.-K. Dit wist mevrouw vooruit. Ik heb den gods- penning ontvangen en nu wil mevr. mij niet hebben, omdat ik R.-K. ben. en zegt dat ik den godspenning terug moet geven. Heeft zïi daar recht toe ANTWOORD. Neen. VRAAG. 1. Mijn vader is dood. Nu wil mijn zuster gaan trouwen, maar zij is nog niet mondig. Moet er nu een voogd benoemd worden? Zoo ja, mag' zij dan zelf kiezen 2e. Ik heb nog moer broers en zus ters,'die nog geen 30 jaar zijn. Moeten die ook een voogd hebben als ze willen trouwen 3e. Is een meisje op haar 21ste jaar of op haar 29ste jaar mondig ANTWOORD. Meerderjarig is ieder die. 21 jaar is, of eerder is ge huwd. Uw moeder is van rechtswege voogdesse over haar minderjarige kinderen. Er moet een toeziende voogd wor den benoemd, door den Kantonrech ter. Deze benoemt, gehoord de bloedver- wanton. VRAAG. Ik ben 16 maanden in een betrekking geweest, waar ik van do trap ge-vullen ben. Ik heb 6 weken op bed gelegen. Mevrouw is de stad uit en heeft mij naar huis gestuurd zonder opzeggen. Hoeveel schadever goeding moet mevrouw mij nu belu ien ANTWOORD. Indien gij inwo nende dienstbode zijt, hebt gij recht op loon gedurende den tijd uwer ziek te en sc hade vergoeding, gelijkstaand aan loon tot 1 Augustus. VRAAG. Verbiedt de wet Zon dags,arbeid De Zondagswet van 1S15 verbiedt het verrichten van „openbaren ar beid" zonder noodzakelijkheid. Deze wet wordt echter niet streng toego- Dasi. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER, Gemeen te raad. De gemeenteraad vergadert op Don derdag 26 Juni 1913, 's morgens ton elf uur precies. 1. Medecleeiing van inge&omen. stuk ken. 2. Voorstel tot vaststelling van rooi lijnen. 3. Voorstel in zake bouwverbod. 4. Voorstel tot het huren van een terrein voor vuilnisberglng te Hoofd dorp. 5e. Rondvraag. 6. Voortzetting behandeling kohier Hoofdei. Omslag. De officieels candidaafstelling voor den Gemeenteraad is as volgt: Dis trict I (Lijnden) 2 vacatures. F. II. Bos (A.-R.) J. H. M. Evolein (Lib. aftr.) L. van Reeuwijk (Lib,) en J. de Vlie ger (R.-K.) District II (Hoofddorp) 2 vacatu res. B. Biesheuvel (A. R., aftr.); C. van Oorde (S.D.A.P.) en J. van Zijver- den (I-ih. aftr.) District III (Nieuw Vennep, 2 vaca tures). L. van Andel (A.-R., aftr.), ,T. Griekspoor (S.D.A P.). A. Jansen 'S. D. A. P.) en J. Kooy (iib. aftr.) IJMUIDEN. De Staatscourant bevat de statu ien van de Naaml. Vennootschap: Maatschappij tot Exploitatie van on roerende goederen „Nova", te 1J- muiden. Zij" heeft ten doel de exploitatie van onroerende goederen te I.Tmui- den, voornamelijk ten -dienste van reederijen en aanverwante bedrijven. Hel kapitaal is bepaald op ƒ60,000, verdeeld in 120 aandeelen- van ƒ500 In dit kapitaal wordt deelgeno men door de Maatschappij tot be heer van stoomtrawlers en andere visschersvaartuigen /■oor 24 aandoe-. Ion en door den heer C. G. Olie voor één aandeel. Een protest. In het stembureau te IJmuiden is Maandag protest tenen de stemming aangeteekend, omdat twee kiezers, die juist op het sluitingsuur binnenkwa men, hunne kaarten hadden thuisge- laten en van den voorzitter geen an dere kregen, zoodat. de tijd ontbrak om de kaarten te halen. De voorzitter meende niet bevoegd te zijn tot afgif te van nieuwe kaarten, omdat in de wet alleen melding wordt» gemaakt boe te handelen als kaarten niet wor den ontvangen of verloren gingen. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 30 Cts. per regel. Als oü dw kind gezond, vroolijk enfrlseh van geest wilt zien op groeien, geeft het dan Dr. HOMMEL'S Haematogen, WAARSCHUWING Men vrage uitdrukke lijk den naam Dr. HOMMEL. Gemengd Nieuws DIAMANTDIEFSTAL. Toen Maandagmorgen de chefs van de bekende dianiantfirma Eduard van Dam, te Amsterdam en te Antwer pen gevestigd, uit de kluizen van do fabriek te Antwerpen de daarin ge borgen onafgewerkte partijen zouden balen, orn die wear aan de werklie den uit te geven, bleek de geheel e voorraad diamanten verdwenen. Er was letterlijk niets in de Muizen achtergelaten. De Antvverpsche recherche speurt jiaair de daders van dit brutale stuik. De firma is tegen inbraak verzekerd. Bij de kluis werd een geheel e ver zameling moderne inbrekersworklui- gen gevonden, o.a. verscheidene in strumenten om de stalen bepantse ring der kluizen te doen smelten. In het geheel werden zeven kistjes mei onafgewerkte partijen diamant ontvreemd; de kistjes waren ter plaat se opengebroken, nadat zij uit de kluis wanen genaaid, De waarde van hot ontvreemde wordt op 50.000 fre. ge sebat. Reeds heeft de politie het oog op een aantal personen, die gedurende do laatste dagen in de nabijheid van do fabriek rondzwierven en wier zeer verdacht voorkomen opviel, zoo meldt de Tel. j EEN ONTZETTENDE DOODSTRIJD. Verleden week werd de 31-jarige pulgraver Paul Bayet-Gallois. te Vin- cy-Manoeuvre (Frankrijk), waar hij S>ezïg was een put te graven op veer- tig meter diepte door een aardver schuiving levend begraven, zoo meldt de Tel. De aardlaag, die hem bedekte, was ongeveer dertig meter dik. Niet tegenstaande men van meening was, dat de ongelukkige het leven er bij in geschoten had, begon men met moed hel reddingswerk en men kan zich do verrassing voorstellen der redders toen men na twaalf uren ingespannen arbeid antwoord kreeg van den begra- vcne. Met verdubbelden ijver werd 't werk hervat, terwijl de moedige man, nen nog aangespoord werden door den aanblik der echtgenoote van den on gelukkigen werkman, die met haar vier kinderen het reddingswerk niet angstige spanning gadesloeg. Maar niettegenstaande de uiterste krachts inspanning duurde het vier volle da. gen eer de aardlaag verwijderd was, en ofschoon men van tijd tot tijd nog de stem van den kvendbegr.ivene hoorde, werd deze toch voortdurend zwakker en zweeg ten slotte volko men. Toen eindelijk de afdcelïng ge niesoldaten van Versailles Zaterdag ochtend vijf uur er in geslaagd was door te dringen tot de plek, waar de ongelukkige pulgraver verscheidene dagen zonder voedsel, drank en ver- sclie lucht was ingesloten geweest, vonden zij slechts eon lijk. De onge lukkige was gestikt na een doodstrijd dié ontzettend geweest moet zijn, ZIEKE SOLDATEN. Officieel wordt medegedeeld, dót de ziekteverschijnselen bij het 78e regi ment infanterie te Oanabrück toene men. Bij het eerste bataljon zijn) thans 200 man ziek, bij het tweede ba taljon 31 maai. MOORD EN ZELFMOORD VAN EEN WAANZINNIGE. Toen de landbouwer Firmin La grange Zondag uit Lyon naar zijn woning te Grezieu-la-Varenne terug keerde, vond hij zijn vijfjarig doch tertje en tweejarig zoontje en het kindermeisje Louise Gillard dood. Weldra bleek, dat het kindermeisje, dat niet in hel bezit, van haar geest vermogens was, in een aanval van waanzin de aan baar toevertrouwde kinderen in hun bedjes met revolver schoten had gedood en daarna zelf moord had gepleegd, zoo meldt de Tel, DE AARDBEVING IN BULGARIJE. Volgens de laatste berichten is de schade, die in Bulgarije door de jong ste aardbeving is aangericht., belang rijker dan men aanvankelijk dacht. De steden Tirnowo en Gorna-Orcho- witza zijn zoo goed als geheel ver nield en honderden menschen zijn om het leven gekomen. De toegebrachte schade loopt in de millioenen. Van tijd tot tijd worden nog aard schokken gevoeld en er heerscht groote ellende onder de bewoners van de streken, die door de aardbeving .geteisterd zijn. Pers-Overaictó HET MANIFEST VAN Ds. VAN IIOO- GENHUYZE EN Ds. WAGENAAR. Daarover schrijft 't Alg. Handels blad o.a.: Een voorbeeld van de eigenaardige gevolgen, waartoe dit op den. voor grond treden van dienaren van den godsdienst leiden kan, leveren wel de zoo algemeen hooggeachte namen van ds. Van Hoogenliuyze en ds. Wa genaar. Het zal dezen eerwaarden mannen wel vreemd te moede zijn ge worden in de laaLsle dagen, te be speuren hoe er om hunne namen is ge streden., als om het lijk van PaLroclus. Uit den Iruiiigen grond van het ge moed welde, aanvankelijk het verzet op tegen de „anti-nationale en anti godsdienstige coalitie", zooals tls. Van I-Ioogenhuyze sclimeef, ia woor den, waarbij hij r'r. De Visser niet minder verweet dan: instede van ad majorem Dei gloriani. slechts ter meerdere glorie van dr. Kuyper en van Rome te werken. En de raad klonk: vóór alles tegen de onheilige macht der coalitie. Hoeveel dienst heeft al niet in de handen der fanatischa rechtsche po litici de toevoeging moeten doen, dat „links het ongeloof op den troon zou verheffen," eeue uitlating, welke al dadelijk blijk gaf, dal ds. Van l-Ioo- genhuyze, hoewel trachtende uit ei gen oogen te zien, de inblazingen der coalilie-propagaiuda nog niet gon- sclielijk verloren had. Em waarop dan ook later eene redelijke verklaring gevolgd is, die meer en waarachtiger woardeering voor links aan den dag legde. Intusschen waren de waarschuwen de woorden dier predikanten ein hun ner medestanders, den „-Christel ij- kon" een lee'.ijke streep door de reke ning, en ieder gevoelde, dat alle moei te zou worden aangewend', om op het laatste oogenblik hen nog „om te ha len." lvh ziet daar, een manifest weet men nu los te krijgen, waarin door de beide predikanten voor de her stemmingen een andere to.ktiêlt wordt aanbevolen. „De liberalen vörkoopen zich, aan de socialisten.' „De coalitie is nu toch geslagen." Dus... Men begrijpt zoo iels van de over redingen, de aandringende insi.ii.ua- tie's, de bangmakerijen, waaronder iu de laatste dagen de beide eerwaar de heeren van rechtschen kant zullen hebben moeten zuchten. En idealisten als zij beiden zijn, geven zij, ja, ten slotle toe; en zwich ten, voor een onwaarheid. „De coa litie fe toch verslagen"; nemen zij in hunne gemoedelijkheid aan. Ei zoo? Heeft men u dit voorgere kend,? Neen, heeren, zij is het nog niet! Nog geenszins. Zij meent juist door uweer naar .haar kant le rukken, door u de woorden van weerzin die gij jegens haar gesproken hebt, te doen opeten, te kunnen overwinnen. Het geheele manifest is u ontlokt, om nog de zege in handen te" houden; Alleen wanneer zij, die over de ooa- litie denken als de heeren Van Itoo- genhuyz© en Wagenaar gedaan heb ben- en nog doen, tegen haar blij ven opkomen, zal haar macht gebro ken zijn. DE HERSTEMMINGEN'. Aan een artikel in 't. Alg. Handels blad ontleemen. we nog: De uiterste kracht zal dus vooral in diie 22 districten (waar links tegen over rechis in herstemming staat) moeien worden ingespannen om het coalitie-régime te breken. Wederzij dsche steun van vrijzinni gen en socialisten is daarbij in elk ge val onontbeerlijk. Zonder deze zal. van dit 22-tal, misschien niet eens de helft links worden of blijven... met het gevolg dal de rechterzijde, dio immers van 43 zetels reeds zeker is, ministens 54 zou krijgen en dus meerderheid zou blijven. Van de samenwerking tusschen de vrijzinnige concentratie en de S. D. A. P. in die 22 distrieten hangt dus de uitslag van de stembus af. Wij hopen dat de ernst van. dit feit aaj) beide zijden zal worden in gezien. De „Nieuwe Courant" schrijft: Nu van het cbristeüjk-historïsch hoofdbestuur en over de gehèelé linie der rechterzijde het advies van ont houding hij" een herstemming lus schen een vrijzinnige on een sociaal democraat gegeven wordt, vinden wij een onverwachte bevestiging, dat dit wraak-advies a3n den impuls van den stembus-hartstocht van hel oogenblik zijn ontstaan dankt, in de volgende ons naar waarheid medegedeelde fei- ten Het was in April 1.1., dat een geest verwant van den heer Loliman nil een der Noordelijke provincies zich tot dezen wendde, met het plan orn in de Noordelijke districten, waar in 1909 sociaal-democraten na herstemming mot kerkelijke)) verkozen waren (als Appingedani, Franeker en Weststel- ïingwerf), twee kerkelijke candidaten te stellen, teneinde te bowerken, dnt de liberaal mot den sociaal-dernocranl in herstemming zou komen. Deze (de liberaal) zou dan eten steun der kerke- 1 ijken krijgen, en op die wijze zouden de heer Schaper e. a. onherstelbaar gewipt worden. Op 8 Mei sprak de heer Lohrnan te Groningen voor „de Unie, ©en school met den Bijbel". Voorzitter was de •heer Thomassen Ï'huessïnk van der Hoop van Slodderen. Of hij rleze ge legenheid het plan besproken is, we ten wij niet stellig, maar een feit is hel, dat men enkele dagen later las. dat de .Ch rist.-Ilist. Unie den heer Van der Hoop candidaat had gesteld in het district Appingedam, tegen den a.-r. lieer Zijlstra. Wij lazen, eerst' enkele protesten van a.-r. zijde, maar die be- arden spoedig. Men vond orde ner gens in de pers over Appingedani ge sproken als een rebelles rend c-hrist.- liisL district. Nog wat laler besloten de éhrist.- historisChen in liet district Franeker zicli te onthouden van een aanbeve ling van den a.-r. heer Colijn. Naar men weet kwam toch de heer 7-iilstra in herstemming met den heer Schaper de heer Van dor Hoon nam hem slechts een kleine 700 stemmen af. zoodal de heer Zijlstra nog 300 bo ven den liberaal bleef. En in Frane ker daalden de anti revolutionairen, vergeleken met 19Ö9, slechts een 200. Het, plan is dus niet gelukt. Maar dat het do instemming van den lieer Do Savornin Lobman had, bleek ons (zegt de ,,N. CL") op v o 1- strekt o n 1) At wis t. b a r e wijze. Wij zagen hieruit andermaal ,ten duidelijkste, dat nog voor enkele we ken bijna alle middelen (zelfs liet zeer gevaarlijke van eoalitie-candidaturen te verzwakken, onkel omdat de her stemmingskansen van vrijzinnigen te genover sociaal-democraten groot er geacht worden dan van feclilsclien) door den c.hrist.-hist, leider goedge keurd werden om maar sociaal-denio- cratcn uit ue Kamer te weren. Na 17 Juni echter bevordert het christelijk-historische hoofdbestuur in verscheidene districten de verkiezing van söciaal-deinocratc-n. Vendetta 1 DE STATENVERKIEZINGEN. „Het Volk" schrijft „De schitterende dugen volgen el kaar snel op. De dag van Maandag, de dag der herstemmingen voor de Staten in Groningen, Friesland, Noord-Holland en Zuid-Holland, heb ben ons eenige zeer mooie overwinnin gen gebracht." Daarna geeft „Het Volk" een over zicht van de stemmingen en schrijft „liet was dus alles en alles een prachtige dag. Een veelbelovende dag voor Woensdag Over Haarlem wordt geschreven „In Haarlem werd Naglzaam geko zen. Nagtzaam zat eenige jaren in de Staten voor „liet Volk" op het pers- bankje. Hij is met één stap over de schutting op zijn zc-t,e!. Haarlem heeft, zich de laatste weken prachtig ge houden. 't Is een felicitatie waard." „De Tijd" schrijft Maandag zijn de Staten der Provin ciën bij de herstemmingen aanmerke lijk afgeschoven naar Links. De sociaal-democraten hebben betee- keiïende overwinningen behaald op de vrijzinnigen en dezen hebben hun verliezen ten deel© verhaald op de Rechterzijde. Over den afloop der herstemmingen in het algemeen mag men tevreden zijn, omdat de poging onzer tegen standers. om Zuid-Holland op liet doode punt te brengen, zijn mislukt. Maar de zeer groote aanwas van de sociaal-democratische macht in de Staten is wel een droevig verschijn sel. In elke provincie is hun getal ver meerderd. In Zuid-Holland komen zij voor 'teerst binnen, in Noord-IIolland i9 hun invloed vergroot, en in Fries land zijn de Vrijzinnigen zonder hun steun niets meer waard. liet monsterverbond van vrijzinni gen en sociaal-democraten heeft dezen laatsten groot, voordeel gebracht, voornamelijk ten koste van de eer sten, Hoe lang zal dat verbond nog duran 1 De „N. R. Cl." berekent, dat de Sta ten van Noord-Holland thans zullen tellen 39 vrijzinnigen, 16 socialisten en 22 van rechts, zoodat de vrijzinnigen juist nog de meerderheid hebben behouden o\ er de soc.-dem. en rechts samen. (Zit vervolg Derde Blad). Koloniën ERNSTIG ONGELUK. Een auto, waarin dr. Gruen en overste dr. L. II. Lebe terugkeerden van Soerabaja, is bij La wang tegen een boom gereden. De auto werd ver nield, rte inzittenden zijn er uitgeslin gerd. De chauffeur was onmiddellijk dood. Dr. Gruen kreeg enkele wonden aan wang en arm; zijn toestand is gunstig. Overste I.ebe echter verkeer, de eerst in zorgwekkenden toestand, maar later is zijn locstand weer wat gunstiger geworden. ONLUSTEN IN DEN OOSTHOEK. Den 26cn Mei zijn van Malang ver trokken. met bestemming naar Ban- joewangi, twee compagnieën infante rie en i peleton cavalerie,onder bevel van kapitein A. Geertsema Beckc- ringh. Volgens geruchten zou clil, verband houden mét dreigende onlusten op een onderneming in don Oosthoek. IIel gerucht wil, dat te Krikelen reeds relletjes zijn voorgekomen. Civiele en militaire autoriteiten ontkennen dit echter en spreken' van slechts een meerdaagsche oefening. Deze zou tien dagen duren. De Javabode verneemt uit Soeraba ja, dat deze troepenbeweging waar schijnlijk slechts een oefening van machtsvertoon in geïsoleerde streken- ten doel heeft. GOUVERNEUR-GENERAAL EN DE SAREKAT ISLAM. De Loc. meldt: Het resultaat der audiëntie van een" deputatie van hel suikers,yndicjiat bij den gouverneur- generaal, is, dat de landvoogd over tuigd is, dat de Sarekot-Islam bewe ging slechts voortspruit uit een.eco nomisch streven on dat zij overlgen3 een verschijnsel is van algemeene op leving der Oostersche volken. Hij is niet voornemens, dc beweging tegen Ie werken of geweld te gebruiken, be halve bij liet voorkomen van exces sen. Een demonstratieve bewapening der Europeanen acht de Gouv.-Gen- ougewenecht. Uit 's lands arsenalen zal dan ook niets worden verstrekt. Overigens is hij bereid tot alle mede werking. De voorzitter van het syndi caat sluit zich in een circulaire aan (le ledën bij dit standpunt aan. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Geslaagd voor het can did aals-examen rechtswetenschap do heer C. M. I-Ierckenratti en mej. M. J. Schuur. Groningen. Geslaagd voor het twee de natuurkundig examen de heeren K. Lugtenborg en B. A. Hardenberg, voor het theoretisch geneeskundig examen de heeren J. *\Y. Vos en II. A. Niemijcr. I.eiden. Geslaagd eind-examen Ned.- Ind. adm. dienst de heeren M. F. Winkler en A. M. Pino. Utrecht. Geslaagd. Tweede natuur kundig examen d- hoeren A. Garé, .1. Quaedvlieg, H. H. .1. Pinckérs, J- A. Putto. S. Steeiihuiseii. Eerste natuurkundig examen de 'heeren A. v. d. Stempel, F. C. Nicu- wenhuijzen. Prop. examen geneeskunde de heer II. W. P. Smit. Prop. examen theologie de heer J. C. Salvcrda (met lof). Oand.-ex. rechten mej. A- Kluit. Thoc-r. geneeskundig examen de heeren W. G. de Haas, S. A. Wijsen- Stoemvaartberichten STOOMVAART-MIJ NEDERLAND. Het st. Ambór. arriv. 21 Juni van Amsterdam te Batavia. Hel st. Flores (thuisreis) vertrok 21 Jtii.i van Padaug. Het sL. Karimoen (uitreis) is 23 Juni Perim gepasseerd. Koning Willem III (uitreis) vertrok 2-4 Juni van Southampton. Timor (uitreis) vertrok 24 Juni van Malta. Het st. Billiton arriv. 24 Jumi van Java te Amsterdam. Het si, G roti us (uitreis) arriveerde 23 Juni te Port Said. Het st. Koningin der Nederlanden, (uitreis) arriveerde 23 Juni te Sabang. Het st. Oranje (shuisreis) arriveerde 24 Jan: (e Genua. KON WEST-IND. MAILDIENST, liet st. Prins Mounts (thuisreis) is 23 Juni de Azorische eilanden ge-pass. Het st. Prins Willem V arriv. 21 Juni van West-In dié le New-York. Het st. Oranje Nassau (uitreis) is 23 Juni Fimiisterre- gepass. STOOMVAART-M IJ, OCEAAN. Het st. Ncleus' ven trok 24 Juni van Penang naar Londe nen Amsterdam. Het st, Atrens, van .Japan en Pe nang naar Amsterdam, arriveerde 22 Juni te Lo-nden. Het st, Laerten, van Amsterdam n. Java, vertrok 22 Juni van Liverpool. R O TT E11D Aft i S C11E LLOYD. Het st. Deli (thuisreis) is 24 Juni Perim gepass. Het st. Gorcvntalo (ihuisreis) arriv. 24 Juni te Marseille. Het st. Kediri (thuisreis) arriv. 24 Juni te Suez. Besoeki (uitreis) arriveerde 24 Juni (e Southampton. Samarinda vertrek 23 Juni van Ba- via naar Rotterdam, HOLLAND—AMERIKA LLJN. Liet st. Rotterdam arriveerde 23 Juni van Rotterdam te New-York. Het st. Gorredijk vertrok 24 Juni van Rotterdam naar Cuba', Mexico en New-Orleans. Het st. Slotervlijk, van Bosten en Philadelphia naar Rotterdam, pass. 24 Juni öuur voormiddag Lizard. Het st. Wilihad. van Montreal naar Rotterdam, pass. 24 Juni voorin, Wight. Het st. Andijk arriveerde 24 Juni van New-Orlèans te Rotterdam. Het st. NoorderJijk, van Baltimcira en Newport News naar Rotterdam, pass. 23 Juni mam, 8 uur ScIIly. Rijndam vertrok 24 Juni van New> York naar Rotterdam. I-Iet st. Wittek-iiid arriveerde 23 Ju ni van Rotterdam te Hamburg. KON. HOLL. LLOYD. Het st. Delfland (thuisreis) vertrok 22 Juni van Montevideo. Het st. Hollandia (uitreis) vertrok 23 Juni van Rio Janeiro.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6