DERDE BLAD Woensdag 23 Janl 1913 Buitenlandsch Overzicht D© BalkanvijSEkaan. De stemmingen Bulgarije is zeer oorlogszuchtig. l)e „Mir", hei oliicieu- se Bulgaarsclie blad, zegt in bel jong ste nummer: Servië moet nu nistlaugeraarzelen, maar kiezen tusschen erken- ningvanbetbondsverdrnu ef oorlog. De Russische gezant te Sofia ver zocht de Bulgaarsclie regeering even wel zich niet te overhaasten met iianr maatregel tegen Servië, daar er uit zicht bestaat, dat Servië, als het de tegenwoordige binnen!andsche moei lijkheden lieeft overwonnen, «Reiner bij het Bulgaarsche standpunt zal ko men, eu zal inzien, dat de uitspraak van den scheidsrechter gegrond nvet zijn op 'net buudsverdnig. In Bulgarije meent men, dat he! af treden van minister Pasjitsj mis schien het bewijs kan zijn van een vredelievende oplossing, maar dat hel evengoed een poging wezen kan, om door uitstegen tijd te winnen vc-or een t rnepen be weging. Daartegen moet Bulgarije op zijn hoede zijn. Het zal Servië niet aanvallen, maar is gereed om een Sevvisehen aanval, door n ontruiming of bezetting van het Bul gaarsche gebied te beantwoorden. Bulgarije stelt daarom den eisch, dat Servië officieel zal verklaren, do voorstellen tot herziening van het verdrag terug te nemen, dit verdrag tot den grondslag van de arbitrage te maken, het bestreden gebied gemeen schappelijk met Bulgarije te bezetten, en het niet-bestreden gebied te oot- Het ongeduld in de Bulgaarsche mi litaire kringen is zeer groot, vooral ook door de onzekerheid over de gunestie, in hoeverre op een latere Servische regecrïug kan worden gere kend, voo rde uitvoering van thans genomen hesluiten. Men meldt, dat de Bulgaar- scheregeerlngaandievan Rusland verzocht e e n a r- bit rale uitspraak te geven op korten term ij n, gezien de onmogelijkheid waarin Bulgarije zich bevindt den thans bestaanden mili tairen toestand nog langer te hand balen. In Servië is men het niet eens over den te volgen weg. Volgens eeu be richt uit Belgrado is de reden van de ministerieele crisis een gebrek aan eenstemmigheid tusechen de minis ters over de politiek, die Servië in den strijd met Bulgarije zal moeten volgen. De minister-president Pasjitsj was voor onvoorwaardelijke aanne ming van de Russische arbitrage Dit denkbeeld werd evenwel door verschil lende ministers verwerpen. De kalmte, waarmede In Grieken land de be vol kin? de ontwikkeling der gebeurtenissen beschouwt, is bewon derenswaardig'. Nu heeft de koning Pasjitsj opnieuw opgedragen een ministerie te vormen. Er is dus alle kans, dat dit een kabi net wordt, da.t gunstig voor den vrede gestemd is. De kansen voor 't Russische arbitra ge-voorstel stijgen dus wel wat! De Servische volksvertegenwoordi ging zal hijeen geroepen worden, op verzoek van den koning. De oorlog heeft ook van Grieken land zware offers gevraagd, en toch is er, nu de vrede gesloten is, geen opluchting gekomen. Maar liet ver trouwen van bet volk in regeering en koning is onveranderd. In somm'ge kringen a-cht men zelfs een oorlog met Bulgarije toch onvermijdelijk en vreest men, dat die beter nu kan wc-r den uitgevochien, dan dat thans het leger wordt gedemobiliseerd om dan over eenigen tijd korter of langer toch weer tot mobilisatie te moeien overgaan. Ten slotte wordt nu (we wezen er gisteren reeds op) niet alleen in Lon den maar cok in Berlijn 't denkl'-eold geopperd van een interventie der mo gendheden, die als arbiters zullen op treden. Niet Rusland alleen, maar alle groote mogendheden, zouden dan als scheidsrechter uitspraak doen. Een collectieve stap is daarvoor even wel nog niet gedaan. Wel kohit 't bericht, dat Engeland Servië eens extra tot vrede aange maand heeft. DemoorilopdenTuï ksclien grootvizier. Twaalf ter dood veroordeelden zijn opgehangen op liet Ba ju zot-plein t Konstantinopel. Kapitein Kiaziin was de eerste dor geëxecuteerden; allen hielden zicli goed en gingen te voet naar de galg. Allerlei U i t «1 e Fransen.' I", a m c r. Bij de behaudeling i*« «Ie Kamer van het wetsontwerp betreffe' de den drie jarigen diensttijd heeft dc socialisti sche leider Jaures zulk een scherpen aanval uitgevoerd op de berekeningen van de legercöfuinissie en van do re- geering u u de Kamer, zeer onder den indruk, vrijwel eenstemmig «le n< zakelijkheid erkende om de behande ling van het ontwerp af te breken en van de legere ommissie nieuwe zorg vuldig vastgestelde getallen to vra gen, zoo seint de Parijsche correspon dent vari de N. R. Ct. Tot nu toe liadden in het dei>at de wel wat vage cijferverschillende ge tallen soms wel gehinderd, maar toch geen overwegende rol gespeeld en waren die verschillen ook nog niet van «iien aard gebleken, dat zij essen tieel verschillende conclusion konden wettigen. Aan het eind van de verga dering van Maandag had zich tus schen den socialistischen leider Jau res en den rapporteur der legercom- missie een vrij scherpe discussie, naar aanleiding van een cijferverschil, voorgedaan. Die gedachten wisseling werd evenwel wegens het late uur at-' gebroken. Jaurès kwam. nu Dinsdag morgen met een buiten ge wogn scherp betoog, waaruit ten duidelijkste bleek le. dat de legerconimissie niet, de nood)ge zorg aan bao.r berekening be steed had;,2e. dat in de berekening van het departement van oorlog, wel ke berekening- de rapporteur maar eenvoudig in zijn rapport afgedrukt had, positieve vergissingen voorkwa men. De legercorrmissie antwoordde niet- En wat de berekening vnn het depar tement van oorlog betreft, de regeo- ringseommissa.ris, generaal Te Grand kwam we! op de tribune een bestrij ding geven van eenigo cijfers van den heer jaurës en hij bekngde ook wel, dat het slechts kleine vergissingen l»e- troffen, die aan het probleem nieis zouden veranderen, n aar hij was niet temin verplicht ten slotte te erken nen, dat zeer groote flaters, door Jau rès aangewezen, inderdaad in de of- ficieele berekening van het departe ment van oorlog begaan waren. Men begrijpt den indruk, dien bet maakte. Èr heerschte een opgewonden verwarde stemming in de Kamer. Men gevoelde algemeen, dat er niets, anders opzat dan de behandeling, dio had moeien vvoTden voortgezet, af te breken en de legercommissie op te dragen zoo spoedig mogelijk met ernstige en gecontroleerde cijfers voor do Kamer te komen. De Spanjaarden in Ma rokko. Er heeft een gevecht plaats gehad tusschen de legermacht van generaal Sylvestre en de Mooren van Glisrb, Deren werden met groote verliezen te ruggeslagen. Aan Spaanscho zijde sneuvelde één man en werden er twee gewond. F r a n kr ij k en Engeland. De Fransc-he minister-president Poincaré is eerst na te Spit,head met marine-eer betoon begroet te zijn, Dinsdag te Londen aangekomen. Aan ~t station werd de Fransche premier ontvangen door den koning; en cenige Enaelsclie ministers. Een muziekkorps speelde de Mar seillaise. Eerst werd een eerewacht geïnspec teerd, toen reea men naar 't paleis. Op de straten verdrong zich een' groote menigte. Men merkte op, dat de politie, in verband met de jongste wandaden der suffragettes, streng optrad tegen allo dame-s, die naar voren wilden drin gen. Op het Dinsdagavond gegeven feest maal, sprak de koning van Engeland in zijn welkomstgroet aan Poincaré van de voortdurende toeneming van diepen wederzijdschen eerbied en van de welwillendheid tusschen Frankrijk on Engeland. Het voortdurend stre ven van de beide regeeringen is ge richt op liet behoud van don vrede, beider hoogste belang is de nauwe samenwerking voor dit gezegend doel. De koning wees vervolgens op het on schatbaar voordcol van het weder- zijdsch vertrouwen tusschen Frank rijk en Groot-Brittannië, bij de be handeling van de ernstige problemen van de jongste maanden. De Fransche premier antwoordde: ,,De vriendschap, die beide naties verbindt, is bij de cene zoowel als bij de andere diep geworteld in den geest van 't volk. In den loop der ern- fitigie gielbeurtenisscn, irlio elkander sedert eenige maanden zijn opgevolgd en d'ie Europa zoo'n langen tijd in on rust hebben gehouden en het nog groote zorg baren, hebben onze beide regeeringen de weldaden kunnen ap- precieeren van een entente, die haar in staat stelde tot voortdurende sa menwerking en om in gemeen overleg de gestelde problemen te bestudeeren en liet gemakkelijk eens te worden over de meest gewenschte oplossin gen. Frankrijk wil niets onbeproefd la ten om te zorgen, dat ook in de toe komst de harmonie niet wordt ver stoord. Binnenland KONINKLIJK BEZOEK AAN SNEEK. Nog wordt gemeld, dat het in hot voornemen van 11. M. de Koningin ligt, om haar bezoek aan de inter nationale tentoonstelling van water toerisme te Sneek te combineeren met een tocht, gedeeltelijk per stoomboot, •gedeeltelijk per Auto door een aan Hare Majesteit nog onbekend gedeelte der provincie Friesland. IN WERKING TREDING DER 1NVALIDITEITSW ET. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat a. de artikelen 1, 29, 30, 161, 313, 375. 376, 389, 395, 401 tot, en met 406, 409 en 410 van de Invaliditeitswet zul len in werking treden 1 Juli 1913 b. de artikelen 2, 3, 21, 27, 28, 77, 127, 128, 133, 134, 136, 155, 156, 163, 164. 166, 167. 168, 169, 171. 344 lot en met 349, 351, 370, 374, 377 en 378 van de Invaliditeitswet zullen in working treden op 3 December 1913. BRIEVENBESTELLER AANGEHOU DEN. Dinsdagmiddag is door de politie te Amsterdam een hulpbesteller der posterijen gearresteerd die verdacht wordt brieven te hebben achtergehou den. Bij een huiszoeking in zijn woning in de Tilanusstraat werden een vijf tigtal poststukken, meest verkiezings- geschrilten gevonden. HERSTEL VAN DRANKZUCH TIGEN. De „Nationale Vereeniging voor herstel van drankzuchtigen" heeft gis terenmiddag to Utrecht haai- jaarlijk- sc-he algemcene vergadering gehou den. De voorzitter, dr. W. P. Ruyseh. opende de vergadering met con woord van hulde te brengen aan de nage dachtenis van dr. Ali Cohen, afge vaardigde van de Maatschappij van Geneeskunde. 1-Iet aantal leden en begunstigers der vereeniging bedraagt onderscltei- donlijk 555 en 238. Van de Regeering word wederom oen subsidie van 600 ontvangen. De heer Wiorihga te Groningen werd als bestuurslid herkozen. Dr. Posthumus, geneesheer-dlroc- teur van het sanatorium Hoog-Hullen, bracht vervolgens verslag uit, waar uit; bleek, dat in '1912 31 patiënten In het sanatorium zijn opgenomen op 31 December 1912 bedroeg het aantal verpleegden in het gesticht aanwe zig 20. De ervaring beeft geleerd, dat vele patiënten na het gesticht verlaten te hebben, genezen bleken te zijn, mits zij geheelonthouders bleven. Na eenige besprekingen werd dit verslag onder dankzegging goedg«> keurd, waarna de vergadering geslo ten werd. UIT DE STAATSCOURANT. Bij konink. besluit is met ing. van 16 Aug. benoemd tot dir. van 't post en telegraafkant. te Hoogezand, J. Al. M. Bitter, thans comm. telegr. 1ste klasse. Is A. Ullers, te 's-G raven hoge, eer vol ontslagen hoofdcomm. bij liet hoofdl>est. der T>ost. en telegr., be noemd tot ridder in de orde van Oran- je-Nassau. Is met ing. van 1 Juli aan den kol. der art., op non-activ., \v. Vosniaer, op aanvrage, ter zake van langd. dienst, eervol ontslag uit den niiL dienst verleend onder toekenning vun een pensioen van i 2300 's jaars. INBREKERS. Maandagavond is te Amsterdam tij dens de afwezigheid der bewoonster, mevrouw de weduwe P. J. Deteruutn, in haar woning Oosterpark 22 inge broken. De linnenkast op de eerste verdieping werd opengebroken en daaruit werden een groot aantal gou den en zilveren voorwerpen tor geza menlijke waarde van omstreeks f 800 ontvreemd. Vermist wordt o.a. een zilveren broche met jnweelen, ter waarde van f 300, zes ringen met dia manten bezet, verschillende gouden dames en heerenhorloges, enz. Bij nader onderzoek is ook geble ken, dat uit het buffet in de beneden kamer een tweetal sieraden waren gestolen. Een bedrag van f 20U, eenige andere voorwerpen van waarde en eenige effecten waren op de eerste verdieping onaangeroerd gelalen. Vermoed wondt daarom, dat de dief zich nog op de bovenwoning bevond, toen mevrouw Determan thuis kwam, en dadelijk een goed heenkomen zocht, zoo meldt de N. R. Ct OVERREDEN. Te Overslag (Z.) is de voetrmoins- kneeht. E, v R., onder zijn vrachtwa gen gevallen en overreden. Eenige oogenbükken later is hij overleden, zoo meldt de Tel. BRANDEN. Bij H. op de Hofte, onder de gemeen te Rijssen is brand uitgebroken. Een blok van 5 woningen word Ln de arch gelegd. Een koe, een kalf, een paar varkens en een gedeelte huisraad zijn verbrand. H. had niets verzekerd; de eigendommen en het huisinoad van de anderen waren laag verzekerd, zoo meldt de N. R. Ct. OPrüMCONFERENTIE. Bij de internationale optumconfe- rentie zijn weder dezelfde gedelegeer den vain Nederland benoemd als de vorige maal, zijnde de hoeren Cre- mer, oud-minister, nar. Van Deventer, lid van de Eerste Kamer, dir. Scheu- ror, lid vain de Tweede Kamer, en A. A. de .Tough, oud-hoofdinspecteur der opiumregie in Ned.-IndiS. Stadsnieuws KANTONRECHTER-PLAATSVER- VANGER. Mr. I-I. J. D. D. Enschedé is herbe noemd als kantonrechter-ploatsver- vanger.: Leeraar, B. en W. van Zaandam hebben don heer D. Inklaar te Haarlem voorge dragen voor de benoeming tot leeraar in 't Fransch aan te 1 Sept. te .ope nen llandelsschooL Rechtszaken OPZETTELIJKE BRANDSTICH TING. Voor de 6e Kamer der rechtbank t- Amsterdam heeft Dinsdag terechtge staan de 26-jarige bouwkundige 11. G. v. V., ter zake dat hij op 14 Mc art jl. te Sloten (N. II.) in do benedenwo ning van perceel Admiraal de Ray- terweg 217 oj>zeltelijk brand heeft ge sticht, door te dien einde in een der vertrekken van een gelijkstraats gele gen suite vuur of licht opzettelijk in aanrakmg te brengen of te doen gera ken in et lichlbrandbare stoffen, waar door een hevige brand is uitgebroken en beide vertrekken der suite geheel althans bijna geheel zijn uitgebrand, 'van welke brandstichting gemeen ge vaar te duchten was voor do boven woning van dat perceel niet de zich daarin lie vindende- goederen en voor andere in de onmiddellijke nabijheid staande perceelen. In deze zaak zijn 22 getuigen i\ char ge en 5 ft décharge gedagvaard Verdediger is Mr. H. van Gigch Jr, Beklaagde ontkent het ten la9te ge- legdo. Het bleek, dat beklaagde voor f 12.500 verzekerd was. Ilij was bezig ia T perceel met zijn a.s. vrouw een zaak in dameshoeden in fe richten. Op den bewusten avond was bekl. naair het perceel gegaan. 11 ij hing vol gens zijn opgave zijn jas on hoed op den kapstok en bij -liet dichtslaan van de gordijnen voor de étalage stootte hij tegen een tafeltje, waarop een brandende porseleinen petroleumlamp stond. De lamp viel oin en het vuur deelde zich mede aan een pop wuar- op-een rose oastuummot zwarte kant afgezet, alsmede aan de gordijnen. Beid. ziende dat geen blusschcn mo gelijk was, liep onmiddellijk naar bui ten, riep hard: bramd! brandt Buren waarschuwden de brandweer eu een particuliere na-chtwacht waarschuw de den burgemeester van Sloten, jhr. Van Suchtelen van de Haore. Bekl. zed ook nog een poging te hebben ge daan om Tiet brandende perceel bin nen -to komen, omdat hij zich herin nerde dat in zijn jas, die hij' achter gelaten had, een portefeuille met f 400-zich bevond. Reeds had hij de deur geopend, toen hem volgens zijn zeggen de sleutels werden algen omen: hij mocht het huis niet meer binnen. Uit het getuigenverhoor blijkt, dat beklaagde gedurende den brand zich, als een gek aansielde. Hij riep: ,,mijn boeltje gaat er aan, ik ben te laag ver zekerd, enz. Door den burgemeester gevraagd om de riep hij ee- „ik heb ze niet!" en sloeg met de handen, rui ten tn het brandende perceel in, ten gevolge waarvan het vuur feller be gon fe branden. In het volgende oo- genblik stelde hij de sleutels aan den burgemeester ter hand. Ook gaf hij deren op heel laag geassureerd te zijn. Zoowel op den burgemeester als op andere getuigen maakte het gejam mer van bekl. een onreëelen indruk. Volgens den burgemeester, die schuin tegenover beklaagde woonde, waren de gordijnen van bekl.'s wo ning altijd dicht. Buren schetsten be klaagde'? inboedel, dien zij de woning hadden zien n-nemdragen, als een oud rommelzoodje. Een andere huurman, een ingenieur, verklaarde even vooir den brand vier korte slagen of knallen te hebben ge hoord. Het was een geluid als van dicht slaande deuren. De vrouw van deren getuige had a«l vóór den brand ge zegd: „het zou me niet verwonderen als er eons brand bij de benedenbu ren kwam". Hoe ze tot die uitspraak was gekomen kon ze niet ver lel aren: het was een soort voorgevoel De hear C. J. van Ledden Hulse bosch, die als scheikundige iriet den hoofdbra,ri dimeester G, H. Fiiorami op 22 Maart in opdracht van- den recli- ter-cominissaris een onderzoek in stelde, verklaarde in de voorkamer vijf duimen en één duim, vermoede lijk' voor een spiegel, te hebben gevon den, benevens een stuk van een lijst en resten van verkoolde lijsten, die hij reconstructie acht lijsten oplever den (bekL zegt in het bezit van 8 k 9 schilderijen fe zijn geweest). Verder werd in een kan petroleum en spiritus gevonden (spiriLis-dam- pen kunnen bij voldoende vermenging van de lucht een explosief mengsel geven). Van een porseleinen petroleumlamp werden geen resten gevonden; we! werd een brander gevonden. Sporen van stellingen, die bekl. zegt dat in zijn winkel opgesteld wa ren, zijn niet gevonden.Wel een strook krullen onder het puin van het pla fond. Deze verklaringen worden in hoofd zaak door den heer Fiorani bevestigd. Wanneer de brandweer niet ver schenen was, zou het perceel gevaar geloopen hebben te verbranden. Voor de belendende p'eroeelen was z, i. geen gevaar. Een petrol eu mventer verkocht aari bekl. een kannetje petroleum en een kruidenier zeide aan bekl. vijfmaal een flesch spiritus, telkens van ze ven maatjes, te hebben verkocht. De ze inkoopen hadden plaats drie we ken vóór den brand. Nader onder vraagd, zegt de kruidenier slechts drie flesschen spiritus geboekt te hebben: de andere flesschen meent hii echter ook te hebben afgeleverd. (Bekl. zegt van den spiritus niets te weten.) Een kruier, die bekl. van de Da Costakade verhuisde, verklaarde o. a. een tiental schilderijen platen en schilderwerken te hebben over gebracht, alsmede een 12-tal doozen,' waarin, volgens bekl., kostbare stof fen. Getuige A. P. Sprenkels verklaar de in April met bekl. te hebben ken nis gemaakt. Hij had in de Johannes Verhulststraat een modezaak, die hij wenschte op te ruimen. Meubilair en inventaris ter waarde van onge veer f 3500 gaf hij aan bekl. in con signatie. Aangezien getuige aan bekl. beloofd had hem in alles te helpen, kwam hij hen meermalen op den Admiraal de Ruyterweg opzoeken. Z. i. was de stand op dien weg zeer goed. Hij zag in bekb's woning eeni ge schilderijen. Stellages waren in grooten getale aanwezig. Ook ander goed dan dat van getuige was in de woning aanwezig, totaal tot een waarde van f 3000. De vrouw van getuige Sprenkels verklaarde op zich genomen te heb ben, bekl.'s vrouw in het modevak op te leiden. Zij maakte de ruit van bekL's woning met spiritus schoon. Ook zeide ze stellingen in de woning te hebben gezien. Beklaagde's broeder, J. M. van V., werd buiten eede gehoord. Hij ver klaarde aan bekl. Zaterdags na den brand f 60 te hebben geleend, wat bekl. erkende, maar hoe dit te rij men was met de f 2000, die bekl. nog zijn bezit moest hebben, kon hij niet ophelderen. Getuige verklaarde verder aan zijn broer elf schilderijen te hebben ge zonden, welke volgens hem een waarde van f 2000 vertegenwoordig den. Een taxateur verklaarde in de voorkamer twee stellingen te hebben gezien, alsmede schilderijen. De goe deren. waaronder echte struisvee- ren, in de woning aanwezig, schat te getuige op 4000. De assuradeur L. C. Cornelissen verklaarde, dat de assuradeur J. Al- derse Baes hem in den middag van 14 Maart op de Bloemmarkt verze kerde, dat hij in de buurt vazi Am sterdam een schade te regelen zou krijgen. De assuradeur Alderse Baes ontkende dit: hij zegt den bewusten dag niet de deur uit geweest te zijn. Twee getuigen a décharge kwa men bevestigen, dat bekl. den be wusten avond het brandende huis wilde binnengaan, wat echter ver hinderd werd, doordien men liem vasthield. Een. caféhouder aan den overkant 1 verklaarde, dat bekl. den bewusten avond erg ontdaan bij hem kwam, omdat er brand bij hem was. Op bekl.'s verzoek heeft getuige de brandweer opgescheld. Verder blijkt, dal de polis van bekl niet mee verbrand is. Ook blijkt dat belcl., hoewel zijn zaak nog niet ge- opend was, aan de neringverzeke- rïng van den brand kennis gaf. Het O. M. stelde de vraag of deze brandstichting veroorzaakt is door toeval dan wel door opzet. Z. i. is liet opzet bewezen door de aanwij zingen, die beklaagde zelf heeft ge geven door zijn uitingen en zijn ge dragingen en door de- alternatieve aanwijzingen, gelegen le. in de aan wezigheid van de houtkrullen, «lie er blijkbaar gebracht zijn, nadat liet perceel in orde was gemaakt; 2e. in «fe bestelling van een belangrijke hoeveelhei«i spiritus, die de bchoef- ten van het huishoudelijk gebruik verre te hoven gaan. De handelingen van beklaagde vóér den brand zijn al zeer vreemd, allereerst de keus van het eind van den Adin. de Ruyterweg om duur een zaak in kostbare artikelen, als slruisvogélveeren van 40 a I 45, te vestigen, een zaak waarvan noch hij noch zijn a.s. vrouw verstand had. Kort vóór den brand verzekerde bekl. zien, en hij verzekerde zich veel te hoog. De waarde van het meubi lair was niet meer dan 80ü a f 1000. De verhalen omtrent «ie schilderijen kloppen niet. De derde, post van f 8000 voor koopmansgoederen is ook niet te verifieeren. Er zijn goe deren geweest, die van Sprenkers, snr. twijfelt er geen oogenblik aan. Wat de houding van bekl. tijdens den brand betreft, bekl. heeft zich in huis bevonden, nadat de brand al een tamelijken omvang had aange nomen. Ook was het aanstellerij van bekl. toen hij zoo herhaaldelijk verzeker de, zoo laag geassureerd te zijn. Daaruit blijkt, dat hij de opzettelij ke brandstichter is geweest. Het eerst weigeren van den sieutel en het inslaan van de ruit geven even eens te denken. Verder wijst belcl.'s houding in de instructie op opzet. Hij praat zich in de instructie her haaldelijk vast; op belangrijke din gen wiiken zijn verhalen aanmerke lijk af. Van een verantwoording van het gebeurde is van de zijde van bekl. geen sprake. Van het begin af het huren v3n het huis op den Adm. de Ruyterweg tot de brandstichting toe, is het opzet brandstichting geweest. Eisch: vier jaren gevangenisstraf. Mr. L. van Gigch Jr., bexlaagdes verdediger, noemt het requisitoir van het O. M. een aaneenscnaxeltDg van supposities, die men in den om gang zou noemen een serie insinua ties. De wijze om door supposities <le schuld van een bekt. in het licht le stelten, heeft vele onscduluigen naar het schavot gebracht. Door onder stellingen als hier gemaakt zijn, kan men ieder die een brand heeft gehad, als den brandstichter aanwijzen. En wanneer in -dezen dan ook niet zoo talrijk veel praatjes, speciaal, van omwonenden en van dienstmeisjes, waren te berde gebracht, zou van de ze zaak niet veel gekomen zijn. En het noodlot van bekl. is meer in tiet bijzonder geweest, dat hij oorspron kelijk verward is met een onder, een Van V., die in Heemstede werd ge zocht, maar die er niet was. PI. komt. op tegen het feit, dat de deskundigen Van Ledden ilulse- bosch en Fiorani zonder eenige mo tiveering concludeeren, dat het een verdacht verschijnsel was, dat krul len gevonden werden, terwijl krul len niet in een modezaak op zijn plaats ziiri. Hadden deze deskundi gen dit ilïet gedaan, dan zou de zaak niet vervolgd zijn geworden, want dan had men objectief geen houvast gehad- Er was echter nog geen modezaak, maar een modezaak-in-wording. Er is geen enkei argument oin de aanwezigheid der stellingen te betwij- telen. De krullen zijn tegen den wand «viller de stellingen gevonden. Bekl., zelf timmerman, heeft de stellingen gemaakt en nog den vorigen dag heeft get Sprenkel hem met zagen bezig gezien. Het vinden der krullen is dus niets bijzonders. Z. i. mag uil de houding van bekt. tijdens den brand niets ten nadeele van bekl. worden afgeleid. De aanwezigheid van den spiritus bewijst ook niets. Bij de politie ver klaarde de kruidenier, dat hij bekl. 6 li 7 flesschen leverde; bij den rechter commissaris werden 't 5 flesschen, en op de zitting blijkt, dat de kruidenier slechts drie flesschen boekte. Z.i. hebben de deskundigen niet speciaal naar de lamp gezocht. Wat zou er in een avond van Maart om tien uur, in een huis, dat nog niet aan de gasleiding was aangesloten, an ders moeten zijn geweest dan een lamp. Het O. M. was heel wat sterker toen 't den oozet afleidde uit do houding van bekl? zelf. Maar het is gevaarlijk om uit die houding tot schuld te con cludeeren. Bekl. was zenuwachtig, iiij heeft mal gedaan, maar dat is bij urand niets ongewoons. Dat de polis ten huize van bekl.'s meisje werd gevonden, is niets bijzon ders, omdat hij bij de ouders van het meisje inwoonde. De plaats van vestiging is volstrekt niet vreemd, omdat die weg in op komst is en bewoond wordt door ge goede menschen. Dat de nunen ges to ren waren, is niets bijzonders; wie is zoo dwaas om zijn huis te kijk te stel len, wanneer men 1-c-zig is zijn huis in te richten? PI. geeft toe, dat de verzekering hoog was, maar hij twijfelt dat ze té hoog was. Het eenige wat men bekL kan verwijten is dut hij bij den rech tercommissaris getracht heeft aan te toonen, dut er voor f 8000 aan goede- ren aanwezig was, terwijl er slechts soor f 4000 was. Dat is alleen dom ge weest. Uit de leugens van bekl. mag geen schuld worden afgeleid. PI. acht het niet waarschijnlijk, dat iemand die ondertrouwd is en die spoedig moet trouwen, brand zal stiohten in eert hui3 waarin hij zijn intrek zal gaan nemen. Ten slotte concludeert pl. tol vrij spraak* liet O. M. wees er op, uai Dent, ook vervolgd zou zijn geworden, at had de uitlating dut krullen niet in een >«u- dezauk thuis beboeren, niet in het rap port der deskundigen gestaan, (Jok zonder de krullen zou bekl. vervolgd zijn geworden. Uitspraak over 14 dagen. Pers-Overzicht DE STATENVERKIEZINGEN. vMen zie ook ons 2de blad). De „Nederlander" teek ent het vol gende aan bij den uitslag der stem- iningon voor de Prov. Staten: Wij kunnen niet anders zeggen, dtUk dat zij, schoon we zetels verloren, be moedigend is. De toeleg van Links, om Zuid-Hol land te brengen op het doode punt, is mislukt. Niet 42 tegen 42 maar 46 te gen 36 staat het nog, en dan reke nen we de drie socialisten bij de vrij zinnigen, bij de linkerzij, waartoe zij behooren. In 's-Gravenhage zelfs drong rechts een liberaal van zijn zetel en weid de j-cer Wesseiing gekozen, iloe jammer, dat de andere rechtse he cautdlduien nog niet een paai- honderd stemmen ophaalden l in elk geval, voorloopig is er geen kans op de omzetting der Eerste Ka mer. Dat is een voordeel, waarin we ons kunnen verheugen. Voorts moet wel worden opgemerkt, dat de verschuiving van links overal ten koste van de vrijzinnigheid ge schiedt. De „Residentiebode" schrijft: „Dat er slagen zouden vallen bij do hers lemming van 23 Juni voor Zuid- Holland viel na 'e eerste stemming van 13 Juni, .na. de strooining die over ons land is gevaren, na tiet op- zweepen dor hartstochten, na <lc per fide bestrijding, vooral van Vrij-Libo- ralen, te voorzien. En dat zij aungo- komen zijn en pij,n doen, valt niet le ontkennen. En daarom, met spijt in het h3rt, ju ionen wij toch, omdat het Monster verbond van Zuidpool en Noord pool, van Gonservatief-Liberalisme en Sociaal-Democratie, van Het Volk on De Nieuwe Coumnt er. niettegeu- sï-i.'utde aüe vinnigheid, zelfs niet in gtsiangd is Rechts op het doode punt te brengen, zoodat bij een eventueel® ontbinding van ue Eerste Kanier de 32 Rechts tegen 13 Links voorhanus niet kunnen omgezet worden in 23 Links tegen 22 Rechts. En zelf3 bij hetgeen te vreezen viel, de meerderheid is gircr ;r dan duis- terzienden verwacht hadden. De meer ei r-rheid bedraagt 5 stemmen boven het doode punt, d. w. z. dat de partij verhouding zal zijn 46 Rechts tegen 36 Linies; bestaande de minderheid uit 33 Concent.ratiema/onen en 3 Sociaiis- ten. Gemengd Nieuws EEN FAMILIEDRAMA TE BERLIJN. De Tel. meldt nader over dit geval: Een tragedie, waardoor twee fami lies getroffen zijn, heeft zich Zondag avond' laat te Berlijn afgespeeld. In het perceel Kotthuser Ufer 57 woont <le huisknecht Ludwig met zijn 25-ja- rige vrouw, een meisje van drie cn een jongen van vijf jaar. Het jongen tje was 'n kind van Ludwig's schoon zuster, die sedert eenigen tijd uit de stad is en haar zoontje onder de hoe de van .haar zuster achtergelaten had. Zondagavond tusschen 11 en 12 uur keerde Ludwig van zijn werk naar huis terug. Toen hij de deur opende kwam hem een sterke gasluctit tege moet. Hij trad de slaapkamer binnen en vond daar zijn vrouw en de heide kinderen schijnbaar dood op bed lig gen. Onmiddellijk riep hij de buren te hulp, terwijl ook. spoedig cc-n ge neesheer gehaald werd. die bij beide kinderen slechts den dood const.-itee- ren kon. Vrouw Ludwig gaf noch zwakke teekenen van leven en kon na eenigen tijd weder bijgebracht worden. Eerst werd zij naar een der ziekenhuizen gebracht, doch daar haar toestand zeer verbeterde, werd zij ten slotte aan de politie overgele verd. Naar verluidt, beeft do familie Ludwig den laatst en tijd veel met gel delijke zorgen te kampen gehad. Ook het verblijf van het zoontje van Lud- wig's schoonzuster ten huize van Ludwig was een voortdurende oor zaak vam twist tusschen beide eclitge- nooten. KRANKZINNIG. Dc onderwijzer Schmidt, die onder rle kinderen van de Maria-school to Bremen zulk een vreeselijk bloedbad heeft aangericht, blijkt inderdand vol slagen krankzinnig te zijn. De jonge man had het zich sterk aangetrokken, dat zijn vader een predikant, den vo rigen dag na een hevig lijden costor- ven was, met achterlating van twaalf onverzorgde kinderen. Dinsd3g zijn de vier vermoorde kinderen "met groote plechtigheid lie- graven. Onder de bevolking te Bre men heerscht zoo groote veidogen- Iicid, dat zij in deze week alle feeste lijke bijeenkomsten hebben afgelast, zoo meldt de N. R. CL TWEE JONGENS VERONGELUKT. Zondag is aan de Niagara vallen eeu ongeluk gebeurd. Twee joinjons van tien en negen jaar speelden in eon boot, bovenstrooms van een der vallen. De stroom kreeg het boolje te pakken, en de kinderen waren verlo ren. Terwijl de knapen in het vaar tuigje neergeknield waren ging liet over den rand de diepte in. Honder den kijkers waren aan de oevers aan wezig en zagen de ramp geschieden, zonder hulp te kunnen brengen, zoo meldt de N. R. Ct.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 9