UlUtEI'S Dltflii JF e uJJ 8 e t o n GOUDEN VISIOENEN. TWEEDE BLAD TrUdag 27 Juni 1913 Een nltstapje dnor den Vulkanigehsn Eifel. IL Iu mijn vorigon brief had ik het over het Zuid-Oostelijk deel van het Salmdal. Thans kan ik ook beter oor- deelen over het gedeelte boven Eiseh- schmitt. Ook hier kan men langs den voet van de bergen of over den bergrug gaan. Nemen wij b.v. den weg, dio naar het jachtslot „Bergfeld" van den heer H. von Galden uit Dusseldorf voert, dan kan men dien vorder langs dit builen volgen. Een zeer goede, kei harde weg, met heerlijke gezichten over het gedeelte, dat men hier noemt de Bovensalm. Malsche weiden of hooilanden omringen de beek, die men van verre hooit ruischen. Boven op de bergen verheffen zich de uitge strekte wouden. Na ongeveer een uur wandelens komt men aan een boschwcg, die rechts naar Hettefeld en van daar ovei den Mosenberg naar Mander- sciioid gaat. Wil men zoover niet gaan, dan kan men door de hooge, uitgestrekte, dichte bosschen terug gaan naar Eisenschmitt. Indrukwek kende wouden van spanen en beuken komt men door, men wordt dooi- niets afgeleid van de diepe stilte, die er lieerscht. Opletten is de boodschap, en goed letten op richting en zonne stand en bij gebreke daarvan op het kompas. Een hoofdzaak is, te letten op de helling naar het dal. Komt men van uen weg naur Bcttefeld, dan moet men zorgen, steeds üe helling naar het dal rechts te houucn. Veel gelegenheid om naar den weg te vra gen is er niot, want tusschen Eisen- scnnuti en de een uur verder gelegen Conieshutte is er geen woning meer, en men komt er geen sterveling ie- gen. Daar is men alleen met de na- i tuur. hoort slechts de vogelen, liet rui when van beken en loover. Op onze wandeling waren wij eerst den benedenweg gevolgd om den berg van uettefeld rechts te laten liggen, maar linies het dal dwars over te ste lten naar den berg van Oberltail. Even verder lag do Cornershütte en werkplaats, waar het hout uit de bos schen verwerkt wordt, het handels- mateaiaal. Hier sloegen wij een nieuw gemaait- ten karreweg in, die ons langs de Zuidelijke zijde van het dal naar Ei- senschmitt zou terug voeren. De weg is zeer primitief, was vroeger een voetpad, doch daar men bezig was ge weest, oen gedeelte bosch kaal te hak ken, had men er een karreweg van gemaakt, om 't hout af te voeren. Aan het einde van den houtkap hield de karreweg op eens op, ein moesten wij een ander opzoeken. Bij dit punt zagen wij ©en reebokje te voorschijn komen, dat op 't zien Van ons de vlucht riajh door de oavge- maaide grasvelden van 't dol, en zich tam in do struiken langs de huizen verschool, althans, wij zagen hem er ijiet weer uit t© voorschijn ko men. Typisch zag liet or hier uit. Massa's opgestapeld hout cn honder den stammen van sparren lagen hier en men kon zien, dat hier groots zorg aan het gevelde hout wordt besteed. Althans alle stammen waven van de soiions ontdaan, daar liet te ge vaarlijk is, die er aan te laton, om dat anders do schadelijke schorske ver gelegenheid zou vinden voort to telen. Een bijzonderheid op botanisch ge bied vond ik hier, nl. het hoogst zeld zaam in 't wild gevO'iidea Witte Vin gerhoedskruid. Van de duizenden en duizenden exemplaren van dio prach tige boschplant, vond ik slechts 3 exemplaren van de Witt© var ictus. In het Sauerland, waar ik voor en kele jaren was, en waar veel vinger hoedskruid voorkomt heb ik zo nooit aangetroffen. De verdere wandeling langs den boscjikaut is verrukkelijk mooi en on der het geluk van prachtigen zonne schijn en eerigsziiis los bewolkten he mel was het landschap met de afwis seling van zon en wolkenschaduw, indrukwekkend schoon en deed ons telkens stilstaan om te genieten van dio heerlijke en toch zoo eenvoudige schoonheid. Men moet het zien, to be schrijven is 'tniet. Daar 't Zonda.; was, was alles nog stiller. Toch wa ren er menschen op de hooivelden be zig het gemaaide gras onder een lek ker warm zonnetje to bewerken tot hooi. ilet had don geheelen Zaterdagna middag gestortregend, maar wind en zon hadden spoedig het natte gras ge droogd. Maandagmorgen hebben wij door de welwillendheid van een Dniischen collega, den heer Hoinrich Piel, Gar tendirector van Dusseldorf, dien ik toe vallig in 't hotel ontmoette, gelegen heid gehad het jachtslot Bergfeld en zijn park to bezoeken. Dit slot is prachtig gelegen en heeft heerlijke vergezichten over 't dal. Den middag besteedden wij om den zelfden weg langs do Zuid-zuidweste lijke zijde van het boveu-Salmtal tot voorbij de Comershüttè; doch in omge keerde richting te .nemen, wat door den anderen tijd van den dag ook weder andere schoonheden to zien gaf. Voorbij Cornershütte gingen wij bij het punt waar de Lohsalm met do Salm te zomen komt links om. llier moet men voorzichtig zijn, want hier kan men zonder te weten op verbo den terrein komen, wat mij althans later bleek. Wij hadden zonder de minste ver moedens bij de splitsing der wegen (waar een oud huis staat met het jaartal 1703} den mooien verharden rijweg ingeslagen, die voorkwam den weg te zijn op mijn kaart aangege ven. Wij hadden zoowat een uur geloo- pen, door een dicht bosch van reus achtige fijnsparren en oude beuken, toen wij een dier nette jonge en be schaafde Forsters, zooals men d'ie in Duitschland keni, ontmoette. Wij wisselden den gebruikelijken groet, doch tegelijk maakte hij ons zeer be leefd opmerkzaam, dat wij op verboden terrein waren. De weg was privéweg, en niet voor 't publiek toegankelijk. Tden ik hem be duidde dat wij vreemdelingen wa ren en nergens een teeken gezien hadden, nam hij de zaak nog al goed op. Hij vertelde mij, dat het niet de weg was, dien ik hem op de kaart wees, want die waarop wij waren was er nog niet opgezet, omdat de weg nog niet door 't districtsbestuur was overgenomen. Ik begreep er al les van, en verzekerde hem, dat ik den weg zou verlaten. Hij maake nog even zijn excuus, maar zijn plicht zeide hem,dat hij ons moest waarschuwen. Den weg, dien hij bedoelde, en dien wij volgen moes ten, heb ik echter niet kunnen vinden. Er zat echter wat anders achter, wat apte, toen ik de kaart wat nader bestudeerde. De weg van Oberkall tot de Bier-bachlal is volgens de kaart een rijweg. Naar deze beek tot de Lohsalmbeek is volgens de kaart een voetpad, dat blijkbaar door den eigenaar ook tot rijweg is ver maakt. Doch zijn rechten heeft hij niet overgedragen en laat nu zijn recht nog gelden, en handhaaft den weg als privéweg en verbiedt offi cieel het gebruik. Opvattingen in ons land ook in gebruik tot ongerief van 't publiek. Daar- ik echter na een tijd zoekens op het zeer vermoeiende terrein geen anderen weg vond, keerden wij weer naar denzelfden weg terug en vervolgden dien tot een zijweg haar Eischenschmitt, waar óns Abendessen stond te wachten. LEONARD A. SPRINGER. Buitenlandscli Overzicht O© Balkanvulkaan. 't Oorlogsgevaar tusschen Servië en Bulgarije vermindert niet. Intcgoir- decl do toestand wordt steeds meer gespannen. Dit blijkt wel uit de toebereidselen voor den corlog, nl. uit de troepen verplaatsingen. Servië wordt gesteund door Monte negro. 12.000 man Montenegrijnsehe troe pen zijn aangekomen to Mitrovitza, in de vlakte van Kossovu, en werden en thousiast ontvangen door de Servi sche Montenegrijnen. Zij, namen de posities in, hun door den Servisclien c om mandan t aangewezen De Servische kamer (Skoeptsjïna) is thans in geheime zitting bijeen. Over 't beslotene is, nog niets uit gelekt. 't Fransclie lager. Do Fransch© Kamer behandeld© Donderdag weer de wet op den drie jarigen dienstplicht. De minister-president Barthou zette uiteen waaroio hij indertijd voor dc wet van den tweejarigen dienstplicht stemde, de toestond is evenwel thans niet meer dezelfde. D© landen moeten om te blijven be staan, rekening houden met wat ge daan wordt door hen, die hun tcg' standers w aren en hun tegenstanders blijven. De grenzen mogen niet blij ven openliggen. Toen de Fransch© re- geeiing bekend werd de voornemens van een naburige natie (Duitschlnad!) moest zij do verlenging van den dienst plicht onder do oogen zien. De minister-president protesteerde tegen do legende, alsof de driejarige diensttijd door Rusland zou zijn op gelegd. „De regeering weet, dat wij kunnen rekenen op gemeenschappe lijke samenwerking, en protesteert te gen het denkbeeld dot. het plan van den driejarigen diensttijd een provo catie zou zijn. D© premier voegde hieraan toe, dat liet gevaar bestaat in het enorme ver schil tusschen de Duitsche en Fran sch© legei's. Frankrijk meest antwoorden op de houding van Duitschland, dot het ac tieve leger op oorlogssterkte bracht in tijd von vrede. De regeerïng zal de hoofdlijnen van het ontwerp, dat zij indiende, verdedigen. Met betrekking tot de mobilisatie verklaarde de minister, dat er eenige dingen zijn, die in de Kamer niet ge- zegd kunnen worden maar dit Is een quaestie van vertrouwen. De zitting werd daarna opgeheven. Mevrouw Dieulafoy de groot© hardnekkige strijdster voor deelne ming van de Fransche vrouw aan de verdediging van het vaderland heeft te Parijs voor een talrijk dames auditorium gesproken over „de vrouw in de legeiadministratie". Reeds meermalen hebben wij hier melding gemaakt van hetgeen me vrouw Dieulafoy, die in TO aan de zijde van haar man meestreed, eigen lijk wil: allerminst een herleving van het amazonewezen: dat is uit den tijd en de omstandigheden eischen ook bo vendien niet een dergelijk offer. Maar wel wil mevrouw Dieulafoy, dat de vrouwen, die daarvoor roeping gevoe len, zich in vredestijd bekwamen in de legerodniirjistratle, ten einde in oorlogstijd een gedeelte van den zoo uiterst belangrijken dienst achter het leger op zich te kunnen nemen en zoo doende duizenden mannen vrij te ma ken voor den strijd in de eerste linie. Zij las een schrijven voor van den minister van .corlog, waarin deze aan mevrouw Dieulafoy en hare, reeds vrij talrijke, medestandsters meedeelt dat hij een onderzoek heeft gelast om na te gaan op welke wijze de boven genoemde denkbeelden zouden kun nen worden verwezenlijkt. De nog telkens melding von strijd met 3e Kabylen wel heet bot steeds, dat deze laatsten met groot© verliezen werden teruggeslagen, maar van een groote, afdoende nederlaag wordt niet gerept, liet troepentransport wordt geregeld Voortgezet. In den ministerraad moet besloten zijn tot een algemeene offen sieve beweging, om 't geheele Spaan- sohe kustgebied te zuiveren, ten ein de te voorkomen, dut het tegenwoor dige verzet een chronisch karakter aanneemt. De bedoeling schijnt te zijn met een leger van 80.000 man den vijand aan te tasten. Binnenland Allor'el ische president in Engeland. 't Engelsche koningspaar en zijn gast president Poinearé bezochten Donderdag de international© panrden- tentpönstelling, dio zeer druk bezocht was, o.ni. door verschillende ambas sadeurs, peers en ministers. President Poinearé werd door het puLT.ek 'zeer hartelijk toegejuicht. Er was een uitgezocht programma opgesteld, waarvan het voornaamste nummer was oen springconcours voor teams van drie officieren uit verschil lende landen om den koning Edward- beker, die driemaal door hetzelfde land moet gewonnen worden, om In om over te gaan. Frankrijk heeft den beker reeds tweemaal go- wonnen. Rusland en België ieder een maal. Als de Fransche officieren nu voor de derde maal den beker hadden gewonnen, dan was hij hun eigendom geworden. Die hoop werd evenwel niet vervuld want de Russen gingen met den prijs strijken. De Kening bood bun den be- kef- aan. Vernomen wordt, dat de Fransche minister Pichon en een Fransche am bassadeur eer. langdurig onderhoud hadden met den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, sir Edward Grey en sir Arthur Nicholson, perma nent secretaris van buitenlandsche za ken, waarin gesproken werd over dea toestand op den Balkan en in Turkije en verder over alle quaesües, waarbij Fransch-Engelsche belangen betrok ken zijn. Er werd geen formëele akte geteekend, maar de Britsche en Fran sche regeeringen bleken op alle pun ten dezelfde inzichten te hebben. Minister Pichon wijdde in een inter view met een journalist uit over den uitnemende!) indruk, dien president Poinearé van zijn bezoek gekregen heeft eu zeide dat hij slechts kon lier halen, dat dat bezoek de entente zeer had versterkt. President Poinearé heeft Donderdag avond het banket bijgewoond door mi nister Grey gegeven op het ministerie van buitenlandsche zaken, waarop de prins van Wales, de hertog van Con- naugiit, de leden van het kabinet ©n verscheidene Britsche en Fransche personen van beteekenis aanwezig waren. Daarna bezocht de president, het hofbal, waarvoor twee- tot drie- duizend uitnooddgHngen waren ge daan. Do president leidde daarna dc ko- ningin naar tafel voor liet souper, j M o e i 1 ij k h e d e n voor S p a n jc In Marokko. I De telegrammen uit Afrika maken INVALIDITEITSWET. De Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, heeft de volgende •aanschrijving gericht tot de burge meesters: Gelijk u bekend zal zijn, is in Staatsblad No. 205 van dit jaar de In vali di tei tswe t opgen om en Art. 369 treedt op 3 December a s. in werking. Dal wil zeggen, dat te beginnen met Dinsdag 9 December a. s. de 70-jarigen en ouderen voor zoover zij voldoen aan de bepalingen van art. 369 ten postkantore we kelijks eene rente von 2 zullen kunnen afhalen. Voor dien tijd zal dus zooveel, mo gelijk moeten worden bepaald, welke personen op 3 December a..s op even- bedoelde rente recht zullen hebben. De beslissing daarover komt toe aan de Rijksverzekeringsbank, te Amster dam (art. 136 in verband met art 376 der wet), behoudens dc mogelijkheid van beroep op de Raden van Beroep en den Centralén Raad van Beroep (arft,, 344 sub 4 en 849 der wet). Wil echter een snelle en juiste be slissing op verzoeken om rente mo gelijk zijn en zullen de personen, die volgena de wet recht hebben op een rente, behoorlijk bereikt worden, dan is: bij de voorbereiding der Be slissingen de hulp onmisbaar van personen, door hun werkkring of door jarenlange inwoning met derge lijke personen bekend. Ik stel mij daarom voor te bevor deren, dat het land zal worden ver deeld in 76 districten, in ieder waar van een commissie zal zetelen, die zal worden belast met het geven van advies aan de Rijksverzekeringsbank over bij haar ingediende aanvragen om rente. Over de samenstelling dier commissiën worden de commissaris sen der Koningin door mij geraad pleegd. Bovendien echter schijnt het mrj noodig, dat in iedere gemeènto een of meer personen worden aangewe zen, geschikt om de ouden van da gen, die een rente willen verzoeken, in le lichten en hen behulpzaam te zijn bij het invullen van een formu lier yan aanvrage, waarvan een mo del hierbij gaat. Aan die personen zal een handleiding in zake de be treffende wetsartikelen worden ver strekt, waarvan mede een model hierbij wordt.gevoegd, terwijl aan hen van Rijkswege zal worden gege ven eenige vergoeding, die vermoe delijk, verband zal houden met net aantal door hen behandelde aan vragen. De bedoeling is, dat deze personen ook na 3 December a s. hunne taak blijven vervullen voor wat betreft aanvragen om rente van personen, die na dien datum doch voor de in voering der verplichte verzekering, 70 jaar worden (art, 370 Invaliditeis- wet), alsmede van personen, die'ge noemden leeftijd reeds hadden be reikt, doch voor dien datum geen aanvrage om rente indienden. Hun taak zal te zijner tijd worden overge nomen door de Raden van Arbeid. Ik heb thans de eer. mij tot u te wenden met het verzoek mij door tusschenkomst van den commissaris der Koningin en op zoodanig tijdstip, dat uw antwoord uiterlijk 15 Juli a. s. in mijn bezit kan zijn personen, in uwe gemeente woonachtig, te. wil len- opgeven-, die bereid eu naar uw oordcel geschikt zijn, om de ouden van dagen bij de invulling- hunner aanvragen behulpzaam te zijn, hun inlichtingen te verschaffen en in het algemeen in den plaatselijken kring ecu riehtige uitvoering van de arti kelen 369 en 370 der Invaliditeits wet Le bevorderen. Ik denk mij ais geschikte personen bijv. ambtenaren ter secretarie (incl. den gemeente secretaris), \V ijkmeesters, ambte naren van bureaux van arbeidsrecht, onderwijzers, en dcrgelijken. Daar renten ook aan vrouwen worden uit gekeerd, zullen eventueel ook ge schifte vrouwen in aanmerking bc- liooren te komen. In het algemeen zal gezorgd moeten worden, dat de aangewezen personen voor de be langhebbenden gemakkelijk bereik baar zijn. Het zal daarom allicht aanbeveling verdienen, in de ver schillende deeleu der gemeente per sonen aan te wijzen. Ik'teeken nog aan, dat de rente, be.doeld in de artt. 369 en 370, niet het karakter van armenzorg draagt, maar veeleer is gelijk te stellen met een uitkeering, uit hoofde van verze kering verkregen. Ik verzoek u bij de keuze van personen hiermede reke ning te houden. Ik meen te mogen vertrouwen op uw gewaardeerde medewerking ln dezen. Ik behoef er niet uwe aan dacht op te vestigen, van hoe groot belang de bepalingen van de Invali diteitswet ook voor de gemeenten zijn. Ik reken er dan ook op dat liet gemeentebestuur de hiervoren be doelde personen, de in te stelten commission en het bestuur der Rijks verzekeringsbank behulpzaam zal zijn met te zijner beschikking staande ge gevens uit het bevolkingsregister, enz. DE VERKIEZINGEN. De directie van het Persbureau H. S. Vaz- Dias, te Amsterdam, doet, nu erkiezingsdrukte tot het verle den behoort,- een beroep op onze gastvrijhehl, teneinde een woord van erkentelijkheid te kunnen richten tot de hoofddirectie, de betrokken di recteuren en ambtenaren van den Nederlandschen telegraaf- en tele foondienst. Zij, die het voorrecht genoten op de avonden van den 17en en 25sien Juni een blik te kunnen slaan in de ruime seinzalen van liet Rijksteie- graafkantoor te Amsterdam, heb ben daar met groote verbazing den ge stadig bolvenden stroom van oranje kleurig papier aanschouwd. Het was te kwart over zessen, dat de vloed van dringende telegrammen I begon te stroomeu en met verbazing- j wekkende snelheid tot 's avonds 10 j uur rusteloos zijn uitweg zocht naar de honderden sein toestellen. Tienduizenden telegrammen be stemd voor' alle steden en dorpen, ]a zelfs voor de kleinste gehuchten in ons land, voor de hoofdsteden van Europa, voor onze Oost en West, al le vermeldende de gedetailleerde uit slagen in de verschillende districten moesten in enkele uren tijds worden overgeseind. Zelden was de belangstelling m ?t resultaat van den politieken strijd zoo groot als dit jaar en toen moesten op het telegraaf- en tele foonnet, op zulk een abnormale mas sa berichten niet berekend, die dui zenden draadbericliten in een kort tijdsbestek verwerkt worden, want ruim één uur vroeger dan vorige ja ren waren de laatste districten be kend. Uit maakte niet alleen het treffen van bijzondere maatregelen door het hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie noodzakelijk, doch eischic daarbij van alle ambtenaren van de Rijkstelegraaf een buitengewone krachtsinspanning. Een woord van groote erkentelijk heid zij ten slotte in het bijzonder gebracht aan den- directeur van riet Telegraafkantoor te Amsterdam, die op de meest onbekrompen wijze we der de gelegenheid verschafte in eenige ruime zalen op het Hoofdtele graafkantoor aldaar de verkiezings- berichten telegrafisch en telefoniscn in ontvangst te nemen en deze tele grammen onmiddellijk ter plaatse te vermenigvuldigen, door welke be reidwilligheid groote tijdsbesparing werd verkregen. LEGER DES HEILS. De -jaarlijksche nationale velddag van hot Leger des Heils zal dit Jaar plaats hebben op Woensdag 16 Juli a.s. De heer G. Kolff was zoo vriende lijk om wederom 't schoon e lommer rijke landgoed Nimmordor, bij Amersfoort, voor dezen dag ter on zer beschikking te stellen. PLAN 1913 TE 's-GRAYENHAGÉ. De historische optocht te 's-Graven- venhage ter viering van het honderd jarig feest onzer onafhankelijkheid, is thans vastgesteld op 5 September. Dc historische tentoonstelling wordt geopend 1 Augustus. In de week na 31 Augustus wordt eer. groot kinderfeest in den Koe kamp aan 40.000 .schoolkinderen aan geboden, waarbij de Koningin zich tusschen de kinderen zal bewegen. EEN JUBILEUM. Te Echt, Limb., is de heer A. Pat gen voor de 25ste maal candidaat ge steld voor het lidmaatschap van uen gemeenteraad. Tot heden is hem nog geen enkelen keer het lidmaatschap ten deel "gevallen, 200 meldt de N. R. Ct. J. L. CLÜYSENAER. Naar de Délftsciie Ct. verneemt, "her dacht Woensdag de heer J. L. Cluy- j scuacr, president van den Raad van I Beheer van de Nederlundsch-Indi sche Spoorwegmaatschappij en cura tor van de Technische Hoogéscliool, den dag waarop hij vóór 50 jaren aan de Koninklijke Academie ie Delft het diploma van civiël-lnge- nieur verwierf. Door den rector-magnificus en aen 'secretaris van den Senaat der T. 17. werden aan den heer Cluysenaer in zijn woning de gelukwenschen von den Senaat overgebracht en hem daarbij medegedeeld dat de Sena.u der 'i'. II. hem het doctoraat in do technische wetenschap honoris cau sa heeft verleend. Ue plechtige uitreiking zal plaats hebben in de eerstvolgende openbare vergadering van den Senaat in hef begin van den volgenden cursus. AUTOMOBIELONG ELU K Het 9-jarig zoontje va» den heer H. KI., aan den Oostersingel te Gro ningen, is Zondagavond in de Agn- colestraat door een auto aangereden, aan de gevolgen waarvan hij thans in het acad. ziekenhuis is overleden, zoo meldt de N. R. Ct. VERDRONKEN. Te Leiden is aan den Lagen Rijn dijk een vijfjarig meisje al spelend te water geraakt eu verdronken", zoo meldt 't N, v. d. D. Te Echteld, bij Tiel, is bericht ont vangen, dat zekere J. van W., vroe ger aldaar woonachtig, bij het zwem men aun den Hoek van Holland, POorteiehaven, is verdronken. Te Zaltbommc-1 is Maandagmiddag de 25-jarige A. A. Ue Mklerk bij ao Holl. spoor, te Amsterdam, logé van de familie v. d. Baldaar, bij het ba den in de Waal verdronken. Zijn kleederen werden op een krib gevon den. Zijn lijk is nog niet opgehaald. EEN INTERPELLATIE. Naai „Het Volk" verneemt, zal do heer F. M. Wibaut in de eerstvolgen de Raadszitting een interpellatie aan vragen over het optreden der politio Woensdagavond op den Dom 1e Am sterdam bij den verkiezingsoptocht der socialisteD. TEGEN DEN OORLOG. In de te Assen gehouden classicaio vergadering der Ned. Herv. kerk, werd besloten de Algemeene Synotlo te verzoeken bij gelegenheid van de opening van 't Vredespaleis een ern stig en krachtig woord te doen hopren tegen, den oorlog en voor den vrede. TRAM GOUDA-UTRECHT. Men deelt aan de Tel. mede, dat aan den door den Mmister van Wa terstaat gestelden eisch voor het ver- leenen eener definitieve concessie voor den aanleg van de tram Gouda- Utrecht is voldaan. KIKVORSCHEN. Gistermorgen deed zich te Tiel een merkwaardig feil voor .Na een Illn- regenbui log een weg over een lengte van ongeveer 10U meters ais bezaaid met kleinekikvorscheu. Waarschijnlijk veroorzaakt door eên zuigwolk. ESPERANTO, e commissie voor de congressen tijdens de Internationale 'lentooii- stellmg to Gent verzoekt de aandacht to vestigen op het Internationale Es peranto Congres, dut van 14—20 Aug. a.s. te Gent zal worden gehouden on der protectoraat van den Koning der Belgen. „HET ORANJE KRUIS". Donderdag hield de Koninklijke na tionale bond voor redding wezen en eerste hulp bij ongelukken „Het Oran je Kruis" te Leeuwarden zijn 4e alge meene vergadering Voorzitter was Prins Hendrik der Nederlanden, die in zijn openingsrede o.a. zei: Het jaar, dat ons van de vorige ver gadering te Utrecht scheidt, draagt een slemp©!, die er door „Het Neder- landsche Rcode Kruis" op gedrukt werd. De werkzaamheden van de verschil lende ambulance.-, in den gruwzamen Balkanoorlog vroegen dit jaar aller aandacht. Ik ineen dan ook, dat op deze Bondsvergadering een woord van hulde past aan de leiuers en do leden der ambulances, die daar, ver van het vaderland, werkzaam zijn ge weest tot heil van de vele gewonden cn tot roem van het Neder landsclio volk Laat ons evenwel door dezen arbeid in don oorlog niet uit het oog verlie zen, dat ons, en in het bijzonder on zen Bond, in vredestijd nog veel ar beid wacht, en dat onverwacht groote èischen aan ónze werkzaamheid ge steld kunnen worden. De stormramp aan de Friese he kust evenals in 1906 wederom in Maart kwam ons aan dit gedelte van ons arbeidsveld op onzachte wijze herin neren. Gij weet het, ISO kustvisschers ver loren den 17en Maart jl. door één slag alles, wat zij voor hunne broodwin ning behoeven. Hier moest hulp ge boden worden, en ik verheug mij er over, dat de Raad van Bestuur met liet Friesclie Comité onder de leiding van den heer Commissaris der Konin- Uithet Engelse li DAVID CHRISTIE MURRAY. 62) Je weet wel van dat geld? Je wilt er wel eene portie van hebben, niet waar? Welnu, ik ook. Bowling zag licm strak aan. William was bleek en zag verwilderd. Heel goed, zeide Bowling. Dan moet je maar aan wie het weten, vragen waar het ligt, en eene spade nemen en het opgraven. Dat is het beste wat je doen kunt. Je denkt dat ik van mijnheer Round kom, niet waar? vroeg Wliit- iakcr, snel en op heeschen toon. Je denkt dat hij zoo gek is mij zijn geheim toé te vertrouwen? Neen. Ik heb het zelf ontdekt. Zie je dan niet, gek, dat jij en ik kunnen samenwer ken? Of ik het niet zie, gek? was Bow ling's beleefde wedervraag. Ja, ze ker zie ik het, gek, Hoor eens, fluisterde William, ik zit zou iu 't nauw als iemand er maar ooit in kan "zitten. Ik kom bii Round aan huis zoo dikwijls als ik maar wil. Als jij weet waar dat pa pier te vinden is, is het honderd te gen één dat ik het in handen kan krijgen. Als je mij helpt, help ik jou ook. Dan kunnen we eerlijk deelen. Weder staarde de man liem aan. Whitlaker ontmoette, zijn spottend vorschenden blik met de grootste koelbloedigheid. Mijn hoofd slaat nu nog vrij vast op mijne schouders, zeide Row ling, hem twee of driemaal toeknik kende, en daar wil ik het liefst hou den. Als ik het van mijne schouders afgedraaid wil hebben, zal ik't u zeggen. Lafaard 1 6nauwde Whitlaker, weet je dan niet wanneer iemand het ernstig meent? Zie mij aan. Dat deed Bowling uit al zijn macht. Ik zeg u dat ik 111 hel nauw zit. Ik ben wanhopig. Als Round wist hoe ik er in zal, zon hij mij zijn huis uitschop pen. Over eene week weet hij Het zeker. Je moet me helpen, en dan zal ik mij die week ten nutte weten te maken. Waarom zouden wc niet allebei voor ons heele leven rijk zijn? Als je wist waar dat papier was, dat de lengte eu breedte opgeeft, en je het in handen kon krijgen, zou je 't dan niet doen? Bowling stapte van de hoogte op den weg af, en Whittaker volgde zijn oorbeeld. Hoor eens, zeide de zeeman. hem met beide handen bij zijne jas grijpende, dat is de grap nu wel wat te ver gedreven. Ik wil op zoo'n manier niet getreiterd worden, voor geen veertig Job Rounds. Ga hem dat zeggen. Als ik dat papier met de lengte en breedte iu handen kon krij gen, zou ik liet doen, al moest ik hem in kleine stukken hakken cn elk stukje 'doorzoeken Nu je dat weet, kun je 't hem gaan zeggen. Het hem gaan zeggen! riep Whittaker uit, .op een half kermen den, half snauwenden toon; ik zou hetzelfde willen doen als jij. Je denkt dat hij een vriend van mij is? Hij haat mij. Je gaat immers met zijne doch ter trouwen, niet waar? vroeg Bow ling. William zuchtte en wendde zich van hem af. Neen, antwoordde hij. Die kans is voor inij verkeken. Hij had dien dag reeds geweend, en opnieuw kwa men de tranen hem iu de oogen. Ik zc-g u, sprak hij, in eeno woede, waaraan zijn gefluister een opmer kelijk nadrukkelijken toon gaf, 111 aan merking nemende hoe luchtig hij altijd in zijn spreken was geweest; ik zeg u, binnen eene week zou hij mij zijn huis uitschoppen als ik mij daar durfde Ver toon en. wat ik niet doen zal. Zie je dat niet in? Kun je geen onderscheid merken wanneer iemand het ernstig meent en wan neer hij oen ander maar wat wijs maakt? Loop voor mij uit, zeide Bow ling, dien weg op, een paar honderd passen vooruit. Als je 111e hoort Hui len, sla dan rechts in. Als je me weer hoort fluiten, blijf dan stil staan. "t Is hier de plaats niet .0111 over zolke dingen ie Spreken. Marsch Whittaker aarzelde, en zag hem met eenige verbazing aan. Marsch! herhaalde Bowling; en half werktuigelijk Jiep hij het p3d Op, iii de richting, die de uitgestrek te hand van den zeeman hem aan wees. Whittaker was een van die zon derlinge, maar geenszins zeldzame karakters, wier geestelijke krachten door de tong bcheerscht schijnen te worden, al is de tong ook niet de werkelijko zetel voor die krachten. Het zou misschien belangwekkend zijn té onderzoeken vrat de eerste ge heime aandrang lot onwillekeurig handeien was, die bij zulke men schen de tong in beweging brengt. De gewone manier is over iets te denken en het dan te zeggen. Zijn manier was iets te zeggen en er da» over te denken. Als hij zijne gedach ten niet uitte, scheen hij geen ge dachten te hebben, en eerst nadat hij ze vrij krachtig geuit had, begonnen zijne aandoeningen iri hem gewekt te worden. Door opmerking, door le zen' en misschien door een soort van instinct, wist hij wélke 'aandoenin gen bij de meeste verschillende om standigheden des levens pasten, en als de omstandigheden voorkwamen guf hij die aandoeningen te kennen doorgaans op eene overdreven wijze en de aandoeningen, aldus door woorden berekend en te voor schijn geroepen, geeuwden, ont waakten en rekten zich uit. Waren zij eenmaal goed wakker, dan was tiet niet te ontkennen dat zij hare ge wone slaperigheid en traagheid ver goedden door de aardigst mogelijke vertooning van levendigheid te ma ken. Zoolang Whittaker Bowling niet gezien en met hem gesproken had, waren zijné'gedachten betreffende den schat van een droomenden, be spiegelenden aard geweest; zoo ook zijne gedachten over de gevaren en de schande, die hem bedreigden. .Maar nu hij er uiting aan had gege ven, ontwaakten zij, zetten zich uit", wonnen gestadig i:i levendigheid en kracht, tótdat zij door haar woelen cn schokken eene soort van aardbe ving teweeg brachten. Een gevolg van deze eigenaardige zielshoedanigheid was, dat hij voor een meer den gewoon gevoelig jonk man doorging, omdat, als hij aan doenlijk sprak, de tranen hem in de oogen kwamen, en als hij toornig of moedig sprak, hij vuurrood in.'t ge laat en van binnen verbazend krijgs haftig wérd, zoodat wie "héiii zag ge meend zou hebben (en op zulk een oogenblik verkeerde hij zelf ook in dien waan), dat hij bereid was dra ken te bevechten. Een ander gevolg was dat hij wel wat melodramatisch in toon en manieren was en zijne uitdrukkingen volstrekt niet wist te matigen. Maar dit, eenmaal vermeld zijnde, moet als aangenomen be schouwd worden, omdat zijn spreek stijl in zulke oogenblikken slechts op het papier weergegeven zou kunnen worden. Terwijl al zijn aandoeningen klaar wakker waren en in zijn binnenste door elkaar woelden en buitelden, liep Whittaker rechtdoor het pad langs, totdat het beloofde fluiten van Bowling hem rechts deed inslaan, waar een weg. die niet meer dan een wagenspoor was, tusschen de blader- looze heggen door naar de open vel den leidde. Het wagenspoor volgen de, kwam hij aan een heuvelhelling, cn toen hij die beklommen had, zag William een vervallen huis, of hutje kon men het wel noemen, waar, zoo als hij later vernam, Bowling, voor dc som van achttien pence 's weeks, aan zijn zucht tot eenzaamheid ziju hart kon ophalen. (Wordt vervolgd)*

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5