pin heeft kur.nen samenwerken om le niging to brongen aan deze anno Friesche noodlijdenden. Het is mij een blijde boodschap hier te kunnen me deboelen, dat deze samenwerking ten slotte tot goede resultaten geleid heeft en dat voldoende geiden ingekomen zijn, om den getroffenen zoodanigen steun te gevet», dat zij goedsmoeds hun werk weder kunnen opvatten. Uit do juarverslagen bleek, etat thans 21 vereenigingen bij den bond zijn aangesloten. Er zijn 226 leden- bc-gnnstigers. De financieel© verslagen worden goedgekeurd. Door den raad van bestuur werd o m. medegedeeld, dat de minister van binnenlandsch© zaken op het verzoek van den Bond tot instelling van pro vinciale centrale coniilé's gunstig be schikt heeft. Op verzoek heeft de regeering daar toe de regelen vastgesteld, bijna go- heel conform het voorstel van Het Oranje Kruis. Besloten werd een onderzoek in te steil en naar de wenschelijklieid van het invoeren van een getuigschrift of diploma voor hen, die mest vrucht het onderwijs in eorste hulp bij ongeluk ken gevolgd hebben. Dr. Schram, van Utrecht, hield een voordracht over zijn ervaringen 3n den Balkanoorlog. Lichtbeelden ver duidelijkten het gesprokene. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninklijk besluit is benoemd tot burgem. der gom. Nuniiem, mr. Th. J. li. Aquarius, id. der gem. ilaelen. Is, mot ingang van l.Juli, voor den lijd van zes maanden, tot hoofd van den acLm. dienst bij de visscherij-in- spectie benoemd J. A. Th. A. van Erp, comm. bij het Dep. van Landb. Door de arr.-rechtbank te Rotter dam is ter vervulling eener vacature van rechter in haar college opge maakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling; mr. A. W. Kist, rechter in de arr.- rec'htbank te Breda; mr. C. M. de Kuy- per, subst.-griff. bij de arr.-rechtbank te Rotterdam; jhr. inr, dr. G. W. van Vierssen Trip, redlUer in de arr.- rechtbank te Dordrecht. DE CRISIS. De Ministerraad is gistermiddag in buitengewone vergadering bijeenge komen, in verband met den politieken toestand, door den uitslag der Ka merverkiezingen geschapen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, president van den Minister raad, begeeft zich heden naar 11. M. de Koningin op hel Loo, ten einde door II. M. te worden ontvangen. TWEEDE-KAMERVERKIE ZINGEN. ROTTERDAM i en II. Naar de Tel.' meldt, zal de heer Spiekman vrij zo- ker voor Rotterdam il opteeren. De sociaal-democraten zullen alsdan in district 1 in zijn plaats stellen den lieer A. W. ilcykoop, thans gemeen teraadslid van Rotterdam. De N. R. Ct. meldt: Dr. D. Dos, herkozen tot lid van de Tweede Kamer in Winschoten en ge kozen in Groningen, verzoekt mee te deeieu, dat nog geenszins vaststaat, voor welk dezer heide districten hij de benoeming zal aanvaarden. Dit zal worden vastgesteld in gemeen schappelijk overleg met do vrijzinnige concentratie-Uiesyereenigingen in Groningen ou Winschoten. Men meldt, dat mr. M. Mendels voor'het district Schoierland zitting zal nemen. kien meldt ons uit Leeuwarden: Woensdagavond sprak rrir. P. J. Troclslra voor een aanzienlijke me nigte. Spr, noemde dezen dag een der gelukkigste van zijn leven, en zei- de dat hij zoo lang hij leeft of in staat is het politieke leven mede te leven, hoopt dit district niet te ver liezen. Hij bracht in herinnering, dat Leeuwarden de plaats is waar de sociaal-democratische arbeid in Ne derland begon. De coalitie moest het verliezen, omdat zij tegen den geest van den tijd en reactionair is. De vrijzinnigen moeten echter in de soe. democraten geen overloopers zien, en de coalitie geen legen werkers, als 't geldt het tot stand brengen van wet ten in het belang der arbeiders. Spr. Ontving een telegram van den lieer Thomson „Eere den overwinnaar". Spr. wil niets ten nadeele van den heer Thomson zeggen, want hij schrijft den vrijzinnigen de wending ten gunste der sociaal-democraten toe. DE VERKIEZING VAN DEN 11EER ALBARDA. Nu de heer J. W. Albarda als afge vaardigde voor 't district Enschedé gekozen is, zal menigeen reeds bij zichzelf uitgemaakt hebben, dat hc-t Kamerlidmaatschap en de functie van directeur der Amsterdamsche ge meentelijke arbeidsbeurs moeilijk te vereenigen zijn. 't Geval zoohls het zich thans voor doet is inderdaad een novum. Tot dusver is het te Amsterdam althans nog niet gebeurd, dat een directeur van een gemeentelijken tak van dienst, naar 't Binnenhof werd afge vaardigd. Toen (le heer Albarda zijn verkie- zings-propaganda, waarvoor hij zijn vacanlie gebruikte, begon, was de uitslag van de Enschedésche stem bus nog zeer onzeker; vandaar, dat over de toekomst niets werd bepaald. Toch zal 't er wel op uitdraaien, dat voor kort of lang een nieuwe direc teur voor de gemeentelijke arbeids beurs wordt benoemd. C.TeL") BEROOV1NG? DonderdagniorgenHieoft een kan- toorlooper een aangeteekenden brief, inhoudende f 200. van het postkantoor te Asinterdam "gebaald. Toon hij zich in de Korsjespoortsteeg bevond, liep hom een vrouw tegen hot lijf, waarna hij' tot de ontdekking kwam, dut hij dcu aangeteekenden brief miste. De vrouw ls aangehouden, doch op baar is ii Iets bevonden, zoo meldt de N. R. Ct. VERKIEZINGSVARIA. In het district Enschedé ia nog drukker gestemd dan de vorige maal. Er bleven nog geen 3 1/2 pet. der kie zers thuis, zoo meldt de N. R. Ct. OVERLEDEN. Ds heer Tijmstra uit Kollum, het slachtoffer van de botsing tusschen zijn motorrijwiel en een auto, is Woensdagavond in een ziekenhuis te Leeuwarden overleden. ONGELUKKEN. Dc ..Tel." meldt Het 5-jarig dochtertje van den ge meentebode P. C. de Jongh. te Breda, had het ongeluk van de trap te vallen, terwijl ze speelde met een lampetkan. De kan brak en door de scherven werd de halsslagader doorgesneden, tengevolge waarvan de kleine kort daarop overleed. De ter hulp geroe pen geneeskundige kon slechts den dood constaleeren. Een ruim 2-jarig kind van den land bouwer II. Versteeg te Barneveld :s in de beek geraakt en verdronken. Donderdagmiddag geraakte de vijf jarige Grietje Romeijn te water aan de Driftlaan te Leiden. Het meisje was eenige oogenbükken vermist en werd daarna met dreggen opgevischt. Getracht werd de levensgeesten op te wekken. Dr. G. A. "de Br., van Leider dorp, moest echter verklaren, dat het leven geweken was, zoo meldt de „Tel.". De „N. R. Cl." meldt Donderdagmiddag had vrouw B., in haar woning op de Géd. Bolersloot te Rotterdam, terwijl zij zelf een bood schap ging doen, de 3-jarige C. II. B. en een jongetje van 2 jaar alleen thuis gelaten. Tijdens de afwezigheid van de moeder is het meisje van 3 jaar in aanraking gekomen met een brandend gascomfoor, dat op de ta fel stond. Het kind raakte in brand en werd door een knecht, die beneden woont, levenloos op den vloer gevon den. Woensdag is de kersenplukker A. O. te Werkhoven CU.) van zijn lad der gevallen. Hij kwam mot het hoofd op de onderste trede neer en is dood blijven liggen. O. was gehuwd en. had 3 kinderen. Tusschen de stations Ressen Bemmel en Nijmegen is door een II. S. M.-trein de timmerman J. overre den en gedood. Te Zoetei'woudc is de wagenma ker C. II. Angenen per fiets te water gereden en in den modder gestikt. Te Eersel heeft de zoon van de familie d. G., die uit den militairen dienst was teruggekeerd, de onvoor zichtigheid gehad, een meegebrachte scherpe patroon af te slaan. De kogel is hem in den buik gedrongen en een zijner kameraden werd aan het been gewond. De zwaar gewonde d. G. is in het ziekenhuis te Eindhoven, opgenomen. Te Ochten is een driejarig doch tertje van R. v. d. H. in een modder sloot verdronken. AANKLACHT WEGENS MISHANDELING. De „Tel." meldt Een onderwijzer aan een school in do Rapenburgerstraat te Amsterdam diende de vorige week een dertien jarigen jongen, die bij hem in de klas zat, een pak slaag toe. Het feit, dat de knaap wegens een ernstige ongesteld heid naar het Wilhelrnina-Gasthuis moest worden vervoerd, gaf den ouders aanleiding, jegens den betrok ken ondervvijzer een aanklacht we gens mishandeling in te dienen. De zaak wordt thans langs justitiee- len weg onderzocht. DE MOORDAANSLAG TE 's-GRAVENHAGE. Omtrent den moordaanslag Woens dagavond in de girlemastraat dooi den gewezen brouwer der Z.-H. Bier brouwerij gepleegd op den kuipers baas dier brouwerij Polak wordt door de „N. R. Ct." nader het volgen de vernomen De dader is een 55-jarig man van ziekelijk lichaamsgestel. Hij is tot dusver nimmer in aanraking geko men met de justitie of politie. Woens dagavond verkeerde hij in hoogst ze- nuwachtigen toestand. Na den nacht aan het politiecommissariaat te heb ben doorgebracht, was hij Donder dagmorgen tot kalmte gekomen. Aan gezien ook de toestand van den ge troffene zulks toeliet, is toen in liet gemeenteziekenhuis een confrontatie geweest tusschen dader en verwonde. B. erkent geschoten le hebben, maar ontkent de bedoeling gehad te heb ben, P. te dooden. De revolver, waarmede B. gescho ten heeft, is van klein kaliber. Bij de inbeslagneming bevonden er zich be halve twee leege hulzen nog drie scherpe patronen op. De toestand van P., die zich aan vankelijk zeer ernstig liet aanzien, geeft ïharis alle hoop op herstel. B. is ter beschikking van de justi tie gesteld en naar het huis van be waring overgebracht. BRANDSTICHTING. In verband mei den Woensdag te Di- dam plaats gehad hebbenden brand op de boerderij van mej. wed. Stark is de zoon des huizes H. als vermoede lijke dader naar een gesticht ge- j bracht. Dit jongemensch n.L schijnt in zijn ontoerekenbaarheid het huis aangestoken te hebben, waardoor ook hel naastbijstaaride pand van den landbouwer Duits geheel af brandde. Ook dit laatste was, af- schoon laag, tegen brandschade ver zekerd, zoo meldt de „Tel.". Pers-Overzicht DE PERS OVER DE HER STEMMINGEN. (Vervolg), 't Algemeen Handelsblad (liberaal) schrijft in een nastukje r.og over Ede, Ommen en Bergen op Zoom: Maar wij moeten toch nog even op de beteekenis der coalitie-nederlagen juist in die districten wijzen, wijl men anders niet volledig beseft hoe scherp zich ons volk tegen de coalitie politiek heeft uitgesproken. Van de 9 zetels die de Christel ijk- Historisclien van hun 13 behouden hebben, worden twee vervuld door Chr.-HisL partij is). En de twee zetels, partijbestuur bestreden zijn en buiten het partijverband staan (of bediooren te staan; wij weten niet of do heer Schimmelpenninck nog lid van de Chr.-Hist. partij is.) En e twee zetels, waarover al het gepraat on maanden lang onderhandelen van de coaiisee- ronde partijen goloopen heeft, die maar niet „accord" kondon gaan over Ede en Ommen, de struikelblokken voor hei „politieke accoord" zijn geen coalitie-districten meer. De Nieuwe Courant (oud- liberaal) schrijft: Het is met ccn gevoel van getem perde vreugde dat wij den uitslag de zer verkiezingen beschouwen. Deze overwinning geeft een duide lijk geluid ten gunste van onze be proefde vrijhandelspolitiek. Ilot is nu voor de tweede maal, dal daarop een ernstige aanslag beraamd is, voor de tweede maal, dal bijna de hellende weg der procetie werd betreden gebrek aan tijd, een misrekening van hot kabinet ©u zijn meerderheid, ver hoedden slecfiiits den beslissenden stap. En voor do tweede maal zeggen de kiezers met overweldigenden klank: neen. Dat het nu voor lange jaren genoeg zij en. goed verstaan worde dat het land van een opge drongen bescherming zijner natuur lijk bloeiende takken van welvaart niets weten wil. Ook over de sociale wetgeving, waaraan minister Talma met zijn gevolg van anti-revolutionnaire en roomsch ^katholieke staatss oei ai islen de arbeidende klassen langs den weg van staatsdwang heeft willen onder werpen, hebben deze verkiezingen von nis geveld. De tweede hoofdtrek van den stem- busuHslag is de enorme winst der sociaal-democratie. Dit tempert niet slechts de voldoening over het ver kregen©, maar zal vale goede vader landers, ernstig verontrusten. De derde hoofdtrek van deze ver kiezingen noemdenwij reeds met in genomenheid. Hot is aanzienlijke versterking van de verbonden vrij zinnige partijen juist aan dien kant waar onze naaste geestverwanten hun plaats hebben. I-Iieruil blijkt ten dui delijkste, dat de vrijzinnige concen tratie niet gelijk voorheen wel eens gedacht en ook gezegd is, zich van hun medewerking en geestverwant schap spenen kan. Ten slotte zegt hot blad: Het laatste uur van het ministerie- Heomsfkerk heeft thans geslagen. Wij zien het met volle waardeering voor de personen van verscheidene zijner leden, ten wier aanzien wij onze ge voelens nooit verborgen hebben zonder leedwezen gaan. Doch te j.uis-, ter tijd hebben, gelooven wij, de kie zers aan de meerderheid, waarop dit Kabinet steunde, een einde gemankt om blijvend nadeel voor 's lands ge wichtigste belangen van onderschei den aard te verhoeden. Over cle oplossing van de weldra te verwachten ministerieele crisis en haar diverse mogelijkheden, valt on der den vollen indruk ven den her- stemmingsdag niet te spreken. Die oplossing zal buitengewoon moeilijk zijn, dat staat vast, en waarschijnlijk langdurig. Het Vaderland (Unie-libe raal; Do Meiboom was te vroeg in de kap gezet, llij ligt tegen den grond tus schen de afbraak van het coalitie-huis dat men reeds gereed waande voor altijd. De coalitie heeft sind3 ruim 5 jaren het Nederlandsche volk op d© grofste wijze doen gevoelen, dat zij de meerderheid in do Staten-Generaal 'had en dat het een uit haar voortge komen bewind was, dat over Neder land regeerde, de Coalitie, <lie de ééne helft van Nederland beschouw de als het eigenlijko Nederlandsche volk, en de andere helft als overwon nen, die men niet te zeer behoefde te omzien, of hoogstens als verdoolden die bekeering en leiding van nood© hadden. De Coalitie heeft op de gevoeligste wijze ondervonden, dat hare macht op rotte zuilen stond, en dat het volk, hetwelk zij stelselmatig tegen elkan der had opgehitst, nog kraClit en een- droc.litszïn genoeg bezat om als het noodig was zijn eensgezindheid te herwinnen, en den tempel van huiche larij en partijgeest in puin te werpen. Hot is een waar strafgericht ge weest, dat over de Coalitie is los gebarsten. IletVolk (S. D. A. P.): Wat Woensdag triomfeerde, was allereerst de zaak van het Algemeen Kiesrecht. Er werd in de afgeloopc-n campag ne afbreuk gedaan aan de coalitie door d© anti-Kuyperiaansciie ortho doxie. maar deze, och arme! zou de regeering niet hebben omgezet. Er werd een zeer actieve campagne ge voerd tegen de Tariefwot. Ongetwij feld 'heelt, zij een aandeel in de over winning. Maar de verbluffende veran dering die d© Tweede Kantor heeft on dergaan, de sterke verschuiving niet alleen naar links, maar in het bijzon der naar de sociaal-democratie, is allereerst veTOorzajakt door het on stuimig opstuwen en het kloek beleid van het lüesrecMleger. Indien de concentratio-lieeren die in herstem ming kwamen met een man van rechts, niet zoo verstandig waren ge weest om onomwonden den kiesrecht- eisch der S. D. A. P. te aanvaarden, de ni'.slag was niet verkregen, het strijdbare deel der arbeidersklasse had niet zijn organisatie, zijn dis cipline, zijn slagvaardigheid gereed ge'had, om hun de zege te bezorgen. Zoo s'.erk als thans is de begeerte naar do politiek© volwaardigheid in de arbeidersklasse nimmer geweest; hol politiek besef, het verzet tegen den toestand van rechteloosheid was in de arbeidersklasse nimmer zoo sterk, *n het zal blijven groeien, het zal een ernstige bedreiging worden vcor iede re regeerir.g die do bestaande klasse- bevoorrechting zou willen handha ven, tot aan den arbeider als zoodanig is recht gedaan. De sociaal-democratische Kamer fractie, de partij van achttien man, spreekt en handelt niet alleen namens de 144.375 kiezers die op 17 Juni hun stem gaven aan de candidaten der S. D. A. P., zij is de tolk en de kampioen van mins;ons evenveel volwassen man nen van Nederland, die door een niammonistisch knuiselkiesreclit van allen rechtstreekschen invloed op de wetgeving zijl» verstoken, en die dat onrecht voelen als onduldbaar! Dit bepaalt de portie van onze par tij in de nieuwe Kamer. Indien er mocht optieden wat in het gewone spiaakgebruik heet een zaken kabinet, ccn regeering, wier cenig doel is, te zorgen dat de belastinggel den binnenkomen, en weer worden uitgogeven, die nieuwe burgemeesters benoemt waar oud© zijn uitgevallen, do Zuidzee gaat droogmaken on zich wijdt aan de bevaarbaarmaking van do Maas, dam kan zij op den steun van de sociaal-democratie niet reke nen. Dan dient zoo'n kabinet door zijn program zelf zich aan als een zaak waarnemer van de bezittende klasse, als een college dat blind is voor het belangrijkste feil dat in dan jongslen tijd in Nederland, heeft plaats gdliad: de politieke rijpwording van de ver drukte en reobtlooze massa. Dat groo- to beschavingsverschijnsel, door onze partij gewekt, en tot steeds sterker leven gebracht, het moet wordon erkend in onze staats-regeling. De arbeider moet uit zijn politieke min derwaardigheid worden verlost, ook bij do wet. Wie poogt daaraan te ont komen, poogt de vreedzame ontwik keling der arbeidersklasse te versto ren, hij is onze vijand! Wij eisclien, als logiscfh gevolg van onzen jaren langen kiesrechtstrijd, als logisch gevolg van doze verkiezings campagne, een kiesrechtministeriel Wij eisclien een kiesrecht-ministe rie, en van dat ministerie eisc'lïcn wij, dat het een begin make met d© invoe ring van het staatspensioen. DaL de Invaliditeitswet zou warden inge voerd, is ondenkbaar. Maar even on denkbaar is, dat een nieuw kabinet het pensioentje voor de oud© arbei ders, dat een verkregen recht is, zou to niet doen. Integendeel, hot moot worden aangevuld, uitgebreid ook tot hen die niot-lioonarbèiders waren, of die niet konden voldoen aan Takna's eisclien. Deze beid© eisclien zijn liet logisch gevolg van do slembusnitspraak. Wij vertrouwen, dat de mannen die de vorming van een kabinet op zich zul len nemen, het politiek verstand zullen bezitten, die eisclien loyaal te aan vaarden. Een vlugschrift-van dc Vereemi- ging „Het Vrije Ruilverkeer" merkt o.a. op inzake de Tariefwet-bestrij- ding: 'Wij zien met voldoening op den on zerzijds gevoerdem strijd terug. Wij hebben dien strijd gevoerd met eer lijke wapenen. Wij 'hebben nooit be doeld te kwetsen doch alleen ie over tuigen. Onze denkbeelden hebben in gang gevonden bij alle lagen dor be volking, ook bij velen, van wie onze tegenstanders verwacltt hadden dat zij om politieke redenen hunne in stemming het zwijgen zouden opleg gen. Het ma.g wel eens gezegd worden hoe van die zijde onze argumenten, dat bescherming moet leiden tot po litiek zedenbederf, ten slotte met ze kere voorliefde onderstreept werden. De strijd is daardoor verhoogd tot een strijd op zedelijk gebied. Veroordeeld is do belasting, die guêij rekening kan honden met draag kracht, dio onevenredig zwaarder drukt naar mate het gezin grooter, 't inkomen kleiner is. Veroordeeld is de begunstiging van enkelen, ten nadee le van een vaol grooter aantal. Ver oordeeld is de bescherming die door verzwaring van de productie-voor waarden een dnikkenden last zou bobben gelegd op onzen land- en tuin bouw. Veroordeeld Ls de tarief-poli tiek, die moet voeren tot bedelen om gunsten, die de deur zou openen voor vriendendienst en corruptie op zede lijk en politiek gebied. Het voorgestel- do tarief heeft waarlijk genoegzaam aangetoond op welk hellend vlak inen ons wilde brengen. De stembus heeft ten tweeden male duidelijk gemaakt dat het Nederland- scho volk wil volharden bij liet. stel sel van vrijhandel dat ons tol welvaart heeft gebracht, dit stelsel, kon 'het zijn, tot vervolmaking wil brengen. Ook zonder ons op politiek terrein te bewegen wenschen wij, aan het einde van don strijd gekomen, deze uit spraak van de kiezers vast te leggen. Hot goed recht daartoe latem wij ons niet ontnemen. Eu indien misschien later eene her nieuwde poging gedaan, mocht wor den om een© wijziging te brengen In onze handelspolitiek, die in strijd zou zijn met onze beste tradition, in strijd met ons volkskarakter, dan zal ieder bewindsman zich te herinneren heb ben: Qui B'y frolte s'y pique. D e T ij d (R.-K.) De sociaal-democraten, zeer ver sterkt in aantal afgevaardigden, aan vaarden gten verantwoordelijkheid voor de Regeering. De vrijzinnigen, te machteloos, kunnen het niet, wa gen geen „da capo" van het Ministe rie-De Mee ;ter. liet wekt nog verbazing, dat de Rechterzijde na zóó lieftige bestrij ding zóó sterk uit den strijd komen kon, als het geval Is, met een Kamer- minderhoid van -45 stemmen. Dit ge tuigt toch van haar gezonde inner lijke kracht. Zij neemt met die zeer te waardeu ren sterkte echter t.hans plaats in de banken der oppositie. Er zal nu een zaken-kabinet moeten komen ds. Lieftinck Jieeft liet ge zegd dat echter juist geen zaken zal kunnen doen, als de S. D. A. P. en haar trawanten thans geéischt heb ben. Da sociaal-democraten eisclien ge weldige „zaken", uie do Rechterzijde en ook de Eerste Kamer verwerpt. De mannen Jer concentratie, die, met d© herstemmingsbus vóór zich, ontrouw geworden zijn aan het concentratie program. worden, rustig voor vier jaar in de Kamer zittende, wel weer ontrouw aan hun beantwoording der vier vragen van de S. D. A. P., met pame over bet „onvervalschte". Grondwetsherziening, in den geest der sociaal-democraten, is onmoge lijk. Aan twee derden der stemmen ontbreekt bij de meest volstrekte ge willigheid, lijdelijkheid en gebogen heid vun de met 9 vrij-liboralen naar Rechts verschoven concentratie nog le veel. Van politieke beteekenis kan niets tot stand komen. Dan zal er eenige tijd overheen gaan, en niemand zal zich behoeven te verwonderen, als de opnieuw, ge lijk in 1908, ontredderde boedel, na ©en Kamer-ontbinding bijvoorbeeld, weder door een Rechtsch kabinet zal moeten worden aanvaard en overge nomen. De roeping, het Land te redden in de uiterste verwarring, is zeker een eervolle. Zij kan een hoogst verdien stelijke zijn en een gelukkige, al is 's werelds loon dan ook ondank. „Zelfs een onmondige in de poli tiek", aldus de Maasbode (R.-K.) „begrijpt, dat ©en eventueel linksche regeering een voornaam steunpunt zal zooken in de rood© partij, een der drie groote partijen in het parlement. Komt er oen linksche regeering, dan eene, dio Troelstra's hooge goedkeu ring heeft en weet te houden." En dat heeft niet in de bedoeling ge legen van de wijde kringen, die zich door de concentratie-leugens hebben laten misleiden. In de laatste dagen was ©r reeds kentering te bemerken, en drong eer. sterk besef door, dal men om den tuin werd geleid. Maar het bekcoringsproces had den noodi- gon tijd niet en was pas aangevangen, toen de stembus gesloten werd. Vooral de vreesaclitigen voor de Tarief wet en meer nog misschien de misleide leden der Ned, I-lervormde Kerk zullen reeds spoedig weer tot be zinning gekomen zijn. Deze laatste groep ziet nu het beste aan den ge schapen toestand, dat zij de Ned. Her vormde Kerk geen dienst bewezen hebben. „Rome" heeft men niet ge schaad, want óén zetel kan ons waar lijk niet deren. Maar protestantsche mannen, vele leden der „bedreigde" kerlc zelve, hebben de misleiden doen tuimelen. En er is plaats gemaakt voor principieel© tegenstanders der „bedreigde" Hervormde Kerk. Thans is het lo laat. Doch niet ge heel. Verre vandaar. M ij zijn gesla gen, omdat we niet machtig genoeg waren in leugens en in geld, zooals de concentratie. Maar krachtig zijn we gebleven. Ouzo trouwe kern. die ons nimmer verlaat, is een groote kracht gebleken. Voor de cijfers, die verschillenden onzer candidaten heb ben behaald, kan onze tegenstander niet dan eerbied hobban. .Verscheidene districten wachten weer op rechtsch© candidaten. Voor liet herstel onzer oude positie is noodig het achterhalen van al den schandelijken laster, die over ons is uitgestort. Dat zal de tijd op zich ne men. Lang behoeft di© niot te zijn, omdat de uiterst donkere, onontwar bare toestand, waarin thans ons land is geraakt, luide spreken zal tegen hel opzweepingsbedrijf der stervende vrijzinnigheid. Wat de toekomst ons brongen zal, kan niet anders zijn dan een voor ons land gevaarlijke, onrustige verwar ring. Deze kan zich in minder© of meerder© tempo's afwikkelen maar in het eind moet ze voeren naar een nieuw, sterk rechtsch bewind. Alles is in dezen toestand mogelijk. Maar dat een nieuw, sterk rechtsch bewind ten slotte door de kiezers zal worden weergeroepon, is zeker. De Residentiebode (R.-K had nog een stille hoop gekoesterd, dat de uilslag anders geweest zou zijn. Zij had liet oog gevestigd op de volgende factoren Ten eerste het opschuiven van de vrijzinnig© concentratie naar de so ciaal-democratie. Wij vertrouwden, dat de oogen der kleurlocze midden stof zouden opengaan en dat zij zich van de roode bondgenoolen zou af wenden. Vooral toen de uitslag dei Staten -erkiezingeri in verschillende gewesten dat opschuiven naar links duidelijk signaleerde. De andere factor, welke ons hoop deed koesteren op een ommekeer in do gemoederen, was de verklaring van verschillende Hervormde predikanten die, beducht voor de kentering naar rood, onomwonden adviseerden rechts te stemmen. Helaas, dat hun oogen niet eerder zijn opengegaan. Zij zijn eigenlijk degenen, di© de glazen heb ben ingegooid en daar spijt van had den, nog vóór de scherven waren weg geveegd. Wat zij vooral het meest geducht hebben, is geschied. Is de tegenslag groot voor Rechts, hij had, meent het blad, toch nog grooter kunnen zijn. Wij ten minst© geven de voorkeur aan een minderheid van 45 boven ©en meerderheid van 51, behaald met de medewerking van 2 min of meer wil de elementen. Behalve dat, is er nóg een overweging, die ons tot troost kan verstrekken. D© Rechtsche minderheid is wel ©ens minder geweest en wanneer wij onzen tegenspoed met Christenmoed dragen, zal hij ona niet tot bescha ming, maar tot loutering strekken. Een concentratie-kabinet komt er niet, zegt De Gelderlander (Kalk.) Wel een zakenkabinet: Kleur loos, maar toch zeker wel met een heel vrijzinnig tintje. We gelooven tenminste niet. dat één man van Rechts zich zal laten vinden om mee te helpen een toestond te ontwarren, waarvoor de Concen- tratie alleen de verantwoordelijkheid heeft te dragen. Rechts is nog altijd ©en sterke min derheid. Het zie toe, dat geen recht sche belangen worden geschaad. Aaneengesloten vormt het een kracht, waarmee el?© Rcgeeving reke ning zal hebben te houden F.en meer derheid brengt verplichtingen tree oni positieven arbeid te verrichten, maar onze rechtsche Kamerleden ook niet vergeten, dat dc minderheid de zware verplichting hooft orn zooveel mogelijk de totstandkoming van alios te verhinderen wat in strijd is mót onze christelijke beginselen, opdat wanneer een betere toekomst zal zijn gedaagd, onz© handen niét worden gebonden door wat thans door tegen standers zal worden tot stand ge bracht Bitter teleurgesteld is De Rotte r- dammer (anti-rev.), die op Zwolle, Ridderkerk, Lc-iden en Middelburg groote verwachtingen gebouwd had. Waarheen en wat nu vraagt het blad. Nu reeds mag worden vastgesteld, dat in vele districten het tariefspook zijn afschilkwekkende macht heeft geoefend. Door de leidende geesten, die zoo langen tijd aan universiteit, hoogere burgerschool en in de pers den toon hebben aangegeven, is Neer land vervrijhandelanrd. Bij maar al te velen vindt gretig ingang het hart verheffende „Het is vrijhandel, liet blijft vrijhandel, het blijft vrijhandel boven. En al wie geen vrijhandelaar is. dien stoppen we in den oven." Daarnevens lieeft het anti-papism© sommigen van de rechterzijde afkce- rig gemaakt. Bovonal echter heeft de dierbare liefde, welke menig concentratie-man rnet grooto luidruchtigheid voor do Hervormde Kerk aan den dag legde, sommige bezwaarde harten voor links verteederd. Met de benoeming Aan prof. Noortzij aan de Rijks-Universi teit te Utrecht vooral wist men won deren tot stand te brengen. Op het eind zagen enkele Hervorm de voormannen het roekeloos en ge wetenloos spel in, dat gespeeld werd. Nog lieten zij hun waarschuwend woord hooren. maar de verleiding had reeds te diep ingevreten, dan dat een kcering der geesten mogelijk wos. Gemeenlijk is een kort tijdsverloop tusschen den stemdag en Iierslem- mingsdag voor ons verkieslijk, omdat de linkerzijde in die periode ongekend booze hartstochten weet te ontkete nen. Thans was bij eerste stemming reeds alles op haren en snaren gezet, hadden wij 'nu langor respijt gehad, dan zou met meer kracht de mislei ding der schare hebben kunnen wor den afgewend. Het ministerie-Heemskerk zal, meent „De Rott.", ongetwijfeld zijn onlsl ïg aanbieden. Al zou zij hel verdedig baar achten, dat een Kabinet, aan liet bewind gekomen, toen de linkerzijde meerderheid was cn onmachtig tot regceren bleek, geen roden vond om heon te gaan, nu dio linkerzijde we derom meerderheid is en wederom de gewettigde vrees voor machteloosheid aanwezig is. Evenwel om de beschuldiging van verkeerden mnchllusl te ontgaan, zal het Kabinet zijn portefeuilles ter be schikking stellen, te meo.r omdat de uitdrukkelijke verklaring -aangaande de Tariefwet afgelegd, toch een spoe dig conflict zou uitlokken. Niet twijfelachtig is ook het „wat nu?" ten aanzien van het nieuwe Ka binet. Slechts één antwoord is moge lijk aan dc mannen der concentratie met de achttien sociaal-democraten :s nu de leiding. Een concentratie-Kabi net, al dan niet met de sociaal-demo craten in hot. Ministerie, is de eenig denkbar© oplossing. Innig verbonden hebben sociaal democraten cn vrijzinnigen gestreden. Zij zochten elkaar in liefderijke op offeringsgezindheid te overtreffen. Zelfs toen reeds vast stond, dat ie concentratie alleen niet de meerder heid zou hebben, word door de S. D. A. P. nog de eed van trouw op het concentratie-vaandel afgeéischt van de in herstemming komonde vrijzin nigen. Alleen Van Foreest weigerde te zweren, maar zelfs De Beaufort kwam ten slotte nog aanstrompelen. Het was dus met liet concentratie manifest bloedig© ernst. Van Karne- boek en Treub vielen reeds vóór d© slag begon. Welnu, hel behoort ernst te blijven. Zedelijke lafheid zou het zijn, indien thans de roode en rose spitsbroederen zich aan de verantwoordelijkheid zochten te onttrekken. Hun optreden is in „de rechte lijn", of wilt ge, in dezelfde kromme lijn. die bij den elec- loralen strijd werd gevolgd. Wat nu het is een vraag niet ol- leen met betrekking tot de toekomsti ge Kabinetsformatie, maar ook eeiio Uie l>eslag legt op alles. De nederlaag heeft de Standaard (A.-R.) geenszins verrast. Het is im mers reeds de derde maal, dat een Kabinet van Rechts na korter of lan ger bowindvoering, zich de teugels ontglippen ziet. Dat het Kabinet dus wijken moet voor een ander, waarvan het karakter nog niet aan te geven is, maar dat in elk geval links zal zijn, is niets ongevoons. Er is dus geen de minste oorzaak voor verontmoediging, zoo men deza nederlaag vergelijkt met die. welke Co rechtschen in 19Ö7 en 1909 èn bij de Statenverkiezing én bij die voor do Kamer aan de linkerzijde hebben toe gebracht. De rechtsche partijen wachten in kalmen ©rnst af wat do heeren Links met den geschoten beer zullen uit richten. Wat we voorshands alken doen kunnen, is den regel van het consli- lueele staatsrecht in herinnering bren gen, die ook nu zijn toepassing be hoort te vinden. Het zittend Kabinet is ten val ge bracht, niet door een toevallige, maar door een opzettelijk gewilde combinalie. Op zichzelf ware het zeer wel denk baar, dat een Kabinet zijn meerder heid verloor door tweeërlei gelijktijni- gen aanval van twee geheel afzonder-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6