NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30© Jaargang No. 9208 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATEBDAG 28 JUNI 19.' 3 A ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER drie MAANDEN: fpPl. .3?ïfffl Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemf 1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 Jff Advertentlön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (öif?! 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. :a»3 en A<tai»iste>«e! Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per posj 0.4o intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Loureus Cosfer. Directeur J. C. PEOREBOGM. Drukkerij: Zulder Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 767S, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHTTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 29.JUNI. Muziek in den Hout, half drie. Buiten-Societeit: Concert Harmo nie, 8 1/-4 uur. Brongebouw: Openlucht-meeting Int. Bond v. d.- Ration, opv. v. h. kind, 2 uur. Schouwburg: Biosc. voorstelling. De Kroon: Biosc. Voorstelling. Apollo-Theater: Biosc. voorsietmg. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. .Rusthoek, Boemendaal: Concert: MAANDAG 30 JÜNL Schouwburg: Biosc. voorstelling. De Kroon: Biosc. Voorstelling. Apoüo-Theater: Biosc. voorsteling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor- Stelling. Bennebroek: G em cen ter aads v er g a - dering. Brieven over Amerika. V. Dien middag nu zou er iets gebeu ren gelijk ik u reeds medegedeeld heb, dat uiterst zelden geschiedt. Wij had den voortdurend slecht weer gehad, doch legen twee uur knapte hot op. liet regende niet meer, het zonnetje kwam door cn vele passagiers waren op het dek. Heel In de verte zagen wij een zeil schip. Nauwelijks scheen ook dit ons gezien to hebben of het kwam recht op ons af. Het voer in tegenoverge stelde richting als wij, doch duidelijk was te zien dat hot den sleven gewend had en ons volgde. Het heesch de rood met wit gestreepte vlag in den top ten teelten, dat het seinen wilde en daar na kwam een witte vlag niet blauwen rand en rood vierkant in het midden, en er onder een half geel en blauwe vlag. Ons schip antwoordde en da delijk daarop kwam een witte vlag met blauwen rand. Nog staarden wij over de verschan sing naar het zeilschip, dat al meer en meer naderde en welks seinen nu met hot bloote oog te zien waren, toen een matroos mij verzocht bij den ka pitein te komen. Ik ging naar de brug cn hooide van den kapitein, dat liet zeilschip dringend om eon dokter vroeg. Zijn vlaggen hadden bctee- kend: „llebt gij een dokter aan boord?" 011 daarna: „Wil uw dokter bij ons aan boord komen?' De zee was kalm, het weer op dit oogenblik verrukkelijk. „Ik zal u de groot© boot geven met flinke beman ning, wilt u gaan?" Dus vroeg de ka- prtein mij en geen minuut later vloog naai'den top van onzen mast de vlag, die beduidde: „Dokter konit dadelijk." De groote boot, die altijd buiten boord hing, werd binnengebracht, da machine sfoptc. Ik ging In de boot met den eersten officier en vijf ma trozen. Alles klaar? De boot werd uit gezwaaid, on langzaam vierde men uw»en de boot om laag. Nog vool ik liet zwiepen van de boot, nog hoor ik de plof waarmede ze in het water neerkwam. De eerste stuurman stond aan het roer, de vijf matrozen hadden de rie men gegrepen en voort ging het. Eén riem was neg over bij het bank je waarop ik zat. Ik kreeg lust om mee te roeien en een oogenblik later volgde ik den slag van de matrozen. Hei waren nemen met dollen, niet met gat en pen zooals aan onze roei bootjes meestal zijn, en ik was blijde dat lk aan ons bootje thuis geleerd had met de dollen te roeien, want ik kon slag houden en zag den len offi cier eerst verbaasd kijken, dat een landrot zoo goed met de riemen wist am te go an. Wij naderden, Soms helde de boot geweldig, als eci: zee ze opnam en weer neerplofte, wat een ellendig ge voel gaf, net alsof men op een schom mel zit en plotseling omlaag gaat, en ik was blijde dat ik de riem gegre pen had, want anders zou Ik mis schien nu zeeziek geworden zijn. Nog eenige slagen. Wij pakten het touw dat van het zeilschip afgewor pen werd, ik deed hot touw waarme de ik naar boven geheschen zou wor den om mijn middel, en stapte op de ladder die huiten boord hing en toen ik na eenigen tijd naar beneden keek. lag mijn boot al weer od 't wiïda sop op mij te wachten. Want de zee slingerde voortdurend de boot tegen het schip aan en hel scheen veiliger in zee te wachten dan langs zij. 't Was oen Spaansch schip. De ka pitein had zijn vrouw aan boord. Hun tweede reis na hun huwelijk. Tegen wind en slecht weer hadden ze veel langer onder weg doen zijn en de blij de gebeurtenis, die men gemeend had dat in Juli zou geschieden, kwam vroeger enniet zooals het in de meeste gevallen gebeurd. De kapitein begreep dat hier geneeskundige hulp dringend noodig was. Ge-: lukkig kwam die ter rechter tijd en i een half uur later lag in de armen van een der matrozen, die de rol van baker vervulde, een kleine dikkcri te sciucie-i en was het haast een pot sierlijk gezicht zoo voorzichtig als die oude zeerob met zijn gecarboliiieuin- de, grove handen het nieuw geboren dochtertje aanvatte en er sussend mee door de kajuit liep. Maar het duurde onzen kapitein ze ker te lang, want eensklaps hoorde ik de fluit vari ons schip drie keer larig achtereen, blazen. Eerst schrok ik. vreezende dat er mist gekomen was. Want. dan dreunt het sonore geluld ook over de golven en ik vond het niet prettig om in dikke mist naar. ons schip te moeten zoeken. Maar ik was nog geen „zeeman" op en top, anders zou ik wel geweien hebben dat ons schip als 't gemist had niet geülazeu had, doch aan voor- en ach tersteven de bel geluid was. Zij lagen immers stil en <lau wordt de bel ge luid, en dreunt niet het uiistsein, dut alleen als 'l schip vaart bij mist elke minuut zeven seconden lang gehoord wordt. De kapitein werd ongeduldig, maar ik had nog werk te doen, doch liet om hem eeiiigszins op de hoogte te bren gen de \iag hijscheu. „De dokter komt onmiddellijk Een kwartier later stond ik op dek en nam afscheid va'n don kapitein. Beneden rustte zijn vrouw, terwijl d© matroos met één ik zou haast zeggen „aandoenlijke zachtheid" het kindje wiesch, hier cc-n likje en duur een likje met zijn ruwe hand nu vol witte schuim. Menig echte baker zou het niet zoo zacht gedaan hebben dan de ruwe, vereelte hand van den zo- rob het vermocht, lk nam afscheid van den kapitein, doch voor ik den voet oj) de ladder zette om naar de sloep te gaan, overreikte hij mij ge heel naar oud gebruik een „envelop pe". Ik keek verbaasd, dat voelde ik, vond dat ik er geen recht op had. Ik was immers i>l dienst van do „Com pagnie" waartoe ons schip behoorde. Maar weigeren was, ik veelde het le vens, niet goed te doen en dus aan vaardde ili de belooiving, en ik wist er niet beter mee te doen dan aam de bemanning van onze sloep te geven met 't verzoek rnet ons allen eerlijk op te deelen. Van 't geld zou ik zoo straks in New-York wat koopen nis een herinnering aan de blijde gebeur tenis op zee. Maar meer herinneringen zou ik krijgen, want al wat passagier was en een „Kodac" had, had voortdurend „gekiekt" en als ik thuis van ui de toegezegde photo's er de helft ontvang kan ik" ze allen niet in mijn kamer op hangen. Wij kwamen langs zij van ons schip aan den achterkant waar de wind niet stond en het aan b-oord komen gemak kelijker was. De takels werden uitge gooid, vastgemaakt in de Raken en één, twee, drie, daar werden wij weer opgetakeld. De boot werd binnenge- zwaaid, de schroef wentelde weer en met bijna één uur oponthoud stoom de ons schip verder. Ik ging naar de brug den kapitein verslag uit brengen van mijne reis. i Plotseling dreunde een kanonschot over de golven. Lichte kruitdamp trok 1 op van den voorsteven van het zeil- schip, nog eens cn nog eens. En zie be- vlagd aan schier alle touwen lag daar! de „zefier". Vroolijk wapperde zijn j vlaggetjes in den wind. Hij loste zijn vreugdeschoten, ons ter groeten is. j En ee noogonblik later salueerden ook wij met de vlaggen, van de voor- j plecht vloog over de zee het dreunen vaD 't kanon, dat ook wij afschoten, 't Was een onvergelelijk oogenblik. Langzaam verwijderde beide sche pen zich. De eerste officier kwam mij mijn aandeel van de „ontvangst" brengen en het eerste wat ik zou doen als ik in New-York was, was er iets voor te koopen als herinnering aan dien gedenkwaardige» dag. "s Avonds was er bal op het schip. Het dek aan de zijde waar de wind niet woei, nan de luvvzijde, was met. verschillend gekleurde electrische lampjes verlicht, vlaggendoek was overal aangebracht, de muziek zat aan het eind lusschen het dek van de eerste- en tweede klas passagiers. 's Middags had ik op mijn tafel de order gevonden van den kapitein „van 911 uur dansen op 't voordek". Nu moet men de vier kruisjes al bijna achter den rug hehben, een gezin hebben en dan een order vinden om te dansen. Ik dacht bij me zelve: „Gij kunt me laten doen wat u wil, maar opgecommandeerd worden om te dan sen, daar bedank ik voor", en ik bleef dan ook om 9 uur kaünpjes in mijn hut. Maar niet lang na. 9 uur kwam de „purser', de administrateur van 't schip, me halen ik moest mee. Nu, als ik dan niet dansen wilde, la Ijonne heure, maar ik moest er toch zijn 't was voor de passagiers 1 enz. enz. Ik was net zoo heerlijk aan het werk en met schrik dacht ik aan mijn vorige reis, waar ik ook had zien dansen, maar toen als passagier. 't Was vol, bijna al de dames van de eerste klos waren er. De dans begon, overal hadden zich paren gevormd, niemand bleef alleen. Ja, toch één. Mijn overbuur vrouw aan tafel, een meisje van een jaar of dertien uit Califoniië, stond alléén tegen de verschansing te leu nen. Ze had me 'smiddags aan tafel gezegd hoe ze flasle op 't bal, hoe zo hoopte veel te kunnen dansen. Ze stond daar heclernaal in 't wit, met haar mager halsje. Ik voelde op dat oogenblik, dat een illusie hij haar te loor ging. Ik ging naar haar toe cn, opgecommandeerd of niet, ik danste. Maar 't was me alsof 't ravenzwart haar, dat in sierlijke vlechten om het voorhoofd lag, lichter werd1, alsof de donkerbruine oogen in zacht-blauwe veranderden. Het magere figuurtje werd gevulder. Ik danste niet meer met Miss Kathleen Zoo-en-zoo, maar het was me, alsof ik met mijn oudste een dansje door de kamer deed. Het was als hoorde ik ze lachen, en toen de muziek eindigde, was "t me als viel ik terug in koude werkelijkheid, lk was niet meer thuis, ik zag ze niet meer, die schalken, die ik nu al dagen lang niet gezien had. Maar ik had ze één oogeniblik heel dicht bij me ge voeld, en dat was me alles waard. G. A. OOTMAR. Stadsnieuws Naaml, Vennootschap. De Staatscourant bevat de gewij zigde statuten van de Algemcene Noord-Hollandsche Maatschappij van Levensverzekering, te Haarlem. ACCOUNTA.N I'S-EXAMEN. Voor de vanwege de Nederl. Acade mie van Accountants te Utrecht ge houden examens zijn geslaagd: voor het voorbereidend examen accoun tancy (A boekhouden) de heeren B. W. Weisieyu en H. G. Wesseling, te Haarlem. Weggeloopan, Do bestuurder van een melkinrich ting aan den Kruisweg heeft bij de politie aangifte gedaan dat een loop jongen verdwenen is met medene ming van een rijwiel van de zaak. NOORD-ZUin-IIOLLANDSCHE TRAMWEG-MAATSCHAPPIJ. (Men zie ook het 3de blad.) Het verslag van de Noord-Zuid- Ilollandsche Tramweg-Maatschappij deelt, wat de stoonitrainlijneii (.Haar lem—Leiden en Haarlem—Alkmaar) betreft, mede, dat op de lijn Haarlem Leiden hel personenvervoer 1194.337 opbracht, het goederenver voer 22.049 en de diverse baten /3199. Voor do lijn Haarlem—Alk maar waren deze cijfers f 649U7, f 15.419 en 1114. De uitgaven voor het baanvak Haarlem—Leiden be droegen 88.248, terwijl liet voordee- lig saldo der exploitatie-rekening f 11.337 (v. j. I 5U.4b2) bedroeg. De uit- gaven voor de lijn HaarlemAlk maar bedroegen 179.374, waarbij een voordeelig saldo is van (2156 (.1403). De uitgaven waren voor den iramwvg HaarlemLeiden f 11676 en voor don tramweg Haarlem—Alkmaar 158-4 hooger dan over 1911. De hoogere uit gaaf bij de lijn HaarlemLeiden is hoofdzakelijk ie wijien aan meer kos ten van onderhoud van het rollend materieel, hoogere uitgaven voor brandstoffen en onderhoud van den weg. De minder gunstige financieele re sultaten der Mij. van het afgeloopen jaar zijn, volgens het verslag, zoo niet uitsluitend dan toch in hoofd zaak te wijten aan de omstandigheid, dat het gedeelte der obligiUieleeniug, bestemd voor den aanleg van de stads lijnen te Haarlem, daarvoor werd verwerkt zonder dat het vruchten ver mocht ai te werpen, dank de vertra gingen, veroorzaakt door wachten op beslissingen, waardoor de lijnen niet in exploitatie konden worden ge bracht. Geld vermist De wed. de K, op den Kruisweg heeft bij de politie kennis gegeven, dat re f 46 mist uit de ongesloten toonbanklade in haar sigarenwinkel. VEEL DRUKTE EN ANGST VOOR NIETS. Een heer, wonend in de Wilhelmd- nastraat, sprak Vrijdagavond te 8 uur een politieagent in het Kenau- puik aan. Hij had even te voren aan 't huis van een arts gebeld, zonder. gehoor te ontvangen, ,,'fc Ja vreemd", i zoo had de heer gedacht, „do dokter heeft twee dienstbodes, dus er moest in elk geval Iemand thuis zijn. Als er maar geen ongeluk is gebeurd." Met zijn angstige vermoedens stel de de heer dc-n politicagent in ken nis. De politie heeft nog al moeite gehad, orn het geval iot klaarheid te bren gen. Latei' loste zich eve:wel alles op, de dokter en de familie alsook een dienstbode was uit en de meid. die alleen thuis was, verbleef tijdens het gebel van den heer uit de Wilhelm!na si raat op den zolder, zoodat ze niets hoorde. Gelukkig was alles dus slechts een storm in een glas water! Zwemschool. Temperatuur van het water: Hedenmorgen 6 uur: 60 gr. Hedenmiddag 12 uur: G1 gr.. ORGELBESPELING, in de Groote- of Sint-Bavoke;k alhier, op Dinsdag 1 Juli 1913, d-s ham. van i—2 uur. door don lieer Louis Robert. Programma: 1. Praeludium et Fu ga C kl. t, J. S. Badh: 2-. Variaiionen über God save the King, Ad. Hesse. 3. Benediction nuptiale, C. Saint-Saëns. 4. Suite., Felix Borowski; a. Prélude, 1). Toccata, c. Méditatïon Elégie, d. Manche Solennelle. WEER EEN SPOORWEGDIEFSTAL. Op 23 Mei is van hier naar Leeu warden per H. IJ. S. M. een pakje verzonden met: gebakken visoh, een kistje sigaren, een blouse en 2. gulden. Te Leeuwarden zijn alleeai de visch- jes aangekomen, 't Andere is dus ge stolen. De jioli'.ie onderzoekt de zaak, maar nu al een maand over het gevaJ ver- loopen is, zal het onderzoek niet go- makkelijk zijn. Weer terecht. Het bankbiljet van f 25, dat P. 13., uit de toonbanklade van zijn winkel in de Gr. Houtstraat miste, blijkt niet gestolen te zijn. De winkeljuffrouw had zich bij het geld wisselen vergist, een dienstbode heeft later de f 25 die ze te veel ontvangen had, (twee briefjes in elkaar,) teruggebracht. ROODE KRUIS TRANSPORT- COLONNE. Vrijdagavond vergaderde in het cursuslokaal van de militaire zieken- inrichting. de Haarlemsch© Roode Kruis transport-colonne, ouder voor zitterschap van Dr. D. H. Hiensch. Door den voorzitter van hot nian- nencomité voor Haarlem en omstre ken, Dr. Proot, werden aan de leden die in Mei jl. voldaan hadden aan het examen als helper, de diploma's, in signes en verbanddoozen uitgereikt. Door den heer Proot werd er op ge wezen, dat, wanneer de helpers ge hooid zijn met het insigne, zij ook steeds in het bezit moeten zijn van verbanddoos en diploma, da t zij d© bevoegdheid hebben waar noodig eer ste hulp te verleenen en zorgen voor een doelmatig vervoer. Zij inoetm zich nooit laten verleiden deze bevoegdheid, in welken vorm ook te buiten te gaan. Na een bartelijken gelukweosch met hel behaalde succes op den wedsiryu te Amsterdam, welk bericht ook het mannencomité met vreugde had ont vangen, verliet Dr. Proot de vergade ring. Hierna kwnmen verschillende zaken in behandeling. Van den secretaris-penningmeester den heer D. E, de Jong, was bericht ontvangen, dat hij wegens overplaat sing zijn omslag moest hemen. Hem werd dank betuigd voor de wijze waarop hij zijn functie van de oprichting der verocniging af tot he den had vervuld. Deze dank zal in een blijvende herinnering worden vast gelegd. l)e heer D. Oddens werd bij accla matie benoc-md toi secretaris-penning meester terwijl de lieer C. Nel tot lid van het bestuur werd gekozen. De toetreding tot de „reddingsbri gade voor drenkelingen" werd bespro ken en goedgekeurd. Voorts we ra r.og besloten in Rep- temlier a.s. een groote oefening te houden en in October een nieuwen cursus te beginnen, waaraan dan een 15-tal nieuwe leden kunnen deelne men. Tuin concert. Gisterenavond gaf de Kon. Lieder tafel „Zang en Vriendschap" mc-t wel willende medewerking van de mu ziekvereniging „Harmonie" een con cert in den tuin van het Bronge- bouvv, waarvan het batig saldo ten voordeele van de tram-veteranen komt. Voor 't doel was 't jummer, dat 't getal bezoekers niet grooter was, Het muzikale succes van „Z. en V." was evenwel zeer groot. De Liedertafel werd gedirigeerd door den heer Ph Loots, de heer Ro bert was ongesteld. Geen wonder was het, dat het „Morgenlied" onder lei ding van den componist een schoone vertolking genoot. Met veel toewij ding zongen de zangers en volgden getrouw de intenties van hun genia le» leider. Hoewel het èn voor koor èn voor dirigent eenigszins vreemd geweest zal zijn, daar heiden toch niet zoo aan elkaar gewend zijn, viel daar voor de hoorders niets van te bespeu ren, Integendeel was het ons zeer aangenaam Loots' schoone composi tie zóó „af" te hooren uitvoeren. Wat waren die regels mooi: „De vogels neuren in hun droom gezangen en koralen", De liedertafel zong in de veranda, het klonk daar zeer goed en de in druk is bepaald beter dan wanneer men den zang uit de muziektent hoort. Hierna voerde „Z. en V." het mooie reporloirewerk „l es Esprits de la Nuit" van Fr. Riga uit. Onnoodig is het, te zeggen dat door de beschaaf de zangcrsschaar het Fransch goed werd uitgesproken en dat het geheel een uitstekenden indruk maakte. Dit zoo veeleischcnde werk, werd na de uitvoering met spontaan ap plaus beloond. Waarom was het publiek niet grooter getale opgekomen om van dit buitengewone concert van onze eer ste vereeniging te profiteeren? Was ook die muzikale vertolking van het mede zoo «choone „Germi nal" van Riga, wederom niet het beste bewijs dal „Z. en V." recht heelt op volle waardeering? Het moet gezegd van de directie des heeren Loots hebben wij ook ten zeer ste genoten zoo kalm, zoo juist zijn zijn bewegingen, die voor de uitvoe renden direct te begrijpen zijn. Met 't laatstgenoemde werk had .,Z. en V." wel het meeste succes. Wat klagend en week klonk die regel: „Hélas souvent lourde est la chaine" etc. Met het succesnummertje „Die Falsche Pepita" (dat toch lang niet gemakkelijk is I) werd dit belangrij ke concert wal „Z. en V." betreft, be sloten. De „Harmonie" onder leiding des heeren C. F. W. Wcrnecke, opende haar programma niet liet „Wilhel mus" eu speelde daarna een flinke Marcho Militaire „Officiers Appèl" van hun directeur, liet trio met het „Wien Neerlandsch bloed" is aardg gevarieerd door passages der houten blaasinstrumenten. Daarna hoorden we een „Jubel Ou verture" van Ch. Bach, waarvan sommige passages deden denken aan „Die 'iorelle" van Schubert. De uitvoering was zeer goed te noe men. 1 In de Fantaisie „Romantique Le- gentle" van L. Montague, ontwikkelde j Harmonie mooie klank, doch de fi nale en de clarinetpassage, waarover 1 al zoo veel gestruikeld is, was min der mooi. De geluiden van de clari- nettisten bederven zoo dikwijls een werkelijk hoogst aangename» indruk die men van liet mooie koper krijgt. De Ouverture Aus der Oper „uie Zigeunerin" van W. Balfé,- werd zeer goed voorgedragen, doch in de fanta sie de l'opéra „Roméo et Juliette" van Ch. Gounod (arr. Wernecke) be reikte Harmonie zijn climax. Met veel genoegen hebben wij naar deze mooie muziek en dc inderdaad goede utivoering daarvan geluisterd. Aan pistonnist- en trombonist nogmaals ons compliment en aan den heer Wernecke voor zijn goeden smaak van arrangeeren Ook „Harmonie" had veel succes. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Gevonden en terug te bekomen: bij mej. Van Enthoven, Bloemendnalsche* weg 168, een. fietspomp; bij A. E. van Leeuwen, Cronjéstrnat 29 zwart te Schoten, een zilv. armband; uan hc-t bureau van politie te Overveen, een huissleutel; bij Lonisse, Kinlicfmweg 3, te Bloemendaal, een vulpenhouder; aan den jiolitiepost te Mlocmendaal, snoer blauwe koralen, een ltin- derporteaiortiiaie niet in.'ioud c-n twee houten hamers; bij A. J. van de Pol, Korte Kleverlaan 5, een mandje; bij BÓhurhjs, Bloemend, wvz 111, een cmonnaie met inhoud; bij Zuidcr- i, Duin c-a Kruidberg, anlpoort, hond twill© buldog); bij H. da Jong, Korte- Klever laan 1, een par- bij H. van den Horn, Klooster straat 22 zwart te Scholen, een zilve* 'heere-n horloge; Dij II. Lijsten, Zoinerzorgerlaan ie Bloemendaal, een zijden heerenparopluie. HA ARLEMM E RM EER. Gewassen te velde. Het jaarlijltsch onderzoek naar do te veld staande gewas cn in deze ge meente heeft den navolgenden uitslag opgeleverd: Wintertarwe 2477 II.A.; Winterrogge 609 H.A., Wintergerst 85 II.A., zomergérst 143 H.A., Haver 1775 H.A., Veld boenen 872 1 '2 H.A.; Erw ten 1053 H.A., Stamboonen 2 III.A.. Winterkoolzaa 28 H.A., Mosterdzaad 5 1/2 H.A., Karwijzaad 592 1/2 H.A., Btauwmaandzaad 16 II.A., Vlas 25 II A„ Kanamiezaad 12 H.A., Suiker- biötenzaad 19 1/2 H.A.; Wikkenzaad 3 H.A., Iinollenzaad 3 II.A., Spinazie- zaad 210 H.A., Rammenaszaad 2-1/2 II.A.. Prijzaad 1 1/2 II.A.. Aardappe len 130 H. A., Suikerbieten 2946 H.A., Voerbieten en mangelhvortel '273 1/2 II.A. zomerknollen 2 II.A., Bloembol len 23.3 12 H.A., Uien 5 I1A„ Roode klaver 661 H.A., Mengklaver 10 HA., Lucerneklover 2 II. v.. Kunstweiden. 769 H..A. De geheele bezaaide en be plante oppervlakte bedraagt 12983 11. A. HALFWEG. Paardenmonstering. Ter hedenmorgen alhier gehouden monstering van paarden van 5 tot 12 jaar werden er 8 aangeboden, waar van geen gekocht. Met ingang van a.s. Dinsdag wordt trein no, 319 des morgens te ruim 5 uur ais posttrein voor hier ingesteld, ter vervanging van de verzending per geleide op trein 406, dat alleen Zon dags bfijft beslaan, daar eerstgenoem de trein dan niet lijdt. Drankbestrij ding. Tot lid van het bestuur der afd. I-Iaartem van de Nat. Chr. Geheelont- houdersvereeniging Is gekozen de heer C. A. Mooijman, in de plaats van den lieer W, P. J. Overmeer, die om principiëele redenen, buiten den drai'.kstrijd staande, voor deze func tie heeft bedankt. Eenbotsing. Op het Plein heeft Vrijdagmiddag ec-n botsing plaats gehad tusscheu een E. S. M. tramrijiuig en de auto mobiel G 2116. Do bestuurders zagen elkaar te laat. Een voorlantaarn der tram is defect geraakt, van de auto werd een achterspatbord gebroken. Binnenland ZONDAGSSLUITJNG VAN APOTHE KEN. Door het Departement 's-Gravonha- ge van de Nederlaridsch© Maatschap pij ter bevordering der Phariiiocie is in zijn laatste vergadering mol alge mcene stemmen een regeling voor Zondagsstuiting aangenomen. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVER HEID. (Men zie ook 4de blad). Heden seint onze verslaggever: Zaterdagmorgen besloot de alge mcene vergadering der Maats, van Nijverheid bij acclamatie om dona trice te worden van dc op to richten Handels-Hoogeschool to Rotterdam, met een bijdrage ineens van f 300. Na belangwekkende toelichting door mr. Delprat en xnr. Tetterode, werd een voorstel van het hoofdbestuur aangenomen, om de meeningen en wenschen der maatschappij ten aan zien van bevordering van hei Giro- verkeer, ter bevoegdcr plaatse medo te deelen. Door mr. Van Coenen Torchiana, voorzitter van de Kamer van Koop handel to San Francisco, werden be langrijke mededeolingen gedaan over Californië en do tentoonstelling" m 1915 te San Francisco. Iri verband liior mode spoorde mr. Evcrwijn, 1 hoofd, der afdeeling Handel, <"e industriee- len aan vóór 15 Juli kennis te geven van deelneming aan die expositie. In de plaats van de aftredende, niet herkiesbare directeuren der Maats., de heeren Jhr. mr. II. Smissaèrt, P. H. van Groningen en J. C. Pcereboom, werden benoemd mr. J. C. L. Vlaan deren, Charles E. II. Boissevain, en mr. Jan Sinii Azn. Bij acclamatie i werd de heer J. van Hasselt, als al-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1