LI TWEEDE BLAD Zaterdag 28 JdqI 1913 Haarlemsche flandelsvereeniging Goedgekeurd bij Koniaki ijk besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij Konlnkl. besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 13 Juli 1909, No. 52. Bureau: Jansweg 11, geopénd alle werkdagen van 95 uur. Telephoon Ne. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniging hier ter stede opge richt met het doel de belangen der le den op allerlei gebied te behartigen, doch allereerst de belangen hunner handel of bedrijf te bevorderen en wel speciaal door het verstrekken van Informatien en het incasseeren van dubieuso vorderingen. Voor posteu welke men de vereeni ging ter invordering in banden stelt op buiten de stad woonachtige per sonen moet 10 ct. porto worden be taald, terwijl van alle vorderingen door de vereeniging geïnd 3 pet, pro visie wordt geheven. In Maart en April 1913 zijn 56 vor deringen lot een bedrag van I 1625.49 betaald; 25 vorderingen worden afbe taald; 11 vorderingen zijn uitgesteld Bovendien hebben de leden bet reebt op liet hun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereeniging de heeren Mrs. fh. de Haan Hugenholtz en A. II. J. Merens. Spa&rne 94 alhier, die desgewenscht ook in procedureu en faillissementen gratis voor hun op treden natuurlijk echter alleen voor zaken betreffende den handel of het bedrijf der leden. Bij elke vordering de rerhlsgeleer- den in handen gesteld moet 10 ct. voor porto worden gevoegd, terwijl van de bedragen der langs dezen weg ingevorderde posten 5 pCt. moet worden betaald. H.li. rechtsgeleer den hebben liet recht in geval van ge rechte! ijko vervolging het door hun noodig geoordeelde vooi schot te vra gen aan den inzender der vordering. Over in de stad woonachtige per- souen geeft de vereeniging gratis mondelinge of telephonische inlich ting; verlangt men de informatie Bcnriftelijk dan wordt 25 ct. berekend, terwijl voor informatien op builen de stad wonende personen f 0.G0 pl.m. 5 ct. porto-, ergoeding moet worden betaald. Aan het kantoor Jansweg 11 zijn coupons A 10 ct. verkrijgbaar, waarop men aan het bureau van den Burger lijken stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adressen van hier ter slede op het bevolkings register ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legitiniatiekaarteii, waarop zij persoonlijk information kunnen vra gen, in andere plaatsen bij de daar gevestigde en bij den Ned. Bond van "Uuderl. lnfor. en Schuldinvordering ^uieutix en Handelsvereenigingen ^Aangesloten vereetiigingen. Deze in formatien kosten 25 ct„ Het is noodig er nog eens uitdruk kelijk op te wijzen dat goed inforuiee- ren, vooral naar nieuwe cli&nten eene bepaalde noodzakelijkheid is gewor den, waar zoovele geheel onbekende personen zich in onze staxi en aan grenzende gemeenten komen vestigen Onder alle koren is kaf. Bovengenoemde Bond, waarbij 18 vereenigingen in de voornuainste plaatsen van ons land gevestigd zijn aangesloten geeft uit eene tweemaaii- delijksehe lijst van namen van per sonen omtrent wien men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on geschonden moet blijven en die als v. aarschu wingsmiddel uitstekende Diensten bewijst. Waar eone vereeniging, die hare le den al deze voordeelen en gemakken aanbiedt, slechts ƒ3.50 jaarlijkschc contributie vraagt, is dit zeker een teer. bescheideu oisch te noemen, te meer daar al het opgenoemde niet het penige is wat de Haarlemsche Han- delsvereenigmg doet; steeds heeft zij ieen open oog gehad voor alle zaken, jrti» hare leden in 't bijzonder en onze gemeente in 't algemeen betroffen en til tijd iiocft zij daarvoor gesproken. Heï zou t® ver voeren alles op te noe men, waarvoor zij opkwam, alleen dient nog vermeld, dat het hare be doeling is, in deze richting krachtig voort te gaan. In verband hiermede zijn In het be stuur drie commission gevormd en is daarvoor het bestuur uitgebreid. Van deze commission bemoeit eene zich met het Infornratie- en Incassowezen, eene met nlgemeene Middenstand sbe- langen en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe, handelaar of particulier: Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, het werk, dat zij doet en waardoor zij onnoemelijk veel goeds tot stand brengt verdient uwe sympa thie en de contributie, 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij is in ledental, des te meer kun de Haarlemsche Hnndelsvereeniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van' aller belang, dus ook in uw eigen be lang. HET BESTUUR. Amsterdamsche Kout LXXVIIL De E. N. T. O. S. We zijn nu al zoover, dat we „even naar de E.N.T.O.S. gaan". De men- schen van buiten, die nemen er een dag voor met flen avond er bij en die hebben ze noodig ook om te gaan bezichtigen wat deze hoogst in teressante expositie op scheepvaart gebied te zion en te leeren geeft, en om te gaan genieten de geneugten van oud-Amstei'dam en het Luna park. Wij, Amsterdammers, nemen als we kunnen voor de expositie onzen tijd, maar om ons te verpoozen om na een warmen zomerdag wat. uit te bin zen gam we ..even" naar de E. N. T. O. S. en ik denk. dat nu al veel Haarlemmers ook dalzelfde doen. Trams in de lichting van het Sta tion dragen borden met de bekende letters, auto's wapperen vaantjes uit, die er aan herinneren de E.N.T.O.S. is Amsterdam en Amsterdam is de E.N.T.O.S. De E.N.T.O.S. is het een trum van het avondleven, het centrum van 1 vree indelingen bezoek, 't gezel lige stulc Amsterdam, waar stad- en landgenoot en vreemdeling elkaar ontmoeten. Gij zult TIaarlemsche lezeressen en lezers, daar ben ik zeker van, als u tijd en beurs het «enigszins toelaten, niet één, maar misschien wel tien maal de E.N.T.O.S. bezoeken dezen zomer. Neem een raad van mij aan en breng uw eerste bezoek op een mooien, zach)en zomeravond. Gij kunt bet tentoonstellingsterrein op verschillende wijzen bereiken. Het gemakkelijkst is een kaartje te nemen aan het loket aan het Stationsplein. Men neemt dan meteen een boot kaartje en vaart over naar den ouden Tolhuis-tuin, waar het restaurant Zo- merdïjk Bussink nu de entrée tot de tentoonstelling vormt. Men kan ook natuurlijk gebruik maken van de stoompont cn van de extra booten, die ■bij gelegenheid van de E.N.T.O.S in de vaart zijn gebracht., maar het ge makkelijkst en geriefelijkst is toch het E.N.T.O.S.-bootje. Hoewel erkend rnoet worden, dat 's avonds, als de E.N.T.O.S. straalt in de glorie van zijn schitterende lichtlijnen, de aan komst per stoompont het mooist is. We gaan nu dus op een mooien zomeravond tegen den schemer op 't E.N.T.O.S.-bootje cn varen over het IJ, waar de schepen hun toplichten hebben aangestoken en heel in de verte, hier en daar, lichtjes gloren in 't nevelig verschiet. We volgen naar belmoren den raad van den schipper op „dames en liecren. denkt aan de hoofden" als we bij de tweede brug komen en dan zien we onmiddellijk voor ons het restaurant Zomerdijk Bussink, dat al feestelijk de lichten op heeft, en we hooren de vroolijko muziek. We gaan nu maar meteen den Tol huis-tuin door, langs de paviljoens der stad Amsterdam en van de Histo rische afdeeling, die na zes uur des avonds gesloten zijn en wandelen de met groen on bloemen versierde trap op, die naar de hoofdgebouwen leidt. ik behoef u niet aan te sporen op de brug c-en oogenblik stil te staan. Gij doet dat van zelf. Recht voor u de breede, architectonisch zoo zuiver- mooie facade van het hoofdgebouw mc-t de electrische lichtlijnen, die den bouw zoo fraai karaktcriseeren en die de torens feeëriek silhouettee- ren tegen den avondhemel. Onder u de heerlijke park-aanleg waarmede Corona zich blijvend roem heeft ver zekerd. 't ls een sprookjes-paleis in een toovertuin. We zullen nu onze tentoonstellings wandeling In het hoofdgebouw aan vangen. 't Spreekt vanzelf, dat leder zoeTcc-n moc-t wnt van zijn gading ls. Een. scheepsmodel, een vernuftig lichttoeslel, een motor, voorwerpen aan boord voor eerste hulp bij onge lukken, kaarten, statistieken, alle mogelijke soorten van scheeps-onder- deelen, men zoekc zelf maar uit. liet kan mijn bedoeling niet zijn u hier van gedetailleerd te vertellen. Jk vestig slechts hier en daar uw aan dacht op. Zoo moet ge nfet verzuimen even een blik te werpen op de reliëfkaart van den Ned. Ind. Archipel, waarop de routes zijn aangegeven van de schepen der Koninklijke pakket vnart- maatschappii, op die van het ministe rie van marine, dat tal van voorwer pen inzond betrekking hebbend op het loodswezen, de betonning, de be- bakening en verlichting. Men ziet er booglampen, gloeilichtlampen, mo derne en oude seinlichten en al wat verder voor de veiligheid van bin- nenloopende schepen noodig is. Dwaal nu zóóveel rond als ge kunt door de groote zalen Van de hoofdge bouwen. Uw aandacht wordt telkens geboeid door voorwerpen, afbeeldin gen, foto's, kaarten, statistieken die een bc-eld geven van ons land als handeldrijvende natie. Van de betee- kenis onzer groote scheepvaart en die onzer binnenwateren, van liet ingenieuse werk onzer scheepsbouw meesters en waterbouwkundigen. De materie is zóó uitbundig, zóó boeiend en instructief, dat men ge voegelijk eenïge dagen besteden kan om alles te bezichtigen wat in de verschillende groepen van het hoofd gebouw en in de machinegalerij is ondergebracht. Eén inzending vooral verzuimc men niet. Het diorama van de Neder landsche handelsvloot, de groote at tractie van de hoofdgebouwen der E.N.T.O.S. Op een tafelvlak groot 20 hij 5 Me ter, liggen totaal 464 schepen ten an ker. Een achtergronddoek stelt de Noordzeekust voor van IJmuiden tot Hoek van Holland. Het zee-oppervlak wordt van de toeschouwers afgeslo ten door een balustrade en van twee plattegronden, ter linker- en rechter zijde kan men de namen der schepen van onze handelsvloot aflezen. D:t diorama, op 1,'50U schaal, is tot stand gekomen met Itnancieele medewer king van alle Nederlandsche reede- rijen. De schepen zijn natuurge trouw, wat kleur en details betreft, uitgebeeld. Doze builen gewoon interessante cn aardig gedachte inzending, die zoo duidelijk de belangrijkheid van do Nederlandsche handelsvloot demon streert. lokt drommen en drommen toeschouwers. Ik wil u ook even meetronen naar de reliëfkaart van Nederland, met de vaarwegen in het binnenland cn waarop ook de lijnen van de groote scheepvaart zijn aangegeven. Een kaart die tot in de geringste détails de betrekkelijke ligging onzer voor naamste vaart wegen,.plaatsen en ha vens aanschouwelijk voorstelt. Beklim voor de aardigheid ook de commandobrug van de „Heemskerk een s£uk schip, op ware grootte en dat een denkLeeld geeft van den om vang van dezen bodem. De Zuiderzee-vereeniging heeft in samenwerking met het ministerie van Landbouw, Handel en Nijverheid in een apart zaaltje een inzending, d:o de aandacht ten volle verdient. Het meest in 't oog vallend zijn de twee bladen, aangevende de Zuiderzee in haren tegen woord: gen toestand en in den toestand, zooals die na de droog making zal zij:i to venvachten, zulks in vergelijking met de Haarlemmer meer voor de drccgmaking en in den tegenwoordige» toestand. Voorts is hier een buitengewoon goede kaait, van Nederland, waarop de verschil lende waterwegen zijn aangegeven en lal van kaarter, betrekking hebbend op de Kanalisatie in ons waterland en teekeningen on foto's van sluizen en bruggenbouw. Ik heb u nu zoo in vluchtige aan- sti.pping opmerkzaam gemaakt op een en ander dat in de hoofdgebouwen te zien c-n te bewonderen valt; zooals ik zei in de verdere détails zoeke ieder wat van zijn gading is. De volgende maal bezoeken wij de Historische afdeeling en het paviljoen van de stad Amsterdam. littusschen is bet al elf uur gewor den. De hoofdgebouwen worden ge sloten en we volgen den mensckon- stroom naar oud-Amsterdam en naar het Luna-park, vol kennis vermake lijkheden. Oud-Amsterdam ziet er in de anachronistische electrische ver lichting wel aardig uit. In 't grachtje] weerspiegelen de lichtlijnen, en <ie: bonte, kleurige geveltjes „deen het". Jammer alleen, dat alles wat te speel- goed-doosaciitig is. liet is veei ie wei looneel-décor. liet lééft niet. Men ziet hier te veel, dat het een Duitclier is, die dat nu eens echt preut-aoiitig mooi heeft opgeknapt, Neen. dan was oud-Holland inder tijd op de wereldtentoonstelling ei oud-Ilaarlom, een paar jaar gelede. in het Brongcbouvv wat anders. Toch is oud-Amsterdam als geheel wel aardig gedacht, Een typisch plein tje, een aardig grachtje, leuke straat jes. Ik vertel er u een andermaal nog meer van en noodig u dan meteen to een rondgang over het Lunapark. AMSTERDAMMER. Tan de Residentie en haar bewoners. ecviii. De verkiezingen hebben voor Den Haag niet anders gebracht dan er- wacht werd. Zocvvcl de heer Ter Laan, als miv Dolk zijn met, groote meerder heid herkozen. Va-n de drukte op straat tijdens liet bekend worden van den uitslag behoef ik hier niets meer te zeggen. Merkwaardig op den avond wa.s de houding van de politie; dat er geen onaangename voorvallen zijn voorge komen is haar schuld niet. Als nieuwste snufje op t gebied van het verkeerregelen had z:j uitgevoi den dat niemand mocht blijven staan op de plaatsen waar de uitslag bekend gemaakt werd. Iedereen moest door- loopen en deed hij dat niet vlug ge noeg dan herinnerden een paar agen- ten-amien hem wel aan het ,,hooge" bevel. Want hoog was het bevel; het kwam van den hoofdcommissaris in eigen persoon. Waarom deze regeling ingevoerd werd, is tot dusver een raadsel. In Toegere jaren mochten de menschen altijd rustig stilstaan en blijven wach ten. Onaangenaamheden kwamen nimmer voor, zoodat er geen enkele houdbare beweegreden voor verande ring aan te voeren is. Het publiek was gelukkig in een ge noeglijke stemming c-n lief zich alles aanleunen. Een half dozijn inspec teurs en een dozijn agenten had in de Wagenstraat de handen vol om de nieuwe regeling door te voeren, 'tllol landsche publiek heeft wel eens den naam van onhandelbaar te zijn; maar Woensdagavond was dat niet zooals ooit een bewijs van geduld egeven is, dan is het wel c-p den ver kiezingsavond geweest, Want zelfs menschen, die met den stroom n ee rechts hielden maar links moesten uitwijken omdat hun woning zich aan dien kant van de straat bevond, mochten dat niet doen. Neen, ze móesten eerst den geheelen straat uit en daarna niet den tegen gestelden stroom weer mee, om zoo hun huis te bereiken. Praktischer kan liet werkelijk niet uitgedacht worden, en dan te denken dat de hoofdinspecteur chef van het vervoer wezen den geheelen avond in hoogst- deszelven persoon de leiding heeft gehad. De verhouding tusschen politie en pers is iiier ter stede zeer goed Heef; niet onlangs op het diner bij het 50- jarlg bestaan van den Dierentuin.de hoofdcommissaris, op wien een schit terenden toast geslagen was, aan den voorzitter van de Haagsche journaüs- tenvereeniging verzocht voor hem Ie willen bedanken? Maar er is een grens en de politie had verstandig gedaan de pers in deze wat meer ter wille le zijn. Politie en pers hebben elkan Ier noodig, dat weten beiden, evengoed als ze er van doordrongen zijn. dot ze elkander het leven danig ongcumkke lijk kunnen maken. De pers zal (li; niet doen na hetgeen thans voorgeval len isdaar kan een ieder van over tuigd zijn, maar de politie meet haar macht niét als machtsmisbruik doen gevoelen. Vergis ik mij niet, dan zal de zaak in den gemeenteraad ter sprake ge bracht worden en hoewel het positieve nut daarvan niet groot kan zijn, is het toch wel van belang, dat de aari- docht op de origineele verkeersrege ling gevestigd wordt. Men zal na een eventueel debat wel geen motie indie nen, de stemming in den raad is spoe dig geuceg te peilen, en dat zegt ge noeg. De grondwerkerssiaking. welke eenigen tijd geleden heel wat gemoe deren in. beroering bracht, duurt nog onverminderd voori. Da werkzaamhe den liggen overal stil. wat vooral voor de Sporl-lentoonstèijihg in den Die rentuin en voor het Vredespaleis on aangename gevolgen kan hebben. Op het terrein, waar de sport hoogtij moet vieren aanschouwelijk voor gesteld altijd is het niet mogelijk, de buizen voor gas- of waterleiding te leggen en de rioleerlng in hei. plein voor liet Vredespaleis moet ook wach ten. Geruchten hebben verteld, dat do genie dit zaakje zou opknappen, maar verschenen, is nog geen enkele militair. Gelukkig, want tijdens den bouw van het paleis zijn zooveel oor logen gevoerd, dat het er nog maar aan ontbreekt, dat vlak voor het leis ook een gevecht ontslaat en dat het daartoe komen zal als de genie met het werk begint, daar staat de houding welke do grondwerkers tot dusver hebben aangenomen borg voor. Hot jaarverslag van den gemeente lijken keuringsdienst is \r-rschenen en opnieuw blijkt daaruit van hoe slechte kwaliteit het brood in Den Haag is. Van de 14 fabrieken, welke ditmaal onder handen genomc-n werden, le venden slechts 2 een voldoend pro duct. Ook thans kwam aan het licht, dat degene, die het le veren van levensmiddelen aan het ziekenhuis gepacht heeft, telkens op nieuw probeerde, ondeugdelijke waar te leveren. Als er ooit reden bestaan heeft om iets in eigen beheer te nemen dan zeker in dit geval Zieken die be dorven booncn, vervalsclile koffie en slechte Mee te drinken krijgen En dit gebeurde in den ja re 1912. SINTRAM. BEÜRS-OVERZtCHT van de Firma E. SASSEN CO. Parklaan 14 B. Tclef. no. 2061. 23—27 Juni 1913. In de afgeloopen week is in de fac toren die den iaatsten tijd de hou ding der beurzen bepalen, geen en kele wijziging ten gunste ingetreden, zoodat dan ook de markten bij ge brek aan nieuwe gezichtspunten, on der den druk der reeds bestaande on gunstige verschijnselen eerder een terugloopende tendenz te zien gaven. Wel wordt nu en dan, vooral aan de overzijde van den Oceaan, ge tracht door het verspreiden van gun stige geruchen. een betere stemming te voorschijn te roepen, doch door de hardnekkig volgehouden onthouding van het publiek lijden deze pogin gen doorgaans schipbreuk en zakken de koersen spoedig weder tot hel ou de niveau terug. Ook werkten in de afgeloopen weck de berichten in 't algemeen niet mede. Wel worden in de overzichten van ILnancieele bladen gunstiger beschouwingen gegeven, vooral voor -wat de oogst vooruitzich ten en den toestand in 't Westen der Unie betreft, doch daartegenover maakte de door president Wilson bij het congres ingediende boodschap over de wetgeving op het circulatie wezen, wegens de minder vleiende toespelingen aan het adres der ban kiers, een minder gunstigen indruk.; Hoe goed op zich zelf ook bedoeld en in zijn gevolgen hoogstwaar- hijnJijk heilzaam werkend, kan het niet anders of de wijze waarop de isident zich over de grooie ban kiers uitlaat, moet bij de bc-trokke- i. die zich hoogstwaarschijnlijk i zulke groote zondaars weten, :1 verbittering wekken. Nu behoeft het hier zeker niet nader te worden teciigezet dal het verkieslijker is met de bankiers in goede verstand houding ie leven dan zich, door hen niet gewenschte maatregelen, hun on genoegen op ik li hals te halen. Niet- ■iniii moet de organisatie van het rculatièwezen in het belang van het land worden doorgevoerd, doch liet ware te wensehen dat dit op een r bezadigue manier geschiedde, ten einde niet noodeloos aanstoot te geven. liet zou andere wel eons kunnen blijken dat de bai kicrs weder iels van hun oude kracht lieten blijken en waartoe zulk een krachtproef aanlei ding kan geven is voldoende bekend. De banken schijnen betreffende de we bat kwel speciaal gekant ie zijn tegen de buitensporige controle regeering en de bepalingen ten •Jeu van de biljöltcnuitgifïe. Een ander verschijnsel dat deze week een minder gun&tigen indruk maakte, was de door de Into re tale Commerce Com mission noodig geoordeelde bekend making, dat liet nieuwe beloofde on derzoek niet mag worden beschouwd tls een aanwijzing in dien zin, dal zij 'tui meaning is, dat een vernooging an de tarieven noodzakelijk moet worden geacht. Zij wilde hiermede blijkbaar, in ai twoord op de van ver schillende zijden uitgesproken ver wachting dat de tariefverhooging zal worden toegestaan, tegen te veel op timisme waarschuwen, lloe het zij de door de spoorwegen zoo zeer noodig geoordeelde taviefverhoogïgg ïs hier mede voorloopig van de baan en de beurs zal wederom een half jaar ge duld moeten oefenen en na dien tijd weder eenigen tijd in spanning ver- kecren over het al of niet toeslaan van het verkrijgen van een billijke com pensatie tegenover de hoogcre uitga ven waartoe greobéndeels de regee ring hen heeft verplicht. De geldmarkt schijnt momenteel te York ruim voorzien te zijn, al thans geld op korten termijn is goed koop, doch op langen termijn is tegen i aannemelijke voorwaarden moeHïJH geld te bekomen. Dit bewijst dan ook dat men ginds tegen het najaar nog moeilijkheden verwacht. De bankiers die aan state;» en maatschappijen tijdelijk voorschot ten hebben verstrekt, dringen, met hef oog op een eventueel opvragen Jet dejwaito's en c-eu groote re credietb» hoef te in 't najaar, op afbetaling aan. Vandaar dan ook daf in den Iaatsten tijd nog zoo vele nieuwe leeningen, die onder gunstiger omstandigheden meer succes zr-nden lie.dK-n, aan de markt gebracht worden. Te Bei lijn en Londen blijft geld duur en oc.k bk-i te lande is geld ,v laatste doen duurder geworden ten gevolge van de dismiiu.-verm,! der Nederlandsche Bank met 1 pCt. Longen tijd is geld hier nog ruim ga st en ook thans is van geld- arsclite nog geen sprake, doch de maat regelen van onze centrale crediet- instelling was noodig ter bescherming van haar goudvoorraad, waarop in de laatste dagen onze naaste huren een begoerig oog hebben laten vallen. Jn de Union South. Pacific-kwesiie is nog steeds geen bevredigende oplos ng gevonden. Wel worden nu en dan geruchten irspreid, dat het nieuwe plan door de regeering zal worden goedgekeurd, doch bij de veie teleurstellingen, die ds tot nu toe zijn ondervonden, zal hei verstandig zijn eo:st definitieve besluiten af te wachten. Comm. Unions liepen te Amsterdam van 148 tot 144 3 4 terug en stegen daarna weder tot 150 1/4 om op 148 14 de week te verlaten. South Pacific lie pen van 96 5/8 tot 93 1/2 terug en kwa men daarna tot 90 3/8 op. De overige aandeden volgden alle deze richting en na aanvankelijk 1/2 u 1 te zijn teruggeloop en konden de koersen zich doorgaans tot het oud© niveau 5ier- s tellen. Voor 2e Pref. Mex. Nat. was de stemming minder opgewekt. De koers liep van 16 5;1G tot 15 terug, na beurs zelfs tot 12 3/4. Behalve de, ten gevolge van de hecr- sehende revolutie, voortdurend slech ter wordende ontvangsten, was de bij het afti eden van den president dezer maatschappij verspreide geruchten over moeilijkheden en een inogeiijk aanstaan receivership de aanleiding tot dezen teruggang. Hoewel natuur lijk door het lange aanhouden {Iet troebelen de financieele toestand bij dezo maatschappij niet rooskleurig is, kan voor zulk© pessimistische be schouwingen, na d© laatst© uitgifte der G leening, geen aanleiding be staan. In d© industrieel© afdeeling dot Amerikaanse'.!© mark! waren de ver schillen eveneens gering. Amalgama ted s liepen op den terugloopendeu ko- perprijs, van 66 316 tot 05 terug. Comm. Steels reageerden van 55 7 8 tot 54 3,8, na tusschet tijde tot 52 5,8 te zijn teruggeloop©». Standard Mil lings hielden zich goed op prij-s en konden zelfs nog iets in koers verbe toren. Car. en foundry-» fluctueerden tusschen 43 5/16 en 44 1,4. ■Op <1© lokale imuirkt was het in alle afdeelingen stil en de koeisva- riatles waren dan ook bij gebrek ami vraag, tegenover gering aanbod, meestal van ongunstigen aard. Van petrok-muwnnrdêu schommels den honiitküjke lussritcn 62814 on 620, om op 624 de week te verlaten. Gci'ons-uiöeerde liepen van 219 5,8 mt 216 1.2 terug. Perlakken, Sumatra Palcinbaög en Moear.-i Enïm verloren allen iets in koers, doch Intern Rum. Potr. konden nog 2 3.4 pCt. verbete ren. Pref. Sehibaioff kwamen van 138 3/4 tot 142, de gewon© van 63 tot 653/8 op. De afdeeling voor mbl-envaarden had een lusteloos en afbrokkelend verloop, Aandeden Amsterdam Rub ber moesten zich een verlies van 3 1/2 pCt., Kali Telepak van i pCt. getroos ten. Bandar notceren 751/2 tegen 80, Nod. Rubber 65 1,2 tegen 67, Serbadj-u- ti Sumatra 141 tegen 110. Scheepvaart-aandeden toonen ec-.i flink weerstandsvermogen. Wel brok kelt hier en daar de koets een fractie af, doch van daling is nergens sprak.-; Java China Japanlijn verbeterden n g 13.4 pCt., Stoomv. Mij. Zeeland te loren daarentegen 2 pCt. Marine- waarden iets vaster. In tabaksaaiideelen was aanvanke lijk een terugloopende tendenz merk baar, doch tegen het ©inde konden de geleden verliezen grootondcels weer worden ingehaald en hier en daar voor verbeteringen plaats maken. Zoo kwamen Delï Cultuur per saldo van 1483/4 tot 1521/2, üeli Mij. vmi 5281 2 tot 585, Sènembah van 540 tot 542 (nu 536) op. Mijnwaarden waren doorgaans la ger aangeboden. Borneo-waarden ver- Feuilleton GOUDEN VISIOENEN. Uit het Engelsch tan DAVID CKPISTIE MURRAY. 63) liet tweede fluiten deed William aan de deur stilhouden, en angstig zag hij rond of hij ook door Iemand anders dan Bowling oj(ge merkt of gevolgd werd. Job Round begon eensklaps voor Whiltaker een zeer merkwaardig vermogen le be zitten om afstanden over te sprin gen en op een bovennatuurlijke wijze zich op twaalf plaatsen tegelijk le verschuilen. Bowling kwam met zijn zwaaien- jden zeemansgang aanloopen, haalde een grooten, roestige» sleutel uit zijn zak te voorschijn, stak dien in het rammelende, knarsende slot, en na de deur geopend te hebben, wenkte Jiij Whiltaker binnen te treden. Dit jöeed de jonkman, en iiu bevond hij Jüch in een kanier met een vloer van straatstecnen ols een stal, en slechts Üoor één veneter hoog in den wand, (verlicht Een 'houten tafeltje, waar jaoar eauiir>; snoven van aroene verf od te zien waren, rustte met één poot op een steen, op een wijze alsof het was tegengehouden in een poging om naar boven te klimmen. Een mat ten stoel, waarvan de rug gebroken was en de zitting er uitzag als haren, die te berge rozen, stond bij de tafel in den afgebrokkelden steenen haard lag niets dan een hoop asch, en een zeemanskist was in een hoek gescho ven. Toen Bowling van buiten den sleu tel uit de deur had genomen, sloot hij die van binnen, liep regelrecht naar de kist, knielde er bij neder, en begon met beide handen ia den rom- melïgen inhoud te zoeken. Na eenige oogenblikken stond hij op en hield Whiltaker con dik boekdeeltje op armslengte voor. Noem je hoed af, zeide Bowling. Iiij wierp zijn eigen gedeukt hoofd deksel in een hoek, en met die grijze lok, die over zijn haal voorhoofd hing, dat, ju tegenstelling met zijn verweerd, koffiekleurig gelaat, in 't oog vallend blank was, zag hij er bij na eerwaardig uit. Whiltaker gehoor zaamde hem en legde zijn hoed op het- tafeltje. Daarop liet Bowling hem trouw zweren. Nu heb je gezworen, sprak hij, nu woel ju wat je le verwachten hebt als je valsche kuren begint. William knikte ernstig, en gevoelde een inwendiee trilling bil deze. od sraadelijken toon geuite, norsche be dreiging. Welnu, ging Bowling voort, hoe zit je nu zoo in t nauw? Ik heb compagnieschap aange gaan, zeide Whiltaker, met Bache.je baas...... Patroon, viel Bowling liem in de rede: ik erken niet zoo iets als een baas. Kapitein heb ik niet legen, om dat er aan boord iemand zijn moet, die het kommando moet voerc-n. Met Bache, je patroon, zeide de ander, deze verbetering aannemen de, en Ezechiël Round, den vader van Job Round, Wij hebben een mijn ont gonnen, en nu blijkt dat er niets uit le halen is. Dat kun je niet begrijpen, of ik zou het je op een kaart moeten aantoon en. Ilier is een etulc krijt, sprak Bowling. Teekcn een kaart op de ta fel. Whiltaker nam het stuk krijt en maakte met een eenvoudige schets de zaak voor den ander begrijpelijk. Hij vertelde den inhoud van zijn gesprek met den mijn-opzichter, en Bowling knikte nu en dan, ten teeken dat hij hem begreep. Ga zitten, zei de zeeman, toen het verhaal uit was. Whiltaker nain op den gebroken stoel plaats, en Bow ling ging op de tafel zitten. We gaan op een gevaarlijk karwei uit, sprak hij, op den ander nederziende. /ie je dit? Hij streek niet den vinger zonder nagel langs het litteeken op zijn wang. Dat is het werk van Job Round. Zie je 't V Het was niet moei lijk te zien, en dat zeide Whïttaker dan ook. Welnu dan, hernam Bow ling, nu weet je waaraan je bloot staat, en nu moet je zelf zeggen Ileb ik den moed om door te zetten, ja of neen. Daar moet je op ant woorden. AJs ik er eenmaal mee begonnen ben, zet ik door, laat dat maar aan mij over. Ik zeg je nog niet, hernam Bow ling, waar cn hoe Job Round be waart wat wij willen vinden. Dat zeg ik je niet vóór morgen. En dan misschien ook nog niet eens. Eerst heb ik nog iets in orde te brengen. We gaan toch niet naar een schaduw grijpen 1 vroeg William. Je weet immers zeker dat de schal daar is Ik heb hem gezien voordat hij begraven werd, antwoordde Bowling, met nadruk. Ik weet met volle zeker heid dat hij begraven werd, en ik heb uit Job Round's eigen mond ge hoord dat hij nooit opgegraven is. Ik ben zoo zeker dat hij er is, als ik zeker ben dat ik hier in levenden lijve voor Je sta. Hij stond op, en spreidde beide handen uit. Een woest vuur glinsterde in zijn oogen, en zijn. taan kleurig gelaat vertoonde c-en zon derlinge bleekheid, die door een gloeiend rood gevolgd werd. Ik weet, dot hij daar is. Er bestaat geen. zweem van twijfel of hij gevonden is. Mijlen en mijlen ver in dc.-i omtrek is geen enkel huis. Geen ander levend schepsel dan misschien een vos, of een wolf. of een beer, betreedt daal den grond van jaar lot jaar. 't Is daar een woestijn een ware woestijn. Waarom zouden wij dan een uur verliezen? riep Whittaker uit. Ik wil geen minuut verliezen, hernam Bowling. Zachtjes aan, daar komt men het verst mee. Ik weet wat ik te wachten heb, en eer ik vertrek wil ik in veiligheid zijn. Luister. Kom van avond om acht uur hier. Dan is het pikdonker, en niemand ziet je ko men. Als Job Round wist dat wij de hoofden bij.elkaar steken, zou hij ons lil een oogenblik op 't spoor zijn. Nu zal ik zien of de baan vrij is, en dan kun je heengaan. En wat ga je vanmiddag doen? vroeg Whiltaker. Wat ik vanmiddag ga doen gaat u niet aan, zeide Bowling. Misschien ga ik genoeg verdienen om hier van daan te komen. Je zult ook moeten zorgen, dat jo "geld hebt om op reis te gaan voor niets kom je niet in den Balkan, denk er om. Hij «leed de deur open, draaide den sleutel met een lang geknars in het roestige slot om, en zag naar buiten. Toon kwam hij in de kamer terug, nam zijn gedeuk- ten hoed op, sloeg er op zijn knie het stof'af, duwde hem in een fatsoen-, dat ecnigszfna naar zijn oorspronke- lijlcen vorm geleek, drentelde de deur uit, liep om de hut heen, cn. overzag het veld aan alle zijden. Je kunt nu wel heengaan, zeide hij, weder binnenkomende de baan is vrij. Morgenavond acht uur; dan zal ik u wat kunnen zeggen. Als Bowling bij Job kwam, was hij een geheel ander mensch dan da Bowling, die tegenover Whittak'er stond. Een basterdhond tegenover den jachthond, die hen» gebeten heeft, en diezelfde basterdhond tegenover een kleiner hondje, dien hij bijten kan, doet op dezelfde manier. De kof fiekleurige, brutale zwetser was voor W hit tak er verschrikkelijk, hoewel hij irl tegenwoordigheid van. den ander, die hem de baas af was, gedwee ge noeg kon zijn. Om Bowling's kracht van karakter het reciit tu doen we dervaren, dat het verdient, waren Job Round en zekere Eransche avon turier, Hercules Asmodée Bonaveu- ture genaamd, die sinds lang uit de ze bladen verdwenen is, de eenigo mannen, die hem ooit echte vrees hadden ingeboezemd. H.ij hud de ster ke hand des gezags nu en dan ge dwongen erkend en er voor gebukt maor deze twee mannen waren de eenigen, die ooit Bowling's eigenlijke meesters waren geweest, (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5