NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang No. 9209 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. maandag 30 juni 19js a ABONNEMENTEN AD VERTENTIÊN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL ,;oor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bi] Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland l-6o ^ls' voor P^^ingen contant. Geïllustreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem* I &37M Redactie en Administratie: Groofe Houtsiraat 53. de omstreken en franco per post «0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. <3^ Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Teiephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 1 JULI. Orgelbespeling in de Grooto Kerk, van 1 tut 2 uur. Muziek in de Buiten-Societeit. Schouwburg: Biosc. Voorstelling, Apollo-Thealer: Biosc. Voorstelling. Biosc. Theater, Grooto Markt: Voor stelling. Stadsnieuws Op avontuur uit. Men weet, dat de directie van een melkinrichting aan den Kruisweg bij do politie aangifte heeft gedaan, dat een loopjongen er met een rijwiel van dc zaak vandoor was gegaan. Nu is de jongen evenwel weer met de fiets teruggekeerd. Diefstal was niet zijn oogmerk geweest. Zonder verlof was hij met de fiets naar Lei den gegaan, om zich daar aan te ge ven voor de zeemilitie. Maar... hii kon het wachtschip niet vinden en is toen naar Haarlem te ruggekeerd. W ree d. T. J., een jongen van 17 jaar, wo nende Garen kokerskade, is aangehou den wegens dierenmishandeling. Hij heeft in den tuin van zijn broeder, wonende Lange Dij'kstraat, een kat met. een stok uit een boom gestooten cn hem toen dooi- een honcl laten doodbijten. Niet plezierig! In de Warmoesstroat wandelde een dame, mevrouw D., met een paraplu ie. Langs haar reed een vrachtwagen van W. D. Een mand was niet vast gebonden en viel van den wagen. Juist werd de parapluie van mevr. D. getroffen, 't Regenscherm werd 'vernield, maar de dame kwam er zonder kwetsuur af. Oplichting? Een Ilnarleinsche politieagent deed In het burger in den ITout dienst: Een man sprak hem aan om te vra gen waar do domes Sluyterman van Loo wonen. Do man der wet wees hein dit huis in de Fonteinlaan. De zoekende ging daarheen en bood een kwitantie aan, waarop hij geld ontving. Door een of ander kroeg de agent achterdocht en bield den geldontvan ger slaande. Eerst draaide de man on wilde niet zeggen, wat hij gedaan had. Later verklaarde hij een kwi tantie van 5 gulden geïnd te hebben van steun voor een ooglijdersgesticlit 'o Amsterdam. Waar het een feit is dat meermalen niet daartoe gerechtigde personen geld voor ooglijdersgestichten innen en dal. ten eigen bate aanwenden, is 't vermoeden vooral ook door hei gedrag van den man gewettigd, dat hier van oplichting sprake is. Daar het geval in Heemstede plaats had is de man die opgaf J. B. to heet en. aan de Heemsteedsche poli tie overgegeven. Deze onderzoekt d© zaak nu verder. Haarlem. Van hel Bulletin van den Neder- landschen Oudheidkundigen Bond 's een feestnummer verschenen, een af levering gewijd aan Haarlem, waar de l'ond dezer dagen zal vergaderen. Do heer A. W. Weissman heeft het geschreven. Hij beschrijft 'Oud-Haar lem eu bet kasteel Brederode. Een reeks 'Reken van Haarlem versieren het opstel. TOONEELCRITIEK. De heer Simon B. Stokvis heeft aan leiding gevonden om een rondvraag over tooneel-cri'ick te houden. Jbr. As W. G. van Riemsdijk "te Haarlem schrijft: „Ik heb helaas geen tijd om lang nijdig te blijven. Dies vergeet ik. ver geef ik, klim eens per jaar den Mat- terhorn, Jungfmu of Eiger op en koin gelon'erd naar lichaam en ziel en ont- da j van alle coulissenstof en pl an ker, v-TI weer naar beneden cm in dit hee-.l«jk kikkerland terug. En... schrijf dan weer een stuk tot schrik en beving en rechtmatigo ontstoltenisse van eonimige critici. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Vakonderwijs. Ged. Staten geven een overzicht van het door de provincie gesubsidieerd vakonderwijs aan het einde van 1912. Gewezen wordt op d© toeneming van het. aantal inrichtingen van vak onderwijs in de provincie, in het bij zonder is het handelsonderwijs in -ie laatste jaren krachtig bevorderd. Bouwvereeniging. Ged. Staten stellen voor, tegen niet minder dan ƒ0.30 per vierk. meter en onder verdere voorwaarden, aan de bovrvvvereeniging „Goed wonen" te Castricum in eigendom af te slaan 3200 vierk. meter grond, behoorende tot het terrein van het gesticht Dui nenbosch, met bepaling, dat de koop som desgewenscht zal kunnen vol daan worden in den vorm van aan- deelen in het vereenigingskapitanl. J Ambtenaren en bedienden. Ged. Staten leggen over een staat der ambtenaren en bedienden in dienst der provincie. Belastingen. Uit den staat, aanwijzende het ver schil tusschen de posten der provin ciale begrooting voor 1913 en die voor 1914, blijkt dat de opcenten op de gebouwde eigendommen, die van 12 óp 16 gebracht worden, 115.220 meer op zullen brengen de opcenten op dc ongebouwde eigendommen /28.8H meer de opcenten op de person eele belasting (die van 11 op 13 gebracht worden) ƒ73.375 meer. Muziek in den Hout Concert op Dinsdag 1 Juli 1913, des avonds te S1/4 uur, te geven door het Strijkorkest der Concert-Vereeniging Haarlem's Muziekkorps, directeur de heer Ch. P. W. Kriens, in de Sociëteit „Trou moet Blycken". Programma 1. Czaareu Marsch, Iwanoff. 2. Ouverture „Les deux aveuglcs de Tolède", Me hul. 3. Twee deelen uil de opera „Mada me Butterfly", Puccini. 4. „ilóchzeitsregen", Walzer, Bilse. 5. Grande fantaisie de l'opéra „Mignon", Thomas. 6. Ouverture „Le Roman d'Elvira", Thomas. 7. Fantasie aus der Operette „Der Zigeuner Baron", Strauss. 8. „Ballsirenen", Walzer aus der Operette ,,Die lustige Wittwe". Léhar. 9. Fantasie aus der Operette „Frühliugslufl", Oscar Sirauss. UITBREIDING DER IJSFABRIEK AAN HET ABATTOIR. De uitbreiding der ijsfabriek aan het Gemeentelijk Slachthuis, waar voor indertijd door den Raad gelden werden gevoteerd, nadert hare voltooi ing. Binnen veer tien dagen hoopt men nu met de werken geheel gereed te zijn. Dezer dagen werden we welwillend in de gelegenheid gesteld, een en an der te bezichtigen. Allereerst zagen we de machinekamer. Daar is, nevens de bestaande stoommachine en den ou den compressor, de fundeering gelegd voor een electromotor van 150 P.K., die er geplaatst zal worden, en er is reeds een uieuwen compressor ge plaatst. die 11/2" maal de capaciteit van den ouden beeft. Nu is voorloopig de bedoeling, dat de nieuwe moter voor reservemachine zul worden ge bruikt. Immers, zij produceert niet de in bet Slachthuis voor andere doel einden noodwendige stoom, en men zou dus gedwongen zijn om, indien steeds de electromotor in gebruik was. ook voortdurend den stoomketel on der verwarming te houden zonder de machine te kunnen gebruiken. Daar entegen geeft weer de motor de zeker heid. dat voor het koelhuis men steeds beschikken kan over een betrouwba re bron van energie, en niet behoeft af te hangen van een (immers altijd breekbare) stoommachine. Door een vernuftige constructie van liet drijfwerk, door een systeem van frictie-koppeling, waarover we hier niet verder zullen uitweiden omdat het een geheel technische kwestie is, is het mogelijk gemaakt om den mo tor alles te laten drijven, om de stoommachine te combineeren met den nieuwen compressoren den motor met den ouden, enfin, om alle moge lijke overbrengingen die men wenscht tot stand te brengen. Nu ontstaat de koude, noodig voor de ijsvonning, door het verdampen van gas (zwavelig zuur). De compres sor zuigt dat gas weg uit een buizen- systeem. waarin „de kou gemaakt wordt" en perst het daarna samen in de drukleidïng. Door de samenperste# wordt het gas tot vefwarming ge bracht. Do noodzakelijke afkoeling tot plus 15 gr. C. vindt plaats in den con densator, waarin het gas door een spï- raafleiding loopt, die ligt in kond bron water. Het aantal condensators is nu tot twee vermeerderd, en er zijn, eveneens bij deze uitbreidingswerken, twee nieuwe bronnen geslagen, ieder van 30 M, uurcapaciteit. In den kelder waar de condensators slaan en waar het drijfwerk is ingebouwd, onder de machinekamer, rust bovendien de zware fundeering van 60.000 steenen, waarop de nieuwe machinerieën rus ten. Het gas, na de sterke afkoeling weer vloeistof geworden, wordt weer naar de ijsfabriek gedreven en op nieuw verdampt. De hoeveelheid zwavelig zuur, die per jaar voor de ijsfabricage moest worden aangewend, bedroeg tot dus ver ongeveer een 150 K.G., ongere kend de bijvullingen die af en toe noodig waren. In de eigenlijke ijsfabriek vindt men het buizensysteem, waarin door de werking van de zuigpomp het gas wordt verdampt en „de kou gemaakt" Die leiding loopt door een groote ijze ren bak, die gevuld wordt met eeu sterke pekeloplossing, waardoor de in de bak geplaatste, met water ge vulde hooge ijzeren bussen zich bene den in een ijskoud medium, dat evenwel nimmer bevriest. Hel water in de bussen doet dat wèl, en een steeds in die bussen heen-en-weer bewegende stang zorgt voor een ge regelde ontsnapping van de lucht uit het water. Dat stangensysteem heet „schutwerk", en het op deze manier gefabriceerde ijs: „schut ijs". Wan neer nu de ijsaanzetting in de bus sen te sterk wordt, moet het schut werk worden stopgezet. Er blijft dus altijd nog een hoeveelheid lucht In het middenste deel van de bus, en dit is de oorzaak van de witte kern, die het ijsblok bezit dat later uit de bus gehaald wordt. Dat blok die „staaf' zegt, men eigenlijk, weegt 25 K.G., en wordt uit de bus losgemaakt door hanr neer te laten in water, waarin het buitenste randje van den ijsstaaf ontdooit, waarop de staaf op het wa ter uit de bus oprijst. Die bewerking is waarlijk interessant om te volgen. In de groote bestaande ijs-bak kon den een 160 staven tegelijk gevormd worden, en de productie bedroeg om- tront 270 staven per dag. Een tweede halt Is -nu naast de oude gebouwd, en daardoor is het mogelijk om na dat deze uitbreiding voltooid is. in denzelfden tijd 900 staven ie produ- ceeren, met denzelfden arbeidstijd. Dan moet evenwel de electrische energie worden aangewend. Men ziet het, de voltooiing van do uitbreiding der ijsfabriek, uit eland gekomen onder den nieuwen direc teur van het Slachthuis, waarborgt een belangrijke productie-vermeerde ring en de zekerheid, dat de ge meente Haarlem gereed is om aan een belangrijke uitnreiding van het zicn-r eeds-vergrooten.de afzetgebied harer ijsfabriek te voldoen. BOUWVAKARBEIDERS. Door de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders in Nederland zul deze week een vergadering worden gehouden, waarin gesproken zal wor den door de heeren Ch. Teders en van Erkel. Werkelijke dienst De reserve-kapitein T. J. Wijnoldy Daniels van bet 21e Landweerdia- trict is heden-voor het volbrengen van den werkelijken dienst bij bet lbe Reg. lnf. alhier onder de wapenen gekomen. j VEREENIG1NG HAERLEM. Donderdag vergadert bier de oud heidkundige Bond en op Vrijdag en I Zaterdag daarna worden een oudheid- kundige wandeling en excursie ge maakt, waaraan de leden der ver- eeuiging Haerlei" kunnen deelnemen. I Do Secretaris der vereenigïng, de heer J. L. iaUeuia, had cle vriei.ue.ijit- J lieid ons daarover de navui^enuo Oij- I zonderheden mede te deelen. Vrydag- 1 morgen te 10 uur is er ollicieeie ont vangst op het Stadhuis door li. en \Y., daarna bezoek aan de Groote Kerk en een wandeling naai- de YV aag en de i Amsterdamsche poort; langs de Rupe- tarenvest keert men terug en gaat lungs de Bakei esserkerk en de VYaul- sche kerk naar café Brinkmann voor liet koffiemaal. In den namiddag wordt een bezoek gebracht aan Teylers Stichting, waar directeuren de bezoekers ontvangen. Hier is een bijzendere tentoonstelling aangelegd van Italiaauselie meestors. Daarna wordt aan het Hals-Museum en de antieke kamers in het St. Eliza- beths-gasthuis een bezoek gebracht, waarna gewandeld wordt naar het hofje van Heythnizen en ten slotte ge tafeld in HOtel Roozen. 's Avonds Wedt „Trou" een concert aan in haar buitensocieteit. Zaterdagmorgen wordt ten slotte' een bezoek gebracht aan de Ruïne van Brederode. E e :i ontsporing. Zondagmiddag is een motorwagen der F. N. E. T. (een vernieuwd en vergroot tramrijtuig, -at juist dien dog in dienst gesteld was) op don Ko ninginneweg ontspoord, vermoedelijk doordat er zand, achtergebleven van de herstelde bestrating, tusschen de rails was opgehoopt en door een stuk je hout, dat er in was gereikt. Naar de directie ons meedeelde, wasde wagen reeds een keer of twintig ge passeerd. De ontsporing lag dus niet aan den wagen. Bij een bocht vloog de wagen uit de rails, liep eerst eenige meters over 't trottoir, vernielde toen over een af stand van 3 meter het hek voor per ceel 109 en bleef in den tuin. even v-oor de serre staan. Het huis wordt bewoond door den heer J. L. E. I. Breda Kteijnenborg. Gelukkig bevond zich tijdens de ont sporing niemand op het trottoir, an ders waren zeker ernstige ongelukken voorgevallen. De passagier in de tram kreeg geen letsel. Van 'het tramrijtuig is een der tree planken gebroken en Is ook hel si uur werk gedeeltelijk vernield. Met dommekrachten is de ontspoor de tramwagen na enkele uren vvêer in de rails gebracht. Het vernielde hek wordt voor reke ning van de E. N. E. T. hersteld. Het geval beeft van de zijde van het publick veel belangstelling gewekt, getuige het groote aantal kijklustïgen, dat aan den Koninginneweg een kijk je nam. Vervroegd ontslag. Door den Minister van Oorlog is aan don. sergeant G. L. v. d. Kamp van bet 10e rog. inf., alhier in garnizoen, op diens verzoek vervroegd ontslag uit den- militairen dienst verleend. Opleiding tot officier. Bij liet gehouden examen tot toela ting tot het lsto studiejaar van den cursus voor opleiding tot den officiers rang ls o.a. geslaagd do sergeant A. P. Best van liet. 10e reg. inf., alhier in garnizoen. GEZONDHEID IN DE GRAFISCHE VAKKEN. Aan het 3de jaarverslag van de Ver- eeniging tot bevordering der gezond heid in de graphische vakken in Ne derland on tl eenen we, dat de vereen 1- girig dit jaar met goede resultaten gewerkt heeft. 14 personen werden dit jaar Ier verpleging opgezonden, waaronder geen uit Haarlem of omstreken. f 1526.82 is aan verpleegkosten uit geven. Het aantal afdeelingen ls thans 34 met 2 correspondentschappen. De afd. Haarlem heeft 70 leden en 6 begunsti gers. Krachtig wordt gewerkt om de op richting van een eigen sanatorf mogelijk te maken. G e v. V o o r'w erpen, Terug te bekomen bij: W. Blaak, Eendrachtstraat 00, een bril in étui; F. Smit, Roosveldstraat 41, eene porle- monnaie met inhoud; Mevr. Wijsmul ler, Koninginneweg 77, een paar kou sen; F. Groos, le Zuid-Polderstraat 31, een schilderskiel; E de Rek, Ostade- straat 14, een rijwiel; L. Vrouwen, C'.ercqs trant 106, ec-n portemonnaie met Inhoud; N. de Boer, Frans Hals straat 18, een ceintuur met gesp; Witlam, Wijdesteeg 6, een dames- handschoen; C. Lahcij, Geweerstraat 19, (Heemstede), een medaillon; Schouw, Duvenvoordestraat 69 rood een double armband; A. Mooljman, Kinderhuissingel 6, een porlemonnaie met inhoud; J. Loerakker, L. Poel laan 3, een duif; J. v. 't Vliè, Z. Pol derstraat 117, 'n ceintuur; W. Ver meulen, Oranjeboomstraat 66, een pakje haakwerk. M. Breed, Aster- straat 4, een gouden oorbelletje; S, Wapstra, Paal K rugerstraat 21: (Schoten) een kindersokje. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten). Uit de Omstreken land, elk groot ruim 15 1/2 H.A., gele gen te Leimuiden. Na verschillende, combinaties werdkooper in massa de heer G. Bernard te Leiden voor f 67.905. Een dubbele woning met stalling, erf en turn, groot 8.99 Aren, gelegen als voren werd gekocht door P. Zand vliet té Leimuiden voor f 1000. HEEMSTEDE. MUZIEKAVOND OP „MEER EN BOSCH'. Zaterdagavond gaf de orkestklasse van den heer Karei F. van Maas Jr. Haarlem een zeer welgeslaagde uitvoering voor de patiënten van Meer en Bosch. Een aantal familieleden van de uitvoerende leerlingen waren mede getuige van de degelijke prestaties, die onder de leiding van den heer van Maas werden verkregen. Ilc-t samen spel was verrassend en bijna zonder uitzondering weiden alle niunm'" •diensielljk ten gelioore i braoht. Het met groote zekerheid uit gevoerde „Chor ons Iphigenia" van Glück. waarmede het programma be gon., werd heel mooi gevonden, zoo mede „Gavotte" van Bach en „Andan van Beethoven. Een mooie solo voor cello en een prachtig voorgedragen viool-solo van Arti „Care mlb ben" brachten prettige afwisseling. „Serenade" voor strijkquartet van Hnydn, waarbij de lieer Van Maas zelf de eerste viool speelde, werd mat daverend applaus beloond. Men liad het gaarne nog eens geboord. Een „Prélude" van Cbopin moest op vt-r- eerend verzoek worden herhaald. De patiënten hadden een bijzonder genoeglijken avond en de Predikant- Directeur Ds. Barge r wen sell te in een hartelijke toespraak den heer Van Maas geluk met de bij zijn leerlingen verkregen resultaten. SCHOTEN. Collecte. De collecte- voor den gevvapenden dienst, alhier, heeft opgebracht het sommetje van f 16.39 1/2. R e d e-D u y s. Dezer dagen zal in café „Flora", Pe- troriaplein alhier, in verband met de a.9. g emeenteraadsv -erkiezin gen op treden het 2e Kamerlid, de heer Duys, van Zaandam. VELSEN. EEN GESCHIL TUSSCHEN DE KENN, ELECTR. MIJ. EN DE GEMEENTE. Bij schrijven van de Kcnnenjer Electrieiteit- Maatschappij d.d. 6 Juni 1913 is toepassing gevraagd van art. 28 van de voorwaarden, waaronder concessie is verleend voor het leggen en hebben van electrische geleidin gen in deze gemeente, Tusschen ge noemde Maatschappij en B. en W. is namelijk een geschil ontstaan over de vraag of de 2 kabels, welke van de centrale te IJmuiden naar het onder- etation te Bloemendaal zijn gelegd, benoodigd zijn voor het leveren van electrischen stroom in de gemeente of niet. B. en W. zijn van meening, dat een der kabels dient voor stroomlevering aan de gemeenten Bloemendaal en Zandvoort, welke meejiing tevens ge deeld wordt door den deskundige der gemeente. Mocht deze de juiste zijn, zou zou door de K. E. M. precario recht moeten worden betaald, hetwelk een zeer belangrijk bedrag uitmaakt. De K. E. M. deelt echter deze mee ning niet en heeft mitsdien arbitrage aangevraagd. Daar deze arbitrage uitspraak op kosten van ongelijk gaat, stellen B. en W. den Raad voor te besluiten tot arbitrage, en hen daarvoor een crediet te verleenen van ƒ200.—. BEVERWIJK. DE ONAFHANKELIJKHEIDS FEESTEN EN DE VERKIE ZINGEN. Men schrijft uit Beverwijk aan het ..Hbld.'-' Een minder aangenaam gevolg van den gevoelden polïtieken strijd in Be verwijk dreigt te worden de misluk king der onafbankelijkheidsfeesteu, die 2 en 3 September zouden gevierd worden. De R.-K. plaatsgenooten ge voelen zich zeer beleedigd door den inhoud der verschillende strooibiljet ten cn van het blaadje „Ons Zoek licht", die in de verkiezingscampagne zijn verspreid en meenen met dege nen, die hen zoo slecht achtten in den verkiezingstijd, ook niet te kunnen feestvieren. De hoofuen der bijzondere scholen hebben zich het eerst uitgesproken in de subcommis- Ook enkele R.-K. ledc-n der fces& commissie hebben reeds hun man daat neergelegd, terwijl, indien we goed zijn ingelicht, ook cle Deken der t.-K. kerk voor het eere-lidmaatschap dier commissie heeft bedankt. Binnenland SLOTKRD1JK. Staking. Aan de woic-rleidingswerkcn op den Haarlemmerweg: werd de arbeid he denmorgen niet hervat. Het aantal vergadering v„„ si: .kers is 80. De aannemer, de beer £jg voor kinderfeesten Donderdag Biunkevoort, laat arbeiders van elders j Zy verklaarden in deze niet te komen. kunnen samenwerken met hen die be- I liooren tot de groep burgers, welke in HAARLEMMERMEER. I biljetten, in den laatsten tijd ver- Publieke veiling. spreid, beweren dat de bijzondere Door Notaris Overmeer te Nieuw-scholen zijn kweekplaatsen van ver- Vennep weixl publiek geveild: Twee] deeldheid en onverdraagzaamheid, cn boerderijen met diverse perceelen wes- verlieten daarop de vergadering. DE MAATSCHAPPIJ VAN NIJVER HEID TE 's-GRAVEMJAGE. Zaterdagavond werd er in het Kur- haus te Scheveningen de gebruike lijke officieele maaltijd na het einde der algemeene vergadering gehou den, waarbij o.a. de burgemeester van den Haag, Jlir. Mr. Van Kaïnebeek, en de wethouder de heer Jansen als gasten aanzaten. Er heerschte eni aangename stemming en menig voor treffelijk woord werd gesproken. Groole indruk maakte vooral een keurige rede van den Haagschen bur gemeester, eindigende met een dronk op het vaderland. Als één man rezen de aanwezigen van hun zetels op c-u hieven met geestdrift lietWilhelmus aan. Tijdens den maaltijd kwam cr een aangename verrassing, in den vorm van een prachtig bloemstuk van roo- de rozen, aangeboden door het perso neel van de firma Mutters, welker meubelfabriek des middags door een aantal directeuren en afgevaardig den bezocht was. Dc- algemeene voorzitter der Maats., de heer J. van Hasselt, wees in wel gekozen bewoordingen op de bekc- kenis van dit fraaie geschenk, name lijk als een hulde aan de Nederlaud- sclie Nijverheid en noodigde dc aan wezigen uit om bij wijze van waar deering voor deze gedachte zich elk met een roos te versieren, waaraan gaarne gevolg gegeven werd. De algemeene vergadering is dus weder voorbij en heeft zich opnieuw gekenmerkt door den voortreffelijke» toon van het debat cn de betcckcnis der behandelde onderwerpen. De op leiding van dc-n ingenieur, het giro- verkeer en de kauaalplanncn in Twente zijn daar uitvoerig behandeld en al zijn dit natuurlijk geen onder werpen, die onverwijld tot beslissing konden komen, dat het hier bespro kene op de verdere ontwikkeling (le zer aangelegenheden invloed hebben zal is wel zeker. ONTSPORING. Tengevolge van verkeerden wissel- stand ontspoorde Zaterdagmiddag een der spoorwagens in gebruik bij den aanleg van de trambaan Steeu- wijk-Oosterwolde. De wagen, clio daar bij zeer beschadigd werd, buitelde in een langs den weg loopende sloot. Van de vele op den wagen ^taande arbei ders werd een vrij ernstig, vooral aan een der schouders, gewond. GRONDWERKERSSTAKING TE 'S-GRAVEMIAGE. Men verwacht nu dat zooals eersfc besloten was, inplaats van Maandag ochtend, Woensdagochtend door Pu blieke Werken met het rioleeringswerk aan 1 Vredespaleis zal worden aange vangen. Door den heer Elsliout, aannemer van het Grondwerk voor het Zorg vliet, en andere groote werken, die liet meest bij deze staking is bet rokk-ui. is Zaterdag bet voorstel aan de st.ikings- leiding gedaan, om het werk te hervat ten voor 26 cent per uur en in 1914 het loon met 2 cent per uur te verhoogen, zoodat het uurloon don 28 cent zou lé dragen. De stakingsleiding meende dut voor stel niet te kur.nen aannemen, hoofd zakelijk omdat men zich op het stand punt had gesteld niet individueel met de patroons te onderhandelen, maar alleen met de organisaties van werk gevers een overeenkomst wilde aan gaan. ONGELUKKEN. Op het baanvak Nijmegen-Groesheek is de 65-jarigo ploegbaas Kropman, uit llatert, door een losse locomotief overreden. Hii was onmiddellijk dood, zoo meldt de N. R. CL HOE ER GESTEMD IS. De „Zutoh. Ct." bevat de volgende opgaaf van het percentage van het aantal geldig© stemmen berekend naar het aantal kiezers op 25 Juni in dc 47 districten bij de herstemming uitgebracht Alkmaar 92.8, Amersfoort 95 0, Am sterdam 1732. Amsterdam II 72.1, Amsterdam V 62.4, Amsterdam VII 34.3, Amsterdam VIII 80.S, Amsk-r- dam IX 76.2, Apeldoorn 93.3, Appin- gedam 82.6, Arnhem 87.2, Bergen-op- Zoom 87.7, Beverwijk 90.4. Brielie 80.7. Dordrecht 84.9. Enschedé 9-4.9, Franeker 88.1, Gorinchem 92.1. Gou da 90.5, 's-Gravenhage 1 80.4, 's-Gra- venhage II 81.5, Groningen 71.8, Haar- tem 91.5, Den Helder 64.2, Hoogezand 67.3, Hoorn 89.0, Kampen 93 9, Leeu warden 74.2, Lelden 93.6, I.ochem 87.6.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1