SPOET EN WEDSTRIJDENSJBaM scorns in HAARLEM'S DAGBLAD, Gewondheid en Kracht Emulsion ijn partij is wel geen mo- ivautrouwen, maar loch zeker t ontstemming. ijrioiAet. yffiT aterpolo tsawntexiiiis Cricket. DE L1TSLAGEN. De plaatselijke wedstrijd, door onze eersteklassers Zondag te Schoten ge spoeld, bracht Rood en W it weer een overwinning. Maar 't was ditinaai een veel minder sprekende, en zelfs scheen nog een oogerJilik Fort una Haarlem te gaan toelachen. Dat was, toen na Haarlem's innings van 108 reeds 7 llood en Wit-wickets voor 99 waren gevallen. Een fin ke innings van Eddy Holdert bracht Rood en Wit in veill- gen haven, en de Spanjaardslaners wonnen met 58 runs op de eerste in nings. A, G. C. won met 46 runs van Vol harding. Over dien wedstrijd schrijft de Md. Ct.: A. C. C. ging eerst batten en hoe wel Schroder en Eigeman uiterst voor zichtig opendon, viel het eerste wicket reeds op 8. Daarna brachten Schroder en Gunning het tot 33 waarvan Gun ning 17. Hamburger werd op 54 ge bowld en toen even daarna Schroder voor 33 werd gebowld, vielen de wic kets verder vrij snel, zoodat het van 3 voor 54, S voor 90 werd. Stroeve en A. I.obry de Hruyn boden hierna ge- ruimen tijd tegenstand. Stroeve sloeg er flink op en maakte met behulp van een drietal zessen 37. Op 131 werd hij gebowld en reeds mei den volgenden bal eindigde, de innings. Van P.en- ferghem, die voor eenige weken in Holland terug is, nam 5 wickets voor 70 en Healy 5 voor 56. Was gedurende deze innings reeds eenige malen voor den regen gestaakt, ook gedurende de nu volgende Volhar- dïugs-innings was het meermalen een wilde vlucht naar het beschermende d:;k van het clubhuis. Ilisgen en Gerte brachten het tot 16, w aarop Gei te en Van Loon tot 36 sa men bleven. Op dit totaal werd v. Loon door Schroder op Rincker gestumpt. Hierna vielen de wickets sneller. Rincker, die vrijwel onbespeelbaar was in 19 overs waarvan 12 mai dens, worden slechts 12 runs op hem gemaakt nam kort achter elkaar eenige wickets en ook Lobry de Bruyn had met z'n slows succes. Zoo stond het 9 voor 62, toen het laatste wicket nog onverwachts tegenstand bood, waaraan op 85 Eigeman een einde maakt. A. C. C. won dus dezen wed strijd met 46 runs. In de tweede klasse verloren Haar lem II en Rood en Wit II ieder een uitwedstrijd, won Albion van Volhar ding II en Olympia van 's-Gr. C. C. II. V. V. V.—R. en W. n. De ze wedstrijd werd te Zaandam op een zeer slecht veld onder alleron gunstigste weersomstandigheden ge speeld. R. en W. wint '°n toss en ver kiest te batten. Het was een komen en gaan en het totaal werd dank zij het goede bowlen en de sledhte pitch slechts 38; hiervan had Sijpesteyn 18 not out. V. V. V., hierop ingaande, vertoont eveneens geen goed cricket, docii met behulp van slecht fielden en geluk weet zij een totaal van 91 te berei ken. Hiervan had Gude de topscore met 27. Daar er nog 3 1/2 uut speeltijd over is, gaat R. en W. wederom in. Tlmns wordt het dragelijke totaal van 78 bereikt; v. Lennep scoorde een keurige 25, te Rey 20. De nog noodige 26 runs weet V. V. V. voor het verlies van 3 wickets te maken, aldus eene overwinning van 7 wickets hoekende. A. C. C. II—HAARLEM n. Haarlem II gaat (meldt de Ct,) eerst batten en scoort 78 runs, waarvan Schoenmaker 12, Serné 10 en Hartog 23. Vredenburg bowlde 4 voor 30 en Beuth 5 voor 43. A. C. C. II maakt hierop 89 runs, waarvan dr. W. Proost 28, Th. Dou- wos 20 en Vredenburg 18. v. IIrederode bowlde 2 voor 45, Boel- jon 1 voor 13 en A. v. d. Berg 6 voor 14. Met een achterstand van 11 runs gaat Haarlem voor de tweede maal ln, en maakt nu 90 runs, waarvan Schoen- in .ker 39 en v. d. Mey 26. Vredenburg bowlde 1 voor 31, Beuth 4 voor 42 en H. Proost 3 voor 13. A. C. C. moet nu 80 runs maken om te winnen en slaagt hierin, voor liet verlies van 1 wicket Th. Douwes 3C not out. Meijers 35 not out en Vreden burg 12. v. Brederode bowlde 0 voor 31, A. v. d. Berg 1 voor 34. A. C. C. II won dus dezen wedstrijd met 9 wickets en 4 runs. Naar de Md. Ct. meldt scoorde Olym pia tegen 's-Gr. C. C. H eerst 88 (Nis 33. de Gorter 15). De Hagenaars aoii- woordden met 70 (v. Goudoever 18, v. Leyden 15, v. Wijk 13) Van der Lee nam 7 wickets voor 30 runs. Olympia ging weer aan bat, maar toen Nix en de Gorter 58 en 18 hadden gemaakt en v. d. Lee en De Haan met re3p. 37 en 12 not out bleven, gaf de Haagsche den strijd op. Olympia won met 18 runs op de le innings. Albion maakte tegen Volharding II 93 (J. E. v. d. Stadt 33 not out, N. E, van de Stadt 19 not out, Ooms 15) Rincker nam 5 voor 45. Volharding antwoordde met 4-1 (N. E. van de Stadt nam 7 wickets voor 13 runs) en verloor fcict 52 runs op de eerste innings. HAARLEM—ROOD EN WIT. Het was voor de spelers een onge- noeglijke wedstrijd. Een stevige dwars over het veld staaude wind, die op gezette tijden een regenbuitje meebracnt, dat de spelers als opgeschrikte herten naar 't kleedlo kaal joeg, blies gedurende den gehce- len dag. Betrekkelijk laat werd be gonnen. Haarlem wint den opgooi en ver-1 kiest te batten. Als opemngspaar ver-1 schijnen Kruseman en Bouwmeester, terwijl de aanval van Rood en Wit aun Posthuma en v. Waveren is op gedragen. 't Begin is voor beide bats- lui niet onfortuinlijk. Swens, die voor Rood en Wit achter de palen staat, mist twee lastige kansen en Kruse man plaatst gelukkig juist builen v. Spenglcr's bereik. Maar langzamer hand stijgt de score. Posthuma bowlt zuiver met goede lengte, v. Waveren wisselt goed gepitchte yorkers met hoog opkomende ballen buiten den off-stump af, een methode die vaak succes heeft, maar welke door beide bats goed beantwoord wordt, door eenvoudig afblijven of op den kop tik ken. Weldra laat Posthuma dan ook Diemer Kool den bal ter hand ne-1 men en nadat zijn bekende slows eenigen tijd met respect behandeld zijn geworden, speelt Kruseman naast een niooien van off. inkomenden bal en kan voor een goede 16 runs ver dwijnen. De telegraaf wijst 33 aan. Angenent, als derde inkomende, heeft eenige overs noodig om op dreef te komen, maar staat dan kalm en stijlvol te spelen. Het succes van Kool is dan ook afgeloopen en hoe wel er weinig op hem gescoord wordt, vervangt Posthuma hem weer door v, Wavereu. Intusscheu krijgt Bouw meester er meer en meer 't oog in en slaat uitstekend te spelen. Plotseling ziet Angenent zijn off-stump geveld door een zeer ver gepïtchten bal van Posthuma. Hij heeft een kalme 16 runs gescoord. Met 2 voor 70 schijnt 'n goed totaal mogelijk, als een collapse volgt. 3 runs later is Schmeink door v. Waveren voor 0 gebowld, J. v. d. Berg wil een bal van Posthuma om spelen naar leg, mist, krijgt hem te gen zijn been, een appeal voor l.b.w. volgt en het beslissende vingertje van den umpire gaat onverbiddelijk de hoogte in, 4 voor 74. Oostenbroek laat zich onnoozel door R. gn W.'s captain bowlen, 't Wordt tijd, -dat hij weer eens wat maakt. 11e ije, die zijn laatsten wedstrijd speelt, ziet zich voor 0 keurig door v. Waveren in de slips gevangen. Hartman houdt Bouwmeester, die voortdurend zijn totaal verhoogt, nog eenigen tijd gezelschap, vooral ook, doordat in deze periode de regen het terrein van spelers zuivert. Als hij er 11 heeft wil Bouwmeester een zeer ge waagde run locpen, waarvan v. Vol lenhoven profiteert om met 'n zuiveren krochtigen worp Hariman's wicket in beroering te brengen, voor dal deze i zijn batting crease is. Kreunen zwicht weldra voor een off- break van v. Waveren en als Bijleveld inkomt, laat Bouwmeester zich door een eenvoudigen bal van denzelfden bowler verschalken. Hij heeft een mooie 53 gemaakt; merkwaardig genoeg slechts één 4. Bocljon en Bijleveld trachten dcor snel vuren.te halen wat te halen valt, maar als de laatste prachtig door Hol dert met één hand in 't verre veld wordt ingepikt sluit het Haarlem to taal met 109. v Waveren heeft met 4 voor 43 de l>este cijfers, ofschoon Posthuma, die 4 voor 54 oogstte, m.i. beter gebowld heeft. Kool nam 1 voor 8 liet totaal van Haarlem te over- sclvrijden schijnt voor Rood en Wit al een zeer gemakkelijke taak. Diemer Kool en v. Waveren openen op het bowlen van Schmeink en Boel- jon. v. Waveren begint vrij gelukkig, als hij spoedig door Heije achter liet wicket gemist wendt, maar Kool is di rect ingespeeld. Toch geeft hij, als hij er pas 8 heeft een weliswaar harde, maar toch zeer goed te accepteeren kans aan Oer toebroek; deze laat den bal evenwel vallen Verder maakt Kool geen fouten en staat hard naar alle zijden to slaan. Vooral zijn leg spel is' krachtig, terwijl wat fijne be rekening aangaat, zijn late-cuts te roemen vallen Ook v. Waveren «loet goede slagen. De score stijgt snel en Hoewel Rouwmeester voor Schmeink wordt aangezet, Is het totaal reeds G6 als v. Waveren door Angenent in de slips voor 23 wordt gevangen. v. Gogh schijnt ven 't jaar maar ntet op dreef te kunnen komen.Nu weer met slechts 2 runs achter zijn naam kan hij. door Bouwmeester gecleaned, ver dwijnen. Nu doet zich bij Rood en Wit hetzelfde verschijnsel voor uls bij Haarlem nl. een onverwachte, mis schien onnoodige collapse. Kool wordt door een extra harden bal van Boel- jon verrast. Hij heeft een hard gesha gen 58, waaronder 5 vieren en één 6. Holdert staat aanvankelijk uiterst voorzichtig te spelen, maar v. Speng- lor wordt schitterend door Heije ach ter 't wicket gevangen. Swens wordt weldra door Boel jon gebowld. Beide laatste batsmen hebben samen even veel, als ieder afzonderlijk. Posthuma wordt allervreemdst door Bouwmeester overrompeld. De Jong ziot zijn off. stump neergeveld voor hij aan scoren heeft kunnen denken. Op dat moment staat het 7 voor 99 en zelfs maakt Haarlem nog een heele kleine kans, wanneer het haar gelukt de drie overgebleven wickets te nemen voor 9 runs. Vindt Holdert, die ingespeeld is, evenwel een hem waardig partner, dan moet het. totaal bereikt worden. En hij vindt dien in Mesman, Jie goed zijn wicket ophoudt. Wil Rood en Wit het meeste genoegen van dezen speler beleven, dan dient liij allerlaatst No. 7 in te gaan. Hij heeft een uitstekend oog op den bal en veel gedu'd, twee zeer voorname factoren voor een batsman. Weldra smaakt bij" het genoegen, met een stevige» leg- slag van 4 zijn vereeniging in veilige haven te brengen. Holdert heeft intusschen voor de rest gezorgd en zet nu zijn innings krachtig voort. Mesman runt zich doin uit en Van Vollenhoven ziet bij den eersten bal zijn palen in de war gesmeten. Pleyte houdt zijn wicket nog eenigen tijd ongeschonden, waarvan Holdert gebruik maakt, zijn totaal te vei meerderen, en als Pleyte voor 4 door Boel jon gebowld wordt, heeft hij er 54 en Rood en Wit 166. Haarlem moest dus weer het onder spit delvon, hoewel niet in zoo'n verpletterende nederlaag als vorige keeren, voornamelijk doordat Boeljun weer goed richting, vaart en lengte hield en met 6 voor 73 goede cijfers behaalde. Bouwmeester bowlde niet kwaad en nam 2 voor 33. Schmeink had zijn bowling-day niet en had slechts 1 voor 45. De volledige scores van beide par tijen Haarlem: 1. Kruseman bowled Diemer Kool 16 2. Bouwmeester bowled Van Wa veren 53 3. Angenent bowled Posthuma 16 4. Schmeink bowled Van Wave- veren 0 5. J. var. den Berg Lb.w. Pos thuma 1 6. Oostenbroek bowled Posthu ma 1 7. Hcye c. Van Waveren bowled Posthuina 0 8. Hartman run out 11 9. Kreunen bowled v. Waveren 0 10. Bijleveld c. Holdert bowled v. Waveren 6 11. Boeljon not out 2 Extra's3 konden nog veel beter tegen "t ijskou de water dan de Haarlemmers, die stevig verloren. De competitiewedstrijd wordt, waarschijnlijk heel spoedig, opnieuw vastgesteld. Doordat Reumielts en Huiswil <lit jaar niet spelen, is de kans op een Haarlemsch kampioen schap vrijwel verdwenen. Niettemin kan nog best een goede plaats be reikt worden. Er is veel animo bij H. V. G. B. en er wordt vooral door de jongere spelers veel geoefend. LawntsDDis EEN GEMAKKELIJKE BELGISCHE OVERWINNING Onder groote belangstelling werd gisteren, ondanks het slechte weer, de ianden-weristrijd Nederland-België op de banen van Leimonias te Scheve- ïuiigen beëindigd. De uitslagen van dezen tweeden dag luiden Hoeren enkelspel„Van der Molen" slaa t comte J. de La lang met 6-4 6-3 6-1O. P. N. Blom slaat W. Lemaire de Warzéo met 8-6 6-4 64)G. Watson slaat G. J. Scheurleer met 6-3 9-7 4-6 6-2W. "Duvivier slaat J. J. C. de Ivuijper met 7-5 1-6 7-5 6-2; L. Weber slaat II. A. Ras met 3-6 6-4 3-6 7-5 6-2R. Storms slaat M. van der Feen met 6-2 6 2 6-4H. van Nitsen slaat II. A. A. van West met 6-3 7-9 6-1 6-8 6-3; J. Washer slaat mr. C. W. C. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh met 6-3 6-4 3-6 7-5. Bij het dubbelspel waren de uitsla gen G. Watson en W. Duvivier slaan G. J. Scheurleer en O. P. N. Blom met 6-4 7-5 6-4mr. L. A. Nijpels en D. M. Meertens slaan W. Lemaire de War- zée en L. Weber met 7-5 6-1 6-3com te J. de Lalaing en J. Washer slaan jhr. mr. R. van Lennep en mr. C. W. C. J. baron Sweerts de Landas Wy borgh met 6-3 3-6 6-3 10-12 10-8H. v. Nisen en R. Storms slaan M. van der Feen en W. de Bruijn Kops met 2-6 2-6 6-3 7-5 7-5. Het eindresultaat was, dat België met 17-7 overwinningen won. Hoewel niet geloovend in de natio nale eenheid van Ned.-Indië door de verschillende rassen, (Chineezen en Javanen staan scherp tegenover eik ander tegenwoordig en de Javaan moet weinig hebben van den lrido- Europeaau Undier), is mij het ethisch streven van de „Indische partij" sym pathiek, mits zij, loyaal met het Ne- derlandsche volk en de Ned. Indi sche regcering, samenwerke tot ver hooging van de ontwikkeling en wel vaart van alle rassen in Neder- laiidsch-liidië. Ik hoop zelfs, dal het over een hal ve eeuw mogelijk zal zijn, het Neder- landseh gezag in NederlandsCh-Indié zoo le hervormen, dat het een zelf- gouvernenieiit nabij komt. Begrijpelijk vind ik het echter van den Gouverneur-Generaal van Ned.- Jndié, als drager en handhaver van het Nederlandsche gezag, dat hij rechtspersoonlijkheid geweigerd heeft aan een partij, die tol stichter en lei der heeft iemand, die a. geen prijs stelt op het Nederlan derschap b. geen vertrouwen kan uitspreken in Nederland's koloniale politiek. U dankend voor de opneming. Hoogachtend, A, DE BRACONIER. TYPOOR AFP.NSTAKTNG TE AMSTERDAM. Zaterdag heeft de kantonrechter r T A. llófelt, te Amsterdam, uit spraak gedaan in do zaak van de boek-, kunst- en handelsdrukkerij v/b. Gebroeders Ringer tegen den drukker G. Kn.ijff. Rij verzoekschrift heeft eischeres gesteld, dat zij legen aedaagde een vordering instelt nri- mair tot bekoming van een volledige schadevergoeding, nader op ie maken bij staat, subsidiair ter bekoming van schadeloosstelling ten bedrage van ƒ26.40 en zulks op grond van verbre king der arbeidsovereenkomst. Bij een uitvoerig vonnis hoeft de kantonrechter eischeres in baar pri maire vordering niet ontvankelijk erklaard, maar in haar subsidiaire vel. De drukker K. is dus veroordeeld, om aan de firma ƒ26 te betalen en oordeeld in de kosten van het ge ding. Totaal 109 O. M R. W. 21 3 4 15 5/6 3 43 4 5 2 8 1 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regeL Diorner Kool Rood en Witi 1 Kool lwwled Bocljon 58 2. Van Waveren c. Angenent bowled Boeljon 23 3. Van Gogh bowled Bouwmees ter 2 4. Holdert not out 54 5. Van Spongier c. Hcye b. Boel- i jon 0 6. Swens bowled Boeljon 0 7. Posthuma bowled Bouwmeester 1 8. De Jong bowled Boeljon 0 9. Mesman run out 9 19. Van Vollenhoven howled Schmeink 0 11. Pleyte bowled Boeljon 4 Extra's15 Totaal166 O. M. R; W. Schmeink 12 2 45 1 Boeljon 21 1/2 5 73 6 Bouwmeester 10 2 33 2 HAARL. CRICKETBOND. R. en W. III B-HAARLEM Hl. Deze wedstrijd kon niet geheel afge speeld worden, daar de ragen verder spelen onmogelijk maakte. B., dat eerst batte, behaalde een totaal van 70 voor wickets. Hiervan had N. Kervel een keurige 34 not out; ver der wist v. Buren nog 32 runs te be halen op het goede bowlen van Boel jon en Wiederholt. HAARLEM III—R. en W. HI, C. C. begint te batten-, dezen keer zijn de Rood en Witten wat vollediger en weten zij nog een totaal van 60 te behalen. Hiervan haddeai v. Loghem 15, Tiel 16 en Koster 15. Wiederholt bowlde 4 voor 14, Maas 3 voor 13. Hierna gaat Haarlem ln en't schijnt, <lat C. haar eersten wedstrijd zal winnen, daar het ln toet begin uitste kend gaat en de stand zelfs 8 voor 38 ls. Maar Paulen weet met een kalme 30 veel tot de score te voegen, terwijl Fischer die 10 ingaat, door harde sla gen en vee' geluk 44 bij elkaar weet te krijgen. Het totaal wordt ten slotte nog 111, zoodat Haarlem vrij onver wacht wint. AMSTERDAMSCHE CRICKETBOND. Hercules won te Utrecht met 14 runs van Kampong. Hercules scoorde 29 en 43, Kampong 31 en 27. De ontmoeting V. V. V. inEen dracht werd door den compel ilieleider uitgesteld» (CL) Waterpolo. DE UITSLAGEN. Die waren, blijkens de Md. Ct. i le klaase: R. Z. C.—Het IJ, 0-5. Amersf. Zwemclub—D. J. K., 1—11. 2e klasse B.: Utr. ZwemclubHet IJ II, 0—7. Triton—D. J. K. II, 4—2. Voor de 2e klasse A zouden H. V. G. B. en A. Z. hier spelen. De. com petitiewedstrijd kon evenwel niet doorgaan, ingevolge het reglement, omdat de temperatuur van het water te laag was (58 gr. F.). Scheidsrechter dr. W. E. Merens kon de ontmoeting dus niet laten plaatshebben. Wel werd een oefenpartijtje gespeeld tus- schen A, Z.'s volledig eerste zevental en eon drie le en vier 2e zeventallers van H. V. G. B. De spelqualiteit was minimaal» fnaar de Amsterdammers De ondervinding van 37 jaren bewijst dat ter voorkoming van verkoudheden, influenza en bronchitis zoowel als ter genezing van Keel en BoFst-Aaitóoeaiiig'en er geen geneesmiddel bestaat dat zóó zeker en zóó snel werkt als de echte (VAN LEVERTRAAN) Ket „Visscher" handels- mer op de verpakking onder scheidt het echte artikel van alle namaaksels. INGEZONDEN V8n ingezonden stukken, geplaatst of aïet geplaatst, wordt de kopie den inzender Redactie zich niet aansprakelijk. Aan de Hoofd-Redactïe van Haarlem's Dagblad, te Haarlem Beleefd verzoek ik opneming van het ontlervolgende Op de door het „Indiërs Comité", belegde vergadering op Vrijdag, 27 Juni j.l., stelde ik den spreker, den heer E. F. E. Douwes Dekker, die „Het wezon der Indische beweging" behandelde, in het debat twee posi tieve vragen a. Waarom hebt gij in buitenland- sche tijdschriften artikelen geschre ven, strijdig met het Nederlandsch gezag b. Waarom hebt gij uw Nederlan derschap ter zijde gesteld? Verder wenschte ik dat de heer E. F. E. Douwes Dekker in de ver gadering zijn vértrouwen zou uitspre ken ten opzichte van het Nederland sche volk, dat begint in te zien, dat het zijn plichten tegenover Indië heeft verwaarloosd, doch nu tracht de „eereschuld" in te lossen door het Indische volk tot welvaart en ont wikkeling te brengen. Op de eerste vraag antwoordde de heer Douwes Dekker: „Op welken grond mag ik dit niet doen? Het griefde mij dat ik geen gehoor kreeg in Nederland, dat zijn Koloniën niet waard is. Toen ik in Duitschland schreef bereikte ik mijn doel." Op de tweede vraag antwoordde de hoer Douwes Dekker liet* volgende „Door deel te nemen aan den Boe renoorlog verloor ik mijn Nederland schap ik bleef daarbij toen men mij pieste ln N'ederlandsch-Indië, schuttersdiensten te vervullen." Deze lezing is echter niet geheel juist, en ik wil liierop uitdrukkelijk den nadruk leggen, sinds ik in het bezit kwam der verslagen van de op Woensdag, 11 Juni j.l., te 's-Graven- hage belegde vergadering, waarin de heer Douwes Dekker (zie Het Vader land en De Avondpost van Donder dag 12 Juni) verklaarde: „Dal hij op eigen verzoek Nederlander-af werd; hij stelde geen prijs op licl Neder landschap en dal is treurig. Velen denken er over als hij. Nederland heeft het er naar gemaakt." Op mijn wensch om in de openbare vergadering van 27 Juni te Haarlem een motie van vertrouwen uit te spreken ten opzichte van het Neder landsche volk, antwoordde de heer Douwes Dekker (zie Haarlem's Dag- blad en Stads-Editie van de Opr. Haarl. Courant van 28 Juni j.l,); Dat hij „geen" vertrouwen in Ne derland's koloniale politiek kan uit- Gemengd Nieuws EEN LANDVERRADER VAN 17 JAAR. Het tegen woon..go Duitschland schijnt ongelooflijk vete spionnen en landverraders voort te brengen. Vrij dag stond voor het rijksgérecht te Leipzig weer een 17-jarig leerling- teekenaar, Julius Robert Kohier, uit Essen, terecht. Kohier is eerst loop jongen bij de firma Friedrich Krupp geweest en daarna op een kantoor als leerling-teekenaar geplaatst. Hij maakte van die gcLegenheiU gebruik, om verschillende teekeningen. die ge heim waren, over te trekken, en deeü moeite 0111 ze aan vreemde staten te verkoopen. llij bood ze in oen brief aan Engeland. Frankrijk. Rusland en Oostenrijk aan, maar kreeg alleen vun Frankrijk antwoord. De Fran- sche regeeri ng kocht dan ook twee teekeningen van hem voor 20 en 50 mark. In Januari werd hij in hechte nis genomen De zaak werd als ge woonlijk met de deuren toe behan deld. 1-let vonnis was drie jaar gevange nisstraf, zoo meldt de ,,N. R. Ct.". EEN FAMILIEDRAMA. Te Sinzig heeft een ontzettend fami liedrama plaats gehad. De aldaar woonachtige onderwijzer Perzborn, een algemeen geacht man, wiens vrouw als zeer twistziek heleend staat, had op dien dag een woordenwisse ling gehad met zijn echtgenoote, waar bij deze zoo in woede ontstak, dat zij haar man in het gezicht sloeg en hem toegevoegd had, hom zooveel kwaad te zullen berokkenen, dat de geheele fa milie daaronder te lijden zou hebben. Daarop heeft de vrouw hare vier kin deren verdronken. De oudste drie in een badkuip boven elkaar, het jongste, eenjarig kind, in een emmer water. Dc vrouw begaf zich onmiddellijk na de daad naar haar. op een afstand van drie kwartier wonende ouders, w&ir zij zich te bed legde. Hier werd zij" den volgenden ochtend gearresteerd. De vrouw gedroeg zich kalm en gevoel loos. Uit het gerechtelijk onderzoek moet uitgemaakt worden of het hier de daad van een waanzinnige of van een misdadigster betreft. De kinderen uit haar eerste huwelijk waren den middag, waarop de daad geschiedde, niet thuis. Onder dc bevolking van hei plaatsje heersclit de grootste vers'agenheid, zoo meldt de Tel. GROOTE BRAND. Uit Ilelsingfors wordt aan de Cour. geseind: ln de leerlooierij Osiram te Ulooborg brak braad uit, Eli gebouwen werden ver-woest. De schade wordt op 1 mil- lioeu roebel geschat. STAKING VAN AUTO-BESTUUR DERS. Uit Parijs wordt aan de „N. R. Ct.' geseinr1 Verscheidene duizenden huurkoet siers en chauffeurs van taxitufs heb ben een vergadering gehouden in verband met de nieuwe bepalingen op het verkeer, waarover zij ontevre den zijn. Zij besloten voor Zaterdag tot oen proteststaking van 24 uur. Handhaaft de prefect van politie de i nieuwe bepalingen, dan zullen de koetsiers eu chauffeurs een stakin; van langen duur uitschrijven. Van de 7935 auto's, die gewoonlijk loopen, zijn er maar 146 uitgereden. Tal van huurkoetsiers hebben zich uit gemeenschapsgevoel bij" de staking aangesloten. Na ontvangst van afgevaardigden der chauffeurs door den prefect van politie, hebben de chauffeurs der huur-auto's besloten den arbeid te hervatten. Bij het verlaten van de vergade ring, waar tot hervatting van den arbeid was besloten, hebben stakers enkele huur-auto's, die waren blijven rijden, aangehouden en er de lucht banden van stuk gesneden. Enkelen soldaten word op het Repu bliekplein toegeschreeuwd „weg m«3t het leger Een soldaat, die daartegen protes teerde, ontnam men zijn sabel en zijn pet. Een adjudant ontzette den man. Een dertig stakers zijn aangehou den. AARDSCHOKKEN. Uit Rome wordt geseindEen aard schok is Zaterdagmorgen gevoeld te Aveline Castellamara di Stabia. Een andere werd geconstateerd in de pro- vincie Cosenza, en richtte schade aan in de gemeenten Paolo, Mongrasano, Corigliano, Rogiano en Grovia. Geen persoonlijke ongelukken. Uit Cosinza wordt aan -de Maandag Ct. geseind: Tengevolge van de aard beving stortte een plafond in de school te Itoggiano Giarina in. Een j twintigtal kinderen werd gewond. EEN MIJNONGELUK. Uit Vacha (Weimar) wordt go- seind Zaterdagmorgen liod een ernstig ongeluk plaats op de mijn-onderne ming Buutlor. Door het breken van loopkraan zijn zes man gedood, twee zwaar, twee licht gekwetst. [itsza&en Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Gosl. voor het doctoraal examen geneeskundede heer F. J. L. Woltring. Leiden. Gesl. voorb. kerlc. ex. de heer H. A- Boeserdoet. ex. geneesk. mej. C. Hovens Grevothcor. genees kundig ex. de heer J. F. A. L. Wïl- kens. Utrecht. Theor ex. geneesk. de hee- ren C. Eggink. P. J. A. v. d Pot. J. C. ran An del. Tweede cand.-ex. theoL de hoeren Th Eekman Jr. en J Ver meulen. Eerste cand.-ex. theoL de heer W. Mulder. CU. D) Bevorderd tot arts de heoren J. E. Feisser, geboren te Venray, H. van Meer, geboren Ie 's-Hcrtosenboscli. cn L. A. Faber, geboren te Nieuwendam. Geslaagd voor het le gedeelae de heer H. Comports. J Met goed gevolg is afgelegd het le natuurkundig ex. door de heoren: G. T,. Scheidelaar, P. Tekelenbiirg en B. -T. Salomonson; het propaedeutisch examen in de godgeleerdheid door de heoren J. Schouten en A. Keuter: het 2e candidantsex. in de sodeeleerd- heïd door den hoer R. Swart: het theoretisch geneeskundig ex. door de heaven A. P. C. Numan van Son, P. Klumpcr; het doctoraal ex. in de ge neeskunde door den heer A. van Lok horst. De lieer ,T. W. Terwen, die Vrijdag promoveerde tot doctor in de schei kunde, verkreeg daarbij het pracdi- caat cum lande. Amsterdam (Vrije Universiteit). Ge slaagd voor hot candidants-examen in de theologie de heeren H. A. Lamp recht en J. Z. Moolman. Groningen. Bovocdc-rd tot doctor in de rechtswetenschap on. stellingen mejuffrouw T.T. F de Boer, geboren te Leeuwarden. Groningen. Bevorderd Lol doctor ia de rechtswetenschap on stellingen de heer L. U Rengers Hora Siccama, ge boren te Groningen. DE EERSTE DOCTORES IN DE GODGELEERDHEID. Op 9 Juli zal aan de universiteit te Groningen promoveeren tot doctor in de godgeleerdheid mejuffrouw C. Ger- lings van Zeist, met een proefschrift over de vrouw jn het oudste Chris tendom. Mejuffrouw Gerlings behoort tot de Ned. Herv. Kerk. Zij za! de eerste doc tores in de godgeleerdheid zijn, al thans in Nederland. LN. R. Ct."). EERE-DOC.TORAAT. De lieer P. Fijn van Draat, leeraax aan de Gem. II. B. S. met 5 jarigen cursus te Utrecht, is door den Senaat van de Groningsche Universiteit be noemd lot Doctor Honoris Causa in de faculteit der Letteren en Wijsbe geerte. (U. D.) Leger en Vloot KONINKLIJKE MILITAIRE ACA DEMIE, 'Aan het examen voor 2en luitenant hebben voldaan de cadetten: Infanterie li t 1 C T. de- Bie, T. J. A, Btiers, L. J. P. N. A. Bouwman, G. Britt J. H. II. Hommers, W. van der Ent, R. Gcleijnse, C. Iloogers, E. A. W. IIoubolt, ,T. P. Klingenspoor, TI. C. Kloppenburg, W. L. Koster, J. W. Lugt. D. I. Oosterink. B. L. M. C. Per- quin, P. J. R. Pieck, W. C. Roest van Limburg, .T. van Sctoaik. H. Sclilim- mer, H. P. Teutelink, N. J. Tielrooy, J. H. E. Vertin, J. ,T. Vethake, W. L. Voncken, J. de Vries, J. P. C. van Wachen, J. H. A. Wierïnga. Infamorïe Oost-Indië: J. Allirol, H. van Ameijden van Duijm, K. II. Ber gers, B A. II. Binnendijk, jhr. -J. G. J. Boreel, \Y. Hoedt, H. Lafontaine, C. H. Paris, C. E. Sclmiid, C. G. L. Schroder, H. L. T. Slot. H. A. Soeie- kouw II. A. A. Stalius Muller, J. A. Verkuijl. Cavalerie h. t. 1.: P. J. de Bock, J. S. Boom. jhr. W. C. Boreel, A. G. J. M. F. van der Kroon, P. J. Loman, II. G. J. Völcker. Cavalerie Oost-Indic: C. P. J. Oome3 J. J. van Steenbergen. Artillerie h. t. 1.: A. A. S. van XI- phen, C. W. I.. baron van Boetzelaer, G. J. A. Bronsdijk, J. II. Droste, J. G. C. Duinker, F. G. Dürst Britt, L. W. M. Hatnm, J, li. Hauer, A. W. de Josselin de Jong, J. M. W. Kuijl, II. Petersen, A. Rovers, G. J. Sas, G. A. M. Schonek, A. Tuijtel, A. J. Verkou teren, J, dc Vus, J. '1'. H. van Weeren. Artillerie Oost-Indiè: P. A. de Blieck L. van Cleeff, M, Engles, E. T. Koppen A. D. P. Poolman. Genie h. t. 1.: C. F. E. Kiers, L. 3, de Lagh, J. J. Sparenburg, J. J. C. P. Wilson. Genie Oost-Indië: I-I. A. van Dam, J. J. Popping. U. H. van Wiik.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 6