Vervolg Binnenland. UIT DE STAATSCOURANT. Dij kon inkt. besluit is benoemd tot notaris te Sittard, U. J. Hanekamp, cand.-not. Ie Groningen. Zijn benoemd: tot dir. van het Rijks bureau voor drinkwatervoorziening, J. van Oldenborgh, kapt. der genie, onder toekenning van eervol ontslag als ine. b'j de Staatscomm. voor drink watervoorziening; tc-t ing. bij dit bu reau, A. P. Enklaar, le luit. der ge niet titans non-act.; tijd tot ing. hij dit bureau, J. Kooper, kapt. der ge nie. onder toekenning van eervol ont slag ais ing. bij de Staatscomm. voor tii ink watervoorziening. is benoemd tot leeraar R. H. B. S. te Utrecht^ dr. T. de Haan, met toe kenning van gelijkt, ontslag als id. id. te Zierikzee. Is bevorderd tot off. in de orde van Oranje-Nassau, de aldeelingschef bij de S. S. op Java, H. A. Betbbeder. BENOEMING. De heer A. van Gijn. thesaurier-ge neraal bij het departement van Finan ciën, deelt in „Hel Vaderland" mede, dal het openhouden van -le betaal n,eestersvacalure voor den lieer Heemskerk op zijn voordracht is ge schied en wel om 's lands schatkist niet noodeloos lang le bezwaren met het wachtgeld, dat genoemd Kamer lid nog geniet EERSTE STEENLEGGING OPVOE DINGSGESTICHT. Zaterdagmiddag is >p de be ren hof- slede „De Sehaffelaar" onder deze ge meente (Bameveld) de verste steen ge legd van het opvoeding» feticht. 'lat aldaar voor rekening der Ge re for meerde Vereeniging tot duurzame ver zorging van Minderjarigen, voorloo- pig boven den lesrph- 'digen leeftijd, gebouwd zal worden. EEN ITONDERDJ\RTGE. Zondag vierde mevr. de wed. S- Cracnu te Arnhem haar lOOsten ver jaardag. Het Israëlietisch Kerkbe stuur en het bestuur der Vrouwen- vereeniging te Goor, waar de wed. Craucau een paar jaar geleden nog Wooude, .gingeu de honderdjarige complimenlcereu, terwijl in het Is- ruclietisch gasthuis te Arnhem, waar Zij thans vertoeft, feest werd gevierd. BRANDSTICHTING. Te Winschoten is gevankelijk bin nengebracht een boerenknecht uit Stakenborg, gern. Vlagtwedde. ver dacht van brandstichting bij den landbouwer W. van Hateren aldaar. DE VEREENIGING VOLKS- WEER BAARHEID is voornemens, hét herstel onzer onaf hankelijkheid mede te herdenken; de bedoeling is een zijden vlag, op nader to bepalen dag in uo SepivaiOer-ieesl- wcek, le Amsterdam, op plechtige wij ze ten overstaun van d,-. vertegen woordigers van het hoogSte burgerlijk en militair gezag in de hoofdstad en leden van alle afdeelingen en aange sloten kurpserr en vereenigingen, on der het beieren van de klokken, te hij- se hen op den Weslertoren. In vredestijd zoo meldt men aan'' de ,,N. R. Ct.' zal dit dundoek op eon waardige plaats worden bewaard, om in tijden van oorlogsgevaar gelie- schen te kunnen worden op den hoog stelt toren van 's rijks hoofdstad, als een alarmsein voor het weerbare Ne derland. IN DE JENEVER GESTIKT. Te Meppol zijn de beide eclitgenon- ten P. II. zeer verslaafd aan sterken drank. Dit kostte den man liet leven hij moet letterlijk m den jenever ge- Slikt zijn. zoo meldt de „Tel.". Mr. D. ENGELBERTS. De heer mr. D. Engelbeita, officier van justitie bij de rechtbank te Assen, is op 61-jarigeii leeftijd overleden. DIEFSTAL IN DE KAZERNE. Een sergeant van het garnizoen te Assen wordt verdacht van diefstal op een der onderofficierskainers. Er werd dikwijls geld vermist, maar de dader hleel onbekend. Men merkte ■daarom het geld, mei het resultaat, dat een onderofficier dat in de can- tine Ier betaling aanbood. Het onder zoek duurt thans voort. INWIJDING VREDESPALEIS Het voornemen bestaat om in den avond der inwijding van het Vredes paleis op 28 Augustus a.s. het Haag- sche Bosch schitterend to illuminee- reu ook met een feestdecoratie in den Grooten Vijver. Deze verlichting zal tevens strekken ter viering van Koningiune verjaar dag welke dit jaar op een Zondag valt op welken dag geen openbare leesten .worden gegeven. Den 28en Aug. zal lï. M. in do re sidentie zijn. ONGELUKKEN. De Tel. meldt: liet 12-jarig zoontje van den heer K., te Alkmaar, was met een jonger broertje aan het spelevaren in hel Noord-Hollandsche Kanaal. Zich over het schuitje buigende, viel hij te water en verdween onmiddellijk in de diepte. Ijlings toegeschoten hulp wist den drenkeling op het droge te brengen, maar helaas, de levensgeesten waren, ondanks de aangewende pogingen van den inmiddels ontboden geneesheer, geweken. Zatei-dugmiddag is de remmer P. N-, in dienst vun de H. IJ. S. M. op het emplacement van het station D. P. te Rotterdam bij het oversteken van do rails door een locomotief gegrepen en overreden. liet rechteronderbeen werd hem afgereden, aan het hoofd is de man gewond en inwendig word hij ernstig gekneusd. Hij is naar het zie- kenhtfis vervoerd, zoo meldt de N. R. Courant. KINDERMOORD. In verband met den in het laatst der vorige maand te Zeegsc (Dr.- ec- ploogdeii kindermond is thans ge vangen genomen G. S., de moeder van het vermoorde kind. De ouders der moeder zjjn reeds geruimen tijd In voorlooplge hechtenis, zoo meldt de N. R. Ct „KARTINI-FONDS." Dezer dogen had te 's-Gravenhage een vergadering plaats van belang stellenden in de oprichting van de Vereeniging Kartini-fonds, ten doel hebbende de bevordering van het tot stand komen en in stand houden van een of meer scholen in Ned.-Indië ten behoeve van meisjes, bdhoorende tot de Lnlandsche bevolking. De statuten der nieuwe vereeniging werden goedgekeurd. In het uitgebreide bestuur werden o.a. gekozen mevr. v. LeeuwenWal ler en mevr. Sloopvan Deventer en de heer W. F. L. Boissevaln, allen te Haarlem woonachtig. Mr. C. Th. v. Deventer Is voorzitter van den raad van beheer. NAT. BOND VAN PROTESTANT- SCHE KIEZERS. Het hoofdbestuur van den Nationa- len Bond van Protestantsche Kiezers, bijna voltallig te Amsterdam bijeen gekomen, gezien den uitslag der ver kiezingen en overwogen hebbende den politieken toestand, waarin als gevolg daarvan ons vaderland zich bevindt, besloot op den grondslag, waarop de Bond is opgericht, met alle macht te blijven voortbouwen, de positieve be ginselen, welke in het Manifest van den Bond naar voren zijn geschoven, ten spoedigste uit te werken en tege lijk met de statuten van den Bond ter kennis te brengen van geheel ons Nederlandsche volk. Tot leden van de commissie voor de statuteu zijn benoemd de heeren Hendr. C. Diferee, W. J. van Ilaren Noman, dr. J. F. B. van Hasselt, mi A. Ledeboer, ds. J. Quast en J. W. Veenendaal. Het hoofdbestuur van den Nutiona- len Bond heeft geen andere wijziging ondergaan dan deze, dat ds. W. II. Lieftinck, te Muiderberg, op verzoek van de andere leden, de opengevallen plaats heeft ingenomen. Pers-Overzicht DR. KLYPER EN 1IET TARIEF. „De Standaard" brengt een drie star van Dr. Kuyper over de tarief- verhooging, waarin de schrijver be toogt, dat de anti-revolutionnaire par tij voorloopig de tarief verhooging moet laten rusten. „Nu de nijverheid op uitgebreide schaal getoond heeft, liever te kwij nen don te bloeien, en de arbeiders in hun massaliteit gebleken zijn, voor do Tariefsverhooging die hen redden kon zelfs schuw te zijn, kan het daarom voor de Anti-Revolutionnaire partij niet langer aan twijfel onderhevig zijn dat langer prijsgeven on opofferen van de lioogore geestelijke belangen aan deze bevordering van stoffelijke wins te, ongeoorloofd zou zijn te ach ten. Toonen de nijverheidsmannen, zoo patroons als arbeiders, dat ze hun be lang inzien, en zich door den handel niet langer blinddoeken laten, dan zal ook onze partij hun weer ten dienste staan. Zoolang daarentegen het verkenen van dien steun én op schade voor het geestelijk karakter van onze partij én op achteruitstelüng van de geestelijke belangen van ons volk uilloopt.. zal onze partij zich van dit puur mate rieel© vraagstuk hebben los te maken, tot tijd en wijle er een kentering komt in de publieke opinie". DE CRISIS. „De Maasbode" schrijft; Vrijzinnigen en scoialisten hebben, broederlijk'vereenigd op een gezamen lijk program, den strijd tegen onze Re geering gevoerd. Daarvan drukt de verantwoordelijk heid op hen gezamenlijk. Mocht een der beide bondgenoolen de verantwoordelijkheid van zich schuiven, mocht m. a. w. Tr reist ra voor een ministers-portefeuille niet zijn te vinden, dan blijft de verant woordelijkheid niettemin in volle zwaarte rusten op do vrijzinnigen. Trouwens wist heit ieder vooruit, dat de socialist van geen verantwoor delijkheid zou willen weten. Wat ware in zoo benarde omstan digheden een Zakenkabinet voor (le vrijzinnigen een uitredding! Men had dan aan de belasterde coa litie een eind gemankt en stond toch niet voor het volk als de bedrieger, die beloofde op de socialisten niet te zul len stemmen en nu zelfs meer deed dan dat, nl. een zuiver bondgenoot schap met hen aanging. Men maakt zich links nog al boos, wanneer we eenvoudig de waarheid zeggen. Maar dat verhindert ons niet, om staande te houden, dal de huidige verwarring is gesticht „door de meest roekelooze ophitsing en verleugemng" om de woorden van „de Nederlan der" tot de orze te maken. De huidige toestand is niet toeval lig, maar komt voor vrijzinnige, of, zoo men wil. vrijzinnig socialistische verantwoordelijkheid. Dezo worde ge dragen door de schuldigen, door de bewuste daders zelve. Niet aan rechts thans de taak om de vrijzinnigheid van den zwaren gewe tenslost te ontheffen door mede te wer ken aan een kleurloos Kabinet, dat een doekje zou winden om do zieke plek van den tegenwoordigen politieken toestand. Een Zakenkabinet ligt in 't geheel niet in de constiLutioneele lijn en kan alleen voor de vrijzinnigheid een uit komst zijn. Wat de ..Standaard'1 zegt. begrijpen we dan ook volkomen. „Mocht men nu... toch op een Kabinet van Zaken aansturen zoo zegt het bled van Dr. Kuyper wet© men dan wel, dat wij van Aiitirevohiliounuire zijde in geen geval hiertoe de hand leenen". Volkonieu begrijpelijk komt deze uit spraak ons voor en op gelijke wijzo zal men van katholieke zijde spreken. Een katholiek man zal bij dezen stand van zaken zich niet laten vinden voor een portefeuille, die men van links zoo gaarne zou willen aanbie den. D e W e r e I d wijst er o. m. op, dat. in "t algemeen aan den linkschen kant de politieke stroomingen zich in ue richting der VriJ-llberalen en Sociaal- Democraten bewegen. Over den huidigen toestand schrijft het blad; Door de houding, welke de Sociaal- Democraten bij de herstemming te genover de Concentratie hebben aan genomen. hebben zij zich mede ver antwoordelijk gesteld voor een even tueels verwezenlijking van enkele punten van het Concentratie-program algemeen kiesrecht voor mannen, ope ning van de gelegenheid voor een de mocratisch vrouwenkiesrecht, intrek king van de invaliditeitswet en pen- sionneering van de 70-jarigen. Daar bij zou nog genoemd kunnen worden het principe der evenredige vertegen woordiging. Wij willen hiervan op dit oogenblik alleen zeggen, dat de loop der verkiezing en de leuzen waaron der de linksche partijen, de Sociaal- Democraten incluis, in de herstem mingen hebben gezegevierd, den ge- concentreerden vrijzinningen groepen het recht geven, te verwachten, dat de nieuwe Sociaal-Democratische Kamer fractie haar op <le genoemde punten loyaal zou steunen. In alle geval bewijst een er ander dot het nieuwe Kabinet heel wat meer zal kunnen aanvatten dan al'een maar „de drooglegging van de Zui derzee Senatu deblrwante zullen wij er op 't oogenblik niet méér van zeergen en bepalen ons voorloopig. nu Nederland bevrijd is van het duistere coalitie-be wind, dat geheel beheerscht werd door een onverantwoordelijk partijlei der achter de schermen, tot een harte lijk.... Oef! Het Centrum den toestand be sprekend, schrijft o. a.: De overwonnen staan er, welbe schouwd, beter voor dan de overwin naars, die reeds met ongeveinsde be kommering zich de vraag stellen: wat zij met hun meerderheid zullen doen? De groote beloften moeten ingelost, de mooie voorspiegelingen tot werke lijkheid gemaakt. Waarlijk, de verlegenheid is niet aan onzen kant. De rechterzijde slaat sterk genoeg, èn.dooiwhaar getal, èn door haar or ganisatie, èn door haar beginsel en program om eenige jaren minderheid te kuunen zijn. - Wij zeiden tiet reeds, vóór de stem bus gespróken had. Telkens, wanneer zij in de minder heid geraakte, kwam zij er na eenigen tijd weer steviger bovenop door liet samentrekken harer krachten, dcor het aanvullen van sommige leemten en... door het gemis aan samenwer king, door de onmacht en de onver mijdelijke fouten harer tegenstanders. De linksche meerderheid is thans heviger dan ooit topzwaar. Zij is meer dan ooit een kunstmatig verkregene, kunstmatig en erger. Zij zal ineenstorten en uiteenvallen omdat zij haren natuurlijken grond slag mist. Do Uaagsfhe redacteur van het A 1 g. Handelsblad schrijft: Wat zouden wij nu bijgevolg dezer dagen moeten te lezen krijgen? Dat de Koningin den heer Goeman Borgesius, als leider van de slorkste fractie dei vrijzinnigen, oen opdracht tot kabinetsformatie heeft, gegeven, dat de heer Borgesius die opdracht heeft aanvaard onder hot voorbehoud van medewerking der sociaüsien, dat de heer Troelstra die medewerking heeft toegezegd, zij 't al niet door zit ting te willen nemen in het kabinet, maar dan toch door, misschien onder zekere voorwaarden, den steun van zijn fractie aau het bewind te verze keren. Door dus, explioite, zicli in ge lijke positie jegens dit bewind te plaat sen als de Vrij-Liberalen, implicite, gedaan hebben jegens liet kabinet-De Meester. En dan zouden wij lezen dat de heer Borgesius zicli met de formatie was guan bezighouden, eene formatie, waarvan wij ons de groote moeilijk heden niet ontveinzen, maar waar van liet slagen ons niet per se onmo gelijk schijnt. In welk geval wij een Ministerie- Borgesius zouden zien optreden ter uitvoering van liet concentrat.ic-pro- grum. Onvervalscht algemeen kies recht voor mannen, vrouwenkiesrecht met onmogelijkheid van ecnig „da mes-kiesrecht", uitbreiding van art. 369 der Invaliditeitswet tot duurzaam Staats-,.pensioen" en vrijwillige ver zekering met Staatssteun zouden dan binnen den kortst mogelijken tijd door de 55 tegen de 45 worden ingevoerd. Op de zuiverheid der programmaver- vezenlijking zouden de socialisten de best mogelijke controle hebben. Ze zouden er, om zoo te zeggen, met hun neus op kunnen liggen. Wat zal men echter, in stede van dit dezer Jagen allicht te lezen krijgen? Dut de heer Borgesius is geroepen, dat de heor Borgesius de voorwamde van medewerking der socialisten heeft gesteld en dat de heer Troelslra die medewerking heeft geweigerd. Dat hij en de zijnen gcenerici regeorings- vérantwoovdolijkheid, directe noch indirecte, willen aanvaarden. Dat ze zich in niets willen binden. Dat ze, te genover den liberalen kapitalist, die de openbare school en den vrijhandel handhaaft en algemeen kiesrecht vrouwenkiesrecht, «n slaatsoudcr- romsrente wil, precies even vrij willen blijven als tegenover den rechtschen kapitalist, die de openbare school en den vrijhandel om koud wild© helpen en van staatspensioen, algemeen kies recht en vrouwenkiesrecht niets we ten wil. Dun zal de heer Borgesius de op dracht tot kabinetsformatie neerleg gen. er zul een zakcn-kalhiiet dienen te worden gevormd, dat zeer veel goeds zal kunnen doen in de oogen van een niet-sociali9t maar dat, niet staande op den bodem van het conoen- tratie-program. óók wel eens naai rechts zal moeten zien en dat, gelieel los van de fractie-Troelstra zeker voor een socialist veel minder vertrouwen wekkend kan zijn dan êen concentra tie-hu binet zou wezen. Het belang dei priucipieele propa ganda zal het. bij de S. D. A. F,, dan weer eens hebben gewonnen van het belang der pructische wetgeving. ..De Beukelaar" bepleit de vorming van een zaken-kabinet. De vorming van een concentratie-kabinet ware epelcn met vuur. zegt dit orgaan. Een concentratie-kabinet kan, zegt „De Beukelaar", toch geen gedeelte lijke grondwetsherziening met alge meen kiesrecht tot stand brengen. Stadsnieuws UITSLAG der veiling van onroerende goederen ln het verkooplokaal „de Gouden Leeuw" te Haarlem, op Zaterdag 28 Juni 1913, des namiddags na 5 ure. 1. Een huis, erf en tuin aan het Zuider-Buitenspaanie, get. no. 128. H. E. W. Röbke. I 4850. Vier huizen aan de Leidsehe zij straat, als: 2. Get. no. 1. J. J. Beekelaar, f 1405. 3. Get. no. 3, J. J. Beekelaar, f 1405. 4. Get. No. 5, Opgehouden f 1400. 5. Get. no. 7, J. D. Röbke, f 1400. Acht huizen, erven en een gang aan en nabij de Brouwersstraat, als: 6. Get. no. 49, C. v. d. Raa, f 1500. 7. Get. no 51, J. F. v. Garderen, f 1500 8. Get. no. 63, J. C. Baggerman, f 1610. Perceelen 9 tot en met 13 gecom bineerd, C. Schornagel, f 3560. Vijf huizen, erven en tuinen aan de Generaal Bothasfraat te Schoten, als: Perceelen 14 tot en met 18 gecombi neerd, Opgehouden f 8755. 19. Een villa met koetshuis en stal, erven en tuin aan den Schalkvvijker- weg, gem.IIaarlemmerliede en Spaarn woude, M. Verdel, f 7805. 20. Twee percee'.en wei- of hooiland aan den Zomorweg, gem. llaarlem- merlicde en Spaarnwoudo. V. Soest q.q., f 7350. 21. Hui3 en erf en tuin aan den Koudenhorn, get. no. 78, R. Slot, f 4600. 22 Huis, erf en tuin, aan de Ge<L Voldersgradbt, get. no. 15, Opgehou den, f 3955. 23. Huis en erf aan de Pres. Steyn- str.iat te Schoten, get. no. 82, Perc. 23 tot en met 27 uit de hand verkocht. 28. Een winkelhuis aan het Ver- wuift get no. 3, H. A. Vissers q.q., f 13600. 29. Woonhuis, erf en tuin en voor tuintje aa.n de Leidschevaart, get. no. 249, Heemstede, F. J Leloux, f 2910. 30. Een huis en erf aan de Ripper- dastraat get. 2. J. Nieuwendorp, f 3475 Perceelen 31 tot en met 33 werden niet geveild. 34. Een winkelhuis met bovenhuis aan de Van Marumstraat, get. no, 8. D. v. Heusden, f 3305. 35. Een schuurLje aan de van Ma rumstraat, get. lead, sectie K, no. 1211 P. F. Hagen, f 410. 36. Winkelhuis en erf aan de As- terstraab, get. 12, J. J. Beebelaar, f 1705. MUZIEKCONCOURS TE OOSTZAAN De Provinciale bond van harmonie ën funfaregezelschappen in Noord- Holland zette Zondag te Oostzaan zijn 26e concours voort. In de derde afdeeling (verplicht stuk „Gelria", vari Schweinsberg) werd de lc prijs behaald door „Crescendo", te Haarlem, directeur de heer II. W. Hof meester, met 571/2 punt. Aan deze vereeniging werd tevens voor den eersten keer de uitgeloofde Wisselprijs toegekend, omdat zij naar evenredigheid het hoogst aantal pun ten heeft behaald. De tweede 'le prijs werd in deze af deeling toegekend aan Bcverwijks Harmoniekapel, directeur de heer 11. W. Hofmeester, met 51 punten. Voor de tweede afdeeling was het eenig ingeschreven korps „Duin- klank", te Velseroord, niet opgeko- 's Avonds werd de eerewedstrijd ge houden, waaraan (naar de Courant meldt) deelnamen „Crescendo", te Haarlem, „Beverwijk's Harinonicka- pel" en „Ons Genoegen", te Wormer- veer. De uitslag was: le prijs: zilveren lauwertak „Ons Genoegen", te Wormerveer, directeur de heer A. Meijns Wz., met 71 pun ten. 2e prijs: zilveren distinctief, „Cres cendo", te Haarlem, met 67 punten. 3e prijs: zilveren medaille, „Bever wijk's llarmoniekapel", te Beverwijk, met 63 punten. Een mooi succes dus voor „Cres cendo" eu „Ueverwijk's llarmonie kapel' en in 't bijzonder ook voor den directeur, den heer II. W. Hofmees ter! 1NTE R NAT ION A AL PA D VINDERS- KAMP TE 1JMUIDEN. Men schrijft ons: Nog enkele weken en padvinders uit alle deelen van Europa, zelfs uit Ame rika. zullen broederlijk bijeen zijn in een Internationaal kampement, in de onmiddellijke nabijheid van de ha ven van lJinuiden op te slaan, liet terrein voor dit kampement, daartoe door liet Algemeen Bestuur der com missie voor de feestelijke herdenking van Neèrlandsch Honderdjarige on- alhankelijkheid in overleg met het Uitvoerend Comité, waaraan alle re gelingen voor het kamp zijn opgedra gen, uitgezocht en welwillend door den Minister van Waterstaat in bruikleen afgestaan, is voor dat doel uitmuntend gelegen. Aau de zuidzijde van den havenin gang is ten behoeve van een aan te leggen vluchthaven een groote duin reeks afgegraven en in een groote met helm beplante zandvlakte her schapen, waarop de ongeveer I5u9 padvinders met hunne leiders gedu rende 8 dagen de vermoeide leden zullen neervleien. Aan de west-, noordwest-, zuidwest en zuid-oostzijde is het kampterrein door fraai begroeide duinen ingeslo ten. Van den weg naar het Sema phore is een nieuwe breede weg aan gelegd, Ier weerszijden door giaszo- den afgezet die naar het eigenlijke kamp leidt, dat door een omrastering van liet eigenlijke duin wordt afge scheiden. Een viertal pompen, die het heer lijkste duinwater geven, zijn gesla gen om in de behoefte van drink en waschwal r te voorzieu, terwijl de ligging verbeterd zal worden door versche stroobossen. Dal de belangstelling voor dit In ternationaal Kamp groot is, niet al leen bij onze jeugdige padvinders en hunne leiders, doch ook daarbuiten, kan uit het volgende blijken. In het Eere-Comité van dit groote kamp dat bij gelegenheid van de on af hankelijkheidsfeesten zal worden gehouden, hebben zitting genoruen de gezanten van Frankrijk, Noorwegen, Uuitschland, België, Groot-Bnltan- nië, Zweden, Oostenrijk, Amerika en Spanje, de Ministers van Waterstaat en Buitenlandsche Zaken, de Com missaris der Koningin in Noord-Hoi- land, de Burgemeesters van Velsen en Wijk aan Zee, de oud-Burgemees ter van Haarlem, Jhr. Boreel van Ho- gelanden. de Procureur-Generaal van Justitie, de Voorzitter eu de on der-Voorzitter van Plan 1913, do wn. Voorzitters van de Ned. Padv. Org. en den Ned. Paav. Bond, benevens nog eenige autoriteiten uit de omstreken van IJmuiden. Zijne Koninklijke Hoogheid, de Prins der Nederlanden daartoe aan gezocht door het Algemeen Bestuur der Feestcommissie, heeft welwillend het voorzitterschap van het Eere-Co mité aanvaard en een bezoek aan het kamp toegezegd op Dinsdag 29 Juli. In het kamp zuilen waarschijnlijk padvinders uit negen verschillende landen van Europa en uit Amerika aanwezig zijn. Uit ons land komen er de plaatselijke vereenigingen uit Am sterdam, Apeldoorn, Appingedarn, Arnhem, Bergen-op-Zoom, Breda, Delft, Deventer, Eindhoven, Ensche dé, Gorinchem, !s-Gravenhage, Gro ningen, Haarlem, Heerenveen. 's-Her- togenbosch. Hoorn, Kampen, Leiden, Maassluis, Nijmegen, Purmercnd, Rotterdam, Utrecht, Wageningen, Zeist, Zutfen, Zwolle en misschien nog enkele andere. Het kamp telt 150 tenten, door het ministerie van Oorlog daarvoor be schikbaar gesteld. Het terrein krijgt den vorm van een arena. 150 Meter lang en 80 Meter breed. Rondom wordt dit middenterrein omsloten door de tentstraten en door de groo te tenten welke als eetzaal en res tauratie zullen dienen. In de eetzaal kunnen 1500 jongens tegelijk de maal tijden gebruiken. Het terrein wordt natuurlijk rondom van vlaggen ver siering voorzien en. 's avonds geheel electrsch verlicht. Er wordt ook een generaalstent geplaatst voor den stichter der padvindersbeweging, Sir Robert Baden Powell, maar in ver band met diens vele buitenlandsche reizen is het nog onzeker of hij dit kamp zal bezoeken. De kampweek duurt van 2431 Juli Door de groote medewerking die de verschillende commïssie's ondervon den, zoowel in IJmuiden als daarbui ten, was het mogelijk een zeer afwis selend programma samen te stellen. De hoofdpunten daarvan zullen zijn: Donderdag 24 Juli Aankomst der deelnemers, muziekuitvoeringen. Vrijdag 25 Juli: Wandeltocht naar Haarlem, bezoek aan de staden, de musea, orgelconcert, e.d. Zaterdag 26 Juli: Onafhankelijk heidsviering door de burgerij van IJ muiden en de Padvinders (wedstrij- den, historische optocht e. d). Zondag 27 Juli: Godsdienstoefening in het kamp, overigens rustdag. Des avonds concert door hofc Hc-.arl. Ste delijk Muziekkorps. Maandag 28 Juli: Boottocht naar de E. N, T. O. S. Dinsdag 29 Juli: Groote Padvln- dersrevue en internationale wedstrij den. 's Avonds illuminatie en vuur werk. Woensdag 30 Juli: Boottocht op de Noordzee, de stoomtrawlers zullen uit varen met de padvinders aan boord. Oefeningen van de reddingsbooten en van de reddingsbrigade. Donderdag 31 Juli: Sluiting van liet kamp en feestelijke uittocht van de padvinders naar hunne woonplaat een. Hoewel in Engeland al parade'6 zijn gehouden van 31.000 scouts en meer, is het voor het eerst dat een internationaal kamp op zoo groote schaal wordt georganiseerd. Trach ten vele plaalseu in ons land door allerlei tentoonstellingen, zooveel mo gelijk vreemdelingen te trekken, dc ondernemende feestcommissie hec-ft gemeend voor den naam van Euro pa's grootste-vischmarkt op deze nieu we manier reclame te kunnen ma ken over de geheele wereld. HOLLANDSCIIE ELECTRISCHE SPOORWEG-MAATSCHAPPIJ. Aan het verslag over 1912 wordt het volgende ontleend: Met den aanleg der werken voor de spoorwegen in de Haarlemmermeer eu omgeving werd geregeld voort gang gemaakt, zoodat op 2 Augustus 1912 de lijnen Aalsmeer-Haarlem eu IluofddorpLeiden konden geopend worden. Ook aan de overige lijnen werd krachtig voorigewerkt, maar de slappe geaardheid van het terrein gaf op verschillende plaatsen tot te leurstelling en vertraging aanleiding. Niettemin vertrouwt men 't baanvak Aalsmeer—Uihoorn in de tweede helft van 1913 voor het verkeer te kunnen openen. Met hel voornemen om de exploita tie var. het net aan de li. IJ. S. M. op te dragen, kon de groote meerder heid der subsidieerende gemeenten, polders en particulieren zich veree nigen. Omtrent de voorwaarden der met de lbiliandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij te sluiten exploitatie- overeenkomst werd nog geen volle dige overeenstemming met den Minis ter van Waterstaat verkregen, doch de Regeering stond toch toe de exploi tatie voorloopig door genoemde Maat schappij te doen geschieden. De opbrengsten bedroegen totaal 48.324. Per dugkilometer ,'6.53. Hier tegenover staan de volgeude uitga ven: Exploitatiekosten 88930 trein ki lo meter a ƒ0.50 is 144.475, Grond- en polderiasten 99, totaal 44.574. EXAMEN 1IOOFD-BEWAAR- SCHOOL. Te Groningen is \oor dit examen geslaagd mej. J. S. van Zutphen, te Haarlem. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. Romijn. Schouwtjeslaan 29 rood, een foxterrier; F. v. d. Heuvel. Lom- bardsteeg 12, een pet: E. Smit, Begijn hof 10, een portemonnaie niet inhoud: C. Niemuhlen, Oranjestraat 173. een hortoge; J. Wtjnands, Javastraat 49. Schoten, een bril in etui; N. Deen. le Vooruitgangatraat 96. een lorgnet; bureau van politie, een voetbal. Uit de Omstreken SCHOTEN. Onderwij zers-personeeL Op de voordracht voor onderwijze res aan school B staat inoj. A. Men- tinkberg. te Oostzaan no 1, rnej. Ooa- tenbroek te LJselmonde no. 2, en mej. A. M. Gisius te Holysloot no. 3. SLOTERDUK. Overreden. Zooals men eenige dagen geleden heeft kunnen lezen, word 's nachts een jonge man badende in zijn bloed op den Haarlemmerweg nabij Sloter- dijk gevonden. Daar inen misdrijf vermoedde, heeft de politie van Sloter- dijk een nauwkeurig onderzoek inge steld. Daaruit is gebleken, dal men niet met een moordaanslag, maar met een automobielongeluk te doen heeft gehad. Uit verschillende omstandig heden heeft de politie afgeleid, dat óe jonge man, die onder den invloed van den drank is geweest, door een huur auto, die een tweetal passagiers naar Haarlem moest brengen, omver is ge reden. II ij bekwam een zwaar bloe dende wond en is tevens ongeveer dertig meter meegesleurd. Vaudaar de bloeddroppels over een afstand van ongeveer dertig meter over den straat weg. Toen is hij door den wagen waarschijnlijk op zijde geworpen -n is iloar blijven liggen. Zijn kleederen, die voor een justitieel onderzoek in beslag zijn genomen, vertoonen vrij duidelij'k de sporen van een auto band. Het medesleuren door de auto wordt bevestigd door de schoenen van den ongelukkige, daar aan het hoven- leder duideliik te zien is, dat het lichaam over den straatweg is ge sleept. De politie heeft bij de onder verden king rustende auto nog naar bloed sporen op de banden gezocht, rnaar niets gevonden, daar de auto reeds gereinigd was. De toestand van den jongen man is nog steeds zoo zorgwekkend, dat het verhoor achterwege heeft moeten bhj- ZANDVOORT. Zondagmiddag kwam de aütomo biel G 82, bestuurd door den heer G. C. Veth, uit Overveen, bij de Ilalto Bentveld in botsing met de olcctrïsche tram, die ongeveer half vier van Zandvoort was vertrokken. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats, doch de schade aan de automobiel toegebracht, was nog al aanzienlijk. De bestuurder van den wagen 'had hot fluiten der trom te laat gehoord. Ten overstaan van notaris J. C. Burkens te Haarlem is in Hotel Drie huizen in het openbaar verkocht het huis aan den Kostverlorenstraatweg hoek Jan Steenstraut no. 38. Kooper wcisl do hoor A. Looe voor f 1570 Burgerlijke Stand ZANDVOODT. GETROUWD: Jb. Koper en M. van. Keuion. BEVALLEN: C. Jansen—Ralvers z. A. Otterde Rood© d. OVERLEDEN: V. Schaap, 40 J. Stoamvaartberlclitcn STOOM VA A RT-M1 J. NEDE R LAND. Koning Willem I (thuisreis) vertrok 28 Juni van Singapore. Grotius (uitreis) passeerde 28 Juni Perim. Karimoe (thuisreis) vertrok 28 Juni van Djeddah. Nias (uitreis) vertrok 28 Juni van Suez. Boeten (thuisreis) vertrok 28 Juni van Alexandria. Koning Willem III (uitreis- vertrok 28 Juni van Tauger. Timor (uitreis) arriveerde 23 Juni te Port Said. Koningin der Nederlanden arriveer de 28 Juni van Amsterdam te Batavia. Oranje (thuisreis) vertrok 28 Juni van l'anger. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Bandoeng (uitreis) vertrok 27 Juni van Perim. Ophir (uitreis) passeerde 27 Juni Pertusato. Tambora veil rok 28 Juni van Rotter dam naar Batavia. Djebres (thuisreis) passeerde 28 Juni Ouessant. Gorontalo (thuisreis- passeerde 23 Juni Gibraltar. Ophir (uitreis) passeerde 28 Juid Kaap de! ArmL HOLLAND—AMERIKA-LUN. Gorredijk van Rotterdam naar Cu ba, Mexico en New-Orleans, passeer de 28 Juni Lizard. Nieuw Amsterdam vertrok 28 Juni van Rotterdam naar New-York en wal te 10 u. 30 voorm. in zee. Sornmelsdijk van Rotterdam naar Mexico en New-Orleans, arriveerde 27 Juni te Havana. Soestdijk arriveerde 2S Juni van Baltimore te Rotterdam. Willehad vertrok 28 Juni van Rob terdani naar MontreaL KON. 110LL. IXOYD. Frisia (uitreis) is 27 Juni Ouessanl gepasseerd. Gooiland (thuisreis) vertrek 27 Juni van Las Puïmas. Hollandia (uitreis) arriveerde 27 Ju ni te Montevideo. Rijnland (uitreis) is 27 Juni Dove! gepasseerd. KON. WEST IND. MAILDIENST. Prins Willem V vertrok 27 Juni va! New-York naar We»t-Indie. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Demodocus, van Japan en Siuga pore naar Londen en Amsterdam, ver trok 26 Juni van Port-Said. Pyrrhus van Amsterdam en Livei pool naar Java, passeerde 26 Juni P« rim.

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 7