NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 3ie jaargang No. 9210 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon-en Feestdagen. dinsdag 1 JüLi 1913 a Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.3714 „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.— elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspa«rne 12. Telefoonnummer 122. DIT NU MM lilt BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG, 2 Juli. Vergadering van den gemeenteraad Bioscooptheater, Gr. Markt: Voor etellingen. Bioscooptheater Apollo: Voorstel lingen. SchouwburgBioscoopvoorstellin gen. Stadsnieuws J. B. SCHUIL. Onze medewerker voor tooneel, de hoer J. B. Schuil, is zooals men weet bevorderd, tot kapitein en, in verband daarmee, overgeplaatst naar Bcrgon- op-Zoom. Het spreekt van zelf, dat van daar uit een geregelde medewer king aan ons blad, althans voor ver slagen, onmogelijk is. Vooreerst zullen wij dus die ver slagen van den heer Schuil moeten missen. Ongetwijfeld tot ons aller leedwezen. Tn de twee en een half jaar, dat hij voor deze rubriek aan ons blad mede werkte, verwie'rl hij de waardeering en de sympathie van onze lezers, in hoogo mate; gaan wij die ontleden, dan vinden wij daarvoor vier goede redenen: vooreerst de kennis van en de kijk op tooneclzaken, die hem eigen waren, dan de zorg, die hij aan zijn critieken wijdde, zoodat elk artikel een geheel vormde, vervolgeus de boeiende, losse, vaak geestige manier van iriklecding en eindelijk de besliste, maar welwillende toon waarop hij zijn oordcel uitsprak. Geen wonder, dat een van onze grouie bladen, de Nieuwe Rott. Cou rant, hem als tooneelcriticus opmerk te en hem vereerde met do taak, ver slag te geven van de premières te Am sterdam, de eenige stad nagenoeg, waar eigen tooneelloven bestaai. Indien de lezers spijt hebben over zijn gedwongen vertrek naar elders (ca wij weten dat dit zoo is) dan sluit de hoofdredactie, die al dien tijd op zoo aangename wijze met den heer Scnuil samenwerkte, zich daarbij gaarne aan. Evemvel nemen wij van hem geen afscheid, liet is niet: vaarwel! maar: tot weerziens! En wat ons allen be treft, zeker liefst zoo spoedig moge lijk. T00NEELVEREEN1GING „DOOR INSPANNING U1TSPANNING". Men schrijft ons: Dezer dagen had in een der zalen van eafé „Do Karseboom", Groote Houtstraat, de 41ste Jaarvergadering plaats Aan bovengenoemde vereeni- gïng. onder voorzitterschap van den heer J. Janse. In bespreking kwam o.a. om de uitvoeringen, die nu reeds 41 jaar op Zondag hebben plaats ge had, in het vervolg op Zaterdagavond! te geven, waartoe na eenige discussie besloten werd. Onder meer kwam aan de orde het kiezen van 2 bestuursleden. Aan de beurt van aftreden waren de hoeren C. ltroese Jr. en F. A. de Zwaan. Laatstgenoemde stolde zich niet meer herkiesbaar en bedankte levens voor zijn lidmaatschap. Nadat hem een woord van dank was gebracht voor zijn ongeveer 35-jarige medewerking verliet deze de vergade ring. Eerstgenoemde werd liefkozen en in de plaats van den heer De Zwaan werd gekozen do heor L. H. C. Jansen, zoodat het bestuur thans is samenge steld: J. Janse, Voorzitter, J. W. Groe- neveld Jr., Secretaris, C. Krocso Jr., Penningmeester en C. Kroese Sr. en L. II. C. Jansen, Commissarissen. FEESTEN PLAN 1913. Maandagavond vergaderde de com missie voor de feesten in September tc houden. Besloten word om <le feesten te hou den van 15 tot en met 13 September. In groote trekken is het volgende programma opgemaakt: M a a nd a Opening der feesten, voorstelling in den Schouwburg, con cert op de Groote Markt. Dinsdag: Optocht en bloemencor so. 's avonds voorstellingen in verschil lende zalen en muziekuitvoeringen. \V oensdag: militaire taptoe en kindefreest, 's avonds muziekuitvoe ringen. Donderdag: Harddraverijen op de Dreef, 's avonds muziek in den Hout en tot slot vuurwerk. DE NEDERLANDSCIIE CREDIET- BANK. De Staatscourant bevat de gewij- ïigde statuten van deze naaml. ven nootschap. Het kapitaal is tlhans be paald op f 500.000, verdeeld in 10 se ries, van f 50.000, waarvan 5 series I geplaatst zijn. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Maandelijksch overzicht van de Vereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen Boekjaar 1 November '1912 31 October 1913. Voor behoeftigen werd gedurende de ma and 1913 toegestaan Brood en levensmiddelen 240.54. Brandstoffen niets. Ligging- en kleedingstukken 1.70. In geld 549.74. Totaal791.93. Totaal van 1 November 1912 tot 30 Juni 1913 6S51.05. ALGEMEENE GEHEEL-ONTHOU- DERS-VEREENIGING „NIEUW LEVEN", AFD. HAARLEM, A. N. G. O. B. Men schrijft ons: Bovenstaande vereeniging hield Maandagavond haar maandeJiiksche huishoudelijke vergadering in het ge- heel-onlh. gebouw „Voorwaarts". De opkomst was bevredigend. Een paar belangstellenden waren aanwe zig, die na de vergadering als lid toe traden. Na voorlezing der notulen wa ren ei heel wat ingekomen stukken te behandelen, o.a. van 3 meetings, te weten: één op Nieüwendam en twee op Velsen. Twee daarvan waren van de Neder) .Vereen, afd. Prov. Prop. Co mité. Naar deze meetings kan Nieuw Le ven geen afgevaardigde zenden, daar de één op 13 Juli en de ander op 3 Augustus valt. Op 13 Juli is er ook een meeting van de afd. Velsen en den Sden Augustus heeft de afd. oen boot tocht. Besloten werd dan ook zooveel mogelijk le werken voor de meeting van de afd. Velsen en omstreken en zal een fietstocht georganiseerd wor den. Alle leden van de afd. zullen oen blauw vlaggetje op hun fiets krijgen als hei ke u n i ngst eek en. Er waren nu al heel wat deelnemers en het beloofd dan ook een grootsche tocht te wor den. Er zal gereden worden naar Bever wijk, alwaar in optocht met muziek naar 't meetingsterrein zal worden ge marcheerd. Uit het verslag van de commissie tol nazien der boeken van den penning meester tevens brochure-depothouder, bleek, dat die in volmaakte orde wer den bevonden, waarvoor den penning meester dank gezegd werd. In de 3 maanden, dat de afd. be staat zijn reeds een 2000 couranten „Geheel-Onthouder", verkocht, aan brochures etc. is ontvangen voor f 18.75, waaruit blijkt, dat er gewerkt, wordt. Vervolgens werd besloten om Zon dag 27 Juli een propagandaloeht te houden naar Zandvoori. Op 't strand en in 't dorp, zal gecol- poitecid worden met couranten en brochures. Hiervoor was veel animo. Naar aanieiding van de vele vragen om brochures, novellen, etc. op ge- heelonthoudersgebied, zal het bro chure-depot uitgebreid worden. Er werd nog medegedeeld, dat do anti-kenniscourant in bewerking is. Zij zal denkelijk geïllustreerd zijn en worden verspreid in 5000 exemplaren. Tenslotte wekte de voorzitter de aan wezigen op, om eiken dag te werken voor de onthouding en tot uitbreiding der afd. Daarna sloot hij deze huishoudelijke vergadering KAMER VAN ARBEID VOOR DE BLOEMBOLLENTEELT. In de vacature van secretaris der Kamer van Arbeid voor de Bloembol lenteelt alhier, ontstaan door het af treden van den heer Mr. Dr. H. R. Ribbius is voorzien door de benoeming van den heer Ed. A. van Bilderbeek als secretaris dier Kamer van Arbeid, MILITAIRE ZAKEN. De officier van gez. le klasse dr, D. H. Hiensch, van het garnizoen te Haarlem, wordt 6 Aug as. belast met den geneeskundigen dienst in de legerplaats bij Laren, zoo meldt de „N. R. Ct". Muziekuitvoering in Den Hout op Woensdag 2 Juli. Programma: 1. Marsch aus der Suite, Lachner. 2. Ouverture Peter Schmoll, Weber. 3. Parisienne Valse, Wccly. 4. Grande Fantaisie do l'opéra Pat- jas, Leoncavallo. 5. Ouverture Raymond, Thomas. 6. Balet de l'opéra Le Cid, Massenet a. Entr'act. b. Andalouse. c. Aragonalse. d. Aubade. e. Madriléne. f. Finale. 7. a. Marche Indienne, Sennelick. b. Danse du Paraejuoy. Valverde. 8. Fantaisie aus der Posse Der Meis- terslngen von Berlin, Lincke, ORGELBESPELING in de Groote- of SL Bavo-kerk, te Haarlem, op Donderdag 3 Juli 1913, des namiddags vun 2 tot 3 uur, dooi den heer Louis Robert. Programma 1. Concerto d. kl. t., Wilhelm -Frie- demann. Bach (1710—1784). Allegretto, grave. Fuge, Largo e spiccato. Allegro moderato. 2. Menuet, G. F. HSndel. 3. Idylle. Jos. Rheinberger. 4. Cantilene, Alph. Mailly. 5. Choral, Jos. Jongen. G. Andante Cantabilé, W. Rea. 7. Grand Choeur alla Haondel, Alex. Guilmant MIDDELB. SCHOOL VOOR IIAN'DEL EN ADMINISTRATIE. Voor het eindexamen aan deze Ilaagsche school slaagde de heer G. II. L. Vervvcy te Haarlem. EXAMENS IIOOFDACTE. Heden- heeft alhier in het Bronge bouw het schriftelijke examen voor de hoofdaete plaats gehad. ONGF.TEEKF.NDE VERKIE- ZINGS-AUVERTENTIES. Vandaag hebben wij de plaatsing van een advertentie betreffende de Raadsverkiezing geweigerd, omdat die ongeteekeiul was. Tot nu toe vergden wij volledige onderteekening alleen bij ingezonden 6lukken over verkiezingen, thans heb ben wij de toepassing van dat begin sel ook lot de advertentiën uitgebreid. Wie de een of andere candidatuur wensclit aan of af te raden, moet dan maar met zijn naam voor den dag komen. Trouwe dienst. Door den generaal-rnajoor comman dant der le divisie is de zilveren me daille voor 24-jarigen trouwen dienst toegekend aan den sergeant-majoor instructeur J, W. II. Buöel van het 10e Reg. Inf. Oefening. Hedenmorgen vertrok liet le bat. van het 10e Reg. Inf., onder bevel van den majoor P. M. Vogelsang, per H. S. M. naar Velsen en marcheerde van daar naar IJmuiden, ten einde oefe ningen te houden op het terrein „de Breesaap". De troep keerde in den namiddag weder naar het garnizoen terug en werd van Santpoort af door de mu ziek begeleid, Aanbesteding. lieden is door B. en W. dezer ge meente ten raadhuize in het openbaar aanbesteed De bouw, fundcering, enz., voor een nieuw ketelhuis der Electriscbe Cen trale, alhier. 25 biljetten zijn ingeleverd. Ingeschreven »s door: W. A. Vtrbrugge. te Gouda, voor 17.700. C. Hoen. te Sloterdijk, voor 17.590. C. Balke, te Amsterdam, 18.124. J. P. A. Nelissen, te Haarlem, voor 15.910. N. V. van F. J. Stuhlemeyer Co., te Amsterdam, voor ƒ14.600. J. Plcyte, te Assendelft, 24.400, Br. Groenewegen, te Haarlem, voor 15.729. N. V. Ned. Beton ÏJzerbouvv, le Amsterdam, voor ƒ16.189. Th. Smeulers, te Dordrecht, 26.200. G. Kuipers, to Rotterdam, 17 360. W. Broere, te Amsterdam, 18.710, N. V. F. J. Stuhlemeyer Co.. te Amsterdam, voor f 14.900. Kon. Rotterd. Betonijzer Maatsch., voorheen Wening Co. te Rotterdam, voor 20.990. F. L. Smit, te Haarlem, ƒ21,450. I.. Gort, te Haarlem, voor ƒ24 680. A. Krok, le Assendelft, voor 24.404. \V. H. T. Thijssen, te Amsterdam. voor ƒ17.775. Johs. Miezerus, te Haarlem, voor ƒ15.745. \V. J, G. van Ilaaren, te Velseroord. voor 21.677. Holl. Maatsch. tot het maken van werken in gewapend beton, te 's-Gra- venhage, voor ƒ15.710. G. W. de Wolf, te Dordrecht, voor ■ƒ21.850. J. Versterp, te Gouderak, ƒ18.300. Groenenberg, Kruithof! Hoek, to Haarlem, voor ƒ14.900. J. Vaas, te Amsterdam, voor ƒ18.500. A. C. Leye, te Wassenaar, ƒ15.645. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen hij; J. Droog, Magdalenasleeg 5, een bril m étui; M. Wij ma, Sophiastruat 21, een rozen krans; J. van Vliet, Ssreveliusstraat 10 rood, een vulpenhouder; J. Veld heer, Ged Raamgracht 39, een arm band; C. v. d. Bogaerde, Rozenprieel- straat 8. esn broche; W. Gootjens, Voortingstraat 8 een bril in étui; K. Rooij, KI. Houtstraat 34 een rijwiel- pomp; J. de Koe, Korte Lakenstraat 7 rood. een kinderkousje; mej. A. 'Tho massen Houtplein 4, een paar hand schoenen; W. v. Loevesijn, Ilaarlem- merliedestraat 13, een rozenkrans; F. Rietman, Rollandstraat 38, een R.-C. kerkboekje; Bureau van Politie, een portemonnaie met inhoud; mej. M. Leijer, Kampersingel 6 rood, een arni band; P. v. Elswijk, Koudemhorn 8-4, een gewicht; F. Felder, Adriaan Lcos- jesstraat 26, eenige spaarbankzegels; H. Spijker, Teijlerstraat 11 rood, een gonjezak; P. J. Preijde, Bronsteeweg 10, Heemstede, een ketting; II. Otteli- ni, Klein Heiligland 67, een tramabon nemeni; J. Janzen, Berkheijdestraat 36, een kloksleutel; II. v. Leuven, Voorzorgstraat 39, een horloge; A. v. Wouden, Brouwersgrucht 92 a, drie schorten en een zakdoek. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de Laatste Berichten) Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Groenenda al. De Commissie tot viering van den Koninginnedag te Heemstede heeft onder de ingezetenen een circulaire verspreid, met een verzoek om finan- cieelen steun, om de opening van het wandelbosch „Groenendaal" zoo luis terrijk mogelijk te vieren. De Commissie Is van oordeel, dat de opening van het wandelbosch een feestdag moet zijn niet alleen voor de kinderen, maar cok, en thans in de eerste p'aats, voor de volwassenen. Er zullen volksspelen georganiseerd worden, terwijl muziek en zang de noodige vroolijke levendigheid in de gemeente zullen brengen. Voor de kinderen worden eveneens vermake lijkheden voorbereid, terwijl zij 's morgens in de scholen onthaald zul len worden. schikbaar heeft gesteld, waardig ha telijkheden des avonds door een schit terend vuurwerk, waarvoor de ge meenteraad de noodige gelden be- -seoj 020p je uonnz uaru sjeooz sloten worden. ZANDYOORT. Een onzer corr. schrijft: Wij leven hier in het teeken der verkiezingen voor den gemeenteraad. Een 4-t:il raadsleden treden af, waar van zich 3 herkiesbaar stellen. Van de 4 aftredende leden zijn drie we der Candida at gesteld, terwijl boven dien nog 9 candidaten zijn opgegeven, zoodat voor de vier raadszetels 12 can- didaten gesteld zijn. Dat deze 12 candidaten, in eene plaats als Zandvoori, van diverse plui mage zijn, ligt voor de hand. Had men vroeger ulhier geen kies- vereeiiigingen, die hare candidaten stelden, sedert het vorige jaar bestaat de neutrale kiesvereeniging „Gemeen tebelang", welke vereeniging zich uitsluitend beweegt op het terrein der gemeente raadsverkiez 1 ngen. Door deze vereeniging werden vier candidaten gesteld; daar echter op den dag der candidaatstelling het. grootste deel der leden afwezig bleef, blijkbaar beseften dezen het groofe ge wield van hun opkomen niet, had dit tengevolge dot de wegblijvers voor het meerendeel met deze candidaatstel ling ontevreden waren. De gevolgen bleven dan ook niet uit; enkele loden der genoemde kiesvereeniging lieten zich door particulieren, kennissen en vrienden Candida ai stellen, anderen bedankten terwijl weder andere leden zich niet ontzagen om candidaten,, die zij wenschten. te stellen. In. verband met een en ander bleek dan ook dn* bedoelde kiesvereemping zich op den duur niet staande zal kunnen houden en had m.i. het bestuur, gezien de re sultaten welke zijn bereikt, wel ge daan dan door na deze bedroevende feiten der vereeniging haar ontslag aan le bieden. O rul it de candidaten door anderen gesteld, behooren ook een 2-tal leden van de S. D. A. P. De liberale Kiesvereeniging „Zand voori" alhier, eerst ten vorige jare op gericht. kiest bij de a.s. gemeente raadsverkiezingen geen partij, daar in hare statuten is aangegeven dat zij zich alleen bemoeit met Tweede-Kamer en Staton-verkiezipgen, in verband waarmede het bestuur dezer Vereeni ging het niet oirbaar achtte, zich met de a.s. rundsverkieizingcn in te laten Of dit in den veivolge zoo zal blijven? Waarschijnlijk r.iet, daar liet. op dit oosenblik maar al te zeer blijkt, dat bij de as. gemeenteraadsverkiezingen alhier c>k wel degelijk de politiek in het spel is. Aangekomen vreemdelingen: Mevr. B. van Praag, Amsterdam, -v. Oetadestroat.no. 22, 2 pers. Me vrouw F. van Wallinga, idem, villa Maria, Hoogeweg. R. Frenchdorff, Dortmund, Pension Landman, 3 p. Mevr. Zijbering, Amsterdam, 4 pers. G. Renner, Charlottenborg, Pen sion Quisisana. W. F. Bauren; Am sterdam, idem, M. Teller, I-onden, Hotel d'Orange, 2 pers. G. Kossel, Leipzig. Hotel Wust. G. T. M. ba ron Hugenpoth tot Aerdt, Utrecht, Hotel Wust. Fam. Grunau, Bern, Hotel Wust, 2 pers. Mej. Fleischer, VVeenen, idem, 3 pers. Fam. Jessu- run, Hamburg, idem, 2 pers. A. Dus- semaker, Deventer, Hotel Groot Bad huis. E. Schmidt, Amsterdam, id. D. E. Evertz, Bloemendaal, idem. Mej. v. d. Hurk Hilversum, v. Spijkstraat 3, Eekhof, Amsterdam, Haarlemmerstraat 18, 5 pers. Vollers, Haarlem, Haarlemmerstraat 50, 5 p. L. II. de Jong, Amsterdam, Zee straat 24, 7 pers. N. Baniley, idem, id. 7 pers. Schoolmeester, idem, idem, 6 pers. M. 11. Beets, Haarlem, Bou levard de Favauge' 1 K, 7 pers. J. Telleman, Amsterdam, Br. Engelbert- straat 25, 6 pei~s. De Bruut, Amster dam, Koslverlorenstiaat 11, 6 pers. Bialisterke, idem, Idem, 3 pers S. Kan, idem, Br. Engelbertstr. 25, 8 p. HAARLEM M CRMEER Vergiftiging. Onze corr. te Hoofddorp seint: Vrouw Pic-neman te Oudewetering, gemeente Alkemade, heeft bekend haar man te hebben vergiftigd. De Justitie is heden gearriveerd. De vrouw wordt naar Haarlem overge bracht. BF.NNEBROEK. REFERENDUM GEOORLOOFD? Het verzoek van Ged. Staten om advies te geven over de voorstellen omtrent de verhooging van de sala rissen van Burgemeester, secretaris en ontvanger hebben B. en W. van Benncbroek aan de Raadsleden rond gezonden en dezen hebben schrifte lijk van hun meening doen blijken. Door B. en W. is toen aan Ged. Sla- ten bericht, wat de Raadsleden over de wedde verhooging dachten. Er is dus geen Raadsbesluit over deze zaak gevallen. We hebben aan een bevoegd per soon gewaagd, of een dergelijke han delwijze al dan niet in. strijd is met dc Gemeentewet. Z. i. is dit wel het geval. De wot eischt, dat de Raad gehoord wordt. En men kan alleen .zeggen, dat de Raad gehoord is, wanneer déze in een officieele zitting zijn meening uit spreekt. Aan Ged. Staten, is thans de beslis sing. Binnenland HERSTEMMING PROVINCIALE STATEN. VLISSINGEN. Gisteren had de her stemming plaats voor 3 leden van de Provinciale Staten. Aantal kiezers 5678. Uitgebracht 5207 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren G. Boone Pz. (antirev) 2410, P. Mer- ckens (antirev., aftr.) 2490, mr P. Die- leihan (antirev) 2342, J. G. van Nif- trik (lib.) 2794, J. C. Paap (lib.) 2G36, J. P. Vermaas (lib.) 2Gi8 stemmen, zoodat gekozen zijn de heeren Van Niftrik, Paap en Vermaas. (Bij eerste stemming werden uitge bracht op de heeren Boone 2290. Mer- ckens 2202, Dieleman 2193, Van Nif trik 2232, Paap 1708 en Vermaas 1724 stemmen. Verder verkregen toen de sociaal democraten, dc heeren A. C. v. Mal, G. F. Lindeijer en J. de Meij resp. 585, 740 en 922 stemmen Dc verhouding in de Staten van Zee land is thans 21 rechts en 21 links. BARON AE. MACKAY. Mr. AE. Baron Mackay heeft zijn ontslag genomen als lid dor Christe lijk-Historische Kiesvereenigng. „Na het roekelooze herstenimings- advïes," aldus motiveert hij zijn be sluit, dat van weinig karakter en wei nig geloof getuigt, acht ik het beter mij voor onbepauldcn tijd te onttrek ken aan de samenwerking met een staatkundige partij, met. wier pro gram van beginselen ik mij ten volle blijf vereenigen." <N. Ct) MR. L. N. ROODENBURG. De heer mr. L. N. Roodcnburg, ge kozen Kamerlid voor Beverwijk, heeft ontslag genomen als secretaris der Gezondheidscommissie te 's-Graven- hage. BLOEDVERGIFTIGING, liet zoontje van den hoer J. van de P., te Ellewout.sdijk, kroeg dezer da gen, door het stielen met een blikje, een onbeduidend wondje aan een vaO de vingers. Thans is het knaapje oail bloedvergiftiging gestorven, zoo meldt de „Tel.". ONGELUKKEN. Zaterdagavond werd J. van Kria ken, te Herwijnen, terwijl hij rijdende een paard naar de wei bracht, door het dier gewipt, waarbij hij levensge vaarlijk door een trap op de borst werd verwoui Op het westelijk handelsterrein aah de Van Volienhovenstraat te Rotter dam heeft gistermiddag een ernstig ongeluk plaats gehad. De sleeper J. Broersen, 40 jaar, in dienst van de firma I. en van der Sehuyt. wilde op het terrein een wogen, bespannen met twee paarden, doen koeren. Do paarden liepen door. waardoor do man met den longen boom tegen den muur werd gedrukt. De borstkas werd hem ingedrukt, zoodat hij onmiddellijk dood was. Do ongelukkige laat een weduwe met ze ven kinderen achter. KAMERVERKIEZINGEN. Alen schrijft uit Sncck aan ..Het Volk", dat dr. Scheurer zijn Kamer zetel wil afstaan aan den oud--minis ter Colijn. De „Leeuw. Ct." meldt, dat de cen trale der a.-r. kiesverconigingen over dit plan nog niet vergaderd heeft. Wel is te kennen gegeven, dat men voor den heer Colijn wel, doch niet voor ds. Talma of mr. Heemskerk hel district van anti-revolutionaire zijde zou willen beschikbaar stellen. I)E SOCIALISTEN EN DE REGEERING. De tekst der Resolutie-Kautsky, waarnaar mr. P. J. Troelstra in zijn interview over den poiniekeo toestand verwees, lu;dt als volgt „Het zitting nemen van oen enkel socialist in een burgerlijke regeering kan niet beschouwd worden als liét normale begin van de verovering van de politieke macht, doch slechts als ecu geforceerde uitweg, die slechts tijdelijk en bij uitzondering mag wor den Bewandeld. Indien in een hijzon der geval de politieke toestand deze gevaarlijke proefneming noodig maakt, is dit een ifuacstie van tactiek en niet van beginsel. ..Het Internationaal Congres heeft zich omtrent dit punt niet uit te spre ken maar in elk geval zijn van het zitting nemen van een socialist in een burgerlijke regeering slechts dan goe de resultaten voor het strijdende pro letariaat te verwachten, indien de socialistische partij bij groote meer derheid een dergelijke daad goed keurt en indien de socialistische Mi nister de lasthebber blijft van zijn part'j. „In het tegenovergesteld geval, in dien de minister zich onafhankelijk van zijn partij mocht gaan beschou wen. of slechts een gedeelte daarvan vertegenwoordigt, dan zal zijn optre den in een ministerie steeds dreigen desorganisatie en verwarring voor het strijdende proletariaat niet zich te brengen. „Voorts dreigt een zoodanig optre den het proletariaat tc verzwakken, inpiatlts van haar tc bguustigen. „In eik geval is het Congres van meen i tig dat, zelfs in deze uiterste gevallen, een socialist uit het minis terie moet treden, indien de georgani seerde partij bemerkt, dat liet minis terie duidelijk blijken geeft van par- tijdigheid in don strijd tusschen kapi taal en arbeid." Deze resolutie werd aangenomen op het in 19(10 te Parijs gehouden inter nationaal socialistisch congres. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Iteiden. Gesl. cand.-examen rechten, de heeren P. J. II. M. van der Does de Willebois en M. G. Hoekstra Eindox. Ind. adm. dienst de heeren G. van Rrakel, J. Bouwes Bavïnck en Th. Bodde. Utrecht. Gesl. tweede tlieor. ex. ge- neesk. mej. O. Bahlmann, de heeren C. A. v. Schaik, E. van Schalt, A. F. J. Beu nier; doet. ex. geneest. de heer J. Pajiegaay, cand.-ex. rechten de heer A. D. H. Hamburger; doet. ex. rechten mej. H. von Weiier; cand.-cx. genec.sk. de heer H. F. van. Kessel, 2e natuurk. ex. de heeren A. P. A. Jloynk van Papendrecht, tweede cand.-ex. theol. de heer G. Grootjans (met lof). (U. D.) Sport ea Wedstrijden VLIEGEN. DE FRANSCHE VLIEGER BRÏNDE- JONC OP WEG NAAR NEDERLAND. Men seint uit Hamburg Hedenmorgen vroeg is de Fran scha vlieger brindejonc. van Kopenhagen komend, od liet vliegveld bii Ham-

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 1