Iitunrs Dassus GOUDEN VISIOENEN, TWEEDE BLAD Vrijdag 4 Juli 1913 Brieven over Amerika. VII. Wij naderden nu Amerika. Nog en kele uren en wij zouden 'voor 't eerst de kust zien. En dat na nog geen vijf dagen reis. Was de reis mij de eerste keer lang gevallen, nu was ze omgevlogen. Ik had werk te doen ge had, veel werk. Mijn hut was soms overladen met stapels papier, open geslagen boeken, die uitgespreid la gen op mijn bed, mijn taiel, mijn waschtufel. Met de patiënten had ik niet veel last gehad; alleen met een patiënt uit de derde had ik het niet goed kunnen vinden. Zonder dat ik nu kon zeggen waarom, vond ik, dat de kerel zonderling deed. 't Was al den eersten dag begonnen. Hij bleef in bed, had verbazende kiespijn en of ik hem nu al «anraadde er uit te ko men en wat afleiding te zien te krij gen, hij lag maar plat te bed; zijn temperatuur was normaal. De dok ters steward die soms ook dokterde, had hem een soort olie gegeven om iu zijn kies te druppelen, maar onze sinjeur had het op zijn wang ge smeerd, zoodat ik den volgenden ochtend hem inet een halfverbranden wang vuud en op. zijn verzoek den harbier liet komeri, om zijn baard maar neg te scheren uit vrees voor een onaangename huid-aandoening. Maar met die kiespijn had ik geen vrede. Hij wees me voortdurend een tand aan aan den bovenkant, een groolu met goud geplombeerde tand, die dadelijk opviel als hij zijn mond maar even open deed. „Die moest er uil, dat was de rakker, die hem dag en nacht plaagde/' zoo beweerde hij. Maar ik was zuinig, wilde hum zijn tand sparen, doch liet gaf een voort- d uren den strijd tusschen hem en mij en eindelijk besloot ik dan toch maar, den tand er uit te halen. Hij kon niet slapen volgens zijne bewering, lag 6oins 's nachts te kreunen en al voua ik nu niets aan den tand, voor zijn piejzier liet hij den tand er toch ook niet uithalen, dacht ik. Ik trok hem er uit e-n bekeek den kwelgeest aandachtig, maar neigens "van iels te zien; mijn patient vroeg heel dringend hein te mogen behouden cn Ik die niet gaarne dat verzoek wei gerde, stemde toe. De pijn was nu over en onze vriend lieL mij dicn^dag cn de volgenden: met rust. Doch hoe zou ik later plotseling alles begrij pen. Wij naderden nu New-York, hadden de loodsvlag geheschen en korten lijd later stapte de loods aan boord. Do Amerikanen schijnen het land te heb ben aan uniformen, men ziet er wei nig in Amerika-, maar 't is toch een vreemd gezicht, de lood? niet een kaasdopje'' o-p en in een gewoon pak liet schip te zier bestijgen. Later op de brug verwisselde tiij zijn hoed voor een sportpet, „het" hoofddeksel der Amerikanen. Rc-eds van verre was het vrijheids beeld te zien. Het stond er hoog opge richt, met in de eene hand de toorts, verlichtend des avonds de hreede Hudsonrivier, die wij nu met langza me vaart, verder binnensloomden. Duidelijk was tegenover het vrij- heidslieold het Coney-eiland te zien, liet eiland waar alles op vermaak 6cliijnt ingericht. Een reuzen rad waaraan tal van schuitjes hiDgen was met het blooto oog duidelijk te zien, een soort molen waarbij men aan het eind van de wieken kan plaats nomen, een reuzen „Montague Russe" en ten laatste een overheerlijk strand. Maar veel tijd om te zien hadden wij niet, zoo straks zou de Amerikaan- sche geneesheer aan boord komen om de tweede en derde klas-passagiers te zien. Steeds zijn er ecnigen die niet di rect moge landen om een aandoening der oogen, een breuk, te hooge leef tijdI, of wel het ongehuwd zijn hij meisjes en het riet kunnen opgeven .waarhoen zij zich begeven. Soms zijn er twee die beweren sa men te zullen huwen. „Is dat zoo vraagt de inspecteur die toezicht houdt op u'e zedelijkheid van de land verhuizers. En op hun beider ,.ja" zegt hij „Welnu, dan zal het zoo slinks gebeuren." En gehuwd komen ze Amerika in, een middel, dat echler paartjes, die beletselen vinden bij het uaiJgjnu van hun huwelijk, niet aan te raden is, want maakt onzo „inspec teur" bezwaar, dan gaan ze één, twee, drie weer naar vader en moeder terug. Wij waren nog niet voorbij liet Vrij heidsbeeld, of de AmerrR&ansche ge neesheer kwam al reeds aan boord. Ik liet nu tweede- en derde klasse passagiers één voor één langs hem gaan. Van iedereen werden do oog- Meden bekeken. Wie een breuk heeft in <lo derde en vierde klas, wordt onvoor waardelijk terug gezonden naar het land van waar hij kwam. De Maat schappij moet zo gratis terug vervoe ren en naar de plaats van bestem ming zónden daarenboven nog een hooge boete betalen, Vandaar dat vóór Europa verlaten wordt, de landver huizers gekeurd worden. Met op elkaar geklemde lippen kwam mijn kiespijn!ijder aan. De dokter Vroeg hém iets en.... een witte land, gevuld met een licht „geolcrid' vulsel, was op de plaats van den vroe- gcron gouden. Ik begreep er niets van, maar roeds was hij de loopplank genaderd en ging langs de detcctie- ven, die bij elke landing aanwezig zijn, het schip af. Ik. was benieuwd te zien, hoe het landen van de eers'o klas passagiers ging, ja, hoopte in sliltc dat in dit land van vrijheid en golijkhcid ook zij aa.n een keuring worden onder worpen. Maar wel was in de salon een „inspecteur" aanwezig, die den passagiors vroeg waarheen zij gin gen, maar goen enkeio werd weer houden. Ook en la roetje, dat zeker niet naar (baar „Grootmoeder" ging, zooals ze zcide. De inspecteur haalde achten- haoir rug tegen mij de schou ders op, als wilde hij zeggen; „wat moet ik doen." „Ze geeft het doel van haar reis op, ze heeft ruirn voldoende geld bij zich en" zoo vertelde hij mij later „fk moet ze dan laten landen". Maar waar die naar toe gaat, dat weten wij beiden maar al te goed, zeker niet naar haar Grootmoeder, maar wal is er aan te doen." Ik stond nog te pralen met hem, toen de Marconist naar me toe kwam en me vroeg of ik nu even het beekje over New-York wilde komen «halen, dat hij mij beloofd had. Ik volgde hem, en bleef even in de hut van den Marconi-telegraf'isf. Hij was aan het opruimen van de kladjes der ontvangen en verzonden telegrammen en verscheurde ze in twee of drie en verzocht mij ze klei ner te verscheuren. Onwillekeurig valt daarbij hel .oog op 't schrift. Daar kwam een stukje mij in handen dat me alles ophelderde bij mijn patient uit de derde klas. „Dadelijk kenbaar aan een met goud govulden snijtand"Ik zat versuft! Dus had hij me toch bedrogen. Die tand moest er dus uit on hij had op wie weet welke vvijzo het goud er uit ge peuterd om het met brooddeeg, mot stijfselpap, wie weet wat voor kleverig iets, weer op te vullen, zoo dat liet nauwlijks zich tbaar was. Had iiij daar om de olie op zijn wang gesmeerd om eengoede reden te hebben om ,-ijn baard af te laten scheien? Was hij daarom onzichtbaar gebleven voor zijn medepassagiers, om zich niet met de inderdaad opvallend gouden tand to laten •zien om nu zoo straks zonder gouden land het schip te verlaten?. Ik had nog geen Sherlock Iloimcs- natuur in me. Ik had me nog. laten verleiden <looi-' mijn geloof aan do waarheid.van zijn beweren. Ik was In drogen, had oi bewust medegewerkt om iemand zijn straf te doen ontloo- pen, een straf clie misschien dubbel en dwars verdiend was. Ik moest er meer van welen. „Zoo, haddon wij een „vluchteling" aan boord?" vroeg ik zoo rustig moge lijk. „Och, dat heb je zoo vaak, ze zullen hem wel oppakken, ze zijn gewaar schuwd." „En als ze hem nu eens niet vinden? •ceg ik. „Nu dan is het nog zoo erg niet, ge loof ik, 't is een gewoon geval". „Zoo? vroeg ik schijnbaar achteloos, de popieren in kleine stukjes versnip perend. Och ja. het oude liedje. Gespeeld, gespeculeerd, ten slotte van 't geld van ïidcrcn. Nu het geld krijgen ze er toch niet mee terug, en naar Amerika gaat hij ook niet uit weelde, 't zal hard sjouwen zijn." Er viel me een steen van 't hart. Ik had dan toch niet meegewerkt om wie weet welken schurk, welken Jack the Ripper, los te laten. Daar liep één meer rond in Amerika, waarheen zoo- veleu gingen, die door hun levenswan del m moeilijke omstandigheden go- raakten, en mee eden door één gelukki ge speculatie weer boven op te zijn. De domste gedachte die ze hebben, want lukt liet dan zijn ze nog verder van huis dan wunncer het niet gelukt, linmers dan wordt weer gespeculeerd en soms komt de slag na jaren van zoogenaamd geluk zooveel zwaarder. Ik was „verlucht" en heel wat lichter dan ik eenige oogenblikken geleden mo gevoeld had. ging Ik naar beneden, over de loopplank en... zag mijn vrion den op 't onverwachtst daar staan, roepen en wuiven. G. A. OOTMAR. Buitenlandsch Overzicht De Balkanvulkaan in werking. Nóg is 'l geèn officieele oorlog, nóg worden er onderhandelingen gevoerd, nóg zijn de gezanten niet vertrokken, maar.... 't .scheelt een bitter klein beetje "Waar do s t r ij d om gaat. De Balkanstaten, kort geleden nog zoo nauw verbonden, zoo prat op de alliantie, die, zooals zij beweerden, met de jaren steeds hechter en een be langrijke factor in Europa zou wor den, hebben, nu zij den Turk machte loos hebben gemaakt, het zwaard te gen elkander gekeerd. De onderlinge haat die tijdens den oorlog met do Turken verpëtea sch'een. is wederom krachtiger en heviger dan ooit te vo ren opgelaaid en in een broederoorlog trachten zij elkander thans te ontne men wat zij in een blocdigen krijg met de Turken dezen ontrukt hébben. Voor het uitbreken van den Tnrli- sclien oorlog was in ruwe trekken vastgesteld, welk gedeelte van den buit aan elk der Balkanstaten zóu toevallen, maar*nu het op de verdee ling aankomt, wordt die overeenkomst op zij gezel. Zooals gezegd, hadden de vier staten, voor zij den Turk te lijf gingen, niet alleen liet plan voor den veldtocht vastgesteld, maar ook bepalingen gemaakt omtrent 't even- j tueel te veroveren grondgebied. IIoo de tekst van deze overeenkomst pre- Cies luidt, is niet bekend, ieder nan-1 doel schijnt slechte bij benadering te zijn aangegeven. Een formeel verdrag is alleen gesloten tusschen Servië en Bulgarije. Volgens deze overeenkomst zou Bulgarije liet geheole gebied ten oosien van de Stroema krijgen. Servië liet land benoorden een lijn, die van Dibra aan de Drina langs het Scliar- ge!—rgte over den Katsjanik naar Vranja zou loopen, dus het geheeloj gebied, dat gewoonlijk Oud-Servié ge- noémd wordt. Het tusschen beide lijnon gelegen gebied, dus hét eigenlijke Macedonië, zou. autonoom worden. Mocht deze autonomie echter niet tot stand ko men, en men mag gerust aannemen, dat dit in de bedoeling lag, dan zou het gebied door een lijn, die van het Ochrida-meer over het dal van dc Var- dar tot aan het Golcma-gebergte aan de grens van Bulgarije loopt, in twee- en worden verdeeld. Het oostelijke grootere gedeelte, dat bijna uitslui- tend door Bulgaren is bewoond, zon tol Bulgarije behooren, aan wien het westelijk gedeelte zou komen, zou dooi' den Tsaar van Rusland worden i beslist. Toen dit alles uitgemaakt werd, waren do Serviërs nog iu de meening, dat zij niét alleen Öud-Servïë, maar j ook Noord-Albanië tot aan de kust van de AdriatiscShe zee met Dnrazzo konden krijgen. Maar de mogendhe- j den haalden een streep door deze i rekening,- door een autonoom Albanië te eischen en Servie te dwingen, ai-! stand te doen van Noórd-Albaiu'c. Om J deze reden en op grond van het feit, dat zij eer. groot gedeelte van Mac©-: don ie hebben bezet, eischen de Ser viërs nu een herziening van het ver- drag. De Bulgaren willen van deze' revisie niets weten en dat is de aan- leiding tot den huidigen oorlog. Ook de Grieken betwisten aan de Bulgaren een gedeelte van het ver overde gebied, ten noorden van de oud© noordelijke grens van Grieken- i land. Bovendien bestaat nog steeds onzekerheid ten aanzien van het toe-1 komstig© lot van Saloniki en omslre- ken. Ten gevolge daarvan zijn de Grieken al niet minder verbitterd op de Bulgaren dan de Serviërs-en trach-1 ten zij met dezen de Bulgaren, die dreigden in den Balkan de leiding te j nemen, zooveel mogelijk afbreuk to doen, zoo mogelijk geheel en al te ver- nïetigen. J En Roemenie acht zich door de uit-1 breiding van de grenzen van Bulga rije ook bedreigd en wenscht ook een I deei van den buit in te palmen. Wisseling van nota's De Bulgaarsche regeering antr woordde op de Grieksche nota, dat de Grieksche afdeelingen in gemeen schap met de Servische troepen het eerst het vuur openden op de Bulgaar sche voorposten. Tengevolge van die provocatie zagen de Bulgaren zich ge-j noopt het vuur te beantwoorden en 'ie bataljons terug te drijven. Dc nota voegt er bij, dat zoo Bul-1 garije de Grieken had willen aan- j vallen, het den aanval op een geheel andere wijze zou hebben uitgevoerd. Sedert Woensdag kregen de Bul- gaarsehe Loepen het bevel om het vuren op de Grieksche stellingen te staken. In plaats van ook het vuren te staken, kregen de Grieksche troe pen last om vooruit te gaan. Dfe fei ten en de hevige, deloyale wijize waar op dc Grieken de Bulgaarsche batal jons In Saloniki ontwapenden, toonen duidelijk de oorlogszuchtige bedoelin gen van Griekenland. Nu de Bulgaren het vuren gestaakt hebben, hoopt. Bulgarije, dat hetzelfde bevel zal worden gegeven door Grie kenland, maar integendeel vielen de Grieken de Bulgaren aan. Indien de Grieksche troepen niet spoedig bet bevel krijgen om het vuren ie staken, en nog verder vooruitrukken, zal Bul garije elke verantwoordelijkheid; weigeren voor de ernstige gevolgen, die uit deze houding van Griekenland zouden kunnen voortkomen, en zal hot Griekenland, verantwoordelijk stellpn voor alles wat de Bulgaren in Saloniki zal overkomen, tengevolgo van de krasse en deloyale manier, waarop dc Bulgaarsche troepen ont wapend werden. Een officieus blad in Bulgarije (de „Bulgaria") publiceert een oproep tot het volk, waarin de Bulgaren worden nangespoo.-d, hun koelbloedigheid te bewaren en hun verzekerd wordt, dat dc cegeering haar plicht zal doen. De s t cm ming in Roemenië. In-de straten van Boecharest had •ii volksdeiuonstratie voor den oor log plaats. Een grootc menschen- rucnigto, onder wie zich ook autoritei ten en andere politieke persoonlijkhe den bevonden, trok met de Roemeen- sche driekleur voorop door de stra ten, onder het roepen vanLeve de oorlog: en: Weg met Bul- gar ij-el Voor het Servische gezantschap' werd een sympathie-belooging gehou-l don, waarop de secretaris van het gezantschap niet eenige woorden van dank antwoordde. Voor het koninklijk paleis brak de menigte in stormachtige toejuichin gen voer het koningspaar en voor den oorlog uit. In de stad heerscht onrust. De cou ranten worden uit de handen der verkoopers gerukt. Minister-president Majorescu had een lang onderhoud met den minister van biuueolandsche zaken, waarna eerst de minister-président en daarna de minister van binnenlandsche za ken door den koning in audiëntie ontvangen werden. De niinister-presi- ilenl bracht den koning de lautst inge komen berichten. Er verluidt, dat tusschen de heide partijen der regee ring (de conservatieven en de conser- .vdtiefrderoocraten) geen volkomen eensgezindheid heerscht omtrent het geen 1e doen is. Dc leider der conser- vatief-democraten moet zich op het standpunt geplaatst hebben, dat de zaak van den vrede reeds verloren is, dat-dus onmiddellijk moet gemobili seerd en de Donuu moet worden over getrokken. De minister-president en de conser vatieve ministers dus de meerder heid nemen het standpunt in, dat ■het-nog tijd is om af te wachten, tot de oorlogstoestand op den Balkan of ficieel .is vastgesteld. De beslissing is volgens officieele bekendmaking voor- loojiig in dien zin gevallen. De liberale partij in Boecharest pu bliceert het volgende boricht ,,Dc liberale partij gaf reeds voor langen tijd de politiek aan, die Roc- ;mentü moest volgen, met het oog op de gebeurtenissen in den Balkan. In verband met dc berichten van de laat ste dagen dringt zich voor Roemenië de onverwijlde militaire interventie op. liet beslissende uur is aangebro ken. Iedere aarzeling, ieder uitstel kan de belangen van Roemenië be- -dreigen. Zij, die zich daarvan geen rekenschap geven, nemen een verant- j woordelijkheid op zich, waarin geen enkele Roemenlèr, die de plichten je- j gons zijn vaderland gavcelt, kan dee-j en gedood Van de officieren zijn 17 gewond, 19 gevangen genomen, en van de manschappen 1260 gevangen genomen. Van de komitadji's zijn G gedood en 80 gevangen genomen. Over de geleverde gevechten Is niet veel nieuws meer. Nog altijd is onzeker, aan welken kant de meeste klappen gevallen zijn. De Bulgaren ontkennen de juistheid van de bewering der Serviërs, dal zij teruggetrokken en dus verslagen zijn. Integendeel, de Serviërs zijn terug geslagen. Wie heeft nu gelijk? Volgens een schatting, afkomstig uit militaire kringen, hebben de Ser- tot dusverre 7000 man aan doo- den en gewonden verloren, terwijl 23.000 Bulgaren gedood of gewond werden en 2000 gevangen genomen. Ongeveer 2000 gevangenen zijn to Belgrado aangekomen. Deze cijfers zijn niet officieel. De Serviërs en Grieken zijn geest driftig over bet bij dit wapengeweld behaalde succes. Uit Belgrado wordt geseind, dat de Serviërs weer tot den aanval zijn over gegaan en wel aan de oevers van de Hetowska en Bregalnitza. Ze zijn aan de winnende hand althans dat be weren ze. De Grieken zijn ook weer aanval lend opgetreden en bestormden de stellingen van Kilkisk. De oorlogsverklaring? Verzekerd wordt, dat Servië. Grie kenland en Montenegro onderhande len over een oorlogsverklaring tegen Bulgarije. Allen tegen Bulgarijel Aan alle kanten wordt Bulgarije bedreigd door Servië. Montenegro, Griekenland en Roemenië. Dat zal de Bulgaar wel niet kunnen bolwerken. In diplomatieke kringen acht men het dan ook waarschijnlijk, dat Bul garije spoedig zal toegeven. Men meldt, dat de Bulgaarsche ge zant te Petersburg een bezoek bracht aan minister Sasonof en dezen voor stelde aan Servië de volgende voor waarden aan te bieden tot oplossing der bestaande moeilijkheden onmid dellijke slaking der vijandelijkheden, demobilisatie door Bulgarije, Servië en Griekenland, gemeenschappelijke bezetting van de betwiste gebieden, gelijktijdig vertrek van den Bulgaar- schea diplomaat Dane! en van den Serviscben minister Pasjitsj naar Pe tersburg, voor de arbitrage, De arbitrage van Rusland, De Russische gezant heeft te Athene de uitnoodiging van Rusland tot een conferentie le Petersburg herhaald. De Grieksche minister-president Veni- zelos echter zou hebben geweigerd. Allg. Ztg.' len." Nader wordt geseind, dat 11 o e m e u i e mobiliseert. j Uit Boecharest werd aan de „Ber-j liner Zeuung am Mittag" geseind „De Roemceuschc regeering heeft! de mobilisatie bevolen. Voorloopig worden -4 legercorpsen, het 1ste, 2de, 3de en 5de, gemobiliseerd. Het mobili satie-bevel werd gegeven, nadat de Roemeensche regeering uit Belgrado en Athene het antwoord ontvangen j had. dal Servië en Griekenland zich I in oorlogstoestand bevinden." Een nog later bericht stelt het zelfs j zóó ver, dat al bepaald is, welke Roe- meensche legerkorpsen in Bulgarije zullen vallen. Roemenië doet dus ook mee 't Ge beurde in Saloniki. J Uit Athene werd aan de „Vossische Zei lung" geseind „De verliezen bij het straatgevecht!, in Saloniki bij de gevangenneming} van liet Bulgaarsche garnizoen, zijn volgens de officieele opgaven als volgt Aan Grieksche zijde 4 officie- ren gewond, 12 soldaten gedood cn tweo gewond, 2 gendarmen gewond, 4 I Kretenzer soldaten gedood. Van de Bulgaarsche soldaten zijn 54 gewond I Interventie. Maar do schrijft „Alle berichten over Europeesche interventie'in den Balkan zijn on juist, Het is mogelijk, dat van enkelo mogendheden pogingen uitgaan om stappen daarvoor te doen. De Monar chie plaatst zich echter op het stand punt, dat de Balkanstaten volkomen vrij zijn.om hunne twisten utt te ma ken, zooais zij dat willen." De driebond. In Kiel, waar de keizer zich voor de Kieler week ophoudt, zijn. zooals men weet, de koning en koningin van Ita lië aangekomen. Naar aanleiding van dit bezoek zegt de „Nordd. Allg Ztg," (de spreektrompet der- Duitscho regec- ring) „Unzo betrekkingen tot den zuide lijken bondgenoot zijn vrij van alle zorgen. Met toenemende waardeering worden in Duitscbland de militaire, maritieme en economische vooruit gang van het moderne Italië, dc krachtige nationale karaktertrek van zijn politiek en zijn toenemende Hl- vloed in den raad der mogendheden erkend. Het is bekend, welk een groot aandeel koning Victor Emmanuel door zijn arbeid heeft aan dien voor uitgang. Aan zijn zijde begroeten wij den Iialiaanschen minister van bui- teidandsche zaken, markies ui San Giuliano, den staatsman, die, sedert hij de leiding der buitenlandsch© po litiek aanvaardde, steeds een heldere bondspolitiek voorstond onder de mo gendheden van hc-t Drievoudig Ver bond. Bij alle moeilijkheden, uie Eu ropa tijdens den Balkanoorlog onder vond, bleef hei door Duitsehland be vorderde samengaan van Italië met Oostenrijk-Hougarije, voornamelijk in de Adria-quaestie, een belangrijk deel van den gemeenschappelijkcii vredes- arbeid'der mogendheden. De wijzigin gen in Zuid-Oost Europa. en de in vloed daarvan op de naburige rijken, zal iu gesprekken tusschen de vorsten en hunne raadgevers te Kiel zeker de aandacht vragen, te meer daur thans een nieuwe oorlogstoestand tusschen de Balkanstaten ingetreden is. Bij dit nieuwe gevaar zijn wij overtuigd, dat J de bijeenkomst te Kiel. waaraan O03. j tenrijk-IIongarije Sn den geest n;rt hartelijke sympathie deelneemt, er too zal bijdragen om de betrekkingen tusschen Itaüë en Duitschland te doen herleven, de overeenstemming in het Drievoudig Verbond te versterken en de behandeling van de moeilijke tnalc der groote mogendheden te vergemak kelijken." De koning van Italië zond aan kei zer Franz Joseph bij het passeeren dor Jtaliaansch-Oostenrijksche grens een telegram van begroeting. Het Ttaliaansche blad „Vita." meent, „dat bij de besprekingen te Kiel ook wol de quaestie der Aegcïsche eilan den zal worden behandeld. Duitsch land zou die gaarne aan Griekenland afgestaan zien, maar die quaestie is met de belangen van het Drievoudig Verbond in de Middellandsche Zee en met de levensvoorwaarden' van Tur kije als Aziatische staat zoo zeer ver bonden, dat zij'sléchts door onderling overlég kan worden opgelost! Het Drievoudig Verbond moet met alle kracht optreden voor de bevestiging van het evenwicht in dc Middelland- sche Zee en de Adrfa, en voor de be vordering von de politieke en econn-' ©hc regeneratie van Turküe >o Klein-A'zië Doet het. verbond rlit niet," dan berooft bet zichzelf van de vruch ten zijner goheele staatkunde." Allerlei Engeland en België. De „Journal do Bruxelles" deelt mede, dat op 27 Juni aan den Belgi schen gezant te Londen een nota is overhandigd, waarbij de regeering van Groot-Briltannië den overgang van de sonvereinitelt van den Congo op België erkent en de beste wen- schen uitspreekt voorde welvaart van de Belgische kolonie. Weereen aanslag op den Koning van Spanje? Uit Madrid wordt geseind Een verdacht individu snelde toé op de auto van den koning, die terug keerde" uit den ministerraad. De man werd gearresteerd. In zijn zakken vond men een aantal glasscherven. Hij schijnt niet wel bij het hoofd te ijru Binnenland HOFBERICHTEN. De Koningin-Moeder brengt heden een bezoek aan de Koninklijke Fami lie op Hel Loo. MR. P. J. TROELSTRA. Mr. 'lroelstra heeft, in verband met dc uitnoodiging om Zaterdag ter con ferentie bij de Koningin te komen, zijn buiteulandsche reis onderbroken en zal zich dus niet direct uit het buitenland, maar van uit ons land, naar Het Loo begeven. Gisteren ver toefde hij tot 's middags in zijn wo«- niug te Scheveningen, maar heeft, daarna Den Haag weer verlaten. INKOMSTENBELASTING. Door B, en W. van Rotterdam zijn hij den gemeenteraad belangrijke vvij- zigingen voorgesteld in de verordening regelende de inkomstenbelasting, be geleid door een uitvoerig rapport der commissie van financiën, zoo meldt de Tel. Die wijziging betreft in de eerste plaats de invoering van den kinderaf trek, welke men wenscht te regelen door verhooging van den beetaanderi aftrek voor noodzakelijk levensonder houd, welke thans f 500 bedraagt. Voorgesteld wordt deze thans te be palen op f 400 indien de belasting plichtige geen kinderen heeft en on gehuwd is; op f 500 voor gehuwden zonder kinderen of gehuwd of onge huwd met één kind; op f 600 bij twee of drie kinderen en op f 700 bij vier of nicer kinderen Een minderheid in het college van B. en W. is tegen kinderaftrek, omdat bij de inkomstenbelasting de voor naamste maatstaf is wat de burgers op directe wijze voor de diensten der gemeente moejen bijdragen en gezin nen met kinderen vragen juist veel van de diensten der gemeenschap. Daarenboven mag hetgeen van de klei nere inkomens te Rotterdam gevraagd wordt, toch reeds laag genoemd wor den. 50 JAAR DOCTOR. Donderdag vierde dr. C. Maais to Arnhem, een der eerste oogartsen in ons land, zijn gouden doctorsjubi- lé. in 1803 te Utrecht gepromoveerd, vestigde hij zicli eerst als gewoon ge neesheer. Maar weldra keerde hij naar de universiteit terug om zicii ge heel aan de oogheelkunde te wijden. In 1872 vestigde hij zich te Arn hem, dat sinds dien het terrein van. zijn werkzaamheid bleef. PAUL C. KAISER. Den lien Juli herdenkt de heer Paul C. Kaiser den dag, waarop hij vóór 25 jaar zijn eerste bakkerij te Amsterdam vestigde. Feuilleton Uit het Éngelsch DAVJD CHRISTIE MURRAY. CS) Dij.uk een glas grog, zeul© Job. Dat kan 111 aile gevallen geen kwaad, flij stond op, liep naar eene kast in een hoek van <le kamer cn nam er eene ficsch whisky, een suikerpot, lepeltjes en glazen uit. William's hart klopte als een homer, en de vrees be kroop hem of alles ook al te gemakke lijk ging. De omstandigheden spanden hein misschien een strik. Wie had kunnen denken dat zijn éigen gebrek aan moed hora zoo in do hand had kunnen werken? Job zette den ketel op hot vuur-, nam zijn hoek op, en begon weer te lezen. Weldra begon de ketel te zingen, en 1111 legde hij zijn Shakespeare neder en stond op 0111 het glas grog, dat hij had aanbevolen, gereed te maken. A propos, zeide Whitlaker, dat herinnert mij, mijnheer Round, dat ik een proeffleschje Schotsche whisky hij mij heb die moet gü eens proe ven. Zij moet bijzonder goed zijn, naar ik hoor, en ik heb een aanbod gehad van zes gallons, voor zeer goedkoopon prijs. Dit zeggende, voelde hij in den zak van zijne overjas, en zijn gelaat, was van Job afgewend. Toen hij had uitgesproken, haalde hij eene platte Bosch, die omstreeks eene Halve pint bevatte, te voorschijn. Goed. zeide Joh, drink gij do rniju© hij had reeds een glas gereed gemaakt, en ilc zal de uwe proeven. Het ging alles verschrikkelijk ge makkelijk, vond W hit taker, onrust barend gemakkelijk. Geen van de goo chelkunstjes, die li ij en Bowling, in geval van nood, bedacht hadden, was er bij noodig. Deze is zeer goed, zcide Whitla ker, na ©cn© flinke teug genomen te hebben uit het glas, dat Jol; voor hem had nedergezet. Zijne stem beefde nog, en zijn hart klopte zoo geweldig, dat Job het wel moest kunnen hooren, vreesde hij. Job maakte voor zich zei- ven een glas gereed uit de flesch van Whittaker en ging toen weer zitten. Ge denkt dus dat ge van die mijn wel wat goeds zult maken, zeide hij. Ja, antwoordde Whitlaker, op trillenden toon; dat wordt eon prachtige zaak. Ik heb altijd wel ge weten dat daar steenkool was. Ik zou nu wel willen dat wij maar dadelijk al den omliggenden grond gekocht hadden. Dio zal nu hoe langer hoo duurder worden. Eer wij een paar ja ren verder zijn, zult gij in die streek overal mijnen zien. Zou hij dan nooit drinken? Hoe lang zou dat wachten nog moeten duren? Zou hij een vreem den smaak in den grog ontdekken, cn eensklaps de reden van Williams ont roering vermoeden? Hij had gezegd, dat hij ook wat aan het dokteren ge daan had. Wanneer zou hij in slaap vallen? Was er wel genoeg om hem in slaap te doen Vallen'? I)e lafhartige schurk beetde van het hoofd tot de voeten, en een koud zweet brak hem uit, hete wel do palmen zijner handen zoó heet als vuur waren. Joib zat in gepeins, en scheen geen haast te hebben om te drinken, maar eindelijk strekt© hij de hand uit, nam zijn glas op óri proefde. Die whisky is niet slecht, zeide hij toen, maar ik heb ze écu weinig te zoet gemaakt. .Hij deed er nog wat meer v;ui VvLTtabers whisky bij. en proefde weder. In 't geheel niet Slecht, hernam hij. Mat vragen zij er voor? Negentig shillings voor de zes gallons .antwoordde W illiam, die ie voorzichtig was om niet vooraf alles overlegd te hebben. Dat is goedkoop genoeg, zeide Job. Vijftien shillings hot gallon. Maar is er niet min of moer een rare nasmaak aan? Iets bitters, hé? Wil liam had zijn. glas gegrepen toon Job naar hem zag, en nam een lange teug ©mi de uitdrukking van schuld en vrees, die hij gevoelde dat zijne oogen .teekenden, in het glus te verbergen. Neen, wist li ij een oogenblik later uit 'te brengen, dut geloof ik niet. Ik heb ze zeil geproefd en er niets van bemerkt. 'Daii zal Ik het mij misschien ver beelden, zeide Job, en li ij drenk we der. De taalt, die do schurk zich gesteld had, was boven zijne macht. Het was allerverschrikkelijkst daar in vrees en beving te zitten wachten. 11ij dronk zijn glas in éen teug leeg en stond waggelend op. ik geloof, zeide hij, met eene ge weldige poging om zich goed te hou den, dat ik muur 't best doe nu den dokter to gaan spreken, mijnheer Round. Ik kom terug om u te vertél len wat hij gezegd heeft. Ik heb zoon hoofdpijn! Ik geloof dat ik don jongen bang heb gemaakt, zeide Job bij zich zel- ven. Zijn gelaat teek ent meer vrees dan koorts, en ik heb van beide ge noeg gezien om hot een van het ander te kunnen onderscheiden. Hij verge noegde zich met een enkelen knik, en een ..ïicel goed", en ua zijn Shakes peare weer opgenomen te hebben, ging hij opnieuw voor het vuur zitten. HOOFDSTUK V. De scherpe, Maartsche wind en de regen, die hem 111 't aangezicht sloeg, deden Wildam wel wat goed, maar dal hij niet langer bij Job was deed hein nog meer goed Toen hij échter buiten het hok was, deed eene hand, die in do duisternis eensklaps op zijn arm werd gelegd, zijn hart in zij no keel kloppen, en hij begon opnieuw te be ven. Is 't al gedaan? vrceg do stern van Bowling. heb je de medaille? Neen, antwoordde Whittaker in een trillend gefluister. Hij hij heeft den grog. Ik heb hem verlaten, terwijl hij zat te drinken. Hem verlaten, terwijl hij zat te drinken? vroeg Bowiuig. Waarom beu je niet gebleven 0111 hem te zien drinken? Waar is do floscli? Op de tafel, antwoordde William, met eene flauwe stem. Ik ga straks terug. Ik kon het niet langer uithou den. Niet langer uithouden' herhaalde Bowling, met een verschnkkelijken vloek; ik heb nog nooit zoo'11 lafaqrd gezien. Eu ik heb ook nog nooit zoo'n lafaard gezien, die er zoo'n val echo gluiperd bij was. Probeer j© gluiperi ge streken maar niet bij mij. Bedenk dat generaal Coninghanic 1 na nr. op een woord van mij wacht, en dat woord krijgt hij niet voordat ik de medaille mijn handen hob. Tot zoolang is Job Round een vrij man. Als je me ,'an avond zoekt te ontsnappen, stuur k hem des noods op je af. Ik zal je niet zoeken te ontsnap pen, zcide William. Wat zou me dat baten? Niet veel, hernam Bowling; ik zou er4evcn gauw zijn als jij, en het zou al heel raar moeten loopen ais 'k, die de taal spreek, je niet vvisl op te sporen. Ik zou de heele landstreek tegen je ophitsen, en liever twintig mijlen in don omtrok het goud onder de dorpelingen strooien dan me te la ten beetnemen. Je kunt me vertrouwen, zeide Whittaker; ik zal je niet zoeken to ontsnappen. Dat zou nergens voor die nen. Hoeveel tijd geef j'e hem? vroeg Bowling. —Wanneer ga je weer naar hom toe? Als er eens iemand bij he n kwam terwijl wij hier staan! Hij barstte uit in gefluisterde vloeken en verwenschingen, en stampvoette woé dend. Ga er weer heen. zeide hij. met eene heesche stem, William met V-idc handen bij den kraag grijpen de; ga er weer heen, bevende lum mel. (Wordt vervolgd)*

Haarlem's Dagblad | 1913 | | pagina 5